Provinciaal nieuws 't is weer tijd voor - zó geurig Nieuwe camping geopend te Breskens Chefarine „4 intrede ds. W. H, Gispen als predikant Gereformeerde Kerk te Terneuzen 1.15 VULPENNEN fcagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 15 7 Dinsdag 16 juni'1964 PETRUS FLORENT DÉ BAKKER Oostburg Zaarcislag 4-voudige combinatie inderdaad beter! Boekhandel .VAN DE SANDE Terneuzen Axel Bierviiet zó zacht geu NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be- huwdvader, Groot- en Overgrootvader, de Heer Echtgenoot van Mevrouw MELANIE JOSEPHINE ACKE, na een welbesteed leven, in het Pension Maria- Oord te Hansweert, voorzien van de Genademid delen der H. Kerk, op de leeftijd van 80 jaar. 15 juni 1964. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uw godvruchtige gebeden aan. Hansweert: M. J. DE BAKKERACKE Vlaardingen: O. DURINCK—DE BAKKER J. DURINCK Zelzaete (B.)P. DE BAKKER J. DE BAKKER—JACOBS Breskens: P. GOETHALS—DE BAKKER F. GOETHALS Terneuzen, A. REIJMERSDE BAKKER R.S. „Bella": H. REIJMERS Terneuzen: TH. DE BAKKER A. DE BAKKER—DONZE Hulst: J. DE BAKKER S. DE BAKKER—STOBBELAAR Terneuzen: A. RENSENDE BAKKER H. RENSEN Hulst: A. DE BAKKER J. DE BAKKER—VEERKAMP Klein- en Achterkleinkinderen Familie DE BAKKER Familie ACKE. Hansweert, 15 juni 1964. De Plechtige Uitvaartdienst, waarbij U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op donder dag 18 juni a.s. om 10.30 uur in de kapel van Pen sion Maria-Oord te Hansweert, waarna de begra fenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Zij die door vergetelheid geen rechtstreekse ken nisgeving mochten hebben ontvangen gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. stond ondanks het koelere weer veel belangstelling. Het terrein, even buiten Bier vliet nabij het busstation was ideaal, terwijl de regen er voor had gezorgd, dat het voor de mo torrenners geen „zacht eitje" werd. De heer Wieme uit Sijsele (Bel gië) was de enige die een onge lukkige slipper maakte. Met een gekneusde rib moest hij de strijd staken. Met een brancard werd hij naar de E.H.B.O.-hUjppost vervoerd. De uitslag van de eerste vier prijswinnaars bij de beide klas sen was: Vedetten: 1. W. Schauteden, te Brasschaat (België); 2. W. Baeijens te Zele; 3. R. Renders te Deurne; 4. F. Biscop te Paal. Junioren: 1. G. de Vadder te Denterghem; 2. G. van Roy te Betekom; 3. J. Luxem te Won- delgem; 4. E. de Meij te Malge- gem. Burgemeester A. P. Kostense reikte in hotel De Vriendschap de prijzen uit. Kleiduivenschieting in de Braakman. De jagers vereniging Biervliet organiseerde zaterdagmiddag in de Braakman een kleiduiven schieting, waarvoor veel belang stelling was. De organisatie van dit jagersfestiin was bij het be stuur van de jagers vereniging in goede handen. De inzet was het kampioen schap van Oost en West Zeeuws- Vlaanderen dat na een specta culaire kamp werd gewonnen door de heer P. Dirick van Koe wacht met 150 punten. De uitslagen waren: Wedstrijdbaan: 1. J. Nagel- kerke, St. Jansteen, 140 pnt; 2. P. Dieleman, Terneuzen, 130 pnt; 3. mevr. Van Eerdenburgh; (Bel gië), 120 pnt; 4. P. Dirick, Koe wacht, 115 pnt; 5. Graaf Leon Borchgraved'Altena, Brussel, 115 pnt; 6. Mevr. Van Tuijnen, Antwerpen, 115 pnt. Vrije baan: 1. J. Ingels, Bier vliet, 90 pnt; 2. P. Dirick, Koe wacht, 90 pnt; 3. J. de Kok, St. Jansteen, 90 pnt; 4. Graaf L. de Borchgrave, Brussel, 90 pnt; 5. P. Dieleman, Terneuzen, 85 pnt; 6. J. Nagelkerke, St. Jansteen, 80 pnt. Verrassingsbaan: 