Provinciaal nieuws 100.000 MORGHAN DE MAGIËR Waterpolo 1 '64 GERRIT DE JONGE ZONEN 70MERPR0GRAMMA VORMINGSCENTRUM ,HEDENESSE' VAKBEWEGING CONTRA DE REGERING „Hoogconjunctuur duurt onverminderd voort" AGENDA Zaterdag 13 juni 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Hulst Sluiskil Zaamslag s:érie KOEL/D1EPVRIESKASTEN f 359.- Ds. Martin Luther King voor negende maal gearresteerd STRAALJAGER VAN VLIEGBASIS EINDHOVEN VERONGELUKT PLUIMVEEHOUDERS WILLEN DEMONSTREREN Jaarvergadering Vereniging Christelijk Volksonderwijs. De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs hield haar alge méne vergadering in de Hervorm de school aan de Leeuwenlaan. De secretaris, de heer F. A. Harms, was wegens ziekte ver hinderd; zijn funktie werd op deze vergadering waargenomen door de tweede-secretaris, de heer P. J. de Feijter, De heer J. P. van Wel opende als voorzitter de vergadering met gebed en Schriftlezing uit Johannes 10 de verzen 1 tot en met 16. De notulen van de vorige jaar vergadering werden vastgesteld, waarna het jaarverslag werd be handeld, dat tot geen op- of aan merkingen aanleiding gaf. Wij releveren hieruit, dat de personeelsvoorziening het be stuur enige zorg gaf, daar we gens ziekte van een leerkracht, een tijdelijke kracht moest wor den aangesteld. Overigens von den geen mutaties plaats. Omdat aan het lesrooster een elfde klas werd toegevoegd, moest het handenarbeidlokaal als gewoon klaslokaal worden ingericht.^ Er waren in totaal 414 leer lingen ingeschreven, waarvan o.a. drie naar de B.L.O.-school werden verwezen, 19 gingen er naar het lyceum en 17 naar het Ulo-onderwijs. De schoolreizen worden door de leerlingen in hoge mate ge frequenteerd, althans 85 procent neemt hieraan deel. Ook de con- pontactavond; de ouderavond avonden verheugen zich in een grote belangstelling. Tachtig procent der ouders bezochten de contactavond, de ouderavond moest wegens grote belangstel ling gesplitst worden in twee avondeni Op beide avonden wa ren er totaal 350 ouders aan wezig. Schooltentoonstellingen wer den met de leerlingen bezocht en de leerlingen van de 5e en 6e klas volgden het schoolzwem men. Acht en veertig leerlingen na men deel aan het jeugdverkeers- examen en aan inzamelingen op sociaal en charitatief gebied droegen ook de leerlingen van de Hervormde school hun steen tje bij. De schoolarts, mevr. W. E. v. d. EndeHuijgens, die op deze ver gadering aanwezig was, had aan het bestuur de wens te kennen gegeven, indien mogelijk, een vak leerkracht voor lichamelijke op voeding aan de school te verbin den. Het hoofd der school en de ove rige leerkrachten hadden deze wfenghndèfstreept. De secretaris besloot zijn ver slag met optimisme en vertrou wen in de toekomst. Het financieel verslag van de heer P. Doetjes, vertoonde aan het eind een batig saldo van de verenigingskas. Het vermeldde o.m. de ingebruikneming in sep tember van het ymnastieklokaal. Het gemeentebestuur vond het wenselijk, dit in verband met de schaarste op dit gebied, dat dit lokaal ook door andere scholen zou mogen worden gebruikt op uren dat de Hervormde school er geen emplooi voor had. Het bestuur heeft dit verzoek ingewilligd. Het lokaal is dan ter beschikking van de gemeente, die hiervoor de vergoeding ontvangt en de exploitatiekosten aan de vereniging restitueert. Deze regeling verloopt bevredi gend. Door de ledenwerfactie vertoon den de inkomsten een stijging. Het bestuur is voornemens ook dit verenigingsjaar een dergelij ke actie op touw te zetten. Periodiek aftredend waren de voorzitter, de heer J. P. van Wel, en de secretaris, de heer F. A. Harms, die