Verdedig en bescherm de natuur Beursoverzicht GEMEENTERAAD VAN OOSTBURG LEVENSUUR VOOR MANDELA c.s, Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW RAADSLID IN CONFLICT MET BESTUUR VAN DE TECHNISCHE SCHOOL TE OOSTBURG PRINS BERNHARD: STRUD OM DE WERELD VAN MORGEN Zaterdag 13 juni 1964 OPLOPENDE STEMMING Na een beursweek waarin de handel veel wensen heeft over gelaten, kwam het einde in een betrekkelijk opgewekte stem ming. Vooral van de internatio nale concerns lagen de koersen een stuk hoger dan donderdag, terwijl hier en daar ook een ver grote activiteit viel waar te nemen. Het verloop van Wall- street is hiervan de voornaamste oorzaak. De stijgende lijn werd daar voortgezet en hoewel de handel beperkt bleef, wisten de Nederlandse fondsen verder om hoog te gaan. Het Dow-Jonescij- fer is weer opgeklommen tot 8il en de pessimistische stemming heeft plaatsgemaakt voor meer vertrouwen. Aan het Damrak was vooral de Philipshoek in het centrum van de belangstelling. Hier viel een zodanige vraag te constateren dat een koerswinst van ruim 2 gulden werd behaald en het Philipsaandeel zich be woog rondom circa 154. Kon. Olie handhaafde zich voortref felijk en wist bijna 1 gulden aan te trekken tot 160. Daarentegen kon Unilevers niet mee komen. Zij hadden te lijden onder Amerikaans aanbod en bleven juist beneden 143. Hoogovens waren verder in herstel en AKU maakte een sprong van 8 punten naar 490. Ai met al is deze beursweek na een moeilijk begin erg meegevallen. AKU was maandag 479 en verliet de week op 490. Hoogovens hebben van aanbod te lijden gehad en zijn ten opzichte van vorige week vrijdag 3 punten ingezakt tot 636. In Philips heeft zich een vaste tendens ontwikkeld zodat een vooruitgang van bijna 5 gul den tot 154 werd behaald. Kon. Olie wist evenals Philips bijna 5 gulden te verbeteren tot 160. De beurs raakt niet uitgepraat over de fusies in de bankwereld en begrijpelijk, want de omvang van de nieuwe financiële instel lingen is zó groot, dat men aan deze nieuwe dimensies alhier wel even moet wennen. Inmiddels werd met aandacht kennis ge nomen van de vele commentaren en opinies over de nieuwe con centratie. Aandelen Amsterdam- sche Bank en Rotterdamsche Bank kwamen weer in de no tering, maar voorshands werden advieskoersen vernomen. Er was vraag naar aandelen Slaven- burg's Bank. Voorts trok de aan dacht het bericht over de sa menwerking van Nationale- Nederlanden met een Zwitsèrs concern, als gevolg waarvan aandelen van het Nederlandse concern hoger werden gewaar deerd. Ook in de verzekerings sector derhalve een sterk streven naar concentratie. Van de cultuurfondsen was HVA 2 punten beter. De scheep vaartmarkt was verdeeld en lusteloos. De staatsfondsen had den een vriendelijk voorkomen. De 5 pet lening deed 100%. Van de lokale fondsen was voorts Wyers vast gestemd. Ook Uter- mohlen en Stoomspinnerij Twen- the werden hoger geadviseerd ingevolge de goed ontvangen jaarverslagen. Beursindices 10/6 11/6 12/6 Int. conc. 574.6 578.8 583.4 Industrie 350.2 351.3 351.4 Scheepvaart 144.9 145.3 145.0 Banken 243.3 243.3 243.3 Handel, enz. 171.0 171.4 171.5 Algemeen 407.4 409.7 411.9 Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. DE VRIES. binnen, door den Heer Verschaffel van Gent, in een heerlijken tuin herschapen; van ieder gebouw wapperde de vaderlandsche driekleur; in één woord, alles was er op ingerigt om den ge- eerbiedigden Koning op eene waardige wijze te ontvangen. Om 10 ure stapte Z.M. aar. land, onder het luiden der klok, het spelen der muzijk, benevens het uitbundigst gejuich der