Conferentie van Tokio mislukt Senaat aanvaardt ontwerp op de burgerrechten „SOEKARNO WAS ZO VERWAAND ALS EEN HAAN" V.N.-polifiemacht nog; drie maanden op Cyprus VLIEGTUIG BOVEN CUBA NEERGESCHOTEN EDWARD KENNEDY ERNSTIG BIJ VLIEGTUIGONGELUK GEWOND Het weer Maandag 22 Dinsdag 23 juni 1964 20e Jaargang No. 6237 Vredesengel Soekarno de schuld KRAAN VALT OP BUS: ZES DODEN Vliegtuigongeluk op Formosa Gevechten aan Noordborneose grens Communistische methoden Het begin Echtpaar Luns had auto-ongeluk Prinses Beatrix terug in Nederland De Sowjet-Unie en Cyprus Zon-en Maanstanden Weerbericht Hoogwater rrarttaring bij abonnement: Terneuzen l*||Biilir*Hbofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 555T Admtajstratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 ATKfcfflsmentsprijs ƒ6,— per kwartaal* per maand f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Het topoverleg, dat president Soekarno van Indonesië, premier Rachman van Maleisië en president Macapagal van de Philippijnen ia terdag in Tokio hebben gevoerd en dat ten doel had een oplos- Ring te vinden voor de onderlinge twist over de onlangs gestichte federatie Maleisië, is een falikante mislukking geworden. Hoewel het gezamenlijke com muniqué opmerkte dat het voor stel voor een vreedzame rege ling van het geschil door Indo nesië en Maleisië was aanvaard en dat een verzoeningscommis sie zal worden gevormd, stuitte alle overeenstemming af op de weigering van Soekarno om de eis van premier Rachman; dat van nu af alle vijandigheden te gen Maleisië moesten ophouden, in te willigen. Het voorstel een uit vertegenwoordigers van vier Afrikaans-Aziatische landen be staande verzoeningscommissie samen te stellen, was afkomstig van de Philipuijnse president. In het communiqué werd gezegd dat Soekarno verzekerd had zich aan de aanbevelingen van deze commissie te zullen houden. Alle drie betrokken landen zullen in de commissie een vertegenwoor diger mogen aanwijzen, terwijl het vierde lid gezamenlijk wordt gekozen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de voorgestelde commissie spoedig het levenslicht zal aan schouwen. Salvador Lopez, de „vredesengel" van Macapagal in de Maleisische crisis zei op een persconferentie, waar men hem vroeg naar het tijdstip waarop de verzoeningscommissie zal worden gevormd: ,.Zij moet na tuurlijk wachten tot de-geschil len uit de weg zijn geruimd". Inmiddels hebben de strijd machten alweer bevel gekregen hun werk voort te zetten. De in- spectieposten, die waarnemers uit Thailand aan de Indonesiseh- Maleisische grens op Borneo hadden bemand om er op toe te zien dat Indonesische infiltran ten het gebied van Maleisië ver lieten, zullen verdwijnen. Zij hebben inderdaad enkele tiental len Indonesiërs in de richting van de Indonesische grens ge stuurd, maar hoeveel er „een slag om de arm" hebben gehou den en in afwachting van het re sultaat in Tokio in de oerwouden op Maleisisch grondgebied wa ren gebleven Iaat zich gemakke lijk raden. President Soekarno is zondag al naar Djakarta teruggekeerd, waar zijn minister van buiten landse zaken, Soebandrio, ver klaarde: „Indonesië heeft thans de handen vrij om dit probleem te behandelen". Premier Rachman van Malei sië toonde zich door de misluk king niet gedesillusioneerd. „Ik verwachtte er al niet zoveel van", zei hij. Volgens Rachman zal opnieuw een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken worden gehouden, die maar weer eens moeten praten over een vólgende topconferen tie. „Ik ga maandag naar huis", zei hij. Rachman beschuldigde In de Londense voorstad Hen don is zaterdag een kraan op een personenbus gevallen. De kraan