TITO OP TOURNEE mm mg nieuwe tarieven p.t t, Ziek zijn op vakantie in het buitenland Tweede Kamer over hel R. E. M.-wetje MORGHAN DE MAGIËR I acht- en Beneluxrecfiten REEN VERGOEDING VAN NEDERLANDSE ZIEKENFONDSEN Br VONDELING: TESTBEELD VAN SLECHT BELEID' DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 STRAALJAGER VALT OP HUIZEN Onderzoek naar „uitlekken" van Oswalds dagboek Mait door landmijn gedood Woensdag 1 juli 1964 Dat een Amerikaanse televisiemaatschappij er belang in stelde een interview met de Franse minister van buitenlandse zaken Couvé de Murville over de oceaan te transporteren, komt natuur lijk vooral omdat de neiging van Parijs om buitenbeentje te spelen, in de V. S. en elders met ongerustheid wordt bekeken. Maar in het gesprek kwam al gauw een andere verwpering tussen bondge noten of blokgenoten hoe men het noemen wil ter sprake. Couvé zei te constateren dat in het kamp van het communis me nogal wat meningsverschil heerste en dat hij het niet als zijn taak zag partij te kiezen voor de een of voor de ander. Hij doelde kennelijk op Moskou- Peking en in dat opzicht heeft hij waarschijnlijk gelijk. Of dat ook zo is ten aanzien van een ander meningsverschil achter het ijzeren gordijn dat tussen Rus land en Roemenië daarover verschilt menigeen met hem van mening. Wat daar nu precies aan de hand is, weet niemand. Feit is alleen dat Joegoslavië's president Tito een week of wat terug haas tig voor een gesprek met Chroes- jtsjow naar Leningrad uitgeno digd, toen hij uit Finland terug keerde, kort daarop een gesprek aan de grens had met zijn Roe meense buurman Gheorghiu Dei. GEWAARSCHUWD Het verhaal gaat dat de rode premier tegen Tito had gezegd dat hij de eigenzinnigheid van de Roemenen zat was en econo mische maatregelen overwoog om ze een toontje lager te laten zingen. En Tito zou nu Dei heb ben gewaarschuwd het wat kal mer aan te doen. Logisch in dit gerucht is dat de Roemenen in de eerste plaats niet pal achter Moskou staan in het geschil met Peking. De door de Russen voorgestane grote communistische conferentie (die de Chinezen zou moeten veroor delen) heeft hun instemming niet. Het is Boekarest liever dat Russen en Chinezen onderling maar wat blijven ruziën en dat de communistische landen niet onderling fronten moeten betrek ken, wat in dit geval zou beteke nen dat Dei achter Chroesjtsjow zou moeten plaatsen; hij kan zich als naaste buur weinig anders permitteren. Maar dat zou ook betekenen dat hij zijn economi sche opbouw van Roemenië zou moeten aanpassen aan Moskou. En dat zint hem niet. Omgekeerd bevalt 't het Krem lin allerminst dat de Roemenen niet alleen hun industrie ontwik kelen of er geen „socialistische werkverdeling" bestaat en zelfs zeer ijveren voor handelscontac ten met het westen, vooral met de V. S. Tito die zelf met een dergelijk bijltje heeft gehakt, is uitstekend geïnformeerd over de risico's die zijn buur daarbij loopt. En aangezien hij met de Roemenen een belang gemeen heeft een krachtcentrale bij de IJzenren Poort in de Donau zal hij het ook nuttig hebben geacht Dei wat lessen in tact bij het trotseren van Moskou bij te brengen. TIPS VOOR POLEfü Vervolgens toog Tito naar Po len, waar men meer steun geeft aan Moskous plannen om in een vergadering van allen de aan hangers van Mao te veroordelen. Hier kan Tito waarschijnlijk ook nuttige tips geven. De Polen zit ten economisch in de knoei. Er is zelfs een absurd grote werk loosheid. Dat is op zichzelf al erg, maar het is bovendien een slechte reclame voor het com munisme. Waarschijnlijk is dat een der redenen waarom de Amerikaan se minister