China verwerpt het Poolse voorstel inzake Laos Mevrouw Longpré vrijgesproken RADIO DE KOCK Brussel struikelt over het graan Noodweer boven Noord-lialië speldjes HOOFDPIJNPOEDERS Roberto Arias neergeschoten in Panama AANSLA6GRENS VERHOOGD TOT *10,000 HET WEER „Ik ben onschuldig", zei ze de uitspraak voor AMERIKAANSE PILOOT GEVANGEN? GRATIS EERSTE KAMER EENWORDING GAAT DE GAULLE TE VER |fe T Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Direrfeiir-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 et. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 10 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6228 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdreS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 urn- v.m. China heeft het door de Sow- j et-Unie gesteunde Poolse voor stel voor een vóór-conferentie van zes landen in Zürich over de kwestie-Laos afgewezen en ern stige bezorgdheid uitgesproken over de toestand in Laos. In een door het persbureau „Nieuw China" aangehaalde ver klaring van de Chinese regering heet het, dat de enige manier om tot een vreedzame regeling in Laos te komen is, het bijeenroe pen van de voltallige 14-landen- conferentie over Laos, hetzij in Genève of in Phnompenh. (Volgens het Poolse voorstel zouden de Sowjet-Unie en En geland als voorzitters van de Geneefse conferentie met India, Canada en Polen als leden van de internationale commissie van toezicht voor Laos en vertegen woordigers van de drie Lao- (Adv.) Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. s E CO x CO Vraag uw melkhandelaar f)fofe'-Vruchtenyoghurt tiaanse groeperingen binnenkort bijeen moeten komen.) Amerikaanse piloot in handen van de Pathet Lao. In kringen van de internatio nale commissie van toezicht in Laos is meegedeeld, dat van de zijde van de communistisch ge zinde Pathet Lao-is gemeld, dat de piloot van een Amerikaans verkenningsvliegtuig, dat zater dag boven Midden-Laos werd neergeschoten, door militairen van de Pathet Lao is gevangen genomen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt, dat straaljagers voortaan de Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen zullen be schermen, die vanaf 22 mei bo ven vijandelijk gebied in Laos fotografische verkenningsvluch ten maken. De regering van prins Soevan- na Phoema heeft goedgekeurd dat gewapende Amerikaanse jachtvliegtuigen de verkennings vliegtuigen boven Laos begelei den, zei de woordvoerder van het ministerie. De Verenigde Staten „handelen in de overtuiging dat wij nog steeds voldoen aan de akkoorden van Genève" van 1962, waarbij de Laotiaanse neu traliteit wordt gegarandeerd en het binnenbrengen van man schappen of wapens wordt ver boden, tenzij de Laotiaanse re gering daarom vraagt. Prins Soevanna Phoema heeft blijk baar om de vluchten verzocht omdat de internationale controle commissie haar taak niet heeft kunnen volbrengen, zo zei de woordvoerder. Hij zei voorts dat het minis terie geen inlichtingen heeft ge kregen die de persberichten be vestigen dat de piloot van het verkenningsvliegtuig dat in de vlakte der kruiken is neerge schoten, door de Pathet Lao ge vangen is genomen. RASSENREL IN ALABAMA In Tuscaloosa in de Ameri kaanse staat Alabama is het dinsdag tot gevechten gekomen tussen betogende negers en de politie. Uit een baptistenkerk werd de politie met stenen en flessen bekogeld. De inzet van een waterkanon maakte daar geen einde aan, waarna de poli tie het met traangas probeerde. Schreeuwend kwamen de negers de kerk uit, zich in alle richtin gen verspreidend. Velen werden