Chroesjtsjov duwde politieagent op zij Artsenconflict in België bijgelegd Vreedzame missie van oud-terrorist een Menigte van 3000 mensen keek zwijgend toe DE STRIJD IN Z UID-VI ETNA M ZWARE STRAFFEN VOOR KROATISCHE TERRORISTEN Wachten op bevel van Soekarno ECONOMISCHE GROEI IN ROEMENIE MAATREGELS IN BRAZILIË „Maanreizigers" strandden in de mist HET WEER VRIJDAG 26 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6240 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen DE SCHELDE-RIJNVERBINDING IN HET BELGISCHE PARLEMENT VOORMALIGE F AL AN GISTISCH LEIDER VEROORDEELD De staking op het vliegveld OrSy Amerikaans militair transporttoestel verongelukt MINISTER LUNS TERUG UIT LONDEN Weerbericht - Hoogwater Zon- en Maanstanden 11,64 Frajikering bij abonnement; Terneuzen Dtreetaur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—5* Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan-" f2.—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 36 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Chroesjtsjov heett woensdag een Zweedse politieman op zij ge schoven om met de arbeiders van een scheepswerf in Gothenburg te spreken. Hij had toegezien hoe zijn vrouw Nina een koelschip voor de Sowjet-Unie te water liet. In plaats van de officiële zwaar bewaakte route te volgen, dribbelde hij opeens op zij en wrong zich door de mensenmas sa. Een grote Zweedse politie man, die de Sowjetrussische pre mier wilde tegenhouden, duwde hij op zij. Daarna liep hij naar een groep van een 40 Russische arbeiders die met het koelschip de „Cari Linne" naar de Zwarte Zee moeten meevaren. Hij sprak ongeveer vijf minuten met hen tot schrik van de bewaking die aanslagen op hem moet voorko men. De Zweedse regering heeft anonieme bedreigingen tegen Chroesjtsjov ontvangen. Een Hongaarse vluchteling is maan dag in hechtenis genomen uit voorzorg en woensdag heeft de politie een geesteszieke, die dins dag uit een ziekenhuis was ont snapt nadat hij zich dreigend over Chroesjtsjov had uitgelaten, weer gepakt. Geen oorlogsschepen meer. Chroesjtsjov, die vermoeid zou zijn, zong tezamen met een koor van de scheepswerf het Russische lied „Avond op de weg'', waarbij hij de maat klapte. In een toe spraak tot de arbeiders zei de Russische premier dat het geen geheim is dat de Sowjet-Unie geen'grote oorlogsschepen meer bouwt, omdat deze in een kern oorlog geen rol meer spelen. De Sowjet-Unie is snel een koop vaardijvloot aan het opbouwen. Er zijn 152 schepen voor dit jaar in het buitenland besteld en daar zijn er reeds 60 van afgeleverd. Chroesjtsjov nodigde de Zweed se arbeiders uit naar de Sowjet- Unie te komen om te zien „hoe wij leven, werken en voor welke vraagstukken wij staan". Onder bewaking van politiebo- ten en hefsehroefvliegtuigen werd Chroesjtsjov in een boot naar het stadscentrum gevaren, waar een zwijgende menigte van ongeveer drieduizend personen toekeek hoe hij naar de beurs reed voor de lunch. Eerder op de dag had de Sow jetrussische premier met het in Noorwegen gebouwde passagiers schip Poseidon een tochtje van 40 minuten over de brede monding van de rivier de Goeta gemaakt. „Ga naar huis"... Chroesjtsjov en zijn echtgenote hebben donderdag, rijdend in een kogelvrije auto, een bezoek ge bracht aan een staalfabriek in de ten zuiden van Stockholm gele gen plaats Oxeloesund. Een vijfhonderd man sterke menigte keek zwijgend toe, toen de auto met de Chroesjtsjovs het fabriekspiein opreed. In de fa briek worden voor uitvoer naar Rusland bestemde stalen buizen gemaakt. Iemand had woensdagnacht met witte verf en in letters van een kleine meter hoog op een via. duet, waar Chroesjtsjov bij ver trek van en terugkeer naar het kasteel van Haga herhaaldelijk onderdoor rijdt, geschreven: „Ga naar huis, Chroesjtsjov!" De Zweedse politie had ook nu weer strenge veiligheidsmaatre gelen genomen. Zo vloog onder meer een hefschroefvliegtuig bo ven het gebied, waardoor de auto met de Russische gasten reed. Een officiële Amerikaanse woordvoerder heeft donderdag te Saigon verklaard dat de activi teit der Zuidvietnamese rege ringstroepen in de week van veertien tot twintig juni, in ver gelijking met de