1. Graaf De Borchgrave, Brussel, 90 1 pnt; 2. J. van Thillo, (België), 70 pnt; 3. L. Verbeeke, (België), 70 pnt. Buksbaan: 1. P. van Hoeve, Terneuzen, 35 pnt; 2. A. de Put ter, Terneuzen, 34 pnt; 3. K. de Koeijer, Aardenburg, 34 pnt; 4. K. van Rooijen, Heinkenszand, 33 pnt; 5. J. van Goethem, (Bel gië), 33 pnt. De voorzitter van de jagers vereniging, de heer P. Pladdet, reikte op de weide de prijzen uit na een geestige speech, waarin hij bedankte voor de grote be langstelling. Gelsaagden H.B.S. afd. A Aan de r.k. h.b.s. te Oostburg zijn geslaagd voor het eindexa men afd. A de dames L Everaard en M. Haverbeke te IJzendijke en A. Sturm te Waterlandkerkje; voorts slaagden de heren R. Cor- nelis te Hoofdplaat; E. Corveleijn te Aardenburg; R. Colijn te Bres- gens en A. de Schot te Oostburg. Kon. Wilhelminalyceum Aan het Koningin Wilhelmina lyceum zijn geslaagd voor het eindexamen afd. A van de h.b.s. de dames A. de Bruijne te Cad- zand; J. Robijn te Oostburg; N. J. Roose en A. W. Visser te Sluis en de heren J. I. van Kampen te Oostburg en H. van Ooijen te Groede. Schoolreis van de Chr. School Reuzenhoek. Met prachtig zomerweer een schoolreis te mogen maken met een stel blijde kinderen is geen last maar een, lust voor het on derwijzend personeel. Om half acht vrijdagmorgen startte een glanzende bus van de Z.V.T.M. om via Hulst en St. Niklaas koers te zetten naar Brussel met als eerste doel de vlieghaven. Met de roltrap om laag om de trein te zien aanko men, dan weer omhoog om de start- en landingsbanen te- zien, waar menige zilveren vleugel ge reedstond tot vertrek. Daarbij de gedurig klinkende roepstem voor Amsterdam, Parijs, Leo- poldville, Londen, enz. aanspo rend tot een laatste handdruk. Uren had dit schouwspel kun nen boeien, maar... er stond nog meer op het program. Dus de bus weer in en van de onrust van het ijltempo naar de rust van het Kongo-rjuseum met alle pracht en praal van België's voorbije kolonisatie. Het uranium- en gouderts uit Katanga met alle rijke gesteen tes uit dit gebied trokken al evenzeer de belangstelling als de welverzorgde vitrines met al wat er leeft in oerwoud en rimboe van python en krokodil tot neus hoorn en nijlpaard. In Waterloo konden de kinde ren hun franskhs kwijt voor een souveniertje voor thuis. Zelfs dachten ze aan „vaderdag". En dan... in beeld de slag van 1815, de dralende en... falende Napoleon, de nederlaag, het lot van elke dictator. Vervolgens met rappe tred naar de „Leeuw" langs meer dan 200 treden kon je erbij en alle leerlingen genoten van het ruime panorama. In het Kamerenbos werd gepauzeerd. Daar klonken de vrolijke tonen van het school- mondakkordeo.norkest. Na het paleis van "Justitie en de Grote Markt, waar de historie in de oude glorie der gebouwen spreekt, ging de reis naar Ant werpen om van de tunneltocht te genieten. Op het afgesproken uur be reikte de bus de Reuzenhoek weer. De vermoeidheid werd even vergeten. Luid en blij klon ken de zingende kinderstemmen als besluit van een prachtige en welgeslaagde dag. Vier betrouwbare middelen in 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nóg krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Nadat hij in de dienst van zondagmorgen door zijn vader, de hoogleraar professor dr. W. H. Gispen, als predikant der ge reformeerde kerk was bevestigd, deed ds. W. H. Gispen zondag avond onder grote belangstelling zijn intrede. Als tekst voor de verkondiging had de predikant gekozen psalm 46 5 