President Lübke van West-Duitsland herkozen E.E.G.-ministers van landbouw bereiKen compromis De „Mr. Louie" boorde stikstof aan Omverwerping van regering-Franco? Schadeloosstelling Kamerleden Tegenspraakbrief van prins Charles' HET WEER Verhoogde uitkeringen i.v.m. huurverhoging GEEN AARDGAS EN OOK GEEN OLIE De wil van 't volk Man van het compromis Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht „KOSMOS 34" GELANCEERD Nachtelijk overleg Moeizame debatten Landbouwschap over compromis van Brussel TWEEDE KAMER Haring voor Rusland TSJOMBE INFORMATEUR FranRering bij abonnement: Terneuze» Döfoctenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 2 JULI 1964 20e Jaargang - No. 6244 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimtmt per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adre: Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De 69-jarige Westduitse bondspresident dr Heinrich Lübke, wiens eerste ambtstermijn van vijf jaar als christen-democratisch opvol ger van de liberaal wijlen prof. Theodor Heuss afliep, i» woensdag door de in West-Berlijn bijeengekomen „bondsvergadering" van 521 afgevaardigden uit de bondsdag en evenveel uit de deelstaats- parlementen bij de eerste stemronde voor een tweede periode van vijf jaar herkozen. Hij kreeg veel meer dan de be_ nodigde meerderheid van 522 stemmen, namelijk 710 tegen 123 voor zijn enige tegenkandi daat, de vrije-democratische (li berale) bondsminister van justi tie Ewald Bucher. Er onthielden zich 187 afgevaardigden van stemming en vier stemmen wa ren ongeldig van de in totaal 1024 uitgebrachte stemmen. Lüb. ke verklaarde de herverkiezing te aanvaarden. Een verrassing was deze her verkiezing niet, want tevoren reeds hadden C. D. U. en sociaal, democratische oppositie zich hiervoor uitgesproken. De verkiezing verliep precies volgens schema. Onder de ogen van dè uit Bonn gekomen leden van het diplomatieke coijps, de journalisten en meer dan dui zend andere toeschouwers op de tribune begaven de afgevaardig den zich in alfabetische volgorde naar het bestuurspodium om hun briefje in de glazen vaas te doen. De tweede ambtsperiode van dr Lübke die in 1959 pas bij de tweede stemronde met 526 stemmen werd gekozen begint 13 september a.s. In een korte toespraak verklaarde de herko- zene zichzelf geheel voor de Duitsers te zullen inzetten, naar binnen zowel als naar buiten. Zijn ambt zag hij als de belicha ming van de wil van het gehele Duitse volk om vrij over zijn eigen lot te beschikken en de eenheid van de natie te herstel len. Aan het begin van de zit ting had bondsdag-voorzitter Eugen Gerstenmaier het van Sowjetrussische zijde uitge brachte protest tegen het hou den van deze verkiezing in het „buitenland" West-Berlijn van de hand gewezen als een beledi ging voor het Duitse volk. Volgens politieke waarnemers zijn de 187 afgevaardigden die zich ditmaal van stemming ont hielden, sociaal-democraten die het er niet mee eens waren dat hun partij geen eigen kandidaat had gesteld. Toen Lübke in 1959 voor de eerste maal werd gekozen nadat de eerste president van de bonds republiek „papa" Heuss tien ja ren als zodanig bad voigemaakt was het meer uit plichtsge voel dan ambitie dat hjj dit ambt aanvaardde op 65-jarige leeftijd. De taaie Sauerlander beschouw de het ais een toevallige speling van het lot dat hij hiervoor werd uitgekozen. Hij wordt beschouwd als de man van het compromis, niet zo zeer een overweldigend spreker Naar Agence France Press meldt heeft een woordvoerder van het particulier secretariaat van prins Charles Hugues, de Bohtgenoot van prinses Irene, de WISSELEND BEWOLKT Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Atlantische Oceaan handhaaft zich ten westen van Ierland een gebied van hoge barometerstanden. Langs de noordflank daarvan staat een krachtige westelijke stroming. Hierin trekt een actieve depres sie via