De Nederlandse Bank over de bankfusie BINNENLANDS NIEUWS Enorme klappen op de grond in Weert Roe' feller plaatst zich achter Scranton DRAMA VAN VOLKHOVEN EIST NOG MEER SLACHTOFFERS Geen bezwaar" Amstel prachtpils man...wat lekker! DE VRIJE ZEEUW Pagina 31 Britse wapens voor Arabië? Eerste helikopter landt op R.E.M.-platform Prinses Beatrix naar Londen 0) Voorkoming van watervervuiling door tankschepen Woensdag 17 juni 1964 55 De Nederlandsche Bank deelt mede, dat enerzijds de Nederlandsche Handel maatschappij en de Twent- sche bank en anderzijds de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bank haar hebben verzocht verklarin gen van geen bezwaar af te geven terzake van tussen 'genoemde banken voorge nomen fusies. Bij deze aanvragen hebben de banken gewezen op de voordelen van kostenbesparingen door ver betering van de efficiency en door rationalisatie van het filia- lennet, de wenselijkheid van de aanpassing van de bedrijfsgroot- te aan de sterke groei van de individuele cliënten en de nood zakelijke versterking van de po sitie van het bankwezen in het internationale verkeer, waar de vier grootbanken belangrijk klei ner zijn dan de grote banken in landen met een soortgelijke structuur en bevolkingsgrootte als Nederland. 'l- Gezond bankbeleid Deze aanvragen zijn door de Nederlandsche Bank getoetst aan het criterium, neergelegd in ar tikel 13 van de wet toezicht kre dietwezen dat inhoudt dat de Ne derlandsche Bank een verklaring van geen bezwaar weigert, in dien zij van oordeel is dat een fusie zou leiden tot een onge wenste ontwikkeling van 't kre dietwezen of in strijd zou zijn met een gezond bankbeleid. Een ongewenste ontwikkeling van het kredietwezen, c.q. strijdig heid met een gezond bankbeleid zou zich naar het oordeel van de bank voordoen in het geval van een belangenconcentratie die zou leiden tot een verzwaring van de voorwaarden Voor kre dietverlening, tot een discrimina toire behandeling van cliëntele of tot een bemoeilijking van het toezicht op het kredietwezen door de Nederlandsche Bank. Toezeggingen De bank is van oordeel, dat deze gevolgen niet zijn te ver wachten, gelet op de mate van concurrentie die in het bankwe zen bestaat en na de fusies zal blijven bestaan, op het aantal der werkzame instellingen zowel in de sector der handelsbanken als in die van de landbouwkre- dietbanken en op de relatief toe nemende betekenis van andere kredietvormen en gezien een drietal toezeggingen die de fusio nerende banken tegenover de Nederlandsche Bank hebben ge daan. Een eerste toezegging houdt in dat het direct of indirect ver werven van deelnemingen in andere ondernemingen waar onder te verstaan een kapitaal participatie van meer dan vijf procent afhankelijk wordt ge maakt van de toestemming van de Nederlandsche Bank. De bank heeft deze toezegging gevraagd om te vermijden, dat de grotere kapitaalkracht der gefusioneerde banken aanleiding zou geven tot een verwerving van belangen in andere bedrijfstakken, hetgeen door haar als een ongewenste ontwikkeling zou worden be schouwd. Dochterondernemingen Een tweede toezegging houdt in, dat de banken hebben aan vaard, dat de controle van de Nederlandsche Bank zich ook zal uitstrekken tot dochteronderne mingen die zich toeleggen op het verlenen van krediet zonder een kredietinstelling in de zin der wet te zijn. Tenslotte hebben de fusione rende banken toegezegd de Ne derlandsche Bank op de hoogte te stellen van eventuele kartel afspraken in binnen- en/of