Tegenstellingen bij de behandeling der Inkomstenbelasting Doem de BETALINGSBALANS STERK ACHTERUITGEGAAN DE VROEDE AARDAPPELEN Pagina 2 DöncïerHag II juni 1964 TWEEDE KAMER OVERNEMING BRITSE BEZITTINGEN IN INDONESIë Het ontwapeningsvraagstuk in de Tweede Kamer ONTPLOFFING IN ALGIERS Carlistisch protest bij Franco NOODWEER IN GRIEKENLAND HET NOODWEER IN ITALIë DE OVERSTROMINGEN IN MONTANA Derde tegenkandidaat De Gaulle voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) PRIJZEN -LAGER DAN VERLEDEN JAAR Overnameregeling aardappelen kost 1.1 milj. Zeven Marokkaanse politiemannen vermoord DE VRIJE ZEEUW Vrij fel laaiden de tegenstellin gen in de Tweede Kamer op over een kwestie, die zowel de inkom sten- als de vermogensbelasting raakt. Verleden week werd in de ver mogensbelasting bij amendement- Scholten een aanzienlijke verho ging van de vrijstellingen ge bracht. Staatssecretaris Van den iBerge had toen aangekondigd, dat dan een artikel in de inkom stenbelasting, dat een derde van de vermogensbelasting aftrek baar stelde van het onzuiver in komen, zou moeten vervallen. De heren Lucas (KVP), Schol ten (CHU), Kieft (AR) en Van 'den Tempel (Arb.) waren het imet die intrekking eens, maar de :heer Portheine (VVD1 deed een 'poging dit eenderde aftrekartikel iin de nieuwe wet te houden. Daarbij verweet hij de heer IScholten, dat deze hem had voor- jgesteld als iemand, die uitslui tend in het belang van vermogen- ,den optreedtt. Spr. vond, dat de 'oorspronkelijke vrijstelling in de vermogensbelasting plus de een derde aftrek fiscaal een zuiver der beeld zouden hebben opgele verd dan de extra verhoging van 'de vrijstellingen alleen. De heer Van den Tempel moest zich verweren tegen een uitlating dat de nieuwe belastingwetten de •bezitters met 70 miljoen zouden bevoordelen en de loontrekkers met f 40 min extra zou bezwaren. BEWOGEN De heer Luoas zei bewogen dat 'indien dit waar was, hij met volle overtuiging de wetsontwerpen zou verwerpen. Bij behandeling van artikelen over belastingvrije neveninkom- isten (ƒ400 in plaats van de voor- igestelde 300) beloofde de staats secretaris het bijzondere tarief overwerk niet toe 'te passen, vóórdat de verlaging van de in- i komstenbelasting is gerealiseerd jen de aanslaggrens tot 12.000 is verhoogd. LOONBELASTING. Het wetsontwerp betreffende de loonbelasting werd vrij snel door genomen. De staatssecretaris zegde op verzoek van de vaste commissie een soepel beleid toe, ook t.a.v. maatregelen, waaraan de heer Portheine (VVD) aandrong, niet toezeggen. De reeds onder de inkomsten belasting aanvaarde 5-percents- regeiing voor kostenaftrek werd voor zover nodig voor de loonbe lasting overgenomen. De heer Kieft (AR) bepleitte ouderdomsaftrek voor gebroken gezinnen boven 65 jaar en de helft van die aftrek voor vrijge zellen van 65 jaar en ouder. De heer Van den Tempel (Arb.) viel hem bij. De staatssecretaris vond dat een mooie middenweg, maar liet de beslissing aan de Kamer. De stemmingen over de drie wetsontwerpen herziening belas ting op loon, inkomsten en ver mogens worden vandaag gehou den. BEJAARDENAFTREK AANVAARD De drie belastingontwerpen zijn gisteren na behandeling van een honderdtal amendementen en nota's van wijzigingen aan de eindstreep gekomen. Op 30 juni zullen de eind redacties in tweede lezing aan dp orde komen, waarbij het eind oordeel van de kamer zal wor den gevraagd. Het kwam over een bijzonder tarief voor gratificaties, over werk enz. tot een vrij fel debat over een verzachtings-amende- ment-Kieft (AR). Deze trok zijn voorstel in na toezegging