bij acclamatie wer den herkozen. Voor de rondvraag bestond geen belangstelling. De voorzitter deelde nog mede, dat het ontwerp voor twee nieu we schoollokalen bij de inspecteur voor het lager onderwijs is. Zo spoedig mogelijk zal het be stuur deze plannen realiseren. Met de entourage van het school gebouw, t.w. de beplanting, zal waarschijnlijk begin volgend jaar worden begonnen, hetgeen het aanzien der school zal verfraai en. De vergadering werd door het hoofd der school, de heer J, C. Groenenberg, met gebed gesloten. Schilders-examen. Aan de Lagere Technische School reikte de heer J. Mertens, districtsconsulent Zuid van de Stichting Landelijke Vakoplei ding Schildersbedrijf, elf diplo ma's uit aan leerlingen die, na een vooropleiding van drie jaar aan de Terneuzense L. T. S., twee jaar bedrijfsopleiding in diverse bedrijven, begeleid door het Leerlingstelsel van het Schil dersbedrijf, alsmede twee jaar part-time onderwijs, hadden ge noten. Naast het schriftelijke en mon delinge theoretische gedeelte, omvattende o.a. materialenken- nis, vaktechniek, toepassing van kleuren, kennis van gereedschap pen en veiligheid in het bedrijf, moest ook n affiche getekend en geschilderd worden, waarin opgenomen het nieuwe K. L. M.- •nbleem alsmede de tekst „Vlieg r eens uit". Verder moesten de andidaten glas snijden en zet ten, een praktische kleurentoe- passWg maken, een deur behan delen, verfspuiten en een vlak verlevendigingstechniek uitvoe ren. In een korte toespraak wenste de heer Mertens de geslaagden geluk met hun succes en ook de schilderleraar, de heer A. Frans- se, mocht in deze gelukwensen delen, evenals de directeur de heer Spijker. Ook de schilders bedrijven die in samenwerking met het leerlingstelsel en de school hebben meegewerkt tot dit succes wilde spreker gaarne in zijn gelukwensen betrekken. Zeeuws-Vlaanderen heeft in verband met de grote en snelle industriële uitbreiding, gepaard- gaande met de bouw van fabrie ken en woningen, die straks weer onderhouden zullen moeten wor den, de vakmensen heel wat te bieden. Spreker spoorde de ge slaagden aan verder te leren tot de graad gezel-patroon-meester en eventueel voor de leraarsakte Ne. „Jullie bent in de gelukkige omstandigheid dat op de L. T. S. te Terneuzen de volledige schil dersopleiding gegeven Wórdt, tot en met meesterschilder, aldus de heer Mertens. Maak er gebruik van. Geld alleen brengt geen ge luk; ook en vooral vakmanschap en bevrediging in je werk is van levensgroot belang en schenken een schat van rijkdom." De geslaagden zijn: A. L. van Dorsselaar en P. A. de Dreu, beiden te St. Jansteen; F. A. La- fort te Sluiskil; W. P. Lauret te Boschkapelle; J. A. de Hamer te Hoofdplaat; H. E. van Rattingen te Moerbeke-Waes (B.); C. I. de Roo te Terneuzen; P. C. Schob ben „met lof" (91 punten) te Sluiskil; J. W. V. d. Wege „met lof" (84 punten) te Terneuzen; W. E. Pijcke en C. C. de Witte te Westdorpe. Geslaagden Janseniuslyceum Aan het Janseniuslyceum al hier slaagden voor het diplom-a gymnasium A; E. C. M. van Lae- re, Westdorpe; J. C. Schillemans en J. A. J. Schopman, beiden te Hulst; J. A. den Tenter, Honte- nisse, M. L. E. Weemaes, Nieuw- Namen. gymnasium-B: L. Crombeen te Hulst; B. J. de Maagt, Kloos'er- zande; A. J. E. G. Renique, Sas van Gent; A. C. M. Serrarens, Ossenisse. Nieuwe N. H. Kerk. Voor iedere belangstellende wordt vandaag gelegenheid ge geven de nieuwe Ned. Herv. kerk en de bijgebouwen aan de Spoor straat te Sluiskil tussen 16 en 18 uur te bezichtigen. Geslaagd. Aan de Chr. Kweekschool op de Klokkenberg te Nijmegen zijn geslaagd voor het examen