schare en werd aldaar door de burgerlijke en militaire autoriteiten ont vangen en gecomplimenteerd, onder het herhaald geroep van: „leve de Koning!" Voorafgegaan, vergezeld en gevolgd door het batallon infanterie, een detachment Koninklijke Marechaussee, het muziekgezelschap Apollo, de eerewacht te paard en eene ontelbare menigte inspecteerde Z.M. de troepen van het garni zoen, benevens het arsenaal, materieel en de kazerne, gebruikte eenige verversching in de raadzaal, bezocht daarna, ondër geleide der autoriteiten van den Waterstaat, de Waaijersluis en andere waterwerken, en besteeg eindelijk ten 12 ure, na herhaalde betui ging van H.D. tevredenheid, over alles, het door dr. L. Hoelands Janssen uit Axel, lid der Provinciale Staten aangeboden rijtuig, dat ten gebruike des Konings uiterst prachtig met wit satijn was bekleed en door dr. Janssen zelf werd bestuurd, om langs het kanaal door Sas van Gent te rijden, onder het geleide der eere wacht, van 15 ruiters met hun prachtig vaandel, die te SLUISKIL weder door de eerewacht van SAS VAN GENT en WESTDORPE vervangen werd. Te Sas van Gent vertoefde Z.M. 1% uur. De straten waren rijkelijk met groen en vlaggen versierd. Eerepoorten waren aller- wege opgericht, waaronder een dubbele, bij de groote brug, die Eenige serenades en banketten besloten zooveel feesten, als zich telkens door het gaan en komen van den Koning binnen Vlissingen hadden vernieuwd en, evenals te Middelburg is daar aan niets meer dan de herinnering gebleven, terwijl men tot het dagelijksch bedrijf is wedergekeerd. Maar de stroom der festiviteiten heeft zich heden naar de an dere gedeelten der provincie verplaatst en wel naar het Zuiden, alwaar onze Belgische naburen ruimschoots het hunne toebren gen om de reikhalzend te gemoet geziene feestvreugde der Zeeu wen te verhoogen. Overal toch waar de Koning zou passeren wemelde het, bij het schoone zomerweder, van de uit alle oorden toegestroomde bewoners der Belgisch-Vlaamsche gewesten, die met heele slepen van rijtuigen langs de wegen kwamen opdagen en zich reeds in de verte door hunne met Nederlandsche vlaggen opgesierde wagens onderscheidden, of het zij door hun gezang, het zij door de lang gerekte tonen van fluit, trompet enz., met Belgische levendigheid, hunne nadering aankondigden. Reeds te NEUZEN, zijnde de eerste plaats alwaar het koninklijk stoomjagt zou aanleggen, was het vol Belgen, die hunne rijtui gen buiten de plaats hadden geposteerd, op het punt waar zij meenden dat Z.M.per rijtuig zou voorbij trekken, ten einde als dan den stoet onmiddellijk te kunnen volgen. De meeste vreem delingen posteerden zich echter, zekerheidshalve, bij de bevol king van Neuzen rondom en op de bazalten aanlegplaats. Deze was, evenals de brug bij de Schutkolk, zeer smaakvol gedeco reerd, terwijl de militairen met de leden van het Metalen Kruis, als ook de voor den stoet bestemde rijtuigen boven, en eene tal rijke menigte daar rondom zoowel op de hoogten.als beneden bij het water, alle punten zoo goed mogelijk bezet had en in de straten een gejoel en gedrang heerschte dat op andere tijden te Neuzen een geheel onbekend verschijnsel is. Bijzonder had de bevolking zich beijverd in het aanbrengen van versieringen. Langs de straten waren overal voor deze gelegenheid mast- boompjes geplant, welke hier rood, daar blauw, maar meest wit vlaggedoek, in den trant van guirlandes afhing, terwijl het een tonige daarvan, door allerlei variatiën van bijkomende versie ringen, volkomen was weggenomen. Een uitmuntende eerepoort, drie smaakvolle eerebogen en eene