enny dameskleding twee zeer grote samen FLORA KANTONGERECHT OOSTBURG UW MIES «DOR DE MODEMSTE REGENMANTEL tisso J.H. KEMPER KLEURW! 'T IEVAHUIS RENTABILITEIT HORECABEDRIJVEN LAAT VEEL TE WENSEN GVER Zelfbediening in hotels en restaurasits Erhard „GROEI ES SLECHTS GOED BIJ STABIELE PRIJZEN tijdelijk VOLOP BLOEMEN Profiteer nu dubbel ME Dl NOS iandcream is niet alleen heerlijk fris en zuiver, maar bovendien ""capillair-actief" en reinigt daardoor óók waar geen foorstel kan komen. Itissol tegen bladluis enz. OMdgekturd middel P.O. no. 2120 lM»«, Bloemenhuis Pedicure Voetverzorging f geel - droog haar „Au gout de France" Kuur televisie met alle programma's POTLODEN bewijst dat ook vakkleding kan hebben Vrijdag 26 juni 1964 DE VRIJE ZEEUW Fagina 5 REGENKLEDING Het enigste kledingstuk wat U ook tijdens uw vacantie niet mag vergeten is een Regenmantel Met zo'n vlotte HELFI-regen- mantel kunt U niet humeurig worden als U door een regenbui wordt overvallen. Een reuze sortering brengen wij U in HELFI regenkleding. De enigste fabriek in Nederland die de beroemde pluco-tergal regenmantel brengt. NOORDSTRAAT 47 TERNEUZEN TELEFOON 3370 Voortaan en geronde planten met' W Bloemen-mestke'qelties WMestsloffenmengsel 6-13-18. F Ontheffing nr. 513 f Bloeibevorderend Organisch; daardoor v/ortelvérbranding uitgesloten. Gemakkelijk en hygic- 'i in h« gebruik. Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H, apotheker», drogisten, kappers en da speciaalbrancha vraag ook naar: ftWXMO Cactus mesttablelten mengmestitof 8+15 20 voorkomt bladalval Houdt do bladoron gezond en glanzend MEDIC A N.V. HFRTOGFNBOSCH Alléén verkrijgbaar bij Noordstraat 82 Tel. 2250 Terneuzen voor en Noordstraat 68 Terneuzen Telefoon 2476 U WEET HET WELLA l blauw - normaal en vet haar HAARVERSTEVIGER 0,85 PARFUMERIE NOORDSTRAAT 81 - TERNEUZEN voor een gering bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij U thuis. Bel (óók 's avonds) nr. 011844410 of 01180 3973 of 01100—5397 of 01155—200. BOEKHANDEL VAN DE SANDE BEVA Noordstraat 22 - Terneuzen - Telefoon 2473 Door de mist kon de zitting van 't Oostburgse kantongerecht gisteren eerst om kwart vóór 12 beginnen. De kantonrechter mr. J. J. Moo- lenbergh en de officier van justi tie mr. K. Doedens konden niet tijdig te Oostburg aanwezig zijn, daar de boot niet voer. Toen de heren om ongeveer elf uur arriveerden, moesten eerst een aantal kinderzaken worden afgehandeld. De eerste die voor de groene tafel werd geroepen, was de 18- jarige H. de R. uit Wolphaarts- dijk. Deze scholier was niet ver schenen, maar zijn moeder wel. R. werd tenlastegelegd, dat hij bij het beruchte kruispunt Cadzand- Zuidzande-Breskens-Sluis niet had gestopt, toen hij het ver keersbord uit de richting Cad- zand op zijn bromfiets naderde. Wel had hij langzaam gereden. De eis was 15 subs. 3 dagen. De uitspraak werd, rekening houdend met de familie-omstan digheden, 10 subs. 2 dagen. Fel protest. A. R- R- K. uit Evergem (B.), gereedschapsslijper van broep, had eveneens de stopborden bij dat kruispunt genegeerd. Heftig protesteerde hij tegen de opge legde schikking van 40. In Bel gië kost zo'n overtreding hooguit 200 frank, was zijn mening. De eis luidde weer 40 subs. 8 dagen. De kantonrechter hield er rekening mee, dat de man uit België was gekomen voor de zit ting en deed er een tientje af, zo dat de boete ƒ30 subs. 5 dagen werd. Rijdende viswinkel Wat ingewikkeld was de zaak tegen de heer W. L. S., vishan delaar te Breskens. Deze S. had zonder toestemming van B. en W. van Sluis in deze plaats ge vent met zijn rijdend viswin kel t je. Hij zeide, dat er is Sluis bij de toeristen een grote vraag is naar verse garnalen. Hij doet, zo was zijn mening, de plaatse lijke vishandelaars niet te kort door te venten, daar zij geen