Provinciaal nieuws VERWARDE TOESTAND IN ALBERTSTAD Finish... En dan pakt zo'n gelukkige winnaar dat prachtpils van Amstel. Fonkelend en lekker Lekker tot het laatst. AGENDA pak dat prachtpils Geen jubileum- extraatje voer het spoorweg personeel Wilde staking bij de Neder!. Kabelfabriek Botersmokkel in België Kabinet bekeek de Deltawerken Terneuzen Axel Hoek Sluis Sluiskil Breskens Vogelwaarde Hij zeir o Woensdag 24 juni 1964 De vakbonden van spoorweg personeel hebben de directie van de Nederlandse Spoorwegen ge vraagd of ter gelegenheid van het aanstaande 125-jarig jubi leum van het spoorwegbedrijf een extraatje zal worden gege ven aan de 30.000 spoorwegem- ployé's. Tijdens een in Utrecht gehou den persconferentie deelde N.S.- president-directeur ir .T. Loh- mann in antwoord op een vraag mede, dat de directie van de N. S. vooralsnog een. dergelijke uit kering niet toestaat. „Een ex traatje van één procent zou reeds een bedrag vergen van drie miljoen gulden", antwoordde ir Lohmann, die in het midden liet of deze beslissing definitief is. Ondanks de mededeling van de directie, dat zij zich als ont slagen konden beschouwen, als zij gisteren niet aan het werk gingen, hebben 58 personeels leden van de Nederlandse Kabel- fabrieken te Delft de arbeid niet hervat. De arbeiders, die werk zaam waren in de afdeling draadtrekkerij, waren vrijdag 'n wilde staking begonnen. Zij eis ten voor iedereen op de afdeling een gelijke toeslag, verhoging van het tariefloon van 30 tot 35 procent en toepassing van de differentiatietoeslag van vier procent. De directie liet hun we ten, dat hun gratificatie ten be drage van ongeveer driehonderd gulden zal worden ingehouden en zegden hun ontslag toe als zij het werk niet zouden hebben hervat. Niettegenstaande het feit dat de staking als wild wordt be schouwd, heeft de directie de vertegenwoordigers van de drie erkende vakbonden voor een be spreking ontvangen. Van het re sultaat hiervan zal afhangen welke maatregelen verder wor den genomen. (iniiuiiiiiiiiiniiiiiiniinniiiiiniiiiinimnmnninniiniffliinuiiiiiiiimnnnninnninnnmnB WOENSDAG 24 JUNI Terneuzen: Lunchroom Van Assche (bovenzaal), 8 uur: Oprichtingsverg. oudervereni ging „Helpt elkander". Zuidersportpark, (terr.2), 7 uur: Beslissingswedstrijd oudste spelers Z.A.V. 40 jaar 50 jaar. ZAAMSLAG: Sportterrein, 7 uur: Zaamslag IHoek I. Spui: Sportterrein, 7.15 uur: PanachéH.K.C. DONDERDAG 25 JUNI TerneuzenZuidersportpark (terr. 6 en 7), 7 uur: Van der PoelS. en O. Philips II en P.Z.E.M.Rijkswaterstaat. VRIJDAG 26 JUNI TerneuzenZuidersportpark (terr. 6 en 7), 7 uur: H.K.C. I S.C. De Meijer en Meter- fabriek—H.K.C. II. nHiiiiiiiiniiiM (Adv.) De wet op de burgerrechten Bfj de indiening van het wets ontwerp op de burgerrechten, dat vorige week door de Ame rikaanse senaat is aangenomen, is maandag de onmiddellijke be handeling in het huis van afge vaardigden tegengehouden door zuidelijke democratische afge vaardigden. Zij dwongen behan deling door de commissie van orde af. Deze commissie, die door de zuidelijke democraten is benoemd, kan de wet tien dagen vertragen. Na deze periode moet het wetsontwerp voor debat en slotstemming door het huis wor den behandeld. Motor sloeg af op overweg Maandagavond omstreeks zeven uur is de 68-jarige heer J. Swiers uit Winschoten op een met auto matische halve-overwegbomen beveiligde overweg bij het station Sloterdijk in Amsterdam voor de ogen van zijn vrouw en twee kinderen ernstig gewond als ge volg van een botsing met een motorposttrekker van de Neder landse spoorwegen.. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De man is volgens getuigen in zijn kleine' personenauto door het rode waarschuwingslicht ge reden. Toen hij op de overweg was en uit de richting Amster dam een motorposttrekker reeds naderde, sloeg de motor van de auto af. De vrouw van de be stuurder en haar twee kinderen, die het gevaar zagen aankomen, stapten bijtijds uit, maar de man zette hardnekkig zijn pogingen voort om de motor weer te star ten. Ernstig gewond werd hij uit het wrak van de auto gehaald. DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De toestand in Albertstad in Noord-Katanga lijkt steeds ver warder te worden. Nadat vorige week gemeld was dat rebellen hier weer de overhand hadden gekregen op de troepen van de centrale Kongolese regering werd maandag vernomen dat de opstandelingen een voorlopige regering aan het vormen waren. Het vliegveld van Albertstad is ontoegankelijk. Het nationale Kongolese leger zou zich inmid dels bij Boudewijnstad aan het hergroeperen zijn voor een tegen aanval op de opstandelingen. Uit Albertstad werd later ge meld dat de rebellen van Pierre Moelele een voolopige regering onder Moelele hebben gevormd. De Europese inwoners van de stad zijn op zeven na geëvacu eerd. Tegen de overgebleven Europeanen hebben de rebellen geen gewelddaden gepleegd. In een telefoongesprek met de Belgische consul in Elizabethstad werd gezegd dat de volgelingen van Moelele van plan zijn nu de hoofdstad van Oost-Katanga, Boudewijnstad, te veroveren. Het Kongolese leger was vrijdag uit Albertstad weggevlucht en is nu in Manono aangekomen. Uit Ma- nono zullen ongeveer 20 vrou wen en kinderen naar Elizabeth stad worden overgebracht, van waar zij naar België zullen te rugreizen. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 juni j.l. waren bij de dienst Luister- en Kijkgelden1 1.715.220 televisietoestellen aan gegeven tegen 1.699.471 per 1 mei (t/m 19 juni 1.726.047). Er waren op 1 juni 2.657.361 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.658.561 op 1 mei j.l. Het aantal aansluitingen op de draad omroep bedroeg op 1 juni 457.474 tegen 458.720 op 1 mei j.l. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hansweert: ds. B. v. d. Lelie te Buurmalsen. Kongolese linkse extremisten, leden der z.g. „Loemoemba- jeugd", hebben in de nacht van zondag op maandag twee mili taire kampen in Stanleystad aan gevallen. Twee soldaten der Kongolese regeringstroepen wer den hierbij gewond. Het Kongolese leger heeft pa trouilles naar Stanleystad gezon den, die daar huiszoekingen heb ben uitgevoerd. De politie heeft een 30-tal personen gearresteerd. Leden der „Loemoemba-jeugd", die op een toegangsweg tot Stan leystad een versperring hadden opgeworpen, zijn door de politie verspreid. KLEUTER OP OVERWEG OMGEKOMEN De tweejarige Peter Titulaer uit Grubbenvorst is gisteren omstreeks vijf uur op een met een automatische knipperlicht installatie beveiligde overweg in Horst-Sevenum en Blerick door de trein Venlo-Eindhoven ge grepen en op slag gedood. Het ventje was tussen de rails aan het spelen. AUTO GESTOLEN De 27-jarige Belgische kraan machinist L. P. C. S. uit Hove (gemeente Antwerpen) is door de rechtbank in Rotterdam con form de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek. S. had op 16 mei j.l bij de Rotterdamse „Ahoy- hal" een auto gestolen met de bedoeling deze, voorzien van val. se papieren, in België in te voe ren. DODE BIJ VERKEERSONGELUK Bij een verkeersongeluk op de rijksweg Utrecht'Rotterdam in Nieuwerkerk