en 6. Ds. Gispen sprak in zijn boei ende predikantie van Terneuzen als „stad aan de rivier", waar oud en nieuw elkaar ontmoeten. Hij zeide getroffen te zijn door de bruisende dynamiek, de har- teklop van de stad, de schepen, die hij uit het raam van zijn pastorie, ook des nachts voorbij zag varen. De ontmoeting van het oude en het nieuwe verloopt nogal eens met botsingen en storingen, maar de rust van de rivier blijft bestaan. God is in het midden van haar, zij zal niet wankelen. In deze dynamische wereld, aldus ds. Gispen, staat de kerk. De kerk echter mag nooit uit een raam naar het voorbijtrekkende leven kijken, doch moet midden in het leven staan. Vroeger zocht de kerk haar kracht in het isolement; heden neemt zij met verwonde ring, bewondering en in ieder geval met intense aandacht het leven waar. Terneuzen is een stad Gods, omdat heel de wereld Zijn gebied is. Ds. Gispen gaf na deze ver- Zaterdag werden in Breskens door de N.V. Exploitatiemaat schappij Zeebad onder grote be- langstélling de nieuwe camping bet bijbehorende gebouwen offi cieel geopend. In zijn openingswoord kon voorzitter J; Carels een groot aantal genodigden welkom heten, waaronder burgemeester J. Eek hout, de beide wethouers, de raadsleden en verder de heer J. Korstanje, rijksmiddenstandscon- sulent te Middelburg en als ver tegenwoordigers der kampeer ders een Belgische familie uit Eekloo die vijf jaar geleden als eerste op deze camping vertoef de. De heer Carels memoreerde uitvoerig hoe men tot oprichting dezer N.V. is gekomen. In 1944 was Breskens verwoest, de vis serij en de industrie waren ka potgemaakt maar Breskens ont wikkelde zich opnieuw. Stromen toeristen kwamen naar de veer boten om verder te trekken naar Middelburg en Holland. De ho recabedrijven profiteerden hier van. Nieuwe zaken, verrezen en veel investeringen werden ge daan. Rijkswaterstaat besloot toen de veerhaven te verleggen. De middenstandsbedrijven zaten in schulden en verloren een bron van inkomsten. KUNSTMATIG Een kunstmatig duin met pro menade werd ter compensatie aangelegd. Maar alleen met deze compensatie was men. er niet. Er moest iets tot stand komen. Men moest overschakelen van stro mend op blijvend toerisme. Met samenbundeling der krachten is men tot stichting dezer N.V. ge komen. Het gemeentebestuur is hierbij een ruggesteun geweest door een groot aantal aandelen te nemen. Men is klein begonnen door het exploiteren van de stranden waarna op bescheiden wijze ook Burgemeester J. Eckhóut van l Breskens ovent de camping door het verwijderen van een strik in de Breskense kleuren, groen en rood. samenwerking was hier zeker op zijn plaats. Het geheel ontwikkelde zich in opgaande lijn. Waren er in 1948 15.000 overnachtingen, in 1949 was dit reeds 30.000, terwijl dit aantal in 1962 tot 60.000 opliep. Wij zijn er nog lang niet. Een rioleringsplan ligt klaar en wij hopen dit plan nog dit jaar te kunnen indienen. Burgemeester Eekhout dankte voor het feit dat hij in de ge legenheid is gesteld deze cam ping te openen. Hij sprak de hoop uit, dat Bres kens er wel bij zóu varen. De heer G. Korstanje sprak uit naam van het ministerie van eco nomische zaken. Hij ging terug naar de avond dat er duizenden guldens, op tafel rolden om tot oprichting et komen. Tijdens de bestuursvergaderingen donderde üct wei iiia.au uit ueeft het bestuur niet afgeschrikt. Bres kens telt mee in de Zeeuwse sa menleving. Een unieke samen werking is hier tentoongespreid. 