Berusting over Duitsland Mandaat V.N.-troepen wordt drie maanden verlengd RADIO DE KOCK HET WEER TURKSE CYPRIOTEN ONTEVREDEN OVER «.^TROEPENMACHT ioo.ooo AARDBEVING IN NOORD-JAPAN 23 DODEN EN 115 GEWONDEN Branden en overstromingen GRENS „B0GAERS"-W0NINGEN VERHOOGD TOT 16.000 Rijksbijdrage mogelijk NOG HOOP IN ZUID-AFRIKA WOENSDAG 17 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6233^> Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AI is het er de laatste jaren opvallend rustig, het in tweeën gespleten Duitsland blijft een pijnlijk en gevaar lijk punt in de verhouding tussen de machtsblokken van oost en west. De huidige situatie bevalt noch de ene noch de andere partij, maar' men berust erin omdat men over en weer nog minder voelt voor de situatie die de andere partij er graag voor in de plaats zou stellen. Zo wel in Moskou als in de westelijke hoofdsteden heeft men er weinig vertrouwen in dat de berusting eeuwig kan duren. Geen stommetje spelen Weerbericht Hoogwater Morele steun Mandela AMNESTIE IN ROEMENIE Spanning niet verminderd Ontevreden Vredestichter IV!* «banden Zon- en STORM IN PAKISTAN 175 slachtoffers CHINESE BEVELHEBBER IN TIBET VAN POST ONTHEVEN Eigen woningbezit Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimona par advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Een van de redenen waarom bondskanselier Erhard naar Wash ington toog was dan ook om president Johnson aan te sporen op de bres te blijven staan voor de hereniging der twee Duitslanden. Een toezegging die hem moeilijk geweigerd kan worden, want voor de Amerikanen is het niet aantrekkelijk hun voornaamste bond genoot op het vasteland voor het hoofd te stoten, vooral niet nu de verhouding met Frankrijk nogal te wensen overlaat. Dat wil overigens niet zeggen dat men in Washington erg ge looft in de mogelijkheid van her eniging. En in zachte termen zal Erhard ook wel te verstaan zijn gegeven wat Johnson in een niet zo gelukkig interview met een Duits blad al eens heeft gezegd: dat Bonn zelf zijn best eens moet doen om op betere voet met het communistische blok te geraken. Immers als Cr van een verbete ring in de Duitse situatie ooit eens iets moet komen, kan dat alleen doordat de Russen eraan meewerken. Er voor te gaan strijden zal geen zinnig mens voorstaan. Nu doet het kabinet-Erhard wel iets in die richting, zij het voorzichtig om de door Adenauer en Strauss geleide politici niet in het harnas te jagen. Die zijn nog c.ltijd van mening dat met com munisten helemaal niet gepraat moet worden voor ze toegeven, een standpunt waarmee men in geen geval verder komt. Of men door de voorzichtige uitoreidmg van contacten met Moskou, Warschau, Praag, Boeka- verder komt, staat nog te be- TIJDELIJK REGEN Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over de Go'f van Biscaje naar Frankrijk, Aan de noordflank hiervan bevindt zich boven de Ierse Zee een frontale storing die zich naar de Noordzee beweegt. Op de nadering hiervan zal de bewolking verder toenemen ter wijl regen of motregen moet wor den verwacht. De wind is over wegend matig uit zuidwestelijke richtingen. De temperaturen zul len over het algemeen wat lager zijn dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Half tot zwaar bewolkt met tij delijk wat regen of motregen. Overwegend matige zuidwestelij ke wind. Koel weer. WOENSDAG 17 JUNI rest die nu aan de gang is, veel zien. Maar Erhard en Schroder zijn er in ieder geval van over tuigd dat de zaak er nooit slech ter door kan worden. Met stom metje spelen bereikt men nooit iets, denkt Erhard terecht. Zijn nota aan Moskou is in ieder ge val een poging weer een gesprek op gang te krijgen, een tactiek waarin Adenauer niet zo bedre ven was. Hoe men tegenover de kwestie inu Moskou