Westelijke mogendheden over de Duitse eenheid RADIO DE KOCK. LEXINGTON Tsjombe in Leopoldstad Weer ongeregeldheden in Florida BELANGRIJK POLITIEK DOCUMENT Chroesjtsjov danste in Zweden HET WEFR NAAR EEN REGERING VAN VERZOENING ERNSTIGSTE INCIDENTEN TOT DUSVER ANTWOORD OP NIET VOOR ,R. F. IVI.-WETJE" AUGUSTUS bruining Weerbericht hoogwater 5.59 64) Slavenmarkt bas^ Bloedige nacht bespaard Zon- en Nlaanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directenr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 27 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 624J- Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pear advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdreS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittaniiië hebben vrijdag in een gezamenlijke verklaring doen weten dat zij altijd bereid blijven voordeel te trekken van een mogelijkheid voor vreedzaam herstel van de Duitse eenheid in vrijheid en dat de uit oefening van het recht op zelfbeschikking daartoe een fundamen tele doelstelling van de drie regeringen blijft. Een dergelijke rege ling zou zo spoedig mogelijk tot stand moeten komen. Het uitgeven van deze ver klaring was reeds aangekondigd naar aanleiding van het sluiten op 12 juni j.l. van een vriend schapsverdrag tussen de Sow- Unie en de regering van Oost- Duitsland, welke laatste door de westerse mogendheden niet wordt erkend. BONN VERTEGENWOORDIGT WEST-BERLIJN "/oor het eerst wordt met deze verklaring in een gezamenlijk door de westerse landen uitge geven officieel document ook de verbondenheid van West-Berlijn met de bondsrepubliek en het recht van de Westduitse regering om West-Berlijn naar buiten te vertegenwoordigen bevestigd. In de westerse verklaring wordt woordelijk gezegd dat de drie westerse mogendheden toestem ming hebben gegeven tot het aangaan van nauwe banden tus sen Berlijn en de bondsrepu bliek „en wel met inbegrip van de toestemming dat de regering van de bondsrepubliek de ver tegenwoordiging van Berlijn en de Berlijnse bevolking naar bui ten waarneemt". 'De publikatie van de verkla ring was oorspronkelijk reeds vorige week verwacht, maar er ontstond vertraging door de nodige ruggespraak tussen de vier betrokken regeringen over I formuleringskwesties. Moeilijkheden met Javaanse boeren? De Indonesische minister van binnenlandse zaken, Gandamana, heeft vrijdag een beroep gedaan op de boeren van Midden- en Oost-Java om hun kalmte te be waren. Dit beroep komt nadat van bepaalde zijde is gemeld dat bij de communistische vakbond „B. T. I." aangesloten boeren heb ben betoogd voor onverwijlde toepassing van het wetsontwerp op de landbouwhervorming. Het communistische „Volks dagblad" meldt dat de politie van de Middenjavaanse plaats Klaten op boeren heeft gescho ten, waardoor enkele slachtoffers zouden zijn gevallen. Van andere zijde wordt vernomen dat de po litie tussenbeide kwam, toen door communisten geleide boeren begonnen de bepalingen van het wetsontwerp op hun eigen houtje toe te passen. Het ontwerp voorziet erin dat de boeren 60 procent van hun oogst mogen houden, terwijl de rest tussen de eigenaar van de landbouwgrond en de regering moet worden verdeeld. NOOIT VEROORDEELD De Kongolese minister van justitie, Bomboko, kwam vrijdag ochtend in Brussel aan. Bij zijn aankomst zei Bomboko enige dagen in Brussel te zullen blijven. Op een vraag over een moge'ijke terugkeer naar Leo- poldstad van politieke leiders in ba'lingschap antwoordde hij dat de drie belangrijkste leiders geen amnestie behoeven om naar Leo- poldstad terug te keren. „Tsjom be is nooit veroordeeld, Ka'ondji is voorwaardelijk op vrije voeten en de maatregeen tegen Gizenga kunnen altijd door de rechterlijke macht worden opgeschort", a'dus minister Bomboko. Premier Chroesjtsjov en mi nister van buitenlandse zaken Gromiko hebben vrijdagochtend met hun Zweedse gastheer, pre mier Erlander, en een Zweedse dansgroep gedanst. Het gezelschap bracht op de laatste volledige dag van pre mier Chroesjtsjovs bezoek aan Zweden een bezoek aan een mu seum in Skansen, een