IJsland naar Zuidscandi- navië. Zij breidt haar invloed ook uit over de Britse eilanden en een groot deel van de Noord zee. Wij Vertoeven daarbij nog juist aan de rand van een ooste lijke uitloper van een eerder ge noemd hogedrukgebied. Met ma tige en af en toe vrij krachtige westelijke winden wordt nog steeds tamelijk koele lucht aan gevoerd. Hierin komt stapelbe- wolking voor met op de meeste plaatsen droog weer. De koele lucht bedekt een groot deel van het Europese vasteland. Zomerse temperaturen worden alleen ge meld ten zuiden van de lijn die van Bretagne via Parijs naar het Alpengebied loopt. DONDERDAG 2 JULI v.m. n.m. Breskens 6.48 6.58 Terneuzen 7.23 7.33 Hansweert 8.03 8.13 Walsoorden 8.13 8.23 VRIJDAG 3 JULI v.m. n.m. Breskens 7.44 8.00 Terneuzen 8.19 8.35 Hansweert 8.59 9.15 Walsoorden 9.09 9.25 ZON MAAN op onder op onder Juli 2 4.25 21.03 0.33 12.14 3 4.25 21.02 0.51 13.32 4^4.26 21.02 1.09 14.52 echtheid ontkend van een brief, welke volgens zekere persberich ten door de prins aan de vroe gere carlistische leider Manuel Falconde zou zijn geschreven en waarin wordt aangedrongen op gewelddadige omverwerning van de regering-Franco in Spanje. Het secretariaat noemt deze brief een „manoeuvre om prins Charles in diskrediet te bren gen" en voegt er aan toe dat tegen de auteur van deze brief, indien hij ontmaskerd wordt, een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Van zijn kant heeft Manuel Falconde, die tengevolge van een operatie wegens keelkanker al twee jaar zijn stem kwijt is, zijn zoon opgedragen zijn veront waardiging tot uiting te brengen over „deze duivelse manoeuvre om de prins aan te vallen en on enigheid in de boezem van de carlistische beweging uit te lok ken". „Het is een absolutie leu gen en wij vragen ons af waar die vandaan komt. Men schijnt namelijk.in carlis tische kringen ervan overtuigt te zijn dat partijgangers van don Juan, een der pretendenten naar de Spaanse eroon, de hand in de brief-affaire hebben gehad, al dus tekent A.F.P. hierbij aan. Overigens wordt gemeld dat prins Charjes Hugues van Bour- bon-Parma en prinses Irene gis teren door generaal Franco in het Pardo-paleis in audiëntie zijn ontvangen. Naar verluidt had het Spaanse staatshoofd de prins en prinses uitgenodigd, omdat hij nog niet persoonlijk zijn gelukwensen ter gelegenheid van hun huwelijk had aangeboden. Het prinselijk paar was dins dagavond op een grote ontvangst van de pauselijke nuntius, Ri- beri, verschenen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Koel weer Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, later af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en west. Koel weer. dan wel de verstandige onder handelaar. Hij praat niet veel maar noemt de dingen bij de naam en zijn zin voor rechtvaar, digheid en maatschappelijk ge voel wordt door niemand betwist. Toen Hitier aan (le macht kwam werd Lübke, destijds ka tholiek afgevaardigde in het Pruisische parlement, van al zijn functies ontheven. Verscheidene malen werd hij gearresteerd en in 1934-1935 bracht hij twintig maanden in de Berlijnse gevangenis door. In 1937 werd hij lid van het parle ment van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen en drie jaar later lid van de bondsdag. In 1953 her vatte hij zijn werk van vóór de oorlog als minister van land bouw. Laatste V.N.-militairen verlaten Kongo De laatste eenheden van de troe penmacht der Verenigde Naties hebben Kongo 30 juni verlaten. Op de -foto neemt de Nigeriaan- se generaal Agnyi-Ironsi in de hand een geprepareerde baby krokodil als officierstsok af scheid van Canadese militairen van de V.N.