Arrestaties in Brits Guyana fleXa Crisis in Laos bereikt kritiek punt lOO.OOO HET WEER OPHIEUW ONGEREGELDHEDEN OPTIMISME NA CONCESSIE VAN ABD0EL RACHMAN Politie voorkomt demonstratie voor paleis Soestdijk EMrecftSHT-TTOófredacteurt I. van de Sande Gouverneur schakelt regering uit geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* Weerbericht Hoogwater bruining PiGmcsdermf295 De tyfus-epidemie in Aberdeen Laatste zuiverings slachtoffers in Brazilië Zon-en Maanstanden ONTPLOFFING IN KOLENMIJN IN WALES Het V.N.-werk op Cyprus Na het drama in Keulen Etna weer actief Aardbeving in Turkije GAAN PRINS CHARLES HUGUFS EN PRINSES IRENE IN FRANKRIJK WONEN? HALF AND HALF SHAG MOEDER DOODDE KIND FraaS^g^bg abonnement; Terneuzen Redaeöe-adresï Noordstraat 55—57 F Administratie-adres: Smidswal r Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand f 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 15 Dinsdag 16 juni 1964 20e Jaargang - No. 6232 Uitgeefster N. V. v/h Firma P, J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdïeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr v.m. De gouverneur van Brits- Guyana, sir Richard Luyt, heeft zaterdag de volledige macht aan zich getrokken en opdracht ge geven tot arrestatie van min stens dertig vooraanstaande fi guren uit het politieke en vak bondsleven. Verscheidene ministers zijn van de speciale bevoegdheden, die zij de vorige maand hadden gekregen, beroofd. Tot de aangehoudenen behoort de minister van landbouw, tevens vice-premier Brondley Benn, de voorzitter van de regerende pro gressieve volkspartij. In Brits Gyana heeft zich de afgelopen vier maanden een golf van rassenconflicten voorgedaan, gepaard met doodslag en brand stichting. Tot de arrestanten behoren ook talrijke aanhangers van premier Ta san. De gouverneur zei later in een radiotoespraak dat hij vastbera- len zal optreden tegen degenen lie gewelddadigheid prediken of' bevorderen. Hij had tot de arres- aties besloten om te verhinde- :en dat de betrokkenen de open bare orde in gevaar zouden bren gen. KONINKLIJK BESLUIT De gouverneur zei in een radio- ede, dat hem bij koninklijk be- .luit de bevoegdheid was gege ten in het kader van het besluit vaarin de noodtoestand is afge- tondigd, zelfstandig op te treden tonder advies te vragen aan de •egering. (Adv.) KOEL Tussen een depressie waarvan het centrum ten noorden van Schotland wordt aangetroffen en een hogedrukgebied bij de Azo- ren, dat een uitloper heeft naar Zuid-Frankrijk, heeft zich een krachtige westcirculatie inge- steld. Achter een zwak koufront dat Nederland maandagochtend pas- seerde stroomt koudere polaire lucht binnen, waarin opklaringen voorkomen en enkele verspreide buien. Midden op de oceaan tus: sen de Azoren en IJsland schijnt zich een nieuwe storing te for meren, die later in de westelijke stroming wordt meegevoerd in de richting van Engeland. Deze sto ring zal het weer dinsdag nog niet in ons land beïnvloeden. Het weer blijft koel en veranderlijk. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Westelijke wind Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Vrij krachtige tot matige westelijke, wind. Vrij koel. Gebruik makend van deze be voegdheid heeft de gouverneur een groep personen laten deti neren die een gevaar voor de openbare rust en orde zijn. Voorts heeft de gouverneur het toezicht op de radio-uitzendingen op zich genomeh. Hij zei in zijn radiorede o.m., dat er twee stappen nodig zijn. In de eerste plaats moeten de genen die zich schuldig maken aan gewelddaden, zonder pardon worden vervolgd en verder moet alles worden gedaan om nieuwe gewelddaden te voorkomen. De gouverneur herinnerde aan het