Affront voor Kremlin SPORTNIEUWS HIBBENS BINNENLANDS NIEUWS MORGHAN DE MAGIËR RUWA CHINEZEN WILLEN LEIDERSROL OVERNEMEN Voetbal Wielrennen Motorsport MEER KANSEN EN MOGELIJKHEDEN VOOR DE VROUW De Afrikaanse varkenspest DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 De Beatles uitgejouwd IDENTIFICATIEPLAATJES VOOR KLEUTERS EN BEJAARDEN handelsonderneming LAKVERF Samenzwering in Honduras Vrijdag 12 juni 1964 In één opzicht is Chroesjtsjov aan de verliezende hand in zijn geschil met China. Door de on derontwikkelde landen wordt de Sowjet-Unie steeds meer één pot nat geacht met de kapitalistische staten, wat onder meer blijkt op de wereldhandelsconferentie in Genève. De daar aanwezige Aziatische en Afrikaanse landen hebben niet alleen onvriendelijk heden in gelijke mate uitgedeeld aan de Russen, Duitsers en Amerikanen, maar ze hebben ook besloten Moskou niet uit te nodigen voor hun economische conferentie van juli. Russische bladen maken hier over indirect enig misbaar om dat tenslotte vrij wat Russisch gebied in Azië ligt. Maar de voornaamste reden waarom het niet uitnodigen het Kremlin steekt, is dat het op die manier zijn invloed in de onverbonden landen ziet verwaaien. En Peking is maar al te zeer bereid de lei dersrol over te nemen. Peking wil geen Russen zien. De kans is niet gering dat Chroesjtsjov nog een tweede maal en nog veel ernstiger voor het hoofd gestoten zal worden, als de ongebonden landen waarvan de meeste in Afrika of in Azië liggen in oktober te Cairo bijeenkomen. Het is vermoedelijk daarom dat Chroesjtsjov aan de Joego slavische president Tito heeft gevraagd bij-teurgreis uit Fin land even in Leningrad aan te komen voor besprekingen. Tito met Nasser na Nehroes dood wel de voorman van de neutrale staten zou de Rus het genoe gen moeten doen zijn aanzien weer wat te versterken bij de Afro-Aziatische landen. Liefst zó, dat Moskou als volberechtigd lid kan deelnemen aan de Afro- Aziatische conferentie van vol gend voorjaar, een bijeenkomst waarop Peking al heeft aange kondigd dat het geen Russen wenst te zien. Sowjet-Unie te rijk. De mindere waardering voor de Russen in de Afro-Aziatische landen betreft niet in de eerste plaats de opvatting over wat nu het ware communisme is. Het is doodeenvoudig dat men in de Sowfet-Unie meer en meer het rijke land gaat zien, dat evenmin als de kapitalistische rijken ge noeg voor de armen doet naar hun zin. En dat gaat meer en meer gelden voor het hele Euro pese communistische blok. Dat Roemenië, Bulgarije en Hongarije zich bij de algemene overeenkomst over handel en tarieven G.A.T.T. bijgenaamd de club der rijke landen wil len aansluiten, kan men niet erg waarderen. De drie landen heb ben voor zichzelf wel gelijk dat ze zich een voordelige positie wensen te verwerven op weste lijke markten, die meer en meer voor hen van belang raken en daarvoor zijn ze ook bereid de verplichtingen van de G.A.T.T. te aanvaarden. DE VROET NAAR D.O.S. De bekende oud-international Arie de Vroet, die de laatste ja ren trainer was van de Franse profclub Le Havre, keert naar Nederland terug. Hij wordt trai ner van de Utrechtse eredivisie club D.O.S. gen geen tijd hun plannen uit te voeren en moesten vluchten. Ook de motoren waarmee de wereldkampioen Jim Redman eerder deze week de wedstrij den in de 250 cc-klasse en 350 cc- klasse won en waarmee de Zwit ser Luigi Taveri zegevierde in de 125 cc-klasse, bevonden zich in de garage. TELE>T(SÏE-UITZENDING FINALE EUROPA CUP