ïs alleen als er op staat 1 De huurverhoging in de Eerste Kamer u wüje een stuk De vreemdelingenwei Doem der verdenking PER t JIUIIRESP. 12,1% GESCHENK VAN JARIGE N.S. GOEDKOPE AVONDRETOURS HsllmutEi Heye krabbelt terug GEMEENTERAAD VAN BIERVLIET Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW jonge, belegen, oude ,j Edammer of Goudse TWEEDE KAMER I lil# Pensioenen oorlogs slachtoffers KAdv.y Bouw vau acht woningwetwoningen Woensdag 24 juni 1964 De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van de huurverhoging. De regering heeft voorgesteld de hui-en van woningen, die vóór 1 januari 1957 zijn gebouwd, te verhogen met tien procent in de gemeenteklassen 1 en 2 (de grote steden) en met 12'/2 in de andere gemeenten. Na 1 januari 1957 gebouwde woningen vallen in beginsel niet onder déze verhoging. Voor de werknemers komt er een compensatie van 1,3 procent van het loon met een minimum van twee gulden per week. De Tweede Kamer heeft deze huurverhoging op 27 mei goedgekeurd met 71 stemmen vóór en 36 tegen. Tegen warende P. v. d. A., de P. S. P. en de C. P. N. De huurverhoging zal per 1 juli ingaan. PRIJSSTIJGING ONROEREND GOED De heer Van Pelt (P. S. P.) be., pleitte een verlaging van de huren van duurdere woningen in plaats van een huurverhoging. In dat geval zal de overheid uit de algemene middelen moeten bijspringen bij de financiering van de woningbouw en dit zou een overgang zijn naar de natio nalisatie van het woningbezit; aldus de heer Van Pelt. Hij is tegen deze huurverhoging. Dr. ir. Mazure (P. v. d. A.) verwachtte dat van deze huur verhoging een impuls zal uit gaan op de prijsstijging van on roerend goed. Deze huurverhoging is niet van groot belang voor de zoge naamde doorstroming. Hij ver wachtte, dat er onder de leden van de grootste fractie (K. V. P.) ook tegenstemmers zouden zijn, gezien de kritische geluiden in katholieke dagbladen. Mevr. Van OmmerenAverink [CC. P. N.) is tegen het wetsont werp. Ze zei onder meer dat de huurcompensatie voor de werk nemers in vele gevallen onvol doende zal zijn, omdat een deel naar de belastingen gaat. ONDERHOUD VAN WONINGEN De heer S. J. van den Bergh '(V.V.D.) deelde mee, dat zijn fractie akkoord gaat met het ont werp. Hij hoopte dat de minister alle wettige maatregelen zal aanwenden om het onderhoud van woningen te bevorderen. De bouwstop voor duurdere woningen veroorzaakt een stij ging van de prijs in deze catego rie. „In mijn woonplaats (Was senaar) worden voor oudere hui zen al prijzen betaald, die liggen boven de stichtingskosten van soortgelijke nieuwe huizen," al dus de heer Van den Bergh. „Ge pensioneerden die lange jaren gespaard hebben voor een eigen huis, kunnen niet bouwen. Als het beleid van de minister slaagt, zal het mogelijk zijn in [bepaalde delen van het land tot ^liberalisatie over te gaan. Het zal beleid en moed vergen om de juiste datum voor de opheffing van de woningdistributie te be palen. Spreker vroeg de minis ter om het experiment in Duits land waar de prijzen van 'oudere woningen zijn vrijgelaten nauwkeurig te volgen. Ir. Gooden (K. V. P.) bracht de inister hulde voor zijn beleid jten opzichte van de „Bogaers- woning". Ondanks vroegere kri tiek hebben wij de overtuiging, dat door deze woningen veel wo ningnood wordt gelenigd, aldus de K. V. P.