werd gebruikt bij wegwerkzaamheden. De kraan- arm kwam op de bus terecht, waardoor velen van de 39 inzit tenden, personeelsleden van een 'fabriek die een dagje uit waren, werden opgesloten. Andere kra nen tilden de- arm van de de bus, waarna de opgeslotenen be vrijd konden worden. Het aan tal doden bedraagt zes. Er waren 27 gewonden. De 57 inzittenden van een pas- sagiersvlieguig dat zaterdag kort na de start bij Tai Tsjong op Formosa neerstortte, zijn allen omgekomen, zo is zondag door de maatschappij meegedeeld. Er waren 36 Chinezen, 19 Amerikanen, een Engelsman en een Koreaan aan boord van het t.dtaUl? Soekarno ervan de conferentie te hebben doen mislukken. Soe karno was weer zo verwaand als een haan, zei hij. Volgens hem had het Indonesische staatshoofd het voorstel inzake een verzoe ningscommissie verworpen. Ik ben tot de uiterste grens gegaan van de concessies, die ik redelij kerwijs kon doen, zo verklaarde de Maleisische premier. President Macapagal van de Philippijnen, die het allemaal niet zo somber inzag, vertrekt eveneens vandaag uit Tokio. Vol gens hem was de conferentie geen mislukking geworden. „Als wij wat meer tijd hadden gehad, hadden wij wat dieper op de pro blemen kunnen ingaan, maar Soekarno moest heiaas naar zijn land.terug", zei hij. Het lijkt er op dat Macapagal voor zijn land niet veel uit het vuur heeft kun nen slepen, want premier Rach man zei dat hij zijn Philippijnse buurman inzake diéns aanspra ken op Noord-Borneo niets heeft toegezegd. Het is de bevolking zelf, die zich hierover moet uit spreken, zo heeft Rachman in middels reeds verklaard. Van militaire zijde in Sera- wak is vernomen, dat zondag avond ongeveer 100 man In donesische guerillas een mili taire patrouille hebben aahge- vallen. Vijf militairen van de Maleisische patrouille verloren het leven. Door de duisternis was het niet mogelijk de ver liezen van de Indonesiërs na te gaan. De Indonesische guerilla- aanval werd gedaan enkele uren na het mislukken van de topconferentie in Tokio. Volgens de New York Herald Tribune in een artikel onder de kop „Soekarno kiest oorlog" zullen de V. S. na hun verzoe ningspogingen om een regeling van de Maleisische kwestie te vinden zich nu mogelijk achter Engeland moeten scharen om Maleisië als essentieel element in zuid-oost-Azië te beschermen. Als Soekarno volhardt in 't ge bruik van methoden welke over eenkomen met die van de com munisten in Laos en Vietnam, zal hij ons wel verplichten hem als hun gelijke te behandelen", aldus het blad. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft de negen lan den die troepen geleverd hebben voor de V. N.-politiemacht op Cyprus verzocht deze troepen daar nog drie maanden te hou den „op dezelfde stertke". De veiligheidsraad heeft reeds mach. tiging gegeven tot verlenging van het verbluf van de V. N.- politiemacht tot 26 september. Oe Thant heeft alle leden-sta- ten van de V. N. aangespoord vrijwillig bij te dragen in de kos ten die de verlenging mee brengt. Deze worden geraamd op 7,3 min dollar. De secretaris-generaal van de V. N. heeft generaal Tliimaja, voormalig staf-chef van het In dische leger, benoemd tot opvol ger van generaal Gyani, de hui dige opperbevelhebber van het V. N.-politieleger op Cyprus. Ge neraal Gyani, eveneens een In diër, treedt om (onbekende) per soonlijke redenen af. Het Cubaanse ministerie van defensie heeft zaterdag officieel bekendgemaakt dat vrijdag een vliegtuig boven Cuba is neerge schoten, nadat dit bommen had afgeworpen zonder dat daarbij slachtoffers vielen. De piloot van het vliegtuig kwam om, twee andere inzittenden werden ge- wdhd, aldus het communqué. Het zegt dat het vliegtuig in Noord- Amerika was opgestegen. „Wij hopen dat de regering van de Verenigde Staten niet zo cynisch zal zijn deze zaak te ontkennen". Het voorval was vrijdagavond door radio-Havanna bekendge maakt. Cuba heeft via de ambassade van Tsjecho-Slowakije, die de Cubaanse belangen in Washing ton behartigt, geprotesteerd te gen een bombardement van een suikerraffinaderij door een Amerikaans vliegtuig. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft enkele uren na ontvangst van de Cu baanse protestnota gezegd, dat een vrijdagavond in Florida op gestegen particulier vliegtuig vermist wordt. Of dit het bewus te vliegtuig is, kon de woord voerder niet bevestigen. Het vliegtuig dat een suiker raffinaderij op Cuba heeft ge bombardeerd, was niet in de Verenigde Staten, maar van een basis „ergens in de Antillen" op gestegen, zo heeft een woord voerder van Cubaanse ballingen in Miami verklaard. Hij zei dat he4 bombardement „een volledig militair succes" betekende. De vliegers hadden ook vlugschriften uitgeworpen waarin werd meegedeeld dat het bombardement het begin was van een reeks aanvallen op mi litaire en economische doelen op Cuba. Edward Kennedy weggebracht op een draagbaar, nadat hij uit de wrakstukken is bevrijd. Edward Kennedy, de jongste broer van wijlen president John Kennedy, is ernstig gewond toen het particuliere vliegtuig, waar mee hij naar de conventie van de democratische partij in de staat Massachussetts, die in Springfield wordt gehouden, in de buurt van Southampton ver ongelukte. De bestuurder van het vliegtuig, dat voorts de de mocratische senator van Indiana,' Bayh, diens echtgenote alsmede een assistent van senator Keitne- dy, Edward Moss, aan boord had, kwam bij het ongeluk om het leven. Edward Kennedy kreeg ver wondingen aan de rug, aan de borst en aan het gelaat, doch con woordvoerder van het Coniev Dickenson-ziekenhuis wear hij is opgenomen, zei dat zijn toestand niet - zorgwekkend is. Senator B:yh en zijn echtgenote werden eveneens gewond. De toestand van Moss is kritiek. De echtgenote van de 32-jarige Edward Kennedy en gouverneur Peabody van Massachussetts be gaven zich direct nadat het on geluk bekend werd naar het Dickenson-ziekenhuis. Het vliegtuig, een tweemotorig toestel, was vrijdagmiddag uit Washington vertrokken. Het stortte in een boomgaard neer korte tijd vóór het zou landen. Senator Bayh had een ver wonding aan de heup. Zijn echt genote werd met een zenuw schok opgenomen. Kennedy ver loor bij het ongeluk het bewust zijn en is nog niet volledig bij kennis. Aan zijn bed verschenen later zijn moeder en zijn broer Robert. Uit röntgenfoto's blijkt dat se nator Kennedy enige ruggewer- vels heeft gebroken. De behan delende geneesheer zei dat hij „zeer ernstig gewond" is. De assistent van senator Ken nedy Erward Moss, is in de oop van de nacht overleden, waarmee het aantal slachtoffers op. twee is gekonjen. De toestand van senator Birch Bayh en zijn echtgenote werd goed genoemd. In een zaterdagochtend uitge geven communiqué werd de toe stand van Erward Kennedy re delijk genoemd. Ondanks de ver wondingen aan de ruggegraat heeft hij het gebruik van zijn ledematen behouden. In de nacht is hij aanmerkelijk vooruitge gaan. De senator heeft twee ge broken ribben in zijn linkerzij. Van drie ruggewervels zijn de dwarsuitsteeksels gebroken en hij heeft snijwonden aan benen en rechterhand, aldus het com muniqué. EDWARD KENNEDY GAAT VOORUIT De toestand van senator Ed ward Kennedy blijft vooruit gaan. Een zuurstof tent die bij zijn bed was geplaatst, kon wor den verwijderd. Hij zal echter voorlopig niet naar elders kun nen worden vervoerd. Zijn