Robert Kennedy met zoveel gejuich is onthaald, toen hij Polen bezocht: Amerika, waarmee men enige handel drijft is voor de Polen een voorbeeld dat het ook anders kan, waarbij men over het hoofd ziet dat de V. S. ook hun economische pro blemen met werkloosheid heb ben. Tito heeft in een dergelijke positie verkeerd en evenmin als de Polen in het begin veel hulp van de Russen gehad, integen deel. Hij kan nu goed adviseren hoe men westelijke hulp kan los branden en daardoor in een po sitie geraken dat de steun van Met ingang van vandaag zullen alle voor het buitenland bestemde briefkaarten zonder heffing van luchtrecht per luchtpost worden verzonden. Ook voor de verzending per luchtpost van voor het bui tenland bestemde postwissels zal dan geen luchtrecht meer verschuldigd zijn. Voorts zijn de luchtrechten naar vele landen herzien. ïn de meeste gevallen betekent dit een verlaging van 't lucht recht, bijv. voor brieven naar de Nederlandse Antillen en Suriname van 25 op 20 cent, naar Japan van 35 op 25 cent, naar Australië van 55 op 55 cent, alles per 5 gram. Het luchtrecht voor drukwerken, monsters, petits paquets enz. kon voor een aantal bestemmingen met 5 cent per 10 gram worden verlaagd, terwijl voorts het luchtrecht voor post pakketten naar een groot aantal bestemmingen kon wor den verminderd, bijv. naar Hongkong van 7,20 op 6,60, naar India van 5,70 op 5,30 naar Indonesië van 8,10 op 7,80, naar Japan van 8,10 op 6,10, naar de Philippijnen van 7,80 op 7,— naar Venezuela van 5,80 op 5,30, alles per Vis kg. TARIEFSVERHOGINGEN BINNENLAND Er wordt voorts de aandacht op gevestigd, dat naast de verhoging van de algemeen geldende internationale brief posttarieven per 1 juli a.s. een tweetal tariefsverlagingen worden doorgevoerd, n.l.: 1. Toepassing van het binnenlandse port op alle naar Bel gië of Luxemburg te verzenden brieven (en briefkaar ten), dus ook op brieven, zwaarder dan 20 gram; 2. Verlaging van het port voor brieven t.e.m. 20 gram en voor briefkaarten in het verkeer met West-Duitsland tot 20 resp. 15 cent. Van 1 juli 1964 af worden de postale formulieren, die tot dusverre a 1 cent worden verkocht (postwisselformulieren, adreskaarten voor postpakketten, borderellen voor kwitan ties, e.a.) gratis beschikbaar gesteld. Dit geldt niet voor giroformulieren. Het tarief voor brieven binnenland is verhoogd tot 15 ct, voor briefkaarten tot 10 ct. beide kanten komt, zoals dat in Joego-Slavië een machtige hulp is geweest om de economie een betere basis te geven. Nogmaals: wat er precies ge beurt, is niet bekend. Zeker is wel dat er iets aan de hand is. En het is misschien niet juist als Couvé beweert dat het westen zich hierbuiten moet houden. Het zou politiek en strategisch zeer verstandig zijn van de si tuatie gebruik te maken om de samenhang van Chroesjtsjows satellietenrijk wat losser te ma ken. Een F-86 straaljager is dins dag neergestort op enkele hui zen in Haverhill in de Ameri kaanse staat Massachusetts, die als gevolg daarvan in brand raakten. Twee kinderen, elf en vijf jaar oud, kwamen om het leven. Hun ouders werden zwaar gewond. De bestuurder van het vlieg tuig bereikte met zijn valscherm ongedeerd de grond. In de praktijk is gebleken, dat' de regeling, waarbij verplicht verzëkerden die tijdens de va kantie in het buitenland ziek worden, een beroep kunnen doen op het ziekenfonds ter plaatse, niet altijd een afdoende oplos sing biedt. Het gemeenschappe lijk overleg van ziekenfondsor ganisaties geeft hierover de vol gende uiteenzetting: Met de meeste ons omringende landen zijn wederkerigheidsver dragen gesloten die inhouden