„de zaanse schans Tweede Kamer voort over de zette het debat ziekenfondswet Nieuw succes voor Goldwater Binnenlands nieuws VERTRAGING IN BOUW VAN HET TELEVISIE-PLATFORM een bewoond museum RECHTSZAKEN Pagina 5 Prinses Irene wil echte Hollandse kamer INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING IN FRANKRIJK DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA Geen uitzendingen vóór november Zaansf. h°utbouw hüize" ,e"ige m°leri' f"als ui! Naar definitieve oplossing van het Belgische artsenconflict? I «u i'* t Donderdag 18 juni 1964 DIS VHIJE ZEEUW De uitgaven per verplicht-ver zekerde voor huisartsenhulp zijn in de laatste twintig jaren (1942 1962) gestegen tot het vier voudige; voor genees- en ver bandmiddelen en tandheelkun dige hulp tot het zesvoudige, voor specialistische hulp tot het twaalfvoudige en voor zieken- huisverpleging tot het elfvou- dige. Deze cijfers verstrekte minis ter Veldkamp in de Tweede Ka mer bij de voortgezette behan deling van het ontwerp-zieken- fondswet. De minister noemde het be grijpelijk, dat over de vraag, of de verplichte ziekenfondsver zekering en de ziekenfondsver zekering in het algemeen gere kend moeten worden tot de so ciale verzekering dan wel tot de volksgezondheid, heftig wordt gediscussieerd, zo heftig dat men soms door de bomen van de so ciale verzekering het bos van de volksgezondheid niet meer ziet. NOG GEEN BESLISSING Het is gisteren nog niet tot een beslissing gekomen over het wetsontwerp. De eindstemming zal plaats hebben op een nader te bepalen datum om de kamer de gelegenheid te geven zich te beraden over de als gevolg van een groot aantal wijzigingen her ziene tekst. De ziekenfondsraad zal uitten hoogste 35 leden en een gelijk aantal plaatsvervangende leden bestaan. Een vijfde gedeelte van die leden zal worden aangewezen door de minister. Van de raad zullen verder deel uitmaken leden en plaatsvervangende leden, aan te wijzen door orga nisaties van ziekenfondsen. HET JUISTE RECHTSBEGINSEL De minister onderstreepte het feit, dat thans een begin kan worden gemaakt met de wette lijke vormgeving van de mate rie der verplichte ziekenfonds verzekering, een vormgeving die gepaard kan gaan met codifica tie en unificatie van het zieken- fondsrecht. Hij zei het beginsel der ver plichte verzekering met zoveel nadruk te verdedigen, omdat hem dit het juiste rechtsbegin sel lijkt. Voor de vormgeving van de verplichte ziekenfondsverzeke ring is de betrokkenheid van de ziekenfondsen en de medewer kers van.allergrootste beteke nis,' zomede een goed samenspel -tussen-ziekenfondsen en mede werkers enerzijds en tussen zie kenfondsen en medewerkers van de ziekenfondsraad en de cen trale overheid anderzijds. „Dit samenspel is in grote mate van belang voor een goede uit voering van de verplichte zie kenfondsverzekering, maar bo venal voor de gezondheidszorg voor de individuele mens." AMENDEMENTEN De minister zei geen bezwaar te hebben tegen het amendement tot uitbreiding van de zieken fondsraad met de vertegenwoor digers van organisaties van zie kenfondsen. Ook het amendement van de bijzondere commissie over de werkgebieden werd door de mi nister niet bestreden. Niet onaanvaardbaar noemde de bewindsman, sprekend over de vrijwillige verzekering, de ge dachte om op eenvoudiger wijze tewerk te gaan, met name door het introduceren van een unifor me premie, welke overigens ver schillend zal zijn voor gehuwden en voor ongehuwden. VOORTDURENDE OPWAARTSE DRUK Staatssecretaris Bartels, die na der inging