PROVINCIAAL NIEUWS De „Bundeswehr" een staat in de staat Doem der verdenking Kerknieuws MILITAIREN GEEN BURGERS IN UNIFORM matrassen "prijsbewuste" mensen kopen AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 17 juni 1964 Terneuzen Axel Breskens Hulst Schoendijke Sluis Stoppeldijk Vogelwaarde Zaamslag HET WESTEN WIJST POOLSE „BEVRIEZINGSPLAN" VAN DE HAND STAKING BIJ - AMERIKAANSE SPOORWEGEN Colombiaanse bandieten verjaagd Geen clementie voor Mandela e s. Indonesië blijft „vrijwilligers" sturen Actie tegen aartsbisschop van Los Angeles KLEUTERLEIDSTERS Op de laatste examendag slaag den. aan de gemeentelijke oplei dingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg de dames S. de Velj te NieUwvliet; J. L. Ver- straeten te Hoofdplaat en M. C. Rinkhoud te Oostburg. ONDERWIJZERSEXAMEN Aan de Mariakweekschool te Breda zijn geslaagd voor de on derwijzersakte de dames T. van Buijten te Oostburg M. v. Houte te Heikant; W. Kriekaert te Sas van Gent; M. van Dorst en J. van Cauteren, beiden te Hulst. Monsiegneur De Vet in Terneuzen Gistermorgen om half elf heeft de bisschop van Breda, mgr G. H. de Vet, aan een groot aantal kinderen en enkele volwassenen het H. Vormsel toegediend. De plechtigheid had plaats geduren de de mis, die door pastoor deken J. van Mechelen in de Triniteitskerk werd opgedragen. Tevoren had mgr De Vet in Sluiskil het H. Vormsel toege diend. Hengelconcours voor leden „O.N.I.". Op de nieuwe afwatering van de Otheense kreek hebben 77 leden van de Terneuzense hen gelsportvereniging „Ontspanning na Inspanning" deelgenomen aan de eerste clubwedstrijd. De vangst was buitengewoon goed. Er werden 147 bovenmaat se en 205 ondermaatse vissen ge vangen. De uitslag luidde; 1. P. Wak ker sr. 319 pnt; 2. C. van Maele 194 pnt; 3. J. de Putter 168 pnt; 4. J. Kiel 164 pnt; 5. F. van de Berge 161 pnt; 6. D. van de Ber ge 159 pnt; 7. A. C. Hamelink 159 pnt; 8. C. v. d. Broek Pr. 130 pnt; 9. B. Smolenaers 129 pnt; 10. C. de Bock Sr. 127 pnt. Jaarvergadering' Boerenleenbank Gisteren hield de Boerenleen bank te Terneuzen haar jaarlijk se algemene vergadering in ho tel Rotterdam onder voorzitter schap van de heer F. de Koeijer. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat per 1 januari 1964 het totaal aan toe vertrouwde middelen aan de ge hele organisatie van Raiffeisen- banken bedroeg 4280 miljoen gulden. De toename van de spaargelden was naar verhou ding het sterkst in de stedelijke en semi-stedelijke sfeer en het minst op het platteland, waaruit kan worden afgeleid, dat de agrarische sector het minst van de gestegen welvaart heeft ge profiteerd. Ook in het jaar 1963 heeft de Terneuzense Boerenleenbank zich voorspoedig ontwikkeld. Het spaartegoed nam toe met ruim 4,5 miljoen gulden en steeg tot ruim 27,5 miljoen, terwijl in rekening-courant aan de bank v/as toevertrouwd ruim 7 mil joen. Het balans-totaal steeg in 1963 van ƒ31.228.994,57 naar ƒ36.383.961,69. Eind 1963 stond aan leningen uit ruim 15 mil joen gulden. Voorts was in re- kening-courant te vorderen ruirrf 6,5 miljoen en was bij de Cen trale Bank te Utrecht gedepo neerd 14,5 miljoen, De vergadering keurde de ba lans en verlies- en winstrekening goed en de netto-winst over 1963 ad. 86.346,31 werd toegevoegd aan de reserves, waardoor de vrije reserves ruim 1,3 miljoen bedragen. De heren F. de Koeijer en J. H. van Hoeve werden met grote meerderheid van stemmen resp. tot bestuurslid en lid van de raad van toezicht herkozen. Coaster verkocht Door bemiddeling van Super vision Shipping and Trading Company te Rotterdam is het motorkustvaartuig „Heiloo" van de rederij m.s. Heiloo te Ter neuzen verkocht aan de rederij Mellem te Marstal (Denemar ken). Het schip zal onder de naam „Charles" gaan varen. Gevonden voorwerpen Blauw-grijze handschoen en bruin-lederen portemonnaie, J. den Boer, Irenestr. 