afkondigen van de noodtoestand en aan het feit dat sedertdien de Britse troepen in het land zijn versterkt. De politie, hét vrijwil ligerskorps en de troepen zouden een formidabele veiligheids macht moeten vormen. Gebleken is helaas, aldus sir Richard, dat de noodmaatregelen niet zo ef fectief waren als mocht worden verwacht. Een van de oorzaken is dat de regering niet heeft wil len meewerken aan het beperken van de bewegingsvrijheid van burgers en het detineren van personen. NOODMAATREGELEN Hij zei verder, dat pogingen zijnerzijds om de regering te overreden hiertoe over te gaan op niets uitliepen. De regering wilde niet eens toestemming ge ven tot het instellen van uit gangsverboden bij dag ondanks het verzoek van militaire zijde. Ook wilde de reging niet toe staan dat huiszoekingen werden verricht door het leger en de po litie. De gouverneur verklaarde, dat met alle kracht zal worden opgetreden tegen degenen die geweld plegen of tot geweldple ging aanzetten. Hij wees erop, dat zijn be voegdheden alleen het treffen van noodmaatregelen betreffen. De regering blijft overigens in functie. Onder de aangehoudenen be vinden zich vijf parlementsleden en de heer Hiralall, voorzitter van de Guyana Agricultural Workers Union, de vakbond die de staking in de suikerindustrie begon. NIET OPENLIJK De regering van dr. Cheddi Ja- gan heeft besloten niet af te tre den. Het besluit van de gouver neur de noodtoestand af te kon digen en parlementsleden te laten arresteren zonder de regering hierin te kennen is zondag be sproken op een ministerraad, die drie uur heeft geduurd. Na af loop zei een woordvoerder van de regering-Jagan, dat thans één ding duidelijk is: „Engeland wil zich van onze regering ontdoen. Om internationale verwikkelin gen te vermijden, kan het dit niet openlijk doen maar wil het ons dwingen tot aftreden. Dat is de bedoeling van de arrestatie van een van onze ministers en van parlementsleden. RAZZIA'S In Brits Guyana was het zon dag over het algemeen -listig. In de afgelopen vier maanden zijn bij gewelddadige botsingen tussen negers en Indiërs 43 men sen om het leven gekomen en 400 tot 500 mensen gewond. En kele honderden huizen werden platgebrand of vernield. De politie heeft, gesteund door Britse legereenheden, zaterdag razzia's gehouden en zoekt nog naar vijf mannen. Het Britse ministerie van kolo niën heeft bekendgemaakt, dat gouverneur Luyt gemachtigd is de nodige bevoegdheden aan zich te trekken krachtens een door de Britse regering op 29 mei ge troffen besluit. Voordien moest de gouverneur advies inwinnen van zijn Gyanese minister bij de uitoefening van noodvolmach- teo. Ongewoon beeld tijdens „trooping of the colour" Na de officiële plechtigheden van de „trooping of the colour", ter viering van de officiële verjaar dag van de koningin, verscheen deze in haar uniform en met op de arm de twaalf weken oude prins Edward op het balkon van Buckingham-paleis. In het mid den de 4-jarige prins Andrew en naast hem prins Philip, die vro lijk naar de menigte wuift. (Adv.) en bescherming In Brits-Guyana zijn zondag op een 20-tal kilometers van de hoofdstad Georgetown botsingen voorgekomen tussen Indiërs en negers, waarbij 29 mensen wer den gewond, van wie 11 ernstig. Eenheden van het Britse leger en speciale politietroepen onder drukten de onlusten. Verschei dene huizen waren in brand ge stoken en ook auto's moésten het ontgelden. Later werd gemeld, dat bij de ongeregeldheden één dode is ge vallen: een neger die met stok ken en staven werd afgeranseld. Er zijn 19 arrestaties verricht. Nadat zich zaterdag voor de eerste maal sinds bijna een maand geen nieuwe geval van tyfus in Aberdeen had voorgedaan, zijn