De Koningin bezocht Gouda Consument profiteert van de E.E.G. EEN GROTE BOERENKAAS BO H.M. AANGEBODEN Het weer Wijziging karakter van oostelijk blok HEVIGE VIDRGEVECHTEN OP CYPRUS Chroesjtsjov naar Fiinen Aantal auto's steeg van 78 tot 102 per 1000 inwoners 13! Jul' VRÏJDAF 19 JUNI 1964 20e Jaargang - No, 6235 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Een eigen weg Geen breuk Eerste Indonesiërs uit Noord-Borneo ARRESTATIES IN SPANJE DE RAMP IN OOST-PAKISTAN DE TOESTAND IN JEMEN SNEEUW IN ZUID-AFRIKA Schip gekapseisd in Hamburg Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fntaiwring by abonnement: Terneuzen Dtrecfisnr-HoofraJacteur: I. van de Sande Redaetie-adres: Noordstraat 55—57 Adminlstratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels» advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adfe5 Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Roemeense eigenzinnigheid Wie de toestanden achter het ijzeren gordijn bestudeert, be leeft de laatste tijd plezier aan het luisteren naar wat radio-Mos kou over de Roemenen en omgekeerd radio-Boekarest over de Russen te vertellen heeft. De Roemenen hebben al een tijd lang ale commando's van de economische toporganisatie Comecon aan hun laars gelapt en niet zonder succes gewerkt aan de ontwikke ling van industrieën, hoewel de „socialistische werkverdeling" eigenlijk inhield dat die in Polen .Hongarije, Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije zouden komen. Maar de Roemenen hadden geen zin om min of meer gede gradeerd te worden tot de graan- verbouwers en grondstoffenleve- ranciers. Ze namen het boven dien niet dat ze bij tijd en wijle een machine bestelden bij hun Comecon-partners en dan iets kregen waar van alles aan man keerde of waarom ze een tijd te vergeefs zaten te wachten. Dat was een van de redenen waarom ze zelf allerlei fabrieken opricht ten en ook een steeds omvang rijker handel met het westen gingen drijven. Dat is een soort losmaken uit het blok, waarover men in Mos kou natuurlijk de wenkbrauwen moest fronsen. En er kwamen enige onaangename opmerkin gen. Die werden echter niet aan gehoord als een aanwijzing hoe men zijn leven moest beteren. Integendeel: er werd een fors woordje teruggesproken, waarin onverbloemd te kennen werd ge geven dat Moskou de Roemenen nog meer kon vertellen. Het opvallende is dat Moskou ook prompt inbond en zelfs een aantal uitzendingen besteedde aan een loflied op die flinke Roe menen. Het is een van de tref fendste staaltjes hoe nu in het communistisch blok de leden zich kunnen permitteren hun eigen gang te gaan. Iets dat voor een paar jaar nog onbestaan baar was. In zekere zin is de manier waarop Peking het leergezag van Moskou aanviel, hiervoor het lichtere voorbeeld geweest: het toonde aan dat verzet tegen de Russische hegemonie mogelijk was en dat men zijn nationalis tische belangen kon nastreven zonder direct afgestraft te wor den. En bovendien maken de Roe menen een handig gebruik vah het feit dat Chroesjtsjow bond genoten nodig heeft die zijn zijde kiezen in het geschil met Peking: hij kan het zich niet permitteren zich gehaat te maken bij wat nog wel zijn satellieten worden ge noemd, maar in feite meer en meer gewone bondgenoten wor den met eigen belangen, eigen meningen en ook een eigen wil. Er is hier eigenlijk net zoiets aan de gang als in het westen waar Frankrijk een buitenbeen tje is door een fervent nationalis me, hoewel er verder ondanks alle geprikkeldheden geen twij fel aan kan bestaan dat het wel degelijk tot het westelijk kamp behoort. Maar ook in dit geval is geen sprake van een breuk in het kamp. De Roemenen zijn nationalis tisch en ze zorgen zo goed als het kan voor hun eigen belangen. Maar ze blijven ook al zijn ze wel eens wat lastig een be trouwbaar lid van het oostelijk blok. In het westen zal men Pa rijs' koppige dwarsheid wel eens verwensen, maar toch ook erken nen dat samenwerking op een democratische basis dergelijke eigenzinnigheid mogelijk moet maken. En wie zo denkt, moet zich over deze Roemeense ontwikkeling ook verheugen; er ontstaat weliswaar noodgedwongen iets democratisch ook in dat kamp als niet meer één man of één college de toon aangeeft, maar er overleg gepleegd moet worden door lieden die allerlei inzichten hebben, over wat uit eindelijk de gemeenschappelijke houding zal zijn. Bij de controlepost te Pangka- lan Ammo op Maleisisch-Borneo zijn donderdag 32 gewapende In