Goldwater tegen wetsontwerp op burgerrechten RADIO DË KOOK De Veiligheidsraad over Cyprus Erhard niet naar Moskou „BETREURENSWAARDIG" ZEGT SCRANTON Het weer TURKEN STELLEN TOPCONFERENTIE OVER MALEISIE Aanslag op koning Hassan II REVALUATIE VAN DE MARK TEGEN GESPROKEN Communisten laten trein in de lucht vliegen VERTROUWEN IN TIOMIOJA ZATERDAG 20 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6236 Weerbericht Hoogwater Goldwater ontmoet Eisenhower De mening van Scranton Heftige strijd in de senaat Scranton opnieuw bedreigd Turkse dreigementen -,Van kwaad tot erger" Inonu krijgt vertrouwen Albertstad in handen van opstandelingen Zon- en Maanstanden BALANS VAN DE AARDBEVING OP JAPAN WERELDREIS VAN DRIE AMERIKAANSE ATOOMSCHEPEN FranEering bJJ abonnement? Terneuzen -Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres:' Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentfeprtfs per m 16 ef« nörftenan per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1.10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdïeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. president generaal Eisenhower gehad. Barry Goldwater. die Arizona in de Amerikanse senaat vertegen woordigt en die zich beschikbaar heeft gesteld als republikeins pre sidentieel kandidaat, heeft in de senaat verklaard dat hij „krachtig gekant is tegen elke vorm van achterstelling", maar dat hij niette min tégen het wetsontwerp op de burgerrechten zal stemmen, „om dat sommige bepalingen ervan in strijd zijn met de grondwet". Goldwater kantte zich speciaal tegen de twee volgende bepalin gen van het ontwerp: 1. De negers moeten toegang krijgen tot alle hotels, motels, restaurants en andere openbare gelegenheden in de Verenigde Staten. 2. Er moet een orgaan in het leven worden geroepen, dat tot taak zou krijgen een einde te maken aan achterstelling op grond van het ras bij het ver vullen van openstaande betrek kingen. Volgens Goldwater waren deze twee bepalingen in strijd met de Amerikaanse grondwet. ..Hierom moet ik tegen stemmen, hoewel ik ten volle achter de rest van rAov* Noordstraat 103 Terneuzen Telefoon 3128 SCRANTON OP TOERNEE IN IOWA Gouverneur William Scranton maakt momenteel een propagan- da-tournee door Iowa, om aan hangers te winnen voor zijn kan didaatsstelling voor de republi keinse partij voor de komende presidentsverkiezingen in no vember van dit jaar. De joto toont Scranton, met op de achtergrond een aantal met spandoeken zwaaiende aan hangers. ENKELE BUIEN Een depressie, die flink wat regen in ons land bracht, trok vrijdag over Denemarken naar zuid-Noorwegen. Tegelijkertijd nam een hogedrukgebied ten westen van Ierland in betekenis toe. Door deze ontwikkeling stroomde koude lucht over de Noordzee en de Britse eilanden naar het zuiden. Deze lucht be reikte Schotland met temperatu ren van omstreeks 10 graden. Tij dens buien, die in deze lucht voor kwamen, werdén daar des mid dags temperaturen van 7 graden gemeten. In Engeland kwam het kwik in de koude lucht op veel plaatsen niet hoger dan 12 tot 15 graden. De warme lucht, die uit West- Europa werd verdreven, troffen we aan boven Polen, waar de thermometer vrijdagmiddag 31 graden aanwees. In onze streken blijft het van daag koud weer, bij een overwe gend matige wind uit west tot medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Koud. Zonnige perioden, maar ook olaatselijk enkele buien. Mati- e, af en toe vrij krachtige wind L sen noordwest en west. Koud weer. noordwest .In de koude lucht ko men naast enkele buien ook op klaringen voor. ZATERDAG 20 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.02 11.18 Terneuzen 11.37 11.53 Hansweert 0.7 12.33 Walsoorden 0.27 12.43 ZONDAG 21 JUNI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.52 Terneuzen 12.27 Hansweert 0.40 1.07 Walsoorden 0.50 1.17 MAANDAG 22 JUNI v.m. n.m. Breskens 0.06 12.32 Terneuzen 0.41 1.07 Hansweer 1.21 1.47 Walsoorden 1.31 1.57 het wetsontwerp op de burger rechten sta", verklaarde hij. Goldwaters besluit kan van in vloed zijn op zijn campagne om tot republikeins kandidaat te worden aangewezen. En indien hij dit inderdaad zou worden, kan liet bijna zeker worden geacht dat zijn beslissing