door agenten gegrepen en afge tuigd. Er zouden verscheidene gewonden zijn gevallen. De leider van de betogers, do minee Rogers, is met enkele tien tallen anderen gearresteerd. Er is de afgelopen veertien dagen regelmatig in Tuscaloosa gede monstreerd vöor rasgelijkheid. „Niet schuldig". Met deze jury uitspraak is dinsdag een einde gekomen aan het proces tegen de 34-jarige Marie José Longpré. Voordat de 12 gezworenen zich dinsdagochtend terugtrokken, antwoordde de beklaagde snik kend op de vraag van de voor zitter van het hof in Namen, of zij nog iets aan haar verdediging De Panamese politicus Roberto Arias, de echtgenoot van de Brit se ballerina Margot Fonteyn, is maandag bij een aanslag door 3 kogels geraakt bij een twist op straat. Volgens het ziekenhuis waarheen hij werd overgebracht, is zijn toestand „zeer ernstig". Arias werd in 1955 Panamees ambassadeur in Engeland. Hij nam in 1958 zijn ontslag. In april 1959 vluchtte hij in de Braziliaan se ambassade in Panama, omdat hij werd gezocht wegens een be weerde samenzwering tegen de Panamese regering. Hij vluchtte in juni daarop naar Brazilië. In juli 1960 werd hij door een recht bank in Panamastad vrijgespro ken, waarna hij in oktober naar Panama terugkeerde Hij werd in december 1960 opnieuw ambassa deur in Londen en trad als zoda nig in april 1962 af. De dader, Alfredo „Yinki" Ji menez, behoort tot dezelfde poli tieke partij als Arias. Arias' rech- terlong is door een kogel door boord. Hij werd onmiddellijk geope reerd. Tientallen mensen verza melden zich voor het ziekenhuis, het beste van Panama. Mannen van de nationale garde werden met bewaking en controle belast. De 45-jarige Arias werd vorige maand in de nationale vergade ring gekozen. Hij behoort tot een aanzienlijke Panamese familie. Zijn vader was van 1932 tot 1936 president van Panama. Bij de jongste verkiezingen werd zijn oom, de voormalige president Arnulfo Arias, verslagen door Marco Robles. Margot Fonteyn heeft gisteren meegedeeld een telefonische me dedeling te hebben gekregen vol gens welke haar echtgenoot bui ten gevaar was. De 45-jarige ballerina is maan dag in Bath (Enge'and) aangeko men na per vliegtuig uit Rome in Londen te zijn gearriveerd. Zij moet met Rudolph Mureyev op het festival van Bath optreden. De toestand van de Panamese politicus dr. Roberto Arias dins dagavond nog kritiek. Hij is reeds tweemaal geopereerd. Zijn echtgenote wordt vandaag in Panama verwacht. De politie heeft de dader nog niet kunnen vinden. Jimenez be- ho.ord.etot de lijfwacht van Arias' oom, dr. Arnulfo Arias tijdens diens campagne voor het presidentschap, die overigens geen resultaat had. Dr. Arias' chauffeur, Reynaldo Medina, heeft journalisten verteld dat Jimenez met een revolver vier schoten op Arias loste toen de auto, waarin deze zat, in een buitenwijk van de stad voor een verkeerslicht moest stoppen. Jimenez had geschreeuwd: „Ik zal me niet door jou laten tegen werken." had toe te voegen: „Ik ben on schuldig. Ik smeek u, meneer de voorzitter, mij naar mijn kinde ren terug te sturen. Ik leef al leen voor hen." „TONEELSTUK". Een grote menigte verdrong zich vóór de kleine rechtszaal om het einde van het ophefmakende proces bij te wonen. Er heerste een gespannen en rumoerige sfeer en de rust keerde pas terug, nadat de voorzitter had gedreigd de zaal te laten ontruimen. Mevrouw Longpré zag er ver moeid en bezorgd uit, toen zij in de beklaagdenbank verscheen en advocaat-generaal Cruslin als eerste met de replieken begon. Zijn betoog kwam neer op een verwijt aan de verdedigers, dat