donesiërs aangekomen. Het was de eerste groep Indonesische vrij willigers die zich volgens het akkoord tussen Indonesië en Ma leisië uit Noord-Borneo terug trok. Adv. Het Spaanse ministerie van voorlichting heeft woensdag avond meegedeeld, dat de afge lopen weken in Spanje ongeveer honderd personen zijn gearres teerd, die voor het speciale tri bunaal voor openbare orde zul len moeten verschijnen. De ar restaties werden verricht te Bar celona, Sevilla, Valencia, Ali cante, Albacete, Murcia en Cas-, tellon. Het betreft hier, aldus de bekendmaking, drie marxistische groepen. In Barcelona werden de lei ders van de socialistische een heidspartij van Catalonië, voor het merendeel studenten, aange houden. De leden van deze par tij bedreven propaganda onder arbeiders en mede-studenten en stonden in contact met agenten in Frankrijk en België, zo zei het ministerie. Koningin Juliana heeft, giste ren een bezoek aan Gouda ge bracht, alvorens ze in middag naar Rotterdam ging om de of ficiële opening van de „Oosten rijkse week" door minister An- driessen in de „Ahoi-hai" bij te Rond half elf arriveerde de landsvrouwe bij de gemeente grens, waar burgemeester mr dr K. F. O. James; de Commissaris van de Koningin mr J. Klaasesz en hoofdcommissaris van politie A. Hensums ter begroeting aan wezig waren. De eigenlijke ont vangst vond plaats in het stede lijk museum, het uit de veertien de eeuw daterende „Catharina- gasthuis", dat juist is gerestau- heerd en omgetoverd tot een charmant museum van kerke lijke kunst en oude stijlkamers. De koningin betrad het mu seum via het zogenaamde „Laze- ruspoortje", dat vroeger deel uit maakte van het leprozenhuis aan het Nonnenwater, maar dat we- In het bergachtige gehied van noordwest-Cyprus zijn donder dag hevige vuurgevechten uit gebroken tussen de bewoners van een Grieks en een Turks dorp, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties in Nico sia gezegd. Er werd gebruik gemaakt van mortieren en automatische wa pens. De gevechten waren uitgebro ken tussen bewoners van het Grieks-Cyprische dorp Mosphi- leri en het Turks-Cyprische dorp De Sowjetrussische premier Chroesjtsjov is donderdag met. zijn gevolg uit Kopenhagen naar Beldringe op het eiland Fünen vertrokken, waar de derde dag van het staatsbezoek aan Dene marken wordt doorgebracht. Straaljagers van de Deense luchtmacht vormden hoog boven het vliegtuig van Chroesjtsjov een beschermende paraplu. Op Fünen bezocht de Russische pre mier drie boerderijen, een land bouwschool en het huis van de bekerde Deense schrijver Hans Christian Andersen in Odense. Tijdens dit bezoek waren twee duizend politiemannen op de been. Na terugkeer in Kopenhagen dineerde Chroesjtsjov met de Deense premier, Jens Otto Krag, in diens woning in Kopenhagen. Aan dit diner zouden slechts 14 personen aanzitten. Het is geen onderdeel v«n het programma. Ayios Theodhoros in het Piye- nia-gebied. Een school in het Grieks-Cyprische dorp werd door mortiervuur in brand ge schoten, terwijl ook de kerk van dat dorp was beschoten. Het vuren werd gestaakt toen de V. N.-troepen met 75 Zweed se militaire waren versterkt. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Het was de vierde achtereen volgende dag dat er in dit gebied werd geschoten. De gevechten hebben aan één Turkse Cyprioot het leven ge kost, terwijl er twee werden ge wond. Voorts zijn drie Griekse Cyprioten gewond. Het aantal doden in het ge bied van Sind in west-Pakistan, dat in het afgelopen weekeinde door noodweer geteisterd is, is tot 330 gestegen. President Nasser van Egypte heeft donderdag gezegd, dat in het noordwesten van Jemen „ver woede gevechten" worden ge leverd. Maar het Jemenitische republikeinse bewind kon zich zelf verdedigen. De Jemeniti sche strijdkrachten van dit be wind hadden grote gebieden be vrijd en grote hoeveelheden wa pens buitgemaakt. In Zuid-Afrika is veel sneeuw gevallen. In Johannesburg en omgeving ligt hier en daar 25 cm. In vele streken is het voor het eerst in deze eeuw dat er sneeuw valt. Honderden schapen zijn van koude gestorven. gens nieuwbouw verplaatst moest worden en nu de ingang is tot de museumtuin. Hare Ma jesteit, gekleed in een turquoise mantel met bijpassende hoed en een gebloemde zomer.japon ondanks de regen die gestaag neerdaalde liet in de „Grach tenzaal" van het museum de leden van het gemeentebestuur en de directeur van het museum, dr J. Schouten, aan zich voor stellen. Ook de