van de staatssecreta ris, dat dit tarief niet zal worden toegepast, voordat het zg. „mil jard-plan" voor belastingverla ging verwezenlijkt wordt. De heer Van Urk (arb.) en de zijnen maakten zich hierover boos. Het ingetrokken amende ment werd als amendement-Van Urk weer op tafel gebracht, maar verworpen met 77 tegen 46 stemmen. Een eerder betoog van de staatssecretaris, dat het tegen woordige bijzondere tarief door de gestegen lonen „te voordelig is" en niet in overeenstemming met het draagkrachtbeginsel, werd niet aanvaard door de op positie. Over het bedrag, dat het nieuwe bijzondere tarief uit de loonsector zal trekken, liepen de meningen uiteen van vier tot veertig miljoen. Belastingdeskun digen van het departement we zen er in de wandelgangen op, dat het „miljard-plan" aanzien lijke verlagingen aan de voet zal brengen, zodat het nieuwe bij zondere tarief „niet of nauwe lijks merkbaar zal zijn. Gestreden is ook rond de be jaardenaftrek. Resultaat was, dat die t.z.t. op 702 voor ge huwden boven 65 jaar komt. On gehuwde weduwnaars en wedu wen boven 65 jaar, die reeds in tariefgroep II (gehuwd) worden aangeslagen, zullen een halve bejaardenaftrek van ƒ355 ont vangen. Over de kosten van verwer ving (5 percents-regeling, reis kosten enz.) werd niet meer ge praat. Deze dinsdag aanvaarde oplossing zal een budgetair offer van ƒ42 miljoen vergen. WERKENDE VROUW GEDUPEERD Die ƒ42 min slokte al veel meer op dan het bedrag, dat aan het begin van het debat aanwe zig was if 25 min). Daarom trok de staatssecrtea- ris zijn ƒ22 min kostende voor stel in om betaalde vermogens belasting voor een derde aftrek baar te stellen van het belast baar onzuiver inkomen. De heer Portheine (VVD) kreeg zijn zin met het onbelast blijven van f 10.000 bij hot sta ken van een onderneming i.p.v. 7500 (budgetair offer ƒ10 min). De nieuwe bejaardenaftrek zal ƒ13 min minder in het laadje brengen. Een poging van de heer Van Urk om de belastingvrije voet voor de gehuwde werkende vrouw van ƒ500 op .1000 te brengen, mislukte bp hoofdelijke stemming (vóór 57, tegen 66 stemmen). Het zeven miljoen kostende amendement voor dubbele aftrek voor in internat n vertcevende kinderen (schipperskinderen enz.) werd aanvaard. MILJOENENDANS TEN EINDE Bij het invoeren van de aan slaggrens inkomstenbelasting zal ƒ400 aan nevenverdiensten dank zij een amendement-Scholten buiten beschouwing blijven, een budgetair offer van ƒ6 min. Zowel voor de inkomsten- als loonbelasting zal via een com promis voor ziektekosten ƒ500 of 2,5 percent aftrekbaar zijn. Voor beide belastingen zullen giften van tenminste ƒ120 per jaar tot een maximum van 10 percent van het geschatte jaar loon (voorgesteld was 6 pet) af trekbaar zijn (budgetair offer ƒ12 min). Het officiële Indonesische pers bureau Antara heeft woensdag bekendgemaakt dat de Indo nesische regering gereed is om 102 Britse plantages over te nemen die over het hele land verspreid liggen. Het bureau zei er niet bij uit welke bron het dit nieuws had, maar wel dat het voornaamste probleem op het ogenblik de financiering van de plantages is. De Indonesische regering heeft onlangs de Britse rubber- en theeplantages van P. and T. Lands overgenomen. Er gingen al enige tijd geruchten dat stap pen voor de overneming van de resterende bezittingen werden gedaan. De Indonesische minister van onroerend goed, Frans Seda, heeft dinsdagavond verklaard dat de overneming van buiten landse plantages voor de Indo nesische regering een principe kwestie is en afhankelijk is van politieke factoren en van de be trekkingen tussen