MORGHAN DE MAGIËR Gemeenteraad van Zaamslag KERKDIENSTEN ALGERIJNS PARLEMENT TEGEN AFSCHAFFING VAN DE DOODSTRAF Ben Bella mengde zich in het debat Voor de zondag Zondagdiensten COMPLOT IN IRAK? Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 4 juli 1964 De Algerijnse nationale verga dering heeft met overweldigen de meerderheid een voorstel om de doodstraf af te schaffen ver worpen, maar keurde een wets ontwerp goed waarin wordt be paald dat executies voortaan zullen geschieden door middel van de kogel in plaats van de guillotine. President Ben Bella kwam tus senbeide in het debat om hand having van de doodstraf te be pleiten. Het centrale comité van de regeringspartij, het nationale bevrijdingsfront, sprak zich on langs reeds voor handhaving uit om optreden tegen contra-revo lutionaire activteit mogelijk te maken. De afgevaardigde Oussedik zei tegen de doodstraf te zijn omdat hij op het ogenblik geen verschil meer zag tussen revolutionairen en contra-revolutionairen in Al- gerië. Hij noemde in dat verband de arrestatie, twee dagen gele den, van een militaire bevelheb ber, Assedin, „een groot strijder die in de bevrijdingsoorlog veer tien verwondingen opliep". GELUID VAN DE GUILLOTINE Ben Bella antwoordde Ousse dik, voormalig officier van de guerillastrijdkrachten, dat er een zwaar dossier tegen Azzedin be staat. Als u zich op één lijn stelt met Azzedin, zullen wij onze conclusies trekken", aldus Ben Bella. Eerder had een vrouwelijke afgevaardigde op afschaffing van gods pen Door onze dienst opgesteld. 2 Corinthen 3 3. Christus schrijft Zijn brief aan alle mensen op het leven der ge meente. En Hij schrijft die brief „door onze dienst". Dat wil in de eerste plaats zeg gen; door Paulus' dienst. Dat be tekent, in de gedachtengang van deze tekst, dat Christus Paulus als schrijfstift gebruikt. Zoals wij onze pen opnemen, zó heeft Christus oP de weg naar Damas cus Paulus opgenomen, Paulus met al zijn gaven en krachten. En nu schrijft Christus met deze man. Christus kan inderdaad met Paulus „lezen en schrijven". Zó volkomen heeft Christus deze mens tot Zijn dienst geannexeerd en zó volkomen heeft Paulus zich aan Christus overgegeven, dat hij slaaf, werktuig, schrijfstift in de handen van Christus is. „Onze dienst" daar zit nog wel iets meer in. Daar zitten we allemaal in. Wij zijn allemaal bij deze dienst betrokken. Christus be-schrijft ons, maar Christus schrijft ook mèt ons. Christus ge. bruikt ons bij onze naaste om Zijn brief op hem te schrijven. De ouders bij hun kinderen, de on derwijzer bij zijn klas. Man en vrouw, baas en knecht, vriend en vriend, in alle verhoudingen staan we in Christus' dienst. En nu hebben wij er maar voor te waken, dat we bruikbare pen nen in de hand van onze Heiland zijn. Daar moet onze hele per soon, ons gezin en leven en werk op gericht zijn. Onze pen dat is: ons leven moet in orde zijn. We moeten wei-versneden pen nen zijn. Daar mag ook voor al geen vuil aan onze pen zitten. De vulpen van ons leven mag niet verstopt zijn. De inkt des Heiligen Geestes, waarvan ons le ven vervuld moet zijn, moet on gehinderd en rijkelijk kunnen uit vloeien. Waar het bovenal op aankomt: Onze pen moet voor 100 in handen van Christus zijn. Als Hij ons opneemt, moeten We klaar voor Hem zijn. Zie, als wij ons zó als goede pennen in volle dienstbereidheid in de handen van Christus bevin den, dan behoeven wij over onze dienst, en over de brief, ook ver der geen zorg te hebben. Wij be hoeven de brief niet te schrijven. Dat doet Christus. (Uit „De Stem achter U.") de doodstraf aangedrongen om dat zij het geluid van de guillo tine niet meer wilde horen. Zij vertelde van haar eigen erva ringen als gevangene van de Fransen, toen zij mannen naar de guillotine hoorde leiden. TERNEUZEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de nraktük der artsen waargenomen door dokter A. C. S. van Breda- Vriesman, Herengracht 11, telef. 