le'den van de commissie van advies voor de Musea in Gouda en architect Ph. J. W. C. Bolt, die de restauratie leidde, maakten er hun opwach ting. Bijna anderhalf uur verbleef de koningin in het museum. Ze maakte een wandeling door de oude stijlkamers, bezocht de col lectie Paul Arntzenius en de col lecties van Barbizon en Paul Ci troen, die in het museum geëx poseerd worden. Ook de oude Cherurgijnskamer, thans weer als vergaderplaats van de afde ling Gouda van de maatschappij ter bevordering van de genees kunst in gebruik, en de oude apotheek werden door de konin gin bezocht. Omstreeks kwart over twaalf verliet Hare Ma jesteit het „Catharinagasthuis" voor een korte rit door de stad, waar juist markt werd gehou den. BURGEMEESTER MET PENSIOEN Het laatste officiële bezoek dat de koningin aan Gouda bracht, dateert uit 1952, maar enkele ja ren later bracht de koningin nog een kort niet officieel bezoek aan de stad in gezelschap van de groothertogin van Luxemburg, die toen haar gast was en die ze iets van de oude kaasstad wilde laten zien. Burgemeester James van Gou da gaat per 1 juli met pensioen, zodat dit bezoek van de koningin een bijzondere Afsluiting van zijn ambtsperiode mag worden ge noemd. BEELD ONTHULD In het begin van de middag heeft koningin Juliana in Vree wijk, een nieuwe wijk van Gou da, een beeld, voorstellende „De ontheemden", onthuld. Mr V. Brouwer, vertegenwoordiger van de hoge commissaris van het vluchtelingenwezen; de Ameri kaanse consul-generaal in Rot terdam V. Washburn, de Ameri kaanse beeldhouder Albert Ste wart, maker van het beeld en eeri talrijk publiek waren hierbij aan wezig. De plechtige onthulling werd omlijst door declamatie en applaus van de honderden moe ders met hun kinderen, die ervan geprofiteerd hebben dat de regen had opgehouden en een warm zonnetje was doorgebroken. Van de Dunantsingel, waar het beeld staat, vervolgde de koningin haar rondrit door het met vlag gen versierde Gouda met als eindpunt het prachtige zeven- tiende-eeuwse stadhuis, waar burgemeester James zijn hoge gast en haar gevolg een lunch, aanbood. Het marktplein, waar op het stadhuis staat, was in vol le bedrijvigheid. De witte kramen staken gezellig af tegen de ouda gevels van het plein en het was er uiteraard drukker dan ooit. De rood-wit gestreepte vlag met de gouden sterren van Gou da wapperde fier uit een zolder raam van het stadhuis ten teken van het hoge bezoek. KAAS Na de lunch bezocht Hare Ma jesteit het rusthuis „Huize Ju liana", waarna zij het bezoek be sloot met een kijkje in het kaas pakhuis van de coöperatie „De Producent", waar haar onder meer werd gedemonstreerd hoe op half-mechanische wijze op 'n boerderij kaas kan worden ge maakt. Een grote boerenkaas werd haar ter herinnering aan geboden. Het koelsehip Brunswick van 3.128 ton is gisteren in de ha ven van Hamburg gekapseysd, toen het uit een droogdok kwam. Het vaartuig was juist door de Westduitse rederij overgedragen aan de Russen die het hebben gekocht. De Russische matrozen die zich aan boord bevonden, sprongen allen te water en kon den worden opgepikt. Een per soneelslid van de Duitse rederij bevond zich evenwel beneden- deks. Men begon met snijbran ders een gat in de romp van het schip te maken op de plaats waar de man zich vermoedelijk bevond. De Brunswick is in 1956 gebouwd. Het is het negende schip dat door de rederij naar de Sowjet-Unie is verkocht. Nader werd gemeld dat het stoffelijk overschot van het be trokken personeelslid, een hof meester, is geborgen. 150 JAAR NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP H. M. de Koningin heeft woens dag in de Westerkerlc te Amster dam een herdenkingsbijeenkomst van het Nederlands Bijbelge nootschap ter gelegenheid van zijn 150-jarig bestaan bijge woond. De foto toont H. M. de Konin gin met naast haar de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. Th. H. Bot en mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerse Kamer der Staten- Generaal. koeler De temperaturen boven Neder land liepen donderdag nogal uit een. Terwijl het in het oosten en zuidoosten van het land bij vrij zonnig weer 25 tot 29 graden iwas, regende het in noord-Ne- deriand bij temperaturen van 15 a 16 graden. Ook boven Duits land was hét warm weer met temperaturen tussen 25 en 29 graden. Koelere lucht werd aan getroffen boven de Britse eilan- i den en 'n groot deel van Frank- Prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de E. E. G.