is maandagmiddag de 63-jarige mevrouw H. Schmidt, echtgenote van een Rotterdamse chirurg, om het leven gekomen. Een personen auto uit tegengestelde richting raakte aan het slingeren, schoot door de middenberm, sloeg om en kwam terecht op de auto van mevrouw S. De auto werd ver nield. Tegen voetballer 4 weken geëist De procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft gevorderd de 25-jarige Amster damse crasseur G. K. conform de uitspraak van de Haarlemse politierechter te veroordelen tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar wegens mishandeling van de 11-jarige Herman Hoff. Als voetballer in „Fit" maakte K. zich destijds kwaad toen een speler van V.V.Z. in Zaandam een penalty benutte, waardoor „Fit" met 52 kwam achter te staan. Een van de supporters van V.V.Z., die juichend het veld op liep, werd hiervan het slachtof fer. K. stak zijn been uit en de 11-jarige supporter viel en brak een been. Voor het hof bleef verschil van mening bestaan over de vraag of de verdachte had geschopt of dat hij de jon gen alleen had doen struikelen. De procureur achtte in beide ge vallen opzettelijke mishandeling bewezen. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Acht Nederlanders zijn maan dag en dinsdag door de Ant werpse rechter tot hechtenis en- zware geldstraffen veroordeeld wegens het smokkelen van bo ter naar België. Van twee tot acht maanden gevangenisstraf en een boete van 1.431.000 Belgische frank 100.000) was de uitspraak voor drie smokkelaars uit Vlis- singen en omstreken. Zij had den getracht 5.500 kilo boter over de grens te brengen. Nederlanders uit Rotterdam en omgeving kregen 410.637 Belgi sche frank boete. Zij waren be trapt op het smokkelen van 325 kilo boter. Eén van hen werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf om dat de proeftijd van een vroe gere veroordeling nog niet was verstreken. Een alleen opererende Neder landse botersmokkelaar, die met 500 kg werd betrapt aan de grens bij Wuustwezel, kreeg 8 maanden en een geldboete van 329.826 frank. In tegenwoordigheid van hun echtgenoten heeft een aantal ministers dinsdag een bezoek gebracht aan diverse onderdelen van de deltawerken. In hoofd zaak maakten ze daarbij gebruik van een rondvaartboot. Het wa ren de ministers J. van Aartsen (verkeer en waterstaat); mr. E. H. Toxopeus (binnenlandse za ken) mr. Th. H. Bot (onderwijs) mevrouw dra. J. F. Schouwe- naarFransen (maatschappelijk werk) en prof. dr. J. Andriessen (economische zaken). Verder waren vrijwel alle staatssecre tarissen met hun echtgenoten aanwezig. Ook de directeuren- generaal van rijkswaterstaat en de hoofdingenieuren-directeur van delta, bruggen, sluizen en stuwen maakten deel uit van het gezelschap. Vanuit Numansdorp vertrok ken de circa veertig deelnemers om elf uur met de „Stad Rotter dam" om in het Haringvliet de bijna voltooide Haringvlietbrug te bezichtigen. In Willemstad ging het gezel schap aan wal. Even tevoren was er bij de steiger van de werkhaven van rijkswaterstaat in Willemstad een helikopter ge land, waarin de staatssecretaris voor luchtmachtzaken zat. Deze voegde zich bij het gezelschap. Per bus maakte men daarna een tochtje langs de werken in de omgeving van Willemstad. Bijzondere belangstelling had het grote sluizencomplex dat in 1967 gereed zal moeten zijn. Het hoofd van de deltadienst Wil lemstad, ir. G. Swier, gaf een technische uiteenzetting over dit werk. Van Willemstad ging de tocht verder naar Bruinisse, van waaruit men de Grevelingen bezocht. Het bezoek van de ministers droeg een particulier karakter. Het initiatief hiertoe was geko men van de minister van ver keer en waterstaat, nadat geble ken was, dat hiervoor veel be langstelling bestond. Kandidaatsexamen rechten. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen rechtsgeleerdheid mej. H. M. Denie, alhier. Geslaagd. Bij het te Rotterdam gehou den examen voor de akte Na (naaldvakken) slaagde mej. M. C. L. Boogaard, alhier. Auto te water. Maandagmorgen te 7.30 uur reed een Belgische personenauto met grote snelheid uit de rich ting Kanaalkade over de Zuid singel. De auto begon op een gegeven ogenblik te slippen en kwam achteruit in de grote kreek terecht. Gelukkig is het water daar ter plaatse niet erg diep en kon de bestuurder met een paar natte benen de kant bereiken zonder lichamelijk letsel te heb ben bekomen. Van de auto was alleen een koplamp beschadigd. Met een kraanwagen werd de auto weer op de weg gezet. Ernstige aanrijding. Gemeenteraad Donderdagavond vergadert de gemeenteraad van Sluis. Voor gesteld wordt om de gemeente lijke zweminrichting gratis ter beschikking te stellen van de plaatselijke zwemclub voor het jaar 1964. Een herstemming zal moeten plaatsvinden over het meerderheidsvoorstel van B. en W. om toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling be. treffende het ophalen van huis vuil in Zeeuws-Vlaanderen. Vo rige keer staakten hierover de stemmen. Schoolreisje. Een honderdtal kinderen uit de klassen 1, 2 en 3 van de St. Antoniusschool te Sluiskil maak ten een dezer dagen hun school reisje naar de speeltuin in Aar- denburg. Begunstigd door goed weer werd verder nog een bezoek gebracht aan het hertenkamp in Groede, terwijl een overtocht met de provinciale boot van Breskens naar Vlissingen en te rug eveneens bijzonder in de smaak viel. De klassen 4 tot en met 6 van dezelfde school zijn voornemens hun reis te maken op 10 juli a.s. Deze tocht zal Brussel als reis doel hebben. De voorzijde van de vrachtwagen na de botsing met de veewagen Toen gisteravond om ongeveer 8 uur op de voorrangsweg Hoek Biervliet ter hoogte van het B. P.-benzinepompstation de heer C. L. de H. uit Aardenburg, rij dende in de richting Biervliet zijn grote veewagen bijna tot stilstand had gebracht om aan de overzijde van de weg te gaan tanken, botste met een daveren de klap een achteropkomende vrachtwagen tegen de veewa gen. De cabine van de met ijzer ge laden vrachtwagen van de firma J. R. te Breskens werd geheel in elkaar gedrukt tegen de achter zijde van de veewagen. De be stuurder A. A. en de mede-inzit tende C. L., beiden uit Breskens, raakten bekneld in de cabine en werden door toegesneld publiek met de grootste moeite uit hun benarde positie bevrijd. De chauf feur A. A. werd ernstig gewond en C. L. werd minder ernstig ge wond. Beiden werden per ambu lance naar het ziekenhuis xe Ter neuzen vervoerd. Dokter Hofstee verleende de eerste hulp. Bevorderd. De directeur van het P.T.T.- kantoor, de heer J. Poissonnier, is met ingang van 1 juli a.s. be vorderd tot directeur 4e klasse. Op hetzelfde kantoor is de hoofdemploye H. D. Beun bevor derd tot hoofdemployé le klasse. Overplaatsing. De wachtmeester le klas der rijkspolitie P. v. d. Broeke is met ingang van 15 juli a.s. overge plaatst in gelijke functie naar Bruinisse. Intern. Zeehengelwedstrijd. De hengelsportvereniging „De Zeekrab" heeft een internatio nale 'zeehengelwedstrijd gehou den waarvoor matige belangstel ling bestond. Ruim 260 sportvis sers hadden ingeschreven. Na afloop werd de uitslag be kend gemaakt in de