zij de werkelijkheid voorbij had den gezien en zijn „duidelijke" requisitoir hadden gemaakt tot 'n „ingewikkeld toneelstuk" voor de jury. 150 GETUIGEN. Bijna 150 getuigen zijn de af gelopen weken voor het hof ver schenen om verklaringen over de gebeurtenissen op de 12e april af te leggen. Het grootste deel van Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 Zonder hoofdelijke stemming is de Eerste Kamer dinsdag ak koord gegaan met de voorstellen tot wijziging van de inkomsten en loonbelasting waarbij de aan- slaggrens wordt verhoogd tot 10.000. Prof. dr. Fred. L. Polak (arb.) wees op de weinig gelukkige samenloop van behandeling van dit wetsontwerp met de behande ling door de Tweede Kamer van een aantal technische belasting herzieningen. Hij zei te verwach ten dat deze samenloop tot ver warring aanleiding zou kunnen geven en als mogelijk nadeel een na-heffing van de inkomstenbe lasting met zich mee zou kunnen brengen. De herzieningen in de Tweede Kamer beogen o.m. een verhoging van de aanslaggrens tot ƒ12.000. Staatssecretaris Van den Ber ge merkte op niet verantwoorde lijk gesteld te kunnen worden voor de verwarde situatie. Het loopt samen, maar wie kan daar wat aan doen, zo zei hij. Hij zeg de de Kamer toe de wijzigingen tijdig te publiceren. de getuigen verklaarde dat het wandelwagentje leeg was, waar mee mevrouw Longpré haar wo ning op weg naar de winkel ver liet. Andere getuigen hielden vol haar te hebben gezien in de omgeving vian de plaats, waar de baby in de rivier moet zijn ge gooid. Onopgehelderd bleef de vraag, of het slachtoffertje al overleden was vóórdat het in het water terechtkwam. Deskundigen van de openbare aanklager en van de verdediging bleven elkaar op dit punt tegenspreken. RAADSKAMER. Het was kwart over elf, toen de voorzitter van 't hof dinsdag ochtend de debatten gesloten verklaarde en de 12 juryleden in de raadskamer verdwenen. Twee vragen moesten worden beant woord; 1.) Heeft Marie José Longpré opzettelijke en vrijwillige dood slag gepleegd, hetzij als daderes of als rechtstreekse medeplich tige bij de uitvoering? 2.) Pleegde zij deze daad met voorbedachten rade? Het kostte de jury drie uur tijd om ontkennend op de 1ste vraag te antwoorden. In de rechtszaal werd de uit spraak onder grote stilte voorge lezen. Daarna werd mevr. Long pré de zaal binnengeleid, waar zij opnieuw in de beklaagdenbank plaats nam. Zij was zeer nerveus. De griffier van het hof herhaal de daarop de uitspraak van de jury. De president verrichtte de laat ste daad in dit proces: het voor lezen van het arrest, waarin Ma rie José Longpré onschuldig werd verklaard en onmiddellijk in vrijheid gesteld. Mevr. Longpré schudde lang de hand van haar advocaat, mr. Henry. In de zaal klonk applaus. „Ik heb nooit de hoop verlo ren, hoewel ik sommige dagen wel eens twijfelde", zei mevrouw Longpré bij de terugkeer in haar woning in Auvelais. Talrijke familieleden wachtten haar daar op. De reacties in Namen op de vrijspraak verschilden aanzien- zaal te hebben. De Euromarkt zal nog even moeten wachten op zijn gezamen lijke landbouwpolitiek, die vol gens het plan Mansholt moet beginnen met een uniforme marktprijs voor graan. Het was de bedoeling die al vóór deze oogst in te voeren, maar de Duitse minister Schwartz vertikt het bij zijn boeren aan te komen met de boodschap dat ze voort aan minder krijgen voor hun koren. De Duitse delegatie deed in Brussel zelfs geen toezegging dat ze het in principe eens is met de idee van een gemeenschappe lijke graanprijs. Dat zal mis schien in december wel uit de