dat de verplicht verzekerden aan spraak kunnen maken op dezelf de rechten als de in het betref fende land wonende verplicht verzekerden. Met Oostenrijk en Zwitserland bestaat een dergelij ke overeenkomst echter niet. Om op hulp aanspraak te kunnen maken, moet de verzekerde bij de buitenlandse verzekeringsin stelling een door het Nederlands zitekenfonds afgegeven E-6 for mulier tonen. Deze formulieren dienen vóór het vertrek bij het Nederlandse ziekenfonds te wor den aangevraagd. De ervaring heeft échter geleerd dat de hier genoemde regeling in de praktijk niet altijd een afdoende oplossing vormt en daarom adviseren veel ziekenfondsen hun leden een aanvullende reisverzekering te sluiten. Voor vrijwillig verzekerden die als regel geen aanspraak op de wéderkerigheidsverdragen kun nen maken, is zulk een verzeke ring vrijwel altijd van belang. Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties ad- Lange-afstandzwemster vermist De Amerikaanse lange-af- standzwemster Britt Sullivan, die wilde trachten zwemmend de Atlantische Oceaan over te ste ken, wordt in de buurt van Long Island (New York) vermist. Na sporingen met vliegtuigen zijn zonder resultaat gebleven. In het zeegebied waar de 29- jarige zwemster, gehuwd en moe der van één kind, wordt vermist, heeft men haaien gesignaleerd. Zij zou op gezette tijden aan boord van een volgboot rust ne men, maar deze was haar spoor bijster geraakt. Belgisch student deed examen in taxi - Een Belgische student aan - de universiteit van Leuven - heeft zijn examen in een - taxi moeten doen. De pro fessor herinnerde zich plot- - seling een afspraak, nam - de student die hij aan het - ondervragen was bij de - arm en zette het examen - voort in een taxi op weg naar het station. De student betaalde de ta - xi en begeleidde de hoog - leraar tot aan de trein. - Daar vernam hij het von - nis: hij was gezakt. De commissie-Warren, die de toedracht van de moord op pre sident Kennedy onderzoekt, heeft de federale recherche opdracht gegeven te weten te komen hoe een blad in Dallas stukken heeft kunnen publiceren uit een dag- hoek van Lee Harvey Oswald, die wordt verdacht van de moord op Kennedy. Dit dagboek maakt deel uit van het door de commissie-War ren onderzochte bewijsmateriaal. Hierin vertelt Oswald het een en ander uit zijn leven in de Sow- jet-Unie in de periode van 1959 tot 1962. Een woordvoerder van de com missie-Warren heeft meegedeeld, dat de commissie meent te we ten, dat het dagboek eerst door de politie van Dallas in beslag is genomen en daarna aan de fede rale recherche is overhandigd. Robert Kennedy, de Ameri kaanse minister van defensie, heeft tijdens zijn bezoek aan Po len in antwoord op vragen van studenten gezegd dat de moord op wijlen president Kennedy door Lee Harvey Oswald op eigen initiatief is gepleegd als een daad van protest tegen de maatschappij door welke hij zich bedrogen voelde. Hij was geen lid van een rechtse organisatie, wel naar eigen zeggen commu nist maar zelfs de communisten hielden zich niet met hem op. Twee weken voor voetballer wegenmishandeling Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 25-jarige Amsterdam mer G. K. wegens opzettelijke mishandeling tijdens een voet balwedstrijd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De procureur had eenzelfde straf geëist als de politierechter te Haarlem eerder had opgelegd, n.l. twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tijdens een wedstrijd te Zaan dam waarin K. in „Fit" mee speelde tegen VVZ, had hij zich kwaad gemaakt toen VVZ door een penalty met 52 voor kwam te staan. Een jeugdige VVZ-sup- porter, de 11-jarige Herman Hoff, stormde bij dat doelpunt juichend het veld op. K. sloeg zijn been naar hem uit waardoor Heno.an viel en zijn bg.en brak. 