vaderdag 21 juni Roosevelt mocht De Gaulle niet Kantongerecht Terneuzen DE ZIEKENFONDSWET DE TWEEDE KAMER EERSTE KAMER EN DE HUURVERHOGING Chroesjtsjov in Denemarken 18-DAAGSE REIS DOOR SCANDINAVIË Twaalf jaar geëist voor vergiftiging van echtgenoot Woensdag 17 juni 1964 VREEMDELINGEN IN NEDERLAND Sabotage-aansüag in Zuid-Afrika Turkse kinderen verongelukt Zwaar bewaakt Niet alleen Uitgebreide veiligheidsmaatregelen Vermomd COMBINATIE VAN JEANNE D'ARC EN CLEMENCEAU INBREKER KRIJGT VIER JAAR DE WESTDUITSE BEGROTING DE VRIJE ZEEUW (Zitting van 16 juni 1964.) Belgische verkeersdelinquen- ten voor het hekje. Negentig kilometer met een auto door de .bebouwde kom rij den is een strafbaar feit. Er mo ge dan een verontschuldiging voor zijn, zoals in het geval van de twee Belgische autobestuur ders die onbekend waren met de Nederlandse verkeersregels, de boeten zijn er niet lichter door. J. H. B. had op de Tivoliweg te Hulst bovengenoemde snel heid gevoerd. Zijn vriend P. C. J. M. B. reed achter hem met dezelfde vaart. De gedaagden waren niet verschenen, maar werden vertegenwoordigd door mr. H. J. Q. Tichelman, die wat de eerste verdachte betreft wees op het niet onmiddellijk opval len van sommige verkeersborden voor vreemdelingen. Zijn cliënt reed voor de eerste maal op de bedoelde plaats. De tweede heer verontschuldigde hij, doordat deze zijn vriend volgde. In beide gevallen eiste de of ficier van justitie, mr. Th. Le- bret, 75 boete. De uitspraak was 60. „Beatle" voor de balie Een als „Beatle" uitgedost jong mens zeer weelderige haar dracht, nauwe broekspijpen en hoge schoenen plaatste zich wijdbeens voor de balie. Het was de Belgische fabrieksarbeider A. E. B. uit Boekhoute, die als be stuurder van een personenauto in het villapark te Sluiskil on voorzichtig de weg overstak, waar hij aan de linkerkant wil de parkeren. Een botsing met een andere auto was het gevolg. De officier vond het een lelijke .fout en eiste 50 boete. Gedaagde mopperde wat in de ruimte. De kantonrechter zei „U mag het laatste woord, maar dit moet u wel tot mij richten." Hij reduceerde de eis tot ƒ45. „Mis schien kunt u van het overschot naar de kapper", voegde mr. Berkhout eraan toe. A. v. Q. uit Assenede bevond zich op een vroege morgen in januari met zijn bromfiets in de Poelstraat te Sas van Gent, waar hij een fabrieksterrein op wilde rijden. Hij verkeerde in de me ning, dat een hem tegemoet ko mende wielrijder dit eveneens wilde doen. Dit was echter niet het geval, zodat ook hier een botsing ontstond. Mr. Lebret wilde de goede be doeling van gedaagde wel in acht nemen maar vond toch een boete van ƒ25 op zijn plaats. De kantonrechter refereerde zich aan deze eis en de Belg had verder niets op te merken. Stoplicht A. J. de M. uit Watervliet was te Hulst op de Vismarkt door het rode stoplicht gereden. M. wist de weg niet goed. „Ik kom er nooit uit", zei hij. Toen hij een politieman zag staan, moet hij hebben gedacht: „Die is mijn redding, aan hem ga ik de weg vragen." Die werd hem ook gewezen, maar hij kreeg bo vendien een bekeuring, omelet hij maar alleen op de politie en niet op het licht had gelet. Eis en uitspraak 10 boete. Rijbewijs P. J. M. A. te Hulst bleek bij controle van zijn wagen zijn luis tervergunning en rijbewijs te hebben thuisgelaten. Tweemaal een boete van 5, eiste de offi cier tegen hem. De kantonrech ter sloot zich hierbij aan. 