PROVINCIAAL NIEUWS Premier Douclas Home over „Oost en West" vaderdag 21 juni geef vader een boek Se strijd in S0WJET-MIE BESCHEIDEN MAN CHINA in Doem der verdenking VEEL AARDBEIEN VOOR LAGE PRIJS lil AGENDA Ook met heet water uit de geyser.... EEN WERKELIJ K WITTERE WAS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 18 juni 1964 Terneuzen Breskens Clinge m@k IJzendijke Zuidzande Herdenking ©pstancl in ©©st-Uuitsland Pe tyfysepicSemie §91 Aberdeen BOSBRANDEN RAMPZALIG VOOR DE ECONOMIE VAN SURINAME Voor de telers niet rendabel FRUITTEELT IN SCHOUWENS WESTHOEK GEEN SUCCES Het nieuwe fruitteeltgebied, dat na de stormramp van 1953 in de westhoek van Schouwen werd gesticht, lijkt geen succes te wor den. De bedrijven komen er niet tot een normale rentabiliteit. De fruitteelt, die tot 1953 in het Schouwense duingebied be oefend werd, kwam door de stormramp in moeilijkheden. De polders achter de duinen werden dieper ontwaterd, waardoor in het duingebied een zekere ver droging optrad. De grondstruc tuur was achteruitgegaan. Een nieuw fruitteeltgebied werd ge sticht tussen de vlak achter de duinen lopende weg, genaamd de Hoge Zoom, en de enige kilome ters verder landinwaarts gelegen Lage Zoom. Getracht werd de grondstructuur te verbeteren, maar dat is geen succes gewor den. Het te droge jaar 1959 en het te natte jaar I960 deden het gebied evenmin goed. Volgens de Nederlandse fruittelersorganisa tie was ook het groter geworden aantal winplaatsen voor de wa terleiding van invloed. De fruittelersorganisatie, het waterschap Schouwen-Duiveland en de herverkavelingscommissie Zeeland bespreken nu wat er voor de fruittelers kan worden gedaan. DIPLOMA LAND- EN TUINBOUWSCHOOL Voor het einddiploma van de lagere land- en tuinbouwschool te Hulst zijn geslaagd de heren F. de Waart te Hulst; W. de Clerck te Oostburg; Alph. Dob- belaer en A. Verhelst te St. Jan steen; A. de Bruycker te Osse- nisse; J. d'Haens te Graauw; Fl. de Moor te Zaamslag; G. Poppe te Koewacht en Ed. de Zaegher te Nieuw Namen. H. B. S.-A OOSTBURG Aan de katholieke hogere bur gerschool St. Eloy te Oostburg zijn geslaagd voor het eindexa men A de dames M. Haverbeke en L. Everaerd te IJzendijke en A. Sturm te Waterlandkerkje. Verder slaagden de heren Ade Schot te Oostburg; Ed Corveleijn te Aardenburg; R. Cornelis te Hoofdplaat en R. Corijn te Bres- kens. EINDEXAMEN H.B.S.-B Aan het Jansenius-lyceum te Hulst slaagden voor het eind examen h. b. s. afd. B Th. Marsé en F. Acda te Sas van Gent; J. Dieleman en D. Antheunis te Axel; R. Geensen, C. Vercaute- ren, G. Stevens, P. Vercauteren en J. de Booij te Hulst; W. Neve, F. Voet en P. de Booy te Kloos- terzande; G. Persijn en W. Ver- schraegen te Koewacht; W. Uiterhoeve te Stoppeldijk en R. Guilliet te IJzendijke. CHAUFFEURSEXAMEN E. V. O. Onder auspiciën van de eon- I tactcommissie chauffeursvakbe kwaamheid (C. C. V.) nam de Eigen Vervoerders Organisatie :|(E. V. O.) in de technische school in Goes voor de 17e keer het ijaarlijkse chauffeursexamen af voor het zilveren B-diploma Eigen Vervoer". Er werd geëxamineerd in drie wakken, namelijk het autotech- 'nische, het verkeerstechnische en het commerciële en administra tieve gedeelte, terwijl de candi- daten bovendien een rijproef 'jnoesten afleggen. Aan het examen namen elf candidaten deel. Hiervan slaag den er vijf. Eén eandidaat moest wegens ziekte verstek laten gaan, terwijl één eandidaat zich heeft teruggetrokken. Twee candida ten komen in aanmerking voor een herexamen. De geslaagde kandidaten kun nen eerst het diploma krijgen, wanneer zij van hun werkgever een bewijs van één jaar schade vrij