staat, blijkt wel uit het verdrag dat de Oostduitser Ulbricht daar gesloten heeft. Het is het zoveelste verdrag en in de versie van dit jaar staat weer van alles dat ook al in de oude stond: samenwerking en vriend schap in frasen die rechtstreeks ontleend schijnen aan vroegere verdragen. Opvallend is dat Chroesjtsjow zich heeft onthouden van eisen dat Berlijn een open stad wordt met behalve Britten, Amerika nen en Fransen ook andere sol daten als beschermer. Over de oude rijkshoofdstad wordt haast gezwegen: slechts de opmerking dat het geen stukje west-Duits- land is waarover geen me ningsverschil van belang bestaat kreeg een plaats. We krijgen de indruk dat het verdrag voor namelijk moest dienen als een moreel steunende tegenhanger voor Ulbricht tegen Erhards be zoek aan Washington. Het een en ander geeft vooral te kennen dat beide partijen nog geen mo gelijkheid zien de zaak tot we derzijds tevredenheid op te los sen. Dat is jammer, maar geluk kig tonen beide partijen ook nog steeds een bereidheid tot berus ten. De Afrikaanse negerleider Nel son Mandela heeft levenslang gekregen en niet de doodstraf, hoewel hij daar volgens het Afri kaanse recht wel voor in aan merking was gekomen. Het lijkt of de regering-Verwoerd enigs zins soepeler wordt. Daarop duidt ook het feit dat er sprake van is de voornaamste wet tegen het verzet tegen de apartheid, de sa- botagewet, op te sthorten. Waarschijnlijk beduidt dit niet dat Pretoria gaat twijfelen aan de noodzaak tot apartheid. Men meent met Mandela achter de tralies voorlopig geen grote last meer te hebben v:\nde strijd te gen de apartheidspolitiek. Dan heeft het ook geen zin meer de buitenwereld en in het bijzonder de Ver. Naties te prikkelen met felle apartheidsmaatregelen. Aan de andere kant is het ge lukkig dat Mandeia's leven is gespaard, omdat hij een van de weinige negerleiders is die even tueel zowel bij zwart als blank vertrouwen kunnen inboezemen. Het zou niet de eerste keer zijn in de geschiedenis, dat regerin gen gingen onderhandelen met tegenstanders die ze lang achter slot en grendel hebben gehou den. Kenyatta is een voorbeeld en ook wijlen Nehroe. En wie de overtuiging heeft dat de blanke Arikaners nog wel eens tot over leg zullen moeten komen met hun gekleurde medeburgers, kan het alleen maar verheugen dat dan een man als Mandela hun gesprekspartner kan zijn. Het Roemeense persbureau „Agerpresse" meldt dat 2500 ge vangenen, die veroordeeld waren wegens misdrijven tegen de vei ligheid van de staat, zullen pro fiteren van een amnestiedecreet, dat dinsdag door de staatsraad is uitgevaardigd. Op grond van vorige amnestie decreten werden in 1962 reeds 2304 personen op vrije voeten ge steld, het vorig jaar 2892 en in april van dit jaar 464. Agerpresse meldt verder, dat er in augustus van dit jaar tér gelegenheid van de twintigste verjaardag van de bevrijding van Roemenië nagenoeg geen poli tieke gevangenen meer in Roe menië zullen overblijven. Seeretafis-Generaal Oe Thant heeft in een rapport aan de veilig heidsraad voorgesteld om het mandaat der V. N.-macht op Cyprus met drie maanden tot 27 september a.s. te verlengen. Oe Thant schreef, dat het de voorkeur zou verdienen het mandaat voor on- speciaal wat betreft de financiering, niet wel mogelijk zou zijn. bepaalde tijd te verlengen, hetgeen echter om diverse redenen, Verwacht wordt, dat de veiligheidsraad het rapport nog deze week in behandeling zal nemen. Inwilliging van het voorstel wordt zo goed als zeker geacht. Tn zijn rapport deelde Thant mede besprekingen te hebben ge had met leden van de raad en vertegenwoordigers der landen, die troepen en fondsen voor Cy prus ter beschikking hebben ge steld. De landen die militairen ter beschikking hebben gesteld, zouden bereid zijn dit op verzoek te blijven doen. Oe Thant maakte verder ge wag van de „geduldige pogin gen" van de V. N.