bui tenland. Onder deze omstandigheden heeft de bank geen aanleiding kunnen vinden de gevraagde verklaringen van geen bezwaar te weigeren, aldus een communi qué van de Nederlandsche Bank. VLEESCONSUMPTIE IN 1963 NIET VERDEK GESTEOEN De totale vleesconsumptie ii} Nederland is vorig jaar ten op zichte van 1962 gestegen met 9000 ton. De toeneming komt on geveer met de groei van de be volking overeen. De consumptie per hoofd is vrijwel gelijk gebleven; 47,5 kg Deze cijfers worden in het jaar verslag van het produktschap in 1963 tegenover 47,4 kg in 1962. voor vee en vlees opvallend ge noemd, aangezien de consumptie in 1962 nog met drie kilo per per soon was gestegen. Voor wat de afzonderlijke soor ten vlees betreft: de rundvlees consumptie steeg met 1 kilo per hoofd van de bevolking, terwijl die van varkensvlees met iets minder dan een kilo .daalde. De detailprijzen voor rundvlees lagen in de eerste helft van 1963 lager dan in de eerste zes maan den van 1962; de varkensvlees- prijzen waren daarentegen hoger. In de tweede helft van het jaar bewogen de detailprijzen zich op een hoger niveau dan in het jaar daarvoor. Voor de post „vlees, vleeswaren en vis'' was het in- Na de vijfde nacht verkeren nocr steeds 16 kinderen, die in KeulenVolkhoven het slachtof fer van de geestelijk gestoorde WalteppSei^fert werden, in le- vengevaar, evenals de 67-jarjge onderwijzeres Anna Langohr. Van de 28 kinderen die door het vuur van Seifferts vlammen werper werden gewond, is maan dag een 9-jarige meisje overle den. De twee onderwijzeressen die werden neergestoken zijn gis teren begraven. Seiffert zal niet op de begraaf plaats van Volkhoven ter aarde worden besteld, daar men het de families van de slachtoffers niet wil aandoen langs zijn graf te moeten komen. Voor de elf minder ernstig ver brande kinderen komt het kritie ke stadium over ongeveer twee weken, wanneer specialisten zul len trachten huidtransplantaties te verrichten. Men kan de uitslag van deze operaties onmogelijk voorspellen. De behandeling zal vele maanden in beslag nemen. Alle kinderen zullen voor het le ven betekend zijn. VIERDE SLACHTOFFERTJE OVERLEDEN Terwijl in Keulen/onder over grote belangstelling de twee on- Naar aanleiding van een bericht in de „Daily Herald", dat Enge land binnenkorst voor een waar de van tweehonderdmiljoen gul den aan wapens naar Saoedi-Ara- bië zou uitvoeren, is in kringen die in nauw contact met de Brit fee regering gezegd, dat onder handelingen terzake gaande zijn ■tussen verschillende Britse fir- jna's en de Arabische regering. Het zou hier speciaal levering van „Lightnigh"-jagers en van luchtdoelprojectielen van het ty pe „Bloodhound" betreffen als mede radar-installaties. De Brit se regering zou hier een uitvoer vergunning voor moeten geven. Volgens de „Herald" heeft Saoedi-Arabië ook van Ameri kaanse en Franse zijde aanbie dingen gekregen. KILO MARIHUANA IN BESLAG GENOMEN Fotograaf gearresteerd In de woning van de 24-jarige kunstfotograaf R. S. van B. in het centrum van Amsterdam, ■hebben rechercheurs der af deling verdovende middelen van de centrale recherche ongeveer 1 kilo marihuana in beslag ge nomen, en de fotograaf werd ge arresteerd. De recherche had het ernstige vermoeden dat zich in deze woning weieens marihuana zou kunnen bevinden. Er worden in deze zaak nog meer arresta ties verwacht, derwijzeressen, de 24-jarige Ur sula Kuhr en de 62-jarige Ger- trud Bollenrath, die hun pogin gen om hun leerlingen tegen de waanzinnige overvaller in de -school in Keulen-Volkhoven te beschermen met hun leven moes- ten bekopen, ter aarde «werden besteld, is dinsdagmiddag we derom een meisje aan haar brandwonden overleden. Het was de 9-jarige Klara Kroeger, wier huid voor meer dan 85 procent verbrand was. Voor het eerst is een helikop ter geland op het dek van het R.E.M.