rijden hebben overgelegd. De namen van de geslaagden zijn: A. de Pooter te Axel; L. A. de Theye te Kloosterzande; J. Pouwer te Middelburg; A. Wou- terse te Veere en J. Vinke te Terneuzen. Vernielzucht Zoals reeds in een der vorige nummers van ons blad werd ge meld, vonden op enige plaatsen in de stad vernielingen van aan plantingen plaats, waarnaar de politie nog ijverig een onder zoek instelt. Het mocht haar thans geluk ken een 15-jarige fabrieksarbei der op te sporen, die in het door de dienst van gemeentewerken in het achter de flatwoningen van de Vondelstraat aangelegd plantsoen een onlangs geplant boompje uit de grond rukte en dit in de achtertuin van een der aldaar staande woningen wierp. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Predikant beroepen Door de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) is een beroep uit gebracht op ds. H. W. Ophoff te i Houwerzijl. Opening padvindersgebouw f Het nieuwe groepsgebouw voor de padvinders van de „Door-, mangroep" zal op zaterdag 4 juli a.s. des nam. 15.00 uur officieel in gebruik worden genomen. Burgemeester mr. H. Rijpstra heeft zich bereid verklaard de officiële opening te verrichten. Oudercommissie openbare kleuterschool De oudercommissie van de openbare kleuterschool aan de Oranjestraat te Terneuzen is als volgt samengesteld: J. van der Brugge, voorzitter; P. H. de Kra mer, secretaris; mevr, E. J. Don- zeVegter, mevr. J. Elvevan Akkeren en J. J. Risseeuw, leden. Aandeelhouders N.V. „Zeebad Breskens" De N.V. Exploitatiemaatschap pij „Zegbad Breskens" heeft in het recreatiegebouw op de cam ping de algemene vergadering van aandeelhouders gehouden. Voorzitter J. Carels kon een groot aantal aandeelhouders wel kom heten, waaronder burge meester J. Eekhout. Het was hem een groot genoegen dat men in zo'n groten getale naar deze ver gadering was gekomen hetgeen bewijst dat men met de N.V. meeleeft. Wij hebben, aldus de voorzitter, deze vergadering op het kampeerterrein gehouden om u te laten zien wat er met uw geld gebeurd is. De terreinen zijn uitgebreid en een nieuw kampgebouw is verrezen. Wij zijn echter nog lang niet waar wij zijn moeten, maar wij hopen dat wij op dezelfde voet voort kunnen gaan. Veel investeringen zijn nodig geweest. Ten opzichte van het gestelde doel is er winst ge boekt. Het aantrekken van vreemdelingen naar Breskens is in samenwerking met V.V.V. goed verlopen. De overnachtin gen zijn in stijgende lijn. Er zijn veel plannen gemaakt maar al les is helaas niet gerealiseerd kunnen worden. In de toekomst zal er nog een compleet rio leringssysteem moeten komen. Buiten de nu in gebruik zijnde terreinen hebben wij nog de be schikking over twe andere ter reinen waarvan wij er spoedig een in gebruik hopen te nemen. Dit zal echter weer investerin gen vragen om te voorzien in water en elektriciteit. Ook met het gemeentebestuur en het ministerie is er een goe de samenwerking. Er komen nu reeds aanvragen voor aandelen uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waar uit blijkt dat er belangstelling voor de N.V. is. De exploitatie van de stranden loopt goed. Volgend jaar hopen wij het derde terrein in gebruik te nemen om daarmede het aan tal caravans en kampeerders te kunnen uitbreiden waardoor het aantal overnachtingen de 22.000 moet kunnen halen. Als leden van de raad van be heer werden herkozen de heren F. Goethals en F. Vroon. Inge volge art. 5 der statuten werd de heer P. Zegers herkozen als beheerder. Uit het financiële verslag bleek dat er op de exploitatie van de stranden een verliessaldo was van 932,21 en op de camping ƒ2514,27. De begroting 