H.M. de Koningin eredoctor 350 jaar rijksuniversiteit Groningen Het wetsontwerp «Installaties continentaal plat» ZIN IN CASSIS VAN BENOEMING GENERAAL TAYLOR „NOODZAKELIJKE" MAATREGEL VERPLETTERING" VAN MALEISIE WEER AAN DE ORDE HET WEER WAAROM GEEN MAATREGELEN TEGEN VERONICA.7 DONDERDAG 25 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6239 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen WEER GEVECHTEN IN BRITS-GUYANA Na de conferentie van Tokio De rebellie in Oost-Kongu Weerbericht Hoogwater Het R. E. M.-eiland SJASTRI BEZORGD OVER PRIJSSTIJGINGEN Zoit- en m Franksrlng bij abonnement: Terneuzen Diïacfenr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Adminlstratie-adres: Smldswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeMng: Brieven onder nummer, of „AdïeC Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Het hoogtepunt van de feeste lijkheden rond de viering van het 350-jarig bestaan van de rijksuni versiteit te Groningen vormde woensdagmiddag de stijlvolle openbare senaatszitting in de met groen en bloemen getooide Mar tinikerk ter verlening van een aantal eredoctoraten. Aan H. M. de Koningin werd een eredoctoraat verleend in de faculteit der sociale wetenschap pen als eerbetoon voor een mo dern koningschap met een sterk sociale inslag. Verder twerd het eredoctoraat verleend aan twaalf bekende per sonen in een plechtige ceremo nie die zich voltrok in het mid dengedeelte van de kerk voor de kansel. Vele autoriteiten en voor aanstaande personen uit de uni- versitaire wereld alsmede afvaar digingen van uiteenlopende orga nisaties en verenigingen hadden 'n plaats gekregen in de Martini kerk, waar ook 350 jaar geleden de oprichting van de universiteit plaatsvond. De koninklijke bezoekers wa ren van de ambtswoning van de commissiaris van de koningin regelrecht naar de,kerk gegaan. Daar werden ze begroet door mr. N. J. Polak, president-curator. Op het trottoir onder de toren wer den aan de koninklijke bezoekers voorgesteld prof. dr. F. H. L. van Os, de rector-magnificus en prof. dr. P. J. Bouman, de promotor. Plechtige senaatszitting. De rector-magnificus opende de plechtige zitting met een kor te herdenkingsrede. Prof. Van Os wees erop dat de universiteit geen vakschool mag worden waar men alleen oog heeft voor wat op een bepaald gebied actueel is of praktische waarde heeft voor het maat schappelijk leven. Zij moet door alle tijden heen haar hoofddoel, de beoefening der wetenschap, in een zoeken naar waarheid voor ogen houden. Prof. Van Os attendeerde op de snelle ontwikkeling van de universiteit. Volgens hem was het niveau van het onderwijs niet ge daald. Het peil van de weten schappelijke technische uitrusting was gaandeweg verbeterd. „De versnelde ontwikkeling van de gehele maatschappij rondom heeft meegebracht dat deze maatschappij universitair ge vormde werkkrachten op jeug dige leeftijd ter beschikking wil hebben en zij verbaast zich dat haar eigen tempo niet het onze kan zijn. Als bij de verwerkelij king van onze plannen de ware achtergrond van 't universitaire onderwijs behouden kan blijven, kunnen we met vertrouwen de toekomst tegemoet zien", zo be sloot prof. Van Os. De promotie. Nadat het „Simfonia Festiva" was uitgevoerd, volgde de plech tige erepromotie. Promotor prof. dr. P. J. Bouman richtte zich tot de koningin. Hjj herinnerde er aan hoe op 1 juli 1914 bij het 300- jarig bestaan van de universtiteit koningin Wilhelmina het docto raat in de Nederlandse letteren aanvaardde. „Het doctoraat in de sociale wetenschappen dat u heden wordt verleend brengt onze gro te waardering tot uitdrukking voor de manier waarop u het koningschap in de stroomver snellingen der moderne geschie denis nieuwe zin en inhoud wist te geven", aldus prof. Bouman. „Geen