-woordvoerder. Aanne mers kunnen zo huizen bouwen iSn plaats van schuren en kippen hokken. Hij zag dit als. een ver breding van de keuzemogelijk heid voor de goedkopere woning, die voor alle categorieën overi gens gewenst is. Dit Kamerlid vroeg de minis ter verder een onafhankelijk ac countantsonderzoek te laten in stellen naar de reë^ bouwkosten. Bij een volgende huurverhoging zal er onderscheid gemaakt moeten worden tussen verschil lende categorieën oudere wonin gen. Ir. Gooden is vóór dit wets ontwerp. GEEN EVENWICHT Dr. J. Zijlstra (A. R.) stelde Oudste man in ons land (104) met vakantie naar Zwitserland In Zevenaar woont de oudste mannelijke inwoner van Neder land, die gisteren 104 jaar werd, oud-notaris J. H. O. Hazewinkel. Hij vertrekt donderdag (voor de veertiende maal) met vakantie naar Zwitserland. De heer Hazewinkel is in Bor ger (Dr.) geboren, werd eind 1895 notaris in Veendam en in februari 1896 in Zevenaar. Hij vervulde zijn notariaat tot zijn 86e jaar (eind 1946). De heer Hazewinkel is vitaal, al is zijn gezichtsvermogen slecht. Hij gaat zondags nog regelmatig naar de kerk. minister Bogaers de vraag, waar om de grens van deze huurver hoging gesteld is op 1 januari 1957 en niet op een later tijdstip, bijv. op 19601961. Hij achtte het wenselijk bij een volgende huurverhoging de grens hoger te stellen, omdat er anders een be vroren blok ontstaat. Een normale situatie op de woningmarkt zal eerst ontstaan als het prijspeil overeenkomt met de vervangingswaarde van de woningen. Wanneer dit zal worden bereikt, valt nog niet te zeggen, aldus oud-minister Zijl stra. Nu de huurprijzen -achter blijven bij de stijging van lonen en prijzen, is er geen sprake van een evenwichtige huursituatie. Het beleid ten opzichte van de „Bogaerswoning" had de volle instemming van de heer Geuze (C. H. U). Een extra produktie van twaalfhonderd van deze wo ningen vond hij zeer gunstig. „Ik heb persoonlijk reeds te veel goeds van deze woningen gezien om de kritiek te laten prevale ren," WETSONTWERP AANGENOMEN De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, drs. Bo gaers, noemde de huurverhoging een stap verder in de richting van het streven naar een even wichtige woningvoorziening. Hjj was het eens met de door ver scheidene leden geuite opvatting, dat de huren niet verder achter op mogen raken bjj het algeméne loon. en prijspeil. Uit sociaal-economische over wegingen zou een huurverho ging op 1 januari van dit jaar niet juist zijn geweest, zo zei hij, De stijging van de bouwkosten blijft een moeilijke zaak. Er worden reeds tal van maatrege len genomen om ongerechtvaar digde prijsstijgingen tegen te gaan. De beantwoording van de vraag hoeveel huurverhogingen nog nodig zullen zijn, stelde hij afhankelijk van het door de S E. R. uit te brengen advies. Wanneer bij een volgende ge legenheid ruimte zou zijn voor een omvangrijker huurverhoging dan de thans voorgestelde, zou ook een verdergaande differenta- tie in de verhoging, zoals door verscheidene sprekers was be pleit, mogelijk zijn. Bij hoofdelijke stemming ble ken 33 leden vóór en 18 tegen het wetsontwerp. Tegen stemden de leden van de P. v. d. A„ de P. S. P., en C. P. N. Nu het wetsontwerp door de Eerste Kamer is aanvaard zal de aangekondigde huurverhoging zoals ook in de bedoeling lag, op 1 juli worden doorgevoerd. TWEE NEDERLANDERS IN DUITSLAND OMGEKOMEN Gisteravond zijn in Kreuztal- Kreis Siegen twee Nederlanders bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De heer J. Schurink (71) en zijn even oude echtgenote mevr. G.G. SchurinkOude Weernink uit Oldenzaal verloren het leven, toen de auto waarin zij zaten, in 'frontale botsing kwam met een bus. De heer I. O. N. uit Olden zaal, die de auto bestuurde, en zijn echtgenote mevr. O. N.S. werden z.waar gewond naar zie kenhuizen in de omgeving ge- brafht. (Adv.) Simon De 125-jarige Nederlandse Spoorwegen gaan in de jubileum- maand september de treinreizi gers een speciale verrassing aan bieden. Na zes uur 's avonds (be halve op vrijdag en zondag) zal men dan aan elk stationsloket jubileumretours kunnen kopen, waarvoor men slechts de prijs van een enkele reis behoeft te betalen. Dit heeft de president-direc teur van de Nederlandse Spoor wegen, ir. J. Lohmann, tijdens een in Utrecht gehouden pers conferentie medegedeeld. Officiële hoogtepunten van de feestviering zijn het bezoek dat de koningin in de namiddag van 25 september aan N. S.