President Johnson tekent de wet op de burgerrechten Noors-Russisch meningsverschil over het eiland Spitsbergen President De in Bonn Gaulle RADIO DE KGCK Indonesiërs trekken Maleisisch Borneo binnen BESPREKINGEN MET ERHARD EN ADENAUER BROOD TOT 1970 ELK JAAR EEN CENT DUURDER HET WEER KRITIEK OP HET RAPPORT VAN OE THANT MEXICO KIEST MORGEN EEN NIEUWE PRESIDENT HOGERE SOLDIJ GEVRAAGD ZATERDAG 4 JULI 1964 20 Jaargang - No. 6246 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen geslapen^* 0feen Hoogwater Weerbericht Zon-en Maanstanden Syrisch- Israëlische vuurwisseling Stoa&ring bjj abonnement: Tsmeuzen EWscfBWvHooftpedaefenK I van Be Sande Redaetie-adree: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon* 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 50 et. Losse mrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêên handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. (Adv.) President Johnson heeft don derdagavond de wet op de bur gerrechten die eerder op de dag door het huis van afgevaardig den was goedgekeurd, getekend. De wet treedt onmiddellijk in werking. De senaat had de wet, die de federale autoriteiten meer be- voegdheden dan ooit op het ter rein der rassengelijkheid geeft, al eerder aanvaard waardoor de weg voor de ondertekening vrij was. De president had tevoren een korte verklaring voor de televi sie afgelegd. Hij deelde mee dat hij onmiddellijk maatregelen nam om de wet uit te voeren. Leroy Collins, voormalig gou verneur van Florida, is benoemd tot directeur voor de betrekkin gen tussen de gemeenschappen. Een adviescommissie van voor aanstaande burgers is benoemd om Collins bij te staan. Johnson zal het congres vra gen extra-geld toe te wijzen om de kosten te dekken die voor de uitvoering van de wet noodzake lijk zijn. De betrokken regeringsinstan ties hebben opdracht gekregen zich volledig van de nieuwe ver antwoordelijkheden te kwijten en hem op de hoogte te houden van de gang van zaken. Bepaalde functionarissen moe ten in contact treden met repre sentatieve groeperingen om meer begrip voor de wet bij te bren gen en om te verzekeren dat zij wordt nageleefd. EEN MIJLPAAL De president noemde de wet, die na langdurige en verbitterde debatten door het congres was aangenomen, een mijlpaal in de „lange strijd om de vrijheid". Hij deed een beroep op alle Ameri kanen mee te werken om alle Amerikaanse burgers een recht vaardige .behandeling en het land vrede te schenken. De natie zou zich niet in een „wraakzuchtige geestesgesteld heid" aan de wet moeten onder werpen. Haar doel is niet te straffen of te verdelen, maar een einde te maken aan verdelingen die al te lang hebben bestaan. Haar doel is een groter respect voor de menselijke waardigheid, aldus de president die de Ameri kanen opriep „de bronnen van het rassengif" te dichten. De president sprak in een kamer van het Witte Huis waar Abraham Lincoln en John Ken nedy lagen opgebaard nadat zij waren vermoord. Verscheidene honderden men sen waren uitgenodigd de plech- Fabrieken Zevenbergen Radio Djakarta heeft vrijdag omgeroepen uit Samarinda (In donesisch Oost-Boineo) verno men te hebben dat Indonesische vrijwilligers Maleisisch Borneo zijn binnengegaan en daar zijn verwelkomd door de bevolking'. Bij de opstelling van het ge zamenlijk communiqué dat het bezoek van Chroesjtsjov aan Noorwegen moet besluiten, is onenigheid aan de dag getreden over de vraag of in dat commu niqué het (Noorse) eiland Spits bergen genoemd moest worden als terrein van eventuele samen werking met de Sowjet-Unie. De Noorse regering voelde niet voor opneming van een desbetreffen de passage in het communiqué, aldus is vernomen, omdat zij haar grondwettelijke rechten op het eiland en de rechten welke bepaalde andere westelijke lan den als derden zich daar hebben verworven, onverkort wil hand haven. Zij vreesde namelijk dat, als het Russische voorstel om Spitsbergen als terrein van sa menwerking aan te duiden werd aanvaard, er 'n dusdanige uitleg aan zou kunnen worden gegeven dat in feite een toenemende be perking van de