Cyprus voorbereid op Turkse landing Amerikaanse bombardementen in Laos BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD? Arrestaties in Spanje Amerikaanse senaat neemt de wet op de burgerrechton aan TWEE VLIEGTUIGEN GETROFFEN „Spanningen op arbeidsmarkt tasten georganiseerd overleg aan" C.MV.-VOORZITTER OVER ONGEORGANISEERDEN HET WEER DONDERDAG 11 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6229 Mevrouw Longpré vrijgesproken in Namen Kosmos-32 de ruimte in LUXEMBURGSE KABINET TREEDT AF IR. BOSMA: GEEN VERPLICHT LIDMAATSCHAP Eed van trouw Gelijke rechten ZUIDVIETNAMEES KLOOSTER GEBOMBARDEERD? Italiaans spoor wegpersoneel gaat weer staken Nederlandse kustvaarder in moeilijkheden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden hankering bij abonnement: Terneuzen nirerteiir-Hoofredaefeur: I. van de Sande Redaetie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Een Cyprische regeringswoord voerder zei dat op een buitenge wone bijeenkomst van de Cypri sche ministerraad onder voorzit terschap van president Makarios was besloten de Cypriehe minis ter van buitenlandse zaken, Ky- prianou, opdracht te geven drin gend om een bijeenkomst van de veiligheidsraad te verzoeken. In de verklaring van Makarios wordt gezegd dat de houding van de Turkse regering het werk van het V.N.-leger ondermijnt met „niet te voorziene gevolgen" voor de wereldvrede. Een officiële Griekse woord voerder in Athene zei dat de be sluiten van de Griekse regering onveranderd blijven en dat de toesatnd met kalmte wordt ge volgd. De Griekse strijdkrachten zijn sinds zaterdag in staat van alarm. INBREUK OP DE GRONDWET Dinsdagavond werd aan de Amerikaanse ambassade in An kara een antwoord van de Turk se premier, Ismet Inonu, op een recente boodschap van president Johnson overhandigd. De tekst hiervan werd niet officieel be kendgemaakt, maar Inonu zou geschreven hebben dat een Turk se landing op Cyprus ten doel zou hebben de „grondwettelijke orde" op Cyprus te herstellen. Inonu zei dat president Makarios herhaaldelijk inbreuk heeft ge maakt op de grondwet. Omdat de onderhandelingen met de bondge noten van Turkije niet tot resul taat hebben geleid en omdat Ma karios steeds impertinenter op trad, had Turkije voorgenomen op Cyprus te landen als enig overblijvende mogelijkheid. Tur kije streeft niet naar een invasie of een verdeling van het eiland, zou in de brief hebben gestaan. De boodschap, die door het Turk se kabinet is goedgekeurd, ver werpt noch aanvaardt de uitno diging van president Johnston in Washington besprekingen te ko men voeren over Cyprus. BALL NAAR ATHENE EN ANKARA De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken George Bail zal naar Athene gaan om de Griekse en Turkse regeringen in kennis te stellen van de „buiten gewone ernst" waarmee presi dent Johnson de groeiende span ning tussen de twee Navo-ianden beschouwt. Een Amerikaanse woordvoer der in Genève zei woensdag dat „onderminister Ball de twee rege ringen ervan op de hoogte zal stellen dat de Verenigde Staten erop voorbereid zijn bepaalde maatregelen te nemen om vijan delijkheden tussen de twee lan den te voorkomen. Het idee van een dergelijk conflict is ondenk baar", zo zei hij. Ball is nog niet van plan naar Cyprus te gaan, maar de moge lijkheid van een dergelijk bezoek is niet uigtesloten. VERBINDINGSOFFICIEREN TERUGGETROKKEN De twee Britse verbindingsof ficieren die nog bij de V.N.-strijd- macht op Cyprus waren gedeta cheerd, worden teruggetrokken, zo heeft een V.N.