achttiende eeuws dorp, waar een groep dan sers volksdansen opvoerde. Na de derde dans zei Chroesjtsjov tot minister Gromiko: „Laten wij gaan gaan dansen, Andrei". De Russische premier, premier Erlander en minister Gromiko dansten daarna samen met volksdansers. Later keerde het gezelschap per vliegtuig naar Stockholm terug. IN EEN BOOTJE Donderdagavond waren pre mier Chroesjtsjov en premier Erlander in een roeiboot gestapt om een tochtje te maken op het meer dat achter het buitenver blijf van de Zweedse premier in Harpsund ligt. Met de Russische gast aan de riemen roeiden de twee staatslieden naar het mid den van het rustige meer, waar zij door middel van een tolk een praatje maakten. DE GEARRESTEERDE HONGAAR De 46-jarige Hongaar die deze week in Stockholm werd gear resteerd, omdat hij een aanslag tegen Chroesjtsjov vojrbereid- de, is donderdag ondergebracht in een krankzinnigengesticht. Het arrestatiebevel is ingetrok ken. De naam van de man wordt geheim gehouden. Protest tegen n^irtheid geweigerd geving op het spel te zetten ten gunste van de wenselijkheid van een snelle behandeling. Zij wijst erop, dat voor het definitief vast stellen van de memorie van ant woord interdepartementaal over leg tussen vijf ministeries dient plaats te vinden, t.w. tussen die van buitenlandse zaken en justi tie en die van onderwijs, van defensie en van verkeer en wa terstaat. De ministers Scholten en Luns nemen aan dat zij in augustus a.s. de memorie van antwoord kunnen indienen. Teneinde elk misverstand te voorkomen, delen zij mede dat de regering voortzetting van de behandeling van het wetsont werp noodzakelijk blijft achten. Derhalve zal de regering de be handeling van het wetsontwerp onmiddellijk na de opening der Staten-Generaal in september a.s. op prijs stellen. De Zuidafrikaanse ambassade in Bern beeft geweigerd een door protestantse en rooms-katholieke leiders getekende brief met kri tiek op de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika te accepteren. In de brief werd gezegd dat „er een ramp zal plaatsvinden als' het van kracht zijnde systeem niet veranderd wordt". De kerkelijke leiders vroegen een onderhoud met de Zuid afrikaanse ambassadeur in Zwit serland om het schrijven te over handigen, maar dit werd gewei gerd. De brief, ondertekend door dominee Alain Perrot, modera tor van de Zwitserse nationale pr'otestantse kerk, door mrg Mar cel Bonifazi, vicaris-generaal van de r.-k. kerk en andere kerke lijke functionarissen, is nu rechtstreeks naar de president van de Zuidafrikaanse republiek gezonden. De ministers van justitie en buitenlandse zaken deelden gis teren aan de Tweede Kamer mee, dat de memorie van ant woord op het „R.E.M.-wetje" niet vóór augustus gereed kan zijn. Het wordt dus niet moge lijk het wetsontwerp „installa ties continentaal plat" vóór het zomerreces in de Tweede Kamer te behandelen. De ministers zeggen dat het voorlopig verslag zo omvangrijk is en zoveel veelomvattende pro blemen aansnijdt, dat het vol strekt onmogelijk wordt een memorie van antwoord, die recht doet wedervaren aan deze diep gaande wijze van behandeling binnen enkele dagen of weken in te dienen. Behandeling noodzakelijk De regering acht het niet juist een zorgvuldige wijze van wet- (Adv.) OPNIEUW WARM Een hogedrukgebied, dat ons vrijdag warm weer bezorgd heeft, begon intussen in betekenis in te boeten. Toch zal het vandaag het weer in ons land nog beïvloe- den. Er wordt dan in ons. land opnieuw warm weer verwacht met zonnige pex'ioden, echter met in het binnenland later kans op een bui. De wind blijft overwe gend zwak. (Adv.) lf|ö1r® en bescherming LLati PiGmadermf2S5 medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Warm weer met zonnige perio den, maar in het binnenland later ook hier of daar een bui. Zwak ke wind. ZATERDAG 27 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.17 3.30 Terneuzen 3.52 4.05 Hansweert 4.32 4.45 Walsoorden 4.42 4.55 ZONDAG 28 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.55 4.07 Terneuzen 4.30 4.42 Hansweert 5.10 5.22 Walsoorden 5.20 5.32 MAANDAG 