LANDENTEAMS Zondag 21 juni wordt van 18.25 tot 20.15 uur een rechtstreekse Eurovisiereportage overgenomen van de finale in het tournooi om de Europa-cup voor landenteams, die in Madrid wordt gespeeld. De strijd zal gaan tussen twee van de volgende landen: Denemarken, Rusland, Hongarije en Spanje (die woensdag 17 juni eerst nog in de halve finales tegen elkaar uitkomen). De reportage wordt door Herman Kuiphof van com mentaar voorzien. In verband met deze uitzending wordt het weekoverzicht van het N.T.S-journaal uitgezonden van 18.00 tot 18.25 u. en het journaal in de pauze van de wedstrijd om 19.15 uur. Van 20.15 tot 20.30 u. volgt dan de bekorte aflevering van „Sport in beeld". irrv DE RONDE VAN ZWITSERLAND Eerste etappe voor Belg René van Damme Donderdag is in Murten de jaarlijkse ronde van Zwitserland begonnen, waaraan wordt deel genomen door de Nederlandse Televizier-ploeg van Cees Pelle- naars. De eerste etappe van Mur ten naar Nüssnacht am Rigi over 195 km werd gewonnen door de Belg René van Damme. De uitslag was: 1. René van Damme (B.) 4.57.19 2. Bariviera (It.) z.t. 3. Bettinelli (It.) z.t. 4. Maurer (Zwits.) 4.57.25 5. Ruegg (Zwits.) z.t. Vervolgens een peloton van 39 renners in dezelfde tijd met o.a. Zilverberg (Flandria), Knops (Torpedo), Hugens, Van Espen en Haast (allen Televizier). 46. v. d. Klundert (Tel.) 5.02.35 47. Damen (Televizier) z.t. 49. Wouters (Televizier) 5.05.10 58. Kersten (Torpedo) 5.07.20 60. Piet van Est (Telev.) z.t. Inbraak bij Honda op eiland Man Nachtelijke bezoekers zijn don derdag in de vroege morgen te Douglas op het eiland Man bin nengedrongen in de garage die de Japanse Honda-fabriek had gehuurd om er 19 race-motoren onder te brengen die gebruikt worden voor de Engelse T.T.- races op het eiland. Of de inbrekers van plan wa ren de machines te stelen of dat er alleen maar sprake is van on schuldige nieuwsgierigheid, is De Beatles zijn op het vlieg veld van Manilla (Philippijnen) door een honderdtal jeugdige Amerikanen en Philippino's uit gejouwd omdat zij tijdens de tussenlanding op weg naar Syd ney niet uit het vliegtuig wilden komen. Zij vreesden door de geestdriftige menigte onder de voet te worden gelopen. Hun aanhangers waren bij het vertrek van het toestel minder enthou siast. Zij verscheurden de por tretten van hun idolen onder uitroepen als „lafbekken" en „idioten". De rijkdom van de Johnsons De republikeins-gezinde „Wa shington Evening Star" is tot de conclusie gekomen dat het gezin Johnson „een van de rijkste is die ooit in het Witte Huis hebben gewoond". Het blad, dat dinsdag een lijst publiceerde van de be zittingen van de Johnsons, schat hun vermogen op negen miljoen dollar. Dit vermogen, „werd vrij wel geheel bijeengegaard in de tijd dat Jonhson officiële func ties bekleedde, in het bijzonder na zijn intrede in de senaat in 1948". Het grootste deel van dit ver mogen, aldus de „Washington Evening Star", wordt gevormd door aandelen in radio- en tele visie-maatschappijen in Texas. Solidariteit Moskou zelf zal op politieke gronden weinig verheugd zijn over dit besluit van de drie Bal- kanlanden: het betekent als het ware een verraad aan de prin cipes van de Comecon, de eco nomische organisatie van het Oósteuropese blok. Op andere punten ziet men overigens ook de Sowjet-Unie sterkere banden met het westen aangaan. Het onlangs gesloten consulair verdrag met de V. S. is er een teken van en de samen werking bij het oplaten van weersatellieten een ander. Het zijn