'viseert iedere verzekerde die van plan is een buitenlandse reis te maken, vooraf bij het zieken fonds inlichtingen te vragen. De aandacht wordt er nog op geves tigddat de Nederlandse zieken fondsen niets vergoeden bij ziek te in het buitenland. Het Jan van Riebeeck-huis wordt gerestaureerd Het huis, waarin de stichter van Zuid-Afrika, Jan van Rie- beeck, in Culemborg is geboren, zal gerestaureerd worden. De to tale kosten, die op bijna drie ton geschat worden, zullen gedragen worden door het rijk, de provin cie en de gemeente. De gemeente Culemborg is eigenaar van het pand, dat al enige jaren onbewoonbaar ver klaard is. Het bordje dat dit aan geeft hangt naast de deur. De heer Bakten (K.V.P.) vroeg dinsdagmiddag onderbreking van het recès van de Tweede Kamer, zodra de memorie van antwoord op het wetsontwerp „installaties continentaal plat" gereed zal zijn. Het „anti-Rem-wetje" kwam ter sprake naar aanleiding van een brief van de ministers Luns en Scholten, dat zij geen kans zien vóór augustus een antwoord te geven óp hel uitgebreide voor lopig verslag op dit wetsont werp. De heer Baeten wilde weten of uitstel van behandeling scha_ de zal berokkenen aan het in het. wetsontwerp omschreven doel. Ofschoon de K.V.P. begrip heeft voor de moeilijkheden van de regering, betreurt zij het dat de regering die moeilijkheden niet heeft weten te voorkomen. De Rem-activiteiten worden door kamer en regering „mate rieel als illegaal ervaren", zo stelde de heer Baeten, die een positieve toezegging wenste, dat ook van de kant van de regering met voortvarendheid zal worden gewerkt om het wetsontwerp zo spoedig mogelijk te behandelen. De heer Bakker (C.P.N.) eis te „pressie op Verolme en zijn trawanten", door bijv. vertraging van defensie-orders en net niet verstrekken van regeringskre dieten voor overzeese transacties. „Ik noem maar eens wat, want de regering heeft een arsenaal van mogelijkheden om Verolme en zijn maats te pakken te ne men", zo besloot de heer Bakker. SPANNENDE JACHT De heer Vondeling (P.v.d.A.) was boos over het uitblijven van de memorie van antwoord. Hij zei verleden jaar in oktober en december en ook in februari te hebben gewaarschuwd. Op 26 februari was het wetsontwerp in de ministerraad. Eerst op 9 mei kwam het naar de kamer. De heer Vondeling sprak over een „testbeeld van slecht beleid". De ministers Luns (diplomaat) en Scholten (zeerecht) hebben niet slechts politiek, maar ook in hun „specifieke vak" gefaald. De Rem-heren mogen grote zakenlieden zijn, grote heren in het verkeer kan ik ze niet noe men, aldus de heer Vondeling. Kamer en regering moeten een halt toeroepen aan deze „kan- tjésjagerij". Het publiek aan vaardt deze als een „spannende jacht tussen lieden die veel geld en macht hebben en het gezag van de staat". De heer Beernink (C.H.) wen ste geen overhaaste behandeling om te voorkomen dat een wet ontstaat die de toets der volken rechtelijke kritiek niet kan door staan. Bovendien zou hij advies van de commissie voor volken rechtelijke vraagstukken op prijs stellen, Hij betwijfelde of een door de heer Baeten geëiste on derbreking van het recès nodig zal zijn, maar wilde zich daar tegen niet verzetten. De heer Smallenbroek (A.R.) eiste van de regering niet te schromen maatregelen tegen de Rem-groep te nemen. Indien de memorie van ant woord binnen veertien dagen ge reed kan zijn, moet het kamer- recès worden opgeschort en an ders onderbroken, zo vond hij. WIJS