op het volksgezond heidsaspect van het ziekenfonds wezen, stelde dat ruim zeventig percent van de bevolking zijn recht op gezondheidszorg in de ziekenfondsverzekering vindt ge waarborgd. Sprekend over het beperkt eigen risico merkte Hij op, dat deze gedachte bezinning en stu die waard is. „De resultaten moeten worden afgewacht voor dat eventuele toepassing van dit eigen risico in de praktijk over wogen mag worden". Opgemerkt werd, dat er factoren in het ge ding zijn, die vooralsnog pleiten tegen invoering van dit eigen risico. De eigen beperkte bijdra ge biedt vooralsnog geen oplos sing. Spr. noemde het waar schijnlijk, dat in de toekomst een voortdurende aandrang tot uit breiding van de gezondheidsfaci liteiten zal worden uitgeoefend. „Een confrontatie met 'n voort durende opwaartse druk op de medische consumptie zal ons niet bespaard blijven", aldus de staatssecretaris. Hij wees er op dat in het ont werp van wet waarborgen wor den geschapen voor een goed samenspel tussen medewerkers, ziekenfondsen en centrale over heid. „De samenwerking is als een verworvenheid uit het ver leden gehandhaafd als een basis voor de toekomstige ontwikke ling". DE VRIJWILLIG VERZEKERDEN Het amendement-Berger be treffende de betaling door de vrijwillig verzekerde aan het ziekenfonds van een premie vol gens een door dat ziekenfonds vastgestelde tarief, werd met 70 tegen 41 stemmen aangeno men. Tegen dit amdement stem den de leden van de fracties van de A.R.P., de K.V.P. en G.P.V. In het wetsontwerp werd de gedachte gelanceerd, dat de vrij willig verzekerden naar gelang van hun inkomen ingedeeld in drie tariefsklassen de premie zouden betalen. Minister Veldkamp, die bezwa ren tegen het amendement-Ber ger ontvouwde en aanvaarding daarvan ontraadde, zei meer te zien in een op dit punt van pre mieheffing ingediend amende- ment-Maenen. Dit amendement, dat de invoering van een ver plichte premieheffing in drie klassen (ongehuwden, gehuwden zonder kinderen of met één of twee kinderen en gehuwden met drie of meer kinderen) behels de, werd evenwel ingetrokken. Het artikel dat de mogelijk heid tot exploitatie van de eigen instellingen van de ziekenfond sen (o.m. de levering van kunst en hulpmiddelen aan de ver zekerden en de verzorging van het ziekenvervoer) aan banden legt, werd aanvaard. De stem ming over dit artikel moest twee maal worden gehouden, omdat bij de stemming bij zitten en op staan de stemverhouding niet duidelijk tot uiting kwam. Het verschil bij de hoofdelijke stem ming was dan ook miniem; het artikel werd aangenomen met 58 stemmen vóór en 51 tegen. De regeling in het wetsont werp m.b.t. de medewerkers (huisarts, specialist, tandarts, tandheelkundige, apotheker, vroedvrouw en heilgymnast- masseur) werd bij nota van wij ziging door de bewindsman enigszins veranderd. Het comité huwelijksgeschenk prinses Irene deelt het volgende mee: In Madrid vond vrij onver wacht op 15 juni een ontmoeting plaats tussen prinses Irene, don Carlos en de voorzitter van het comité, dr. J. P. Gribling uit Nij megen. In een langdurig en openhartig gesprek verklaarde prinses Irene zichtbaar ontroerd, verheugd te zijn over het bedrag, dat tot nu toe bijeen was ge bracht en waartoe ook de jeugd zo belangrijk heeft bijgedragen. Op de vraag of de prinses reeds een suggestie zou kunnen doen over de aard van het geschenk, antwoordde zij dat zij in haar toekomstige woning graag een echte Holandse kamer zou willen hebben. Dr Gribling vertelde prinses Irene, dat tot nu toe ongeveer 