-com- missie, heeft donderdag in Straatsburg verklaard, dat de groei en bloei van de E. E. G.- eeonomie ongetwijfeld de ge wone verbruiker in de gemeen schap ten goede is gekomen. De bloei die wij jaren hebben gekend, zou zonder de gemeen schappelijke markt niet mogelijk zijn geweest, zo zei hij. Vast staat dat de lonen per hoofd van de beroepsbevolking met 56 pro cent zijn gestegen en de prijzen van de verbruiksartikelen met slechts 16 procent. Het verschil tussen deze cijfers geeft 't voor deel aan dat de consument van de economische ontwikkeling heeft gehad. Het is niet voor niets, aldus Hallstein, dat liet aantal per sonenauto's in de E. E. G. per duizend inwoners van K>80 tot 1963 van 78 tot 102 is geste gen. HALVERWEGE Hallstein verklaarde dit bij de indiening van het zevende jaar verslag van de E. E. G. bij het Europese parlement, waarin de E. E. G.-commissie verantwoor delijkheid aflegt voor "haar doen en laten. De gemeenschap is nu halverwege de overgangsperiode, zo zei hij, en zij heeft bewezen een overweldigend succes te zijn. De tegenslagen die er fejn ge weest, konden volgens hem de glans van de eerste zes jaar niet wegnemen. Hallstein waar schuwde tegen een „onwaarach tige politieke unie" van de E. E. G.-landen. De E. E. G.-com missie is voorstandster van uit breiding van de integratie tot andere gebieden en wel zo spoe- 1 dig mogelijk, doch er is geen weg naar de politieke unie, of beter gezegd e-en Europese fede ratie die om de bestaande ge meenschappen heen voert. Die weg gaat er dwars doorheen. Valt de economische gemeen schap uiteen, dan is de nolïtieke gemeenschap voor onze gene ratie verloren, aldus Hallstein. AFBRAAK DOUANETARIEVEN Niet alleen een onwaarachtige politieke unie, maar ook een slechte fusie van de executieven of een systematische ontkrach ting van de meerderheidsbeslui ten in de E.E.G. zouden de ver dere integratie in gevaar kunnen brengen. Meer dan ooit is de ver dere ontwikkeling van de E.E.G. nodig, aangezien op dit ogenblik elke stilstand een stap achteruit zou zijn. De E.E.G.-voorzitter pleitte voor een versnelde afbraak van de resterende douanetarieven tussen de zes partners en een versnelde opbouw van het ge meenschappelijke buitentarief. Het verdiende aanbeveling de douane-unie bij het begin van de derde etappe der overgangs periode (januari 1966) verwezen lijkt te hebben. Een voltooid ge meenschappelijk buitentarief was vooral van belang voor de Ken- nedyronde en de definitieve ver vlechting van de zes nationale economieën zou een sterke druk uitoefenen om verdere maatrege len, in het bijzonder op het ge bied van de gemeenschappelijke handelspolitiek, monetaire poli tiek en conjunctuurpolitiek niet meer uit te stellen. In het ver band van de Kennedyronde zei Hallstein, dat spoedig een ge meenschappelijke graanprijs moet worden vastgesteld, omdat anders in Genève stilstand zou intreden, evenals ih het gemeen schappelijke landbouwbeleid. Het inflatiegevaar dat zich de laatste tijd in enkele ledenstaten heeft voorgedaan, moest volgens Hallstein de nieuwe impuls zijn voor de opbouw van de econo mische unie. Wilde men de re sultaten van de bereikte integra tie niet prijsgeven, dan kon al leen door een vlucht naar voren in een gemeenschappelijke poli tiek binnen de gemeenschap het inflatieprobleem worden opge lost. rijk. Daar in onze streken de wind vandaag noordelijk zal zijn wordt de warme lucht verdreven en zullen de temperaturen in het algemeen lager zijn dan donder dag. Vanwege de nabijheid van een depressiegebied moet voorts op veel bewolking worden gere kend met tijdelijk regen pf on weer. medegedeeld doorh et K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen of onweer Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk regen of on weer. Matige, in de kuststreken af en toe vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. In het al gemeen lagere temperaturen dan donderdag. VRIJDAG 19 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.57 10.25 Terneuzen 10.32 11.00 Hansweert 11.12 11.40 Walsoorden 11.22 1.50 ZATERDAG 20 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.02 11.18 Terneuzen 11.37 11.53 Hansweert 0.7 12.33 Walsoorden 0.27 12.43 ZON MAAN op onder op Juni 19 4.19 9.03 3.18 20 4.19 9.03 4.26 21 4.20 9.04 5.35 22 4.20 9.04 6.42 23 4.20 9.04 7.47 24 4.20 9.04 8.47 25 4.21 9,04 &4L 1.59 2.33! 2.33

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1