Noorse soeverel niteit aldaar er het gevolg van zou kunnen worden. De Sowjet- Unie zou er grond in vinden, al dus meende men, te streven naar een voorkeurspositie ten aanzien van olie-prospectie en -exploita tie op Spitsbergen. Inmiddels werd officieel als reden voor de weigering van Noorse zijde opgegeven het feit dat het betrokken onderwerp niet bij de besprekingen tussen de twee premiers ter tafel was gekomen. VREEDZAME COËXISTENTIE In een gezamenlijk communi qué aan het einde van Cliroesjts- jovs bezoek werd later „met vol doening opgemerkt" dat er ver mindering van de internationale spanning is. „Wapens voor massavernieti- tige ondertekening bij te wonen Onder hen bevonden zich neger leiders, onder wie dr. Martin Luther King, en Robert Kenne dy. Toen de president binnen kwam, werd hij met een storm achtig applaus ontvangen. MÉÉR ONLUSTEN? Sommige zuidelijke congres leden hebben voorspeld dat het eerste resultaat van de wet méér in plaats van minder geweld dadigheden zal zijn. Een zuide lijke democraat, Charies Weltner, die in februari j.l. tegen de oor spronkelijke versie van de wet Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de wet op de burgerrechten goedgekeurd. Op de foto wordt de wet door president Lyndon Johnon op het Witte Huis ondertekend. stemde, gaf donderdag zijn ja- stem. Hij verklaarde dat men in het zuiden verzet kan bieden met ais gevolg strijd en verwar ring 6f de uitspraak van de na tie kan aanvaarden. „De verant woordelijke elementen van mijn gemeenschap (Atalanta) advise ren de laatste weg." President De Gaulle is gisteren voor een bezoek van twee dagen in Bonn aangekomen. Het Franse staatshoofd, dat per vliegtuig reisde, bracht een „klein kabinet" mee. Dat waren minister van bui tenlandse zaken Couvé de Mur- ville; minister van financiën Gis- card d'Estaing; minister van on derwijs Fouehet; minister van defensie Messmer; minister van landbouw Pisani; minister voor Afrikaanse zaken Triboulet; mi nister van voorlichting Peyre- fitte en de staatssecretaris voor jeugd en sport, Herzog. Premier Pompidou kwam enkele uren later aan. STAKING EINDIGDE OM ELF UUR In totaal 38 personen vergeze'- den de Franse president. Hoewel de staking van verkeersleiders op de Franse vliegvelden was be ëindigd, waren deze niet op hun Minister Biesheuvel heeft tijdens de vergadering van de vaste commissie van landbouw uit de Tweede Kamer gezegd dat de broodprijs tot 1970 jaarlijks met een cent zal worden verhoogd. Dit is een gevolg van de E. E. G.-verordeningen voor landbouwproduk- ten. Op deze manier zal de consumentensubsidie op brood, die op jaarbasis thans 85 miljoen bedraagt, geleidelijk worden geëlimi neerd. Ook de subsidie voor industriemelk, die thans 5,45 per 100 kilo bedraagt, zal in de periode tot 1970 geleidelijk moeten worden afgebroken. Over de op 1 november ingaande regeling voor rund vlees zei minister Biesheuvel, dat de ministerraad van de E. E. G. een Europese „vorkprijs" met een maximum en een minimum heeft vastgesteld. Hiertussen mag de rundvleesprijs bewegen. Voor de eerste twee jaar zal die prijs een nationale oriëntatieprijs mogen zijn, daarna komt een algemene E. E. G.-prijs. Minister Biesheuvel die vragen van mevrouw Brautigam (P. v. d. A.) beantwoordde, was van mening dat bij de stijgende produktie van rundvlees in de E. E. G. eerder een dalende dan een stijgende prijs voor rundvlees te verwachten Is. fAOW* Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 ZONNIGE PERIODEN Ten westen van de Britse eilan den handhaaft zich een gebied van hoge luchtdruk. Het veroor zaakt boven de Noordzee noord westelijke winden waarmee polai re luoht wordt aangevoerd. Het front dat de voorste begrenzing hiervan vormt, trok vrijdag over ons land en beweegt rich lang zaam verder naar het zuiden. De aanvoer van koele lucht blijft voortduren. Er kunnen zich plaat selijk enkele buien ontwikkelen, maar er komen ook periode» medegedeeld door het K.N.M. I., geldig tot hedenavond. Koel weer Nu en dan opklaringen, maar ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Koel