't aandeel van de ziekenfondsen in de ziekenfondsraad versterkt zien. Bij de vaststelling van pre mies voor vrijwillig verzekerden achtte hij het een vereiste, dat de premie voor niemand ver hoogd zou worden. De heer Maenen (K.V.P.) acht te de vrijheid van werkgebied ongemotiveerd. Zoals deze vrij heid thans is vastgelegd, wordt hiermee een doelmatige ontwik keling van het ziekenfondswezen niet gediend, zo zei hij. Het voorgestelde stelsel van premie naar draagkracht voor vrijwillige verzekerden vond hij niet juist. Degenen die de hoog ste premie moeten betalen, zou den wellieht afvloeien naar. de particuliere verzekering. Hij zei te overwegen hierover een amen dement in te dienen. Er zou voor iedereen een gelijke premie voor deze categorie moeten worden vastgesteld. Mej. Van Broecke Hoekstra (V.V.D.) zei, dat de nieuwe rege ling voor de toelating van zie kenfondsen een concurrentie strijd in het leven zou roepen, die niet in het belang is van de verzekerden. Met de regeling van premie heffing bij vrijwillig verzeker den was zij niet gelukkig. Bij die regeling zouden de ongehuwden wel eens in het gedrang kunnen komen, waarop de minister in terrumpeerde: „In de kathedraal van mijn hart brandt nog wel een kaars voor de ongehuw den." De heer Van Gelder (C.H.U.) noemde de ziekenfondsverzeke ring een sociale verzekering met een bijzonder aspect, n.l. ver strekking in natura. Vrije ziekenfondskeuze achte hij geen eis van democratisch recht. Een concentratie van het ziekenfondswezen leek ook hem gewenst. In beginsel is er bij zijn frac tie geen bezwaar tegen premie naar draagkracht zoals voor vrij willige verzekerden is voorge steld. Tegen de voorgestelde re geling had hij echter praktische bezwaren. De heer Van Dis (S.G.P.) ver klaarde zich tegen verplichte verzekering, waarbij hij zich be riep op dr Abraham Kuijper. In de praktijk leidt dit stelsel tot ondoelmatige overbelasting van de artsen, zei hij. Dinsdagmiddag is de Tweede Kamer begonnen met de behan deling van de ziekenfondswet. Als eerste spreker trad de heer De Vreeze (K.V.P.) op. Deze verwees naar een tweetal amen dementen, die door de bijzon dere commissie waren ingediend. Hierin wordt voorgesteld in de ziekenfondsraad behalve ver tegenwoordigers van de kroon, werkgevers- en werknemersor ganisaties ook de ziekenfondsen en artsen, ziekenhuizen etc. te doen vertegenwoordigen. De kroonleden zouden niet alleen uit bepaalde groepen van de maatschappij moeten worden ge- recruteard.- SPrëker merkte op dat alge-, me#*'ïprtfBlemen van-gezond heidszorg eerder onder de cen trale raad voor de volksgezond heid behoren te vallen dan onder de ziekenfondsraad. Wat dit be treft hebben de ziekenfondsraad en ook het hele ziekenfonds wezen in het verleden een wijze zelfbeperking aan de dag gelegd, zo zei hij. Mej. Rutgers (A.R.) noemde het opmerkelijk, dat een belang rijke wetswijziging door de mi nister van sociale zaken wordt voorgesteld, terwijl hieraan geen fiscale consequenties zijn ver bonden. Het grote belang, dat door de verplichte ziekenfondsen wordt vertegenwoordigd, springt duide lijk in het oog, wanneer men be denkt, dat 70 percent van de Nederlandse bevolking verplicht verzekerd is, zo zei zij. De vrije artsen- en ziekenhuis keuze die in het wetsontwerp worden gewaarborgd, achtte zij van groot belang. Zij vond het vreemd dat het wetsontwerp deze belangrijke vrijheden op één lijn stelt met de veel minder essen tiële vrije ziekenfondskeuze. De vrijwillige verzekering krijgt steeds meer een publiekrechte lijk karakter. De overheid zou ook hier voor meer toezicht en waarborgen moeten zorgen. De heer Burggraaf (P.S.P.) zei dat zijn partij uitbreiding van verplichte sociale verzekering en nationalisatie van het zieken fondswezen voorstaat. Hij was benieuwd naar de in houd van de wet op de zware geneeskundige risico's, die door minister Veldkamp is aangekon digd. Wat de ziekenfondswet betreft, begreep hij niet waarom een af zonderlijke regeling wordt ge handhaafd voor ambtenaren. Ook oefende hij kritiek op de regels die zijn gesteld voor toelating van nieuwe ziekenfondsen. De heer Berger (P.v.d.A.) prees het Nederlandse ziekenfonds wezen. Hoewel er fouten worden gemaakt en er zowel van de zijde van de artsen als van de ver zekerden klachten worden ge hoord, biedt het vigerende stel sel grote voordelen. Wanneer men van de verzeker den betaling voor de verstrek kingen zou eisen, zou een gewel