week daarvoor, wat is toegenomen, terwijl die der communistische Vietcong- rebelien duidelijk is afgenomen. De regeringstroepen hebben zo wel in deze week, als in de vo rige, een aantal „grote(re) ope raties" uitgevoerd. De verliezen aan regeringszijde bedroegen in de week van acht tot veertien juni 440 man, name lijk 120 doden, 270 gewonden en vijftig vermisten. In de week van veertien tot twintig juni waren zij gedaald tot 390 man, zijnde 85 doden, 240 gewonden en 65 ver misten. De Vietcong verloor tussen acht en veertien juni 1S5 man, te weten 160 doden en 25 gevange nen. In de week van veertien tot twintig juni waren de verliezen der communisten gestegen tot 250 man 145 doden en 105 ge wonden. De Vietcong maakte 105 wa- Gisteren is uitspraak gedaan in het proces in Bonn tegen 25 Kroatische ballingendie in no vember 1962 een bomaanslag pleegden op de Zuidslavische af deling van de Zweedse ambas sade in Bad Godesberg. De hoofdbeklaagde, de 39-ja rige Franjo Percic, werd veroor deeld tot 15 jaar tuchthuis wegens doodslag, bedreiging met geweld, het plegen met anderen van een aanslag met ontplofbare stoffen, alsmede brandstichting met het in gevaar brengen van mensenlevens en vernieling. De 50-jarige geestelijke Medic- Skoko is op dezelfde gronden tot vier jaar tuchthuis veroordeeld. Een groep beklaagden, die voor de ontplofbare stoffen had gezorgd, heeft tuchthuisstraffen gekregen variërend van 6 maan den tot drie jaar. Aan 13 beschuldigden zijn tuchthuisstraffen opgelegd en 12 Kroaten zijn tot gevangenisstraf fen van 3 maanden tot 3 jaar veroordeeld. Voor alle opgelegde straffen geldt aftrek van onge veer 18 maanden voorarrest. De openbare aanklager had tegen Percic levenslange tucht- huisstraf geëist wegens moord en tegen Medic-Skoko 4 Vs jaar tuchthuis. Bij de aanslag op de vertrek ken van de Zuidslavische ver tegenwoordiging in Bad Godes berg werd een deel hiervan door brand en bommen verwoest en Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat Indonesische vrijwilligers op Malakka en in Singapore zullen landen van de Riouwarchipel uit als president Sukarno het hevel hiertoe een maal gegeven heeft. Een woordvoerder van de vei ligheidstroepen in Maleisisch- Borneo heeft meegedeeld, dat Maleisische troepen een kleine groep Indonesische infiltranten over de grens gedreven hebben. Twee Indonesiërs sneuvelden. een Zuidslavische concierge, die de aanslagpieger probeerde tegen te houden, neergeschoten en do delijk gewond. De geestelijke Rafaël Medic- Skoko werd beschouwd als de geestelijke leider van „de broe derschap van het kruis", een Kroatische anti-titoïstische emi- grantengroep, die na de bom aanval in november 1962 in West-Duitsland werd verboden. pens buit, tegen de regerings eenheden 65. De Amerikaanse verliezen in Zuid-Vietnam zijn sinds 1 januari j.l., in vergelijking met de drie jaar daarvoor, sterk gestegen. Tussen 1 januari en 24 juni 1964 zijn 39 Amerikaanse militairen gesneuveld, terwijl er 431 werden gewond. Daartegenover zijn in de drie vorige jaren in totaal 106 Amerikanen in Zuid-Vietnam ge vallen, terwijl er 501 werden ge wond. Radio Boekarest heeft woens dagavond bekendgemaakt dat alle Roemeense loon- en salaris- trekkenden hun lonen en sala rissen met 10 tot 15 procent ver hoogd zullen zien in verband met de industriële hoogconjunctuur in Roemenië. Tegelijkertijd zal de inkomstenbelasting verlaagd worden en zullen de kinderbijsla gen worden verhoogd. De verhoging van lonen en salarissen en andere verbeterin gen zullen neerkomen op een to tale toeneming van het inkomen van de Roemeense bevolking met 6,8 miljard lei. De bekendmaking ging verge zeld van een beroep van het centrale comité der arbeiders partij en van de ministeries van industrie en landbouw op de pro ducenten de kwaliteit van bun goederen te verbeteren, zodat deze op buitenlandse markten zullen kunnen concurreren. De inkomsten verbetering, die voor enkele categorieën arbei ders op 1 augustus a.s. ingaat en verder over de komende paar maanden verdeeld zal worden, vloeit voort uit de snelle econo mische groei. Volgens door het officiële nieuwsbureau Agerpres gepubli ceerde cijfers