onderwijzeres de dames E. H. Kusee en A. E. de Vos, beiden alhier. „De Volharding" bezocht Othene. Onder leiding van de heer J. Meijers uit Terneuzen bracht de muziekvereniging „De Volhar ding" deze week een bezoek aan de buurtschap Othene. Er was veel belangstelling. Na een rond gang door de straten werd een concert gegeven, hetgeen bij de bevolking zeer in de smaak viel. Dit kwam tot uiting toen na af loop een enveloppe met inhoud werd aangeboden, bestemd voor de kas van „het muziek". „DE KRABBEN" OP KOP DOOR ZEGE OP „SCHELDE" In een spannende wedstrijd heeft de poloclub „De Krabben" uit Bergen op Zoom gisteravond kans gezien de beide punten in eigen huis te houden. Het zag er aanvankelijk voor „Schelde" niet rooskleurig uit, want de eerste de beste aanval der gastheren leverde reeds een doelpunt op (10). „Schelde" kwam er na enige tijd beter in en ging meer aan vallend spelen, zodat vrij spoedig De Pooter de gelegenheid kreeg de gelijkmaker te schoren (1-1). Na de eerste wisseling werd een Krabben-speler uit het water gestuurd. Toch duurde het vrij lange tijd voordat de gasten hier van konden profiteren. Het was Peij die met een prachtig schot zijn club naar een 1—2 voor sprong schoot. In het derde spelgedeelte werd De Pooter uit het water ge stuurd en de gastheren de kans kregen hun veldmeerderneid uit te drukken in 'n doelpunt (2—2). In de allerlaatste fase van deze wedstrijd stelden beide teams alles in het werk om de overwinning in de wacht te sle- pen. „De Krabben" scoorde het eerst (3—2), spoedig gevolgd door een doelpunt van Wisse, die er weer 3—3 van maakte. Pas op het allerlaatste moment kon de Krabben-middenvoor tenslot te gebruik maken van een aar zeling van Baert, die in de me ning verkeerde dat er gefloten iwas, om zijn club met een gaaf doelpunt de overwinning te be- Izorgen .(43), (Adv.) 6 van de 9 modellen hebben 'n echte diepvries voor weken of maandenlang bewaren. super-comfort voor populaire prijzen. FRIMATIC reeds vanaf MAXIMALE GEZINSBERGING OP MINIMUM GRONDVLAK Vraag Ideurencatajogus, tevens voorlichtings brochure bij; ORANJESTRAAT-ZEESTRAAT AXEL Ook deze zomer heeft het Zeeuwse centrum weer een uit gebreid programma samenge steld van allerlei soorten cursus werk. Het seizoen zet in met een week voor huisvrouwen en al leenstaande dames van 4 tot 11 juli. Er is hier gedacht aan een vakantie-cursus voor vrouwen, die er wel eens alleen op uit vyil- len. Het thema van deze week is „Leven in 1964". In het pro gramma wordt er op allerlei wij zen rekening mee gehouden, dat men èn komt om uit te rusten en de vakantie te vieren èn dat men komt om nieuwe impulsen en ideeën op te doen voor het dagelijks leven. De week staat onder leiding van mej. ds. S. R. C. van Kempen. Er zijn ook vier weken voor gezinnen en alleenstaande vol wassenen, zgn. gastenweken. In deze weken is er voor de kinde ren een apart programma, waar voor deskundige leiding aan wezig is. De eerste week, onder leiding van mej. wika H. ten Have heeft als thema „Het Rijke Roomse Leven", mede naar aanleiding van het onlangs verschenen boek van Michel van der Plas. De tweede en vierde week onder lei ding van wika G. J. ten Zuthoff hebben als thema „De samen leving in de spiegel van de bijbel"; Deze beide cursussen zijn tot stand gekomen in samenwerking met het Ned. Bijbelgenootschap. De derde week staat onder lei ding van wika A. J. Dales. Hier in zal onze visie op de toekomst een grote rol spelen getuige het thema „Heerlijke nieuwe we reld". Steeds is er in alle cursuswerk gelegenheid om er zelf op uit te trekken en de omgeving te ver