staatsrechtelijke formu lering kan ons duidelijk maken waarin het geheim schuilt van de plaats die u inneemt in de har ten van uw onderdanen. Onge twijfeld mag veel worden toege schreven aan de kundige breed- maatschappelijke oriëntering van vele uwer activiteiten. Daarnaast schuilt een grote kracht in uw gave om op rechtstreekse wijze tot uw volk te spreken. Uw op treden, uw eenvoudige doeltref fende woordkeus en de liefde die daaruit spreekt, uw sociaal ge voel en uw op kennis en intuïtie berustende benadering van veel hededaagse problematiek recht vaardigen mede de academische waardeigheid die u thans zal wor den toegekend." Nadat de cappa door prof. dr. O. Elizabeth Visser was omge hangen en prof. Bouman H. M. de Koningin als eerste had geluk gewenst, sprak de president-cu rator mr. Polak namens cura toren zijn dank uit dat H. M. het doctoraat honoris causa in de so ciale wetenschappen had willen aanvaarden. Gedenkboek. Gelukwensen werden uitge sproken door de minister van onderwijs, mr. Th. H. Bot en door de president-curator, mr. N. J. Polak. De pro-rector van de senaat, prof dr. O. Elizabeth Visser, reik te tenslotte aan H. M. de Konin gin het eerste exemplaar uit van een gedenkboek waarin de lotge vallen van de universiteit in de periode 19141964 zijn beschre ven. Het gedenkboek is samenge steld onder leiding van prof. dr. Visser. Nadat het orkest een uitvoe ring had gegeven van Aria van J. S. Bach, werd de plechtigheid be sloten door de rector-magnificus prof. dr. F. H. L. van Os. In het provinciehuls. Na afloop van de erepromotie wandelden de koningin, de prins en de prinsessen Beatrix en Mar griet en hun gevolg naar het na. bijgelegen provinciehuis waar een ontvangst werd gehouden. De koninklijke bezoekers wer den geleid naar de vergaderzaal van de gedeputeerde staten op de eerste verdieping van het uit de veertiende eeuw daterende pro vinciehuis. Daar maakten de le den van gedeputeerde staten van Groningen allereerst hun op wachting en complimenteerden de vorstin. Vervolgens werden verschillende hoge gasten in de gelegenheid gesteld de konink lijke bezoekers te begroeten. De benoeming van generaal Maxwell Taylor tot Amerikaans ambasadeur in Saigon is vol gens de Zuidvietnamese minister van defensie, generaal Tran Thien Chiem, een „dringend noodzakelijke maatregel" van de Amerikaanse regering tegen de communistische vietcong. Generaal Tran Thein Chiem is in Manilla aangekomen voor een bezoek van vier dagen aan de Philippijnen om met de Phi- lippijnse autoriteiten over defen sie-aangelegenheden te spreken. Op een persconferentie zei de Zuidvietnamese minister op de vraag of ZuidVietnam de strijd naar noordvietnamees gebied wil verplaatsen: „Om Zuid-Vietnam te beschermen moeten wij een soort van fnuikingsoorlog in Noord-Vietnam beginnen". Buitgemaakte documenten en wapens hadden duidelijk een .communistische infiltratie" in Zuid-Vietnam aangetoond. Wij hebben ook bewijzen van een be langrijke steun van communis tisch China aan Hanoi", aldus da minister. Premier Soevanna Fhoema van Laos en zijn halbröer prins Soe- phanoevong, leider van de com- munistischgezinde Pathet Lao, zijn het eens geworden over de noodzakelijkheid van een topcon ferentie tussen de drie groe peringen in Laos (rechts, neu- tralistisch en links), maar blij ven van mening verschillen over de plaats van de conferentie. Uit een gisteren gepubliceerde briefwisseling tussen de premier en de leider van de Pathet Lao blijkt, dat prins Soevanna de eis van Soephanoevong tot algehele demilitarisatie van de residentie Loeang Prabang voordat een conferentie aldaar wordt gehou den, van de hand heeft gewezen. (Loeang Prabang ligt in gebied, dat door de rechtsen is bezet.) Prins Soevanna heeft ook een ander voorstel van