van invloed zal zijn op de ver kiezingscampagnes van de de mocratische en de republikeinse kandidaat. President Johnson heeft zich met zijn regering geheel achter het wetsontwerp op de burger rechten geschaard. Senator Goldwater heeft voor dat hij zich in de senaat over het ontwerp uitsprak, te Gettysburg in Pennsylvanië een niet-aange- kondigde bespreking met ex- Gouverneur William Scranton van Pennsylvanie, die zich even eens als een soort tegenkandi daat van Goldwater beschikbaar heeft gesteld als republikeins presidentieel kandidaat, heeft de beslissing van senator Gold water „betreurenswaardig" ge noemd. Hij deed een beroep op de senator om zijn mening te herzien. „De overweldigende meerder heid van het Amerikaanse volk staat achter het wetsontwerp op de burgerrechten. Goldwater zal, indien hij de republikeinse kan didaat wordt, bij de presidents verkiezingen in november a.s. zeker door president Johnson worden verslagen, indien hij te gen dit ontwerp stemt" aldus gouverneur Scranton. Donderdag voerden 29 senato ren die gekant zijn tegen het wetsontwerp het woord. Het wetsontwerp zou waarschijnlijk niet vóór vrijdagnacht in stem ming worden gebracht. Vrijdagmiddag is in de Ameri kaanse senaat een felle woor denwisseling ontstaan tussen senatoren uit de noordelijke en de zuidelijke staten. De zuide lijken verwijten hun ambtgeno ten uit het noorden dat deze hen de les willen lezen over met het rassenvraagstuk samenhangende problemen, terwijl de noordelij ken volgens hen niets van deze vraagstukken begrijpen. Onder deze omstandigheden hebben de fractieleiders van het huis van afgevaardigden ervan afgezien de kamer in zitting bij een te houden om na de stem ming in de senaa.' nverwijld de definitieve stemming over het ontwerp te kunnen houden. Het huis is tot maandag uiteenge gaan. Het vertrek van de Ameri kaanse gouverneur Scranton uit Harrisburg is vrijdag vertraagd doordat een onbekende telefo nisch meldde dat aan boord van het vliegtuig waarmee Scranton naar Kentucky zou vliegen, een bom was geplaatst. Vijf minuten vóór het vertrek moesten de gouverneur, zijn me dewerkers en ongeveer 50 ver slaggevers het vliegtuig verla ten, dat grondig werd doorzocht. Toen niets werd gevonden, ver trok gouverneur Scranton met hetzelfde vliegtuig naar Ken tucky. Het was de vierde bedreiging sedert Scranton zich vorige week kandidaat stelde voor het presi dentschap. De veiligheidsraad is donderdag te New York bijeengekomen voor een hernieuwde bespreking van het Cyprische vraagstuk. Het eerste doel van dit overleg was de termijn gedurende welke de V. N.-vredesmacht op Cyprus zal blijven en die 27 dezer af loopt met een nieuwe periode van drie maanden te verlengen. Van welingelichte V. N.-zijde wordt vernomen dat de westerse mogendheden gaarne zouden zien dat deze verlenging haar beslag heeft gekregen voor de aankomst in Washington van de Griekse en de Turkse minister president, die daar als gemeld met de Amerikaanse regering over het Cyprische vraagstuk zullen beraadslagen. De Grieks-Cyprische minister van buitenlandse zaken Kypri- anoe was de eerste spreker. Hij drong er bij de Verenigde Naties op aan „Cyprus te beschermen tegen nieuwe Turkse dreige menten". Hij wilde voorts dat de volkerenorganisatie een politie ke oplossing voor de Cyprische vraagstukken zou uitwerken. Kyprianoe zegde volledige me dewerking van zijn regering toe om dit doel te bereiken, waaraan hij evenwel toevoegde: „Wij zul len met geen enkele beperking der soevereine rechten van de (Adv.) wettige Cyprische regering in stemmen. Wij zullen elke po ging afwijzen die van binnenuit of van buitenaf zou woeden on dernomen om de eenheid en de territoriale onschendbaarheid van de soevereine en onafhanke lijke staat Cyprus te vernieti gen". Kyprianoe verklaarde dat zijn regering instemt met een ver lenging met drie maanden van de termijn, gedurende welke de V. N.-vredesmacht op Cyprus zal blijven. De Cyprische regering is van oordeel, dat alle buitenlandse militairen die niet onder V. N.