1964 sloot met een nadelig saldo van 1500, en een post onvoorzien van 1000 gulden. Douane nam 2600 kg boter in beslag. In de nacht van maandag 15 op dinsdag 16 juni te omstreeks 2 uur hebben ambtenaren van de centrale douanepost uit Axel in een schuur op het erf van de landbouwer B. te Clinge 2600 kg boter inbeslaggenomen, die ken nelijk bestemd was om naar België te worden gesmokkeld. De landbouwer alsmede diens zoon werden gearresteerd en zul len voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. De inbeslaggenomen boter ver tegenwoordigt een waarde van circa 10.400, Het onderzoek in deze zaak duurt voort. <1©SS Afscheid mr Schlingemann Op maandag 29 juni a.s. wordt in „De Prins van Oranje" te Goes een algemene vergadering gehou den van de Z.L.M. Mr J. F. G. Schlingemann, de aftredende secretaris van de Zeeuwse landbouwmaatschappij, zal tijdens deze belangrijke ver gadering een rede uitspreken over nationaal en internationaal landbouwbeleid. Met deze rede neemt mr Schlin gemann afscheid van de Zeeuwse landbouvymaatschappij die hij zo vele jaren met de grootste toe wijding heeft gediend. Na afloop der vergadering biedt de Z. L. M. in hotel ,,De Ko renbeurs" een afscheidsreceptie aan, welke de zeer velen uit alle kringen, die met de heer Schlin gemann op enigerlei wijze con tact hebben gehad, de gelegen heid biedt de vertrekkende alge meen secretaris voorlopig voor het laatst de hand te komen drukken. Bejaardenreis naar Dinant Dinsdag maakten de ouden van dagen uit Hoek hun jaarlijkse zomerreis met als doel Dinant. Velen hadden deze reis al meer gemaakt, maar door de schoon heid *der natuur blijft het daar altijd weer nieuw en beziens waardig. Om 7.30 uur vertrokken drie bussen van de Z.V.T.M. met ruim 100 bejaarden. Het aantal was niet volgens opgaaf, daar enigen zich hadden teruggetrokken. Over Sluiskil, via Gent en Brussel werd Waterloo bereikt. Daar werd een uur gepauzeerd. Begunstigd door stralend weer werd de reis vervolgd. In Di nant werd het middagmaal ge nuttigd en was ieder vrij tot 3 uur. Sommigen beklommen de rotsen en er werd ook van de kabelbaan gebruik gemaakt. Even na 3 uur werd de terug tocht aanvaard. In Temsche ge bruikte men de avondboterham. Om half negen kwamen de bussen weer in Hoek aan. Ieder een was voldaan over deze prach tige reis. Ook het gemeentebe stuur komt éen woord van war me dank toe. De oudjes hebben zich allen kranig gehouden, zodat dokter Hofstee geen dienst behoefde te doen. Raad komt bijeen De raad van JJzendijke komt hedenavond om 7.30 uur in open bare vefgadering bijeen ter be handeling vali een 12-tal punten, waaronder de aanstelling van een technisch vakman waarvoor door B. en W. wordt aanbevolen J. A. Engels. Verder uitgifte in erf pacht van bouwgrond en diverse subsidieverzoeken. Toelatingsexamen Voor het toelatingsexamen van het Koningin Wilhelminalyeeum te Oostburg slaagden Jeannet de Groote, Riek Bril, Margo de Doelder, Marietje Basting en Aiex van de Velde, allen leer lingen van de openbare school te Zuidzande. Reünie oud-kwekelingen De afgelopen dagen werd in Zuidzande een reünie gehouden van oud-leerlingen van de rijks kweekschool te Middelburg van de leergang 19131914. De orga nisatie van deze reünie, die perio diek wordt gehouden in één der woonplaats van de reünisten, werd dit jaar georganiseerd door de te Zuidzande woonachtige ge pensioneerde onderwijzer de heer J. L. J. Basting. Na aankomst en onderlinge begroeting werden de deelnemers ontvangen ten gemeentehuize, waar zij welkom werden geheten door waarnemend-burgemeester A. Luteijn. Onder het genot van enkele verversingen