Smeulende lonten in Zuidoost-Azië Prinses Irene in Nederland Jason Sendwe vermoord in Kongo Chroesjtsjov naar Noorwegen Strijd in Laos beëindigen DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM HET WEER LEIDER VAN DE BALOEBA HOOFDPIJNPOEDERS VELE DODEN EN GEWONDEN Weerbericht Zon- en Maanstanden OP DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD Zweedse pers gereserveerd en teleurgesteld Neem geen risico-verf met Hoogwater FranKering bfl abonnement Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 et. Losse nrs 10 et. VRIJE ZEEUW Maandag 29 Dinsdag 30 juni 1964 20e Jaargang - No. 6242 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer of „Aare-. Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 hut. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De zuidoostpunt van Azië is al jarenlang het toneel van een kruipende oorlog. Het krijgsgewoel werd nooit zo luidruchtig dat het meer aandacht in het wester trok dan een goede voetbalwedstrijd met een enkele uit zondering voor zichzelf in brand stekende boeddhisten en dat is waarschijnlijk ook de opzet geweest van de Pathet Lao, Vietcong en andere onderafdelingen van Pekings strategen, die hier toch langzaam maar zeker hun invloed uitbreidden. Het is de veiligste en goedkoopste manier voor de Chinese com munisten: ze gingen nooit ver genoeg om de niet-communistische wereld te prikkelen tot een houding van „een nu is het welletjes". In de landen van west-Europa voelt men er in het geheel niets voor om zich (net de zaken te bemoeien. En in de V. S. is de pu blieke opinie ook niet erg voor regelrechte inmenging in de strijd. Dit alleen al kan men een succes voor Peking noemen. Niet praten Voor Washington begint deze zaak erg zuur te worden. Ten slotte is hier een grote verschui ving aan de gang aan de andere oever van een oceaan, waaraan ook de V. S. ligt. En wil men voorkomen dat China in dit ge bied een overheersende rol gaat spelen, dan moet er eindelijk eens iets gebeuren om die op mars door de jungle van Viet nam en Laos te stuiten. Daarom wensen de Amerikanen ook niet in Genève nog eens met de oude veertien te gaan praten over de toestand in Laos: ze weten te goed dat met praten niet onge daan is te maken dat de Pathet Lao het neutralistische regime weer een aardig eind heeft te ruggedreven. Er valt niet te praten, zegt Washington, de zaak is duidelijk genoeg: het akkoord van Genève is geschonden en laten de schen- ners Pekings satellieten zich eerst maar weer aan de af spraak houden dat Laos een neu traal land behoort te zijn. Maar, wanneer men met pra- niets bereikt, met weigeren te praten richt men nog minder uit. Washingtor moet du* iets doen. Het deed dat in de vorm van wapenzendingen naar Thailand, de westelijke buur van Laos. En tegelijkertijd barstte een reeks verklaringen los, waarvan de fel ste was dat de V. S. het desnoods tot een volle oorlog met Peking zouden laten komen als de com munisten op het Achterindische schiereiland niet inbonden. Waarschuwing De Zuidvietnamese regerings strijdkrachten delen mee dat zij de vorige week bij hevige ge vechten op honderd km ten noordwesten van Saigon ten minste tweehonderd vietcong- guerrillastrijders hebben gedood of gewond. Aan regeringszijde vielen er vier doden en 26 ge wonden. De gevechten werden geleverd rond een namaakkerkhof, waar heen de vietcong de regerings troepen, die naar twee vermiste Amerikaanse adviseurs zochten, had gelokt. VRIJ KOEL Bij de weersomslag zondag drong een koufront ons land bin nen, dat veel bewolking veroor zaakte. Maandagavond verplaatst zich langs dit front een kleine storing die in het zuiden en oos ten van het land wat lichte regen brengt. Daarachter steekt een noordwestelijke wind op en brei den zich opklaringen over Neder land uit. Intussen verplaatste het Azo- ren-hogedrukgebied zich naar het zeegebied ten zuidwesten van Ier land. Het verandert weinig van plaats. Aan zijn flank staat boven de Noordzee een noordwestelijke stroming die koele polaire lucht naar het zuidoosten voert. Bij IJsland beginnen de baro meters te dalen als gevolg van een depressie die ten zuiden van Groenland uitdiept en naar het oosten afzwenkt. We verwachten dat deze storing het weer voor morgen nog niet belangrijk be ïnvloedt. In verband hiermee verwachten we het komende et maal zonnige perioden en