-woordvoerder woensdag in Nicosia meegedeeld. Deze maatregelen is genomen na de verdwijning van de Britse majoor Macey en zijn chauffeur. Maeëy werkte als verbindingsof ficier bij het bureau van de Turks-Cyprische vice-president, dr. Fadil Kutchuk. De woordvoerder zei dat tot bekend is wat er met majoor Macey is gebeurd niet raadzaam wordt geacht dat de Britse offi cieren hun verbindingswerkzaam heden voortgezet. CYPRISCHE DIENSTPLICH TIGEN ONDER DE WAPE NEN De eerste Griekse Cyprioten, die onder de wet die op 1 juni aangenomen is in dienst moeten, hebben dinsdag bevel gekregen zich te melden voor inschrijving. Dit bevel werd gegeven door de minister van binnenlandse zaken, Georghadjis. De mannen die hier onder vallen, zijn de 21-jarigen die geboren zijn in de districten Larnaca en Limassol. De wet voorziet in millitaire dienstplicht van een half jaar voor alle Grieks-Cypriotische mannen tussen 18 en 50 jaar. GRIEKEN UIT TURKIJE GEWEZEN Vijftig Griekse inwoners van Istanbul moeten uit Turkije ver trekken. Dit is hun door de Turkse autoriteiten aangezegd op grond van handelingen, die nadelig zijn voor Turkije. Onder de uitgewezen Grieken bevinden zich verscheidene directeuren van scheepvaartmaatschappijen, fabrikanten en kooplieden. Het aantal Grieken, dat als gevolg van de crisis om Cyprus uit Turkije is moeten vertrekken, is hiermede tot 182 gestegen. Naar in Barcelona verluidde heeft de Spaanse politie dinsdag Wederom een aantal communis ten gearresteerd. In Barcelona zouden acht personen en in Ma drid twee zijn aangehouden. Men heeft 't vermoeden dat de arrestaties, die vorige week vrij dag zijn begonnen en waarbij tot dusver een dertigtal personen zouden zijn aangehouden, ten doel heben twee communistische organisaties in Spanje op te rol len. SPAANSE COMMUNISTEN VEROORDEELD Een Madrileense rechtbank heeft woensdag negen uit Zara- gossa afkomstige communisten, die zich onder meer aan het ver spreiden van opruiende ge schriften hadden schuldig ge maakt, tot gevangenisstraffen van drie tot tien jaar en boeten van vijftienhonderd tot zesdui zend gulden veroordeeld. De hoofdbeklaagde kreeg tien jaar en een boete van zesduizend gulden, een andere kreeg acht jaar. Zes beklaagden zagen zich ieder zes jaar toebedeeld en de negende communist werd tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. -ïl De straffen zullen enigszins worden verminderd als gevolg van de gedeeltelijke amnestie, die in april j.l. werd afgekondigd ter gelegenheid van de herden king van het feit, dat 25 jaar ge leden de Spaanse burgeroorlog een einde nam. Foto: Met op haar schoot haar drie maanden oude zoontje Jean- Pierre, die in de gevangenis is geboren, verlaat mevr. Longpré, die zoals bekend in het proces te Namen is vrijgesproken, per auto de gevangenis voor de zwa re weg naar huis, De Sowjet-Unie heeft woens dag weer een kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. Evenals haar voorgangster, die vorige week werd gelanceerd, is ook deze kunstmaan uitgerust met wetenschappelijke instru menten die gegevens zullen ver zamelen over de ruimte. Haar naam is Kosmos-32. Premier Pierre Werner van Luxemburg heeft woensdag for meel groothertogin Charlotte het ontslag van zijn regering aange boden. Bij de parlementsverkie zingen van afgelopen zondag versloeg Werners christelijk-so- ciale partij de socialisten met een zetel verschil, zonder echter een absolute meerderheid te be reiken. Volgens welingelichte kringen zal Werner opnieuw worden be last met de vorming van een nieuw kabinet, dat waarschijn lijk een coalitie met de socialis ten zal worden. De vorige re gering was een coalitie van ehristelijk-socialen en liberalen, maar de laatsten hebben vijf zetels verloren. Volgens het persbureau „Nieuw China" hebben zes Amerikaanse gevechtsvliegtuigen dinsdag het gebied van Khang Khay en Phong Savang, hoofdkwartier van de pro-communistische strijd krachten in