stuk voor stuk zaken waar bij de Russen of de Roemenen enz. hun eigen belang goed be hartigen. By de Afro-Aziaten wekt dat wellicht daarom enige wrevel, omdat ze menen dat de „socia listische solidariteit" inhoudt dat de Russen zich juist om de ar men moeten bekommeren en niet als de kapitalisten hun eigen voordeel moeten nastreven. De presidente van de nationale vrouwenraad, waarbij thans vijf tig vrouwenorganisaties zijn aan gesloten, is verheugd over de ruime kansen en mogelijkheden, die onze maatschappij de vrouw thans biedt. Op het in het conferentieoord Woudschoten in Zeist begonnen tweedaagse congres van de na tionale vrouwenraad zei mevr. drs. N. Vos-Brand, dat de vrouw soms niet alle kansen en moge lijkheden benut. Dat komt door haar schroom, gemakzucht of gebrek aan zelfvertrouwen. Maar mevrouw Vos had bewondering voor de vrouwen, die op verant woordelijke posten de gemeen schap dienen. Als recente voor beelden noemde zij de pasbe noemde vrouwelijke advocaat- generaal bij de Hoge Raad en de eerste vrouwelijke deurwaarder. Geen huwelijkscadeau Mevrouw Vos deelde mede dat de nationale vrouwenraad heeft afgezien van het zenden van een huwelijkscadeau naar prinses Irene. Een inzamelingsactie was reeds op touw gezet en er wa ren al dertien stortingen ontvan gen. maar na „de ontstane moei lijkheden" heeft de raad de actie geannuleerd. Voorts deelde mevrouw Vos mede dat de echtgenote van de Indonesische minister van bui- (Adv.) VERF JVeatkolkstraat 44 TERNEUZEN Speciaal voor buiten Iets aparts! Iets fpus! tenlandse zaken, mevrouw Soe- bandrio, een deputatie van de nationale vrouwenraad heeft uit genodigd voor het bijwonen van het tiende congres van de Indo nesische nationale vrouwenorga nisatie, dat eind juli wordt ge houden. De uitnodiging ontving de raad tijdens het recente be zoek van mevrouw Soebandrio aan Nederland. In verband met de hoge reiskosten moet de na tionale vrouwenraad evenwel van de reis afzien. Kleuter-zwemoiïderwijs Medegedeeld werd voorts dat van het door de Nederlandse ver eniging van schoolgeneeskunde gepropageerde zwemonderwijs voor kleuters van vier en vijf jaar voorlopig niets terechtkomt. In Rotterdam is daarmee op twee scholen geëxperimenteerd. De minister van onderwijs vindt het initiatief wel nuttig, maar vraagt zich af, of het wel juist is zo vroeg de prestaties van het kind op te voeren. Het kan psy chische spanningen en andere nare gevolgen voor later hebben. Bovendien bleek als overwegend bezwaar het gebrek aan zwem baden en kleuterleidsters. De vereniging voor schoolge neeskunde tilt minder zwaar aan deze bezwaren, maar berust daarin aangezien er toch geen badaccomodatie is. Identificatie Gunstiger ziet het er uit met een actie om de Nederlandse kleuters een identificatieplaatje te geven, dat aan het linker schouderbandje van het hemdje kan worden bevestigd. Bij zoek raken of ongeluk kan dan meteen de identiteit van het kind worden vastgesteld. De rijksvoorlichtingsdienst zal dit plaatje via een radio-uitzending van 24 juni propageren. Allerlei vrouwenorganisaties gaan het verkopen. In de toekomst wil men dergelijke plaatjes ook voor bejaarden beschikbaar stellen. De autoriteiten van Honduras hebben woensdag bekendge maakt dat zij een tegen de re gering gerichte samenzwering hebben ontdekt. Een zekere Ar- gueta is gearresteerd. In zijn woning had men grote hoeveel heden wapens en munitie aan getroffen. Uit het onderzoek was gebleken dat de samenzweerders maandag 8 juni