weer. ZON op ónder op Juli 4 4.26 21.02 1.09 8 Asn 2L01 1.30 MAAN onder 14.52 16.16 ZATERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 5 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG 1 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4 JULI v.m. 8.47 9.22 10.02 10.12 i JULI v.m. 9.53 10.28 11.08 11.18 6 JULI v.m. 11.02 11.37 0.17 0.27 JULI v.m. 11.34 0.09 0.49 0.59 n.m. 9.10 9.45 10.25 10.35 n.m. 10.23 10.58 11.38 11.48 n.m. 11.25 12.40 12.50 n.m. 12.03 12.38 1.18 1.28 „Monokini" in Washington toegestaan In de Amerikaanse hoofdstad is het dames toegestaan een bad pak zonder bovenstuk te dragen. Dit is vrijdag uitgemaakt door een commissie van procureurs van het district Columbia. „Vrouwen die zo'n badpak dra gen, kunnen onwelvoeglijk zijn maar wij hebben hier geen en kele wet die ons in staat stelt het te verbieden", zo verklaarde een van de leden van de com missie die een onderzoek had ingesteld naar de strafbaarheid van het dragen van „topless"- badpakken. Het verstoren van de open bare orde is echter wel straf baar. Tot nog toe is steeds, als in Amerika een vrouw in het nieuwe model badcostuum ver scheen, een oploop ontstaan, zo dat het mogelijk blijft om in te grijpen. post toen het vliegtuig naar Bonn vertrok. Het toestel werd de lucht in geloodst door vak mensen van de luchtmacht. De stakers besloten om elf uur aan het werk te gaan en voor hun president werd geen uitzondering gemaakt. ERNSTIG ONDERHOUD Na een gesprek oiider vier ogen met generaal De Gaulle verklaarde Erhard dat zij ge sproken hadden over vraagstuk ken die Frankrijk en Duitsland en Euopa betreffen en over de wereldtoestand. Erhard noemde het onderhoud „ernstig", opge wekt en bezield door de wil ge zamenlijk een oplossing te vin den. Op zijn beurt zei generaal De Gaulle tegen de verslaggevers: „In dit onderhoud zijn alle onder werpen die ons ter harte gaan en die de hele wereld betreffen, ter sprake gekomen. Uit deze bijeen komsten zal steeds meer een be ter en meer verenigd Europa voortkomen." POLITIE OP HET DAK Oud-kanselier Adenauer druk te generaal De Gaulle later voor het gebouw van de bondsdag on der bijval van de talrijke toe schouwers de hand, waarna bei den zich voor een gesprek onder vier ogen terugtrokken. De poli tie heeft ter gelegenheid van het Franse bezoek strenge veilig heidsmaatregelen gestroffen. Zelfs op het dak van het bonds- huis waren politiemannen gepos teerd. Naar door een woordvoerder van het Israëlische leger is mee gedeeld, zijn bij een vuurwisse ling tussen een Syrische voorpost en 'n Israëlische patrouille don derdag in het Hoeleh-dal twee Israëlische grenswachters en een tractorbestuurder licht gewond. Van Israëlische zijde is 'n klacht bij de bestandscommissie inge diend. Beide partijen geven el kaar over en weer de schuld. Van Syrische zijde is gezegd dat geen Syriërs zijn getroffen. ging en de moderne militaire techniek in het algemeen hebben de vreedzame-coëxistentie tot noodzakelijke basis gemaakt voor de betrekkingen tussen landen met verschillende systemen." In het communiqué wordt ge sproken over de noodzaak van algehele ontwapening en van be perkte ontwapeningsovereen komsten. De hierdoor vrijgeko men kredieten kunnen worden gebruikt voor economische en sociale ontwikkeling van de ont wikkelingslanden en ten behoeve van de taak van de Verenigde Naties. De Duitse kwestie, het neutra- liteitsvoorstel dat Chroesjtsjov tijdens zijn bezoek heeft gedaan en het „plan Kekkonen" worden in het communiqué niet genoemd. Ook wordt niets gezegd over Spitsbergen. KOKSMAAT Toen het communiqué werd opgesteld, bracht de Russische premier een bezoek aan de bui tenwijken van Oslo. In een wo- ningwijk stapte Chroesjtsjov uit de auto en mengde zich tussen met kinderwagens wandelende moeders. Wandelend tussen het publiek had hij al spoedig een „gevolg" van ongeveer 60 kinde ren bij wie hij zich excuseerde dat hij geen snoep had om uit te delen. 