Laos, gebombar deerd en beschoten. Twee vlieg tuigen zouden door luchtdoelge schut zijn getroffen. In Washington weigerde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken commen taar te geven op het bericht. In Londense persberichten werd woensdag gezegd dat de versie van Peking onofficieel „waar schijnlijk juist" is. GEEN AMERIKAANSE VERKENNINGSVLUCHTEN MEER De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft gezegd, dat de Amerikaan se verkenningsvluchten hoven vijandelijk gebied in Laos (d.w.z. gebied, dat in handen is van de communistische gezinde Pathet Lao), gestaakt zullen worden. Waarnemers vrezen, dat deze mededeling van Soevanna Phoe ma een nieuwe staatsgreep van de rechtsgezinde generaals in Laos, die een krachtige houding tegenover de Pathet Lao voor staan, zal uitlokken. De bekendmaking van de Lao- tiaanse premier heeft de Ameri kaanse ambassade in Vientiane geschokt. Ambassadeur Leonard Unger zei niet van oordeel te zijn, dat de Amerikaanse vluch ten onnodig zijn geworden. SOEVEREIN LAND Op een persconferentie heeft Unger gezegd, dat prins Soevan na Phoema hem niet op de hoog te heeft gesteld van zijn besluit een einde te maken aan de Ame rikaanse verkenningsvluchten. Deze vluchten zijn volgens de ambassadeur een kwestie waar over het overleg nog moet wor den voortgezet. De ambassadeur zei de zaak met de Laotiaanse premier te zullen opnemen. Op de vraag of de Verenigde Staten de vluchten inderdaad zal staken, antwoordde Unger: „We zijn hier in Laos, een soeverein land". De Laotiaanse premier had eer der gezegd nooit te hebben voor gesteld, dat Amerikaanse straal jagers de Amerikaanse verken ningsvliegtuigen zouden bescher men. Hij had wel geopperd, dat Laotiaanse jachtvliegtuigen ver kenningsvluchten zouden dekken en dat de Amerikaanse vluchten zouden worden gestaakt. (De Amerikaanse verkennings vluchten boven Laos zijn 21 mei begonnen. De dekking van deze vluchten door straaljagers begon zondag, nadat een (ongewapend) Amerikaans verkenningsvlieg tuig daags te voren was neerge schoten) NEUTRALISTEN ONTRUI MEN MOEONG KHEOENG Generaal Kong Lae, de bevel hebber van de neutralistische strijdkrachten in Laos, heeft meegedeeld dat er gevechten gaande zijn in de buurt van Moeong Soei, een neutralistisch bolwerk op 30 km ten noordwes ten van de Vlakte der Kruiken. De neutralistische troepen had den Moeong Kheoeng ontruimd. De generaal bracht een kort be zoek aan de Laotiaanse hoofd stad Vientiane. Hij zei tot verslaggevers er zeker van te zijn dat de Pathet Lao achtereenvolgens Moeong Soei en Vang Vieng (110 km ten noorden van Vientiane) in han den wil krijgen om daarna op te rukken naar de hoofdstad. V.N.-DELEGATIE TERUG GEKEERD. Een delegatie van de interna tionale controlecommissie in Laos, die woensdagochtend per helikopter naar Chang-Kay, het hoofdkwartier van de Pathet Lao was vertrokken voor en onder houd met prins Soephanoevong, is wegens het slechte weer naar Vientiane teruggekeerd. De regenval in het gebied van Chang-Kay was zó zwaar dat een landing onmogelijk was. De delegatie zal nu morgen naar het Pathet Lao-hoofdkwar- tier gaan. 1 De overspannen arbeidsmarkt doordrenkt het redelijk overleg. Hierdoor wordt wat rond de ta fels tussen partijen wordt over eengekomen, in de praktijk vaak teniet gedaan. De spanningen die hierdoor ontstaan tasten het georganiseerd overleg aan. Dit zei ir J. Bosma, voorzitter van het centraal sociaal werk geversverbond op de in Zeist gehouden jaarvergadering van de Nederlandse bond van steen- en offsetdrukkerijen. De verschillen in loonniveaus in de bedrijfstakken zijn in ons land kleiner dan in de meeste landen van West-Europa, zo ver volgde hij. Dit is een gevolg van het