Soephanoe vong om in Zieng Choeang (ge legen in door de Pathet Lao be zet gebied) bijeen te komen, af gewezen. Dinsdag zijn Britse militairen in actie gekomen om de orde te herstellen in het gebied van de Miahaiconij,-rivier, waar Indiërs en negers opnieuw slaags waren geraakt. Het aantal doden in de laatste serie incidenten steeg tot 55. Het Britse contingent zou het toezicht van de plaatselijke po litie hebben overgenomen met het oog op de slechter wordende toestand in dit gebied. Maandag werden door geweervuur twee mensen gedood en twee gewond. Een aantal huizen brandde af. Tevoren wareh ^üen Indische vrouw en haar kind doodgescho ten. Dinsdagochtend vielen In diërs met automatische pistolen, geweren en brandbommen ne gers aan. Een negergeestelijke werd door kogels gedood. Er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers aan de zijde van de Indische be woners. De speciale V. N.-commissie voor kolonialisme deed een be roep op Engeland zonder vertra ging een datum te bepalen waar op Brits-Guyana onafhankelijk zal worden. De commissie be noemde een sub-commissie van drie leden die een bezoek aan het gebied moet brengen. De Britse afgevaardigde in de spe ciale commissie zei dat zijn land dit niet zal toestaan. De Ver enigde Staten en Australië steun den Groot-Brittannië bij de stem ming. Voor de resolutie werden achttien stemmen uitgebracht. Zij was ingediend met steun van o.a. Cambodja, Ethiopië, India, een aantal Amerikaanse staten en Zuid-Slavië. Denemarken, Ita_ lië en Venezuela onthielden zich van stemming. President Soekarno van Indo nesië heeft woensdag bij de ont hulling van een in de Sow jet- Unie vervaardigd heldenstand beeld gezegd, dat Indonesië in zijn confrontatie met Maleisië niet alleen staat. „Wij hebben honderdduizenden, zelfs miljoe nen vrienden" Het resultaat van de bespre kingen in Tokio tussen Indonesië, de Philippijnen en Maleisië had Indonesië weer vrijgelaten tot het voeren van zijn politiek tot verplettering van de Maleisische federatie. Jn.oi»g sM)d dpi Maleisië te vermorzelen trachten wij al de krachten van onze vrienden en alle vooruitstrevende naties te mobiliseren. De Sowjet-Unie heeft steun toegezegd voor onze confrontatiepolitiek en wij zul len tegenover de gezamenlijke macht van de imperialisten die van de pasopgekomen machten stellen", aldus Soekarno. De Russische eerste vice-pre- mier Mikojan, die een bezoek brengt aan Indonesië, woonde de onthulling bij. Volgens een Australische plan tage-eigenaar geeft Indonesië kaarten uit in Zuid OosUAzië, De Oostkongolese rebellenleider Pierre Moelele heeft in Albert- stad een nieuwe regering ge vormd onder leiding van Chi nese adviseurs. De Moelelisten maken zich op Boudewijnstad te veroveren. Vanuit Albertstad ar riveren nog steeds vluchtelingen in Oesoemboera (foto). waarop delen van Australië als Indonesisch gebied staan aange geven. NIEUWE BESPREKINGEN? President Macapagal van de Philippijnen zou aan president Soekarno en premier Abdoel Rachman van Maleisië bood schappen hebben gezonden, waarin hij voorstelt binnen 15 dagen een nieuwe conferentie over Maleisië te houden, zo is woensdag van betrouwbare zijde vernomen. DROOG WEER Een gordel van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over de Britse eilanden naar Duitsland en Polen. Aan de Noordflank van dit hogedrukge- bied trekken depressies over IJs land naar Noord-Soandinavië. Deze kunnen het weer bij ons niet beïnvloeden. Voor de komende 24 uur kun nen we dan ook opnieuw op droog weer rekenen met zonnige perioden. De temperaturen wor den weer iets hoger, maar in de kustgebiden zal het verschil niet groot zijn, omdat daar de wind van zee blijft waaien. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden De Bilt Droog weer met. zon nige perioden en opnieuw iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. DONDERDAG 25 JUNI v.m. n.m. Breskens 2.02 2.17 Tereuzen n 2.37 2.52 Hansweert 3.17 3.32 Walsoorden 3.27 3.42 VRIJD Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 26 JUNI v.m. 2.40 3.15 3.55 4.05 n.m. 2.53 3.28 4.08 4.18 De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor het wets ontwerp „installaties continen taal plat" (R.E.M.-wetje) stemt blijkens het voorlopig verslag in grote meerderheid in met het doel, dat de regering voor ogen staat. Vooralsnog echter gaat een groot deel van de commissie niet akkoord met de gekozen weg om dit doel te bereiken. Van vele zijden zou men dan ook aan een andere opzet en inhoud van het wetsontwerp de voorkeur heb ben gegeven. Een nieuw voorstel- zou even wel tijdverlies betekenen. Vele leden zijn teleurgesteld, omdat het ontwerp pas in mei is inge diend. Deze vertraging nood zaakt de Kamer tot een haastige behandeling vóór het zomerrecès. De commissie was dan ook al leen bereid tot medewerking, omdat de juridische situatie dui delijk moet komen vast te staan en omdat televisiekijkers, die hun toestel op R.E.M.-uitzendin gen willen laten ombouwen, moeten weten waar zij aan toe zijn. VITALE BELANGEN Andere leden waren van oor deel, dat het treffen van voor zieningen alleen dan noodzake lijk is, als aangetoond kan wor den, dat vitale belangen van on ze staat worden geschaad. Voor hen was het een - vraag van gewicht, of het oprichten en gebruiken van installaties, uit sluitend bestemd voor vreed zame doeleinden, geacht kan worden zodanige vitale belan gen van een kuststaat te scha den, dat het optreden door mid del van een wettelijke regeling gerechtvaardigd is. Verschillende leden verwier pen het argument, dat het voor stel van de regering in strijd zou zijn met het grondwettelijk recht van het vrije woord en de vrije meningsuiting. Een eiland buiten elk rechtsregiem zou een gevaar betekenen voor de vrij heid van meningsuiting. Men beoogt juist de grenzen van deze vrijheid te ontduiken. Dit bete kent naar de overtuiging van deze leden geen vrijheid, maar chaos. Ook zij achten het daar om onduldbaar, dat kunstmatige eilandjes als operatiebasis ge bruikt zouden worden voor al lerlei handelingen zonder dat men onder een nationale juris dictie valt. NIEMANDSLAND Verschillende andere leden wilden niet a priori uitsluiten, dat de staat somtijds bevoegd kan zijn het terrein van de toe passing der wettelijke voor schriften uit te breiden tot het meer of minder' volkenrechtelijk niemandsland. Zij wilden dit zeker niet doen voor die geval len, waarin het subject-object, waarvoor de wettelijke regels gelden, juist van dit niemands land, i.e. de volle zee, gebruik maakt uitsluitend of in hoofd zaak met het oogmerk zich te onttrekken aan de territoriale werking der wetten. GEEN GEZAG Enige leden meenden een grote openheid te mogen verlangen voor het feit, dat ons televisie- bestel en het radiobestel, hoe zeer ook langs normale wette lijke wegen tot stand gekomen en gecontinueerd, voor een niet onbelangrijk aantal personen niet zodanig gezag heeft, dat af wijking ervan als uitzonderlijk en abnormaal wordt beschouwd. Het R.E.M.-eiland is evenals „Veronica" een uitvloeisel van een onbevredigend ether-bestel in ons land. Zij zouden onmid dellijk verdwijnen, indien de regering de moed zou vinden een eind te maken aan de Hil- versumse monopolies. De meer derheid van de volksvertegen woordiging heeft dit verhinderd. HET VOLKENRECHT Vele leden menen daarbij wijzend op meningsverschillen van deskundigen op volkenrech telijk gebied, dat onzeker of on duidelijk is of het wetsontwerp in overeenstemming is met het geldend volkenrecht. Zij kwa men nog niet tot een gefundeerd oordeel. Vele andere leden twijfelden eraan of een rechtsvacuüm, waarbij men „straffeloos alles zou kunnen doen wat onze wet verbiedt met inbegrip van de ernstigste misdrijven", voldoen de rechtsgrond biedt voor de ge kozen regeling. Men wilde weten, waarom niet rechtstreeks de telegraaf- en telefoonwet op zendinstallaties en eiland meegaan. Weer andere leden zagen discriminatie tussen, piratenzenders op schepen en het R.E.M.