kennen. JONGEREN Jongeren zijn welkom in een tweetal activiteiten, die voor hen zijn opgezet; een tiendaags kamp, waarin men speciaal met Indonesië bezig zal zijn en een filmweek. In het kamp zal een Indone siër spreken, er zullen films en dia's worden vertoond over het land en Nederlanders vertellen over hun Indonesische ervarin gen. De filmweek wordt opgezet m samenwerking met het Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Naast filmvertoning zal men hier ook zelf een film gaan maken. Een speciale activiteit is de ontmoetingscursus voor Belgen en Nederlanders, die gehouden wordt van 8 tot 15 augustus. Deze cursus is opgezet in samen werking met de Vlaamse Volks hogeschool. De bedoeling is een Wederzijdse kennismaking met land, cultuur en levenswijze. Ge sproken wordt over de Vlaamse beweging, over onze positie in de E.E.G. als kleine landen en over de religieuze eenheid en verscheidenheid in de lage lan den. Er zijn excursies naar de Vlaamse Kunststeden, naar de kanaal- en deltawerken naast tal van ontspanningselementen'. Als deelnemers verwacht mén jonge, actieve en belangstellen de mensen vanaf twintig jaar uit beide landen. De Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King is donder dag in St. Augustine in Florida aangehouden, toen hij een res taurant wilde binnengaan, dat alleen voor blanken ïs bestemd. Hij was in gezelschap van ver schillende medestanders. De eigenaar van het restaurant belde de politie toen de negers weigerden zijn zaak te verlaten, nadat hij hun had verteld, dat hij hen niet zou bedienen. Foto: Ds. Luther King op het punt in de politiewagen te stap pen. Het is de negende ka ar dat hij is gearresteerd. Gistermorgen om ongeveer kwart voor elf is, naar de lucht machtvoorlichtingsdienst mee deelt, een F84F „Thunder- streak"-straaljager van de vlieg basis Eindhoven bij Arnsberg in de bondsrepubliek Duitsland ver ongelukt. Het toestel was met een ander van hetzelfde type op eèn laag vliegoefening. Tijdens deze oefe ning is het vliegtuig bij Arnsberg ten oosten van Siegen tegen een bergwand gevlogen. De bestuur der van het andere toestel, een instructeur en de leider van deze vlucht, hebben het wrak van het vliegtuig waargenomen, maar geen parachute of vlieger kun nen ontdekken. De nationale christelijke orga nisatie van boerenpluimveehou- ders roept de pluimveehouders op voor een demonstratieve toog- dag op donderdag 16 juli. Dit naar aanleiding van het feit dat volgens persberichten de minis ter van landbouw niet wil in gaan op de suggestie om per volwassen legdier twee gulden steun te geven aan de consump- tie-eierlegbedrijven. Deze demonstratieve toogdag zal waarschijnlijk in het centrum van de pluimveehouderij te Bar- neveld plaatsvinden. Volgens een brief aan de Tweede Kamer dreigen er spanningen te ont staan in de gezinnen van de pluimveehouders. Deze bedrijven worden volgens deze brief met de ondergang bedreigd. Het ongeluk is gebeurd tijdens goed zicht en met een wolken basis van ruim 3000 meter. Het vliegtuig ligt bij Alten- hunden ten noordoosten van Sie gen. De laagvliegoefening was een der van verdere verhitting dan .jnflrnplint? snraVp is meent onderdeel van een navigatie- oefening. Het slachtoffer, zo deelt de luchtmachtvoorlichtingsdienst mee, blijkt te zijn sergeant-vlie ger J. Kuiken. Hij was 21 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Em- meloord. ZATERDAG 13 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Hun laatste ontmoe ting". Zuidersportpark, 7.15 uur: Tem. Boys IHontenisse I. Westdorpe: Expositie van Ni co Molenkamp in Kunsthan del Troutzaerte