er zondag weer twee nieuwe ge vallen aangemeld. Het hoofd van het gezondheids wezen in Aberdeen heeft zondag verklaard dat vakantiegangers vanaf midden juli weer welkim in Aberdeen zijn, mits zij prak tische maatregelen treffen om een herleving van de epidemie te voorkomen. Generaal Jair Ribeiro Dantas, minister van oorlog in het kabi- net-Goulart; Hugo Gouthier, voormalig ambassadeur in Rome en gouverneur Plinio Coelho van de staat Amazonas behoren tot een groep van 31 personen, aan wie zondagavond bij decreet van de Braziliaanse president Branco de burgerrechten werden ontno men. Voorts werden van vijftien parlementsleden de mandaten in getrokken, terwijl admiraal Sil vio Mota, die in het vorige kabi net nog minister van marine was, naar de reservestrijdkrachten is overgeplaatst. Plinio Coelho is de vijfde gou verneur die het slachtoffer is ge worden van de zuiveringsmaat regelen na de revolutie. Volgens de perschef van het presiden tiële bureau is er nu een einde gekomen aan deze zuiveringen, daar de rechtsgeldigheid van het desbetreffende artikel in de „in stitutionele wet" te middernacht afliep. (Adv.) VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 58 MAANDAG 15 JUNI v.m. Breskens 5.35 Terneuzen 6.10 Hansweert 6.50 Walsoorden 7.00 DINSDAG 16 JUNI Breskens 6.35 Terneuzen 7.10 Hansweert 7.50 Walsoorden 8.00 WOENSDAG 17 JUNI Breskens 7.36 Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.11 8.51 9.01 n.m. 6.02 6.37 7.17 7.27 7.04 7.39 7.19 8.29 8.11 8.46 9.26 9.36 ZON MAAN op Juni 15 4.20 16 4.19 17 4.19 4.19 onder op onder 9.02 10.27 9.02 11.44 9.03 12.57 9.03 2.08 0.44 1.07 1.26 1. De Maleisische premier, Ab- doel Rachman, heeft een compro mis aanvaard aangaande de te rugtrekking van Indonesische guerilla-troepen uit Maleisisch Borneo. Bij zijn aankomst in Tokio heetf Rachman gezegd akkoord te gaan met Thailandse voorstellen over het aantal controlepunten voor deze terugtrekking. Waarnemers zijn van oordeel, dat hierdoor de vooruitzichten op een in de Japanse hoofdstad te houden Indonesisch-Philippijns- Meleisische topconferentie zijn verbeterd. De Maleisische premier had eerder gezegd niet te zullen mee doen aan een dergelijke topcon ferentie voordat de Indonesische guerrila-strijders zich zouden hebben teruggetrokken en dat deze terugtrekking zou moeten beginnen voordat een ministe riële bijeenkomst zou worden ge houden. Maar kort nadat hij zon dag in Tokip was aangekomen, zei Rachman met vier controle punten genoegen te zullen ne men, mits deze in „het grensge bied" zijn gelegen. Indonesië heeft reeds inge stemd met het Thailandse voor stel. VEREISTE Door de Maleisische concessie is een bijeenkomst op ministe rieel vlak tussen de drie landen mogelijk geworden. Een derge lijke bijeenkomst is een vereiste voor een topconferentie. Een woordvoerder van president Soe- karno, die reeds enkele dagen in Tokio vertoeft evenals de Phi- lippijnse president Macapagal, heeft gezegd dat morgen een be slissing moet worden genomen aangaande een topconferentie. WEG VOOR TOP CONFERENTIE GEBAAND Indonesië en Maleisië hebben zondag overeenstemming bereikt over de kwestie van de terug trekking van Indonesische troe pen uit Maleisisch Borneo, zo heeft de Philippijnse bemidde laar Salvador Lopez in Tokio meegedeeld na besprekingen tus sen president Macapagal van de Philippijnen en premier Abdoel Rachman van Maleisië. Volgens Lopez is nu de weg gebaand voor een topconferentie tussen Ma leisië, Indonesië en dé Philippij nen. Een post voor het toezicht op de terugtrekking van Indone sische guerillastrijders zal geves tigd worden in Sabah, een twee de in Serawak. De ministers van buitenlandse zaken