doeken worden gedaan. De Duitsers worden in hun weigerachtigheid gesteund door een overweging, die het bekijken wel waard is. De inflatie in al lerlei landen, zo redeneert men in Bonn, heeft automatisch ook tot gevolg dat de agrarische prij zen omhoog gaan. Als we dus even wachten, is de graanprijs elders wel ongeveer tot de Duit se genaderd, als in Duitsland zelf de noodzaak om hem te laten stijgen, beteugeld kan worden. Lukt dat, dan komt de operatie graanprijs zonder pijnlijke be sluiten vanzelf voor elkaar. Frankrijk lacht Dat de Duitsers tot woede van de Europese commissarissen in Brussel een uitstel van de eerste fase van de agrarische eenwor ding tegenhielden, danken ze ook wel enigszins aan de Franse houding. In Frankrijk zou de graanprijs verhoogd moeten wor den en dat betekent behalve blijde gezichten bij de boeren, lange gezichten bij de consument die meer moet neertellen voor zijn croissanten en stokbroden. En duurdere eerste levensbe hoeften leiden automatisch tot looneisen, waar De Gaulle zijn inflatie* weer door versterkt zou zien en dat is geenszins de be doeling. Bovendien komt door het uit stel van de graanprijsegalisatie het slagen van de Kennedyronde in gevaar. Daarbij willen de Amerikanen in elk geval de agrarische sector en dat is in hoofdzaak graan geregeld zien en dat wordt nu haast onmoge lijk. Kanselier Erhard spijt dat zeer zeker, maar de Franse re gering is nooit zo gesteld geweest op de Kennedyronde. Dat was voor De Gaulle een extra-reden niet al te fel tegen de Duitse weigerachtigheid in te gaan. Het komt hem wel goed uit, dat de Duitsers nu de schuld krijgen en hij zijn zin. Bovennationaal Daarenboven zal deze ervaring de Duitsers huiverachtig maken voor 1970, wanneer de ministers niet meer unaniem hoeven te beslissen over F. E. G.-zdken, maar bij meerderheid van stem men. Dat gaat in de richting van een volslagen bovennationaal ge zag en dat bekoort de Franse president in principe niet. Zijn ideaal is nog altijd een Europa der vaderlanden, dat wil zeggen dat er afspraken van regeringen moeten komen om iets te berei ken, waarbij elk zijn nationaal belang kan dienen door ergens niet aan mee te doen als dat zo uitkomt. Dat zou tot De Gaulles verdriet in een ver der gevorderde E. E. G. niet gaan. Wellicht hoopt hij dat de Duit sers hem zullen bijvallen, als hij te zijner tijd een initiatief neemt om te voorkomen dat de eenwor ding van Europa op die manier verder gaat dan hem lief is. mm w si. - tiwém v! «SB HüëiB ft.- MMi "VS. Noodweer in Noord-Frankrijk Terwijl Rome maandag pufte on der een hittegolf, is het noorden van Frankrijk geteisterd door langdurige zware regenval, met als gevolg overstromingen. Foto; In Wattrelos, evenals in vele andere dorpen in de streek, stonden de straten blank door het buiten de oevers treden van de rivier de Riez. lijk van die na de uitspraak van de jury in het „Softenon-pro- ces" van vorig jaar in Luik, waar mevrouw S. van de Put een ware ovatie door een en thousiaste menigte werd ge bracht. De vrijspraak van mevr. Longpré bleek niet de instem ming van alle aanwezigen in de ZONNIG EN IETS WARMER Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied is van Frankrijk naar Denemar ken getrokken. Het onderdrukte de activiteit van de stapelbewol- king, waardoor deze nergens het buienstadium bereikten. Als ge volg van de oplandige wind was de vorming van bewolking bo ven land groter dan aan zee, waar het een zonnige dag is ge worden. Het hogedrukgebied strekt zijn invloed tevens tot over de Bal kan uit. De onweershaard die in