vertelde de heer Luteijn een en ander over de ontwikkeling van de landbouw in de afgelopen 50 jaren. De reünisten brachten een kort bezoek aan Cadzand en het Zwin, waarna gedineerd werd in hotel „De Zwaan" te Zuid zande. Hierna volgden ter ere van de gasten een tweetal korte muziek- concerten in de muziektent, waarbij achtereenvolgens werd gemusiceerd door het jeugdkorps van „Veronica" onder leiding van Sjaak ie Grand en door het grote korps van „Veronica" on der leiding van de he^- J. Meij- ers. De tweede dag maakten de deelnemers een bustocht naar België met een bezoek aan Brug ge, terwijl woensdag een rondrit werd gehouden over Walcheren en Noord-Beveland. Na een ge zamenlijke maaltijd in Goes kwam weer een einde aan deze voor de deelnemers uitermate gezellige dagen en werd afscheid genomen tot de volgende samen komst. Kollekte Rode Kruis De in Zuidzande gehouden kol lekte voor het Nederlandse Rode Kruis heeft 140,opgebracht. Zwaargewapende Viotcong- eenheden hebben' woensdagmor gen de belangrijke plaats Doet- s.joa, ongeveer dèrög kilometer ten westen van Saigon, aange vallen, Na hevige strjjd konden de rebellen worden teruggesla gen. Zes soldaten werden gedood en en 35 gewond. Bij de tegenaanval maakten de regeringstroepen ge bruik van artillerievuur, waarna de rebellen de aanval staakten en 13 doden en een aantal wa pens achterlieten. Be voorbereidingen voor de cöjïferentie in Tokio van de mi nisters van buitenlandse zaken van Indonesië, Maleisië en de Phllinpiinen verkeren nog steeds in een impasse. Woensdagmorgen was nog steeds gean bericht van de waarnemers uit Thailand ont vangen, dat met de terugtrek king van de Indonesische gueril- lastrijders uit Ma'eisisch Borneo een begin is gemaakt. De minis ters moeten zoals bekend de agenda opstellen voor de topcon ferentie tussen de leiders van hun landen. Voor de jaarlijkse herdenking van de opstand in Oost-Duitsland op 17 juni 1953 heeft woensdag middag op het John F. Kennedy- plein in West-Berlijn een open luchtbijeenkomst plaatsgehad, die door omstreeks honderdduizend Westberlijners werd bijgewoond. Deze opstand werd zoals be kend door ingrijpen van Russi sche pantsereenheden gedempt. De Westduitse bondspresident, Heinrich Lübke, en burgemeester Willy Brandt hielden toespraken tijdens de bijeenkomst, die met het zingen van het derde couplet van „Deutsehland über alles" werd besloten. HEDENAVOND DONDERDAG 18 JUNI Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 2), 7 uur: v. d. Poel S.C. De Meijer. Scheldebad, 8 uur: Water- polowedstr. Schelde 1Schel- destroom 1, j. i Premier Douglas Home heeft woensdag in het lagerhuis ver klaard, dat de Russen als gevolg van hun verhouding met China voor zichzelf nog niet kunnen uitmaken of zij ontwapening wensen of niet. Tijdens de debatten over de buitenlandse politiek zei de pre mier, dat wat ontwapening be treft het westen haast heeft om tot resultaten te komen. Hij had herhaaldelijk bij de Sowjetleiders aangedrongen om duidelijk te maken wat nodig is om onder grondse kernproeven in een vol ledig kernstopverdrag op te ne men. Zij wilden dit echter niet doen, omdat zij er niet zeker van waren of zij het wel wensten, al dus de Britse premier. Sir Alec voorspelde, dat als dreigementen van de kant van China tot een kernoorlog moch ten leiden, de belangen van de Sowjet-Unie en het westen sa men zouden vallen. Naar zijn mening moet China geleidelijk aan van zijn politiek van. geweld af worden gebracht. Het zou veel (Adv.) Welke huisvrouw zou haar zorg voor de was niet beloond willen zien met een prachtig wit resul taat? De een kookt haar was om dit