dig controle-apparaat nodig zijn om misbruik door artsen tegen te gaan, zo zei hij. Spr. verheugde zich over het teruglopen van het aantal zie kenfondsen. Zij kunnen daardoor de belangen van verzekerden en van de volksgezondheid het bes te dienen. Verdere concentratie 'achtte hij gewenst. Over 'tien jaar zou er nog slechts één zie kenfonds per werkgebied moeten "zijn. Het artikel van de wet waarin de toelating van zieken 'fondsen worden geregeld, achtte hij dan ook niet acceptabel. De heer Jager (C.P.N.) wilde A. de B. te Axel had zijn bus binnen tien meter van een bocht geparkeerd. De situatie was op dat moment niet gemakkelijk en een wielrijder botste tegen de bus op. Eis en uitspraak: ƒ10 boete. Bakjiets A. F. K. te Terneuzen was met zijn bakfiets in de eerste Ver bindingsstraat naar links wegge reden. Hij stond tussen twee auto's Hij had wel in de spiegel gekeken, maar kwam niettemin in botsing met een der auto's die zich op dat moment ook in be weging zette. Een boete van 30 was de eis. Mr. Berkhout bracht deze terug tot 20. Voorrang J. G. uit Hontenisse wilde met zijn auto van de Axelsestraat te Terneuzen de Verl. Van Steen bergenlaan inrijden. Dit gebeur de op een moment, dat de brug openstond en er een lange rij auto's in de straat stond. Het uit zicht werd hierdoor belemmerd. Zodoende werd een bromfietser op het rijwielpad gehinderd en deze kon alleen door krachtig te remmen een botsing voorkomen. Eis 30 boete, uitspraak 25. Drie personen hadden eveneens verzuimd voorrang te verlenen. Het waren P. J. V. uit Hulst, die met zijn bestelauto in de Gravenstraat reed en de door gang niet vrijliet voor een scoo ter, met wie een aanrijding ont stond, waarbij deze gekwetst werd. Bovendien had V. een bij rijder, die op de motor kap van zijn auto zat. Voor het eerste feit werd hij veroordeeld tot ƒ40 boete; de ongewone zitplaats van zijn bij rijder kostte hem een tientje. Dit overeenkomstig de eis. De niet-verschenen mevr. J. J. M. C. te Sas van Gent had in de Zuidlandstraat te Terneuzen geen voorrang verleend. Er kwam nogal wat schade aan te pas. Zij werd overeenkomstig de eis ver oordeeld tot een boete van 50 en betaling van de civiele vor dering. Op 1 september 1963 verbleven er in ons land 144.253 vreemde lingen, die in het bezit waren van een verblijfsvergunning, zo heeft minister Scholten meege deeld tijdens het mondeling over leg met de vaste commissie voor justitie van de Tweede Kamer. Ruim 24.000 van hen waren Duitsers, ruim 20.000 Belgen en ongeveer evenveel Ambonezen in woonoorden. Het aantal Ita lianen bedroeg ruim 10.000 en het aantal Spanjaarden ruim 6000. De vreemdelingen bezitten on geveer 80 verschillende nationa liteiten. Er zijn verder meer dan 1000 Amerikanen, Chinezen, En gelsen, Fransen, Hongaren, In donesiërs, Oostenrijkers, Polen, Zwitsers, Canadezen, Grieken en Zuidslaven in ons land. Ook zijn er ruim 13.000 staatlozen, van wie er bijna 10.000 vroeger de Nederlandse nationaliteit hebben bezeten. Het aantal hier geves tigde diplomaten met inbegrip van gezinsleden en personeel be draagt 2487. In het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet wordt aan mi nister Bogaers o.m. gevraagd of deze, ofschoon dit wetsontwerp het staatsblad nog niet heeft be reikt, zich over de uitvoering van de wet reeds tot de gemeenten heeft gericht. In het verslag wordt ook opge merkt, „dat in vele gevallen het onderhoud van oudere woningen te wensen overlaat". Aan de be windsman wordt gevraagd hoe hij denkt te bewerkstelligen dat de woningen van de huurders, die een hogere huur zullen moe ten betalen, maar die in een slecht onderhouden huis wonen, worden verbeterd. Vele leden van de commissie, die herinneren aan het feit dat de regering aan de S.E.R. een advies heeft ge vraagd, cf hieruit mag worden afgeleid dat de regering een méér-jarenplan voor huur en subsidiepolitiek heeft vastge steld. Het wetsontwerp tot