Italië plaatselijk noodweer bracht, is boven de Middellandse Boven verscheidene delen van noord-Italië heeft maandag «noodweer geheerst, dat volgens berichten in de pers aan min stens twee mensen het leven heeft gekost, terwijl verscheide- nen gewond werden. Vijf uur lang woedde een storm boven de getroffen gebieden, waar bomen werden ontworteld, huizen met de grond gelijk wer den gemaakt en te velde staande oogsten werden vernield. Het dorp Faverzano di Off'aga, in de provincie Brescia, werd door een cycloon volkomen ver woest, terwijl aan twee andere dorpjes zware schade werd toe gebracht. De cycloon trok een spoor van 500 meter breedte en 25 km lengte over het land. Behalve in het noorden woedde de storm ook boven het midden van het Italiaanse schiereiland. De hulpverlening wordt bemoei- 'ijkt door de beschadigde ver keerswegen en verbroken tele foon- en telegraafverbindingen. Ook in Venetië en meer zuide lijk, aan de kust van de Adriati- sehe Zee, werd grote schade aan gericht. In Terni, in midden-Italië, heb ben verscheidene aardbevingen plaatsgehad, waardoor huizen be schadigd werden. De bevolking vluchtte in paniek de straten op. Nabij Ancona, aan de Adriati- sche kust, is het Panamese schip „Sunrise" aan de grond gelopen. Twee opvarenden worden ver mist. Ook worden vijf vissers uit An cona vermist. TIEN MENSENLEVENS Op de stranden aan de Adria- tische kust van Italië waren toe risten dinsdag elkaar aan het helpen bij het opruimen van de vernielde strandhutten en andere eigendommen, nadat maandag avond een storm had gewoed die minstens tien mensenlevens zou hebben gekost. Ook in Venetië richtte de storm schade aan. In de populaire toeristenplaat sen Rimini, Riccione en Misano deden zich overstromingen voor. De kustweg bij Cesenatio was be zaaid met strandmatrassen, zon neschermen en badbenodigdhe- den. Vijf arbeiders die aan het werk waren bij de aanleg van een autotunnel bij Como, werden bedolven door eén aardverschui ving. Andere slachtoffers zijn een boer, die bij Brescia door de bliksem werd getroffen, een man bij Rimini door een omwaaiende boom werd verpletterd, een vis ser die bij Cesenatio verdronk en een man die door een vallende elektrische leiding werd geëlec- trocuteerd. Aan de te velde staande gewas sen in Noord-Italië werd grote schade aangericht. De storm heeft zich dinsdag over Italië naar de zuidelijke Apenijnen verplaatst. In het ge bied van Matera bij Napels is veel schade aan de boomgaarden en het koren aangericht, Zee in betekenis afgenomen. In de geteisterde streken heeft het weer opnieuw een zomers ka rakter gekregen. Vandaag zal ook in ons land het weer zomers aandoen met temperaturen van nabij de 25 graden, een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost en merendeels zonnig weer. Een zwak storingsgebied boven de Britse eilanden zal haar in vloed wel naar het noordoosten uitbreiden, maar vóór de avond nog geen vat krijgen op het weer in Nederland. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Droog en zonnig Droog, zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost, aan de kust tijdelijk van zee. WOENSDAG 10 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.31 1.59 Terneuzen 2.06 2.34 Hansweert 2.46 3.14 Walsoorden 2.56 3.24 DONDERDAG 11 JUNI v.m. n.m. Breskens 2.16 2.42 Terneuzen 2.51 3.17 Hansweert 3.31 3.57 Walsoorden 3.41 4.07 ZON op onder op Juni 10 4.21 8.59 4.37 11 4.20 8.59 5.28 12 4.20 9.00 6.33 13 4.20 9.01 7.48 14 4.20 9.01 9.08 MAAN onder 9.34 10.43 11.36 «3

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1