Ambassadeurs in Vientiane bijeen RADIO DE KOCK TWEE EISEN VAN SOEVANNA PHOEMA PRESIDENT JOHNSON DRINGT AAN OP GRIEKS-TURKS OVERLEG Aardgas gewaden in Noordzeebodem Westelijke diplomaten ontbraken bij Chroesjtsjovs aankomst in Stockholm CHROESJTSJOV VOERDE BESPREKINGEN MET ERLANDER PROTESTER TEGEN LUCHTLIJN VAN NEW YORK NAAR W.-BERLSJN POGING TOT ONTVOERING VAN PREMIER CHROESJTSJOV HET WEES m WOENSDAG 24 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6238 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van dé Sande te Terneuzen Bejaardendéfilé voor Koningin Het dodelijk schot aan de grens KOSMOS—33 GELANCEERD Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen DfiJecfenr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 prijs 6,per kwartaal; pef ad ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdreC Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De ambassadeurs van Engeland, de Verenigde Staten; Canada, India Thailand en Zuid-Vietnam hebben voor de tiende maal in Vientiane de crisis in Laos besproken en zullen vandaag opnieuw bijeenkomen. De ambassadeurs hebben rapporten opgesteld ever de militaire toestand de internationale controlecommissie en de moge lijkheid van een volgende internationale conferentie over Laos. Deze rapporten zijn naar hun regeringen gezonden. De Poolse afgevaardigde bij de internationale controlecommissie, J. Dudzinsky, is na een maand afwezigheid in Vientiane terug gekeerd. De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft twee eisen gesteld voor het stop zetten van de Amerikaanse ver kenningsvluchten boven Laos en andere verdedigingsmaatregelen tegen de pro-communistische strijdkrachten. De Pathet Lao moet het vuren staken en zich uit de positie die zij onlangs op de neutralen hebben veroverd, terugtrekken en de Noordvietna- mese troepen moeten. Laos ver laten, zei hij. Pools-Britse besprekingen Groot-Brittannië en Polen voe ren in Warschau besprekingen over een mogelijke wijziging in het Poolse voorstel tot het hou den van een zes-landenconferen- tie over Laos, zo is dinsdag door het Britse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Op 17 juni hadden de Russen meegedeeld te verwachten dat de Polen hun oorspronkelijke voorstel zouden wijzigen en in verband hiermee worden thans de besprekingen in Warschau gevoerd. Groot-Brittannië en Rusland, medevoorzitters van de Geneefse conferentie van 1962, zijn voor het oorspronkelijke Poolse voor stel. China heeft echter gevraagd om een conferentie van alle 14 deelnemers aan de Geneefse con ferentie. De Chinezen willen voorts dat de conferentie in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom penh of in Genève wordt ge houden. De Britse woordvoerder wilde niets zeggen omtrent de even tuele wijzigingen in het Poolse voorstel. Amerikaanse hulp aan Zuid Oost-Azië Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de berichten van het afgelopen weekeinde bevestigd, waarin gemeld werd dat vijf schepen met wapens en oorlogsuitrustingen, waaronder zich tanks zouden bevinden, op weg waren naar Thailand. Vol gens het ministerie waren de zendingen bestemd om uit 1962 daterend materieel te vernieu wen. Een woordvoerder van het State Department zei dat er bij de communistische landen wei nig twijfel aan kan bestaan dat de Verenigde Staten bereid zijn de Zuidoostgziatische staten te helpen om de communistische agressie af te slaan. De eerste van de vijf zendin gen werd dinsdagavond in Bang kok verwacht. Het schip heeft een Japanse bemanning en komt van Okinawa. Zeven schepen van de zevende vloot kruisen op het ogenblik in de wateren van Hongkong. Een woordvoerder van het Amerl kaanse