Pijpleiding Rotterdam-Rijn heeft nieuw eindpunt Stemmachine is een succes gebleken I procent voor de ontwikkelings landen Nederlandse sanatoria lopen leeg KARNE OPBRENGST 9110 MILJARD DOLLAR PER JAAR NEDERLANDSE SPOORWEGEN GAAT PROEF NEMEN MET TREIN-TRAILER Besmettingskansen zijn groter geworden 1IJ7IGING VAN DE KIESWET VERWACHT ■UI Soldaatje spelen in Rusland 800 kubieke meter per uur frisse drank slanke drank Thans 4 miljard Eenheidsstelsel Ook China li Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 18 juni 1964 De Rotterdamse-Rijn- pijpleidingmaatschappij heeft er een nieuwe belang rijke klant bij gekregen. Even ten zuiden van Frank furt am Main in Raunheim is deze week een nieuwe raffinadferi; van de Caltex geopend, die zijn ruwe olie via de pijpleiding uit Rot terdam krijgt aangevoerd. Voor de haven betekent het een extra-aanvoer van 2 mil joen ton olie per jaar, de voor lopige capaciteit van de raffina derij. Vertaald in scheepsruimte wil dit zeggen 50 supertankers van 40.000 tot 50.000 ton per jaar één in de week die in Euro poort hun lading komen lossen. Leiding 60 cm doorsnede De pijpleiding is ten behoeve van de nieuwe raffinaderij 180 PRINSES BEATRIX MET N1EITVE HOED - IN ASCOT Als gaste van de Engelse konink lijke familie woont prinses Bea trix deze week de paardenrennen van Ascot bij. Foto: Met nieuwe hoed arri- veede de prinses dinsdag in een rijtuig bij het dorado der nieuwe hoeden dat Ascot nu eenmaal is. km langer gemaakt, namelijk de afstand van Keulen naar Frank furt. Voor dit doel duikt de 60 cm doorsnee metende leiding bij Godesberg onder de Rijn door en stijgt zij op weg naar Raunheim tot 400 m boven de zeespiegel in he heuvelland. Pompstations zijn om belas tingtechnische redenen in Duitsland niet gemaakt, zodat 5 grote pompinstallaties, dié in Venlo zijn gebouwd, de olie tot Frankfurt opstuwen en wel met een capaciteit van bijna 800 kubieke meter per uur. Van de 10.6 miljoen ton olie die in 1964 van Rotterdam uit door de pijpleiding zal worden geperst wordt 2 miljoen ton af genomen door de nieuwe Caltex- raffinaderij; 4,8 miljoen door Mobil-Gelsenberg; 3,6 miljoen door de raffinaderij van Shell in Godesberg en nog een kleine hoeveelheid, plm. 200.000 ton, door Weiseling een Duits che misch bedrijf. Kraakinstallatie De ruwe olie die bij Caltex komt, wordt in de uiterst moder ne geautomatiseerde en aan de behoefte aangepaste raffinaderij verwerkt tot de z.g. middelzware olieprodukten. Gebleken is na melijk dat relatief het gebruik van benzine achteruit is gegaan en de vraag naar lichte oliesoort ten sterk is gestegen. Dit vereiste aanpassing van het fabrikage- proces, reden waarom Caltex in Frankfurt een kraakinstallatie bouwde, die een grotere produk- tie van dieselolie, vliegtuigben- zine en huisbrandolie waarborgt. Een dergelijke installatie was er in Europa nog niet. Het terrein waarop de raf finaderij staat en waar drie opslagtanken met een capaci teit, ieder van 25.000 kubieke meter met drijvend dak, wer den gebouwd, biedt alle moge- lijkheid van uitbreiding. Het bedrijf ligt aan de Main, heeft een eigen haven en wordt aan de andere kant begrensd door belangrijke verkeerswegen en een spoorlijn. Voor de afvoer van de produkten zijn dus alle wegen aanwezig. Bovendien gaat 21 procent van de produktie met een aparte buisleiding naar „Farbwerke Höchst A. G.", een van de grootste Duitsche che mische fabrieken. Industrialisatie De betekenis van de raffinade rij voor het land Hessen werd uitvoerig gememoreerd door de minister-president van deze deel staat, dr. Georg August Zinn, die de officiële opening verrichtte. De industrialisatie van Raun heim betekent een uitbreiding van de bevolking van 8.000 in woners op het ogenblik tot 40.000 in de nabije toekomst. Overigens bleek uit de woor den van dr. Zinn dat voor de bouw van de raffinaderij kon be ginnen belangrijke eisen zijn ge steld aan voorkoming van lucht verontreiniging en waterveront reiniging. In feite is de toestand zo, dat het water dat de fabriek uit de Main oppompt, schoner dan af valwater weer wordt geloosd. Een eigen waterzuiveringsinstal latie zorgt hiervoor. Ook ter voorkoming van luchtverontrei niging zijn vele belangrijke maatregelen genomen. (Adv.) pak 75 ets. voor ca. 10 m3 „Geco" - Ottostr. 