Indonesië en de betrokken landen. De Tweede Kamer heeft dinsdag het ontwapeningsvraagstuk be handeld. Hiervoor hadden de ministers De Jong (defensie), Luns (buitenlandse zaken) en staatssecretaris Diepenhorst (bui tenlandse zaken) achter de mi nisterstafel plaats genomen. De foto toont de staatslieden van voren naar achter. Woensdagochtend zijn in de haven van Algiers twee mensen omgekomen en drie gewond toen tussen een partij postzakken een bom ontplofte, zo meldt radio- Algiers. Volgens het radiostation is de aanslag gepleegd door „contra revolutionairen". In het gebouw deed zich enige tijd later een tweede ontploffing voor die minder hevig was dan de vorige. Volgens het Algerijnse persbureau was het pak, waarin de helse machines zich bevonden, uit Marseille aangevoerd door het Franse schip Kaurouan. De Algerijnse radio beschuldigde contra-revolutionairen van deze daad. De term contra-revolutio nairen wordt door Algiers ge bruikt om de volgelingen van Ait Achmed aan te duiden, die in Kabylië het verzet tegen de regering van Ben Bella leidt. De carlistische beweging heeft in een brief aan het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, ge protesteerd tegen het feit, dat deze don Juan Carlos bij het jongste défilé ter gelegenheid van het einde van de Spaanse burgeroorlog op de presidentiële tribune een ereplaats aan zijn zijde had gegeven, zo wordt uit goede bron vernomen. Deze „gunst" jegens de zoon van de voornaamste Spaanse troonpre tendent had zowel in Spanje als in het buitenland ctorir dacht jsetrnkksa» ■nam door AGATHA CHRISTIE -ft i&moBSUBaiüEi* 15) „Er is geen sprake geweest van trucjes. Waarom ben jij zo happig om te willen aantonen dat ik abuis ben?" Met enige heftigheid vervolgde Calgary: „Ik had wel gedacht dat het me moeite zou kosten de justitie er van te overtuigen dat ze een on schuldige hadden veroordeeld. Maar ik had naqit van mijn leven gedacht dat ik zijn eigen familie zo moeilijk van zijn onschuld zou kunnen overtuigen." „Dat hebt u dus bij ons alle maal al gemerkt?" „Jullie reacties vind ik een beetje... ongewoon!" Micky zag hem scherp aan. „Wilden zij het eigenlijk geen van allen geloven?" „Ja, dat leek er véél op!" „Dat leek er niet alleen op. Dat was ook zo. Natuurlijk ge noeg, als u even erover na denkt." „Waarom natuurlijk? Je moe der is gedood. Je broer wordt daarvoor veroordeeld. Nu blijkt ■sist hij .onschuldig is. Jullie zou- en den verheugd moeten zijn dankbaar. Je eigen broer!" Micky antwoordde: „Hij was niet mijn broer. En zij was mijn eigen moeder niet!" „Watblieft?" „Heeft niemand u dat verteld? Wij zijn allemaal aangenomen kinderen. Het hele stel. Mary, mijn oudste „zuster", in New York. De rest van ons is in de oorlog geadopteerd. Mijn „moe der", zoals u haar noemt, kon zelf geen kinderen krijgen. Daar om had" zij een aardig gezinnetje bij elkaar gezocht. Mary, mij, Tina, Hester en Jacko. Een ge zellig, prachtig huis en aan moe derliefde geen gebrek! Ik geloof dat ze tenslotte vergat dat wij haar eigen kinderen niet waren. Maar ze heeft pech gehad, toen ze Jacko als een van haar lieve jongetjes uitkoos!" „Daar had ik niet het flauwste idee van," verzekerde Calgary. „Praat me dus niet over „eigen moeder" of „eigen broer". Jacko was een schoplje!" „Maar in elk. geval .geen moor denaar!" protesteerde Calgary met klem. Micky zag hem een 'ogenblik aan en knikte toestemmend. „Akkoord. U houdt het daarop. Jacko heeft haar niet ver moord. wie dan wel? Daar over hebt u geen ogenblik nage dacht, geloof ik. Denk daar nu eens over na. dan zult u be