verhoging van de huren wordt vrij alge meen aanvaard. (Advertentie) Saboteurs hebben zondagavond een bomaanslag gepleegd op een postkantoor in Vrededorp, een over het .lgemeen door Indiërs bewoonde voorstad van Johan nesburg, die ongeveer anderhal ve kilometer van het stadscen trum is gelegen. De voorzijde van het gebouw is vernield. Het geweld van de ontploffing wierp bewoners van nabij ge legen huizen uit hun bedden. Na de ontploffing rende een neger weg. De politie heeft de toegangen naar het toneel van de aanslag afgezet. Verslaggevers mochten zich niet naar het be schadigde postkantoor begeven. Een autobus, waarin zich kin deren bevonden, die op weg wa ren' naar een vakantieoord, is nabij Rize, in noord-oost-Turkije, in een rivier gereden. 23 kinde ren zijn door verdrinking cm het leven gekomen, terwijl er dertien werden gewond. Premier Chroesjtsjov ls dinsdagochtend In Kopenhagen aange komen. De Russische leider brengt een bezoek aan Denemarken als eerste land op zijn reis door Scandinavië. Het bezoek aan Denemarken neemt vijf dagen in beslag. De gehele reis duurt 18 dagen. De Russische premier en zijn echtgenote, die de reis per schip maakten, zetten om tien uur voet op Deense bodem, waar zij door premier Krag werden begroet. Nadat de volksliederen waren ge speeld, weerklonken 21 saluutschoten. Alle schepen in de haven waren met vlaggen getooid. Kikvorsmannen zullen het Rus sische schip bewaken zolang het in de haven van Kopenhagen ligt. Premier Krag noemde in zijn welkomstwoord het bezoek van Chroesjtsjov een eer voor zijn land. Hij hoopte dat het een be langrijke bijdrage zou vormen voor de versteveging van de Rus- siseh-Deense betrekkingen. In zijn antwoord zei de Rus sische premier verheugd te zijn dat hij thans de gelegenheid' kreeg het Deense volk te leren kennen. Volgens de politie waren onge veer 4000 belangstellenden op de been om de Russische bezoekers van achter zwaar bewaakte af zettingen te begroeten. Chroesjtsjov is niet' alleen naar Kopenhagen gekomen. Behalve zijn vrouw Nina Petrovna, die door een Amerikaans journalist Chroesjtsjovs „geheime wapen" is genoemd, heelt de Russische premier zijn vier kinderen, Radq,' Julia, Jelena en Serge,' alsmede zijn schoonzoon Adzjoebei mee gebracht. Julia, de oudste, is een kind uit Chroesjtsjovs vorige huwelijk. Zijn eerste vrouw overleed in 1920. Julia is gehuwd met de di recteur van de staatsopera in Kiev, Viktor Gontar. Rada is de echtgenote van de hoofdredac teur van de „Izwestia", Alexei Adzjoebei. Deze twee dochters van Chroesjtsjov hebben al eer der een buitenlands bezoek mee gemaakt, toen zij in 1959 met hun vader de Verenigde Staten bezochten. Jelena is 27 jaar en ongehuwd. Voorts maakt minister van buitenlandse zaken Gromiko deel van het Russische gezelschap uit. Chroesjtsjov zal in Denemar ken omgeven zijn door een dub bele ring politiemannen. De 671 journalisten die het bezoek mo gen verslaan, mogen binnen de buitenste gordel komen. Slechts Premier Nikita Chroesjtsjow is dinsdagochtend met zijn echtge note in Kopenhagen aangekomen. Op de foto wordt het echtpaar Chroesjtsjow verwelkomd door de Deense premier Jens Otto Krag. enige uitverkorenen mogen dich terbij komen. Het is voor het eerst dat eom- munistisch-China een verslagge ver naar Denemarken stuurt, n.l. de journalist Wang Yi-Wen, die de afgelopen tien maanden in Stockholm heeft gewoond als vertegenwoordiger van het Chi nese persbureau .