STAATSMANSCHAP De heer Geertsema (V.V.D.) zei, dat het kamerrecès niet on aantastbaar is, maar z.i. slechts mag worden onderbroken bij noodtoestand of als een natio nale ramp dreigt. Hij vond het besluit om met de memorie van antwoord te wach. ten. totdat een volkenrechtelijk duidelijk beeld is verkregen, een „blijk van wijs staatsmanschap". Spr. wees erop, dat de R. E. M. niets „illegaal" doet, zolang er geen wetgeving bestaat. De heer Lankhorst (P.S.P.) wenste te weten of de regering ook zonder wet zal Ingrijpen als de R. E. M. gaat zenden. De heer Koekoek (B.P.) vond de „angst voor het Rem-eiland" wel verklaarbaar, doch deelde die niet. Spr. is voor vrije tfele- visie. De R. E. M. Is ontstaan als gevolg van een slecht televisie beeld. Hij zou de R. E.M. in staat willen stellen een maand of drie te zenden. „Dan kunnen we ver gelijken en eens kijken of die uitzendingen slechter zijn dan die van de Vara op zaterdag avond", aldus de heer Koekoek. REGERING BESCHIKBAAR De minister van justitie, de heer Scholten, zei dat de wet geving in elk geval zorgvuldig dient te zijn. Daarnaast is spoed nodig. Regering en parlement zijn zich bewust, dat toetsing van deze wet aan internationale za ken mogelijk moet zijn. Het hem verweten „gebrek aan vakmanschap" pareerde hij met een opmerking, dat zorgvul digheid en spoed niet meer sa mengingen toen het voorlopig 85.) „Hier kan slechts één ding helpen!", mompelde dokter Am- brosius bezorgd en boog zich over de levenloze figuur van Aram heen! „Niets herstelt zo de zwak heid van het hart en de afwezig heid van adem, als het unieke me dicijn van dokter Ambrosius." De knecht die er als toeschou wer en geheel in de war bijstond knikte met het hoofd. „Dat dat geneesmiddel heeft dat al vaak een heilzame uitwerking gehad?" vroeg hij vol hoop. „Nog nooit!", verklaarde de ge leerde onbekommerd terwijl hij zijn kostbare kruik opende. De reuk die eruit opsteeg was zó he vig, dat de knecht de hand naar de neus bracht. Maar Ambrosius lette er geheel niet op. „Door een vreemd spel van het lot heb ik nog nooit een zieke ge vonden die mijn uniek medicijn wilde innemen," mompelde hij en goot zorgvuldig ëen flinke slok van het vocht tussen de lippen van Aram. „Ik ben benieuwd naar het resultaat!" ,Wel, dat was boven alle ver wachtingen verheven! Nauwelijks was het middel verdwenen in Aram's keel, of de avonturier opende de ogen, zuchtte en keek verbaasd om zich heen. „Eureka!" riep de geleerde verheugd uit! „Ik wist het wel! Ik heb het altijd ge weten! Het unieke medicijn van doctor Ambrosius is goed voor al les, Waar is nu de dwaas die dit durft tegen te spreken? De grote Aristoteles zelf, zou me met lau weren hebben gekroond, als hij dit gezien had!" „G^hnjojf, Morghanstotterde Aram, die zich langzaam de loop der gebeurtenissen en hun samen hang weer begon te herinneren. Plotseling sprong hij overeind. „Morghan Ambrosius! Waar is Morghan?" Zijn angst zou nog groter ge weest zijn als hij de magiër op dit moment had kunnen zien, die glimlachend in de deur van Sil via's kamer verschenen was! „Zijt ge klaar?", vroeg hij met zachte stem. „Het uur van onze vereni ging is aangebroken!" verslag niet van eenvoudige aard bleek. De regering acht het onmoge lijk een zorgvuldige memorie van antwoord op korte termijn te ge ven, nu het voorlopig verslag op vele punten zo diep gaat. Het is de bedoeling van de re gering deze zaak door te zetten. De R. E. M. kan niet in onzeker heid verkeren. Er is een wets ontwerp en de kamer kan zich ermee verenigen, aldus minister Scholten. De regering zal be schikbaar zijn als de kamer