5 - Venlo MEVR. NHOE DOOR AMERIKAANSE REPUBLIKEINEN UITGENODIGD Mevr. Ngo Dinh Nhoe, schoon zuster van wijlen president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam, heeft van de Amerikaanse repu blikeinse partij een uitnodiging ontvangen om tijdens de verkie zingscampagne voor het presi dentschap naar de V. S. te komen om „de fouten van de democra tische regering in Indo-China aan de kaak te stellen". PROEFVERKIEZING MET STEMMACHINE Gisteren werd in Den Haag een proefverkiezing gehouden ten einde een voor Nederland ont worpen Amerikaanse stemma chine op haar bruikbaarheid te testen. De machine is 2 meter hoog. Op het voorpaneel staat een nauwkeurige weergave van een stembiljet. Nadat de kiezer (op de foto mr. E. H. Toxopeus, minister van binnenlandse za ken) een hefboom heeft overge haald, sluiten achter hem de op de machine aangebrachte gor dijntjes en kan eenmaal worden gestemd. Een beweeglijk gemon teerde rode stip moet op het ruit te stemvakje voor de naam van de kandidaat van keuze worden geplaatst. Wanneer de kiezer op de stemknop drukt en de hef boom weer overhaalt, wordt zijn stem mechanisch per kandidaat opgeteld. De eerste bijeenkomst van de „permanente, raad voor de we reldhandel" zal in november in New York worden gehouden, na dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties de oprich ting van de nieuwe internationale instellingen voor handel en ont wikkeling, waartoe de wereld handelsconferentie besloot, zal De Nederlandse Spoorwegen gaan binnenkort in Eind hoven een proef nemen met een nieuw vervoermiddel, waar door het mogelijk wordt dat bedrijven die geen verbinding hebben met het spoorwegnet, toch spoorwagons bij de fa briek krijgen. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van een in Zwitserland en Oostenrijk reeds onder de naam „Stras- senroller" ingeburgerd speciaal voertuig, waarop spoor wagons kunnen worden geplaatst. Deze trein-trailer is een zware truck met aanhangwagen op kleine wieltjes. Op het stationsemplacement worden de wagons op het speciaal daarvoor geconstrueerde voertuig gereden en vervolgens door een truck over de weg naar de fabriek gereden. Er is nu nog slechts sprake van een technische proefne ming, waarna moet worden beoordeeld of de trein-trailer ook voor Nederland toekomst heeft. De Nederlandse Spoor wegen zien wel wat in deze nieuwe vervoersmogelijkheid, maar men is bij de realisering van allerlei factoren afhan kelijk omdat het vervoer over de openbare wegen moet plaatsvinden. De trein-trailer heeft in Zwitserland en Oostenrijk al nut tige diensten bewezen. Philips heeft daarmee in het buiten land ook al ervaring opgedaan en wil daarom graag bij de technische proefneming in Eindhoven betrokken zijn. De tuberculose is in ons land, dat het laagste sterftecijfer van t. b.c.-patiënten heeft, nog steeds op zijn retour. Het aantal gevallen daalt met 10 procent per jaar. De Nederlandse sanatoria lopen leeg en de vraag rijst wat er straks met deze zieken inrichtingen zal moe ten gebeuren. Zij zullen waarschijnlijk gedeeltelijk moeten worden ingeschakeld voor de verpleging van andere dan t.b.c-patiën- ten. Deze en soortgelijke geluiden wa ren te horen tijdens de officiële her opening van het gerestaureerde sana torium Beatrixoord te Appelscha. De opening werd verricht door de echtgenote van de commissaris der ko ningin in Friesland, mevrouw R. H. Linthorst HomanDel Court van Krim pen, die voor het nieuwe röntgenhuis de vlag in top hees. Ook Beatrixoord, dat thans over twee moderne sanatoria be schikt, één te Haren bij Groningen met 300 bedden en én te Appelscha met 96 bedden, voelt de gevolgen van de ach teruitgang van het aantal patiënten. VERDERE OVERSCHAKELING De kinderafdeling van het nieuwe sa natorium te Haren staat nagenoeg leeg en ook de mannenafdeling is niet geheel bezet. Een deel van het sanatorium (42 bedden) is reeds in gebruik voor de ver pleging van astma-patiënten. Zowel voorzitter G. H. Kuperus als de geneesheer-directeur prof. dr. J. K. Kraan lieten doorschemeren, dat in de toekomst een verdere overschakeling op de verpleging van niet-t.b.c.