allerliefste muzijktempel waren opgerigt, vol opschriften. Eene eerepoort had: „Oranjes heil en Neêrlands leeuw Zijn Neêrlands steun van eeuw tot eeuw," aan de eene zijde; aan de andere: „Ook ons stroomt 't Neêrlands bloed door de ader, Met Zeeuwsche trouw, voor Neêrlands Vader." Ze allen mede te deelen zou voorzeker wel een afzonderlijk boekdepl vereischen. Het Raadhuis was, zoowel van buiten als Nabeurskoersen AKU: 490 (490%) Hoogovens: (636%) Kon. Olie: 160.00 (160.30) Philips: 153.50—153.80 (153.70) Unilever: 143.00 (142.90) Stemming: zeer stille prijshou dende markt. Gezicht op de loskade aan het Spoorwegstation op 20 Augustus 1902. op den kruisweg vier uitwegen aanbood, met vier toepasselijke opschriften, voornamelijk uitmuntte. Nabij de benedensluis was een sierlijke koepel geplaatst, waarin Z.M. ten 1 ure omstreeks door het Gemeentebestuur en den Kommandant der Marechaus see in Zeeland, onder het luiden der klokken en het welkom toe roepen door duizenden monden, ontvangen werd, aan het hoofd van eene keurig uitgedoste eerewacht van 32 ruiters en eenige leden der handboog Schutterij St. Sebastiaan, van welke Z.M, de bijzondere Beschermheer is, met hare banier en decoratiën. Tenslotte» nog wat over de erewachten te paard, die men vrij wel in elke plaats, die werd bezocht ziet optreden. Aardig is het, hoe de meest bekende namen naar voren treden. Het zou uiteraard te veel worden, van elke erewacht oen volledi ge opsomming te geven, al komt zulks achterin het boekje van Brendöck wel voor. Ik wil daarom volstaan met de opsomming van de kommandanten met staf en een uitzondering maken voor Terneuzen. Voor NEUZEN dan worden genoemd: (het was toentertijd NEUZEN en niet TERNEUZEN) J. C. Steenkamp P.W.zn, Kommandant; J. T. Smit, Onderkommandant; H. de Bruijne, Standaarddrager. Verdere deelnemers: J. Donze A.zn D. Maandag J. de Smidt R. H. van Os J. vaA Pienbroek A. Jansen J. Steenkamp J.C.zn J. Sturm C. J. Fercken J. Leunis A. C. N. Grenu H. Dregmans T. G. Steenkamp. De tijd schrijdt voort. Bekende Neuzense figuren worden weg genomen, zo o.a. op 6-9-1862 de heer N. Grenu, oud-ïluismeester en wethouder van Neuzen. Denkt U maar aan de latere „Grenu- laan" (met klemtoon óp de 2e lettergreep)'. Een schitterend feest dat in oktober 1863 wordt gevierd naar aanleiding van de 50-jarige herdenking van de slag bij Waterloo, die weliswaar niet in oktober maar in juni plaats vond, wil ik heel in het kort memoreren. In oranjekleur verschijnt de courant van 17-10-1863 als feest nummer, Het is niet mogelijk elke festiviteit te gaan beschrijven, maar uit alles blijkt wel dat Neuzen hier zijn beste beentje heeft voorgezet en dat door alle rangen en standen is rfièé'geNplpen dit feest tot een onvergetelijke gebeurtenis te maken. Als we bij de nadering van 1864 nagaan in hoeverre er in Neuzen sprake is van groei der bevolking, valt toch wel vooruit gang te bespeuren. Een inwonertal van 3388 personen; vergeleken bij 31-12-1855 toen we tot een inwonertal van 2964 kwamen, een vermeerdering van ruim 400 zielen, een behoorlijke stijging dus. Sterker nog spreekt dit als we een opgaaf van 5 jaar later, d.w.z. 31-12-1868 daarnaast leggen en nu tot een zielenaantal van 3814 komen. Bij deze laatste opgaaf is ook vermeld een ver deling naar godsdienstige gezindten, welk overzicht hier volgt. (Wondt vervolgd.) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0810.18 Amerikaanse dollar 3.603.64 Canadese dollar 3.333.38 Belgische frank (100) 7.247.29 Franse frank (100) 73.80—74.30 Duitse mark (100) 90.85—91,35 Zweedse kr. (100) 70.10—71.10 Deense kroon (100) 52.1053.10 Noorse kroon (100) 50.25—51.25 Zwitserse fr. (100) 83.80—84.30 Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25 Oostenrijkse schilling (100) 14.00—14.10 Portugese escudo (100) 12.62Va12.77Va peseta (100, gr. coup.) 6.01—6.16 Paviljoen hotel-restaurant D. van Rompu, op de hoek van de le De Feijterstraat tegenover het station. Bij de ingekomen stukken die de gemeenteraad van Oostburg ^donderdagavond te behandelen kreeg was een schrijven van het raadslid de heer A. A. van Ter- heyden, die de raad verzocht hem ontslag te verlenen als ver tegenwoordiger van de gemeen te in het bestuur van de Lagere Technische School voor Oost- burg en omstreken. In een toelichting op deze ont slagaanvrage zeide de heer Van Terheyden van mening te zijn, dat bij de benoeming van leraren te veel rekening wordt gehouden met de levensovertuiging van de sollicitanten. Daar hij zijn ge loofsovertuiging niet terzijde kon stellen en met dit. beleid in het L. T. S.-bestuur zich niet kon verenigen had hij gemeend zijn ontslag als bestuurslid te moeten vragen. Er waren drie stemmingen nodig oni in deze vacature te voorzien. B. en W. hadden wet houder Geuze kandidaat gesteld, doch de raad benoemde de heer W. F. de Coene met zes stem men, die echter voor deze eer bedankte. Een stemming daarna bracht geen meerderheid, doch een gelijk stemmenaantal voor de heren Dekker en Geuze. Bij herstemming bleek de heer Dek ker de meerderheid der stemmen verworven te hebben. Daar de heer E. Dekker verhinderd was deze vergadering bij te wonen, weet men nog niet of hij deze benoeming zal aannemen. Tijdens de rondvraag kwam de heer J. Barendregt op deze ontslagkwestie terug. De heer Barendregt, zelf vice-voorzitter van het bestuur van de Techni sche school, zeide de wijze waar op de heer Van Terheyden deze kwestie in de openbaarheid brengt, zeer te betreuren, Het speet hem, dat de heer Van Ter heyden deze consequentie had getrokken. Ik geloof, aldus de heer Barendregt, dat u deze kwestie hiermede in het persoon lijke vlak getrokken hebt. Door de openbaarheid worden vaak brokken gemaakt in zaken, die jaren moeizaam zijn opgebouwd, aldus de heer Barendregt. Van discriminatie bij benoemingen was hem nog nooit iets gebleken. In vaste dienst als gemeente werkman werden benoemd de heren P. J. Jansen en G. de Graaf. Aan de heer J. Bruggeman wjfd op zijn verzoek ontslag ver- Üëpd per 1 september 1964 als leraar lichamelijke opvoeding voor de openbare Ulo-school en de lagere school. Een toegevoegd agendapunt vermeldde een voorstel van B. en W. om ruim 6% ha grond aan te kopen van de vereniging Chari- tas te Roosendaal. Deze organi satie, die het R. K. ziekenhuis exploiteert, had deze grond be stemd voor het nieuwe zieken huis. Dit ziekenhuis zal echter in de toekomst gebouwd worden in het nieuwe uitbreidingsplan in de Veerhoekpolder. Voor de som van 230.000 werd de gemeente eigenaar van dit perceel grond, dat voor het grootste gedeelte op grondgebied van Oostburg en gedeeltelijk over de gemeentegrens op het gebied van Schoondijke ligt. Tijdens de rondvraag informeer de de heer Le Nobel of B. en W. zich eens willen beraden over schadevergoedingen aan hen, die door de uitbreidingsplannen ge dupeerd worden. De heer W. F. de Coene infor meerde hoelang het nog kan du ren eer de bouwgronden in het Schuttebocht kunnen worden verkocht. Hem was een geval be- Nieuwe E.E.G.-voorstellen voor vrachtwagenafmetingen De Europese commissie heeft bij de E. E. G.