Wet op de burgerrechten goedgekeurd Cabot Lodge over Zuidoost-Azië Vragen over het E. E. G.-Iandbouwbeleid GE MOEILIJKHEDEN MET PLUIMVEE EN EIEREN Met 289 tegen 126 stemmen 29 ZIIID-VIETNAMEZEN GEDOOD Konvooi viel in hinderlaag ONTWAPENINGSCONFERENTIE OVER KERNWAPENS HET WEER CHROESJTSJOV IN NOORWEGEN Vloeibare of poederkunstmest? VRIJDAG 3 JULI 1964 20e Jaargang - No. 624^ ILLINOIS OVERWEGEND voor GOLDWATER Staking van landarbeiders in Italië OPSTANDIGE ALGERIJNSE TROEPEN Difterie maakt vele slachtoffers in Peru - 'r :T 4 li Weerbericht Engelse bussen met Oostduits schip naar Cuba Mindszenty deze zomer vrij Hoogwater Zon- en Maanstanden TWEEDE KAMER Op de goede weg Italianen „op rijst" Niet rooskleurig Stempelen Nog f 65 miljoen ais broo^s^bsidïe Schatkist profiteert van zuiveSexport Frankering bij abonnement: Terneuzen Directenr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft de wet op de burgerrechten donderdag goed gekeurd. De wet zou gisteren tijdens een plechtigheid op het Witte Huis door president Johnson worden ondertekend. Senator Barry Goldwater heeft de steun gekregen van 48 van de 58 afgevaardigden van Illinois naar de conventie van de republikeinse partij, nadat deze afgevaardigden afzonderlijk had den gesproken met Goldwater en zijn voornaamste rivaal gouver neur William Scranton. Senator Goldwater verwacht nu de stemmen te krijgen van 690 van de 1308 afgevaardigden paar de conventie, dat wil zeggen meer dan de volstrekte meerder heid van 655 die nodig is voor verkiezing tot republikeins kan didaat voor het presidentschap. Gouverneur Scranton, de hui dige exponent van de gematigde en liberale vleugel van de repu blikeinse partij, is van mening dat het besluit van de overgrote meerderheid van de delegatie van Illinois nog niet fataal is voor zijn kansen. Henry Cabot Lodge, de voor malige Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, die Scran ton steunt, heeft een gesprek ge had met oud-president Eisen hower. Lodge is van oordeel, dat de houding van generaal Eisen hower van groot belang is bij de aanwijzing van een kandidaat door de republikeinse conventie, maar Eisenhower heeft tot dus ver geen voorkeur laten blijken, noch voor Goldwater noch voor Scranton. Het huis van afgevaardigden keurde de wet met 289 tegen 126 stemmen goed. Hiermee is een einde gekomen aan de debatten die een jaar hebben geduurd. Een jaar geleden had presi dent Kennedy een eerste ont werp bij het huis van afgevaar digden ingediend. De senaat aan vaardde het ontwerp in gewij zigde vorm op 19 juni met 73 tegen 27 stemmen, waarna het naar het huis van afgevaardig den werd teruggezonden om ten slotte donderdag definitief te worden goedgekeurd. DIKECT PROBEREN Negergroepen hebben het plan te kennen gegeven de wet on middellijk te beproeven. Ds Mar tin Luther King zei dat hij met enkele blanke vrienden zou lun chen in het restaurant in St. Augustine, waar hij vorige maand werd gearresteerd. De wet voorziet in federale hulp bij pogingen om negers ge lijke rechten te verlenen. Discriminatie van negers in hotels, winkels en restaurants, evenals discriminatie bij tewerk stelling en lidmaatschap van vakbonden is verboden. De minister van justitie krijgt meer macht bij invoering van rassengelijkheid op de scholen. De wet bekrachtigt voorts het stemrecht van de negers. Vóór het wetsontwerp stem den 153 democratische en 136 republikeinse afgevaardigden. Tegen waren 91 democraten en 35 republikeinen. De ondertekeningsplechtigheid op het Witte Huis zou door de Amerikaanse televisie worden uitgezonden. Negenentwintig Zuitvietname- se militairen en drie vietcong- rebellen zijn gedood toen een Zuidvietnamees militair convooi woensdag bij An Whe (400 