2003. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen '(Adv.) IIO.W MANY LOOKS can vol maki: wrrn De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVITA TERNEUZEN Axelsestraat 68 De Iraakse minister van bui tenlandse zaken, Sobhy Abdel Hamid, heeft in een televisierede gerept over een „imperialistisch komplot" om het bewind van maarschalk Aref omver te wer pen. De minister waarschuwde de bevolking voor „geruchten van Groene- en Wit Gele Kruis: mevr. het imperialisme" en zei dat de J. KoljjnBurger, v. Steenbergen laan 68, tel. 3360. AXEL. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8, tel. 666. DIERENARTS. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de prak tijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargeno men door dierenarts J. F. Haas, Axelsestraat 108 te Zaamslag, tel. 01153—366. regering met .ijzeren hand en zonder genade" alle „spionnen, agenten en tweedrachtzaaiers" zal treffen. Het „imperialisme" wil volgens de minister zijn in vloed in het Midden-Oosten be houden en vreest elke toenade ring tussen Cairo en Bagdad. Het „imperialisme" kon het weinig schelen of de reactionairen, de baasisten dan wel de communis ten in Irak weer invloed zouden krijgen. „Alle middelen zijn het imperialisme welkom. Het neemt zijn toevlucht tot de strijd tussen de bevolkingsgroepen en zet nu eens de sji-ieten en soennieten, dan weerde de Koerden en Ara bieren tegen elkaar op". OOST ZEEUWS-VLA AN DEKEN NED. HERV. KERK ZONDAG 5 JULI 1964 Axel: 10 uur en 14.30 uur Ds. P. J. Pennings: (10 uur H. Doop.). Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 u. Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 u. Ds. R. G. J. Timmers (H. Avondmaal)16 u. Afscheids- dienst Ds. R. G. J. Timmers. Philippine: 9 uur. Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. H. J. Ruis. (10.30 u. bediening H. Doop.) Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Doop); 19 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag (Kerkhoflaan) 9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Othene: 14.30 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen. Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht; 14.30 uur Ds. E. Gramsbergen. GEKEF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 uur en 15 uur Ds. A. Kui per. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. W. Scheele, van Arnhem. Zou te-Spui: 10 u. leesdienst; 16.30 u. Ds. A. I. Kruijtenburg, van Zaamslag. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Vlooswjjkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halllaan) Terneuzen Axel: 10 uur en 2.30 uur leesdienst. 7 uur Ds. Zijderveld, van Mid delburg. OUD GEKEF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANGELIE. GEM. (Filadelfia-kapel) Terneuzen: Samenkomsten: zon dag 10 uur v.m. Donderdag 8 uur n.m. Bidstond: zondag 8.30 uur n.m. NED. PROT. BOND (Schoolweg 21.) Terneuzen: 10.30 uur de heer C. Lecompte, van Gent. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 uur v.m. Heiligings- samenkomstT 7.30 uur n.m. Ver lossingssamenkomst. Leider lui tenant B. Outhuyse. «OOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 5.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine- 7.30 uur en 10 uur H H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H. H Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H, Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK ZONDAG 5 JULI 1964 Aardenburg: 10.30 uur Ds. Blom. Biervliet: 9.30 uur Wika J. Dales, van Hedenesse. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans (Bed. H. Avondmaal); 18.30 uur Ds. L. Spaans (Voortzetting en dankzegging H. A.). Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring (Bed. H. Doop). Groede: 9.30 u. Ds. H. W. Doornink. Hoofdplaat: 10 uur Ds. H. J. Be geer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. .T. Brezet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen. 11.30 u. Jeugdkerkdienst. Retranchement: 9.30 uur Ds. G. M. C. de Vries. Schoor.dijke: 11 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. Blom. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke. Zuidzande: 9.30 uur mej. Da H. B. de Neeling. Vergadering van donderdag 11 juni 1964. Voorzitter: J. van Wijk, bur gemeester. Secretaris: C. J. Dees, wnd. Tegenwoordig: A. Koster en F. de Koeijer, wethouders, C. A. de Kraker, H. de Feijter, J. van Cadzand, J. van Hoeve, I. M. C. de Jonge, L. F. Florussen, J. H. Verhelst, A. J. de Visser en W. Faas, leden. 1. Opening. De Voorzitter opent de verga dering, heet de aanwezigen wel kom en spreekt het openingsge bed uit. 2. Notulen. Met dank aan de secretaris worden deze goedgekeurd. 3. Ingekomen stukken en mede delingen. De heer De Feijter vraagt waarom het bedrag der maxi maal in rekening-courant op te nemen gelden is verminderd met 50.000,—. De Voorzitter antwoordt dat dit in verband staat met het feit dat de gemeente van Ged. Staten goedkeuring kon krijgen voor een geldlening van 50.000, zodat het bedrag in rekening courant hiermee kon worden verminderd. 4. Benoeming lid Algemeen Bur gerlijk Armbestuur. De Voorzitter verzoekt de he ren Faas en De Kraker met hem het stembureau te vormen. Uit gebracht worden 11 stemmen, waarvan 7 op de heer Riemens en 4 op de heer Den Hamer, zo dat benoemd is de heer F. Rie mens. Deze zal met zijn benoe ming in kennis worden gesteld. 5. Voorstellen inzake uitvoering van de Algemene Bijstands wet. De heer Florussen zou het op prijs hebben gesteld indien de raadsleden een exemplaar van de wet hadden toegezonden ge kregen. Het is moeilijk bij het doornemen van de stukken op het gemeentehuis de wet hele maal te bekijken. Spreker voelt zich weinig gelukkig met de voorstellen. De beide artikelen waarop deze voorstellen zijn ge baseerd, zijn bij amendement in de wet gekomen. Het lijkt wel of er zoveel mogelijk moet wor den gered wat er te redden valt van de burgerlijke instellingen; dit dank zij de conservatieve leden van het parlement. Vol gens spreker tast dit de wet aan en h(j betreurt het dat B. en W. deze gang van zaken volgen. Spr. is voorstander van een dienst voor sociale zaken met een commissie van advies, waar in de diverse bevolkingsgroepen zijn vertegenwoordigd. Nu ver andert er niets. Het college voor bijstand zal praktisch het arm bestuur zijn. Men kan niet eens zeggen dat dit een nieuw jasje aankrijgt, hoogstens een nieuw dasje. De Voorzitter merkt op dat een commissie slechts in het al gemeen adviseert, niet van ge val tot geval. Het voorgestelde college voor bijstand wordt sa mengesteld uit de raad en de verschillende bevolkingsgroepen, waardoor een objectief beleid wordt bevorderd en de burgers een zekere medezeggenschap hebben. Wanneer er een commis sie van advies was, zouden B. en W. ook in beroep moeten be slissen. Nu staan B. en W. boven de partijen en kunnen zij objec tief oordelen. De heer Florussen is van me ning dat dit bij een dienst voor sociale zaken ook kan. De Voorzitter antwoordt dat er twee mogelijkheden zijn en dat B. en W. gemeend hebben de doeltreffendste in het leven te moeten roepen, n.l. het college voor