-platform in de Noordzee, met aan boord fourage voor de werkploeg. Het was de Alouette van Schreiner Aero Contractors N.V., die in de toekomst samen met het motorjacht „Bolokan" 't contact tussen de wal en het TV- eiland zal onderhouden. De wentelwiek is uitgerust met rubber drijvers, zodat ook op zee geland kan worden. Bij wind kracht 8 kan de Alouette nog het contact met het platform blijven onderhouden. Dat is dan wel nodig ook, omdat bij derge lijke weersomstandigheden de „Bolokan" niet langszij het eiland kan komen. DE ZUIDAFRIKAANSE APARTHEIDSPOLITIEK De Noorse afgevaardigde, Si- vert Nielsen, heeft in de verga dering van de Veiligheidsraad over de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek voorgesteld om des kundigen een onderzoek te laten instellen naar de mogelijgheid, de doeltreffendheid-en de juridische rechtmatigheid van sancties tegen Zuid-Afrika. De deskundi gen zouden afkomstig moeten zijn uit de landen die lid zijn van de raad. Nielsen sprak nadat de Rus sische afgevaardigde Fedorenko Russische steun had toegezegd bij het nemen 'van economische dwangmaatregelen tegen Zuid- Afrika. Fedorenko had sterke kritiek geleverd op de westelijke landen vanwege hun toenemende handel met dat land. De Britse afgevaardigde, sir Patrick Dean, zei dat er „geen waarneembare elementen" wa ren die het nemen, van dwang maatregelen volgens het hand vest van de Verenigde Naties vereisten. De apartheidspolitiek vormde volgens hem geen direc te bedreiging van de internatio nale vrede en veiligheid. Hij meende dat de huidige situatie niet verschilde van de toestand in juli en december van het vo rige jaar, toen de raad de kwestie ook behandelde. De Indonesische afgevaardigde Palar vroeg ook om sancties tegen Zuid-Afrika. dexcijfer over het hele jaar 107 tegenover 102 in 1962 (1959/'60 100). DODELIJK VERKEERSONGEVAL Op de weg tussen Ee en Oost rum in Friesland is maandag avond de 52-jarige bromfietser J. V. uit Oostrum om het leven ge komen bij een verkeersongeluk. Hij botste met zijn bromfiets te gen een tegemoetkomende per sonenauto. De heer V. haalde een stilstaande melkwagen in, maar zag de naderende auto niet. Hij sloeg met zijn hoofd door de voorruit, waarna hij tgen het wegdek werd geslingerd en ter plaatse overleed. Het slachtoffer was gehuwd. TWEE CHAUFFEURS VERDACHT VAN DIEFSTAL VAN ƒ20.600 De recherche van het bureau- Sandelingplein te Rotterdam heeft twee Rotterdammers, de 30-jarige chauffeur K. J. G. en de 31-jarige chauffeur J. H. C„ aangehouden omdat zij ervan worden verdacht de afgelopen maanden goederen ter waarde van ƒ20.000 te hebben verduis terd ten nadele van hun werkge ver, een Rotterdams expeditiebe drijf. De goederen, voornamelijk textiel en schoenen, werden door verkocht aan de 34-jarige maga zijnknecht C. v. d. H., eveneens uit Rotterdam. De laatste werd wegens heling aangehouden. Van de verduisterde goederen heeft men nog niets kunnen ach terhalen. Het drietal is gisteren voor de officier van justitie ge leid. JONGEN IN WESTERWOLDSE A VERDRONKEN De 17-jarige Johannes Veen uit Westerlee is bij Wedderveer in de Westerwoldse A verdronken. De jongen was