30; kinder driewieler, Stoffels, Julianastr. 30; paraplu, J. Boeije, Vaartwijk 5; plastic bal, J. Schuitvlot, Bern- hardstr. 48; aktentas, H, de Bruij- he, Julianastr. 46; autoped, C. de Bree, Julianastr. 57; 2 tennisbal len, Bareman, Irenestr. 13; trui, J. Oorting, Pr. Hendrikstr. 18; lichtgeel hondje met rood band je, F. Koster, Seydljtzstr, Bosch kapelle; broche, F. Dijker, Bern- hardstr. 24; kinderschoentje, Wim van Cadsand, Buitenweg 21; zin ken emmertje, A. Bareman, Ire nestr. 13; kinderportemonnaie, Poppe, Marijkestr. 8; kinderpor temonnaie, J. de Blaaij, P. Pau- lusstr. 22; hoofddoek, A. v. d. Wege, Oudewijk 32; zwart dames rijwiel, Albert Heijn, Noordstr.; damssvest, Fraaijenhove, Beoos- tenblijsestr. 4; zwembroek, Den Doelder, Pironstr. 28. Bij de rijkspolitie te Axel zijn onderstaande voorwerpen terug te bekomen. Badtas met inhoud, halsket ting, autoped, zadeldek en por tefeuille met inhoud. Nieuwe Nuts,spaarbank, Maandag is te Breskens de nieuwe vestiging van de Middel burgse Nutsspaarbunk geopend. Dit aan de Dorpsstraat gelegen bijkantoor betekent de vierde vestiging van de bank in Zee land. Burgemeester Eekhout was verheugd deze opening te mogen verrichten. Hij zag in de vesti ging van een bankkantoor een bewijs van de vooruitgang der gemeente. De officiële opéning geschiedde met het openen van de brand kast. Het daarin liggende spaar bankboekje ten name van een pasgeboren kind van het gezin Van den Broeke stelde hij de bankdirecteur ter hand. Gelukwensen werden uitge sproken door notaris Van den Briel uit Middelburg, de voorzit ter van het stichtingsbestuur, en door drs. Gerkema als directeur van de Spaarstiehting uit Rotter dam. De heer G. Neijssen te Oost burg wordt belast met de leiding van de Nutsspaarbank te Bres kens. Wachtmeester Driedijlc jubileerde Onder grote belangstelling heeft wachtmeester P. Driedijk van de rijkspolitie te Hulst maandag zijn zilveren jubileum gevierd. Tijdens een receptie in hotel restaurant Van Oosterom werd de jubilaris toegesproken door „opper" Vermix die mede na mens adjudant Eekman de beste gelukwensen overbracht van de politiegroep Hulst. Hij bood een ligstoel aan. Voor mevr. Driedijk waren er bloemen. Adjudant Van Burg sprak namens de overste Hij noemde de jubilaris een goed politieman en een opge wekt mens. Voorzitter Wegewijs uit St. Jan steen van de afdeling r. k. bond van politiepersoneel huldigde de heer Driedijk als een trouw bondslid. Hij bood hem uit naam van de afdeling een barometer aan. Onder de velen die de jubilaris kwamen feliciteren, bevond zich ook deken Koopmans. Bezoek aan schooltuin De directeur van de rijksmid delbare landbouwschool te Schoondijke deelt ons mede dat er ook dit jaar voor belangstel lenden weer gelegenheid is de schooltuin te bezoeken. De tuin biedt veel wetenswaar digheden over planteziekten en hun bestrijding, alsmede over de onkruidbestrijding. Verschillende proeven op dit gebied worden genomen. Daarnaast zijn van bij na alle voorkomende gewassen de verschillende rassen aanwe zig. Vooral de in Zeeuws-Vlaan- deren voorkomende gewassen zijn goed vertegenwoordigd. Al met al zal men enige interessan te uren in de schooltuin kunnen doorbrengen. De heer De Roo, leraar alg. planteteelt en planteziekten, is graag bereid excursies rond te leiden en toelichting te geven. Ook zij die willen komen on der leiding van een assistent van de R.V.L.D., zijn van harte wel kom. Men kan tevoren een afspraak maken. Het telefoonnummer is 01173—313. Viering eeuwfeest De viering van het eeuwfeest van de rederijkerskamer „De Oranjebloem" zal worden voor afgegaan door een academische zitting waarbij de nadruk zal worden gelegd op de betekenis