50.000 gulden was binnengeko men, maar dat de termijn van inzending opnieuw verlengd werd omdat in de laatste dagen nog vrij veel stortingen zijn binnen gekomen. De 56 afgevaardigden, die de republikeinen in de staat Texas op de komende partij conferentie te San Francisco zullen ver tegenwoordigen, hebben zich eenstemmig verbonden tot steun aan senator Goldwater. Hierdoor hebben zich nu 674 afgevaardigden verbonden om Goldwater te steunen, hetgeen volgens niet-officiële cijfers 19 meer is dan het aantal dat hij nodig heeft om als republikeins kandidaat te worden aangewe zen. Goldwater zelf heeft gezegd dat hij zijn campagne voor het winnen van afgevaardigden zal voortzetten. Later werd uit Little Rock gemeld, dat negen van de twaalf In Frankrijk is inenting tegen kinderverlamming verplicht ge worden, nadat de nationale ver gadering in laotste lezing een desbetreffend wetsontwerp heeft goedgekeurd. Man overboord geen man overboord In de mening dat zijn vriend overboord was gevallen, is dins dagavond twee mijl voor de monding van de Nieuwe Water weg de 19-jarige Duitser Ditmar Wolfgard uit Erkenschwick in zee gesprongen van de „Prinses Beatrix" van' de Maatschappij Zeeland. De vriend bleek achter af niet overboord te zijn. Wolf gard is opgepikt door de loods boot „Rigel", waar hij van kle ren werd voorzien. Toen hij in het water lag, had hij zich name lijk van zijn kleren ontdaan. Met zijn kleren is ook zijn geld ver dwenen, maar zijn doorreis naar huis per Scandinavië-express is inmiddels geregeld. afgevaardigden van de staat Ar kansas naar de republikeinse conventie hebben besloten op Barry Goldwater te stemmen. BEDREIGINGEN Gouverneur William Scranton van Pennsylvania, die tegen Goldwater in het strijdperk is getreden, is op zijn verkiezings- tournée te Minneapolis in de staat Minnesota met de dood be dreigd. Het F.B.I. heeft meegedeeld, dat een plaatselijk radiostation een anoniem telefoontje had ontvangen waarin werd aange kondigd dat de gouverneur ver moord zou worden. Bij zijn aan komst op het vliegveld van Min neapolis werd Scranton onder streng politie-escorte ontvangen. Scranton is dinsdag tweemaal met de dood bedreigd, met een anoniem telefoongesprek en met een brief, die het poststempel van New York droeg zonder adres van afzender. JONHSON EN DE REPUBLIKEINEN President Johnson is woensdag ingegaan op kritiek van de repu- buitenland hun prestige en in ten onder zijn bestuur in het buiten land hun prestige en in het binnenland hun kracht ver liezen. Er is geen sprake van dat ons prestige in het buitenland en onze kracht in het binnenland vermindert, zo zei hij in een toespraak tot arbeiders in de communicatie-industrie. Johnson sprak niet recht streeks over de komende presi dentsverkiezingen en ook noem de hij de republikeinse senator Goldwater, die kritiek heeft ge leverd op zijn bestuur, niet met name. De president zei dat hij een staat ging bouwen waarop pre sident Roosevelt had gehoopt, waarvoor president Truman had gewerkt en president Kennedy was gestorven. „We gaan een grote maatschappij opbouwen, waar niemand het slachtoffer is van vrees, armoede of haat". Jonhson sprak zijn bezorgdheid uit over de toenemende automa tisering in de industrie. Per jaar worden meer dan twee miljoen taken overgenomen door machi nes en dit aantal zal nog stijgen met de technische vooruitgang, zo zei hij. Bovendien nam de groei van het arbeidspotentieel in de jaren zestig 50 procent sneller toe dan in de jaren vijf- Het grootste deel van