consulaat noemde dit niet ongewoon en sprak tegen dat hun aanwezigheid in ver band staat met verwachte inci denten. Onder de zeven schepen bevinden zich de torpedojager „O'Brien", het vlaggeschip der amfibiestrijdkrachten „Eldora do", twee transportschepen en een vaartuig om tanks aan land te zetten. De strijd in Zuid-Vietnam Van Zuidvietnamese zijde is meegedeeld, dat bij een operatie ten zuidwesten van Saigon, die zondag begon, aan de zijde van de communistische Vietcong- troepen 93 man zijn gesneuveld en 23 |evangen genomen. De Zuidvietnamezen verloren 33 man. Van Amerikaanse zijde zijn de volgende cijfers verstrekt: 83 Vietconggesneuvelden en 20 do den en 85 gewonden aan Zuid vietnamese zijde. De strijd heeft zich afgespeeld in de z.g. rietvlakte ten westen van de Zuidvietnamese hoofd stad. Zaterdag waren bij gevechten ten noordoosten van Tay Ninh 37 man van de Zuidvietnamese re geringstroepen gesneuveld en 1 Amerikaan. NIEUWE AMERIKAANSE AMBASSADEUR De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, heeft ontslag gevraagd. President Johnson heeft meege deeld dat hij wordt vervangen door generaal Maxwell Taylor, voorzitter van de commissie van stafchefs. De president heeft op een pers. conferentie de brief voorgelezen, waarin Lodge vraagt zo spoedig mogelijk van zijn functie te wor den ontheven. Johnson heeft de stafchef van het leger, generaal Earl Whee ler, tot opvolger van Taylor ge noemd. Taylor zal in Saigon worden bijgestaan door Alexis Johnson, de onder-minister van buiten landse zaken, die tot adjunct; ambassadeur is benoemd. Lodge wordt spoedig -in Wa shington terugverwacht. Alexis Johnson zal onmiddel lijk naar Saigon vertrekken, Taylor zal waarschijnlijk de aan komst van Lodge in Washington afwachten. De functie van ad junct-ambassadeur in Saigon is nieuw. Lodge zegt in de brief waar mee hij ontslag vraagt, dat de regering van Zuid-Vietnam op de goede weg is en dat het volk kan worden gelukgewenst omdat het buitenlandse overheersing heeft afgewezen. Lodge is 61 jaar en republi kein. De Turkse premier, Ismet Inonu, die met president Johnson be sprekingen over de kwestie-Cyprus voerde, heeft naar verluidt in gestemd met het voorstel van de Amerikaanse president voor direct Grieks-Turks overleg om een oplossing voor 't probleem te vinden. Ongeveer 1300 bejaarden uit alerlei delen van ons land heb ben gisteren deelgenomen aan het jaarlijkse bejaardendéfilé voor Koningin Juliana op paleis Soestdijk. Het nationale comité voor oudéliedenzorg, waaruit later de federatie voor de bejaardenzorg is ontstaan, nam in 1962 het ini tiatief voor dit défilé. Zestien groepen uit Ophemert, Varik, Vorden, 's-Gravendeel, Rhoon, Ovezande, Linsehoten, Nooröe- loos, Katendrecht, Dinteloord, Vuren, Oud-Alblas, Zegveld, Almkerk, Dedemsvaart en Via- nen, namen er ditmaal aan deel. |ln-25 bussen en ruim 100 auto's trokken de bejaarden langs het bordes van het paleis. Aan de voet van het bordes beantwoordde de vorstin,» ge kleed in een mosgroenkleurig complet, vriendelijk wuivend de jaarlijkse aanhankelijkheidsbe tuiging van de bejaarden. Depu taties van .alle groepen werden aan de Koningin voorgesteld. Daarbij waren burgemeesters, voorzitters van bejaardensocië teiten en van vrouwenbonden, maar uiteraard ook bejaarden. De oudste was de 91-jarige heer J. Huisman uit 's-Gravendeel. Namens verschillende delegaties werden geschenken aangeboden zoals bloemen en mandjes met kersen. Enige weken nadat de borin gen .van het Noordzeeconsor- tium voor Oostfriese kust zijn begonnen, heeft het Ameri kaanse booreiland Mister Louie succes gehad. De vorige nacht is aardgas aangeboord, dat met geweldige kracht uit