garnalen hebben. Bovendien was hij van mening, dat zijn rijden de winkel moet worden aange merkt als winkel. Hij heeft een vestiging in Breskens. Het is n.l. zo, dat als iemand een winkel bedrijf uitoefent, hij volgens de plaatselijke verordening wèl in Sluis zou mogen venten. De vraag waar het hier om ging was nu: „kan een rijdende wagen, die ingericht is als een winkeltje, aangemerkt worden als een winkel. De burgemeester van Sluis weigerde persé een ventvergunning te geven, maar als de wagen als winkel kan worden aangemerkt, is een vent vergunning niet nodig. De officier van justitie gaf een uitgebreide definitie van het woord winkel, zoals dat in de woordenboeken voorkomt. Hij concludeerde daaruit, dat ner gens wordt gesproken, ook niet in de wet, over een rijdende win kel. Om de weg naar een hoger beroep open te houden vorderde hij een boete van 2 x 11 subs. 2x2 dagen. De kantonrechter vond het niet nodig voor de twee over tredingen in beroep te gaan. Hij legde een boete op van 1 subs. 2 dagen. Tijdens de zitting tekende de heer S. hoger beroep aan tegen deze uitspraak. Hij kreeg de vaderlijke ver maning voorlopig niet meer in Sluis te venten, omdat het an ders verbalen gaat regenen. Geen rijbewijs De 20-jarige A. V., metaalbe werker van beroep, wonende te Breskens, had op een motor ge reden, zonder dat hij in het be zit was van een rijbewijs. Hij verklaarde dat hij de motor had gekocht en hem wilde proberen. Wel had hij, zo vertelde hij, een rijbewijs om een auto te bestu ren. Dit hielp wel wat, want de schikking was aanvankelijk 50 geweest. De officier eiste een boete van 30 subs 5 dagen. De uitspraak was conform. Geen voorrang verleend Nogmaals werd aandacht be steed aan de zaak tegen de 20- jarige chauffeur J. W. v. d. S. uit Schoondijke. Hem werd ten laste gelegd dat hij als bestuur der van een vrachtauto, komend uit de Noordwal te Oostburg, geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto. Deze zaak diende voor de derde maal. De heer v. d. S. ontkende dat hij met zijn vrachtauto al in de Prins Mauritsstraat was. Vol gens zijn lezing werd hij op de Noordwal aangereden door de heer v. 't W. uit Groede. Uitgebreid getuigeverhoor was nodig om deze verklaring te ont zenuwen. In de vorige zitting was de tegenpartij, de heer v. 't W. en zijn echtgenote verhoord. Thans moesten de drie wacht meesters, die bij het opmaken van het proces-verbaal behulpzaam waren, precies vertellen in welke stand zij de auto na de botsing hadden aangetroffen. Van der S. werd veroordeeld tot een geldboete van 30 subs. 6 dagen. De eis was 35 subs. 6 dagen geweest. Slipper. De heer A. C. B., chauffeur te Vlissingen, had bij de beruchte bocht bij de Oranjedijk tussen Schoondijke en IJzendijke een slipper gemaakt. Rechts van de weg had hij enkele bermpaaltjes geramd om tenslotte links in de sloot te belanden. Een tegenlig ger moest sterk remmen om niet met de slippende auto in botsing te komen, terwijl een andere auto die de heer B. aan het pas seren was, ook door krachtig remmen een aanrijding kon voor komen. De heer B. werd ten laste ge legd, dat hij het verkeer zwaar had gehinderd en bovendien op gevaarlijke wijze de veiligheid in gevaar had gebracht. Uit zijn verklaring kwam vast te staan, dat B. met een snelheid van circa 90 km de gevaarlijke bocht was genaderd en daar een vóór hem rijdende auto wilde gaan inhalen. Mr. K. Doedens was niet mis met zijn eis. Op dat moment, n.l. bij het naderen van de gevaar lijke bocht, waar aan de lopen de band auto's uit de bocht gin gen, had B. niet mogen passeren. De eis was 100 boete, subs. 20 dagen alsmede een onvoorwaar delijke ontzegging van vier maanden van de rijbevoegdheid. B. hield vol dat er iets moet zijn gebeurd. Zijn auto was op het betonblokje met de