ginnen te begrijpen wat u ons allemaal op ons dak hebt ge schoven Hij draaide zich op zijn hak ken om en liep, zonder verder iets te zeggen, de kamer uit. HOOFDSTUK IV. Calgary sprak op verontschul digende toon: „Ik stel het zeer op prijs dat u me weer even wilt ontvangen, meneer Marshall." „O, dat doe ik met genoegen," antwoordde de advocaat. „Zoals u weet ben ik naar Zonnehoek gegaan om met de familie Argyle te spreken." „Dat weet ik." „U zult vermoedelijk al wel van mijn bezoek hebben ver nomen." „Zeker, dr. Calgary, inder daad." „U zult misschien niet begrij pen waarom ik hier bij u terug kom. Ziet u, de zaak is zo heel anders verlopen dan ik me had voorgesteld." „Ja, misschien wel." De advo caat sprak, zoals gewoonlijk, zonder enige bewogenheid, maar toch op een wijze, die voor Ar thur Calgary een aanmoediging inhield om verder te gaan. „Ik had gedacht, weet u," ging Calgary voort, „dat de zaak hier mee uit de wereld zou zijn. Ik had me voorbereid op een zekere In Noord-Griekenland zijn 9 mensen door noodweer en over stromingen om het leven ge komen. Zeven mensen werden door de bliksem getroffen en twee verdronken in Thracie na dat de rivier de Maritza buiten haar oevers was getreden. Volgens voorlopige cijfers heeft het noodweer, dat in de nacht van maandag op dinsdag het noorden van Italië en de Adria- tisch Riviera heeft getroffen, aan twintig mensen het leven ge kost, terwijl vijftig mensen wer den gewond. Bovendien wordt een aantal mensen vermist, me rendeels vissers. De opsporingen naar hen duren voort. De materiële schade wordt ge schat op twaalf miljoen gulden. Er is een groot aantal daklozen. Bij de overstromingen in het gebied van Great Falls in de Amerikaanse staat Montana zijn blijkens een officiële bekendma king 30 mensen om het leven ge komen, terwijl er nog 38 vermist worden. Duizenden mensen zijn dak loos geworden en de schade be draagt meer dan tien miljoen dollar. Russische ruimtevaarster heeft een dochter Valentina Teresjkova, de eer ste vrouwelijke ruimtevaarder, heeft dinsdag in Moskou het leven geschonken aan een doch ter. Moeder en kind maken het goed, aldus werd medegedeeld door de kliniek, waar de geboorte plaats had. De baby heeft een „normaal gewicht", nl. 3,1 kg, is 51 centi meter groot, heeft „de neus van de moeder" en „ogen van de va der". Deze laatste, de ruimtevaarder Andrian Nikolajev, heeft des avonds vrouw en dochter mogen bezoeken. Later arriveerden ook zijn vier collega-ruimtevaarders, die hem kwamen gelukwensen. De geboorte van de „kosmi sche baby" is twee dagen geheim gehouden. Noch de pers, noch de radio hebben er een woord over losgelaten. Volgens de directrice van de kraamkliniek is de baby „iets te vroeg" geboren. Valentina en Nikolajev traden 3 november vorig jaar in het hu welijk. Ruimtevaarder Nikolajev had zijn bezoek aan Zuid-Slavië, waar hij dinsdag zou aankomen, „wegens ziekte" afgelast. Valentina Teresjkova werd de eerste „ruimtevróuw" toen zij vorig jaar juni tegelijkertijd met de Rus Bikovski een ruimte- vlucht maakte. Nikolajev maakte zijn ruimte- vlucht in augustus 1962, tegelij kertijd met Pavel Popovitsj. (Adv.) De Nederlandse betalingsba lans is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk achteruitge gaan in vergelijking met het eerste kwartaal van 1963. De lopende rekening van de betalingsbalans geeft in het eer ste kwartaal op kasbasis een te kort aan van 300 min tegen over een overschot van 250 min in hetzelfde kwartaal van 1963. Deze achteruitgang met 550 min komt praktisch geheel voor rekening van het goederen