kilo meter ten noordoosten van Sai gon) in een hinderlaag van de vietcong viel, zo heeft een mili taire woordvoerder donderdag meegedeeld. Negen auto's wer den beschadigd. Amerikaanse militaire auto riteiten hebben donderdag be vestigd dat de verouderde T 28- bommenwerpers thans uit de dienst zijn genomen. Zij zijn ver vangen door de Amerikaanse „Flying tanks". Deze zijn bewapend met een kanon in plaats van mitrailleurs en kunnen een horsmenlast mee nemen, die viermaal zo groot is als die van de T-28. De afgelopen zes dagen zijn drie Amerikaanse helikopters neergeschoten. In Italië zijn donderdag 2Vz miljoen landarbeiders voor een periode van 48 uur in staking gegaan. De actie die ten doel heeft eisen voor loonsverhogin gen en betre werktijden te on dersteunen, is op touw gezet door het linkse vakverbond. De andere vakorganisaties doen niet mee. De Sowjetrussisehe vertegen woordiger bij de ontwapenings conferentie in Genève, Zorin, heeft donderdag West-Duitsland Troepen van het Algerijnse na tionale leger hebben woensdag avond zonder incidenten Biskra en omgeving in het zuidoosten van het land bezet, nadat de voormalige militaire bevelhebber van het gebied, kolonel Moham med Chaabani, in verzet was ge komen tegen zijn vervanging. Een groot deel van de troepen die onder bevel van Chaabani stonden, sloot zich bij het bin nentrekkende nationale leger aan. Een woordvoerder van het politieke bureau van het natio nale bevrijdingsfront, die dit meedeelde, zei dat de nieuwe commandant spoedig zal worden geïnstalleerd. President Ben Bella had eer der de weigering van Chaabani om zijn post te verlaten veroor deeld en een beroep op diens mannen gedaan te gehoorzamen aan de orders van de regering. Volgens een onbevestigd be richt hadden Chaabani's troepen woensdagochtend Biskra bezet en de politie en gendarmes ont wapend. beschuldigd van chantage, door öf deelneming aan de multilate rale kernmacht van de Navo óf eigen kernwapens te eisen. Voor de westelijke mogendheden is dit een moeilijke keuze, maar bond genootschappen kunnen niet worden gebaseerd op het ver breiden van het kernwapenbezit, aldus Zorin. Dergelijke wapens kunnen niet in handen worden gegeven van hen die „reeds twee maal een wereldoorlog hebben ontketend en er niet voor zullen terugdeinzen een derde wereld oorlog te doen ontbranden 'n kernoorlog om aan hun zelf zuchtige belangen te voldoen." Zorin verzocht het westen af te zien van het instellen van een multilaterale Navo-kernmacht. De Amerikaanse afgevaardigde Foster zei dat het in feite de Sowjet-Unie is die „kernwapen- ehantage" pleegt bij een aantal Europese landen, een reden te meer om snel tot een overeen komst te komen om de dreiging van een kernoorlog te verzwak ken. In de plaats Pallasca ten noor den van Lima zijn in één maand 58 kinderen aan difteritis gestor ven. Het aantal bekende gevallen van difteritis bedraagt 430. 4 rf j",j KOEL WEER Op het midden van de oceaan bevindt zich een hogedrukgebied dat weinig van plaats verandert. Een uitloper hiervan trok giste ren over ons land, wat gepaard ging met zonnige perioden, waar bij de temperaturen opliepen tot omstreeks 20 graden. Boven de Noordzee beweegt zich een koufront naar het zuid oosten. Op de nadering hiervan zal de bewolking tijdelijk toene men, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. De wind die aanvankelijk wes telijk, later noordwestelijk, is, neemt tot matig en in het noor den van het land tijdelijk tot krachtig toe. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Koel weer - Tijdelijk meer bewolking maar geen regen van betekenis. Matige, in het noorden van het bind latei- tijdelijk krachtige wind, aanvan kelijk westelijk, later noordweste- ISlSi.Kpel weer. Vanaf de brug van zijn Oost- duitse schip Jleinrich Heine" kijkt kapitein Helmut Queisser (links) toe terwijl in de haven van Dagenham in Essex de eer ste zestien Engelse Leyland-bus- sen voor Cuba worden geladen. Het schip zou nog dezer dagen naar Havanna vertrekken. Dg firma Leyland, die een order voor 950 bussen van Cuba accep teerde ondanks protesten van de Verenigde Staten, kon geen En gels schip vinden voor het trans port van deze bussen. Op de brug op de achtergrond staat nog een rijtje bussen te wachten. Premier Chroesjtsjov heeft donderdag een fabriek in Eidian- ger bij de Noorse plaats Pors- grunn bezocht. In deze fabriek, waar salpeter wordt vervaardigd, werkt de helft van de bevolking van het plaatsje, 6000 arbeiders, met een speciale trein uit Oslo meteen speeiale trein uit Oslo aangekomen en wtb-d door onge veer de helft van de arbeiders met gejuich ontvangen. Chroesjtsjov vroeg aan de di recteur, T. Klingenberg, wat het best in de landbouw kon worden toegepast, vloeibare kunstmest of in poedervorm. Klingenberg antwoordde dat dat van de om standigheden afhangt, waarop Chroesjtsjov zei: „Als u daar over geen uitsluitsel kunt geven, hebt u dat vraagstuk niet bestu deerd. Het is voor mij erg be langrijk vast te stellen wat het beste is, vloeibaar of vast. Wij willen leren van uw ervaring, daarom stel ik deze vragen." De Hongaarse primaat kardi naal Joszef Mindszenty zal de Amerikaanse legatie in Boeda pest mogen, verlaten op grond van een thans in voorbereiding zijnde overeenkomst tussen Hon garije en het Vaticaan betreffen de het aanknopen van diploma tieke betrekkingen, zo meldt een Oostenrijks persbureau. Volgens het persbureau zou de Hongaarse katholieke kerk ver scheidene concessies krijgen in ruil voor de vrije doortocht van de kardinaal naar Rome. Ver wacht wordt dat de overeen komst deze zomer zal worden on dertekend. EEN DUIVEL Tijdens een toespraak bij een lunch In de fabriek bood Chroes jtsjov Noorwegen enige nieuwe handelsmogelijkheden met de Sowjet-Unie aan. „Wij hebben ge weldige hulpbronnen. Wij kunnen u alles verkopen, behalve bana nen. Wanneer u ons vraagt een duivel te leveren, dan kunnen we dat maar alleen volgens uw eigen specificatie." Voor het eerst na zijn aan komst uit Stockholm werden in Noorwegen strenge veiligheids maatregelen toegepast, onder meer door het gebruik van een hefschroefvliegtuig. De spoor baan waarlangs hij zou reizen, was tijdens de nacht centimeter vyor centimeter gecontroleerd en werd daarna door gewapende politie bewaakt. Ook was de kring van leden van de veilig heidspolitie rond de Russische premier hechter dan tevoren, hoewel niet zo als de „ijzeren ring" in Zweden. MARX HEEFT HET GEZEGD Chroesjtsjov zei dat de Russi sche geleerden het vraagstuk van het vervaardigen van kunst mest uit steenkool nog niet heb ben opgelost. Het grootste deel van de huidige produktie is be reid met aardgas, zei hij. Over 50 jaar zal de Sowjet-Unie haar produktiepotentieel op al'e ge bieden 50 maal hebben vergroot. „Marx zei dat dit zou gebeu ren. Zij die menen dat Marx het bij het verkeerde eind had, we ten er niets van," zo besloot hij. Toen de trein optrok voor de terugweg naar Oslo, leunde Chroesjtsjov uit het raampje en drukte ongeveer 50 arbeiders die meeholden de hand. VRIJDAG 3 JULI V.m. 7.44 8.19 8.59 9.09 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATEF, Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 8.00 8.35 9.15 9.25 4 JULI v.m. 8.47 9.22 10.02 10.12 n.m. 9.10 9.45 10.25 10.35 De voormalige Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, heeft op een bijeenkomst van de nationale persvereniging in Washington gezegd dat er geen wonderen be hoeven te gebeuren