- bevel staan, het eiland moeten verlaten. De aanwezigheid van een Turks troepencontingent op Cyprus is op zichzelf al een „agressiedaad", aldus Kyprianoe. De Turkse afgevaardigde Or- han Eralp vei'klaarde Jat de toe stand op Cyprus de laatste drie maanden „van kwaad tot erger" is geworden wegens het „ont breken van goede trouw" bij de Grieks-Cyprische leiders. Zijn land steunt de V. N.-opera- tie op het eiland ten volle maar zou graag een doeltreffender op treden zien. Eralp hoopte, dat deze bijeenkomst van de raad daartoe zou bijdragen. De Turk was zijn toespraak begonnen met een woord van hulde aan 't adres van secretaris-generaal Oe Thant en de landen die bijdragen leveren voor de V. N.-troepen- macht voor Cyprus. Hij sprak zijn volle vertrouwen uit in de Finse bemiddelaar Tuomioja. De regering-Inonu heelt don derdag met de hakken over de sloot het vertrouwen van de Turkse nationale vergadering in haar politiek ten aanzien van Cyprus bevestigd gezien. 199 af gevaardigden gaven hun stem aan Inonu; 195 stemden tegen, terwijl twee biljetten blanco werden ingeleverd. Van de 450 leden van de nationale vergade ring namen 396 aan de stem ming deel. Uit betrouwbare bron in Leo- poldstad is vernomen dat, anti-re geringsgezinde troepen de hoofd, stad van de Kongolese provincie Noord-Katanga, Albertstad, heb ben veroverd. De Amerikaanse consul in Eli- sabethstad is vrijdagmorgen, met dg Britse consul uit Albertstad gevlucht. Ongeveer 150 in Albertstad wo nende Europeanen zijn donder dagavond per schip over het meer van Tanganjika naar Boe- roendi geëvacueerd. Volgens een radiobericht in Leopoldstad zijn vrijdagmorgen weer 100 Euro peanen naar Kogoma, aan de overzijde van het meer in Tan ganjika, vertrokken. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr Soeban- drio, heeft vrijdag bekendge maakt dat vandaag de presiden ten van Indonesië en de Philip- oijnen en de premier van Malei sië zullen bijeenkomen om de kwestïe-Maleisië te bespreken. Donderdagavond zou een po ging tot een aanslag op koning Hassan de tweede van Marokko zijn gedaan, zo wordt van be voegde zijde vernomen. Een politie-agent die zag hoe een man voor de villa van de Marokkaanse koning een hand granaat uit zijn zak haalde, werd samen met tehulp geschoten col lega neergeschoten. De dader ontkwam. De toestand van de beide politiemannen is ernstig. ZON MAAN op onder op onder Juni 20 4.19 9.03 4.26 2.33 21 4.20 9.04 5.35 2.33 22 4.20 9.04 6.42 2.54 23 4.20 9.04 7.47 3.19 24 4.20 9.04 8.47 3.51 25 4.21 9.04 9.41 4.31 Bondskanselier Erhard heeft vrijdag op eén persconferen*'- in Bonn gezegd dat hij niet het initiatief voor een bezoek aar Moskou zal nemen. De star vol gehouden standpunten van Mos kou bieden geen aanknopings punten voor een gesprek. Het is algemeen bekend dat een uitno diging niet zal uitblijven war neer Chroesjtsjov een gesprek nuttig oordeelt, zei hij. Het pas aangegane vriend- schapsvefdrag tussen de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland moet Volgens de gegevens van de politie zijn er ais gevolg van de aardbeving van dinsdag in Japan 25 doden gevallen. Er zijn 377 mensen, gewond geraakt en elf personen worden vermist. De schade wordt op 280 miljoen dol lar geschat. men niet onderschatten. Chroes jtsjov heeft zorgvuldig vermeden de verhouding met het westen te verscherpen. Men kan het als een zekere ontspanning zien maar men moet er niet op hopen dat de kwestie-Berlijn anders zal worden behandeld dan voorheen, aldus Erhard. EUROPESE POLITIEK Het belangrijkste punt van hel overleg dat hij op 3 en 4 juli met generaal De Gaulle zal gaan voe ren, is de voortzetting van de Europese politiek, zei de bonds kanselier. Wat de handel met het ooster betreft zei hij te hopen dat oov met Tsjecho-Slowakije betrek kingen kunnen worden aange knoopt. Langlopende kredieter aan het oosten wees hij af. De politiek ten aanzien van China heeft hij diepgaand be sproken met president Johnson die de toestand in zuidoost-Azië bedenkelijk .vindt. Als het bas tion Zuid-Vietnam.verloren gaat, wordt er door dat gebied een gordel getrokken, die alleen door het communisme wordt beheerst. „Als wij verlangen dat de Ame rikanen de Duitse zaak steunen, is het onze plicht Amerika in zuidoost-Azië te steunen", zei hij. NASSER WELKOM Wanneer het juist is dat pre sident Nasser van Egypte van plan is