tot geweld had den willen overgaan. Door tijdig ingrijpen had men dit echter weten te voorkomen. Brand aan boord van de „Ponoma" Het onder Panamese vlag varen de Braziliaanse schip „Pomona", dat enige tijd geleden in het nieuws kwam door de moord op zijn kapitein, is ten westen van Honoloeloe in brand geraakt. Een deel van de bemanning is van boord gegaan, terwijl een ander deel met succes het vuur is gaan bestrijden. Op de foto zien we een vol gelopen reddingboot met Chinese opvarenden van de „Pomona", wachtend op redding. De ontwikkeling in Europa van de van oorsprong exotische ziek te onder varkens, de Afrikaanse varkenspest, is de directe aanlei ding om leemten in de veewet ter bestrijding van deze ziekte aan te vullen. Daartoe is bij de Tweede Kamer een ontwerp-wet tot wijziging van de veewet inge diend. Minister Biesheuvel merkt in de memorie van toelichting op, dat ernstige gevolgen voor onze varkensstapel en voor onze ex port zijn te vrezen als de Afri kaanse varkenspest in ons land binnendringt. Om deze en andere besmettelijke veeziekten met een maximum aan doeltreffendheid te kunnen bestrijden, wordt wijzi ging van de veewet voorgesteld. De voorzieningen gelden met na me de verspreiding van de ziek ten en de oorzaken, die tot die verspreiding leiden: onvoldoende gekookte vleesresten, het weiden van varkens op vuilnisbelten en de voedering van varkens met voedselafvallen. TWEEJARIG JONGETJE VERDRONKEN Woensdagmiddag is het twee jarig jongetje Pierre van der Padt, dat met zijn ouders aan boord van het in de Maashaven liggende sleepschip „Reinier" woonde, overboord gevallen en verdronken. Het kind speelde op het dek achter het zgn. speel- lijntje. De 31-jarige Belgische schipper Gilbert Daes van het naast de „Reinier" liggende „Ta- homa" miste Pierre het eerst. Hij heeft het kind opgedregd en nog kunstmatige ademhaling toe gepast. BIJ ZWEMMEN IN RIVIER VERDRONKEN De elfjarige Frouky Hereje uit Moordrecht is woensdagmiddag bij het zwemmen in de Holland se IJssel verdronken. De jongen wilde rond een strekdam zwem men maar verdween halverwege onder water en kwam niet meer boven. Een vriendje ging ijlings hulp halen, die echter te laat kwam. BIJ VERKEERSONGELUK OMGEKOMEN De 24-jarige A. E. Fabery de Jonge uit Apeldoorn is in zijn woonplaats bij een verkeerson geluk omgekomen. De heer Fabery de Jonge zat bij zijn 23-jarige broer in een auto, die op de Zwolseweg moest uitwijken voor de pardoes de voorrangsweg opfietsende 17-ja- rige wielrijdster mej. J. v. d. K Bij de uitwijkmanoeuvre werd de 24-jarige inzittende uit de auto geslingerd. Hij was vrijwel op Slag dood. KORPORAAL VERDRONKEN De 27-jarige korporaal-machi nist P. H. J. Clerx uit Vlissingen, die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag aan .boord van Hr. Ms-jager „Rotter dam" in de haven van Lissabon werd vermist, is zoals men al vermoedde verongelukt. Zijn stoffelijk overschot is nabij Lis sabon aangespoeld. Vermoedelijk is de korporaal-machinist door het nachtelijk duister misleid en overboord gevallen. De heer Clerx was gehuwd en vader van drie kinderen. INSLUIPER IN AMSTELVEEN GEARRESTEERD De Amstelveense politie is erin geslaagd een insluiper te arres teren, die deze gemeente sedert enige maanden onveilig maakte. Het is de 25-jarige Amsterdamse colporteur W. S. H., die bekend heeft zich aan een zevental in sluipingen te hebben schuldig ge maakt, waarbij hij bedragen va riërend van 3000 tot 200 gulden uit woningen wegnam. .In