om de ba lans tegen de communisten in Zuid-Vietnam te doen omslaan, „wanneer wij en de Vietnamezen onze uiterste best doen". „De communisten zijn verre van onoverwinnelijk, zelfs in zuid-oost-Azië. In de Philippijen en Maleisië hebben zij het ten slotte opgegeven", zei hij. Lodge acht China en niet Noord-Vietnam verantwoordelijk voor de guerillastrijd van de vietcong. „Ho Tsji Minn, de heer ser van Noord-Vietnam, zou het moeilijk krijgen wanneer hij de oorlog in Zuid-Vietnam zou be ëindigen,- zelfs als hij dat zou willen, omdat China hemel en aarde zou bewegen om hem te laten, doorvechten". De neer gaande spiraal van de oorlog tegen de vietcong is tot staan gebracht en besloten is zich nu te concentreren op de zeven sleu telprovincies rond Saigon. „Wan neer wij dahr slagen, is de rug van de slang gebroken". Lodge riep de Amerikanen op hetzelfde geduld op te brengen als de vietcong en stelde voor Amerikaanse raadgevers in Zuid- Vietnam te stationeren, minstens voor twee jaar maar bij voor keur voor langere tijd. GEEN NEUTRALISATIE •f Neutralisatie van het gebied vond Lodge geen juiste oplos sing. Het Duitse leger zou Frank rijk toch hebben blijven bezetten wanneer de geallieerden de neu traliteit tijdens de tweede we reldoorlog op Frankrijk zouden hebben toegepast. „In feite was de Duitse bezet ting in het begin, voordat de re- gering-Vichy ineenstortte, de zelfde neutraliteit als in Viet nam." Lodge zei dat er niet te den ken valt aan onderhandelingen met Noord-Vietnam, terwijl de inmenging in de Zuidvietnamese binnenlandse aangelegenheden voortduurt. De agressie moet on middellijk ophouden. „Dezelfde minuut dat dit gebeurd, kan er vrede zijn", aldus Lodge. ZON MAAN op onder op onder Juli 3 4.25 21.02 0.51 13.32 4 4.26 21.02 1.09 14.52 5 4.27 21.01 1.30 16.16 Tijdens een openbare iandbouwcommissie-vergadering in de Tweede Kamer beantwoordde minister Biesheuvel een reek» vra gen en kritische opmerkingen over het landbouwbeleid binnen de E. E. G. De heer Lardinois (K.V.P.) had als zijn mening te kennen ge geven, dat we de „E. E. G.-vertrouwenscrisis nog allesbehalve te boven zijn". Hij zag grote gevaren voor de Nederlandse landbouw en de gehele economie, nu geen gelijke tred met de industrie wordt gehouden. De heer Tuynman (V.V.D.) was bang voor een „op den duur niet te hanteren bureaucratisch systeem" van E. E. G.-rege- lingen. De heer Vredeling (Arb.) vond, dat er nog nauwelijks van een landbouwbeleid sprake is, maar wel van een aantal technische regelingen. Ook hij zag bureaucratische gevaren. De heer Jager (C.P.N.) vroeg naar voordelen van de E. E. G. Minister Biesheuvel zei, dat het opze/ien van een werkzaam stel sel een moeilijke, geweldige opgaaf is, omdat dé diverse belangen onder eén noemer gebracht moeten worden. Het is een grote uit daging om tot een goed resultaat te komen. Desondanks vond de bewindsman, dat grote voordelen zijn bereikt en dat er bepaalde vooruitgang is. Het alternatief van het streven naar gemeenschap, nelijke regelingen is terugkeer naar nationale landbouwpolitiek, waarin opnieuw een kern voor een crisis als die van de dertigfer jaren 3chuilt. De moeilijkheden zijn inderdaad groot, maar we zijn op de goede weg, het begin van de weg naar een groter Europa, ook in geografische zin. De minister noemde de graanregeling de spil van het agrarisch handelsverkeer. Komt deze in werking, dan zal de uitstraling ervan in tal van vereenvoudigingen te vinden zijn. Minister Biesheuvel gaf een kort exposé van de recente ontwik kelingen in Brussel. Door zijn zwakke onderhandelingspositie moest hij tenslotte toe stemmen in ontkoppeling van de regelingen voor rfjst, rundvlees en zuivel. Die voor rundvlees en zuivel zullen op 1 november in gaan, de regeling voor rijst op 1 of 12 september. De zekerheid be staat echter, dat alle andere landbouwzaken bij de Europese com missie geblokkeerd zijn totdat rundvlees, en zuivelregelingen bi orde komen. Bij de recente onderhandelingen „zaten de Italianen op rozen, „op rijst" aldus minister Biesheuvel, maar over hun grote olijfoliebelangen kan voor een regeling van oliën en vetten niet ge sproken worden, voordat de zuivelregeling in werking is. De bewindsman verklaarde, dat men binnen de E. E. G.