van de drie betrokken landen zullen op hun bijeenkomst die voorafgaat aan de topconferentie nog beslissen, waar de andere twee controle posten moeten komen. INFILTRANTEN De Britse leider van de Malei sische operaties in Borneo, gene raal Walker, heeft gezegd dat er bewijzen zijn dat als vrijwilligers vermomde Indonesische miliiai- ren- Maleisisch Borneo waren binnengekomen. Bij een ontploffing in een ko len mijn in Bryn in het zuiden van Wales zijn vandaag drie ar beiders om het leven gekomen. Twee arbeiders werden met brandwonden naar het zieken huis overgebracht. Een onbekend aantal zit na de ontploffing op gesloten. Er waren ongeveer 30 mannen aan het werk aan het kolenfront toen de ontploffing zich voordeed. Reddingsploegen van naburige mijnen zijn reeds aangekomen om hulp te verlenen. Amerika heeft Oe Thant laten weten dat het bereid is nog eens twee miljoen dollar bij te dragen aan het werk van de V. N. op Cyprus als de veiligheidsraad be sluit dit met drie maanden te verlengen, zo wordt van betrouw bare zijde vernomen. Engeland is genegen opnieuw een miljoen dollar te geven. Daarmee is de helft van het geld dat nodig is voor een nieuwe termijn van drie maanden al bijeen. Van andere landen heeft Oe Thant ook toe zeggingen gekregen. In gelijkluidende nota's aan de Britse en Russische ministers van buitenlandse zaken als voor zitters van de conferentie van Ge- nève over Laos, heeft de Chinese regering deze landen verzocht met spoed overleg te plegen met de twaalf andere bij de overeen komsten van Genève betrokken mogendheden, opdat een nieuwe conferentie over Laos in Genève of Phnom Penh kan worden ge houden. In dezelfde nota protesteert de Chinese regering met klem tegen het beweerde Amerikaanse bom bardement op het hoofdkwartier der Pathet Lao in Chang Chay, waarbij een lid van een Chinese economische en culturele missie werd gedood en vijf anderen ge wond raakten. In de nota werd gezegd, dat de crisis in Laos een „kritiek punt" heeft bereikt. UITBREIDING VAN DE OORLOG In de nota waarschuwt de Chi nese regering ervoor dat de oor log zich tot geheel Indo-China zou kunnen uitbreiden indien de Amerikanen eenzijdig blijven op treden en in strijd met de Ge- neefse overeenkomsten blijven handelen. China hoopt dat Engeland en de Sowjet-Unie hun plicht zul- Deze eerste poging van Indo nesische geregelde troepen om een sterke basis op Maleisisch grondgebied te vestigen, was on langs ondernomen, zo zei hij. Naar zaterdag werd vernomen is de toestand van vijf van de kinderen, die donderdag bij het drama op hun school in Keulen zware brandwonden opliepen, slechter geworden. Werd vrijdag, avond de toestand van tien van hen kritiek gneoemd, thans is dit aantal gestegen tot vijftien, Ook de toestand van de 66-jarige onderwijzeres Anna Langohr, die de kinderen tegen de moorde naar had willen beschermen, is nog levensgevaarlijk. De doktoren vochten onder een verzengende hitte voor de levens van de slachtoffers. De vier zie kenhuizen, waarin de slachtoffers worden verpleegd, lieten verzoe ken uitgaan om beschikbaarstel ling van verplaatsbare luchtkoel- installaties om de temperatuur voor de kinderen draaglijker te maken. Een van de drie schoolkinderen voor wie na de aanslag van een maniak op een school in Keulen- Volkhoven het ergste werd ge vreesd, is maandagochtend over leden. len doen omdat zij zich niet aan hun verantwoordelijkheid zou den kunnen onttrekken „ingeval van een nieuwe verergering van de toestand in Laos". Deze toe stand is in een kritiek stadium gekomen en een conferentie der veertien landen kan geen enkel uitstel lijden, aldus de Chinese nota, waarin het onder meer door de Sowjet-Unie gesteunde