loonbeleid in ons land na de oorlog. Deze situatie blijft ech ter door de krapte op de ar beidsmarkt voortbestaan, omdat geen enkele bedrijfstak het zich kan veroorloven een te groot loonverschil te laten ont staan, vergeleken bij andere be drijfstakken. In sommige be drijfstakken worden nominale lonën betaald die vrijwel aan de top liggen, wanneer men ze ver- Alle honderd senatoren hebben hun stem uitgebracht. Het voor stel verkreeg vier stemmen méér dan de vereiste tweederde meer derheid van 67. President Johnson heeft zijn wet op de burgerrechten erdoor gekregen. Er was in de Ameri kaanse senaat langdurig over ge debatteerd. Zelfs senator Clair Engel, die Californië vertegenwoordigt en die tengevolge van een gezwel in de hersens verlamd is, heeft van zijn stemrecht gebruik gemaakt. Hij had zich in een rolstoel in de vergaderzaal laten binnenbren gen en hij knikte bij wijze van voorstem, toen zijn naam werd afgeroepen. 44 democratische en 27 repu blikeinse senatoren hebben voor het voorstel gestemd om het debat over de ontwerpwet op de burgerrechten te beëindigen. 23 democraten en zes republikeinen waren tegen. Onder hen bevond zich de republikeinse senator Goldwater, die zich beschikbaar heeft gesteld als presidentkan didaat. Vóór de eindstemming had senator Humphrey, die min of meer als de vader van de ont werpwet kan worden beschouwd, een hartstochtelijk pleidooi ge houden om de Amerikaanse negers in staat te stellen meer voordeel te trekken uit hun bur gerrechten. De leider der repu blikeinse fractie, senator Dirk- sen, hield een toespraak van ge lijke strekking. Senator Humphrey haalde in zijn toespraak gedeelten aan uit de eed van trouw (op de Ameri kaanse grondwet) en uit werken van Shakespeare. Kort nadat hij het nieuws van de aanvaarding van het voorstel had vernomen, kwam er een commentaar van president John son, die op een universiteits plechtigheid te Worcester in Massachusetts verklaarde: „Wij schrijden voort op de weg, d voert naar het overwinnen va armoede en ongelijkheid der rassen. Deze weg voert ook naar gelijke burgerrechten voor alle Amerikanen". De wet op de burgerrechten heeft in hoofdzaak ten doel een einde te maken aan de achter stelling der negers bij tewerk stelling, stemmen, het gebruik maken van openbaar vervoer, het bezoeken van scholen en het zich ophouden in hotels, restau rants en gelegenheden van open baar vermaak. Volgens 't Cambodjaanse pers bureau heeft een Zuidvietna- mees vliegtuig het klooster van Dong Trak in de Zuidvietnamese provincie Travinh gebombar deerd. Hierbij zijn volgens het persbureau dertien monniken en 22 gelovigen om het leven geko men en twee gewond. De tempel werd voor de helft verwoest. De voorzitter van het christe lijk nationaal vakverbond, de heer J. van Eibergen, is van oor deel dat werkgevers en werkne mersorganisaties spoedig een ge zamenlijke beleidslijn moeten vastellen ten aanzien van het vraagstuk van de ongeorgani seerden. Dit punt is weer actueel ge worden, zo schrijft de heer Van Eibergen in het C.N.V.-orgaan „De Gids" door een overeen komst tussen werkgevers en werknemers in het grafische be drijf om voor administratief per soneel een aanvullend pensioen in te stellen. De verhoogde pre mie nemen de werkgevers ge heel voor hun rekening als het -^organiseerde werknemers be- rft. De heer Van Eibergen is t met de bedoeling van deze ereenkomst wel eens, maar het C.N.V. heeft tot nu toe nog niet de juiste wegen en/of mid delen gevonden om dit vraag stuk op een verantwoorde wijze te realiseren. GEEN DWANG Het C.N.V. meent dat bevoor deling van georganiseerden niet mag leiden tot een verkapt ver plicht lidmaatschap en boven dien mag geen onderscheid wor den gemaakt in de directe en andere arbeidsvoorwaarden Bij de C.A.O.