van Johan Hendrik van Dale, de oprichter der kamer in 1804. Deze zitting zal worden gehouden in de raadszaal van het stadhuis. Als sprekers zullen het woord voeren dr. Karei de Clerck uit Sint Andries, lector aan de uni versiteit te Gent en dr. P. J. Meertens uit Amsterdam, weten schappelijk ambtenaar aan de Nederlandse academie voor we tenschappen. Carillonconcert In het kader van het Holland festival werd te Sluis een caril lonconcert verzorgd door Gaston van den Bergh uit Duffel, ad- junet-stadsbeiaardier te Meche len en Lier. Het concert begon met het Wilhelmus en werd be ëindigd met het Zeeuws-Vlaams volkslied in de toonzetting van A. Lysen. Het programma be stond verder uit oud-Hollandse volksliederen, enige Vlaamse composites en een preludium voor beiaard van Jef van Hoof. Europa 123 Met een geslaagde jeugdrevue in het verenigingsgebouw is het gemeentelijk comité „Europa 1 23" haar aktie begonnen ten bate van de jeugd in de minder ontwikkelde gebieden. De avond werd geopend door burgemees ter P. Molthoff, die de jeugd wees op haar verantwoordelijke taak in de wereld van vandaag. Een groot aantal medewerkers bracht een gevarieerd program ma op de planken. De onlangs opgerichte drum band „Vogelwaarde" oogstte met zijn eerste optreden veel succes. Al leent een toneelzaal zich min der goed voor het optreden van een dergelijk gezelschap, het publiek kreeg toch het bewijs geleverd dat deze drumband on der leiding van instructeur Pau wels op korte tijd veel heeft ge leerd. Als binnenkort de meisjes en jongens geüniformeerd de dorpsfestiviteiten zullen opluis teren, belooft het een lust voor oog en oor te worden. Aan de jeugdrevue werkten verder met succes mee de kleu terklas van Boschkapelle onder leiding van mej. O. de Waal, The Telstar Boys, de jeugdtoneel- groep en de jonge Spelbrekers uit Lamswaarde en conferencier Han Dankaart. Vooral de muziek en zang van The Telstar Boys ging er in als koek bij het jeug dige publiek. Botsing Ter hoogte van het postkan toor kwamen twee bromfietsers met elkaar in botsing. De beide bestuurders, P. uit Stoppeldijk en Van D. uit Lamswaarde, moes ten zich onder behandeling stel len van dokter Terburg. De ma teriële schade was aanzienlijk. De politie onderzoekt de schuld vraag. Jeugdverkeersexamen De leerlingen van de lagere scholen in deze gemeente, die met succes het jeugdverkeers examen hebben afgelegd, hebben het diploma uit handen van bur gemeester P. J. G. Molthoff in ontvangst mogen nemen. Het werd voor de kinderen een hele plechtigheid met een ontvangst in de raadzaal, een waarderend woord van de burgemeester en de gebruikelijke tractatie. Van de 42 geslaagden behaalden er acht het diploma met lof. De lagere school van Boschkapelle was met het beste gemiddelde uit de bus gekomen en als be loning zal in de prijzenkast van deze school een jaar lang de wis selbeker prijken. Bij de diploma-uitreiking wa ren aanwezig de hoofden van de scholen, opperwachtmeester F. Amendt en de heer A. Warrens, die ieder op hun terrein een steentje hebben bijgedragen in de opleiding en het examineren. Burgemeester Molthoff bracht hen daarvoor dank. Jaarvergadering Volksonder wijs Maandagavond werd in de openbare Irisschool de jaarver gadering gehouden van de af deling Zaamslag van „Volks onderwijs", De heer F. Dieleman, het hoofd van de school, opende de verga dering met een hartelijk woord van welkom. De heer P. de Koeijer en A. Kaijser—Deurwaarder werden herkozen als bestuurslid. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren H. Klaas- sen, C. Hamelink en F. Diele man. De heer H. W. Houg, die zich niet meer herkiesbaar had ge steld, werd dank gebracht voor de vele activiteiten die hij tij dens zijn veeljarig bestuurslid maatschap had ontwikkeld. Aan een overzicht van het af gelopen jaar werden de plannen vastgekoppeld voor de nabije toekomst. Aandacht zal worden geschonken aan de toekomstige uitbreiding van de gemeente Zaamslag en daarmee samen hangend aan een mogelijke uit groei van de school. De rondvraag leverde niets op. waarna men nog geruime tijd gezellig bijeenbleef. Bevolkingsdoorlichting Dinsdagmorgen is men in het consultatiebureau van het Groene Kruis begonnen met de periodieke doorlichting van de bevolking. Er hebben zich ruim NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Oost- en West- Souburg ds. R. D. H. Naber te Emmer-Compascum (toez.) 1500 personen aangemeld. Naar verwachting zal de doorlichting drie dagen in beslag nemen. Uitstapje van de kinderen der zondagsschool. Zaterdag maakten de kinderen van dc zondagsschool hun jaar lijks uitstapje met hun leidsters en leiders. De bus van de Z. V. T. M. was tot de laatste plaats bezet. De tocht ging deze keer naar de Efteling. Ondanks de warmte hebben de kinderen ge noten in de sprookjestuin, de kano- en roeivijver en natuurlijk ook in de speeltuin. Op de terug weg werd het in de bossen ge legen restaurant „De Kloof" te Bergen op Zoom aangedaan. Donkere onweerswolken pakten zich samen toen de bus Zaamslag naderde. Nog juist vóór het los barsten van de bui kwamen de kinderen op het dorp aan, waar vele ouders hun kroost reeds stonden op te wachten. De lei ding was dankbaar alle kinderen weer ongedeerd te kunnen af leveren. Met de vermoeide voe ten en zwarte gezichtjes zullen de moeders wel raad hebben ge weten 'De Britse minister van staat voor buitenlandse zaken, Peter Thomas, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de westelijke bondgenoten het er over eens zijn, dat het jongste Poolse voor stel tot bevriezing van kernwa pens in centraal-Europa onaan vaardbaar is. Engeland heeft hierover met de andere Navo-landen overleg gepleegd en alle waren het er over eens dat het voorstel in zijn huidige vorm om tal van rede nen onaanvaardbaar is. De Poolse regering is hiervan in kennis gesteld, aldus minister Thomas in antwoord op een vraag. In de Verenigde Staten heeft een staking van remmers en wis selwachters ach tot een zesde spoorwegmaatchappij uitgebreid. Van vakbondszijde is gezegd, dat 5.000 man in staking zijn en dat er nu in zeven staten geen trei nen meer rijden, te weten Nebra ska, Kansas, Missouri, Oklahoma, Arkansas, Texas en Louisiana. In verscheidene hiervan is de koren oogst in volle gang. Door onop houdelijke regen kan het graan niet in de open lucht blijven lig gen, maar door de spoorwegsta king is vervoer naar de silo's niet mogelijk. Het stakende spoorwegperso neel in de staten Texas en Mis souri moet op last van een fede rale rechtbank het werk hervat ten. De Westduitse regering heeft dc verklaring van de parlemen taire commissaris voor de „Bun deswehr", volgens welke de Westduitse strijdkrachten zich dreigen te ontwikkelen tot „een staat in. een staat', als onge grond" van de hand gewezen. Regeringswoordvoerder Gün- ther von Hase, heeft op een persconferentie ook andere con stateringen van de hand gewe zen, die vervat zijn in een artikel in 't geïllustreerde blad „Quick" I en afkomstig van de gepensio- j neerde vice-generaal Hellmuth j Heye." (Admiraal Heye is de door de bondsdag benoemde „ombuds man", die moet waken over de constitutionele rechten van de Westduitse militairen). Het artikel is verschenen na dat Heye zijn jaarlijks rapport bij de bondsdag had ingediend. Hierin maakt hij gewag van een toenemend aantal klachten over inbreuken op de rechten van de militairen. „DE GEEST VAN GISTEREN" De Bundeswehr" zou zich ont wikkelen in de richting van een staat in een staat". Als deze ont wikkeling niet gestuit wordt, zou er een „Bundeswehr" ontstaan, uitgerust met wapens van mor gen maar opgeleid in de geest van gisteren (de nazi-periode Admiraal Heye schrijft, dat bij de opleiding van militairen nog steeds methoden worden ge bruikt die uit de tijd zijn. Hij ken schetst die methoden als „bruut en bloeddorstig". De vice-president van de bondsdag heeft gezegd het „on duldbaar!' te achten dat de par lementaire commissaris een of ficieel verslag aan het parlement aanbiedt eneen niet-officiee! aan een tijdschritf. RECRUTEN MISHANDELD Enige maanden geleden zijn in West-Duiteland verscheidene on derofficieren veroordeeld tot ge vangenisstraffen wegens mis handeling van recruten, van wie er een stierf w een geforceerde mars. Twee officieren zijn onlangs naar de gevangenis gezonden wegens bet plegen van meineed. Hellmuth Heye deelde maandag avond mee met opzet een verkla ring tegenover het blad „Quick" te hebben afgelegd om „de open bare mening te schokken". Hij wees erop dat bepaalde politici een gebrek aan belangstelling aan de dag leggen voor zijn rap porten, „die nu zeker door de parlementsleden zullen worden gelezen". Naar zijn mening moet een „revolutionaire geest" wor den gekweekt „om het ontstaan (Advertentie) Verkrijgbaar bij alle goed gesorteerde zaken. van een klassegeest in de Bun deswehr te voorkomen". ALARMKREET De „alarmkreet" van Heye wordt door de Westduitse kran ten onder vette koppen gepubli ceerd. De wijze waarop de par lementaire commissaris de zaak onder de aandacht van het pu bliek heeft gebracht, vindt geen algemene instemming, maar een deei van de pers acht het parle ment hieraan voor een groot deel schuldig. De klacht van Heye is alarme rend, want zij is niet geuit door de eerste de beste, maar door een man die op grond van zijn ervaring beter dan wie ook een oordeel kan vellen. Niet het ge- val-Heye moet het onderwerp van een debat worden, maar zijn kritiek in welke vorm die ook geuit is", zo schrijft de onafhan kelijke „Frankfurter Neue Pres- se". De links-liberale „Frankfurter Rundschau" vindt het veront rustend „dat de waarschuwingen van Heye zo weinig weerklank hebben gevonden bij de verant woordelijke politici en dat de pers opniew een taak moet gaan vervullen die normaal bij het parlement ligt". GRONDBEGINSELEN GESCHONDEN De onafhankelijk-soeialistische „Süddeutsche Zeitung" meent, dat nu moet blijken dat het het parlement ernst is met het toe- Jonge Nederlanders kregen prijzen van Aüiance Francaise Zoals elk jaar heeft de Neder landse afdeling van de Alliance Francaise een „Europees con cours voor de Franse taal" geor ganiseerd. Deze wedstrijd wordt in alle landen van Europa ge houden voor leerlingen uit de hoogste klassen van gymnasia en lycea. Dit jaar luidde het te behandelen thema „waorm Frans leren?" In elk Europees land werden de beste vijf opstellen bekroond met een verblijf van acht dagen in Parijs op 't hoofd bureau van de Alliance. In Ne derland namen 350 scholieren aan de wedstrijd deeL Voor een verblijf in de Franse hoofdstad kwamen in aanmer king: H. Zelders van de rijks hbs in Middelburg; J. Dahmen van het Sint Bernarduscollege in Heerlen, Ans Kok van het Carteniuslyceum in Amsterdam; Hanna Kraan van de hbs voor meisjes in Rotterdam en J. A. van Waarden van het gerefor meerd gymnasium in Amster dam. Voorts werden vijf troostprij zen en 12 aanmoedigingsprijzen toegekend waaronder aan Jelle Hoving van het Petrus Hondius- lyceum te Terneuzen, HEDENAVOND Ternenzen: Zuidersportpark, (terr. 2), 7 uur: S. en O. Phi lips 2Ieust. DONDERDAG 18 JUNI Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 2), 7 uur: v. d. Poel— S.C. De Meijer. door AGATHA CHRISTIE 19) Marshall wachtte even, voor dat hij verder ging. Jufrouw Vaughan, de secretaresse van de heer Argyle, was er ook. Zij