het spoorwegpersoneel in het mid den-westen van de Verenigde Staten heeft dinsdag het werk hervat. De treinen lopen weer vrijwel normaal. In de havenstad Houston in Texas wordt door de stakers nog gepost. Ongeveer 150 wagons met koren, maandag daar aangekomen, moeten nog gelost worden. Een oud Zaans stadje met houten hulzen verrijst om de eeuwen te trotseren zeventiende eeuw, aantrekkelijk en charmant, ademend een eigen Zaandam (P&P) - Wanneer u in noordelijke richting door Zaandam rijdt in de richting Alkmaar en bij Zaandijk rechtsaf de weg neemt naar Purmerend, komt u via de Julianabrug over de Zaan. Links ziet u dan, beneden langs de oever, een pittoresk schouwspel van oude Een teleurgestelde ir P. J. Heerema van de combinatie Brown and Root-Heerema, de maatschappij die het R. E. M.- eiland voor de Nederlandse kust plaatst, heeft bevestigd dat er een belangrijke stagnatie is opgetreden in de bouw van het televisieplatform. „De uitreiking van de Amerikaanse exportlicentie voor technische apparatuur ondervindt behoorlijke vertraging. Ook de aflevering van die apparatuur loopt niet geheel naar wens", aldus de heer Heerema. Hij. is bang dat de streef datum van 15 augustus a.s. niet gehaald wordt. „Het kon wel eens oktober of november worden eer we voor het eerst gaan uitzenden''. Het bezoek dat de heer Heerema dinsdag aan New York bracht, stond niet in verband met de moeilijkheden over de exportlicentie. „Voor ik wegging wist ik nog van niets. Pas in New York bereikten mij uit Nederland de geruchten", zo zei de heer Heerema. Hij heeft in New York in eerste instantie besprekingen gevoerd over wat hij noemde coördinatie in de aflevering van de apparatuur. De heer Heerema wees er nadrukkelijk op dat deze apparatuur uit verschillende delen van de we reld moet komen en niet alleen uit de Verenigde Staten. AMERIKA GEEFT APPARATUUR VRIJ Alle apparaturen, die ten behoeve van 't televisie-eiland Noordzee in de Verenigde Staten zijn besteld, zijn daar voor export vrijgegeven. Dit heeft de directeur van de R. E. M., ir. Heerema uit Wassenaar, woensdagavond van Ameri kaanse fabrikanten vernomen. Ir. Heerema zei thans reden tot gematigd optimisme te hebben over de aflevering van verdere apparaturen voor de tv-zender. Deze worden in landen buiten de V. S. gemaakt. Hij hoopt, dat deze onderdelen ook spoedig voor export zul len worden vrijgegeven. sfeer, zo geheel anders dan die van onze moderne tijd, dat u ge' neigd berv) hier even stil te staan en een en ander eens van meer na bij te bekijken. Wij hebben dat gedaan en trokken vergezeld van de heer F. Mars, Heemkunde, ambtenaar van de gemeente Zaandam naar beneden, de polder in, om dit unieke hoekje te verkennen. Wat wij hier te zien kregen, sloeg ons met stomme verbazing en diepe bewondering, want op dit plekje Nederlandse grond wordt iets heel bijzonders tot stand gebracht. STEDELIJK STADSSCHOONRESERVAAT een moderne stad, Zaandam ontwierp hiervoor het In welingelichte kringen in Brussel wordt verwacht, dat nu spoedig een oplossing komt van het conflict tussen de regering en de nationale artsenfederatie over de nieuwe ziekte- en invalidi teitswet. Woensdagavond werd ophieuw een bijeenkomst gehou den van regeringsvertegenwoor digers, de artsenfederatie, werk gevers en werknemers en afge vaardigden van de ziekenfondsen, die van beslissende betekenis kan zijn In de voorbereidende bespre kingen is een grote mate van overeenstemming bereikt over de drie nog resterende geschilpun ten. Dit zijn de