is het bruto na tionale produkt in de eerste vijf maanden van dit jaar 16 procent groter dan dat in dezelfde pe riode van het vorige jaar en 3,2 procent groter dan was voorzien. Daaraan werd nog toegevoegd, dat de vergroting voor 74 pro cent het gevolg was van grotere arbeidsproduktiviteit. Donderdagochtend om zeven uur is een einde gekomen aan het conflict tussen de Belgische artsen en de regering over de nieuwe ziekte- en invaliditeits wet. Op een vergadering, die woens dagavond in Brussel begon en de gehele nacht voortduurde, werd een akkoord bereikt tussen een regeringsdelegatie en het be stuur van de nationale artsen federatie. President Branco van Brazilië heeft bij het parlement een voor stel ingediend om de grondwet zodanig te wijzigen, dat analfa beten kunnen meestemmen bij verkiezingen voor de gemeente raden. Hij heeft ook wijzigingen voor gesteld op de wetten die zijn aangenomen onder de regering- Goulart en betrekking hebben op de uitvoer van winsten van buitenlands^ ondernemingen. Deze wetten veroorzaakten ver mindering der buitenlandse be leggingen in Brazilië. Thans wordt voorgesteld de bepaling te schrappen, dat per jaar slechts 10 procent van het belegde kapi taal mag worden overgemaakt. Een andere wijziging stelt voor, dat de president en de vice- president van Brazilië met een absolute meerderheid moeten worden gekozen. De president stelt ook voor, salariskortingen af te schaffen en een eind te maken aan de vrij stelling van inkomstenbelasting voor journalisten en onderwij zend personeel. De „maanreizigersdie vorige nacht per gecharterde vliegtuigen van vlieg'»' .-Si Zes tienhoven (nabij Rotterdam) vertrokken om op een hoogte van ongeveer 5000 meter de totale maansverduistering te zien, zijn enkele uren later „gestrand" op een mistbank, die uitgerekend boven het Rotterdamse vlieg veld hing. De drie toestellen met in totaal 177 passagiers moesten uitwijken naar het „schone" Schiphol. Daarvandaan werden de passagiers per bus naar Den Haag of Rotterdam gebracht. Het was allemaal zo voortref felijk begonnen in het Zeiss planetarium in Den Haag. Daar, in de koepelzaal, werden de as tronomen en andere belangstel lenden voor deze „maan-vlucht" voorgelicht over de maan-eclips, over het hoe en waarom van dit natuurverschijnsel. Vervolgens trok men naar Zestienhoven, waar drie charter-vliegtuigen gereed stonden om te vertrek ken. TELEURSTELLING Eindelijk in de lucht, op een hoogte van 5000 meter, trok de De Griekse oud-generaal Gri- vas is voor een persoonlijk be zoek naar Cyprus gegaan om te helpen met vreedzame middelen de verhoudingen tussen de Griek se en Turkse gemeenschappen daar te verbeteren. Zo wil Athene het tenminste doen geloven. Dat is een beetje moeilijk: de heer Grivas is in. ieder geval niet erg ervaren in het omgaan met vreedzame middelen, zoals de Britten kunnen getuigen die jarenlang tegen zijn terreurben- den van de E.O.K.A. hebben moe ten vechten op het eiland. Het lijkt er daarom meer op, dat Gri vas in Cyprus is om al dan niet officieel de zogenaamde veiligheidstroepen van de Cypri sche regering te gaan leiden. De meeste leden daarvan hebben trouwens indertijd ook in de E.O.K.A. gediend. Voor de Turkse Cyprioten is, er geen reden zich hierop te verheugen. Enige maanden geleden ging het gerucht dat president Maka- rios bij een bezoek aan Athene al eens geprobeerd had Grivas over te halen naar het eiland terug te keren. Toen zou de Griekse rege ring dit hebben verboden omdat ze geen lust had op die manier de strijd op het eiland nog hoger te laten lopen. BIJ GRIEKENLAND? Met Grivas doet bovendien een nieuw element zijn intrede in het conflict: hfj is vanouds een voor stander van .aansluiting van Cy prus bij Griekenland. In Athene is men daar minder voor: men zou er een kokende ruzie mee in huis halen, de be trekkingen met buur Turkije nog meer verslechteren en bovendien heeft Athene de onafhankelijk heid van Cyprus nu eenmaal ge garandeerd. Het is trouwens be kend dat ook Makarios er niet meer zo'n verwoede voorstander van is. sinds hij hoogste en onaf hankelijke autoriteit op 't eiland werd... REGELRECHT OVERLEG Voor het overige is er