de meeste gevallen verschafte de colporteur zich toegang tot de huizen door de voordeur met een ijzerdraadje te openen. Voordien was hij daar meestal al in zijn functie van colporteur van kleed jes op bezoek geweest om de zaak te verkennen. Een gedupeerde mevrouw, die 1 man met 'n pak onder de arm uit een andere woning, waarvan de bewoners afwezig waren, zag weggaan, verschafte de politie een signalement, dat door deze werd verspreid. Woensdag werd de politie opgebeld door een mevrouw bij wie een man op bezoek was, wiens uiterlijk aan dit signalement beantwoordde. Hij werd meegenomen naar het bureau. Bij fouillering trof de po litie een ijzerdraadje aan. Met behulp van een speurhond kon H, tot een bekentenis wor den gebracht. Hij zal voor de of ficier van justitie worden geleid. RONDRIT DOOR EUROPOORT EN BOTLEK De Rotterdamse Elektrische Tram heeft donderdag een aantal genodigden de nieuwe rondrit door Europoort en Botlek laten meemaken. De tocht, die onge veer 100 km lang is en drie uur duurt, geeft de „ontdekkingsrei zigers" een inzicht in de snelle ontwikkelig van dit gebied. De R.E.T. heeft deze rit geor ganiseerd in samenwerking met het havenbedrijf en de stichting Europoort- en BoUekbelangen. Op de heenweg, waarbij men langs de divers? Rotterdamse havens komt en jdeMndustrieves- tigingen ziet, wordt een korte rondrit gemaakt over het terrein van de Esso-raffinaderij. De terugweg leidt door Voorne en Putten en via de Rotterdamse forensenwoonplaatsen Poortu- gaal en Hoogvliet naar de stad. Belangstellenden kunnen deze tocht maken op woensdagmorgen en zondagmiddag in de periode van 14 juni tot en met 16 septem ber. KIND VERDRONKEN Donderdagmiddag om onge veer half drie is de driejarige A. J. Wiersma, toen hij in een kin derstoeltje zat te vissen, voor over gevallen en verdronken. Dit is het vierde verdrinkingsge- val in dit woongedeelte van Hee renveen binnen twee jaar. 72. Terwijl Doctor Ambrosius met Silvia trachtte te redeneren, liep Aram als de weerlicht door de duistere straten van de stad. Warm in zijn mantel gewikkeld holde hij naar een zwart gebouw aan de rand van de stad. Alleen de eerste verdieping was ver licht. Het gezicht van Aram ver krampte toen hij naar boven keek. Hij bracht zijn zwaard bin nen het bereik van zijn hand en gaf enkele gebiedende kloppen niet-.bekend, De insluipers kre-op de verveloze deur. Hjj moest even wachten alvorens hij sle pende passen hoorde. Daarna ging de deur krakend open en bij het zwakke licht van een kaars zag Aram een bibberende knecht die hem angstig opnam. „Wat wat wilt ge, Heer?" stotterde de gedaante en maakte een gebaar alsof hij de deur wil de sluiten voordat hij het ant woord vernomen had van de late bezoeker. Rustig ging Aram naar binnen en trapte de deur dicht. „Ik kom voor de Wonderdoe ner Gahmoir!" zei hij luid. Bij het horen van die naam begon de knecht als een blad te trillen! „Dat-is-on-onmogelijk -!" zo fluisterde hij onthutst. Hij - hij slaapt! Hij - hij is uitgegaan! Ik bedoel - eh - ik mag hem abso luut niet storen! Ga niet naar hem toe, Heer! Die man is een - een deugniet". „Als hij slaapt moet ge hem maar wakker makken!" zei Aram droog. „En als hij uitgegaan is, zal ik hier op hem wachten; en als hij niet gestoord mag wor den, moet ge hem zeggen dat ik, indien noodzakelijk, de deur van zijn kamer zal forceren om hem te spreken! Is dat duidelijk?!" „Zeer duidelijk, mijn jonge on besuisde vriend", zei plotseling een krakende stem boven