-ministerraad nieu we richtlijnen ingediend inzake afmetingen en gewicht van vrachtauto's. In het ontwerp wordt rekening gehouden met de door het Europese parlement en de economische en sociale raad voorgestelde wijzigingen in het oorspronkelijke ontwerp. Krachtens het nieuwe ontwerp mogen vrachtauto's met aan hangwagen van 1 januari 1965 af niet langer dan 18 meter zijn en' de druk per as niet groter dan 13 ton. Voor deze regeling geldt echter een overgangstermijn tot 31 december 1973. In het ontwerp wordt voorts bepaald, dat landen met hoger toegestane asdruk ook voertui gen van-de andere leden-landen op hun wegen moeten toelaten, voor zover het gewicht overeen komt met hun nationale voor schriften. In het oorspronkelijke voor stel had de Europese commissie een lengte van 17,2 meter voor geschreven en de druk per as op ten hoogste tien ton gesteld. Cambodjaans dorp gebombardeerd Volgens het Cambodjaanse persbureau hebben Zuidvietna- mese vliegtuigen c-enderdag het dorp Tralokbek in Zuid-Cam- bodja gebombardeerd. Een huis en gewassen werden verwoest. Zoals bekend heeft Cambodja in het verleden meermalen Zuid- vietnamese grensschendingen ge meld. De veiligheidsraad der V. N. besloot onlangs na een klacht van Cambodja een com missie van onderzoek naar het grensgebied te sturen. kend van iemand die elders naar bouwgrond zou gaan uitzien als een en ander niet gauw haar be slag zou krijgen. Burgemeester Van Leeuwen vond het beter op deze vraag geen antwoord te geven. Misschien zal het inzicht ko men dat wij de schone ruimten van onze eigen natuur met min stens evenveel opofferingen moe ten beschermen en verdedigen als die, welke wij ons getroosten voor de twijfelachtige verove ring van de ruimte. Zal dat niet gebeuren, dan zullen onze kin deren en kindskinderen opgroei en in een woestenij, bevolkt met robots en machines. Dit zei prins Bernhard in Utrecht, waar hij sprak op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de ver eniging „Nederland in den vreemde". De prins sprak over „The World Wildlife Fund" en de Nederlandse afdeling daar van, het natuurnoodfonds-Neder- land. Hij noemde de taak die deze organisaties op zich hebben geno men, geweldig. Hij omschreef het als de strijd om de wereld van morgen. Volgens de prins is na tuurbescherming een begrip dat vooral in Nederland waar toch zoveel aan natuurbescherming wordt gedaan wel eens wordt misverstaan. MONUMENTEN Het kan zijn dat de naam van onze voornaamste natuurbescher mingsorganisatie daaraan schul dig is: „De vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland". Men onthoudt daarvan alleen maar het woord „monu menten" en' het begrip „behou den", Daardoor ziet men deze vereniging maar al te vaak als een defensieve instelling, die sta tische monumenten van de na tuur voor verval en ontluistering bewaart, aldus prins Bernhard. Het World Wildlife Fund vindt hij noodzakelijk omdat interna tionale samenwerking op aller lei gebied mogelijk is. Natuur bescherming kan niet langer als een locale of nationale aange legenheid worden beschouwd, zo zei de prins. DE MENS EN ZIJN HUISDIEREN Meer en meer horen wij over de interrelatie van welhaast al les wat in de natuur gebeurt. Wij kunnen het uitsterven van een schone en nuttige diersoort niet meer als een feit op zich zelf zien; evenmin als de ontbos sing van de Andes of de vervui ling van de Rijn vlak bij huis. Wij moeten tegen het een zowel als tegen het ander optreden. Doen wij dat niet, dan zijn wij op weg naar een wereld, waar in de mens en zijn huisdieren de enige levende wezens zullen zijn, aldus prins Bernhard. AARDRIJKSKUNDE De voorzitter