-bemiddelaar Tuomioja de bij de kwestie- Cyprus betrokken partijen. Ge zien de omstandigheden en de grote verschillen" inde politieke standpunten der Grieks- en Turks-Cyprische leiders, mocht niet verwacht worden, dat de taak van de bemiddelaar in be trekkelijk korte tijd tot positieve aldus de secretaris-generaal, resultaten zou kunnen leider, Tuomioja zal zijn pogingen voortzetten. Oe Thant verklaarde in zijn rapport, dat een der voornaam ste doelstellingen der V. N., het voorkomen van het weer oplaai en van de strijd, is bereikt, maar d?.t de spanningen niet in belang rijke mate zijn verminderd. „Van de gevechtspauze hebben beide partijen gebruik gemaakt om hun militaire stellingen te ver sterken en hun vermogen om in de toekomst militaire operaties uit te voeren-te verbeteren", al dus Oe Thant. Het terugtrekken van de V. N.- macht op dit ogenblik zou naar de mening van de secretaris generaal -tot een spoedige her vatting van de gevechten leiden met de mogelijkheid van een daaruit voortvloeiend groot con flict. De kosten van de V. N.-macht voor de nieuwe periode van drie maanden worden geraamd op 7,3 miljoen dollar. De voorzitter van de Turkse kamer van afgevaardigden op Cyprus, Rauf Denktasj, en de Turks-Cyprische minister van defensie, Osman Orek, zijn maan dagavond per vliegtuig in New York aangekomen om de veilig heidsraad op de hoogte te stel len van „onwettige handelingen" van de V. N.-troepen op het eiland. Volgens hen is de positie van de V. N.-troepenmacht „onmoge lijk" geworden, hetgeen ramp zalige gevolgen voor de Turkse gemeenschap heeft. President Makarios, zo zeggen zij, gebruikt de troepenmacht als een scherm waarachter hij ongestraft de grondwet kan schenden. President Johnson heeft maan dagavond bekendgemaakt dat premier Papandreou op 24 juni voor besprekingen over de kwes- tie-Cyprus die twee dagen zullen duren, in Washington zal aan komen. In een verklaring zei de Ame rikaanse president verheugd te zijn dat de Griekse premier zijn uitnodiging had aanvaard. Van welingelichte zijde werd gezegd dat de Turkse premier, Inonu. die 21 juni in Washington zal aankomen, zou vertrekken vóór de Griekse premier aan komt. Op een vraag of president Johnson de taak van bemidde laar op zich had genomen, werd van de zijde van het Witte Hu-s geantwoord: .Vredestichter zou de omschrijving kunnen zijn". Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.36 8.11 8.51 9.01 n.m. 8.11 8.46 9.26 9.36 DONDERDAG 18 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.48 9.23 10.03 10.13 n.m. 9.21 9.56 10.36 10.46 ZON MAAN onder op onder 17 18 op 4.19 4.19 9.03 9.03 12 57 2.08 1.26 1.43 ZWEEDSE PRINSES IN MADURODAM Nadat prinses Christina van Zweden maandagmiddag in de miniatuurstad Madurodam in Den Haag de opening had ver richt van een tentoonstelling van Zweedse kleinplastiek, waarbij zij het bekroonde beeldje van de Zweedse Hkan Bonds onthulde, maakte zij met prinses Beatrix een rondgang door Madurodam. De foto geeft hiervan een beeld, geheel rechts, de loco-bur gemeester van Madurodam, Hans Wijkstok, met bloemen prinses Christina, achter haar prinses Beatrix, die burgemeester is van Madurodam, verder (bij toren) mr. Th. H. Bot, minister van o., k. en w. en mr. J. Klaasesz, com missaris der Koningin in Zuid- Holland. Volgens in Karatsji ontvangen berichten zijn in het afgelopen weekeinde in het district Hyde rabad in West-Pakistan 175 men sen het slachtoffer geworden van stormen, die dit gebied teis terden. Duizenden huizen zou den zijn vernield. De schade aan te velde staan de gewassen en onder de vee stapel wordt geraamd op 25 mil joen roepees. (Advertentie) VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 