-bedrijfs- onderdelen in Utrecht, Rotter dam, iSchiedam en Amsterdam zal brengen en voorts de offi ciële herdenking op 19 septem ber in het Amsterdamse concert gebouw. Voor het N. S.-personeel ko men er 80 kleinkunstavonden. In het spoorwegmuseum wordt een speciale tentoonstelling ingericht (1 t/m 27 sept). „DE TREIN HOORT ERBIJ". De jeugd wordt bij allerlei fes tiviteiten betrokken en de N. S, zullen in de jubileumweek het middelpunt zijn van een televisie- documentaire. Wie wat meer over 125 jaar spoorwegen wil lezen, krijgt de keuze uit vier boekjes, die binnenkort zullen verschijnen. Het eerste, „De trein hoort erbij", js al verschenen. De spoorwegen hebben van dit boek je (de eerste kleurenpocket in de Zwart Beertjes-reeks) 73.000 exemplaren besteld. Alie perso neelsleden, gepensioneerden en de houders van algemene abon nementen krijgen deze week een exemplaar thuisgestuurd. OVERWEGACTIE In september start in samen werking met het Verbond voor Veilig Verkeer een overwegactie die tot oktober zal duren. Het ligt in de bedoeling deze actie te openen met een jeugddag, waar op 100 verkeersbrigadiertjes in Utrecht zullen worden ontvan gen. Een reeks van andere activi teiten staat nog op het program ma zodat in heel Nederland zal blijken dat 125 jaar geleden tus sen Amsterdam en Haarlem de Nederlandse Spoorwegen histo rie gingen maken. Het ontwerp-vreemdelingen- wet trok in de Tweede Kamer zeven leden naar het spreekge stoelte. De minister van justitie, mr. Y. Scholten, zal vandaag antwoorden. Dit wetsontwerp moet de oude onvoldoende regelingen vervan gen. Het beoogt goede procedu res voor het toelaten en uitzet ten van vreemdelingen, de rechtsbescherming van en het toezicht op vreemdelingen, die in Nederland verblijven en een regeling voor de grensbewaking. De omschrijving van het be grip „vluchteling", die om lijfs- of vrijheidsbehoud asiel kan vra gen, voldeed de heer Scheps (arb.) niet. Hij wenste een rui mere formulering van dit be grip. Niet slechts zij die om ge loof, ras of godsdienst vervolgd worden zouden asielrecht moe ten hebben, maar evenzeer zij, die aan een dictatoriaal bewind ontvluchten en de vrije wereld zoeken zonder inderdaad ver volgd te zijn. „EEN KOP VOL ZORGEN" Evenals zijn partijgenote me vrouw SingerDekker bepleit te hij betere ontvangst van vluchtelingen, versnelling vanj- onderzoek en vooral zo kort mo gelijk of in het geheel geen ver blijf in politiebureaus of huizen van bewaring. Spr. vroeg om snellere waarschuwingen aan verenigingen, die zich met hulp aan vluchtelingen bezig houden teneinde de vluchteling, die door gaans zonder geld en „een kop vol zorg al; een gebarsten trek pot" in ons land aankomen. De heer Meulink (a.r.) be pleitte verbetering van de asiel procedure. In principe zouden alle vluchtelingen moeten wor den toegelaten behoudens in ge val van een bijzondere aanwij zing van de minister. RAKKERS EN STAKKERS Anders dan de heer Scheps vond de c.h.u.-afgevaardigde freule Wttewaall van Stoetwegen dat het algemeen belang, de eco nomische toestand van het land en de overbevolking betrokken moeten worden in het toelatings beleid van vreemdelingen. Ge- De Eerste Kamer heeft de Ver hoging van de buitengewone pensioenen 1940-1945 en van de pensioenen zeelieden-oorlogs slachtoffers goedgekeurd. Bij deze aanpassing is uitge gaan van een stijging van het loonpeil met 3,5 procent over 1963 en met 10 procent over 1964. De geldende toeslagpercentages van 92 worden op 119 gebracht. De financiële gevolgen van de twee wetsvoorstellen worden ge schat op totaal 4.300.000, De Eerste Kamer nam de wets ontwerpen zonder disfussie en zonder hoofdelijke stemming aan. door -ft AGATHA CHRISTIE 24)' (Nadruk verboden) Calgary keek haar met 'n ge voel van weerzin aan, „Vond u datzo grappig?" „Nou en ofu dan niet soms? Het was