aan de trap. „Tscha tscha - Kom boven! Om U de waarheid te zeggen, wachtte ik reeds op U - NA VECHTPARTIJ OVERLEDEN Naar de Bredase politie woens dag heeft meegedeeld bestaat er vrijwel zeker verband tussen de schedelbreuk waaraan de dertig jarige Bredanaar P. de Jong zon dag in het ziekenhuis is over leden en een vechtpartij, waarin hij tevoren was mishandeld dobr de achttienjarige Bredanaar P. J. B., die gisteren voor de offi cier van justitie te Breda is ge leid. Al is de officiële uitslag van de sectie nog niet bekend, de po litie kan geen andere feiten noe men, die de doodsoorzaak zouden kunnen zijn. De wegens mishan deling gearresteerde P,„ zo is uit de reconstructie van de vecht partij met twee getuigen geble ken, heeft De Jong enkele malen tegen het hoofd getrapt. Zelf zei hij tijdens een verhoor zich niet meer te herinneren, waar hij zijn slachtoffer heeft geraakt. Nadat beide mannen in de Bredase Belcrumwijk uit een café waren gezet, hebben zij buiten een meningsverschil op de blote vuist beslecht. De Jong die onder in vloed van sterke drank verkeer de, werd mee naar het- politie bureau genomen, waar men zijn verwondingen, die zich in eerste instantie niet zo ernstig lieten aanzien, heeft behandeld. Per auto is De Jong thuis gebracht. Later is hij de trap van zijn huis afgegaan gn in het portaal blij ven liggen. Zijn vrouw, denken de dat hij zijn roes uitsliep is wel enige malen gaan kijken, maar heeft hem daar laten lig gen, totdat zy ongerust begon te worden. Zij waarschuwde toen de huisarts, die de man ijlings naar het ziekenhuis liet vervoe ren. Onderweg is het slachtoffer overleden. AANHANGER RAAKTE LOS: EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE Een verkeersongeluk tussen Leende en Maarheze heeft het leven gekost aan de 58-jarige heer H. T. Builtjes uit Eindho ven. Een plaatsgenoot, een 34. jarige heer Van Dam, liep ern stige verwondingen op. Zij. zaten in een busje dat werd geraakt door een aanhangwagen die los schoot. De aanhanger en het busje kwamen in een sloot te recht. Beide slachtoffers waren ge huwd. FABRIEKSBRAND IN BELFELD (L.) Om ongeveer half acht woens dagavond is brand uitgebroken in een fabriekshal van de Ne derlandse greswarenindustrie te Belfeld. De brand vond zijn oor sprong op de droogzolder van de tweede verdieping. Voorbijgan gers waarschuwden de vier sto kers, die in een ander gedeelte van de fabriek werkzaam waren. De Belfeldse brandweer en een fabrieksbrandweer uit Tegelen waren spoedig ter plaatse. De Venlose brandweer was uit gerukt met groot materieel. Door de geringe druk op de waterlei ding moesten de brandweren de eerste tijd machteloos toezien hoe het vuur om zich heengreep en zich ontwikkelde tot een felle uitslaande brand met steekvlam men van dertig tot veertig me ter. De twintig meter lange en vier verdiepingen tellende fa briekshal was niet meer te red den. Op de droogzolders lag de produktie vari twee weken, een last van ongeveer 800.000 kilo gram, die door het bezwijken van de zolders op een gegeven moment met een donderend ge weld naar beneden kwam. Toen eindelijk volop water werd aan gevoerd, konden de brandweren alleen nog maar nablussen. De fabriekshal bevatte elf ovens en vier droogzolders en had een capaciteit van ongeveer 10 mil joen kg greswarenprodukten per jaar. De schade is nog niet te schatten, maar ligt nabij een half ■miljoen gulden. De oorzaak van de brand is onbekend.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7