100.000e BEZOEKER Voorts werd het woord gevoerd door de heer P. Hoste als voorzit ter der contactcommissie van de V.V.V. in West Zeeuws-Vlaande- ren. Hij zag zeebad en V.V.V. als één grote familie, waar men aan dezelfde plannen werkt. De heer Heijboer gewaagde van een prettige samenwerking en hij stelde vast dat Zeebad Breskens met zijn camping nu kan wed ijveren met alle andere campings. Hij hoopte dat spoedig de 100.000- ste kampeergast verwelkomd zou worden. Hierna volgde een rondgang met bezichtiging van de nieuwe gebouwen. I kondiging, die uiteraard in het Nederlands werd uitgesproken, reen korte samenvatting in de Engelse taal voor de aanwezige Amerikanen. Hierna zongen deze: Praise to the Lord, the Almigthy, the King of creation!" De liturgische dienst werd be sloten met samenzang van het lied: „U zij de glorie, opgestane Heer!" De rij sprekers werd hierna geopend door de heer F. J. de Ruijter, die de predikant harte lijk welkom heette en medewer king toezegde namens de kerke- raad. Hij verzocht de gemeente de predikant staande de zegen bede uit spalm 134 toe te willen zingen. Namens de classis tAxel voerde ds. J. Th. Heemskerk het woord. Hij wilde de nieuwe predikant vergelijken met de bruisende godsrivier waarover deze in zijn preek had gesproken. Doch dit mag niet, zei ds. Heemskerk, die zijn collega dan maar wilde ver gelijken met een emmer, waar uit het levende water de gelovi gen wordt aangereikt. Hij feli citeerde de gemeente met de persoon van ds. Gispen, van wie hij hoge verwachtingen zei te koesteren. Hij zal hier ruim schoots de gelegenheid krijgen zijn krachten en talenten te ont plooien. Hem wacht niet alleen de taak een gemeente van 1100 zielen te dienen, maar ook het evangelie naar buiten te bren gen. Hij wenste hem hierbij een juist inzicht en wijsheid. Ds. E. Stern die namens de classis IJzendijke van de her vormde kerk sprak, hoopte dat door het licht dat deze predikant zal uitstralen, ook anderen dan zijn gemeentenaren zullen wor den geleid. Ds. Stern sprak de wens uit, dat deze predikant zou meewerken de vurig begeerde eenheid der kerk te bereiken. De hervormde kerk van Ter neuzen feliciteerde bij monde van de voorzitter van de kerkeraad, ds. J. Scholten, die zijn welkomst woorden vergezeld deed gaan van de wens, dat de nieuwe pre dikant zich spoedig in Terneuzen thuis zal voelen en met vreugde zijn arbeid zal verrichten. Een mens bereikt niét meer dan God voor hem heeft weggelegd, aldus ds. Scholten, die een onderling contact nu meer dan ooit nodig achtte voor de kerkelijke een heid. Namens het gemeentebestuur riep de burgemeester, mr. H. Rijpstra, het gezin-Gispen een hartelijk welkom toe in Terneu zen. Men went hier vrij gauw, want het is hier niet zo kil als in het noorden. Een der Amerikanen voerde nog het woord, waarna tenslotte professor Gispen zijn zoon toe sprak in diens hoedanigheid van predikant. De nieuwbenoemde herder be antwoordde in een geestige speech alle sprekers persoonlijk en verzocht de gemeente nog maals één couplet van het lied „U zij de glorie, opgestane Heer!"- te willen zingen. Na de dienst was er in het ge bouw Pro Rege gelegenheid per soonlijk met het predikantsgeziu kennis te maken. 