om te gieren! Zo'n oud wijf.dol op Jackie.. die d'r spaarcentjes voor hem over had!" Calgary zuchtte. De werkelijk heid was toch altijd heel anders, overdacht hij, dan de voorstel ling, die je je ervan gemaakt had. Hij voelde zich van dag tot dag minder aangetrokken tot de jongeman, wiens naam hij met zoveel moeite probeerde te reha biliteren. Hij begon langzamer hand het standpunt te begrijpen en te onderschrijven dat hem aanvankelijk op Zonnehoek zo erg was tegengevallen. „Ik kwam hier alleen maai', mevrouw Clegg," hernam hij, „om te zien of er ook iets was dat ik kon doenja, om enigs zins goed te maken wat er is ge beurd." Maureen Clegg keek lichtelijk verbijsterd. „Nou, dat vind ik reuze aardig van u. Maar waar om zou u? We hebben 't heel goed. Joe verdient best en ik heb m'n eigen baantje. Ik ben ouvreuse, weet u, in 't Capitool- theater." „Ja, dat weet ik." „We nemen tv volgende maand," vervolgde ze vol trots. „Het doet me plezier," verze kerde Arthur Calgary, „meer dan ik zeggen kan, dat deze laat ons zeggen ongelukkige ge schiedenisgeen, nu ja blijvende schaduw heeft achter gelaten." Hij begon het hoe langer hoe moeilijker te vinden de juiste toon te treffen in dit gesprek met de weduwe van Jacko. Alles wat hij zei klonk gezwollen en ge kunsteld. Hoe kwam 't dat hij geen gewoon gesprek met haar kon voeren? „Ik was bang dat het een ontzettend verdriet voor u geweest zou zijn." Zij zag hem met grote ogen aan, grote blauwe ogen waaruit niet het minste begrip sprak voor hetgeen hij gezegd had. „Ja, het was toen wel afschuwe lijk," zei ze, „al dat geklets van de buren en die soesah, ofschoon, ik moet zeggen dat de politie erg aardig was, alles welbeschouwd. Ze spraken heel beleefd tegen me en praatten heel vriendelijk over alles." Hij vroeg zich af of ze ook maar iets had gevoeld voor haar overleden man. Plotseling stelde hij haar de vraag: „Geloofde u dat hij het gedaan had?" „Bedoelt u of ik geloofde dat hij zijn moeder van kant had ge maakt?" „Juist, precies.-" „Nou, dat spreekt vanzelf nouja, ik geloof van wel. Hij zei natuurlijk wel dat-ie 't niet gedaan had, maar ik bedoel, je kon nooit iets geloven van wat Jackie vertelde en het zag er toch helemaal naar uit dat hij het gedaan had. Ziet u, hij kon erg gemeen zijn, Jackie, als-ie z'n zin niet kreeg. Ik wist dat-ie op de een of andere manier in de soep was geraakt. Hij wou er me niks van vertellen, hij vloek te me uit, toen ik ernaar vroeg. Maar voordat hij die dag weg ging zei-d-ie dat 't in orde zou komen. Z'n moeder zou moeten opdokken, zei-d-ie." „Hij had thuis nooit verteld dat hij met u getrouwd was, heb ik gehoord. U was er nooit op bezoek geweest?" „Nee. U begrijpt, het waren mensen van stand, met een groot huis en zo. Ik zou daar niet op mijn plaats geweest zijn. Daarom vond Jackie het maar beter dat ik op de achtergrond bleef. Bovendien, zei hij, als hij me meebracht, zou z'n moeder mijn leven net zo willen bedis selen als het zijne. Zij deed niks dan organiseren, iedereen moest naar haar pijpen dansen en daar had-ie nou schoon genoeg van, zei-d-iehet was best zoals wij 't- hadden." Er bleek geen spoor van wrok uit, alleen dat zij de houding van haar man volkomen begrijpelijk had gevonden, „Ik denk dat het wel een ont zettende schrik voor u moet zijn geweest, toen uw man gearres teerd werd." „Och ja, natuurlijk. Hoe heeft- ie dat nou toch ooit kunnen doen? dacht ik wel bij mezelf, maar ja, zo was 't nu eenmaal. Hij kon altijd al gemeen nijdig worden, als iets hem dwars zat." Calgary boog zich naar haar toe. „Laat ik het zó stellen. Was het voor u eigenlijk geen verras sing dat uw man zijn moeder met een pook op het hoofd had geslagen en een grote som geld van haar had gestolen?" „Nou, meneerehCal gary, neem me niet kwalijk, maar zo zegt u het wel een beet je al te akelig. Ik neem aan dat hij