„Nieuw China". In de gebouwen die uitzicht geven op de toegangen van het hotel Royal in het centrum van Kopenhagen staan machinegewe ren opgesteld. De vierduizend po litiemannen die op de been zjjn, willen een moord van het Kenne dy-type voorkomen. Het voedsel dat het Sowjetrus- sische gezelschap zal nuttigen, zal worden gecontroleerd door functionarissen van de openbare gezondheidszorg. De Russische premier heeft in het Kopenhaagse „Royal"-hoteI een suite op de twintigste verdie ping. Gewapende politiemannen bevinden zich vermomd als kelners en kruiers onder het ho telpersoneel. Volgens de uitkomst van een onlangs gehouden publieke-opi- nie-peiling stemde 45 procent' van de Deense bevolking met het Russische bezoek in. Men verwacht dat Chroestsjov voornamelijk over handelsaange legenheden komt praten. Vandaag zijn er besprekingen met Deense regeringspersonen en een lunch met koning Frederik en koningin Ingrid op kasteel Fredenborg. Donderdag worden er bezoeken gebracht aan boerde rijen op Fünen en vrijdag spreekt Chroesjtsjov tot de Kopenhaagse studenten. „De bruid" met een „Messias- complex", daarmee betitelde wij len president Franklin D, Roose velt in de oorlog in een briefwis seling met sir Winston Churchill generaal Charles de Gaulle. De Amerikaanse president gaf als zijn oordeel te kennen, dat zij met de Franse leider zouden moeten breken. Toen er onenigheid heerste over de behartiging van de Fran se belangen in Noord-Afrika, schreef Roosevelt op 17 juni 1943 aan de Britse premier: „Ik ben De Gaulle zatik ben er vast van overtuigd dat hij onze oor logsinspanningen heeft geschaad en dat nog doet en dat hij voor ons een ernstige bedreiging vormt. Ik ben het met u eens dat hij noch de Britten nóch de Amerikanen magIk vind ook dat het tijdstip is aangebro ken om met hem te breken." Op 21 juli 1943 schreef Chur chill aan Roosevelt altijd van me ning te zijn geweest dat De Gaulle tot „teamwork" gebracht moest worden. Hij verklaarde, ook niet veel met de Franse lei der op te hebben, maar hem al tijd nog liever in het Franse be vrijdingscomité te zien dan „rondstappend als een combina tie van Jeanne d'Arc en Clemen- ceau", OUDE GESCHILLEN. Deze openhartige en ondubbel zinnige gedachtenwisseling over de toenmalige leider van de vrije Franse strijdkrachten in Londen, nu president van Frankrijk, is vervat in officiële documentep die In Washington door het State Department openbaar zijn ge maakt. Dergelijke officiële stuk ken uit de oorlog worden gere geld door het ministerie gepubli ceerd. De anti-De Gaulle-gevoe- lens van de Amerikaanse rege ring dreigden in 1943 een bron van moeilijkheden tussen Wash ington en Londen te worden. De Amerikanen vermoedden dat Groot-Brittannië De Gaulle aan zienlijke financiële steun verleen de. Sommige van de huidige geschillen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk worden toe geschreven aan moeilijkheden in de oorlog tusen de geallieerden den goedgekeurd, en generaal De Gaulle. MESSIAS-COMPLEX Roosevelt zei op 8 mei 1943 in een memorandum aan de Britse premier het optreden van gene raal De Gaulie onduldbaar te achten. „De Gaulie mag- dan een oprechte kerel zijn, maar hij heeft een Messias-complex." „Verder denkt hij, dat het Franse volk zelf krachtig achter zijn persoon staat. Dit betwijfel Ik. Ik geloof dat het Franse volk achter de vrije Franse beweging staat en dat het De Gaulie niet eens kentAls ze wisten wat U en ik van De Gaulie zelf we ten, zouden ze de beweging trouw blijven maar niet haar huidige leider in Londen", aldus de Ame rikaanse president. Roosevelt schreef verder ge neigd te zijn te overwegen om van Frankrijk na de bevrijding „voor een half jaar of zelfs een jaar" een land onder militaire be zetting te maken onder bestuur van Britse en Amerikaanse gene raals. Dit zou volgens hem nood zakelijk kunnen zijn ter voorbe reiding van verkiezingen en een nieuwe regeringsvorm. Hl ver klaarde voorstander te zijn van een geheel nieuw Frans comité van nationale bevrijding, waar van de samenstelling door Chur chill en hemzelf zou moeten wor- Giraud (een Franse generaal) zou opperbe velhebber moeten worden van leger en vlootIk weet niet wat er met De Gaulie moet ge beuren. Mogelijk wilt u hem gou verneur van Madagascar maken.' De rechtbank in Breda heeft twaalf jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de 61-jarige G. M. uit