-vredesdienst. De Sowj et-Unie heeft woens dag een nieuwe aardsatelliet, de „Kosmos 34" iri een baan om de aarde gebracht, zo meldt het Russische persbureau „Tass". Aan boord van het ruimtevaar tuig, dat in 90 minuten om de aarde draait, bevinden zich we tenschappelijke instrumenten voor onderzoek van de ruimte. De grootste afstand tpt de aarde bedraagt 360 km en de kleinste 205 km. In verband met de huurverho ging heeft de minister van maat schappelijk werk, mevrouw drs J. F. SchouwenaarFranssen, de maximum-uitkeringen op grond van de tijdelijke bijstandsrege ling voor mindervaliden met in gang van 29 juni 1964 voor per sonen van 21 tot 30 jaar ver hoogd tot 28,80 per week en voor ouderen tot 40,30 (te ver meerderen met dfe premies voor vrijwillige en aanvullende zie kenfondsverzekering) De wetten buitengewoon pen sioen 19401945 en zeelieden oorlogsslachtoffers worden behoudens goedkeuring der Sta- ten-Generaal eveneens aange past. Ook de uitkeringen op grond van de algemene oorlogsongeval len-regeling zullen worden ver hoogd. De rijksgroepsregelingen voor oorlogsslachtoffers en voor ge- repatrieerden volgen de huurver hoging automatisch. De ministers van landbouw van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben dinsdagnacht in Brussel een compromis bereikt over de inwerkingtreding van de drie nieuwe landbouvvverordeningen voor zuivel, rijst en rundvlees. Het compromis, dat een einde maakt aan de vorige week ontstane impasse en waarvoor de ministers zeventien uur bijeen zijn ge weest, houdt in dat de verordening voor rijst op 1 september in werking zal treden indien vóór 31 juli een akkoord wordt bereikt over de nog openstaande belangrijke vraagstukken van de uitvoe ringsbesluiten voor de zuivelverordening en vóór 12 september, in dien dit niet zou lukken. In beide gevallen i3 de voor de zuivel- en rundvleesverordeningen vastgestelde datum 1 november. De Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel, kon deze regeling eerst aanvaarden, nadat een in nachtelijk telefo nisch overleg met Den Haag op gesteld Nederlands aanvullend voorstel door de E. E. G.-minis- terraad werd aanvaard. Hierin wordt gezegd, dat de raad wat Iandbouwkwesties be treft geen andere werkzaam heden zal verrichten, totdat een akkoord over de zuivelverorde ning is bereikt. Naar het A.N.P. van welinge lichte zijde verneemt, heeft het booreiland „Mr Louise" voor de Duitse Noordzeekust geen aard gas en ook geen olie aangeboord, zoals werd verondersteld, maar waardeloze stikstof. Het gas dat uit de geboorde put stroomt, be staat voor circa 96 pocent uit stikstof en voor de rest uit kool waterstof. In de Nedertaftdse kringen die betrokken zijn bij de levering van het materieel om de gasput in de Duitse bocht te bedwingen, was het, zo verneemt het A.N.P. nader, reeds van de aanvang af bekend, dat het aangeboorde gas niet-explosief is. Over de voorbereiding van de a.s. beteugelingsactie in de Duit se bocht valt nog te melden, dat gisteren bij de R.D.M. nog appa ratuur ter waarde van anderhalf miljoen gulden is aangekomen voor de uitrusting van het ber gingsvaartuig „Tak zeven". Bij de Rotterdamse Droogdok maatschappij zijn desondanks de werkzaamheden in volle gang voor het zeeklaar maken van het bergingsvaartuig „Tak 7" van Van der Taks bergingsmaat schappij met een installatie om de gasbel in de Duitse bocht on der controle te krijgen. Het ber gingsvaartuig wordt daartoe uit gerust met twintig tanks die een spoelmiddel zullen bevatten, dat in het boorgat wordt geperst. Dit spoelmiddel bestaat uit 'n meng sel van bariet en zout water. Op het ogenblik is men op het ter rein van de R.D.M. al bezig deze spoeling, in totaal 1500 ton, met zout water aan te maken. Behal ve de tanks met barietmodder worden aan boord van het ber gingsvaartuig ook uit Duitsland aangevoerde Amerikaanse pers installaties opgesteld. Daarmee zal de barietmodder onder een druk van ruim 900 atmosfeer in het boorgat worden gespoten. Voorts wordt aan dek van het bergingsvaartuig een cementaan- maakinstallatie opgesteld (wan neer men het borrelende gas onder bedwang heeft, wordt de zaak nog eens extra