's Morgens had Chroesjtsjov een bezoek gebracht aan het museum van viking-schepen. De anthropoloog Thor Heyerdah! die in 1947 met de „Kon Tiki" van Peru naar Polinesië voer, leidde hem rond. De Russische premier bood Heyerdahl zijn diensten aan als koksmaat voor een volgende expeditie. „Ik ben niet zo goed op de hoogte met een moderne keukenuitrusting, maar ik denk dat ik met een primus kan om gaan," zei Chroesjtsjov. GEEN KERNWAPENS Het feit dat Noorwegen geen kernwapens heeft geïnstalleerd en ook niet van plan is dat te doen, wordt door de Sowjet- Unie op prijs gesteld, aldus het communiqué. „Deze houding vormt een belangrijke bijdrage voor versterking van de vrede in Noord-Europa." De Turks-Cyprische vice-pre sident dr. Fadil Koetchuk heeft het jongste rapport van V. N.- secretaris Oe Thant over Cyprus gekritiseerd en nadelig genoemd voor de politieke belangen van de Turkse gemeenschap op Cy prus en voor Turkije. In een donderdag gepubliceer- Zondag 5 juli wordt in Mexico de president voor de komende periode van zes jaar gekozen. De 13% miljoen stemgerechtigden van de 36 miljoen Mexicanen kunnen verder voor een ambts periode van drie jaar zestig sena toren kiezen en 178 a 258 con gresleden. De afgelopen verkiezingscam pagne was de rustigste welke Mexico ooit heeft gekend. Slechts twee partijen hebben kandidaten voor het presidentschap gesteld. De 52-jarige jurist Gustavo Diaz Ordaz is de favoriete kandidaat van dë revohitionaire partij en de wat jongere José Gonzalez Torres staat kandidaat voor de reehts-liberale partij van natio nale actie. De links-radicale socialistische volkspartij heeft geen kandidaat gesteld en steunt Ordaz. Ook de Mexicaanse revolutionaire-actie- partij is tot de verkiezingen toe gelaten maar niet de communis tische partij. Waarschijnlijk zal maandag reeds bekend zijn wie de nieuwe president wordt. De huidige pre sident Adolfo Lopez Mateos is volgens de grondwettelijke bepa lingen niet herkiesbaar. Voordat de 700.000 stemopnemers de re sultaten van de 31.000 stembu reaus geheel hebben verwerkt, kunnen er echter wel drie weken verstrijken. De dronkenschap in de Sowjet-Unie De Russische minister van openbare orde, Tikoenov, heeft vrijdag voorgesteld „gewoonte drinkers" van de lijst van wo ningzoekenden te schrappen en hun vakanties te bekorten. In een artikel in het blad voor de Russische jeugd „Komsomols- Kaya Prawda", pleit hij voor beperking van de verkoop van alcohol gedurende de avonduren en vermindering van de ver koop hiervan in openbare ge legenheden in het algemeen. Dronkenschap vermindert de produktie, ondermijnt de gezond heid en veroorzaakt moeilijk heden in het gezin, zo schrijft hij. Men zou b.v. de wegens langdurige dienst verkregen toe lagen van een dronkaard moeten inhouden en zijn vakantie be korten om hem van het drinken af te brengen. de brief beschuldigt hij V. N.- functionarissen ervan, dat zij hebben nagelaten de juiste stand van zaken in hun rapport te ver melden. Oe Thants erkenning van het bestuur van Makarios als de re gering van Cyprus doet de ge hele Turkse zaak teniet, aldus Koetchuk. „De Grieken hebben geen recht op te treden als de regering van Cyprus als zij de Turkse grondwettelijke belangen schenden". De Turks-Cyprische vice-pre sident zegt dat Oe Thant het Griekse argument schijnt te heb ben aanvaard, dat wapeninvoer nodig is voor gebruik bij een mogelijke Turkse invasie. „De Turkse gemeenschap weet echter dat de Grieken deze wapens bij de eerste gelegenheid tegen de Turkse gemeenschap zullen ge bruiken". Koetchuk daagt de verenigde naties uit te bewijzen dat ook maar één Griek door de Turkse Cyprioten in gijzeling is geno men. Het Tweede-Kamerlid Wiel- draaijer (PvdA) heeft in schrif telijke vragen aan de minister van defensie aangedrongen op een belangriike soldijverhoging voor dienstplichtige militairen, gezien de sinds 1954 gestegen kosten van levensonderhoud. In dit verband wil hij weten of het juist is, dat een dienst plichtig en soldij genietend mili tair 1,15 per dag ontvangt, in dien hij met verlol of tijdens ziekte thuis vertoeft en geen voeding op rijkskosten geniet.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1