heus niet zo hard heeft wil len slaan. Alleen, toen ze hem weer geld geweigerd had, heeft- ie de pook opgepakt en haar daarmee bedreigd. Maar toen ze voet bij stuk hield, wist-ie niet meer wat-ie dee en heeft-ie haar een jens gegeven. Ik geloof nooit dat-ie haar heeft willen doodslaan. Maar-ie heeft pech gehad! Begrijpt u, hij had dat geld ontzettend hard nodig. Hij zou het gevang indraaien als-ie het niet kreeg." „Dusneemt u 't hem niet kwalijk?" (Wordt vervolgd.) Vice-admiraal Hellmuth Heye, commissaris van de bondsdag voor leger aangelegenheden, heeft tegenover het blad „Bild Zeitung" gezegd zijn kritiek op de „Bundeswehr" overdreven te hebben. Volgens het blad zal Heye in een brief aan de minis ter van defensie enkele beschul digingen tegen het Westduitse leger herroepen.- „Toen ik mijn artikelen enkele weken geleden schreef, was ik woedend. Nu zal ik ze in een rustiger gemoedsstemming her schrijven. Ik ben ondersteboven van de grote beroering in het leger", aldus Heye. Het bureau van Heye heeft later gezegd, dat de commissaris van de bondsdag geen reden dan die van het Napoleontische heeft zich van zijn zakelijke kri- - tiek op de Bundeswehr te distan- ciëren. Met nadruk ze^t het bureau, dat vice-admiraal Heye geen vraaggesprek heeft gehad met de „Bild Zeitung". waakt moet worden tegen wille keur bij de administratieve uit voering van de wet. Men zal de „rakkers" van de „stakkerd" moeten onderscheiden. Zij drong eveneens aan op verblijfplaatsen van vluchtelin gen in betere oorden dan politie bureaus en huizen van bewaring. DE HUGENOTEN De heer Berkhouwer (v.v.d.) betoogde 'dat het verlenen van asiel aan vluchtelingen in het verleden thans nog vruchten in onze samenleving afwerpt. De praktijk, rustend op ongeschre ven recht in b.v. de tijd der Hugenoten was vrij wat ruimer tijdperk tot heden Verblijf van vluchtelingen in huizen van bewaring noemde spr. mensonwaardig. Hij be pleitte een verbetering bij het toelaten van vreemdelingen- sportslieden, dat op het ogenblik z.i. aan een „bizar beleid" on derhevig is. De heer Van Rijckevorssel (k.v.p.) zei dat uitspraken van de adviescommissie in wezen een vorm van rechtspraak kunnen zijn. Hij bepleitte verbetering van de positie van de vluchte ling. Spr. vond dit wetsontwerp een goed uitgangspunt voor een aan zienlijk beter vreemdelingen recht dan ons land tot dusver kende. De originele Amerikaanse teenagerfcleding De gemeenteraad van Biervliet kwam maandagavond in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter A. P. Kostense. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van G. S., dat de overdracht van erfpaehts- gronden aan de heren Boeije en Lecluijze werd goedgekeurd. De raadsvoorzitter deelde mede, dat goedkeuring voor de bouw van een achttal woning wetwoningen is verkregen. Hiervan zullen er vier worden gebouwd aan de SchooIIaan en vier aan de Boterzandestraat. Totaal zal deze bouw ƒ129.250 kosten, exclusief ƒ800 aansluit kosten. De huurprijs is geraamd op 17, per week. De bouw is ge gund aan de fa. Gebr. de Ruijs- scher en Blomme te Biervliet. De wens werd uitgesproken, dat spoedig met de bouw zal worden begonnen, daar er een grote lijst van woningzoekenden is. Een subsidie van ƒ12,50 werd toegekend aan het lager land en tuinbouwonderwijs in West Zeeuws-Vlaanderen. Thans be zoeken zeven uit Biervliet af komstige leerlingen deze school. De raad ging akkoord met een voorstel om toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil. Met de firma Bron te Waterland kerkje werd een overeenkomst aangegaan, waarin wordt vastge. steld dat deze firma het huisvuil tweemaal per week zal ophalen. Tot deze regeling zijn thans toe getreden de gemeenten Biervliet, Breskens, Cadzand, Groede, Nieuwvliet, Retranchement, Schoondijke, Sluis, Waterland kerkje en Zuidzande. Het- r.k. schoolbestuur te Bier vliet