was uitgegaan voor het 3lachtoffer werd ontdekt. „Haar heb ik ook ontmoet," vertelde Calgary, „Zij lijkt mij zeer,,, gehecht aan de heer Ar gyle." „Zeker, zeker. Ik geloof ook dat we binnenkort de aankondi ging van hun engagement kun nen verwachten," „Aha!" „Hij is erg eenzaam achterge bleven na de dood van zijn vrouw," verzekerde de advocaat. Er klonk iets van een terecht wijzing in zijn stem. „Ja, juist," Hierop liet Calgary volgen; „En wat was het motief, meneer Marshall?" „Beste dr. Calgary! Daarover zou ik geen enkele veronderstel ling kunnen uitspreken." „Dat geloof ik toch wel. U hebt toch zelf gezegd dat de fei ten konden worden vastgesteld." „Er vloeide voor niemand enig rechtstreeks geldelijk voordeel uit voort. Mevrouw Argyle had zelfstandig een hele reeks trusts in het leven geroepen, een ma nier van doen, die, zoals u bekend zal zijn, tegenwoordig veelvuldig wordt toegepast. Deze trusts trekken ten gunste van alle kin deren. Zij worden beheerd door drie vertrouwenslieden, van wie ik er een ben, Leo de tweede en een Amerikaans nichtje van mevrouw Argyle, die juriste is, de derde. Het geweldige vermo gen, dat hierbij betrokken is, wordt door ons drieën beheerd. De vruchten kunnen worden aangewend ten behoeve van die begunstigde van een bepaalde trust, die er het meest behoefte aan heeft," „Hoe staat het met de heer Argyle? Had hij enig geldelijk voordeel bij de dood van zijn vrouw?" „Niet in enige belangrijke ma te. Het grootste gedeelte van haar vermogen was, zoals ik u al verteld heb, in trusts vastge legd. Zij heeft hem slechte het restant van haar vermogen na gelaten, maar dit beliep geen be langrijk bedrag." „En juffrouw Lindstrom?" „Voor haar had mevrouw Ar gyle enkele jaren te voren reeds een ruime lijfrente gekocht." Wat geprikkeld liet Marshall erop volgen: „Motieven? Het lijkt dus dat die voor geen cent aanwezig waren. Stellig geen van financiële aard." „Maar in de gevoelssfeer? Be stond er misschien een zekere... wrijving?" „Op dit terrein kan ik u tot mijn spijt niet van dienst zijn." Marshall zei dit wel zeer gede cideerd. „Ik heb niet de minste kijk gehad op hun gezinsleven." „Is er iemand, die dat wèl heeft gehad?" Marshall dacht een ogenblik na. Toen zei hij, als 't ware met tegenzin: „U zou eens kunnen gaan praten- met de huisdokter. Dokter... eh... MacMaster heet hij, meen ik. Die heeft zijn prak tijk neergelegd, maar hij woont in de buurt. Hij was ook in de oorlog degene die voor dat kin dertehuis als dokter is opgetre den. Hij moet du3 volkomen op de hoogte zijn van het leven op Zonnehoek. Of u hem ertoe kunt krijgen daarover iets los te laten, moet u zelf maar proberen. „Ik geloof," besloot Marshall, „dat hij, als hij wil, daarbij goe de diensten zou kunnen bewijzen, ofschoon... vergeef me, dat ik het zeg... u acht het toch niet waarschijnlijk dat u iets kunt bereiken dat de politie niet veel gemakkelijker te weten zou kun nen komen?" „Dat weet ik niet," gaf Calga ry ten antwoord „Waarschijnlijk niet. Maar toch moet ik het pro beren. Ja, dat acht ik mijn plicht. Ik moet het proberen." HOOFDSTUK V De wenkbrauwen van commis saris Finney rezen hoger en ho ger, in een vergeefse poging om de, langs zijn voorhoofd wijkende, grenslijn van zijn grijze haren te raken. Hij sloeg vervolgens zijn ogen omhoog naar het plafond en daarna weer omlaag op de stukken die op zijn bureau lagen. „Dit tart iedere beschrijving!" riep hij uit. Het jongmens dat tot taak had de juiste antwoorden aan de commissaris te geven, sprak: „Ja, commissaris!" „Dat is me 'n mooie boel!" mopperde Finney. Hij trommelde daarbij met zijn vingers op tafel. „Is Huish aanwezig?' informeer de hij. „Ja, commissaris," antwoordde het jongmens. „Inspecteur Huish is een minuut of vijf geleden