vishal, waar sekretaris L. Riemens even stil stond bij het plotseling overlij den van de voorzitter de heer Catsman. Een woord van dank richtte hij tot het gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking. Burgemeester J. Eekhout sprak woorden van waardering tot se kretaris Riemens voor het vele werk dat deze had verzet. Hier na reikte hij de ereprijzen uit aan: 1. P. Snoodijk te Axel (be ker van het gemeentebestuur); 2. J. Federman te Sluiskil; 3. A. Parent te Calais en aan mevr. E. d'Hondt te Sluiskil als eerste vrouwelijke prijswinnaar. Ver der luidde de uitslag: 4. J. Bu- ron te Halsteren; 5. J. Lalkens te Breskens; 6. J. v. d. Velde te Breskens; 7. A. v. Iwaarden te Groede; 8. P. de Schuijter te Heist; 9. W. de Meester te Bres kens; 10. A. Versprille te Bres kens; 11. J- Weijnsberge te Heist; 12. mevr. E. d'Hondt te Sluiskil; 13. D. de Feijter te Breskens; 14. M. Comijene te Zeebrugge en 15. Lenard de Zut- ter te Sluiskil, E. H. B. O.-wedstrijd. De eerste ontmoeting tussen E. H. B. O.-ploegen van Vogel waarde en Sint Jansteen om de Van Aert-wisselbeker is met 676 tegen 619 punten gewonnen door St. Jansteen. De eerste ploeg van St. Jansteen behaalde de winst met 373 tegen 302 punten. De tweede ploeg van St. Jansteen moest in de tweede van Vogel waarde haar meerdere erkennen met 317 tegen 303 punten De re turnwedstrijd wordt gehouden op 4 juli te St. Jansteen. Brandvvcerwedstrijd. De brandweerwedstrijd voor de gemeentelijke korpsen en be- drijfsbrandweren in O. Zeeuws- Vlaanderen wordt op zaterdag 27 juni te Vogelwaarde gehouden. Aan deze wedstrijd wordt door 16 ploegen, waaronder drie be- drijfsploegen deelgenomen. Als object is gekozen een leegstaan de woning met een op korte af stand daarvan staand houten schuurtje in de Bossestraat. Aan genomen wordt dat de woning bewoond is. In het object zal zich een persoon bevinden, die niet in staat is zichzelf in veilig heid te stellen. De brandhaard zal worden aangegeven met rode knipperlichten en vlammenbor- den. Als wedstrijdleider zal op treden de heer C. van Ooyen, commandant van de bedrijfs brandweer „De Schelde" te Vlis singen. Om negen uur zullen de wedstrijdleider, de juryleden en de inspecteur van het brand weerwezen op het gemeentehuis worden ontvangen. De wedstrijden vangen aan om 10 uur. De plaatselijke brand weerploeg komt daarbij het eerst aan bod. De ploegen zullen on geveer twintig minuten aan het werk zijn. Het brandweerkorps van Zuiddorpe sluit de rij om on geveer half vijf. Een gemeenschappelijke kof fietafel vormt het smakelijk be sluit van deze brandweerwed strijd. Tijdens de koffiemaaltijd zal burgemeester Molthoff de prijzen uitreiken. Beschuldigingen tegen generaal Trettner In Oost-Berlijn is een witboek gepubliceerd met fotocopieën van persuittreksels en beëdigde ver klaringen omtrent oorlogsmisda den waarvan generaal Heinz Trettner, inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten, van Oostduitse zijde wordt be schuldigd, „van het barbaarse bombardement van Guernica tij dens de oorlog in Spanje tot de vernieling van kostbare kunst werken in Italië in de laatste maanden van de tweede wereld oorlog". Volgens dit witboek was gene raal Trettner de ontwerper van de plannen voor het bombar deren van Rotterdam in mei 1940 en als chef van de staf van de luchttroepen van de Wehr- macht in 1940 de leider van de aanvalsplannen tegen Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk, AMSTEL „AMSTEL moet het zijzil O O

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3