te bereiken. De ander ge bruikt heet water zo uit boiler of gevser. Maar hóe U ook wast. wie wérkelijk witter wil wassen kan nu beter dan ooit bij OMO terecht. Nu OMO vernieuwd is en de waskracht is vergroot, kan het kiezen van een wasmiddel voor niemand meer een pro bleem zijn. Vernieuwde OMO geeft immers onder alle omstan digheden een was die werkelijk witter is! Ja, ook als die was niet gekookt wordt. Want vernieuwde OMO wast witter bij elke sop- temperatuur. Bovendien is het bijzonder geschikt voor het was sen van nylon en andere moder ne stoffen. Ook die worden wer kelijk witter. Daarom kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een compleet wasmiddel is. Kooksters en niet-kooksters zullen ér even enthousiast over zijn. beter zijn als dit land tot de Ver enigde Naties werd toegelaten en meer contact met het westen, had. De Chinezen zouden voor dat het te laat is gaan inzien, dat het enige resultaat van een kern- aanval door een kernmogendheid zal zijn de onmiddellijke vernie tiging van dit land door ue twee de aanval door een andere kern mogendheid. Premier Douglas Home zei verder nog dat het niet langef juist is in de confrontatie tussen oost en west te spreken van twee blokken. De Sowjet-Unie is thans gescheiden van China en de Oosteuropese landen willen meer onafhankelijkheid. In Aberdeen is Woensdag be kendgemaakt dat er twee nieuwe gevallen van tyfus zijn bijgeko men, waarmee het totale aantal op 400 is gekomen. Het hoofd van de gezondheidsdienst heeft meegedeeld dat de epidemie, die een maand geleden uitbrak, thans onder controle is. Het normale 'leven wordt in Aberdeen langzaam weer hervat. Voor het eerst sedert een maand zijn enkele van (Je 32.000 kinde ren weer naar school gegaan. Het voor Aberdeen zo belangrijke'toe- risme komt echter nog niet op gang. Het hoofd van de gezond heidsdienst, dr Ian MacQüeen, deed woensdag een beroep op de mensen in andere delen van En geland de stad niet langer te mijdén. Nationalistisch Chinees vliegtuig neergehaald Een patrouille-bommenwerper van nationalistisch China is bo ven Noord-China neergegescho- ten, ?o werd door alle Chinese dagbladen onlangs gemeld. Volgens communistisch-China zijn in vijf jaar acht nationalis tische „spionage-vliegtuigen" bo ven China neergeschoten. Het was het derde toestel van dit type, een P2V, dat volgens Pe king gelijkwaardig is aan de be kende „U 2", die eveneens van Amerikaanse makelij is. Volgens een dagorder van de Chinese minister van defensie, is het toestel neergeschoten door een luchtverdedigingseenheid van de Chinese marine. Waar nemers zeiden dat de dagorder doet veronderstellen dat de bom menwerper is neergeschoten door kustbatterijen. De Zuidamerikaanse reis van De Gaulle President De Gaulle heeft woensdag op een receptie in het Elysée. gezegd dat hij alle Zuid- amerikaanse republieken zal be zoeken op zijn reis die omstreeks 20 september aanvangt. Sedert de opefatie van de Franse president twijfelde men er aan, of hij in staat zou zijn zijn oorspronkelijke plan om de tien Zuidamerikaanse republie ken te bezoeken, uit te voeren. De Galle zei ook dat hij in de loop van juli zijn volgende pers conferentie zal houden. GEVOLG VAN ABNORMALE DROOGTE De felle bosbranden die in Suriname de laatste maanden hebben gewoed, zijn rampzalig voor de economie van dit land, zo begint een communiqué van de directie der Bruynzeelfabrie- ken te Zaandam. Nu de regens zijn begonnen, is het mogelijk een overzicht van de schade te krijgen. Oorzaak van deze bosbranden is de ab normale droogte geweest. Door het late invallen van de regen periode is de veengrond