weinig vooruitgang te melden van het diplomatiek overleg, over Cyprus. De Turkse premier Inonu is in Washington geweest en zou daar hebben ingestemd met het voor stel van president Johnson om de zaak met regelrecht Grieks-Turks overleg op te lossen. Ais de vol gende bezoeker van Johnson, de Griekse premier Papandreou daarmee instemt, is er een begin gemaakt met de enige manier waarop de netelige zaak kan wor den geregeld. Maar niemand die voorlopig rekent op een einde van de zorgen om het eiland. De commissie van buitenland se zaken van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft woensdagmiddag de stem ming over het verdrag voor de verbetering van de Schelde-Rijn- verbinding tot volgende week dinsdag uitgesteld. De vorige week werd de be spreking reeds verdaagd omdat Waalse kamerleden nadere in lichtingen wensten over het vol gens hen bestaande gevaar, dat de nieuwe verbinding te veel zoet water aan de Maas zou onttrek ken. Bij de bespreking van woens dagmiddag verzekerde de vice- minister van buitenlandse zaken, H. Fayat, de commissie nog maals dat deze vrees ongegrond te- Een Waals kamerlid eiste ech ter een bij de wet geregelde ga rantie voor de voorziening van zoet water ten behoeve van de industrie in Wallonië. de gezagvoerder van de Friendship toen zijn rondjes om zowel de links als rechts gezeten passa giers aan hun trekken te laten komen. Toen kwam de grote teleurstelling: het proces was niet duidelijk te volgen, omdat de maan min of meer verstek liet gaan. Hij was er wel, maar niet duidelijk zichtbaar en zo kon de verduistering van dit hemellichaam maar nauwelijks worden gevolgd. Dat de maan niet een donkere dieprode kleur kreeg, gaf de explicateur aan leiding te spreken van een „gro te teleurstelling". Het niet-kleu- ren van de maan werd mede ge weten aan de uitbarsting van de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali in het voorjaar van 1963. Hierbij werd een grote hoeveel heid stof de atmosfeer ingeslin- gerd, tengevolge waarvan de verkleuring" achterwege bleef. Reeds eerder, bij de voorlaatste totale maansverduistering op 30 december, bleef de maan vrijwel geheel onzichtbaar en ook toen hing dit volgens deskundigen samen met de vulkaanuitbarsting op Bali. BLIK NAAR OMLAAG Er bleef de excursiegangers niet veel anders over dan hun blikken naar beneden te richten. Onder hen voltrok zich een schitterend schouwspel: een groot, met tal van kleuren ver licht Nederland. Met een schouderophalen aan vaardde men het feit dat niet op Zestienhoven kon worden ge land. De vliegtuigen probeerden wel door de mist-deken heen te prikken", maar het lukte niet. Na een aantal „rondvluchten" boven de Maasstad werd koers gezet naar Schiphol, waar om 02.57 uur de Friendship aan de grond werd gezet, precies op tijd om de inzittenden de gelegen heid te geven te zien hoe het licht op de nachtvorstin terug keerde. De voormalige falangistische leider Dionisio Ridruejo is don derdag veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf en een boe te van 10.000 peseta wegens ille gale propaganda tegen het be wind van generaal Franco. De 51-jarige dichter Fldruejo werd in april in Madrid aange houden na ongeveer een jaar in Frankrijk te hebben vertoefd. Hij werd later zonder borgtocht op vrije voeten gesteld. Volgens Ridruejo zelf, die na zijn falangistische periode een scherpe criticus van het Franco bewind werd, is de beschuldiging tegen hem voornamelijk geba seerd op een in het buiten gepu bliceerd boek, getiteld: „Escrito en Espana", Ruim tien maanden heeft het conflict tussen de regering en de geneesheren geduurd. Het verzet v.an de artsen bereikte een hoog tepunt in april, toen de ongeveer 10.000 medici in staking gingen. Op 20 april werden de onder handelingen hervat en twee maanden lang is vrijwel onafge broken geconfereerd. Het ak koord is bereikt een week voor het „bestand", waartoe in april werd besloten en dat eind juni werd besloten, eind juni afloopt Aan het parlement zal een wetsontwerp worden voorgelegd, waarin de regering wordt ge machtigd de gewijzigde ziekte en invaliditeitswet voorlopig toe te passen. Het is de tweede keer, sinds de wet