het boor gat stroomt. Omdat de druk kennelijk te groot was, ontwijkt het gas ook naast het boorgat De scheepvaart is gewaar schuwd dat er onder bepaalde omstandigheden ontploffingsge vaar bestaat. m Er zijn nog geen bijzonderhe den over de boring bekend ge maakt. De gasreserve zou zich op een diepte van ongeveer drie duizend meter bevinden. Vóór de aankomst van Chroesjtsjov waren in Stockholm pam fletten verspreid met een foto van Chroesjtsjov met het onder schrift in politiestjjl: „Gezocht wegens moord". Chroesjtsjov wordt er in deze pamfletten van beschuldigd persoonlijk de zuiveringen in de Oekraïne te hebben geleid, die volgens de pamfletten naar schatting vierhonderdduizend mensenlevens hebben gekost. Er deden zich maandag in Stockholm reusachtige verkeers stremmingen voor, toen Chroest- sjov c.s. in auto's, die deel uit maakten van een rij wagens en die werden voorafgegaan, ver gezeld en gevolgd door motor rijders, in één ruk van de haven naar het kasteel van Haga wer den gereden. Deze rit van Chroesjtsjov viel in het kader der door de Zweedse politie ge troffen veiligheidsmaatregelen. WEDERZIJDS BEGRIP Erlander heette Chroesjtsjov in een toespraak „hartelijk wei kóm". „De neutrale Zweedse buitenlandse politiek heeft het zelfde doel als de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie, namelijk het komen tot een vreedzaam naast elkander be staan van landen met afwijken de maatschappelijke stelsels", al dus Erlander. Hij voegde hieraan toe: „Wij geloven dat de betrekkingen tus sen onze landen verder kunnen worden ontwikkeld, hetgeen tevens zal bijdragen tot een gro ter Zweeds-Russisch begrip". Chroesjtsjov antwoordde: „Ik beschouw mijn reis als een be zoek aan een goede Russische buur. Er bestaat in de Sowjet- Unie begrip voor de neutrale Zweedse politiek. Het standpunt dat Rusland en Zweden tegen over vele internationale zaken innemen, komt nauw overeen en het is zelfs gelijkluidend." GEEN STAATSHOOFD De westelijke diplomatieke vertegenwoordigers waren bij de aankomst van Chroesjtsjov af wezig. De reden hiefvoor schijnt geweest te zijn dat deze diplo maten het niet mogelijk achtten Chroesjtsjov te begroeten met de eerbewijzen die slechts aar. een staatshoofd worden betoond. Wel aanwezig waren de Chinese am bassadeur en de diplomatieke vertegenwoordigers van Oost- europese, Noordafrikaanse, Zuid- Premier Chroesjtsjov bij Zweedse koning Premier Nikita Chroesjtsjov tij dens een ontvangst door de Zweedse koning Gustaaf Adolf in Stockholm. De Eerste Kamerleden, de heren Van Campen (K. V.P.), Geuze (C. H. U.) en Polak (P. v. d. A.) hebben bij de behandeling van de accijnswetten aan staatssecretaris Van den Berge vragen gesteld naar aanleiding van het incident, waarbij een automobilist door de douane werd doodgeschoten. amerikaanse en Aziatische lan-1 den. Toen Chroesjtsjov de hand drukte van de Chinese ambas- sadeur, Joeng Ho Tsjen, wissel- i den beiden een beleefde glim lach. HEILDRONK Koning Gustaaf heeft Chroesjt sjov c.s., nadat hij de Russische staatsman in 'audiëntie had ont vangen, een noenmaal aange boden, waaraan een honderdtal personen aanzat. Onder de genodigden bevond zich de leider der Zweedse Com munistische partij Hermansson, die aan het einde van de tafel tussen generaal Rapp, bevelheb ber van het Zweedse leger, en Fore Broivald, directeur van de grootste Zweedse bank, was ge zeten. De koning bracht een heil dronk op Chroesjtsjov uit, waar in hij het Russische volk „geluk, welvaart en vrede met zijn. buurvolken" toewenste. Chroesjt sjov liet zijn dronk van gelijk luidende bewoordingen gepaard gaan. Volgens Turkse kringen tracht Inonu de noodzaak van verdeling van