waarin de bossen groeien, volkomen ver droogd. De branden hebben de wortels van de bomen aange tast. Door felle rukwinden zijn de stammen omgevallen. De chaos van de door elkaar geval len woudreuzen is onvoorstel baar. Een groot bosgebied in de kuststrook is door deze ramp ge troffen. Met name de baboen- voorraden zijn ernstig aange tast, waardoor voor de triplex- fabricage in Suriname grote pro blemen zullen ontstaan. Tenein de deze te kunnen oplossen zal een vergrote invoer van grond stoffen uit de nabuurlanden noodzakelijk zijn. De herbebos sing zal met kracht ter hand worden genomen. Het behoeft geen betoog, al dus het communiqué, dat behal ve de houtverwerkende indus- door -ft AGATHA CHRISTIE 30) Inspecteur Huish was een lan ge, somber uitziende man. Zijn uiterlijk was zo droefgeestig, dat geen mens zou hebben geloofd dat hij de bezielende geest op kinderpartijtjes kon zijn, grapjes verkopen en geldstukjes uit jon gensoren te voorschijn toveren, tot machtig plezier van alle jeugdige feestgenoten. De commissaris begon: „Mor gen, Huish, dat is me ook 'n fraai zaakje, dat we hier op ons dak krijgen. Wat zeg jij ervan?" Inspecteur Huish haalde moei zaam adem en nam op de hem aangewezen stoel plaats. „Het ziet ernaar uit dat we ons twee jaar geleden hebben vergist," gaf hij ten antwoord. „Die me neer hoe-heet-ie-ook weer..." De commissaris graaide in de stukken. „Calorie... nee, Calgary. Een soortement professor. Ver strooid en zo... Zulke geleerden zijn vaak een beetje wazig als het gaat over tijdsaanduiding en dergelijke." Misschien klonk er in zijn ma nier van spreken iets van een smeekbede door, waarop Huish echter niet inging. Hij antwoord de: ,,'t Is een natuurkundige, heb ik gehoord." „Dus jij denkt dat we maar moeten aanvaarden dat het juist is wat hij vertelt?" „Och," hernam Huish, „Sir Reginald heeft het aanvaard als juist, en ik kan moeilijk aanne men dat men hem om de tuin kan leiden." Dit was een pluim pje aan het adres van de officier van justitie. „Nee," moest Finney met gro te tegenzin toegeven, ,als hij de officier heeft kunnen overtuigen, dan mogen we het gerust als vaststaand aannemen. Dat wil dus zeggen dat het vooronder zoek wordt heropend. Je hebt de gegevens die op deze zaak be trekking hebben meegebracht, is 't niet?" „Ja, commissaris, ik heb ze hier bij me." De inspecteur spreidde allerlei paperassen op tafel uit. „Heb je ze doorgelezen ook?" vroeg de commissaris. „Ja, commissaris, gisteravond heb ik alles doorgelezen. Mijn geheugen bleek ook nog vrij goed te zijn. Het is tenslotte nog 'niet zo heel lang geleden. De moei lijkheid is, weet u, dat er des tijds eigenlijk niet de minste twijfel heeft bestaan." „Zo is het," zei de commissa ris. „Het leek een volkomen dui delijk geval. Denk niet dat ik jou enig verwijt maak, Huish. Ik stond voor de volle honderd pro cent achter je." „We konden ook niet anders bedenken," sprak Huish naden kend. „Ze belden op dat zij ver moord was. Ze zeiden bovendien dat de jongen haar ernstig be dreigd had, de vingerafdrukken logen niet... het geld evenmin. We grepen hem vrijwel onmid dellijk. En hij had het geld bij zich." „Hoe was de indruk die je bij die gelegenheid van hem hebt gekregen?" Huish dacht even na. „Heel slecht," luidde het antwoord. „Hij was veel te overmoedig en te zelfverzekerd. Hij kwam prompt aandragen met zijn alibi en tijdsopgaven. Brutaal. U kent dat type.' Moordenaars zijn meestal overmoedig. Ze denken dat ze zo gehaaid te werk zijn gegaan dat niemand ze wat zal kunnen maken. Hij deed precies zo!" „Ja," viel Finney in, „de jon gen heeft nooit willen deugen. Zijn