het recès wil onderbreken. De minister van buitenlandse zaken, de heer Luns, complimen teerde de kamer met het diep gaande, voortreffelijke voorlopig verslag. Daarop dient een uit stekend en duidelijk antwoord te komen. Een goedkeuringswet voor het verdrag continentaal plat 1958 heeft het kabinet' ge passeerd. VERSCHIL VAN MENING De heer Vondeling herhaalde zijn verwijten. Heeft minister Scholten in het verslag van de kamer belang rijke verrassend nieuwe feiten gevonden, zo vroeg de heer Von deling. De regering schijnt de zaak kennelijk niet aan te dur ven. Waarom moet de commis- sie-Francois (volkenrecht) ge raadpleegd worden? Het is be kend, dat in die commissie groot verschil van mening leeft. HET „WETTIG GEZAG" De heer Baeten verklaarde na mens de K.V.P.-fractie bereid te zijn het recès eventueel te on derbreken. De heer Sinallenbroek vond dat de „Remgroep" ethisch ver plicht is rekening te houden met hetgeen regering en kamer wen sen. „Doet men. dit niet, dan speelt men met het wettig ge zag". Minister Scholten zei nog dat inhoud en omvang van het voor lopig verslag beslissend waren voor het tijdstip van indiening van de memorie van antwoord. Hij vond in het verslag geen nieuwe theorieën. Het gaat uit sluitend om de zorgvuldigheid van de memorie van antwoord en van de wetgeving. EINDSTEMMING BELASTINGWETTEN Dinsdagmiddag werd in de Tweede Kamer de eindstemming over de drie belastingwetten, de wet op de vermogensbelasting 1960, de wet op de inkomsten belasting 1960 en de wet op de loonbelasting 1960 gehouden. Al le drie de wetsontwerpen werden bij zitten en opstaan aangeno men. Tegen stemden bij de vermo gensbelasting en de inkomsten belasting de P. v. d. A., de P. S. P. en de C. P. N. Bij de wet op de loonbelasting §temden de paci fisten echter voor en de boeren tegen. VRAGEN OVER AMBASSADEUR TE MADRID De heer Lankhorst '(P.S.P.) heeft de minister van buitenland se zaken vragen gesteld over de lunch die de Nederlandse ambas sadeur te Madrid, jhr. Van Pan- huys, onlangs met prinses Irene en haar gemaal heeft bijgewoond. De bewindsman antwoordde, dat deze lunch plaatsvond na overleg met en toestemming van de regering. Er kan onmogelijk worden gezegd, dat de titel „her tog van Madrid", die door prins Hugo is aangenomen, door het plaatsen van de handtekening van de ambassadeur in het gas tenboek van het betreffende res taurant, zou zijn gelegaliseerd, aldus de minister. Dinsdagmiddag is het pas ge trouwde echtpaar Boesveld uit Zaltbommel tijdens- een wande ling langs de rivierkant in de nabijheid van de Waalbrug het slachtoffer geworden van een landmijn uit de tweede wereld- oordlog. De man, de 25-jarige H. Boesveld, kwam om 't leven. Zijn vrouw, mevrouw G. Boes veldGortzak, werd gewond. Zij is in het ziekenhuis in Zalt bommel opgenomen. Haar toe stand is niet levensgevaarlijk. Waarschijnlijk heeft de heer Boesveld tijdens de wandeling vlak langs de laagwaterlijn een voor hem vreemd voorwerp ont dekt, waar hij op getrapt of op geslagen heeft. Hij werd door de ontploffende mijn onherkenbaar verminkt en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde vlak bij de plaats waar vroeger een bun ker stond, die diende voor de verdediging van de Waalburg. Duitse militairen hebben tijdens de tweede wereldoorlog in de omgeving van de bunker mijnen gelegd. In 1946 kwamen twee jongelui uit Zaltbommel in dezelfde buurt tengevolge van een mijnontplof- fing om het leven. De rijkspolitie van Zaltbom mel heeft de plaats des onheils geïsoleerd. De mijnopruimings- dienst is gewaarschuwd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5