tot 1 juli. ZONDAG 14 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Perseus de onover winnelijke"; 5 en 8 uur: „Hun laatste ontmoeting". MAANDAG 15 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Perseus de onover winnelijke". DINSDAG 16 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Perseus de onover winnelijke". \clv.) VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL De tweede voorzitter van het N.V.V., de heer A. Kloos, heeft tijdens een rede in Amsterdam de adviesaanvrage van de rege ring aan de S.E.R. „in een perio de, waarin zorg over het in de hand houden van onze nationale bestedingen moet overheersen, een ambitieus programma van bestedingsverruiming" genoemd. De niet openlijk uitgesproken, maar in het advies verwerkte gedachte dat de lonen voorlopig „pas op de plaats" moeten ma ken, is volgens de heer Kloos het meest werkelijkheidsvreemde van het uitgestippelde beleid. Terwijl de hoogconjunctuur on verminderd voortduurt, terwijl er aanwijzingen zijn dat er eer van afkoeling sprake is, meent de regering een programma te kunnen aanbevelen, waarin voor loonsverhoging geen of nauwe lijks plaats is geruimd. De rege ring meent blijkbaar dat de S.E.R. bereid en in staat is vóór 1 augustus tot opstelling van een advies te komen, waarin de ge dachte van de loonstop wordt onderschreven." Wij piekeren er niet over ons vóór 1 augustus uit te laten over het loonbeleid dat wij voor 1965 aangewezen achten. GEVAREN De omvang van de loonsverho ging in 1965 hangt af van de om- AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 58 DRIE HAGENAARS GEDOOD, EN TWEE GEWOND BIJ ONGELUK IN FRANKRIJK Bij een auto-ongeluk in Laon (Frankrijk) zijn gisteren drie in woners »an Den Haag, twee mannen en een vrouw, om het leven gekomen, en twee vrou wen zwaar gewond. Om het leven kwamen de heren G. Muller en D. J. Molenaar en mevr. Koning-Broski. Zeer zwaar gewond werden mevr. Molenaar en mevr. A. G. Koning. Allen woonden aan de Assumburgweg in Den Haag. Het gezelschap had vier weken in Zuid-Frankrijk ver toefd en was op de terugreis naar Nederland. Het ongeluk gebeurde donder dagnacht om half drie op de route nationale 44 in het depar tement Aisne. De heer Muller moet door het springen van een band de macht over het stuur zijn kwijt geraakt. Hij kwam op de linker weghelft terecht en vloog met zijn auto tegen een vrachtwagen. Deze wagen werd bestuurd door de 22-jarige J. P. Milo uit Somain, en had als mede-inzit tende de 34-jarige J. Calan uit Raches. Ook zij moesten ernstig gewond in een ziekenhuis wor den opgenomen. De toestand van alle gewon den is niet levensgevaarlijk. 73. „Kopt boven, m'n jonge onbe zonnen vriend!", herhaalde de kra kende stem vol ironie. En boven, op het trapportaal zag Aram tot zijn verbazing de gestal te van de wonderdoener Gahmoir, die hem een teken gaf om naar bo ven te komen. In twee, drie lenige sprongen beklom Aram de trap, terwijl de verblufte knecht enkele waarschuwende woorden fluister de. Maar Aram schonk net zoveel aandacht aan de knecht als was hij een stenen standbeeld. Heel zijn aandacht was gevestigd op de ge heimzinnige gestalte! die hem aan keek zonder ook maar met zijn ogen te knipperen. Of vergiste hij zich en zag hij een woest schijnsel van angst in het goede oog van de magiër gedurende een ondeelbaar ogenblik? „Ik wens u te spreken, Gahmoir", zei Aram koel en legde de hand óp 't gevest van zijn zwaard. „Het wordt tijd, dat ge uw kaarten op tafel legt, m'n beste!" „Tscha - tscha, ge spreekt op hoge toon, jonge man!" kraakte de magiër en opende de deur van zijn kamer. „Zijt