strafblad wijst het uit. Maar kreeg je dadelijk de overtuiging dat hij ook een moordenaarstype was?" De inspecteur ging zijn herin nering eens na. „Dat is niet iets wat je met zekerheid zeggen kunts Hij was wel 't type, zou ik zeggen, dat heel vaak op het eind tot een moord in staat is. Zoals Harmon in 1938. Die had ook een lang strafregister: zwijntjesja ger, zwendelzaakjes, oude dames opgelicht... en maakte toen ein delijk een vrouw van kant. Zo'n misdadigerstype was Jacko Ar- gyle nou ook, naar mijn idee." „Maar alles wijst er op," sprak de commissaris langzaam, „dat we ons hebben vergist." „Ja," gaf Huish toe, „zo is het, we hebben ons vergist. De knul is nou dood. 'Dat is een ellendig geval. Weet wel," liet hij erop volgen, „dat het in elk geval toch een deugniet is geweest. Hij mag dan geen moordenaar zijn ge weest... dat was hij feitelijk ook niet, dat we nou... maar een mis dadig type was 't desalnietemin!" „Nou, man, vooruit ermee!" beet Fiiiney hem toe. Wie heeft 't dan wél gedaan? Jij hebt gis teravond de hele zaak nog eens aandachtig doorgenomen, zeg je. Iemand moet het gedaan hebben. Die vrouw heeft zichzelf niet met de pook een klap op haar achter hoofd gegeven. Wie dan wel?" Inspecteur Huish slaakte een diepe zucht en leunde daarna achterover in zijn stoel. „Het zal mij benieuwen of we dat ooit te weten komen!" sprak hij. „Het spoor is nu koud en er zal wei nig bewijsmateriaal meer te vin den zijn. Dat is er trouwens nooit geweest." (Wordt vervolgd.) trie de gehele Surinaamse eco nomie een gevoelig verlies heeft geleden. Deskundigen gaan na op welke wijze zoveel mogelijk hout -kan worden gered. Bij de Bruynzeelfabrieken, die grote belangen in Suriname heb'J- ben, bestudeert men de moge lijkheid de verloren gegane voorraden zo spoedig mogelijk te vervangen. SCHADE 100 MILJOEN Het hout dat niet snel uit de brandgebieden kan worden ge sleept zal door terjnjëj^ahtasting verloren gaan. Orii <frf hout nog te redden denkt men aan het ge bruik van helicopters. Dan kan snel worden gewerkt, maar de inzet van helicopters brengt gro te financiële consequenties met zich mee. Indien men een snelle uitsleep kan bewerkstelligen, is het mogelijk dit hout onder wa ter te bewaren en zo voor aan tasting door termieten te behoe den. Over een oppervlakte van 500.000 ha werd de gehele bos- opstand vernield. De commer ciële schade wordt geschat op honderd miljoen gulden. In de Nederlandse teelt- gebieden van aardbeien (Brabant, Limburg, Zee land en Gelderland) is de oogst thans in volle gang. Met man en macht wordt gewerkt om de snel rijpen de vruchten te plukken. De oogst is dit jaar zeer groot. Dagelijks is er een groot aanbod van aard beien zonder dop, bestemd voor de industrie maar ook van aardbeien met dop die worden verkocht voor verse consumptie in bin nen- en buitenland. Vooral voor de verse consumptie wordt er veel verkocht dit jaar. De laatste jaren zijn de prijzen dikwijls hoog ge weest, maar thans ligt de veilingprijs gemiddeld op de helft van die van het vorig jaar. Voor de con sument is dus een prettige bijkomstigheid van deze overvloedige aardbeien oogst dat dit produkt thans tegen redelijke prijzen te koop is, maar de teler die voor grote problemen staat om de overvloedige oogst geplukt te krijgen, ont vangt er een prijs voor die in feite te laag is om van een rendabele teelt te kun nen spreken. De prijs van industrieaardbeien ligt op het ogenblik tussen ƒ0,75 en/ 0,95 per kg, Aardbeien voor verse consumptie doen op de veilingen rond ƒ1,25 per kg voor de goede kwa liteiten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2