van de vereni ging „Nederland in den vreem de", dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, releveerde wat de vereniging sinds haar oprich ting, een halveeeuw geleden, tot stand heeft gebracht. Men heeft zich vooral beziggehouden met het verzorgen van de voor lichting over Nederland in het buitenland. Een belangrijke acti viteit binnen dit kader zijn de bemoeiingen van devereniging met de wijze waarop buiten ons land het aardrjjkskunde-onder- wijs over Nederland wordt ge geven. Hier stonden de velden wit om te oogsten en met dit oogsten gaan wij nog steeds door, zo zei baron De Vos van Steen- wijk. Dat dit geen Overbodige bezig heid is, bewijst het feit dat er vorig jaar in een van onze buur landen eeft atlas verscheen, waar in op de kaart van Nederland de streek van oost-Groningen en de Peel nog als moerasgebieden werden aangegeven Een leer boek uit een ander buurland ver meldt dat de diamantslijperij Nederlands belangrijkste indus trie is. In hetzelfde boek staat te lezen dat' de Nederlandse industrie steunt op de grondstoffen die uit haar voormalige koloniën wor den geïmporteerd. Een rechtbank in Pretoria heeft vrijdag George Mandela en ze ven medebeklaagden, die de dag tevoren waren schuldig bevon den aan sabotage, tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. Het proces was op 9 oktober vorig jaar begonnen. Rechter De Wet, die het vonnis wees, zei dat hij geen doodstraf had gege ven omdat hoogverraad niet was bewezen. Donderdag werden de 46-jarige voormalige leider van het verbo den Afrikaanse nationale con gres, Mandela, en zeven anderen, onder wie een blanke en een Indiër, schuldig verklaard aan het vormen en leiden van een ondergrondse organisatie om door invasie en sabotage een re volutie te ontketenen. Mandela werd aan alle vier ten laste gelegde feiten schuldig be vonden, tweemaal sabotage, po ging tot bevordering van commu nisme en het vergaren van geld in binnen- en buitenland ten be hoeve van' sabotage. De 54-jarige Walter Sisoeloe, de vroegere secretaris-generaal van het verboden congres, werd eveneens schuldig bevonden. Een half uur vóór de zitting stonden ruim duizend belangstel lenden, voornamelijk blanken, vóór het gebouw. Op alle be langrijke toegangswegen van Pretoria stonden politieposten. Toen de vonnissen bekend werj den, hieven honderden Afrikaner) buiten het gerechtsgebouw een gezang aan. De politie dreef dg mensen die een glimp van da veroordeelden wilden opvangen, terug. De 46-jarige Nelson Mandela, zoon van een opperhoofd, zij sedert 1962 in de gevangenis. Hij werd wegens opruiing en het ilj legaal verlaten van het land tol vijf jaar gevangenisstraf veroor* deeld. Mandela, die toen zijrl eigen verdediging voerde, zei tij» dens de zitting de strijd voor da vrijheid van de Afrikanen te zul* len voortzetten zodra hij zijr) vrijheid zo hebben herkregen. Uit protest tegen het feit dart Zuid-Afrika_zich in 1961 losmaak) te van het Britse gemenebest, ar-* ganiseerde hij stakingen, die echi ter mislukten. Walter Sisoeloe werd voriö jaar samen met andere beschuit digden gearresteerd op een boer* derij in Rivonia bij Johannes-* burg. De vroegere secretaris-ge» neraal van het Afrikaanse natio-» naïe congres was in april 1963 uit Johannesburg verdwenen. Si* soeloe zou in die tijd zijn gezien in Beetsjoeanaland en Mozam bique. Volgens de politie heefi hij in het verleden de Sowjet-; Unie en China bezocht. Hij werd verscheidene malen verbannen op! grond van de wet op onderdruki ■king van het communisme.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4