artsen zeiden dat er on danks de gebroken ruggewervels geen tekenen van zenuwcompli caties zijn en dat de senator niet 1 vertod zgl zijn, Minister Luns en zijn echtge note hebben zaterdagmorgen op de rijksweg Den Haag—Arnhem onder De Meern een autoongeluk meegemaakt. Ze kwamen er bei den goed af, maar hun chauffeur de heer Mensink, liep een shock op en is opgenomen in het aca demisch ziekenhuis te Utrecht. De heer en mevrouw Luns wa ren op weg naar Veenendaal. Op de rijksweg was een ravage ontstaan door een kettingbot sing, waarbij vijf auto's waren betrokken. De chauffeur van de minister remde af toen hij de chaos zag, maar de auto schoot toch op een Amerikaanse wagen, die op zijn beurt weer twee an dere auto's raakte. De ministeriële auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De Utrechtse politie, aan wie de rijkspolitie in De Meern om as- Na een informeel bezoek van zes dagen aan Engeland is prin ses Beatrix zaterdagmorgen met het lijntoestel van de B.E.A. uit Londen naar Nederland terug gekeerd. Op uitnodiging van ko ningin Elizabeth van Engeland heeft zij samen met een dertigtal andere genodigden de feestelijke Ascot-week met zijn beroemde paardenrennen bijgewoond. Als gast van de Britse vorstin heeft zij gelogeerd op het zomerver blijf van Engelse koningshuis, Windsor Castle. In plaats van het traditionele Ascot-bal, dat ko ningin Elizabeth ieder jaar op kasteel Windsor voor een aantal intieme kennissen geeft, werd in een der kasteelzalen het toneel stuk „Het spel der vergissingen" opgevoerd door de Royal Shake speare Company. Op Schiphol werd de prinses, die een groene mantel en een beige hoed droeg, afgehaald door haar particulier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen. sistentie had gevraagd, zorgde ervoor dat het echtpaar Luns naar Veenendaal werd gebracht. Foto: Met de hoge hoed op en de hand in de zak wacht de mi*' nister op de komst van de po litie. De Amerikaanse senaat heeft vrijdagavond het wetsontwerp op de burgerrechten aanvaard. Het ontwerp is met 73 tegen 27 stemmen goedgekeurd. 46 democraten en 27 republi keinen hebben voor het ontwerp gestemd, terwijl 21 democraten en zes republikeinen tegen wa ren. De uitslag van de stemming werd vanaf de publieke tribune met applaus begroet. De senaat heeft zich 83 dagen met het ontwerp bezig gehou den. De zeer rechtse senator Barry Goldwater, aspirantrepu blikeins kandidaat voor het pre sidentschap, stemde met de zui delijke democratische senatoren tegen. Het wetsontwerp gaat nu naar het huis van afgevaardigden, waar het zeker zal worden goed gekeurd. Het zal vervolgens aan president Johnson ter onderteke ning wórden voorgelegd. Men verwacht dat de president het ontwerp op onafhankelijkheids dag, dat is vier juli, door zijn handtekening tot wet zal ver heffen. De aanvaarding werd mogelijk gemaakt door samenwerking van de twee fractieleiders in de senaat, de democraat Humphrey en de republikein Dirksen. De goedkeuring van de senaat komt precies een jaar na de da tum, waarop wijlen president Kennedy het wetsontwerp op de burgerrechten naar het congres zond, met de aanbeveling het te aanvaarden, „omdat het goed is". In San Francisco waar bij het woord voerde op een bijeenkomst van de democratische partij, noemde president Johnson de aanvaarding van het wetsont werp „een belangrijke stap in de richting van gelijke mogelijk- heren voor alle Amerikanen". Hij feliciteerde de senatoren van beide partijen die hiertoe hadden bijgedragen. De minister van justitie, Ro bert Kennedy, zei na de stem ming dat zijn broer verheugd zou zijn geweest over de uitslag. Senator Humphrey verklaarde, dat