het eiland duidelijk te ma ken. Indien verdeling niet mo gelijk is, zou er een federatie moeten komen waarin de Griek se en Turkse gemeenschappen autonomie zouden hebben in hun eigen plaatselijke aange legenheden. President Johnson zal ook bij de Griekse premier, George Pa- pandreoe, die vandaag door hem wordt ontvangen, aandringen op direct overleg tussen Grieken land en Turkije. Inonu zet zijn besprekingen in Washington voort, o.m. met mi nister van buitenlandse zaken Dean Rusk. De voormalige Griekse Eofea- leider, generaal George Grivas, bevindt zich op het ogenblik op Cyprus, zo is van officiële zijde in Nicosia meegedeeld. Hij verblijft daar in zijn kwa liteit van militair expert om ad viezen te geven bij de reorgani satie van de Cyprische veilig heidstroepen. Over de duur van zijn ^erblijf werden geen bij zonderheden bekendgemaakt. De Russen hebben dinsdag een nieuwe aardsatelliet, de „Kos- mos-33" gelanceerd, zo meldt het persbureau Tass. Aan boord van de kunstmaan bevinden zich we tenschappelijke instrumenten voor het onderzoek van de ruim te. Tass meldde dat het een „rou- tme"-lancering betrof. De eerste satelliet in de Kosmos-serie werd 16 mei 1962 gelanceerd. Men wil met de satellieten gegevens ver krijgen omtrent de straling en dergelijke in verband met toe komstige vluchten naar de maan en andere planeten. Premier Ismet Inonu van Tur kije wordt hartelijk door presi dent Lyndon Johnson op het Witte Huis begroet. De Turkse eerste minister is in Washington voor besprekingen over de kwes tie-Cyprus. De bewindsman zei dat het com plex van voorschriften met de meeste waarborgen is omkleed. Zo wordt geëist dat de vordering tot visitatie duidelijk kenbaar moet worden gemaakt. Om mis verstanden te vermijden las hij een rapport over het gebeurde voor. Hij geloofde niet dat van schuld bij de betrokken ambte naar kon worden gesproken, maar hoopte dat men er in zal slagen een betere methode te vinden om voertuigen in het grensgebied tot stoppen te dwin gen. Het gebruik van vuurwapens achtte hij onvermijdelijk, zolang er aan de grens een complex van maatregelen bestaat waartegen veelvuldig wordt gefraudeerd. Een verdere discussie over dit onderwerp werd door de voor zitter, mr. Jonkman, buiten de orde' geacht. Hij dankte de staats secretaris voor de door hem ge geven inlichtingen. De Eerste Kamer heeft de wets voorstellen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zij be vatten een technische herziening en vormen de afsluiting van de vernieuwing van, dé accijnswet geving. In het ontwerp betref fende de tabaksaccijns is het be- drijfsvergunningsrecht van vijf gulden per jaar komen te ver vallen, een offer voor de schat kist van 300.000 per jaar. De Sowjetrussische premier en partijleider Nikita Chroesjtsjov en zijn Zweedse ambtgenoot Tage Erlander zijn dinsdagoch tend hun aangekondigde bespre kingen begonnen, waarbij poli tieke, economische en culturele vraagstukken werden aangesne den. Van Zweedse zijde worden de besprekingen gevoerd door pre mier Erlander, minister van bui tenlandse zaken Nilsson, minister van handel Lange en minister van financiën Straeng. De door premier Chroesjtsjov geleide Russische vertegenwoor diging bestaat verder uit minis ter van buitenlandse zaken Gro- miko en verscheidene raadgevers onder wie Croesjtsjovs schoon zoon Adzjoebei, die hoofdredac teur is van 'de „Izvestia", de spreekbuis van het Kremlin. Erlander en Chroesjtsjov heb ben 1% uur beraadslaagd over internati-nale zaken, waarbij met name aandacht werd ge schonken aan de toestand op Cyprus, het Duitse vraagstuk, de Moskouse overeenkomst voor een gedeeltelijke staking van de proefnemingen met