vrij koel weer. In het binnenland kunnen enkele buien vallen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Koel weer Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Koel weer. ZON MAAN op onder op onder J 11 4.23 9.04 11.54 8.33 30 4.24 9.03 9.45 COMMANDOTROEPEN De strijd in de delta van de rivier de Mekong duurde zater dag nog voort. Vrijdag zijn per helikopter commando-troepen overgebracht naar dit gebied om de vietcongmilitairen, die daar waren waargenomen, in de flank aan te vallen. De gevechten hadden tot zater dag aan 63 militairen het leven gekost. Vrijdag vielen aan rege ringszijde 20 doden en 17 ge wonden, terwijl 32 vietcong- rebellen werden gedood en zaterdag sneuvelden volgens Amerikaanse functionarissen 11 vietcongsoldaten. Bij de strijd in de Mekong- delta, op omstreeks 90 kilometer ten zuidwesten van Saigon, zijn "og een Amerikaanse T-28 jachtbommenwerper en een helikopter verloren gegaan. De twee Amerikaanse bemannings leden van de helikopter kwamen om, maar de bemanning van de T-28 (twee man) kon zich met parachutes redden. Al die verklaringen komen uit niet al te officiële bron, maar ze lijken wel geïnspireerd door de regering. Ze .zijn kennelijk be doeld als een dreigende waar schuwing aan Peking. Dat daardoor met de moeilijk heid zit: dit dreigement negeren zal in de V. S. worden geïnter preteerd als een bespotting en zelfs een treiteren van de Ameri kaanse macht en dat is iets wat de burgerij daar boos pleegt te maken, misschien wel zo boos dat de regering de morele steun van de publieke opinie krijgt om de Chinezen mores te gaan leren. Maar aan de andere kant weet Peking dat president Johnson in het algemeen, maar zeker met verkiezingen voor de deur, niet begerig is een oorlog te beginnen tegen de volkrijkste staat ter aarde. Mao is zo, niet onhandig, in de positie gemanoeuvreerd dat hij het zelf voor het kiezen heeft: iets inbinden en bijvoorbeeld in Laos de toestand van vroeger herstellen, of een groot risico lo pen dat hij in een regelrechte oorlog met de V. S. verwikkeld raakt, iets wat hij waarschijnlijk met het oog op zijn nog altijd zwakke economie liever zal ver mijden, temeer daar uit Rusland al een stem klonk die zei dat de Chinezen het niet al te vanzelf sprekend moeten vinden dat Moskou de scheldpartijen wel zal vergeten en te hulp komen als het tot een crisis komt. Alles hangt verder van Mao af. Mislukte vrede In dezelfde streek is nog een explosiegevaar: Borneo. De top in Tokio tussen de Indonesische president Soekarno, die van de Philippijnen Macapagal en Ma- leiriës premier Rachman, is vol gens de verwachtingen mislukt. Rachman wenst terecht niet te praten vóór de zogenaamde guerilla's uit het Maleisisch deel van Borneo zijn teruggetrokken naar Kalimanten, het Indone sische deel. En ondanks een show van een paar jdozijn mannen die demonstratief voor de filmcame ra uit Serawak kwamen, is die eerder gegeven Indonesische be lofte niet nagekomen. Dus: geen gesprek. Duidelijk is nu ook dat Maca pagal, eens net zo gebeten op Maleisië als Soekarno, geen zin heeft de toestand te verscher pen, integendeel. De Indonesiërs staan alleen. Van geen buur heb ben ze steun, en ook niet on danks diverse chantages van de Amerikanen. De vrees is nu alleen dat Soe karno zich van de splitsing in het communistische blok zal be dienen om steun te krygen. Er is tenslotte een behoefte in Peking en in Moskou om in het ideolo gische geschil de grote Indonesi sche partij aan zijn zijde te krij gen. De aanwezigheid in Dja karta van de Russische vice- premier Mikojan wijst daar al op. Wellicht hoopt Soekarno hieruit een slaatje te slaan in de vorm van militaire hulp. Zoiets zou de toestand hier nog onaan genamer en gevaarlijker maken dan ze al is. H. M. de Koningin opende hemofiliekliniek H.M. de Koningin heeft op „Oud- Bussum" in Huizen de Neder landse hemofiliekliniek geopend. Op de foto bewondert Hare Majesteit een werkstukje en maakt een babbeltje met de 7-jarige Wessel Schuurman. Engeland versterkt luchtbases in Singapore Groot-Brittannië zal binnenkort de luchtmachtbasis van Singa pore en Penang uitrusten met luchtdoelraketten van het type „Bloodhound Mark 2" om nieuwe bedreigingen door Indonesië het hoofd te kunnen bieden, aldus de „Observer" van Zondag. Dit besluit is volgens het blad in Londen gevallen, nadat