Goirle, die er van verdacht wordt haar echtgenoot, W. van N. uit Goirle, op 15 oktober 1963 in Til burg te hebben vermoord door middel van vergiftiging. De vrouw zou parathion in de kruik met koffie van haar man hebben gedaan. Op zijn werk heeft de man de volgende dag uit de kruik gedronken met do delijk gevolg. Na haar arrestatie had de vrouw de moord bekend tegen over de rijkspolitie en de rechter commissaris in Breda. ..Tijdens fiet voorarrest echter was ze op haar verklaring teruggekomen. Ze. zou alleen bekend hebben om haar dochter en schoonzoon, die ook waren gearresteerd, vrij te krijgen. Voor de rechtbank hield ze haar onschuld vol. „Waarom heeft u een bekente nis afgelegd, als u de moord niet hebt gepleegd", vroeg de presi dent van de rechtbank. „Ik heb alleen bekend omdat ik overstuur was. De politie bleef maar aandringen. Mijn kinderen zaten vast. Mijn schoonzoon zei, dat zijn huishouden kapot ge maakt werd. Toen heb ik gezegd: Schrijf maar op, want jullie wil len toch dat ik beken", aldus de verdachte. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 41-jarige scheepskok P. H. uit Krommenie conform de eis veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek en voor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering wegens het plegen van enkele inbraken. Na een eis van vier jaar werd de man door de rechtbank veroor deeld tot vijf jaar,, waarop hij in hoger beroep ging. Op 16 november 1963 brak H. in bij een Chinese familie in Roo sendaal, waar de buit ƒ4200 en wat sieraden bedroeg. Enkele weken later maakte de man in een villa te Aerdenhuot voor 30.000 juwelen en geld buit. Hij zou van het geld geen cent meer over hebben. De reeds herhaaldelijk veroor deelde scheepskok heeft 60 inbra ken, waarvan 12 grote, op zijn naam staan. De reehter-commissavis als ge tuige gehoord verklaarde dat de vrouw rustig had bekend. In het huis van bewaring in Middelburg had de vrouw haar bekentenis ingetrokken, onder andere tegenover de psychiater dr. J. Zitman uit Bergen op Zoom. Deze verklaarde, dat de be kentenis ten bate van de kinde ren geheel paste in de persoons structuur van verdachte. Hij achtte de vrouw normaal. Er wa ren spanningen in het gezin tus sen verdachte en haar schoon zoon en tussen de schoonzoon en haar man geweest. Maar niet tussen de verdachte en haar man. Op de vraag of de vrouw op 15 oktober een flesje parathion in huis had gehad, hield zij vol dat zij een flesje met dat vergif eerder gebruikt had om in de tuin op kool te spuiten. Dit fles je had zij in september al leegge maakt. De officier van justitie bouw de het wettig bewijs op het feit dat de vrouw tweemaal had be kend en voor de rest putte de of ficier het overtuigend bewijs uit allerlei verklaringen tijdens het vooronderzoek afgelegd. Rekening houdend met de leef tijd van vredachte eiste de offi cier twaalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Lap uit Bergen op Zoom, schetste de ver dachte als een doodgoeie vrouw, die haar leven lang de wil van anderen heeft gedaan en die geen enkele reden had om ineens te besluiten haar man te vergifti gen. De raadsman kwam tot de conclusie, dat er geen enkel mo tief was geweest. De bekentenis sen waren volgens hem na vele verhoren onder psychische druk afgelegd. Hij vroeg vrijspraak. Op 29 juni doet de rechtbank uitspraak. De Westduitse regering heeft dinsdag de begroting voor het jaar 1965, die 63.900 miljoen mark (ongeveer 58 miljard gul den) bedraagt, goedgekeurd, zo heeft minister van financiën Dahlgrün bekendgemaakt. Het is de hoogste begroting tot dusver. Eén derde van het bedrag, nl. 20.300 miljoen mark, is bestemd voor defensie-uitgaven. De begroting is zes procent hoger dan die van dit jaar of iets meer dan de verwachte ex pansie van vijf procent van de nationale economie in 1965, zo zei minister Dahlgrün op een persconferentie.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5