met vrienden na een roeitocht te water gegaan. Hij was de zwemkunst niet rqach- tig. Zijn lichaam werd pas na enkele uren dreggen gevonden. MACHINE TOVERT MENS IN „REUS" OM ■Geleerden zijn in de werk plaatsen van de Amerikaanse „General Electric Company" in Schenectady bezig met het ver- vaardigén van een machine die een mens in een „reus" omtovert, zo is vandaag aldaar bekend ge maakt. De machine bestaat uit een vijf meter hoog metalen skelet, waar in een man kan gaan zitten. Iede re beweging van diens armen en benen worden versterkt uitge voerd, zodat hij in staat is zonder moeite zware gewichten te tillen, op zijn gemak door ruw terrein kan wandelen en daarbij alles wat hij tegen komt opzij schuift. ZES JAAR WEGENS MOORD MET PARATHION Wegens moord door middel van Prinses Beatrix zal deze week in Engeland de feestelijke Ascot- week met zijn beroemde paar denrennen bijwonen. Zij is maan dagmiddag per K.L.M. van Schip hol naar Londen vertrokken. Zij wordt voor dit formele bezoek slechts begeleid door een recher cheur van de veiligheidsdienst en een kamenierster. De Ascot-races beginnen van daag, maar behalve paardenren nen zal onze kroonprinses nog andere feestelijkheden bijwonen. Donderdagavond zal zij de gast zijn van koningin Elizabeth in het zomerverblijf der Britse koninklijke familie, Windsor Castle. De Engelse koningin geeft hier aan enkele tientallen speciale gasten een diner. Na af loop zal de Royal Shakespeare Company een particuliere voor stelling in een der kasteelzalen geven van „Het spel der vergis singen". Prinses Beatrix zal zaterdag naar ons land terugkeren. DUVALIER HAITIAANS PRESIDENT VOOR HET LEVEN Francois „Papa Doe" Duvalier is bij verkiezingen die zondag in de Caraibische eiland-republiek werd gehouden, herkozen als president, ditmaal voor het le ven. Hij was de enige kandidaat. Duvalier was president sedert 1957. In mei 1961 verklaarde hij zichzelf herkozen tot 1967. TAdv.f HOW MANY LOOKS CAN YOU MAKE WITH De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVITA TERNEUZEN Axelsestraat 68 vergiftiging met parathion, op haar echtgenoot gepleegd op 11 oktober 1963 in Tilburg, is vpm morgen de 50-jarige O. van H. uit Tilburg door de rechtbank in Breda veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. Veertien dagen geleden had de officier van justitie acht jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling geëist. De veroordeelde gaat in hoger beroep. (Advertentie) Moeder aarde krijgt in de om geving van Weert (L.) zware klappen te incasseren. Men kan hier mannen bezig zien, die van tijd tot tijd een ge wicht van 3.000 kg van een hoogte van drie meter op het aardoppervlak laten tuimelen. Dit duistere gedoe blijkt een nuttig doel te hebben. Het is namelijk een nieuwe methode voor bodemonderzoek, die men in het Engels een voor de hand liggende naam heeft gegeven, Weight dropping". Met deze methode worden de zelfde schokgolven, nodig voor het seismisch onderzoek, ver kregen als met de klassieke methode,' die erin bestaat, dat op 10 meter onder het aardop pervlak enige kilo's 'dynamiet tot ontploffing worden ge bracht. Het voordeel van de nieuwe me thode is, dat alle complicaties en mogelijke gevaren van het werken met dynamiet worden Nelson Rockefeller, gouver neur van New York, die zich be schikbaar had gesteld als repu blikeins kandidaat voor 't Ame rikaanse presidentschap, heeft in een te New York uitgegeven verklaring gezegd dat hij niet meer naar het presidentschap