bijstand, waardoor 'n zeke re continuering der werkzaam heden verkregen wordt en de burgers ook stem hebben. De heer Florussen betoogt dat de wetgever niet bedoelt te con tinueren, maar te verfrissen. De Voorzitter wijst er op dat de wetgever, als hij zoiets ge wild had, dan ook deze moge lijkheid niet opengelaten zou hebben. ■1 BF ww/aum 88. Buiten adem beklom de magiër haastig de trap die naar de hoog ste toren van het huis leidde. Ach ter zich hoorde hij de snelle pas-* sen van Aram, evenals zijn heldere stem, die hem uitdagingen en drei gementen toeriep. Hij maakte zich geen illusies over zijn lot, indien de avonturier hem zou inhalen. Bovenal moet ik een wapen zien te vinden", zei Morghan met ver stikte stem tot zichzelf. „Zonder- wapen heb ik geen enkeïe kans tegen die onbesuisde melkmuil! ah" ...met een zucht van verlichting rende hij naar een wapenuitrusting die boven aan de trap hing en greep het zwaard dat naast het harnas hing. Beneden hem riep Aram nieuwe bedreigingen. Maar Morghan was te geslepen om er op in te gaan. Geluidloos rende hij naar het uiteinde van de trap waar een deurtje was, dat toegang gaf tot het bovenste gedeelte van de toren. Als een schim hurkte hij achter de deur, het zwaard gehe ven in de hand. „Waar zijt ge, lafaard?", riep Aram vechtlustig. „Denk maar niet dat je me ontsnappen kunt. Verdedig u!" Een onheilspellende glimlach deed de magere lippen van de man in zijn schuilplaats krullen. „Nader, jonge heethoofd! En ge zult u verbazen over mijn verdedi ging! Nu zullen wij de rekening vereffenen op mijn manier!" De heer Florussen: bij amen dement. De Voorzitter: Dus toch rechts geldig. De wet geeft toch het gevoelen van de Kamer weer. De heer Faas zegt het te zul len betreuren indien het armbe stuur in andere vorm zou blijven voortbestaan. Het armbestuur heeft zijn tijd gehad. Hij is het niet met de voorstellen van B. en W. eens. De heer De Visser vraagt of er geen misverstand is wanneer gesproken wordt over een dienst voor sociale zaken en het arm bestuur. Het gaat om de uitvoe ring van de wet en dat behoort toch tot de taak van de gemeen te? Behoudens wat B. en W. voorstellen inzake de commissie van advies volgt het college de wet op de voet. De instelling van deze commissie is facultatief. Principieel bewondert spreker de wet niet, maar men is nu eenmaal geroepen tot uitvoering. Het is echter de vraag of deze uitvoering moet geschieden door een politiek college. Reëel be keken moet men zeggen dat po litieke motieven altijd mee kun nen spreken en dan verdient het delegeren van bevoegdheden aan een college van bijstand aanbe veling, ook voor de mensen die moeten aanvragen. De Voorzitter merkt op dat een commissie van advies alleen adviseert inzake het beleid. Het college voor bijstand bevordert de rechtszekerheid en een on partijdig oordeel. Spreker acht het niet juist alles in handen van B. en W. te leggen. B. en W. behandelen de bezwaar schriften. De heer Florussen verklaart zich nogmaals voorstander van een dienst voor sociale zaken. Naar zijn mening blijft de poli tieke samenstelling ook bij de behandeling van bezwaarschrif ten meespreken. De heer De Feijter acht het ook een bezwaar dat geen exem plaar van de nieuwe wet is toe gezonden. Naar zijn mening zijn de voorstellen van B. en W. ook sociaal. De Voorzitter vraagt wat de heer Florussen dan als verschil ziet tussen een college voor bij stand en een dienst voor sociale zaken. De heer Florussen zegt dat er maar één man over gaat in plaats van een college. Dc heer De Visser meent dat het een kwestie van een naam is. Er werkt hier oud zeer over het armbestuur, maar de tijd is veranderd en men is nu gebon den