29 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.34 4.45 Terneuzen 5.09 5.20 Hansweert 5.49 6.00 Walsoorden Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 Volgens nader bericht ontston den de wanordelijkheden, nadat betogende negers een plein, waarop eertijds een slavenmarkt werd gehouden, wilden betreden. Op dit plein hielden juist vijf honderd blanke voorstanders van rassenscheiding een bijeenkomst, waarbij de uit Californië afkom- DRIE HOOFDPUNTEN In de verklaring, waarom trent met de Westduitse regering overleg werd gepleegd, worden drie hoofdpunten genoemd: 1. Geen enkele overeenkomst tussen de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland kan de Sowjetrussi- sche verplichtingen of verant woordelijkheden volgens over eenkomsten en regelingen met 4e drie westerse mogendheden ten aanzien van Duitsland met inbegrip van Berlijn en de toe gang daartoe aantasten. 2. West-Berlijn is geen „onaf hankelijke politieke eenheid". Met voorbehoud van hun rech ten betreffende Berlijn hebben de drie westerse mogendheden in overeenstemming met de over eenkomsten van 23 oktober 1954 toestemming gegeven tot het aanknopen van nauwe banden tussen Berlijn en West-Duits- land. 3. De regering van Bonn is de enige „vrijelijk en wettig" ingestelde Duitse regering en daarom gerechtigd in internatio nale aangelegenheden namens het Duitse volk op te treden. De drie westerse regeringen erken nen het Oostduitse regime niet, noch het bestaan van een staat in Oost-Duitsland. BESCHULDIGINGEN ONGEGROND Verder worden in de verkla ring de beschuldigingen van revanchisme en militarisme zoals bij het sluiten van het Rus- sisch-Oostduitse verdrag geuit ongegrond genoemd. De rege ring van Bonn heeft op 3 okto ber 1954 plechtig verklaard van het gebruik van geweld voor het tot stand brengen van hereniging of wijziging van de huidige gren zen af te zien en dat blijft haar politiek. De drie regeringen zijn het erover eens dat het verzekeren van vrede en veiligheid thans meer dan ooit een probleem van vitaal belang voor alle landen is en dat een rechtvaardige en vreedzame regeling van hangen de problemen in Europa van wezenlijk belang is voor het ves tigen van duurzame vrede en veiligheid. Hiertoe is toepassing in ge heel Duitsland van het beginsel van zelfbeschikking vereist, zo als bevestigd in het handvest van de Ver. Naties, waarnaar ook in de Russisch-Oostduitse over eenkomst wordt verwezen, al dus de westerse verklaring. Door dit beginsel te negeren probeert de overeenkomst van 12 juni de willekeurige verde ling van Duitsland te bestendi gen, hetgeen een bron van in ternationale spanning en een be lemmering voor een vreedzame regeling van Europese proble men betekent. DE WERELDOPINIE De verklaring, die door de regering in Bonn als een „be langrijk politiek document" is begroet, is gelijktijdig in Wash ington, Londen, Parijs en Bonn gepubliceerd- De suggestie tot het uitgeven ervan zou door bondskanselier Erhard zijn gedaan bij zijn be zoek aan president Johnson. De verklaring is niet slechts tot de Sowjet-Unie gericht maar vooral ook tot de wereldopinie. Met het oog op de conferentie van niet-gebonden landen in de aanstaande herfst en de komen de verkiezingen in Engeland en de Ver. Staten zag de bonds regering graag dat de westerse mogendheden nog eens duidelijk hun standpunt uiteenzetten. Het is dan ook praktisch voor het eerst sedert de verklaring over Berlijn in 1957 dat dit weer is gebeurd. De bondsregering wil dit document via haar diploma tieke vertegenwoordigingen doen toekomen aan alle landen waar mee zij betrekkingen onder- Dit is een recente foto van Z. K. H. Prins Bernhard, die op 29 juni a.s. zijn 53ste verjaardag hoopt le vieren. (Foto Max Koot.) Verjaardag Prins Bernhard uit de zuiverste tabakken Moïse Tsjombe, (le 43-jarige voormalige president van Katan ga, dat zich indertijd van de rest van Kongo had afgescheiden, is vrijdagochtend voor het aanbre ken van de dag per vliegtuig in Leopoldstad aangekomen. Moise Tsjombe, de voormalige .president van Katanga, is vrijdag in Leopoldstad