Miko jan, eerste vice-president van da, Sowjet-Unie, in Djakarta had verklaard dat de Sowjet-Unie be reid is aan Indonesië moderne wapens te leveren, „heel wat krachtiger dan die de Britten in dat gebied bezitten, om te helpen Maleisië terug te krijgen." PREMIER SJASTRI VAN INDIA IS ZIEK Lal Bahadoer Sjastri, de eer- ste-minister van India, moet en kele weken het bed houden. Hij schijnt weer een lichte hartaan val te hebben gehad, de tweede binnen vier jaar. Officieel is be kendgemaakt dat de premier overwerkt is. Al zijn afspraken zijn afgezegd. Sjastri is 59 jaar oud. (Adv.) Met een lijntoestel van de Sa bena is prinses Irene zondag avond in Nederland aangekomen. De prinses zag er door de zon gebruind maar nerveus uit. Ze werd vergezeld door een jong meisje genaamd Carmen Soler, waarschijnlijk haar secretaresse. Toegejuicht door enkele hon derden mensen, die Zlcli op de' balustrades van de Sehipholge- bouwen hadden verzameld, ver liet prinses Irene het lijntoestel van de Belgische luchtvaart maatschappij waarmee zij van Brussel naar Schiphol was ge vlogen. Zondagmiddag omstreeks vijf uur was de prinses uit Ma drid met een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij, de Iberia, naar Brussel gevlogen. Een half uur vóór de aankomst van het vliegtuig arriveerde op de luchthaven prinses Margriet in een hofauto. Prinses Irene liep van het vliegtuig regelrecht naar de V. I. P.-kamer. waar zij door haar jongere zuster werd "Verwelkomd". Vijf mihuten later stapten beide prinsessen in de gereed staande hofauto en ver lieten onmiddellijk de luchtha ven. Jason Sendwe, provinciaal president van Noord-Katanga en lei der van de Baloebakat-partij, is verleden week vermoord. Ook zijn ordonnans-officier werd gedood. De moord is gepleegd door leden van de opstandige beweging van Gaston Soemialot die zich vorige week van Albe.rtstad hadden meester gemaakt, aldus een officieel telegram uit Kamina. Sendwe had bij de nadering van de opstandelingen niet kunnen vluchten. Hij werd beschouwd als de „geestelijke vader" van de Baloeba. De Russische premier Chroesjtsjov, die de afgelopen week in Zweden heeft doorgebracht, is zaterdag voor het derde gedeelte van zijn Scandinavische reis, het bezoek aan Noorwegen, met het Russische vaartuig „Batskiria" uit de Stockholmse haven naar Oslo vertrokken. Tevoren had hij afscheid genomen van premier Tage Erlander, wiens gast hij was geweest. Nadat de volksliederen waren gespeeld, werden Cchroesjtsjov en zijn gezelschap met een sloep naar de „Batskiria" gebracht, terwijl 21 saluutschoten werden afgevuurd op het admiraliteits fort. OPGELUCHT HIJ IS WEG... De mensen op de kade keken zwijgend toe, toen de Russische gasten van wal staken, maar zo dra de sloep naar de „Batskiria" was afgestoken, kwamen osten tatief geeuwende politiemannen naar voren om de afzettingen weg te halen en anderen klop ten elkaar lachend op de rug als wilden ze elkaar gelukwensen. GEEN OPHELDERING Ten aanzien van het bezoek aan Zweden valt in de Sowjet- russische perscommentaren een minder positieve toon te beluis teren dan wat betreft het daar aan voorafgegane bezoek aai Denemarken. Het partijblad „Prawda" be treurde het dat er een „tactiek van speldeprikben" was toege past door „de krachten van de imperialistische reactie". De Zweedse pers toont zich ge reserveerd en teleurgesteld door het uitblijven van nadere ophel dering inzake de kwestie van de verdwenen Zweedse diplomaat Wallenberg. EREDINER In Noorwegen zal Chroesjtsjov logeren in het kasteel van Byg- doy. Hij zal vandaag na aan komst premier Gerhardsen be zoeken en parlementsvoorzitter Nills Langhelle en hij zal kran sen leggen bij het dodenmonu- ment van kasteel Akerhus en het gedenkteken voor Sowjetburgers in Gravlund. Koning Olav de vijfde biedt hem een lunch in het koninklijk paleis aan. Vanavond is er een erediner van de Noorse regering op kas teel Akershus. Dinsdagavond houdt Chroesjtsjov een rede op een bijeenkomst, georganiseerd door het Noorse instituut voor buitenlandse aangelegenheden. Woensdag bezoekt hij Bergen, donderdag fabrieken in midden- Noorwegen, vrijdag musea en zal"ïri•'"ochtend 4 juli keert hij per schip naar de Sowjet-Unie terug. OPSTANDELINGEN De moord op de veertigjarige Sendwe kan tot moeilijkheden leiden. Sendwe is afkomstig uit Kabongo. Hij aanvaardde de