aan normen. Naar aanleiding van een op merking van de heer Florussen over het bij amendement in de wet komen van deze bepalingen ontspint zich een discussie over de staatsrechtelijke kanten van deze zaak. Vervolgens worden op verzoek van de heer Florussen de beide concept-verordeningen artikels gewijs behandeld. Artikel 4. De heer Florussen acht het minder juist dat een minderheid van drie leden het college kan doen samenroepen en dan besluiten nemen. Hij zag liever een aantal van 4 in plaats van 3. De Voorzitter meent, dat het in een dergelijk geval geen be zwaar is dat een minderheid een besluit neemt. Dan is de verga dering er in ieder geval en kun nen er besluiten genomen wor den. De heer Visser vindt dit een theoretische zaak. Er kunnen zich allerlei situaties voordoen, waarin het nemen van een be sluit dringend nodig is. Zouden er enkele leden weg zijn, dan zou zonder deze bepaling een verga dering niet kunnen werken. Er is ook nog een veiligheidsklep: het indienen van bezwaarschrif ten. De heer Florussen is kenne lijk bang voor de objectiviteit. Toch kan die ook bij een kleine vergadering gevonden worden. Als regel zal trouwens het vol tallige college vergaderen. Geen van de leden wenst in dit artikel wijziging aan te bren gen. Artikel 6, tweede lid. De heer Florussen vraagt welke commis sies hier bedoeld worden. De Voorzitter antwoordt dat het hier gaat over commissies, ingesteld door de minister van maatschappelijk werk bij alge mene maatregel van bestuur, speciaal voor de groepsregelin gen. Artikel 8. De heer Florussen maakt bezwaar tegen de term „gemeentebestuur" in dit arti kel. De raad is het bestuur van de gemeente, maar die heeft in dezen bij de wet geen. taak ge kregen. De Voorzitter zegt toe dit nog even te zullen nakijken en zo nodig, waar in de concept-ver ordening gesproken wordt over „gemeentebestuur" dit te ver vangen door „burgemeester en wethouders". Behoudens laatstgenoemde wij ziging worden beide verordenin gen zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig de voorstellen van B. en W. vastgesteld. 6. Voorstellen inzake aan- en verkoop. 1. De heer Florussen meent dat kopen voor 400,en verko pen voor 100,maar een slechte zaak is. Hij vraagt hoe groot de krotopruimingspre- mie is. De Voorzitter deelt mede dat deze ƒ600,bedraagt. De heer Florussen verklaart er geen bezwaar tegen te heb ben dit krot op te ruimen. 2. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. dit voorstel willen terugnemen tot de volgende vergadering. Er is bij de heer Haak nog een kleine onzeker heid in verband met de voor waarden, terwijl er voor het college geen gelegenheid is geweest dit op zijn merites te beoordelen. 3. De heer Florussen heeft geen bezwaren, ofschoon hij niet erg voor het bouwen van een ambtswoning is. De situatie ligt nu echter zó, dat we er toch toe zullen moeten be sluiten: de toestand is nu on houdbaar. Voor deze prijs is het wel te doen. Hij zal zijn stem aan het voorstel geven. De heer De Feijter kan even eens zijn stem aan het voorstel geven. Ambtswoningen worden meer gebouwd, b.v. voor predi kanten, enz. Tot nu toe zijn wij er nog altijd goed van afge komen. De heer Faas denkt dat allen het in dezen wel eens zullen zijn. Hij is het met de heer Flo russen eens dat er geen andere uitweg is. De heer Florussen zegt ook nog te hebben gedacht aan de chr. geref. pastorie, die al drie jaar leeg staat. Dat kan toch eigen lijk ooli niet. Hij meent dat daar ook best een ambtswoning van te maken zou zijn. De heer De Visser merkt op dat de beschikking over derge lijke panden bij de wet aan B. en W. onttrokken is. Hij vindt overigens het voorstel zeer sum mier. Er wordt