-eiland. Geïnformeerd werd naar de vlaggestaat van „Veronica". op het continentaal plat van toe passing wordt verklaard. Deze leden zouden het voor zichtiger vinden in afwachting van nieuw internationaal over leg een rechtsstreekse uitbrei ding te geven van die Neder landse wetten, welke op die in stallaties van toepassing moeten worden verklaard. Indien dit geen oplossing mocht bieden, zal de vraag moe ten worden beantwoord of het verbieden van installaties in volle zee volkenrechtelijk geoor loofd is. Tal van leden vonden, dat in dien een andere staat de R.E.M.- installatie onder zijn rechts macht brengt, het argument „rechtsvacuüm" vervalt en daar mee ieder volkenrechtelijk ar gument. Het toepassen van de Nederlandse wetgeving kan dan nergens meer op steunen. Vele andere leden deelden de opvatting van deskundigen, dat Nederland volkenrechtelijk geen moeilijkheden zal ontmoeten, in dien het optreedt tegen een TV- eiland op „zijn" continentaal plat. Het radioreglement van het verdrag inzake de verrebericht geving houdt trouwens een ver bod in van voor het algemene publiek bestemde radio- en tele visiestations op schepen of lucht vaartuigen in volle zee. KUNSTMATIG EILAND? Volgens hen had de regering vroegtijdig, zoals de Amerikaan se regering heeft gedaan, bekend moeten maken, dat zij haar juris dictie op bepaalde terreinen wenste uit te breiden tot het bouwen van installaties. Bij verscheidene leden is twij fel gerezen of van een kunst matig eiland kan worden gespro ken, integraal verbonden met de zeebodem. Het ontwerp, aldus deze leden, hinkt op twee ge dachten, namelijk op een basis voor nationaal recht tot het nemen van dwangmaatregelen en op de jurisdictie over de vrije zee. Nu de installatie bij een be- bakend wrak staat en dus geen belemmering voor de scheep vaart kan vormen, vroegen deze leden naar plichten of bevoegd heden van oeverstaten tot het plaatsen van dergelijke bakens. Verscheidene leden informeer den naar de reden van de af wachtende houding van de rege ring inzake „Veronica". Dë rege ring wenst te wachten op een verdrag, da, binnen de raad van Europa groeiende is. Waarom wordt dit standpunt t.a.v. het R.E.M.-eiland niet gehuldigd? Andere leden konden niet met een gelijkstelling tussen schip Het televisie-eiland van de R. E. M., dat op palen op de Noordzee bodem rust ter hoogte van Noordwijk, nadert zijn voltooi ing. De zendmast is reeds gevor derd tot een hoogte van 54 m. (Adv.) HERO Premier Lal Bahadoer Sjastri van India heeft bij de opening van een conferentie van eerste ministers van Indiase staten ter bespreking van de scherp ge stegen prijzen van levensmidde len gezegd, dat deze stijging de grondslagen van de Indiase eco nomie bedreigt. De prijzen van voedingsmiddelen waren in het afgelopen jaar met 13 pet en die van graan met 16 pet gestegen. Sjastri prees de Verenigde Staten voor het verstrekken van aanzienlijke hoeveelheden graan aan India. Pakistan had ook aan geboden rijst aan India te ver kopen om het tekort aan te vul len. Er zou spoedig een Indiase delegatie naar Pakistan gaan om een overeenkomst te sluiten. Maasistassdften ZON MAAN op onder op onder 'urn 25 4.21 9.04 9.41 4.31 26 4.21 9.04 10.25 5.20 27 4.22 9.04 11.01 6.18 28 4.22 9.04 11.31 7.23 29 4.23 9.04 11.54 8.33 30 4.24 9.03 s—

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1