aangekomen. Vóór zijn vertrek had de Kon golese leider een onderhoud met de Be'gische min'strr van bui- ten'andse zaken, Paul Henri Spaak. stige predikant Coniüe Lynch als voorzitter optrad. Lynch had er in een toespraak op aangedrongen dat zijn toe hoorders zich tegen betogende negers en blanke voorstanders van opheffing der rassenschei ding zouden keren. Op dat ogenblik drongen de negers tot het marktplein door, hetgeen de lont in het kruitvat bleek te zijn. De blanken wier pen zich, slaand met hun vuisten en met stokken, op de negers. Deze leverden een kort gevecht, waarna zij zich naar de neger- wijken van St. Augustine terug trokken. De negerpredikant Martin Luther King verklaarde dat het feit, dat de negerbetogers met 'n kort verzet hadden volstaan, „de stad een bloedige nacht van ter reur heeft bespaard". In de hitte van het gevecht werden de kleren van een aantal negerinnen verscheurd. Een ver slaggever, die een dertienjarig negerinnetje wilde beschermen, kreeg een trap in de maag en werd onder de voet gelopen. ZON MAAN op onder op onder Juni 27 4.22 9.04 11.01 6.18 28 4.22 9.04 11.31 7.23 29 4.23 9.04 11.54 8.33 30 4.24 9.03 9.45 Het uur van zijn aankomst was geheim gehouden, maar verslag gevers en persfotografen, die er de lucht van hadden gekregen, waren aanwezig, evenals een twintigtal andere personen. Er ontstond prompt een worsteling tussen persmannen die de ver sperringen doorbraken en naar het gelande vliegtuig snelden, en leden van de veiligheidspolitie en militairen, die hen tegen wilden houden. MINISTERPRESIDENT Men meent in Leopoldstad dat Tsjombe met de centrale Kongo lese regering zal beraadslagen over zijn deelneming aan een nieuwe eveneens door Adoela ge leide „nationale regering van verzoening". Volgens gissingen die te Leopoldstad worden verno men, zou het ook mogelijk zijn dat Tsjombe in een dergelijke re gering de post van minister-pre sident zou worden aangewezen. OVERGANGSBEWIND Adoela c.s. zien zich overeen komstig de bepalingen van een nieuwe grondwet waarover bin nen twee weken in geheel Kongo een volksstemming zal worden gehouden, voor dn noodzaak ge steld een overgangsbewind te vormen. Nu zich in de afgelopen twee maanden in verschillende delen van Kongo opstandige bewegin gen hebben voorgedaan, die voor al vgn uiterst-linkse zijde werden gesteund, wordt in Kongolese po litieke kringen meer en meer de eis gesteld dat vele plaatselijke leiders zoals Tsjombe in de over gangsregering worden opgeno men. In dit verband wordt ook de naam genoemd van de linkse lei der Antoine Gizenga, die deel heeft uitgemaakt van de rege- ring-Loemoemba. (De zeer linkse Loemoemba is zoals bekend na vele politieke strubbelingen ver moord). Gizenga wordt sinds be gin 1962 door de centrale Kongo lese regering in „administratieve hechtenis" gehouden. In diplomatieke kringen in Leopoldstad wijst men erop dat de aankomst van Tsjombe, terwijl Gizenga nog gevangen zit, erop wijst dat de huidige Kongolese regering eerst op goede voet wil komen met Tsjombe, die als een vertegenwoordiger van de Kon golese rechtse politici wordt be schouwd, alvorens zich te ver staan met de links gerichte Gi zenga. Ongeveer 45 mensen zijn don derdagavond in het door ras sentegenstellingen verscheurde St. Augustine (Florida) gewond toen een menigte van tweehon derd blanken door een politie- kordon heenbraken om negers die voor opheffing der rassen scheiding demonstreerden, aan te vallen. Het was het ernstigste inci dent in deze stad tot dusver. In de afgelopen dagen waren vóór- en tegenstanders der rassen scheiding al verscheidene malen slaags geraakt. De demonstranten weken don derdagavond uit naar de'neger- wijk, nadat de politie er niet in geslaagd was een einde te ma ken aan de talrijke gevechten. De politie had eerder op de dag al een einde gemaakt aan een gevecht tussen 75 blanken en honderd negerdemonstranten die op een voor hen niet toegan kelijk strand wilden gaan. Een twintigtal personen werd gear resteerd. Veertien der gewonden moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1