niet gesproken over bouwkosten, afspraken in zake de huur, enz. en dat is wel bezwaarlijk. Hij wil verdere voorstellen afwachten alvorens een definitieve beslising over de bouw van de ambtswoning te nemen. De Voorzitter deelt mede dat de aankoop van een geschikt pand nogal moeite kostte. Nu is de gelegenheid er en vandaar dit voorstel. De bouw van een wo ning zal het logisch gevolg zijn, maar men moet wel overwegen dat er nog nadere voorstellen komen over de bouwkosten, enz. Hij hoopt dat er dan een ambts woning voor de burgemeester gebouwd zal kunnen worden. De heer Florussen meent dat de totale kosten wel tachtig- a honderdduizend gulden zullen belopen. Als de burgemeester de huur voor zo'n pand wii betalen dan gaat spreker er mee ak koord. De heer De Visser hoopt dat het een flinke woning kan wor den. Mocht het onverhoopt geen ambtswoning-kunnen blijven, dan heeft men toch een verkoopbare woning. De Voorzitter meent eveneens dat een woning aan het Plein al tijd verkoopbaar is. Er worden hier in Zaamslag hoge prijzen betaald voor oude woningen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. 7. Voorstel tot toetreding N. V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De heer De Feijter vraagt of dit niet eerder kon. De Voorzitter antwoordt dat het bouwfonds pas in 1959 is op gericht. De meeste gemeenten zijn lid, ook veel in Zeeland. Er komen bij het bouwfonds soms mensen die op Zaamslag willen bouwen, maar zolang Zaamslag niet is toegetreden, kan dat niet. Spreker weet uit ervaring dat het bouwfonds goed werkt en dat er magnifieke woningbouw mee tot stand is gekomen. Toe treding opent één van de wegen om de woningnood te lenigen en de bouw op gang te krijgen. De heer De Feijter hoopt dat aanvragen zullen komen en vraagt of er in Zaamslag ook éénsgezinswoningen kunnen ko men. De Voorzitter antwoordt hier op bevestigend. De heer Florussen vraagt of door tussenkomst van het bouw fonds particuliere bouw moge lijk is. De Voorzitter bevestigt dit. De heer Van Cadsand vraagt of de technische dienst van het bouwfonds de bouwkundige bij stand gratis verleent. De Voorzitter antwoordt dat het bouwfonds al het voorberei dende werk doet. De kosten daarvan zijn in de bouwsom be grepen. De heer Van Hoeve vraagt wanneer er gebouwd kan wor den. De Voorzitter deelt mede dat dit nog niet kan. Het uitbrei dingsplan wordt één dezer dagen ter visie gelegd en kan dan in de volgende vergadering worden behandeld. B. en W. zullen zich beraden over de verkoop en het in optie geven van de grond. De bedoeling is wel om iedereen ge lijke kansen te geven en niet bijv. al de grond aan één aan vrager toe te wijzen. De heer Van Cadsand merkt op dat een en ander hard nodig is. De aannemers vragen ook al wanneer er bouwgrond beschik baar komt. De heer De Visser informeert naar de mogelijkheid van uittre ding. De Voorzitter zegt dat dit mo gelijk is door verkoop van de aandelen. De heer De Visser zegt dit te hebben gevraagd omdat mis schien de mogelijkheid zou be staan dat het bouwfonds uittre ding niet zou accepteren. Het moet mogelijk zijn dat de ge meente als zodanig uittreedt. 8. Voorstel vaststelling vergoe dingen bijz. lager onderwijs ingev. de Lager Onderwijs wet 1920 over 1963. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel besloten. 