verkeer, omdat de uitgaven voor Nederlandse importen met 974 min zijn gestegen, terwijl de ex portontvangsten slechts een toe neming van ƒ390 min vertonen Het dienstenverkeer en de netto ontvangsten uit kapitaalop brengsten geven relatief gerin ge verschillen te zien (die elkaar bovendien voor een deel com penseren) met de overeenkom stige periode van 1963. Op trans actiebasis beloopt het tekort 550 min. BUITENLANDSE EFFECTEN Het particuliere kapitaalver keer heeft in het eerste kwartaal tot deviezenuitgaven van netto 65 min geleid. In de verslag periode zijn door ingezetenen voor 36 min buitenlandse ef fecten gekocht. Als derde tegenkandidaat voor De Gaulle bij de Franse presi dentsverkiezingen van volgend jaar heeft zich de radicaal-socia list André Cornu aangediend. Al eerder waren 't de sociaal-demo craat Gaston Defferre en de ul trarechtse jurist Tixier-Vignan- cour die bekend maakten aan de verkiezingen te zullen meedoen. De socialistische senator ver klaar woensdag voorstander te zijn van een tegenkandidaat der gezamenlijke oppositie. Hij zou zich terugtrekken als een derge lijke kandidaat, gevonden werd. Cornu is voorstander van een politiek verenigd Europa. mate van - wat zal ik zeg gen natuurlijke en volkomen begrijpelijke wrok tegen mij. Ofschoon, als ik het wél heb, geldt zo'n hersenschudding toch als een vorm van force majeure. Maar ik had het hun royaal kun nen vergeven, wanneer ze mij in zekere mate een kwaad hart waren blijven toedragen. Daar had ik bepaald op gerekend. Maar tegelijkertijd had ik ge hoopt dat die gevoelens van hen zouden worden gecompenseerd door dankbaarheid voor het feit, dat Jack Argyles naam nu van blaam zou zijn gezuiverd. Maar de zaak is totaal anders uitge komen dan ik had verwacht. To taal anders." „Ik begrijp het." „Misschien hebt u, meneer Marshall, wel enigermate kun nen vermoeden wat er gebeuren zou? Uw manier van doen, her inner ik me, leek me wat raad selachtig, de vorige keer. Had u werkelijk de geestesgesteldheid verwacht, die ik daar ontmoeten zou?" „U hebt mij nog niet medege deeld, dr. Calgary, wat voor hou ding dat precies is geweest." Arthur Calgary trok zijn stoel dichterbij. „Ik had gedacht dat door mijn bezoek ergens een streep onder zou worden gezet. Dat ik, door mijn mededeling, laat ik zeggen, een ander slot zou hebben gemaakt aan een reeds geschreven hoofdstuk. Men heeft mij het gevoel gegeven en ook heel duidelijk laten blijken, dat ik integendeel een heel nieuw hoofdstuk voor hen had geopend. Geeft dit niet de juiste situatie weer, naar uw mening?" (Wordt vervolgd.) Dit laatste verschijnsel heeft zich ook reeds in het vierde kwartaal van 1963 voorgedaan, nadat in de voorafgaande kwar talen van dat jaar nog voor gro te bedragen aan binnenlandse effecten waren verkocht. De overheidbetaalde in het eerste kwartaal in de kapitaal sfeer slechts 9 min aan het bui tenland. De kapitaaltransacties van banken vergden 110 min, hetgeen 200 min lager is dan in hetzelfde- kwartaal van 1963. De totale betalingsbalans heeft tot een deviezenverlies van 484 min geleid, waarvan de devie- zenbanken ƒ261 min hebben ge financierd. De rest is ten laste van de centrale reserves geko men. 3tf.' - In mei zijn de groeiomstandig- heden gunstig geweest, zodat de vroege aardappelen te velde er goed voorstaan, zo meldt het produktschap voor aardappelen. Toch is door de latere uitpoot dit voorjaar en het minder goe de weer in april de oogst niet vroeg. Vóór 1 juni werden op de vroege aardappelveilingen nog Instorting van de prijzen voorkomen Op grond van