reflector terechtgekomen en daardoor van de veren geschoten, meende hij. Daarna was de wagen niet meer te besturen. Om B. volledig recht te doen, stelde de kantonrechter voor een getuige-deskundige op te roepen en deze de vraag voor te leggen, of deze bewering steekhoudend is. Uitspraak in de volgende zit ting. Weerbericht voor buitenlanders De radionieuwsdienst gaat ge durende de zomermaanden aan buitenlanders, die in Nederland verblijven, een korte informatie geven over het weer. Vooral de buitenlandse kampeerders zullen daarvan plezier hebben. De bedoeling is in een paar woorden een aanduiding te geven van het voornaamste karakter van het weer van de volgende dag. Als in de nacht weersomstandigheden te ver wachten zijn, waarmee de kam peerder rekening moet houden, komt zo'n verwachting er na tuurlijk bij. De mededeling wordt gedaan in het Frans, het Duits - en het Engels. Ze wordt gelezen elke avond onmiddellijk na het weer- praatje aan het slot van de nieuwsuitzending van 19.00 uur. Verdere verkeersovertre dingen. De heer P. C. G. B., caféhou der uit Cadzand, had te Groede op de rijksweg geen voorrang verleend aan twee bromfietsbe rijders. Bij. het afslaan van de rijksweg had B. aan deze brom mers voorrang moeten geven. Een aanrijding was het gevolg. De bromfiets van A. J. R., scho lier te Oostburg, was nogal ge havend. B. kreeg een geldboete van 50 subs. 10 dagen, terwijl het restant van de kosten van het ongeval n.l. 20 reisvergoe- ding als vordering daarbij werd ingesteld en door de kantonrech ter werd toegewezen. G. G. M., gymnastiekleraar te Sluis, was op de weg IJzendijke- Schoondijke geslipt. Nadrukke lijk werd er op gewezen, dat de meeste ongelukken hier gebeu ren, omdat er te snel wordt ge reden. Tijdens deze slippartij regende het, waardoor het weg dek extra-glad was. Daar de heer M. niet zo snel had gereden als zijn voorganger, werd een boete geëist van 50 subs. 10 dagen. De uitspraak was conform. 25 boete subs. 5 dagen kreeg mevr. J. S. uit Brugge, die het stopbord bij het kruisput Potjes had genegeerd. De heer W. H., leraar te Gent, kreeg voor dezelfde fout een boete van 15 subs. 3 dagen. H. A. R., landbouwer te Hoofd plaat, had (zonder rijbewijs) op een motor gereden. Eis en uitspraak 30 en 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 20 en 12,50 subs. 6 dagen. Een door het bedrijfschap „Ho reca" ingesteld onderzoek naar de rentabiliteit van horecabedrij ven heeft uitgewezen, dat slechts een derde van de z.g. continu-ho- tels rendabel is en dat van dit rendabele deel zestig procent in de grote steden is gevestigd. Van de seizoenbedrijven is slechts 15 procent rendabel. Voor wat de café-restaurants betreft kwam men tot een percentage van 50. In deze zaken maakt de drankverkoop vaak het verlies goed dat op „de keuken" wordt geleden. Van de categorie een- manscafé's zijn nog slechts voor lopige cijfers beschikbaar. Hier uit blijkt, dat de bedrijven met een omzet van minder dan 60.000 per jaar en dat zijn er 15.000) een negatief resultaat boeken. Een en ander is gisteren mee' gedeeld door drs A. W. Merk, secretaris van het bedrijfschap Horeca. Hij sprak op de vergade ring van de Utrechtse bond voor vreemdelingenverkeer, die in Driebergen werd gehouden. Klanten zouden wegblijven De heer Merk zei, dat de exter ne kosten in de horecasector in de periode november tot mei met 6 procent zijn gestegen en de per soneelskosten met 11 tot 13 pro cent. Op het departement van economische zaken worden be sprekingen gevoerd over een doorberekening van de hogere externe kosten in de prijzen. Vol gens de heer Merk zal een prijs verhoging alleen niet de oplos sing bieden voor het rentabili- teitsprobleem, aangezien men dan de kans loopt, dat het aantal bezoekers afneemt. „Gasten niaken hun