-patiënten noodzakelijk zal zijn om een econo mische exploitatie van de sanatoria te verzekeren. Bedroeg in 1958 de gemiddelde bezet ting van het sanatorium 429 patiënten, in mei 1964 was dit gedaald tot 307. Er is geen reden om te veronderstel len, dat deze tendens zich niet zal voort zetten. De heer Kuperus vroeg zich af, of het niet wenselijk zal zijn om met het oog op eventuele t.b.c.-explosies een aantal bedden in reserve te houden. CONTRACTEN MET BUITENLAND Van deskundige zijde is er voor ge waarschuwd ,dat de besmettingskansen groter zijn geworden. Veel jongeren zijn nooit met t.b.c. in aanraking geweest. De contacten met het buitenland, vooral tijdens de vakantiemaanden, wor den intensiever en in de omringende landen is men nog niet zo ver gevor derd met de t.b.c.-bestrijding als in Ne derland. Dr. Drion, hoofd van de afdeling t.b.c.- bestrijding van de geneeskundige hoofd inspectie in Den Haag, noemde in dit verband Turkije als voorbeeld waar 85 tot 90 procent van de rekruten beneden de 20 jaar een tuberculine-index ble ken te hebben, tegen nog geen 10 pro cent in Nederland. Er werken 30.000 buitenlandse arbei ders in Nederland. Wij moeten niet te snel zeggen: „Wij zijn er", aldus dr. Drion, die de sanatoria noe. niet over bodig achtte. Hij was van oordeel, dat in gemeenschappelijk overleg een oplos sing moet worden gevonden voor het probleem van een economische exploi tatie bij een onvolledige bezetting. LAAGSTE STERFTECIJFER Prof. Kraan iluustreerde de teruggang van de t.b.c. met enkele sprekende cij fers. In 1953 bedroeg het aantal nieuwe gevallen van t.b.c. in ons land 12.411; vorig jaar spoorden de consultatiebu- reax 4600 nieuwe gevallen op. Met 42 t.b,c.-patiënten per 100.000 inwoners neemt Neder land een gunstige positie in. Het sterftecijfer ten gevolge van tu berculose is zelfs het laagste ter wereld. Toch is de t.b.c. nog lang niet uitge roeid als men weet dat er over de ge hele wereld per jaar nog 3 miljoen men sen sterven aan t.b.c. en dat per jaar, 20 miljoen mensen aan deze ziekte lij den. NIET INSLAPEN De daling van het aantal t.b.c.-pa- tiënten zal zich voortzetten, dank zij de effectieve behandelingsmogelijkheden, de perfecte opsporing, de doeltreffende bestrijding en preventie. Maar wij mogen daarom niet inslapen, aldus prof. Kraan, die van oordeel was, dat het bestrij- dingswerk met dezelfde nauwgezetheid zal moeten worden voortgezet, opdat niet verloren zal gaan wat gewonnen is. de voorzitter van de thans ge- hebben bekrachtigd, zo deelde eindigde wereldhandelsconferen tie, Kaissouni, woensdag op een persconferentie mede. Ook de secretaris-generaal van de we reldhandelsconferentie "rebisc'n was op de persconferentie aan wezig. De door de wereldhandelscon ferentie aanbevolen bijdrage van elk industrieland van 1 procent netto van zijn bruto nationale in komen voor de hulpverlening aan de ontwikkelingslanden zou op 't ogenblik neerkomen op een be. drag van 9 A 10 miljard dollar per jaar. De totale hulp. die tot dusver werd verstrekt door de indus trielanden aan de ontwikkelings landen, beliep volgens Prebisch 4 miljard dollar netto per jaar. Volgens de secretaris-generaal zou ook de voortdurende versto ring van de ruilvoet voor de ont wikkelingslanden een einde moe ten nemen. Hij zei dat op het ogenblik het tekort op de beta lingsbalans van de ontwikke lingslanden 6 miljard dollar be loopt. Voorzitter Kaissouni wees er op, dat er verdeeldheide bestond onder de industrielanden