ge zelfverzekerd ge noeg om binnen te treden in mijn nederige werkkamer?!" Zonder een moment te aarzelen trad 4e avonturier binnen in de hoge kamer die geheel versierd was met vreemde voorwerpen. Een droge klik deed hem plotseling het hoofd omkeren. Gahmoir had de sleutel in het slot omgedraaid. standigheden op de arbeidsmarkt. De omvang van de looneisen aan het eind van het jaar zullen in sterke mate medebepalend wor den door de ontwikkeling van het prijsverloop in 1964. „Wij kennen de gevaren verbonden aan loon eisen, die het gevolg zijn van prijsstijgingen, maar we kunnen niet dulden dat de werknemers hun reële verbetering weer zien verdwijnen omdat regering er werkgever het prijsverloop nie' in de hand kunnen houden". A.O.W. EN DE BELASTINGEN Over de hoogte van de A.O.W.- uitkering is volgens de heer Kloos het laatste woord nog niet gesproken. Hij stelde vast dat zelfs op grond van een zuinige S.E.R.-berekening het sociaal nfinimum enige honderden gul dens hoger ligt dan het bedrag van 3540, dat volgens minister Veldkamp het sociale minimum vertegenwoordigt. Spr. achte het onbegrijpelijk dat de minister van volkshuis houding zich verantwoordelijk wil stellen voor een tweede huur verhoging in deze kabinetspe riode. Bij een dergelijk uitzicht loos beléid, dat op voortdurende overheveling van inkomen van werknemers naar huizenbezitters neerkomt, zal de minister ons niet aan zijn kant vinden, aldus de heer Kloos. Hij was verder van mening dat het kabinet een grote verantwoordelijkheid op zich neemt door een grote belas tingverlaging te willen doorvoe ren. Wat minister Witteveen thans doet, n.l. zich vastleggen op de belastingverlaging zonder de economische situatie te ken nen, is economische „ketterij" en minister Witteveen weet dat. aldus de heer Kloos. PREMIEKEURING VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE ZAAMSLAG Onder een zeer goede en te loven belangstelling vond woens dagmorgen alhier plaats de jaar lijkse premiekeuring voor stieren en vrouwelijk fokvee, Ingesteld door de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland. De kwaliteit van de ter keuring aangevoerde koeien en stieren was zeer goed. De uitslag was als volgt: Stieren: le pr. Rut Adema 2 van Ytske, van Joz. Dees; 2e pr. Rut Adema, van Joz. Dees; eervolle vermelding Spuidyller Beatrix, van P. A. P. Dieleman. le pr. stiertje Jel'e, van P. A. P. Dieleman. Eerste kalfskoeien: la pr. Aag je, van C. de Feijter; lb pr. Clara 2, van L. v. d. Wege; lc pr. Lol- lemer Dina 54, van H. Freijser; ld pr. Renske 117, van H. Freij ser; lc pr. Sjoerdje 108, van P. A. P. Dieleman. Tweede kalfskoeien: la pr. Clara van Duboishoeve, van C. de Feijter; lb pr. Beatrix, van L. v. de Wege; le pr. Bleske 81, van C. de Feijter; ld pr. Sjoerdje 106, van W. Dieleman; ld pr. Ju weeltje, van Iz. de Feijter. Derde kalfskoeien: la pr Aag je 43, van C. de Feijter: lb pr. Ietske 36 van Adolf, van P. A. P. Dieleman; lc pr. Rita, van Iz. de Feijter; ld pr. Antje 37, van Iz. de Feijter; 2a pr. Mina 26, van C. de Feijter; 2b pr. Mina 28, van C. de Feijter. Vierde kalfskoeien; Ie pr. Ida, van L. v. d. Wege. Oudere koeien: la pr. Grietje, van Iz. de Feijter; lb pr. Ietske, van P. A. P. Dieleman. Oudere vaarzen: le pr. Ietske 40, van P. A. P. Dieleman. Pinken: le pr. Sjoerdje Christi na, van W. Dieleman; 2e pr. Sjoerdje 112, van P. A, P. Diele man; 3e pr. Sjoerdje 114, van P. A. P. Dieleman; 4e pr. Sjoerd je 116, van P. A. P. Dieleman. Kampioene: Aagje 43, van C. de Feijter. Reserve kampioene: Aagje, van C. do Fejjter,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3