binnengekomen." „Prachtig," zei de commissa ris. „Vraag of hij even hier komt, wil je?" (Wordt vervolgd.), zicht op het leger. De vraag of Heye wel de juiste weg heeft ge kozen om te - protesteren, moet niet op het eerste plan komen, aldus het blad. Terwijl de libe rale „Frankfurter Allgemeine" zich afvraagt, of de door de par lementaire commissaris gekozen manier niet enige bezwaren heeft, schrijft de links-liberale „Neue Ruhr Zeitung", dat dit slechts van secundair belang is. „Als de Bundeswehr zich tot een staat in de staat ontwikkelt, wordt het grondbeginsel van de rol van het leger in een democratische staat geschonden", zo meent deze krant. De regering van de Zuidame- rikaanse staat Columbia heeft de „onafhankelijke republiek" van Marquetalia heroverd zo is be kendgemaakt. Dit gebeurde door een militaire operatie uit de lucht in een campagne om vier gebieden van Columbia van ban dietenoverheersing te bevrijden. Het gehucht Marquetalia, waar aan het 3000 vierkante kilometer grote gebied zijn naam ontleent, wordt beschouwd als het hoofd kwartier van de bandiet Pedro Antonio Marin alias „Tirofijo" en zijn adjudanten. De actie tegen de bandieten, die'verscheidene weken geleden was begonnen, kreeg zondag zijn beslag toen de militairen op sterke weerstand van de opstan delingen stuitten. „Tirofijo" en zijn naaste medewerkers slaag den er in naar de bergen te vluchten. Tevoren hadden zij en kele huizen waarin zich compro mitterende documenten bevon den, in brand gestoken. Premier Verwoerd heeft dins dag verzoeken uit het buitenland om clementie voor Nelson Man dela en zeven anderen die vorige week wegens sabotage en sa menzwering tot levenslange ge vangenisstraf werden veroor deeld, afgewezen. De Zuidafrikaanse premier zei in het parlement dat Zuid-Afrika zich aan geen enkele druk zal onderwerpen en geen buiten landse inmenging M91zijn recht spraak kan toestaan. „Is het een kwestie van ver schillende maatstaven voor de sterke en zwakke landen? Man dela en de andere veroordeelden waren precies als iedere andere spion", aldus premier Verwoerd. Indonesië heeft zijn guerilla- strijders bevel gegeven, zich uit Maleisisch Borneo terug te trek ken, zo is door een woordvoerder van de Indonesische minister van buitenlandse zaken in Tokio meegedeeld. In ambtelijke Ma leisische kring zegt men nog niet te hebben vernomen dat die terugtrekking ook werkelijk be gonnen is. Zes officieren en twee onderofficieren uit Thailand zijn in Koetjsing (Serawak) aange komen om de terugtrekking te controleren. Het Indonesische persbureau Antara meldde gisteren dat In donesië vrijwilligers naar Bor neo zou blijven sturen, zolang er nog geen „positief resultaat" is bereikt. Een groep Amerikaanse rooms- katholieken, die acties tegen ras sendiscriminatie voert, heeft aan gekondigd voor de woning van kardinaal Mclntyre, aartsbis schop van Los Angeles, te zullen demonstreren totdat deze zijn standpunt in de rassenkwestie bekendmaakt. Zij begonnen maandag voorde woning van de kardinaal te pos ten. Een geestelijke uit Los Ange les, Dubay, heeft inmiddels de paus om 't ontslag van de aarts bisschop gevraagd. Hij beschul digde hem van machtsmisbruik en ambtsmisdrijf. Nadat hij zijn verzoek aan de paus wereldkundig had gemaakt, werd Dubay ontzet uit zijn func tie van waarnemend beheerder van de St. Albertkerk. Het me rendeel van de tot deze kerk behorende parochianen zijn negers. Kardinaal Mclntyre heeft tot nog toe in deze kwestie het stil zwijgen bewaard. Andere gees telijke in Los Angeles verklaar den dat de kardinaal zich in vroegere verklaringen reeds over de rassenkwestie had uitgespro ken. Hij zou geen voorstander van betogingen voor rassenge- lijkheid zijn.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2