-onderhandelin- gen wordt over alle werknemers gesproken, dus ook over de on georganiseerden. Hoewel het C.N.V. „ja" heeft gezegd tegen het initiatief van de grafica, geeft deze kwestie volgens de heer Van Eibergen het C.N.V. aanleiding te streven naar een definitief standpunt en wel op korte termijn. Gebleken is dat de werkge vers ook wel voelen voor geza menlijk overleg en gemeen schappelijke richjlijnen. Het C. N.V. wil aan dit overleg gaarne deelnemen. Als er eeijmaal een gemeenschappelijk standpunt is, dan is volgens de heer Van Eibergen de vervelende situatie van de baan, „dat we in deze gevallen incidenteel moeten be slissen, zonder dat daarbij de consequenties kunnen worden overzien". De Italiaanse spoorwegen heb ben een staking aangekondigd van het spoorwegpersoneel, die vanavond om 20 uur begint en die zal duren tot vrijdagavond 22 uur. De Nederlandse spoor wegen delen in verband daarmee mede, dat de rijtuigen van vijf treinen die vandaag uit ons land vertrekken, in Italië zullen stran den. Het betreft de Rheingold- express met bestemming Chias- so, de ItaliëRivièra-express, de Lorelei-express, de Holland— Italië-express en de trein 819 135 die via België en Frankrijk naar Italië rijdt. De Nederlandse kustvaarder „Zeester" (498 brt), afkomstig uit Rotterdam, heeft dinsdag nacht in de Middelllandse Zee, 20 mijl ten zuidwesten van Mala ga, zijn schroef verloren. Het schip dat hierdoor hulpe loos is geworden, zou assistentie krijgen van de sleepboot „Loire" van L. Smit en Co's internatio nale sleepdienst, die van Malta vertrok om de „Zeester' in vei ligheid te brengen. gelijkt met wat in dezelfde branches in andere Westeurope- se landen wordt betaald, zo zei de heer Bosma. Hij wees op het belang van de scholing van de arbeidskrach ten. De ongebreidelde vraag naar arbeidskrachten, ook jeug dige, remt dit streven. De mo gelijkheden om op jeugdige leeftijd hoge lonen te verdienen ontneemt velen de animo een gedegen beroepsopleiding te volgen. Dit moge het arbeidste kort op korte termijn enigermate doen verminderen, op langere termijn gezien doet dit de Ne derlandse industriële positie in West-Europa verzwakken, aldus de heer Bosma. KOELER, MAAR OPNIEUW ZONNIG Onder invloed van een hoge- drukgebied boven Polen stroom de met winden tussen zuid en oost lucht binnen waarin de tem peraturen waarden bereikten van 23 graden aan zee tot 27 graden plaatselijk in het oosten van het land. Ook elders op het West- Europese vaste land is het mooi zomerweer. Boven de Britse eilanden evenwel bevond zich een zwakke vore van lage luchtdruk die in de avond langzaam over de Noordzee en ons land naar het oosten trok. Zij wordt gevolgd door een nieuwe rug van hoge luchtdruk. Deze veroorzaakt van daag een stroming uit west tot zuidwest. Deze voert koelere en droge lucht aan. In deze lucht komen flinke zonnige perioden voor, vooral aan zee. De tempera turen zullen waarden bereiken van 18 graden aan zee tot 23 graden in 't oosten van het land. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. KOELER Droog en vrij zonnig weer. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Maximum tem peraturen van 18 graden aan zee tot 23 graden in het oosten van het land. DONDERDAG 11 JUNI Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 2.16 2.51 3.31 3.41 n.m. 2.42 3.17 3.57 4.07 VRIJDAG 12 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.05 3.28 Terneuzen 3.40 4.03 Hansweert 4.20 4.43 Walsoorden 4.30 4.53 ZON MAAN op onder op onder Juni 11 4.20 8.59 5.28 10.43 12 4.20 9.00 6.33 11.36 13 4.20 9.01 7.48 14 4.20 9.01 9.08 0.15 15 4.20 9.02 10.27 0.44

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1