binnenkort Europa te be- Yzoeken, zoals persberichten wil len, zal hij in Duitsland welkom zijn. Het vraagstuk van Duitse geleerden die in Egypte aan ra ketten werken, wordt zorgvuldig overwogen. Een wet daarvoor moet ook in de praktijk kunnen worden gebracht en „onze souvereiniteit eindigt aan de grens van de bondsrepubliek". „Het is te betreuren dat Duit se geleerden aan de vervaardi ging van buitenlandse wapens deelnemen", aldus Erhard. De kritiek van Heye op het 'Vestduitse leger moet worden mderzocht. Hij had zijn bezwa- en bij het parlement van Bonn unnen indienen maar heeft deze 'n plaats daarvan gedeeltelijk •an een weekblad gegeven. Het naakt een verkeerde indruk Tanneer het negatieve wordt verzameld en in sensationele ;orm wordt opgediend. Hij had in zijn rapport beter ongedwon gen alle fouten die hij had waar genomen kunnen vermelden, al dus Erhard. GEEN GEBIEDSAANSPRAKEN Met nadruk zei de bondskan selier dat de Westduitse rege ring geen enkele gebiedsaan- spraak heeft op Tsjecho-Slowa kije. Hij blijft bij zijn verklaring over de overeenkomst van Mün- chen van 1938. In de overeen komst van Potsdam is vastgelegd dat de Duitse grenzen van 1937 zullen worden aangehouden tot dat een vredesverdrag met' een vereend Duitsland wordt geslo ten en dan definitief geregeld zullen worden. Het deelnemen van West-Duits- iand aan de multilaterale atoom strijdmacht gebeurt niet uit wraakzucht en is van iedere agressieve activiteit gespeend. Bij deze strijdmacht zal het niet gaan om een tweezijdig verbond maar om een overeenkomst met zo veel mogelijk Navo-leden, zei Erhard. DE MARK West-Duitsland hecht waarde -en vriendschappelijke betrek ingen met Israël. Erhard zei -iet te verwachten dat de eco- i-mische betrekkingen met Is raël schade zullen lijden wan- •>eer het herstelbetalingsverdrag met dat land afloopt. Met nadruk ontkende de bonds- anselier dat West-Duitsland zou denken aan revaluatie van de mark. Erhard zei dat de Duitse am bassadeur in Moskou onlangs Chroesjtsjov uit zijn naam heeft laten weten dat de Sowjetrussi- sche premier officieel voor een bezoek aan Bonn zou worden uitgenodigd wanneer deze dat nuttig oordeelt en waarde hecht aan bespreking van een of an der onderwerp. Chroesjtsjov had dit aange hoord maar niet laten blijken of hij er op in wilde gaan, aldus Erhard. Op de bijeenkomst zal de hui dige toestand worden besproken en zullen voorstellen voor een vreedzame regeling van de kwes tie worden gedaan. De Philippijnse delegatie maak te bekend van de regering van Thailand bericht te hebben ge kregen dat Indonesische guerii- lastrijders zijn begonnen met de terugtocht uit Noord-Borneo. Een ploeg waarnemers uit Thai land heeft vastgesteld dat 32 In donesische vrijwilligers Noord- Borneo hebben verlaten. Bij Tebedu in Serawak meld den zich donderdag 32 Indonesi sche guerillastrijders. Zij waren gekleed in groen gekleurde uni formen en hadden automatische wapens en handgranaten bij zich. Na een vriendschappelijk ge sprek met de Thailandse contro leurs en Maleisische militairen vertrok de groep in de richting van de Indonesische grens. Communistische rebellen heb ben in Zuid-Vietnam op onge veer driehonderd kilometer van Saigon een trein in de lucht la ten vliegen. Volgens officiële be richten zijn hierbij tien burgers gedood. Een Amerikaan die op de plaats van de aanslag was geweest zei echter dat het aan tal doden twintig bedroeg en dat er veertig gewonden waren, voor het merendeel vrouwen en kinderen. De trein die langs enkel spoor in zuidelijke richting door het dichte oerwoud reed, liep don derdag in de buurt van de kust plaats Nja Trang op een elek trisch tot ontploffing gebrachte mijn. Drie wagons met passa giers sloegen om en een vierde liep uit de rails. Twee rijtuigen vlogen in brand. De rebellen hebben de laatste weken her haaldelijk aanslagen op deze spoorweg gepleegd, die een be langrijke verbinding vormt tus sen de kust en het gebied aan de grens met Noord-Vietnam. Drie Amerikaanse door kern energie voortbewogen oorlogs. schepen zullen binnenkort een reis om de wereld gaan maken, zo deelde de Amerikaanse marine donderdag mee.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1