kernwapens murtteUwat 102 Terneuzen Telefoon 3128 De Oostduitse regering heeft geprotesteerd tegen de luchtlijn die de Pan American Airways uit New York op West-Berlijn heeft geopend. Dit komt neer, aldus de Oostduitse overheid, op schending van „ons" luchtruim. Zij kan geen verantwoordelijk heid nemen voor de gevolgen daarvan. In een nota, die op de Ameri kaanse ambassade in Moskou is overhandigd, hebben de Russen een soortgelijk geluid laten horen. Over de diensten die Air France, Bea en Pan Am. onder houden tussen West-Berljjn en West-Duitsland wordt niet ge rept. De lijn tussen New York en West-Berlijn is 31 mei geopend. Er wordt driemaal per week in beide richtingen gevlogen. Op de Amerikaanse ambas sade in Moskou noemt men de Russische nota een routinekwes tie. Een woordvoerder van de Pan American Airways verklaarde in New York dat de maatschappij de vluchten tussen New York en West-Berlijn ondanks het pro test zal voortzetten. Volgens de Panam is deze luchtverbinding niet onwettig. Volgens een sensationeel bericht van het Stockholmse dagblad .Dagens Nyheter" heeft de politie een komplot van „buitenlanders" om premier Chroesjtsjov uit het kasteel Haga te ontvoeren ver ijdeld. Vier mannen, wier leider inmiddels gearresteerd is, wilden het kasteel dat zwaar bewaakt wordt, binnendringen, de Sowjet-pre- miei ontvoeren en hem vasthouden totdat „duizenden politieke ge vangenen" in hun geboorteland zouden zijn Vrijgelaten, aldus het blad. Zoals bekend hebben Oosteuropése emigranten in Zweden tegen het bezoek van Chroesjtsjov geprotesteerd. „A.F.P. meldt dat de politie in verband met deze zaak een ar restatie heeft verricht. De ar restant zou een Hongaar zijn. De openbare aanklager van Stockholm, A. Magnusson, heeft later te kennen gegeven dat het bericht van de „Dagens Ny heter", dat buitenlanders in Zweden zouden hebben samen gezworen om Chroesjtsjov te ontvoeren, niet juist is. „Er is wel een man gearres- teed, omdat deze aan de voor avond van het bezoek van pre mier Chroesjtsjov door zijn ge drag verdenking op zich laadde. Ik kan nog geen bijzonderheden mededelen, maar de betrokkene werd niet gearresteerd op grond van de door de „Dagens Ny heter" vermelde feiten", aldus de openbare aanklager. en het ontwapeningsvraagstuk in het algemeen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat alleen de premiers aan het woord zijn ge weest. De depressie, die de afgelopen dagen in ons land slecht weer bracht, is naar Midden-Zweden getrokken. Tegelijkertijd breidde een rug van hoge luchtdruk zich van de oceaan over de Brjtse eilanden en West-Frankrijk uit. Hierdoor bleef in ons land de wind uit 't noordwesten waaien, waarmede nog tamelijk koude lucht van de Noordzee binnen stroomde, maar de buiigheid nam belangrijk in betekenis gf:.'Ge leidelijk komt het weer in ons land onder invloed van r'p. rug van hoge luchtdruk. Hier en daar kan nog wel een bui vallen, maar de opklaringen zullen op uitgebreider schaal voorkomen, waardoor de middagtemperatu- ren iets hoger zullen worden dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen Wisselend bewolkt en op de meeste p'aatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak' tussen noordwest en zuidwest. Iets hogere middagtem- peraturen dan gisteren. Hoogwater WOENSDAG 24 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.24 1.43 Terneuzen 1.59 2.18 Hansweert 2.39 2.58 Walsoorden 2.49 3.08 DONDERDAG 25 JUNI v.m. n.m. Breskens 2 02 2.17 Tereuzen 2.37 2.52 Hansweert 3.17 3.32 Walsoorden 3.27 3.42 ZON MAAN op onder op onder Juni 24 4.20 9.04 8.47 3.51 25 4.21. 9.04 9.41 4.3L 26 4.21 9.04 10.25

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1