bedden op" Aangezien de loonpost 27 pro cent van de omzet uitmaakt, meent de heer Merk, dat een ver mindering van de „service" mis schien een oplossing zou kunnen bieden. In hotels die speciaal op massatoerisme zijn gericht, zou men er bijvoorbeeld toe kunnen overgaan de gasten zelf hun bed den op te laten maken en twee van de drie maaltijden volgens het zelffiedieningssysteem te ser veren. De bezoekers van hotels en restaurants waarin wel volle dige service wordt geboden, zul len dan bereid, moeten zijn daar voor extra te betalen. Vakantiespreiding Ondanks een aanzienlijke uit breiding van het aantal hotelbed den (in 1950 waren het er 78.500 en in 1963 ongeveer 106.000) is de vraag in het hoogseizoen groter dan het aanbod. De heer Merk meent dat dit verschijnsel altijd zal blijven bestaan. In dit ver band vestigde hij de aandacht op de noodzaak van vakantiesprei ding, een probleem waarmee zich op het ogenblik vijf commissies bezighouden. Het bedrijfschap heeft gesug gereerd de scholen tussen Hemel vaartsdag en Pinksteren te slui ten. „Een dergelijke maatregel zou een vakantie van twee weken opleveren, terwijl de werknemers er slechts acht dagen en de .schoolkinderen er vijf schoolda gen door zouden verliezen", aldus de heer Merk. Buitenlanders Hij verklaarde voorts dat de horecabedrijven in toenemende mate afhankelijk worden van de buitenlandse toeristen. Zo steeg het aantal buitenlandse overnach tingen in de Amsterdamse hotels in tien jaar tijds van 50 tot 82 procent van het totaal. Dit ver schijnsel is niet zonder gevaar, aangezien de minste of geringste politieke kwestie een aanzienlijke teruggang kan betekenen. Met het oog hierop worden er ver schillende campagnesgevoerd om de Nederlanders zelf meer te doordringen van het „uit, goed voor u". Hoogst noodzakelijk vindt de heer Merk een snellere openlegging van nog onbekende toeristengebieden. De zes miljoen gu'den die de overheid jaarlijks voor de ruimtelijke ordening uit trekt .noemde hij, vergeleken bij een landbouwpost van 600 mil joen gulden en met het oog op het grote economische belang van het toerisme veel te gering. Bondskanselier Erhard van W-. Duitsland heeft donderdag in de bondsdag kritiek geoefend op het „groeifanatisme" in Europa. In een debat over de economi sche politiek zei hij, dat groei slechts dan goed is als de prijzen stabiel worden gehouden. „We hebben niet alleen een nationale verantwoordelijkheid voor ons eigen volk om de koop kracht te handhaven, maar ook een Europese verantwoordelijk heid", aldus Erhard. De bondsrepubliek is thans een „eiland van stabiliteit" en geldt als maatstaf om niet in een „open inflatie" te geraken, zo meende hij. GEEN REVALUATIE Hij verzekerde opnieuw en zeer beslist, dat er niet wordt gedacht aan een nieuwe revalua tie van de mark. Erhard kritiseerde in zijn toe spraak ook het onvoldoende in ternationale monetaire stelsel. dat bij economische oververhit ting te zwak blijkt te zijn. Hij deed voorts een beroep op de plaatselijke regeringsinstan ties hun rol in het economische beleid mee te spelen. De huidige économische maatregelen heb ben volgens Erhard weinig re sultaat opgeleverd, doordat de pogingen van de regering teniet zijn gedaan door de bereidheid van het parlement geld uit te geven. Hij pleitte in dit verband voor een stelsel van uitgaven prioriteiten. BEDRIJFSONGEVAL In de nacht van woensdag op donderdag is de 50-jarige fa brieksarbeider B. N. uit Maas tricht in de fabriekshal van de Eerste Nederlandse Cementindus- trie te Maastricht bij 'n bedrijfs ongeval omgekomen. Bij het schoonmaken van een kelder on der een cementmolen raakte een takelwiagen los en sloeg naar beneden. De takelwagen raakte de heer N„ die op slag dood was. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5