Poolse voorstel voor overleg over Laos wordt verworpen. Polen had voorgesteld dat Engeland, de Sowjet-Unie, Canada, India, Po len en de drie groeperingen in Laos aan deze besprekingen zouden deelnemen. De Chinese regering zegt dat deze „vertra- gings"-procedure de Amerikaan se gewapende interventie in Lao: in de hand z%u werken. AMERIKA WEERSPREEKT Volgens de Amerikaanse lezing waren er geen verkennings vluchten op 10 en '11 juni en Chang Chay is ook niet aange vallen door Amerikaanse vlieg tuigen". De Laotiaanse lucht macht heeft jachtbommenwer pers van Amerikaanse makelij, maar hun operaties zijn geen zaak van de Verenigde Staten. De Verenigde Staten en Laos waren het er over eens dat het niet in hun belang was opera tionele aangelegenheden in het openbaar te bespreken, zo voeg de hij eraan toe. De Baarnse politie heeft van ochtend een demonstratie van vijf functionarissen van de jonge renorganisatie van de stichting „Door de eeuwen trouw" voor paleis Soestdijk verhinderd. De jongeren waren van plan een marathon-demonslratie te hou den teneinde de aandacht van de Koningin te vestigen op het lot van de ter dood veroordeelde Zuidmolukse leider mr. dr. Sou- mokil. Ze wilden vóór het paleis pos ten met een spandoek tot het mo ment dat de Koningin bereid zou zijn een brief van de jongeren organisatie in ontvangst te né men. Het spandoek („Wilhelmina Kruger; Theo Vincent; Julia na Soumokil" stond 'er op) was nauwelijks ontrold, of twee agenten - van de door de mare chaussee gewaarschuwde Baarn se politie grepen in, namen het spandoek in beslag en maakten proces-verbaal op tegen twee jongeren. Ze moeten binnenkort voor het kantongerecht verschij nen, omdat volgens de plaatselij ke politieverordening demonstre ren vóór het paleis verboden is. De brief, die de jongeren aan de Koningin wilden aanbieden, werd daarna per expresse naar het paleis gezonden en na een uur waren de vijf jongeren weer op weg naar huis. (Adv.) De Etna op Sicilië is weer ac- tiel. Zondagavond deden zich ge durende een halfuur in het bin nenste van de vulkaan hevige ontploffingen voor, waarna een grote stroom lava uit de centra le krater stroomde. In Oost-Turkije in het gebied van Malatia-Adijanan heeft zich zondag een aardbeving voorge daan, die aan een persoon het leven heeft gekost en waarbij een vijftigtal mensen verwon dingen heeft opgelopen. In het centrum van Malatia zijn een aantal huizen beschadigd en een ingestort. Prins Xavier van Bqurbon- Parma heeft zondag journalisten meegedeeld, dat zijn zoon prins Charles Hugues en prinses Irene zich in juli naar het kasteel van Lignières in het Middenfranse departement Cher zullen be geven en daar waarschijnlijk zul len gaan wonen. De jonggehuwden zullen er eerst een korte vakantie door brengen. De 34-,jarige Israëlische mevr. Gizele Kafri, die in Tel Aviv terechtstaat wegens het doden van haar 3-jarige zoontje dat sinds zijn geboorte blind, doof en geestelijk abnormaal was, is zon dag veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. De tenuitvoerlegging van het vonnis werd tot november opge- schrot om de vrouw in de gele genheid te stellen de president van Israël gratie te vragen. Bij de motivering van het von nis merkte de rechtbank op dat de moeder medelijden verdient, dat zij ongetwijfeld geestelijk heeft geleden vóórdat zij tot haar daad besloot en dat deze moet worden gezien tegen de achter grond van haar grote toewijding voor haar gezin. De rechters wa ren echter van oordeel dat geen méns het recht heeft het leven van een ander te nemen. De vrouw werd in afwachting van het gratieverzoek in vrijheidige- steld.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1