65-jarig huwelijksfeest In oud-Terneuzen wordt van daag een heuglijk en zeldzaam jubileum gevierd. Het hoogbe jaarde echtpaar J. Stouthamer C. A. Wilhelm is vandaag 65 jaar getrouwd. Zij herdachten dit feit temid- ken. Niemand die ooit op „het Java" gewoond heeft, is hen on bekend. Een leven van hard werken heel vroeg begonnen ligt achter hen. Thans genieten zij de rust die hun zo zeer toekomt. Het gemeentebestuur gaf van morgens blijk van zijn belang stelling door het zenden van een den van hun kinderen, klein- en achterkleinkinderen ten huize van hun dochter, Steenkamp- laan 25, in het huisje, waar eens de ouders van de bruidegom woonden. De heer Stouthamer is 90 jaar; zijn vrouw is 87. Beiden ver keren, de leeftijd in aanmerking genomen, nog in goede gezond heid. Zij bezitten drie kinderen, 13 klein- en 14 achterkleinkinde ren. Beiden zijn geboren en ge togen Terneuzenaars en hebben 62 jaar in de Kazernestraat ge woond. Zij hebben Terneuzen van een kleine plaats groot zien worden, en de buurtschap „Java" in haar glorietijd en in het verval van thans aan zich voorbij zien trek- Gepromoveerd. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der genees kunde op proefschrift getiteld „De ontleding en dumping bij de maagresecpie volgens billroth II" de heer D. N. Hüpscher geboren te Axel in 1927, thans wonende te Poortugal. Promotor was prof. dr. J. R. von Ronnen. Biljarters besloten seizoen. Vrijdagavond waren drie Axel- se biljartverenigingen samen in de Stadsherberg om in een fees telijke bijeenkomst een onder linge competitie af te sluiten. In deze competitie stond de wisselbeker, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur, op het spel. De voorzitter van de biljart vereniging A. B. C., de heer M. v. d. Have, richtte een bijzonder woord van welkom tot wethou der C. van Bendegem en de ge meentesecretaris, de heer P. J. van de Bosse, die aanwezig wa ren voor het uitreiken van de prijzen. De heer D. Dieleman voorzitter van de vereniging P. O. P., welke de beker een jaar in haar bezit bloemenmand. Mevr. E. Rijpstra- Knook kwam persoonlijk haar gelukwensen aanbieden. Van harte Voegt de redaktie van „De Vrije Zeeuw" er aan goede wen sen aan toe. heeft gehad, hoopte dat P. O. P. volgend jaar weer als overwin naar uit de competitie zou ko men, maar dan uit een competi tie waarin alle biljartverenigin gen of groepen biljarters deel nemen. Wethouder Van Bendegem zei dat het gemeentebestuur graag medewerking verleent aan sport- aktiviteiten maar dat het door drukke werkzaamheden niet altijd mogelijk is in volle samen stelling aanwezig te zijn. Dat wij in Axel goede biljarters hebben, is gebleken uit de mooie resul taten die de heren R. Dieleman en Th. Plat jouw in nationale wedstrijden wisten te behalen. Hierna overhandigde hij de wisselbeker aan de voorzitter van A. B. C. de heer M. v. d. Have en hij feliciteerde diens vereniging met het mooie resul taat. Aan de voorzitter van P O. P. de heer D. Dieleman reikte hij een lauwertak uit voor de be haalde tweede plaats. De voorzitter van K. O. T. de heer P. Hoogstraaten, kreeg een kleinere lauwertak aangeboden. De heer Van der Have dankte de heren Van Bendegem en Van de Bosse voor hun aanwezigheid en verzocht hen om aan te wil len zitten aan het diner dat nu volgde. Het was een waardige afslui ting van een sportieve biljart competitie. Uitslag: 1. A.B.C. 290.207 punten 2. P.O.P. 284.937 punten 3. K.O.T. 263.056 punten Motorcross trok veel publiek Voor de motorcrdss die zondag te Biervliet werd gehouden, be- Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.Lv. Peter Schllperoort via Radio Veronica-za. tt. 15* zo. 10.35» di. 19.00» do. 18.45 if» 4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2