verzekerd met cement) en verder een voorraad-dieselolietank en een zoutwatertank, een elektrische centrale en een dagverblijf voor de mensen die de installaties zullen bedienen. HELICOPTERPLATFORM De centrale moet de elektrici teit leveren voor de ankerlier, waarmede het bergingsvaartuig op de locatie moet worden vast gelegd en voor de schijnwerpers en de andere verlichting aan boord. Op het dek zullen ook een helicopterplatform en een mobiele kraan een plaats krij gen. De werkzaamheden worden verricht onder supervisie van de Red Adair Company uit Hous ton in Amerika, een onderne ming gespecialiseerd in „killing operations on location", dat wil zeggen het onder controle bren gen van olie- of gasspuiters; ver der door BrownroothHeeroma uit Den Haag, de Deutsche Erdol A.G. en de Halliburton Compa ny (Amerika). DRAAGVERMOGEN 7000 TON De operatie in de Duitse bocht geschiedt op initiatief van het Duitse Noordzeeconsortium en van het Deutsche Bergamt, een overheidsinstantie die belast is met de controle op de naleving van de veiligheidsvoorschriften voor het mijnwezen en olie- en gasboringen. De Rotterdamse droogdokmij kreeg donderdag 25 juni 's avonds laat de op dracht voor het in gereedheid brengen van deze installaties op de „Tak 7". Gedurende 't week end is men bezig geweest met het voorbereidende werk. Maan dagavond kon worden begonnen met het aanbrengen van de fun daties en apparaten, die aan boord van het bergingsvaartuig een plaats moestenkrijgen. De „Tak 7" die een lengte heeft van zeventig meter en een breed te van 23 m, heeft een draagver mogen van 7000 ton. Het is op dit moment nog niet te zeggen, wanneer de werkzaamheden ge reed zullen zijn, maar het spreekt vanzelf dat de opdrachtgevers erop rekenen dat de installaties binnen de kortst mogelijke tijd voor de operaties in de Duitse bocht gereed zijn. Overigens heeft de R.D.M. in opdracht van Brown Rootli Heeroma enige maanden geleden ook een boor- putbeschermingsplatform ge bouwd, dat werd gebruikt bij het aanboren van het gekraterde boorgat in de Duitse bocht. Het was er Nederland daarbij speciaal om te doen te voor komen, dat de discussie over de zuivel-uitvoeringsbesluiten zou den worden gekoppeld aan de bespreking van de door de Euro pese commissie in te dienen voorstellen voor de regeling van het beleid voor margarine, oliën en vetten. Deze koppeling is een wens van Italië, maar wordt door ons land afgewezen. Met deze regeling, die eerst na urenlange moeizame debatten kon worden bereikt, waarin het ene na het andere voorstel naai de papiermand werd verwezen, heeft Nederland afgezien van de aanvankelijke koppeling van de drie verordeningen wat de datum van toepassing betreft. Het Nederlandse aanvullende voorstel werd ingediend nadat de viee-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mansho.lt, had aangekondigd de in de ver ordeningen voor zuivel, rijst en rundvlees genoemde beheers- comité's te zullen bijeenroepen, indien geen akkoord zou kunnen worden bereikt. Volgens de besluiten, die eer der dit jaar door de E. E. G.-mi nisterraad zijn genomen, waren immers te middernacht de ver ordeningen van kracht geworden en zouden maatregelen moeten worden genomen, indien de da tum niet werd gewijzigd. De uit voeringsbesluiten waren immers noch voor zuivel noch voor rund vlees gereedgekomen. Voor rijst waren de schikkingen vrijwel alle getroffen. Gevraagd om commentaar op het in Brussel bereikte compro mis inzake de data van ingang voor de E. Ij). G.