op 1 januari van dit jaar van gracht is geworden, dat de tekst ervan wordt gewijzigd. De eerste veranderingen gingen echter naar de mening van de artsen niet ver genoeg. Het verzet van de artsen tegen de hervorming van de ziekte- en invaliditeitswet was gericht tegen een aantal bepalingen, die naar hun mening het medische beroep aantastten. De artsen werd daarentegen verweten, dat het vooral de nieuwe financiële regelingen waren, die hun niet aanstonden. Het zijn overigens juist de fi nanciële regelingen geweest, waarover het laatst een akkoord kon worden bereikt. Op het regionale centrum noord van het Franse vliegveld Orly hebben donderdag militai ren het werk overgenomen van het burgerpersoneel, dat reeds voor de derde achtereenvolgende dag staakt. In het controlecentrum wor den 'de verbindingen onderhou den met vliegtuigen, als deze nog 250 kilometer van het vlieg veld zijn verwijderd. De verkeerstoren van Orly, vanwaar de vliegers toestem ming tot landen en starten krij gen, functioneerde donderdag normaal. Viiegveldfunctionarissen ver wachtten dat er gisteren onge veer 65 toestellen zouden landen en/of vertrekken in plaats van normaal 250 vliegtuigen. ALLE VLUCHTEN NAAR PARIJS GEANNULEERD In verband met de reeds vier dagen durende staking van de vliegverkeersfunctionarissen op de Franse vliegvelden is het vliegverkeer van Amsterdam naar Parijs gisteren stilgelegd. Alle vluchten van Schiphol naar de-Franse hoofdstad werden ge annuleerd. Woensdag werd de route AmsterdamParijs v.v. op een enkele vertraging van on geveer een kwartier na nog nor maal gevlogen. Een transportvliegtuig van het Amerikaanse leger is woensdag avond tijdens het opstijgen om- laaggestort. Dit ongeluk, in de buurt van fort Jackson heeft vijf militairen het leven gekost. Vijf tien andere inzittenden hebben het ongeluk overleefd. Foto: Links de ministers Le- burton en Servais. Uiterst rechts de heer Van Steenbergen, presi dent van de artsenkamer. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die twee dagen in Engeland is ge weest, keerde gisteren uit Lon den op Schiphol terug. In de En gelse hoofdstad heeft de minister een bijeenkomst bijgewoond van de Nederlandse kamer van koop handel aldaar. Hij sprak er een rede uit over: „Diplomatie en commercie". Verder heeft minister Luns van deze gelegenheid gebruik ge maakt zijn Britse ambtgenoot, minister R. A. Butler, te ontmoe ten. Tweemaal hebben zij een langdurig gesprek gehad over verschillende onderwerpen, zoa's de Westeuropese politiek, de Navó en de problemen in het Verre Oosten. „Vanzelfsprekend", zoals minister Luns het op Schip hol noemde, „is de kwestie-Malei- sië daarbij ter sprake gakomen." De beide ministers hebben te vens va.n gedachte gewisseld over hun aanstaande reis naar de Sowjet-Unie en over wat zij met de Russische autoriteiten zullen bespreken. Zoals bekend zal mi nister Luns op uitnodiging van de minister van buitenlandse za ken van de U.S.R.R., de heer A. Gromiko, van 6 tot 14 juli a.s. een bezoek aan Moskou brengen. Twee weken daarna zal minister Butler zich eveneens naar de Russische hoofdstad begeven om in overleg te treden met zijn Russische ambtgenoot. Minister Luns liet 'zich op Schiphol niet verder uit over de onderwerpen, die zij met Rus land-zullen bespreken. ZONNIG EN WARM Tussen een rug vari hogëdruk' boven het midden van de Noord zee en een lagedrukgebied boven de Middellandse Zee voeren zwak ke tot matige winden uit ooste lijke richtingen warme lucht naar ons land. Daarin komt weinig be wolking voor. Voor vandaag wordt daarom overwegend zon nig en warm weer verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Overwegend zonnig, droog en warm weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. VRIJDAG 26 JUNI v.m. n.m. Breskens 2.40 2.53 Terneuzen 3.15 3.28 Hansweert 3.55 4.08 Walsoorden 4.05 4.18 ZATERDAG 27 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.17 3.30 Terneuzen 3.52 4.05 Hansweert 4.32 4.45 Wanoorden 4.42 4.55 ZON MAAN op onder op onder Juni 26 4.21 9.04 10.25 5.20; 27 4.22 9.04 11.01 6.18 28 4.22 9.04 11.31 7,23. 29 4.23 9.04 i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1