58 De bevelhebber van de Chi nese troepen in Tibet, generaal Tsjan-ko-Hwa, is van zijn post ontheven op verdenking van Russische sympathieën, zo meldt de „Times of India". Het blad heeft in welfngelichte kringen vernomen, dat de Chinezen tot een nieuwe zuivering in Tibet zijn overgegaan. <A<nr,» Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Een aardbeving die in kracht gelijk stond niet de schokken welke in 1923 Tokio troffen en waarbij toen 143.000 doden vie len heeft dinsdag de drie Noord- Japanse provincies Niigata, Ya- niagata en Akita getroffen. Uit de ruïnus van een kleuter school in Tsoervoka borg men de lijken van drie kinderen. Der tien andere kleuters werden met verwondingen uit de puinhopen gered. De schokken deden zich voor om ongeveer één uur in de mid dag plaatselijke tijd. In de stad Niigita braken bran den uit en een gashouder spatte uiteen. De Sjinano veroorzaakte overstromingen doordat cp Vele plaatsen grote stukken land in de rivier zakten. Een aantal bruggen stortte in en in de we gen verschenen scheuren. Uit Akita wordt melding ge maakt van twee doden als ge volg van vallend gesteente. Te Nagano kwamen twee mensen onder een omvallende boom om het leven. Volgens meteorologische sta tions lag het epicentrum van de beving 270 kilometer noordwes telijk van de aan de Japanse zee gelegen Tojama-baai. De laatste cijfers van de aard beving op het Japanse eiland Honsjoe spreken van 19 doden en twee vermisten. 115 mensen heb ben verwondingen opgelopen en er zijn 700 woningen vernield. In de havenplaats Niigata is de meeste schade aangericht. Het derde deel van de stad is ver nield. Verscheidene wijken staan blank als gevolg van damdoor- braak. Overal zijn branden uit gebroken. Brandende olietanks verspreiden een zwarte rook. Volgens de laatste berichten is het aantal doden gestegen tot 23, terwijl nog vier mensen worden vermist. Dc grens van de „Bogaerswoningen" is verhoogd van 14.000 tot f 16 000. Bovendien kan voor deze woningen een bijdrage van ruim f 1000,worden verleend, zo blijkt uit mededelingen van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Voortaan kan dus rijksgoedkeuring worden verleend, als de aan nemingssom ten hoogste 16.000 gulden bedraagt. De voorwaarden waaronder de zg. „Bogaers"-woningen tot uit voering kunnen komen, blijven ongewijzigd van kracht. Dit be tekent onder meer, dat zij op beperkte schaal kunnen worden ge bouwd, indien een plaatselijke aannemer geen of onvoldoende werk onderhanden heeft en het eigen woningen voor inwoners van voor namelijk kleinere gemeenten betreft. De minister meent dat de bouw van eenvoudige doch kwalitatief verantwoorde woningen in de ongesubsidieerde sector op accep tabele wijze blijkt aan te slaan. Tot verhoging van de grens is be sloten om het kwaliteitsaspect een duidelijker accent te geven. Bij deze verhoging is tevens rekening gehouden met een stijging van de bouwkosten sedert het van kracht worden van de regeling in september 1963. Verder heeft minister Bogaers „als eerste stap op de weg naar verruiming van de maatregelen die het eigen-woningbezit bevor deren" besloten dat een bjjdrage-ineens, die gemiddeld ruim ƒ1009 bedraagt, kan worden verleend. Bovendien kunnen de gemeentebesturen een garantie tot 90 van de netto-stichtingskosten verlenen. Deze faciliteiten kunnen worden toegekend voor woningen, die na 30 juni 1963 in uitvoering werden genomen. De bijdrage en de garantie moeten bij een der be middelende organen worden aangevraagd. De verruiming is mede het gevolg van de aandrang, die bij da behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijver heid in de Tweede Kamer van verschillende zijden tot uitdrukking is gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1