9. Voorstel gemeenschappelijke regeling besluursschoool Zee land. De Voorzitter deelt mede dat de hoofdopleiding in Goes zal worden gevestigd en dat er, al naar behoefte, ook dependances elders in de provincie kunnen komen, zulks in verband met de moeilijke verbindingen en de hoge reiskosten. Het doel is de opleiding van ambtenaren in ge meentedienst. Er zijn nu in Zee land meerdere opleidingen, maar straks zal de studie goedkoper en aantrekkelijker worden, ook al omdat niet meer alleen in de avonduren moet worden gestu deerd. Eén dag per week moeten de cursisten naar school. De heer Florussen heeft geen bezwaar tegen een centrale rege ling maar vraagt zich af of een bedrag van ƒ0,10 per inwoner ook voldoende zal zijn na even tuele vestiging van dependances. Zoals elke gemeenschappelijke regeling begint ook deze goed koop, maar ze wordt natuurlijk duurder. De Voorzitter verwacht dat de leraren dan 1 of 2 dagen naar Zeeuws-Vlaanderen zullen ko men en daar een localiteit van een gemeente tegen geringe ver goeding in gebruik kunnen krij gen. De heer Florussen meent dat het onherroepelijk duurder zal worden. Hij acht het dubbeltje wel voor verhoging vatbaar. De heer De Visser is van oor deel dat dit gevaar bestaat, maar dat zal dan niet komen door reis kosten der docenten, want de reiskosten van de leerlingen zul len dan dalen. De heer Florussen merkt op dat het er maar om gaat wie de reiskosten van de leerlingen be taalt. Misschien komen die wel voor rekening van de gemeente. En de wekelijkse studiedag moet ook de gemeente betalen. De Voorzitter acht dit best mo gelijk. Men moet het echter wel zien als een gewone vakoplei ding. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel besloten. 10. Voorstel tot goedkeuring wij ziging begroting 1963 Alge meen Burgerl. Armbestuur. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel besloten. o J*ÏBVy 11. Voorstel wijziglngégemeente- begroting 1963. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel besloten. De heer De Feijter meent dat de kosten van het Juliana-zie- kenhuis meevallen. Wethouder Koster zegt dat de gemeente over 1963 ongeveer ƒ2000 zal moeten betalen. Het jaarlijkse verlies op de exploita tie van het ziekenhuis wordt aan zienlijk minder. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel besloten. 12. Voorstel inzake zekerheids stelling als bedoeld in art. 7 van het Besluit BevorderiiW; eigen woningbezit. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel besloten. 13. Voorstel inzake medewerking ingevolge art. 72 van de La ger Onderwijswet 1920. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel besloten. 14. Rondvraag ere sluiting. De heer De Feijter zegt dat hem gevraagd is of er op de Kamperse Hoek een lichtmast kan worden geplaatst. De Voorzitter zegt toe dat hierover contact zal worden op genomen met de P. Z. E.M. De heer Florussen vestigt de aandacht op een diepe put in de Puntstraat, ontstaan door werk zaamheden van de waterleiding maatschappij. Hij heeft boven dien geconstateerd dat er van het nieuwe trottoir in de Molen straat veel tegels stukgereden zijn en vraagt of hier aandacht aan wordt geschonken. De Voorzitter deelt mede, dat dit bekeken zal worden, hoewel het herstel van de schade aan het trottoir wellicht voor rekening van de aannemer is. In dit ver band deelt de Voorzitter tevens mede dat voor de aanleg van 'het voetpad in de Axelsestraat ak koord is gemaakt met een aan nemer, zodat het wachten nog slechts is op de goedkeuring door Gedeputeerde Staten. De heer Verhelst herinnert aan het verzoekschrift van verschil lende bewoners van het Veer over de verharding van het pad vóór hun woningen. De Voorzitter zegt dat dit ver zoek pas maandag is ingekomen en nu bij de technische dienst is. Zodoende is er nu nog geen voor stel aan de raad in dezen. Hierna gaat de raad. over in een vergadering met gesloten deuren. Na heropening sluit de Voor zitter de openbare vergadering, nadat hij het dankgebed heeft uitgesproken.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2