over de verbetering van de handel in basisprodukten. De Europese Economische Gemeenschap ener zijds wenst een organisatiestel sel voor de markten, anderzijds wensen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië vrije toegang tot de markten. Het is te hopen, zo zei Kaissoeni, dat er op de vol gende conferentie een eenheids stelsel voor deze kwestie zal worden gevonden. Met uitzonde ring van de Verenigde Staten wensen de industrielanden een speciaal voorkeursrecht voor de ontwikkelingslanden voor de in- dustrieprodukten van die lan den, in plaats van een algemene verlaging van de invoerrechten voor alle landen, onverschillig of het al dan niet ontwikkelings landen zijn. In antwoord op een vraag over uitbreiding van de volgende uit- ferentie tot alle landen van de conferentie van Bandoeng, d.w.z. ook tot de Chinese volksrepu bliek, zei Kaissouni dat voor de deelneming van elk land aan de handelsconferentie de bepalingen gelden die voor de Verenigde Naties en hun gespecialiseerde bureaus van kracht zijn. HU voegde daaraan toe: „Per soonlijk hen ik van mening, dat het niet redelijk is in een kwes tie, die betrekking op de handel heeft, om politieke redenen lan den met een belangrijke handel uit te sluiten". geworden. Het apparaat verwerkte gisteren ruim zevenhonderd kiezers waarvan driehonderd in een „piek" van twee um' zonder noemenswaardige wachttijd hun keus bepaalden. Gemiddeld werd een tijdsduur ,van ,25 seconden per'kiezer vast gesteld. Tal van proefpersoneh echter, die de machifie-nGg'niët kenden, brachten hun stem binnen zes seconden uit. Naar het oordeel van de secre taris van de kiesraad, mr dr W.. J. J. van Ommen Kloeke, zal de gemiddelde tijd in de praktijk aanzienlijk kunnen worden te ruggebracht. Het proces-verbaal van de uitslag was in 22 minuten gereed en verzonden. Bij de tra ditionele methode vergt dit do cument al gauw twee tot drie uur. De proefpersonen vonden het kiezen met de stemmachine over het algemeen eenvoudiger dan zij gedacht hadden. GUNSTIG ADVIES De proefstemming werd be-1 zocht door de minister van bin nenlandse zaken mr E. IT. Toxo- peus. Deze verklaarde zeer ge porteerd te zijn voor het invoe ren van stem-machines naast de I traditionele methode. Bij. gunstig advies van de kiesraad zal hij een voorstel tot wijziging van de kieswet indienen. Dit advies zal, naar ingewijden aannemen, gun stig zijn en waarschijnlijk reeds volgende week donderdag bij de minister op tafel liggen. BURGEMEESTERS Vele leden van de commissie van binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer en tal van bur gemeesters, o.w. die van Den Haag, Delft, Arnhem en Boxtel, kwamen tijdens een bezoek aan het „stemproeflokaal" onder de indruk van de doelmatigheid van deze eerste stemmachine op het Europese vasteland. Rest waarschijnlijk alleen nog de oplossing van liet financiële probleem, waarvoor de gemeen ten zich bij het aanschaffen van stemmachbies geplaatst zullen zien. A -A,- -V L" Q »5r mê :..mi i Honderdduizend Sowjetrus- sisehe kinderen hebben meege daan aan de „militaire spelen", die onlangs waren georganiseerd door de vereniging voor hulp aan het leger, tezamen met de or ganisatie van de „Pioniers", zo schreef woensdag de krant, „De Sowjetrussische patriot". Er werd onder meer een theoretisch examen afgenomen en er wer den .oefeningen" gehouden, waarbij een groot deel van de initiatieven waren overgelaten aan plaatselijke organisatoren. In Briansk namen 500 kipde ren deel aan een spel „waarbij alles volgens de werkelijkheid bij een veldslag verliep: vuur pijlsignalen, ontploffingen tijdens de „strijd" en camouflage-uitrus tingen". In Tasjkent speelden de scho lieren „mijnvegen". Zij legden verbindingen en hielden nacht wacht. Te Machatsjkala rukten zij óp over „radio-actief terrein" na een „atoomaanval". De 25 beste ploegen ontvingen een diploma, tenten, verrekijkers en geweren van klein kaliber. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4