vaststelling van de honoraria in de nieuwe bepa lingen, de afzonderlijke regelin gen voor minder draagkrachti- gen (weduwen, wezen, gepen sioneerden en invaliden) en de „discriminatie" tussen artsen, die een overeenkomst sluiten met de ziekenfondsen onder de nieuwe wet en de „vrije" geneesheren. Dit laatste houdt in dat onder be paalde omstandigheden de fond sen een groter deel van het ho norarium aan verzekerden terug betalen, indien deze een arts raadplegen, die wél een overeen komst heeft afgesloten. Gehoopt wordt, dat vóór 1 juli over alle geschilpunten een ak koord zaj zijn bereikt. GOEDERENWAGON UITGEBRAND Op het emplacement Utrecht van de Nederlandse Spoorwegen is dinsdagavond een gesloten goederenwagen uitgebrand. De brand was onderweg binnen de wagon ontstaan en de lading stukgoederen had al vlam gevat vóór de trein Utrecht om tien vóór half twaalf binnenliep. De trein kwam uit Amsterdam en ging naar Maastricht. De brandweer had het vuur na ruim vijf kwartier geblust. De houten ombouw van de goederen wagen en de lading, bestaande uit o.m. sigaren, ballpoints en para plu's, ging verloren. VEEHOUDER OMGEKOMEN Paarden schrokken van door breking geluidsbarrière. De 34-jarige veehouder K. van der Veen uit Surhuizum, die op de eerste van twee boerenwagens zat, sprong woensdagavond in paniek van de wagen en moet op slag dood zijn geweest. Zijn lichaam kwam in een bermsloot terecrt. De paarden voor de wa gen waren geschrokken toen een straaljager de geluidsbarrière doorbrak. De dieren sloegen op hol. De 26-jarige knecht van de vee houder, de heer S. Huizinga, eveneens uit Surhuizum, die ook op de bok zat, sprong 500 meter verderop van de wagen. In de mening dat zijn baas niet gewond was, achtervolgde de knecht de twee paarden. Hij haalde ze drie km verderop in bij het dorp Har- kema. Het span was ongedeerd, maar Zaandam is een stad die met haar tijd mee gaat. Het gevolg daarvan is, dat er onherroepelijk moet worden gemoderniseerd. Dat is trouwens iets, dat voor de gehele Zaan streek geldt. Er komt steeds meer industrie die ruimte vraagt, er moeten nieuwe woonwijken wor den gecreëerd en oude hoekjes moeten worden opgeruimd om vervangen te worden door moder ne nieuwbouw. Allemaal dingen de een Stad, die met haar tijd wil meegaan en haar bloei wenst te behouden noodgedwongen moet doen. Ook hier dreigen grote gevaren, evenals dat elders bij dergelijke uitbreiding en nieuwbouw het ge val is. Veel ouds moet verdwijnen en dat vergt offers. We moeten wel be denken, dat wat eenmaal door slopershamer is verdwenen, voor geen geld van de wereld weer in oorspronkelijke vorm is te her stellen. Dat is iets, wat men in de Zaan streek bijzonder goed heeft inge zien. Bij de modernisering zullen vele oude huizen en dergelijke moeten verdwijnen en die oude huizen hebben waarde, culturele waarde, want zij zijn in veel ge- j ,„„m ,Ai vallen unieke vertegenwoordigers de twee wagens waren tengevol- yan de typische Zaanse houtbouWj ge van botsingen onderweg to- daterend uit de zeventiende eeuw. taal vernield. Toen de heer Hui- ;peze houtbouw zal langzaam maar zinga anderhalf uur later in Sur- zeker totaal verdwijnen en dan huizum terugkeerde met de paar- kent men een en ander nog slechts den, vond hij het lijk van zijn van horen vertellen of van foto's baas in de sloot. Het is gebleken, en tekeningen. Dan zullen er ve- dat de man overleed tengevolge len zijn die later verzuchten van een schedelbasisfractuur. „Och, wat is dat toch jammer, Het slachtoffer was gehuwd