de senaat een grote over winning had geboekt „voor de menselijke waardigheid en vrij heid". Voor het eerst in de ge schiedenis had het congres op niet mis te verstane wijze duide lijk gemaakt dat er „in ons land geen plaats is voor tweederangs burgerschap". Tot de tegenstemmers behoor de ook de democraat William Fulbright, voorzitter van de se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen. De negerleiders beginnen nu een grootscheepse campagne voor te bereiden om toepassing van de wet te verzekeren. On middellijk nadat het wetsont werp tot wet zal zijn verheven zullen betogers in het gehele land nagaan, in hoeverre men zich eraan houdt. In het zuiden zullen de bepalingen krachtens welke alle hotels, restaurants en andere openbare gelegenheden voor negers moeten worden opengesteld bittere tegenstand ontmoeten, evenals de clausules inzake gelijke werkgelegenheid. Er zal waarschijnlijk jarenlang een juridische strijd worden uit gevochten. De negerleiders spraken alge meen hun voldoening uit over de aanvaarding van het wets ontwerp, de meest ingrijpende wijziging van de wetgeving op dit gebied sinds Abraham Lin coln 101 jaar geleden de slaven bevrijdde. Roy Wilkins, de secre taris-generaal van de N. A. A. C. P. (de nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden), vond het „een goede dag voor ons land en zijn negerburgers". „De wetgevende macht heeft eindelijk de grondwettelijke rech. ten van de Amerikaanse ne^srs erkend en middelen gevonden om die te beschermen", zo zei hij. James Farmer, leider van het congres voor rassengelijkheid (Core) zei: „Het is misschien de enige uiterst belangrijke beslis sing van ons congres sinds ver scheidene decennia". De Russische regering is voor algehele onafhankelijkheid van Cyprus en afschaffing van het recht van interventie, dat uit de huidige verdragen voortvloeit. Dit wordt gezegd in een nota, die vrijdag door de Russische am bassadeur in Athene aan de Griekse minister van buitenland se zaken is overhandigd, aldus is van officiële zijde meegedeeld. De Sowjet-Unie acht alleen de veiligheidsraad bevoegd om de Cyprische kwestie te behandelen. De Russische nota is ook ver strekt aan Frankrijk, Engelafid, de V. S. en Turkije. DEPRESSIE BLIJFT IN DE BUURT Een langzaam in diepte afne mende depressie boven de Noord zee beheerst nu al dagenlang«het weer in onze omgeving, waarbij perioden met buien afgewisseld worden door opklaringen. Er vielen daarbij plaatselijk grote hoeveelheden regen. Op 't vlieg veld Ypenburg viel in 4 dagen 95 mm. Dit is ongeveer anderhalf maal de som die er gemiddeld over de gehele maand valt. Het centrum van het lagedrukgebied verplaatst zich langzaam naar 't zuiden en wordt morgen dichtbij ons land boven het zuidelijk deel van de Noordzee verwacht. Er zullen dan ook opnieuw op de meeste plaatsen buien vallen, sommige mogelijk met onweer. ZON MAAN op onder op onder Juni 22 4.20 9.04 6.42 2.54 23 4.20 9.04 7.47 3.19 24 4.20 9.04 8.47 8.51 De temperaturen waren de laat ste paar dagen zeer laag. In De Bilt gemiddeld 6 graden onder normaal. Verwacht mag echter worden dat er langzaamaan enige verwarming zal optreden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond. Weinig verandering Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen nu en dan buien, mogelijk met onweer. Overwegend zwakke wind. In het algemeen iets misider lage tempe raturen. DINSDAG 23 JUNI v.m. n.m. Breskens 0.48 1.09 Terneuzen 1.23 1.44 Hansweert 2.03 2.04 Walsoorden 2.13 2.34 WOENSDAG 24 JUNI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.24 1.59 2.39 249

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1