de regelingen, die het produktschap voor aard appelen in februari en maart in het leven heeft geroepen, zijn hij het voedselvoorziening® in- en verkoopbureau 18.500 ton con sumptie-aardappelen aangeboden waarvan 16.300 ton klei-bintjes. De meeste gegadigden hebben zo lang mogelijk gewacht. Tot eind mei was het doen van aan biedingen mogelijk. In maart en april was 't aanbod niet meer dan resp ruim 1.100 en 2.000 ton De rest kwam in mei: in de laat ste week van die maand 4.200 ton. Het produkschap verwacht dat van de aangeboden hoeveelheid van 18.500 ton ongeveer 15.000 ton zal worden overgenomen en als veevoeder zal worden afge zet. Ongeveer 3.500 ton valt af wegens afkeuring (de aardap pelen moesten van exportkwali- teit zijn). Het produktschap be rekent de totale kosten op 1.100.000,De helft daarvan wordt door de staat gedragen. De andere helft door het con sumptieegalisatiefonds van het produktschap. PRIJSBODEM VOORKWAM CATASTROFE Het produktschap is van me ning dat met behulp van de ge legde prijsbodem een catatrofale instorting van de prijzen voor goede consumptie-aardappelen is voorkomen. Het hacl de uit de markt te nemen hoeveelheid eerst op 50.000, toen op 75.000 ton ge schat. Dat het niet meer dan 15.000 ton is geworden, acht het een gevolg van het feit dat door de kwaliteitsregeling een hoe veelheid minder goede aardap pelen is uitgeschakeld, terwijl van een aantal voor consumptie minder geschikte rassen geen aardappelen zijn. .overgenomen. slechts enkele tonnen aange voerd. De prijzen, aldus het produkt schap, zijn dit jaar lager dan de voorafgaande jaren. Gezien de reeds lage prijzen in Frankrijk kan niet verwacht worden dat er de komende weken een voor de tuinders bevredigende prijs ontwikkeling zal zijn. De lage prijzen vinden hun oorzaak in de nog grote voorraden oude aardappelen van goede kwaliteit tegen lage prijzen in vrijwel ge heel west-Europa. IN FRANKRIJK ƒ20,— PER 100 KG Verondersteld wordt dat de oppervlakte vroege aardappelen in Noord-Holand, waar onge veer driekwart van de vroege consumptieaardappelen in Ne derland geteeld wordt, dit jaar tien pet kleiner is dan vorig jaer. Ook in de andere Europese lin den is de teelt ingekrompen. In 1963 was er een sterke uitbrei ding, zodat waarschijnlijk nu niet minder vroege aardappelen zijn geteeld dan in 1961 en 1962. Uit de landen rond de Middel landse Zee, Malta, Italië, Marak- ko, Frankrijk en andere, waren tot 1 juni 3.000 ton vroege aard appelen ingevoerd. Uit Egypte kwamen in mei 2.200 ton aard appelen van de winteroogst. Waarschijnlijk heeft de kwa liteitscontrole de hoeveelheid in gevoerde vroege aardappelen ge drukt, zo meent het produkt schap. De prijzen zijn dit jaar lager dan de vorige jaren in mei. In Frankrijk zijn ze al gedaald tot ongeveer 20.per 100 kg. Het gehele Marokkaanse poli- tie-apparaat is ingeschakeld bij het opsporen van de moordenaars van zeven politiemannen. Zondag werden de lijken ge vonden van drie leden der poli tie van Casablanca, die erop uit waren gezonden om in een wo ning in de stad huiszoeking te doen naar verborgen wapens. IDe lijken van de vier andeïen wer den dinsdag gevonden, twee op een strand en de twee dicht bij een verkeersweg. Alle zeven slachtoffers waren met een ma chinegeweer om het leven ge bracht. Volgens het Marokkaanse mi nisterie van voorlichting is een der moordenaars een zekere Ah med Aqouliz, die in maart bij verstek ter dood werd veroor deeld wegens deelname aan een complot tot het vermoorden van koning Hassan.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2