en dat daar niets meer van bewaard vader van één kind. Zijn echtge- is gebleven note verwacht een tweede kind. DRIE WEKEN CEL VOOR CLANDESTIEN SLACHTEN Tot zes weken hechtenis, waar van drie weken voorwaardelijk, veroordeelde de economische po litierechter in Den Haag de* 72- jarige koopman W. B. en diens 43-jarige zoon, beiden uit Zoe- termeer, die klandestien een var ken en een kalf hadden geslacht. Ambtenaren van de keurings dienst hadden geconstateerd, dat het vlees van het varken in staat van ontbinding verkeerde en dat het kalf aan een ziekte had ge leden, zodat het vlees van beide dieren voor de menselijke con sumptie werd afgekeurd. „Daar begrijp ik niets van", zo betoogde de vader, „het var ken spartelde nog toen we het slachtten". Volgens verdachte zou het vlees voor eigen con sumptie zijn geweest. Dit trok de of icier van justitie echter in twijfel. Zijn eis: drie weken hechtenis hetgeen felle protesten bij deze verdachte teweegbracht. De rechter legde een zwaardere straf op. MiljoenenplM Om dat te voorkomen is 'de Stich ting Zaanse Schans opgericht, een instelling die zal trachten een col lectie van deze typische Zaanse houtbouw in zijn geheel te bewa ren voor de komende eeuwen. Architect Jb. Schipper Jr. te plan. Het is waarlijk een gigantisch project, een miljoenenplan, waar voor gelukkig de gehele Zaan streek is warm gelopen en waarin het rijk voor 30 procent, en de provincie voor 15 procent bijdra gen, terwijl de rest door gemeen ten en particulieren wordt bijeen gebracht. De stichting houdt nauwlettend het oog op de uitbreidings- en moderniseringsplannen en noteert dadelijk welke houten cultuur monumenten er onder slopersha mer zullen vallen. De huizen die daarvoor in aanmerking komen, worden of in hun geheel naar hun nieuwe standplaats verrold, of als dat niet mogelijk is steen voor steen en plank voor plank afge broken, nadat uiteraard eerst vele foto's en tekeningen zijn ge maakt. Ze worden voorlopig in speciale onderkomens opgeborgen. Dat zijn dan de gegadigden voor herbouw aan de Zaanse Schans. Dit opslaan is noodzakelijk, om dat de sloop in veel gevallen snel ler gaat, dan men in staat is de Zaanse Schans te herbouwen. De volvoering van het plan, zal ongeveer duren tot omstreeks 1974, maar dan staat er langs de Zaan bij de Julianabrug een prach tig houten plaatsje, een openlucht museum van Zaanse houtbouw, dat bovendien nog bewoond is, waar wordt gewerkt en geleefd. Een plaatsje bestaande uit onge veer 40 woonhuizen, een aantal molens van diverse typen met verschillende taken en voorts een hotel-restaurant helemaal in oude stijl. Het mooiste piekje De plaats waar dit allemaal wordt opgebouwd, is ook zeer goed ge kozen en wel langs de Zaan op de dijk in typisch Zaanse dijkbebou- wing, met er tegenover op de an- De opbouw van enkele houten Zaanse huisjes aan de „Zaanse Schans". dere Zaanoever de Gortershoek, waar de prachtige koopmanshui zen uit vroeger jaren zich nog vrijwel onaangetast aaneenscha- ren. Zo ontstaat een cultuur-histo risch monument van ongekende waarde. Het eerste huis dat we bezoeken, een huis in aanbouw, is een wo ning afkomstig uit de Noorder kerkstraat te Zaandam. Een schit terend stukje houtbouw van twee verdiepingen. Aan dit project wordt gewerkt onder leiding van architect C. de Jong uit De Rijp door een ploeg bouwvakkers, die stuk voor stuk uitgekozen vaklui zijn. Een dergelijk werk als de her bouw van deze houten huizen is uiteraard een kolfje naar de hand van iedere vakman timmerman, die