streeft, doch dat hij zijn volledige steun zal geven aan gouverneur Scranton van Pennsylvanië. Laatsgenoemde heeft zich als bekend kandidaat gesteld in een poging om de opmars van de zeer rechtse senator Goldwater naar het kandidaatschap der re publikeinse partij te stuiten. „Reuter" meldt nader dat Rockefeller niet uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven dat hij ge heel zal afzien van het kandi daatschap voor het Amerikaan se presidentschap. Waarnemers te New York wij zen er op dat Rockefeller welis waar bij een eerste stemming op de komende republikeinse partij conferentie te San Francisco, waarop de presidentiële kandi daat zal worden aangewezen, de afgevaardigden, die zich verbon den hebben op hem te stemmen, zal verzoeken Scranton te steu nen, doch dat het hem vrij zal staan zich bij een eventuele vol gende stemming of stemmingen toch kandidaat te stellen, indien Scranton er, ondanks de steun van Rockefellers aanhangers, niet in zou slagen tot republi keins presidentieel kandidaat te worden aangewezen. Rockefeller zegt in zijn verkla ringen dat enkele van de afge vaardigden naar de komende re publikeinse partijconferentie, die hem steunen, zich hiertoe wette lijk hebben verplicht, „zodat ik het niet juist acht hen reeds nu van deze verplichting te ont slaan." Rockefeller zegt hierin verder dat hij, toen hij zich in november 1963 beschikbaar stelde voor re publikeins presidentieel kandi daat, dat deed met de bedoeling op te komen voor de grondbegin selen van vooruitgang en mati ging, waarop de republikeinse partij werd gegrondvest en wel ker toepassing haar groot heeft gemaakt. „Het is ook om deze reden dat ik tot de slotsom ben gekomen dat allen, die mijn inzichten de len, er goed aan doen zich achter de kandidatuur van gouverneur Scranton te stellen. Ik zal zelf Scranton volledig steunen en ik zal met hem samenwerken om het door mij nagestreefde te ver wezenlijken", aldus gouverneur Rockefeller. „V. S. OP WEG NAAR SOCIALISME." De Verenigde Staten zijn onder het bewind van president John son op weg naar het socialisme, aldus senator Goldwater. Hij deed deze uitspraak in een toespraak op een diner van republikeinen te Dallas in de staat Texas (waar uit Johnson afkomstig is) en voegde hieraan toe: Maar ik kan u verzekeren dat ik, indien ik hiertoe in staat wordt gesteld, deze stroming zal ombuigen en dat ik zal werken voor het be houd van het vrije Amerikaanse ondernemingsstelsel. Senator Goldwater sprak niet over het feit dat gouverneur Scranton zich eveneens als repu blikeins presidentieel kandidaat beschikbaar heeft gesteld. Goldwater zei verder: Indien wij ermede doorgaan de bevoegd heden en de financiële volmach ten der regering-Johnson op de huidige voet uit te breiden, zul len wij een nieuw economisch stelsel in het leven moeten roe pen, namelijk een vorm van Amerikaans socialisme en wel binnen enige nieuwe presidentië le ambtstermijnen. DE PRESIDENT KWAM OP BEZOEK Tientallen volwassenen en kin deren, die in het Franse plaatsje Hamuren dicht opeengepakt op president De Gaulle hadden ge wacht, zijn door de warmte be vangen. Op de foto worden kin deren op straat verzorgd. Oud worden in Hoogkerk Hoogkerk heeft er woensdag 17 juni weer een honderdjarige bij, n.l. mevr. Aaltje Stuiven - woldBilyam. Zij woont al 78 jaar in Hoogkerk, thans in het huis van haar kleindochter aan de Zuiderweg 36. Mevr. Stuiven- woldBilyam is een eeuw ge leden in Leeuwarden geboren. Op 19-jarige leeftijd