verkreeg medewerking voor de aanschaffing van een nieuw schoolbord. De raad stelde de gebruike lijke vergoedingen vast voor het bijzonder kleuteronderwijs. Dit werd voor de r.k. kleuterschool voor 1963 vastgesteld op 2081,60 en voor de christelijke kleuter school op 1565,40. De raad besloot deel te nemen in de gemeenschappelijke rege ling voor de instelling van een bestuursschool voor Zeeland. Ambtenaren die cursussen aan de bestuursschool volgen, mogen één werkdag per week «verlof nemen. De instelling van deze school werd toegejuicht, daar men mede hierdoor in de toe komst een goed opgeleid ambte narenkorps verkrijgt. De kosten voor de gemeente bedragen 10 cent per inwoner, dit is 190 per jaar. Aan de heer M. Hekhuis te Rotterdam werd een perceel grond verkocht aan de Tuin straat voor de prijs van 4,per m2, waarop de door hem ge kochte woning van de heer W. A. de Jonge staat. De grondprijzen in het uitbrei dingsplan West langs de provin ciale weg bij de bushalte werden herzien, daar gebleken is, dat met de oude prijzen geen ronde exploitatie v-an dit uitbreidings plan verkregen kan worden. De prijzen zullen nu worden voor z.g. A-percelen van ƒ12 per m-, een verhoging met 2 gulden. Voor B-percelen wordt de prijs ƒ3,50 per m2 een verhoging met 0,50 en voor C-percelen eveneens een verhoging met ƒ10,50 zodat deze koopprijs thans 7,per m2 be draagt. De heer V. Claeijs was het met deze verhogingen niet eens. Hij was van oordeel dat de prijs van de bouwgronden zo laag mogelijk moet worden gehouden. Als het uitbreidingsplan niet rond kan worden gemaakt, moet er Kit de algemene middelen worden bij gepast. Burgemeester Kostense was het eens met de zienswijze dat de bouwgronden niet te duur mogen worden verkocht, maar hij vond dat het niet aanging uit de algemene middelen bij te passen. Bovendien houden G. S. vast aan de eis, dat ieder uitbrei dingsplan zichzelf moet bedrui pen. De heer Claeijs was aanvanke lijk niet te overtuigen. Wethou der Dijk ondersteunde de verde diging van de burgemeester. Hij zei dat men niet zomaar over ge meenschapsgelden kan beschik ken ten voordele van een enke ling. Nadat het plan nog van ver schillende kanten was belicht, werd besloten de grondprijzen volgens de richtlijnen van B. en W. te verhogen. In dit uitbreidingsplan werd bouwgrond verkocht aan de heren E. Populier uit Terneuzen, P. de Regt te Biervliet en F. Deij uit Hoek, allen voor 12 per m2. De heren A. Stoutjesdijk te Ter- neuzen en H. de Ruijsscher te Biervliet kochten een perceel van 8,50 per m2. Medegedeeld werd, dat de ar menwet van 1912 is vervangen door de algemene bijstandswet. De raad zal in een der volgende vergaderingen een commissie samenstellen. Ondertussen is de vereniging van B. S. en O. in West. Zeeuws-Vlaanderen bezig dit vraagstuk te bestuderen. Het is de bedoeling dat eenheid wordt gebracht in de normen der uitkeringen. „Havank" overleden In de leeftijd van ruim 60 jaar is in hotel Amicitia te Leeuwar den ten gevolge van een hart aanval overleden de heer H. van der Kallen. Hij genoot grote be kendheid als schrijver van detec tiveromans onder het pseudo niem „Havank". Bij de uitgeverij Bruna te Utrecht verschenen meer dan 30 speurdersromans van zijn hand, waarin de hoofdrol steeds werd gespeeld door inspecteur- Char les M. Carlier, bijgenaamd „De Schaduw". De heer Van der Kallen hield zich de laatste jaren hoofdzake lijk bezig met het vertalen van de romans van zijn collega detec tiveschrijver Lesly Charteris. Hij woonde in Engeland, waar zijn vrouw op het ogenblik ver blijft. Hijzelf is in Leeuwarden geboren en opgegroeid en bracht regelmatig bezoeken aan zijn geboortestad. Een van zijn boe ken „Circus Mikkenie" liet hij in de Friese hoofdstad spelen. De heer Van der Kallen had een nieuwe roman grotendeels voltooid.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2