-land bouwzaken het verst is met de marktpolitiek en verder met de prijspolitiek. Hij was het met de heer Van der Ploeg (K.V.P.) eens, dat spoed moet worden betracht met de sociale, handels- en struc •uurpolitiek. Hij gaf de heer Vondeling (Arb.) toe, dat' door het uitstel ven de zuivelregeling een bedrag van enkele tientallen miljoenen guldens niet in de Nederlandse schatkist zal vloeien. Met deze inkomsten werd in de begroting 1964 geen rekening gehouden, weshalve niet van een tekort kan worden gesproken. Lang werd tussen de vaste commissie voor landbouw uit de Tweede Kamer en minister Biesheuvel beraadslaagd over d»; moei lijkheden met pluimvee en eieren. Vrij algemeen wis de roei om steun, die niet tot produktievergroting zal leiden en ook niet in strijd zal zijn met de E.E.G.-reglementen. De minister wees op mogelijkheden die wellicht schuilen in de „reveling zelfstandigen" van de minister van sociale zaken en de gemeenten. Wellicht kunnen via het „ontwikkelings en saneringsfonds" mo gelijkheden worden gevonden om bedrijven te moderniseren en gezond te maken zonder tot produktievergroting te komen. Die minister wees subsidie op hokken, stallen enz. van de hand. Vele leden klaagden over discriminatie van Nederlands pluim vee en eieren in West-Duitsland, doel van de grootste export. Minister Biesheuvel zei dat de eierenmarkt binnen noch buiten de E.E.G. rooskleurig is. De Duitse producent genoot tot dusver een te sterke bescherming. Een der redenen was, dat hem reductie op een te grote hoeveelheid voedergraan per kilogram geprodu ceerde eieren werd toegestaan. Die reductie zou per 1 juli op Nederlands niveau komen, maar die regeling is tot 1 augustus verschoven, omdat de Fransen niet met hun graanprijzen gereed, zijn. Dit uitstel zal in juli de Nederlandse eierproducenten 1,5 a 2miljoen minder in het laadje brengen, omdat aan de Duitse grens een heffing van 13,5 cent per kilogram ligt. Discriminatie van het Nederlandse produkt kan in economische zin worden gezien in het Duitse voorschrift om eieren te stem pelen. Dit geldt wellicht ook voor een verevening van omzetbelas ting op grond- en hulpstoffen. De Duitsers kenren voorts steun in de markstruktuur b.v. ten behoeve van pakstations. De minis ter achtte tegenactie door middel van restitutie van voordeel door de omzetbelasting op grond- en hulpstoffen denkbaar. Hij zou deze kwestie opnemen met zijn ambtgenoot van financiën, maar wilde niets beloven. Uit besprekingen in de commissie voor landbouw b'eek dat, ge rekend op jaarbasis, de Nederlandse broodeters 85 miljoen aan subsidie ontvangen. Dit subsidie, verweven in het ingewikkeld patroon van graan- en bloemprijzen, wordt naar de verbruikers toegeschoven om de overgang naar de E.Edlr.-marktprijzen geleidelijker te doen zijn dan de geldende prijzen mogelijk maken. De Nederlandse schatkist profiteert van de uitvoer van plm. 1 miljard kilogram zuivelprodukten per jaar. Om de prijs van deze produkten op „Europees peil" te Krijgen wordt gemiddeld 5,45 cent per kilo aan de grens geheven. In de Nederlandse schatkist vloeit daardoor op jaarbasis ongeveer 54,5 min aan baten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1