huwde zij in Kollum de heer F. Stuiven- wold, die 42 jaar gewerkt heeft bij de Nederlandse Spoorwegen, waarvan 39 jaar in Hoogkerk. Het echtpaar heeft acht kinderen gekregen, van wie er nog drie zoons in leven zijn, resp. van 80, 73 en 64 jaar. Mevr. Stuivenwold heeft zeven kleinkinderen en twaalf achter kleinkinderen. Al geniet de hon derdjarige een goede gezondheid, de laatste tijd laat deze iets te wensen over. Op de honderdste verjaardag van mevr. Stuiven wold zal het gemeentebestuur van Hoogkerk acte de présence geven, en ook Nederlands oudste inwoonster, mevr. J. A. de Bree- Meyer uit Hoogkerk, komt op verjaardagsvisite. vermeden en vooral, dat even tuele explosieschade wordt on dervangen. De nieuwe metho de kan b.v. ook dicht bij wo ningen worden gebruikt. De „klappen" bij Weert maken deel uit van een seismisch on derzoek, dat in Brabant en Limburg wordt verricht door een associatie, gevormd tussen de Nederlandse filialen van de Belgische oliegroep Pétrofina en van de Franse oliemaat schappijen Sorex, C. F. P., Co- parex en Uxirap. De Esso-groep heeft een werk wijze gevonden, waardoor de watervervuiling door olietank schepen voor 95 procent kan worden voorkomen, zo hebben de Esso in Londen en de moe dermaatschappij Standard Oil in New York bekendgemaakt. Medegedeeld werd dat Jiet vrijwel niet nodig is afvalolie op zee te lossen. De vervuiling wordt meestal veroorzaakt door de oplossing van olie en water bij het schoonmaken van de tanks, als de olielading gelost is. De kapiteins van de tankschepen hebben opdracht gekregen dit oliehoudende water niet over boord te gooien, tenzij de veilig heid dit vereist. Integendeel, er moet uit het oliemengsel zoveel mogelijk schoon water worden verwijderd. Het restant moet dan bewaard worden en geiost bij raffinaderijen aan de kust of de eindstations. POOLSE LANDBOUW- DELEGATIE BEZOEKT ONS LAND Van 19 juni t/m 3 juli brengen 72 Poolse landbouwkundigen een studie-bezoek aan Nederland. Op het omvangrijke program ma staan o.a. bezoeken aan de veiling Bloemenlust te Aalsmeer, fabrieken van landbouwmachi nes, het ministerie van landbouw verschillende landbouwinstitu- ten te Wageningen, het instituut v. d. veeteelt te Zeist, het insti tuut v. d. pluimveeteelt in Beek bergen, de landbouwvoorlich- tingsdienst te Emmeloord, de rijksdienst voor de IJsselmeer- polders, een veevoederfabriek te Veghel en de groen voederdroge rij „De Bevelander" te KORT- GENE. Het gezelschap zal bovendien op 27 juni een bezoek brengen aan de Poolse handelsdelegatie in Brussel en ehige Belgische agrarische bedrijven. De volgen de dag worden Gent en Brugge bezocht, waarna men op de te rugreis een kijkje zal nemen bij de Deltawerken. NAZISME EN ANTISEMITISME IN WEST-DUITSLAND Hehmann Höcheri, West- Duitslands minister van binnen landse zaken, heeft bekendge maakt dat het aantal leden van uiterst rechtse groeperingen in de bondsrepubliek is teruggelo pen. In 1962 bedroeg dit 27.600 en eind 1963 24.600. De totale oplage van de publi- katies van nationalistische orga nisaties en ondernemingen was echter met 16 procent gestegen. In deze publikaties werd de na zi-ideologie niet openlijk meer beleden en werden „onverbloem de antisemistische verklaringen" vermeden. Höcheri zei, dat de invoer van antisemitische lec tuur uit het buitenland toenam. De Westduitse autoriteiten werk ten met de autoriteiten in het buitenland samen om deze in voer-tegen te gaan.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3