-verordeningen voor zuivel, rundvlees en rijst, verklaarde het Landbouwschap tegenover het A. N. P. volledig begrip te hebben voor de moei lijke positie waarin minister Biesheuvel zich tijdens de be sprekingen bevond. Het had waardering voor de wijze waar op de Nederlandse bewindsman de zaak heeft aangepakt. Over het bereikte resultaat was het Landbouwschap naar verhouding niet onvoldaan, hoe wel het de gang van zaken rond de genoemde verordeningen en het uitstel van de inwerkingtre ding der zuivelverordening niet gelukkig vond. De Tweede Kamer heeft giste ren met 115 tegen 7 stemmen het wetsontwerp tot verhoging van de schadeloosstelling voor de Ka merleden aanvaard. Deze scha deloosstelling bedraagt thans 15.000 per jaar en zal, wanneer ook de Eerste Kamer daarmee akkoord, gaat, worden verhoogd met terugwerkende kracht tot 17.500 per 1 januari 1964 en tot 20.000 per 1 januari 1965. Bovendien krijgen de fractie voorzitters per 1 januari 1964 een extra-bedrag van 1000 plus 300 voor ieder lid van de frac tie tot een maximum van teza men 10.000. Tegen het wetsontwerp stem den de P.S.P. de C.P.N, en B.P. De heer Lankhorst (P.S.P.) had bezwaar tegen de tweede verhoging met ƒ2500. ANDERE BRONNEN De heer Hoekstra (C.P.N.) was van mening dat vele Kamerleden geen behoefte hebben aan ver hoging van de schadeloosstelling, omdat zij ook over andere bron nen van inkomsten beschikken. De heer Harmsen (B.P.) wil de geen verhoging nu vele Ne derlanders, zoals hij zei, in moei lijke omstandigheden verkeren. Het wetsontwerp werd positief benaderd door de heren Zege- ring Hadders (V. V. D.), Kieft (A.R.), Jongeling (G.P.V.), Al- bering (K.V.P.), Willems (P.v. d.A.) en door freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.). Algemeen werd door deze spre kers aangedrongen op bestude ring van de mogelijkheid de grondwet zodanig te wijzigen dat het parlement niet steeds zelf over de eigen schadeloosstelling zal moeten beslissen. MOEILIJK VERGELIJKBAAR Minister Toxopeus kon verkla ren dat de werkgroep grondwet- Dinsdag hebben de Nederland se redersvereniging voor de zee visserij en de vereniging „Prdin- torg" in Moskou een contract ge sloten voor de levering van haring aan Rusland. In de maanden augustus tot december a.s. zullen in totaal vierduizend ton haring aan Rus land worden geleverd. Met deze levering is een be drag gemoeid van ruim drie mil joen gulden. zaken zich reeds over dit vraag stuk beraadt. Het leek hem ech ter moeilijk het Kamerlidmaat schap met andere functies te vergelijken en de schadeloosstel ling zonder meer aan een be paalde ambtelijke beloning of aan het algemeen loonniveau te koppelen. In de huidige constellatie kan men echter verwachten, dat ook een volgende bewindsman zich verplicht zal achten voorstellen te doen de schadeloosstelling aan te passen, wanneer daartoe aan leiding bestaat. Tal van sprekers achtten ook een verhoging van de vergoeding voor onkosten en reiskosten ge wenst. Enkelen uitten er hun verbazing over, dat de voorzitter van de Kamer zijn extra-toelage niet verhoogd ziet. EEN LANDSBELANG De extra-beloning voor frac tieleiders werd door de heer Jongeling onjuist genoemd. De heer Willems sprak echter in dit verband van een „landsbelang" omdat juist bij betere beloning de besten van de fractie voor het leiderschap worden gekozen. Hij wilde ook een groter aantal functies onverenigbaar met het Kmerlidmaatschap verklaard zien. Op vragen, die hem waren gesteld naar aanleiding van het onveranderd blijven van de ver goeding voor reiskosten en on kosten, zei de bewindsman, dat het centraal bureau voor de sta tistiek op het ogenblik een stu die maakt van het kostenverloop in breder verband en dat hij de zaak na bestudering van de re sultaten hiervan nader zal be- De voormalige president van Katanga, Moise Tsjombe, is gis teren door president Kasavoeboe van Kongo benoemd tot informa teur. Tsjombe heeft de opdracht ge kregen met de politieke leiders besprekingen te voeren over de vraag wie de nieuwe Kongolese overgangsregering zullen vor men, zo heeft radio-Leopoldstad bekendgemaakt. Welingelichte kringen in Leo- poldstad wezen erop dat het niet betekent dat aan Tsjombe ver zocht is deze regering sagten te stellen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1