functie van provinciaal president op het moment dat de opstan delingen van Gaston Soemialot zich van zijn hoofdstad meester maakten. Hij werd na de verkie zingen van 1960 door de autori teiten van Leopoldstad benoemd tot speciaal commissaris voor Katanga. Hij leidde toen het ver zet tegen de regering van het af gescheiden Katanga, aanvaardde vervolgens de post van vice-pre mier, verzoede zich met zijn „Katangaanse broeders", met name met Moenongo en werd tenslotte tot hoofd van de pro- jvincie aangewezen. Een vertegenwoordiger van de Noordkatangaanse regering deel de telefonisch nader mee dat men de lijken had gevonden van Jason Sendwe en drie leden van zijn kabinet en dat deze in Al- bertstad waren begraven. Van Sendwe had men negen dagen geleden voor het laatst gehoord, toen gemeld werd dat hij door soldaten van het natio nale Kongolese leger was aan gehouden toen hij poogde Al- bertstad, dat door guerrillero's werd aangevallen, te verlaten. De drie mede gedode minis ters waren waarschijnlijk For tunate Kabange Noembi, voor malig vice-president, Salomon Iloenga en Luther Kabila. De lijken zouden twee dagen na het overlijden van de man nen zijn gevonden. (Adv.) Sprong van blijdschap Op Soestdijk stapten prinses Irene en haar zuster Margriet snel uit de auto en liepen de trappen van het rechter zijbor des van het paleis op. Prinses Irene liet zich na een sprong van blijdschap in de paleisvestibule omhelzen door de Koningin, die achter de vitrage haar dochter stond op te wachten. De auto was niet geëscorteerd. De rijksrecherche was over de aankomst van de prinses niet in gelicht. Reeds om acht uur ston den enkele tientallen mensen bij het paleis te wachten op de - komst van de prinses. Ze wisten niets van het aankomsttijdstip af, maar .waren op goed geluk naar het paleis gekomen na het be luisteren van het radiobericht, waarin het vertrek van de prin ses uit Madrid werd aangekon digd. Een paar duizend nieuwsgierigen Geduldig wachtende mensen trokken weer de aandacht van de terugkerende dagjesmensen van wie er steeds meer nieuws gierigen bij het paleis bleven wachten. Toen de prinses tegen tienen arriveerde, werd ze gade geslagen door een paar duizend nieuwsgierigen, die juichten toen de hofauto de paleishekken bin nenreed. De politie van Baarn was de marechaussee inmiddels komen versterken om het verkeer in goede banen te leiden en het legertje persfotografen en ver slaggevers in toom te houden. De marechaussee was op 50 procent van de normale paleissterkte en bleef na aankomst van de prin ses nog enige tijd in de paleis tuin de wacht houden, omdat na de aankomst van de prinses het publiek de weg was overgehold en voor de paleishekken bleef juichen. Papandreoe en Inonu naar De Gaulle President De Gaulle zal deze week met premier Papandreoe van Griekenland en premier Inonu van Turkije de kwestie- Cyprus bespreken. De Griekse premier zal van daag uit New York in Parijs aan- komen. Premier Inonu wordt morgen in de Franse hoofdstad verwacht. MAANDAG 29 JUNI v.m. Breskens 4.34 Terneuzen 5.09 Hansweert 5.49 Walsoorden 5.59 DINSDAG 30 JUNI v.m. Bresken® Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.13 5.48 6.28 6.38 n.m. 4.45 5.20 6.00 6.10 n.m. 5.21 5.56 6.36 De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Canada, Thailand en Zuid-Vietnam hebben vandaag gezamenlijk verzocht onmiddel lijk een einde te maken aan de strijd in Laos, zo heeft het Brit se ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De oproep werd gedaan na be sprekingen in Vientiane tussen de hoofden van de diplomatieke missies van deze landen en India over de ontwikkelingen in Laos. Groot-Brittannië en de Sow jet-Unie wordt als mede-voor zitters van de Geneefse confe- 6.46 rentie van 1962 verzocht pp alle partijen een dringend beroep te doen om het vuren onmiddellijk te staken en om de Pathet-Lao te verzoeken hun strijdkrachten teug te trekken op de stellingen die zij op 1 februari 1964 bezet ten. Voorts worden Groot-Brittan nië en de Sowjet-Unie uitgeno digd er op aan te dringen dat alle noordvietnamese strijdkrach ten zich van Laotiaans gebied terugtrekken en zich onthouden van verder gebruik van Lao tiaans gebied met het oogmerk zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van de republiek Vietnam. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1