de ware liefde voor zijn werk koestert. Hier kan hij zich uitle ven op een manier, zoals in de moderne bouw ten enenmale on mogelijk is. Grote delen van deze oude houten huizen moeten uiter aard door nieuw worden vervan gen, omdat het oude zodanig door de tand des tijds is aangetast, dat men een en ander niet meer kan gebruiken, zeker wanneer men in het oog houdt, dat deze herbouw als 't even mogelijk is de eeuwen zal moeten weerstaan. Wat nu herbouwd wordt, zal goed ge bouwd moeten worden. Hele ge velstukken, enkele dakbalken, sommige stijlen van de zijwanden moeten door nieuwe worden ver vangen. De timmerlieden kunnen genieten van 't maken van prach tige eiken lambrizeringen en wat al niet meer. Het blijkt dan ook, dat deze mannen hier met hart en ziel aan meewerken. Maar in de ze tijd van arbeidersschaarste, ze- Enige molens opgesteld in de „Zaanse Schans". Links nog een deel van de specerijenmolen „De Huisman". Voorts de paltrok hootzaagmolen „De Gekroonde Poelenburg" en de verfmolen „Dat Kat". Het stenen fabriekje rechts zal worden gesloopt en behoort niet thuis in het geheel. ker in de bouw, valt het niet mee om voldoende vakbekwame bouw vakkers hiervoor te verzamelen. Goed beschut Wij zagen de mannen aan het werk bij de herbouw, die om nachtvorst en regen buiten te hou den wordt uitgevoerd binnen een speciale houten ombouw, met plastic vensters. Zo was het niet alleen bij het huis uit de Noorder kerkstraat, maar ook bij de ande re oude houtbouw huizen die mo menteel aan de Zaanse Schans worden gerealiseerd. Overal be drijvigheid en enthousiasme. In samenwerking met de vereni ging „De Zaanse Molen" werden hier al enige molens herbouwd. We bezichtigden onder meer de specerijenmolen „De Huisman", een bovenkruier, die in blakende welstand daar zijn werk verricht. In deze molen is een fabriek voor Zaanse mosterd gevestigd. De in richting is volkomen in tact gela ten, zodat men ook nog kan ma len op de oude wijze, doch dit wordt slechts voor de aardigheid' gedaan, omdat een moderne fa briek natuurlijk op die manier niet zou kunnen concurreren. In een apart deel van de molen is de eigenlijke mosterdfabriek, uit gerust met de modernste maehir nes op dit gebied, een en ander echter ondergebracht in een schit terende culturele omgeving, waar op de molenaar, eigenaar van de fabriek, werkelijk trots is. Voorts betraden we „de Gekroon de foelenburg", een paltrok hout zaagmolen, die binnenkort ook zijn werk zal hervatten. Dan nog de verfmolen „De Kat" een bo venkruier, de oliemolen „De Ooievaar" en de korenmolen „De Dood", een bovenkruier. Wie wonen hier Voor de bewoning van deze hui zen en molens stelt de Vereniging hoge' eisen. Er zijn uiteraard ge noeg gegadigden, die in deze pi- toreske omgeving hun intrek wil len nemen, maar men wil er ze ker van zijn, dat de bewoners de monumenten op de juiste wijze zullen verzorgen en daarom se lecteert men nauwkeurig. Primair is van belang, dat de bewoners 'n zeker cultuur-historisch gevoel hebben en begrijpen welk een waardevolle behuizing zij betrek ken en de woning dienovereen komstig bewonen. Uiteraard heeft men begrepen, dat moderne mensen nu eenmaal niet naar bevrediging kunnen wonen in huizen die geen enkel comfort bieden en dus wordt in alle woningen modern sanitair aangebracht. Het is bijzonder leuk te zien hoe handig men een ert ander weet te camoufleren, zodat het niet stoort bij de bezichtiging van zo'n huis. (Nadrak -\«sbg<ten>.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5