VRIJE-TIJDS-DROOM IN WELVAARTSUND C.V.N.-voorzitter: regering wil loonstop MORGHAN DE MAGIËR BELASTtNGER „SCHANDALIG HOOG" RADIO EN TELEVISIE BURGERLIJKE STAHD Loop der bevolking 'Maan3ag 8 7 Dinsdag 9 juni 1964 DE VRIJE* ZEEÜW DE TYFUS-EPIDEMIE IN ABERDEEN Voor moordenaar van prostitué terbeschikkingstelling geëist BOERDERIJBRAND Schade 50.000 gulden DE STAKING IN NIGERIA Wallace democratisch candidaat Zuid-Afrika geweerd uit conferentie I.P.U. ONDERZOEK NAAR MISHANDELING DOOR POLITIE Belasting op gebruiksgoederen Oe ongeorganiseerden Pagina 7 De Zuidamerikaanse reis van De Gaulle De snelheid waarmee in het bedrijfsleven het aantal vrije dagen lp vermeerderd, heeft vele ondernemers verrast en voor grote pro blemen geplaatst. Deze uitbreiding van de vrije tijd is immers gekomen midden in een periode van grote arbeidssehaarsie. De arbeidstijdverkorting betekende al direct voor de meeste ondernemingen en diensten dat men het personeel móest uitbrei den om al die uitgevallen arbeidsuren weer op te vangen. Voor een deel is het toekennen van meer vrije tijd opgevangen door een kritische herziening van de werkzaamheden, waarbij alle over bodige en inefficiënte werkzaamheden overboord werden gewor- pen. Sommige bedrijven hebben de koffiepauze ingekort of afge schaft. Andere ondernemers zijn gestopt met het ontvangen van bezoekers en toeristen binnen de muren van de onderneming, om dat nogal eens bleek dat de vlot te gang van zaken bij de produk- tie erdoor werd verstoord. Weer een andere groep heeft de schoonmaakuren in het bedrijf buiten de produktie-uren ge plaatst. Tenslotte zal de voort gaande mechanisatie en automa tisering van de produktie veel arbeidsverspilling wegnemen. BKON VAN WRIJVING De arbeidstijdverkorting be dreigt niettemin op andere pun ten het produktief vermogen. Het groot aantal vrije dagen dat gegeven moet worden, noopt de ondernemers de arbeid volgens een vooropgesteld plan te rege len, zodat zekerheid bestaat om trent de arbeidstijd waarover men van' elke kracht kan be schikken. Het maken van een plan voor vakantie, maar ook van snipperdagen, is bittere noodzaak geworden. Verder moet duidelijk zijn hoe veel vrije dagen aan iedere werk nemer, gegeven het totaal aantal jaarlijkse arbeidsdagen, worden toegekend. Betekent 14 dagen vakantie dat men 14 arbeidsda gen vrij heeft of wil dit zeggen dat op twee weken afwezigheid wordt gerekend? In de grotere bedrijven vormt dit geen pro bleem; in de kleinere bedrijven zijn deze formuleringen een bron van wrijving en ontevreden heid. Ook kleine werkgevers moeten op dit punt duidelijke taal spre ken en de vrije dagen zoveel mo gelijk tevoren vastleggen. Hier door wordt voorkomen dat iemand vrij vraagt op een mo ment dat zijn of haar aanwezig heid niet kan worden gemist. ■WAT ZEGT DE KALENDER? I Ook TRWeV de werkgever-de J? a 1 en derjDestuderen bij de aan vang" van "Tiet kalenderjaar om daaruit voor hem de meest im- produktieve dagen te halen, die dan in overleg met het personeel tot verplichte snipperdagen wor den gemaakt. Wij denken hier aan een dag tussen een zondag en de kerstdagen. Het kan zijn dat de koninginnedag slechts door een dag van het weekend gescheiden is en zo zjjn er meer voorbeelden. Voor zover aan werknemers de vrijheid wordt gelaten om snip perdagen te nemen, moet er vol doende tijd liggen tussen het moment van aanvragen en op nemen van die dag. Deze termijn moet strikt worden gehandhaafd en er mag alleen door onvoor ziene gebeurtenissen van worden afgeweken. Alleen op deze wijze worden de ondernemers onaan gename verrassingen zoveel mo gelijk bespaard. Het zal een eis worden van wijs beleid om aan werknemers met veel vrije dagen de plicht op te leggen een deel van de vakan tie in de herfst of de winter op te nemen of, voor zover het top- seizoen voor een bedrijf anders ligt, in de periode buiten de drukke tijd voor de onderneming. HALVE MAAND VRIJ De maand mei 1964 kan een standaardvoorbeeld blijven van vrije-tijd-luxe, waarmee wij ons In deze welvaartswereld omge ven. In deze maand vielen 5 zon dagen en vijf zaterdagen. De Hemelvaartsdag en tweede pink sterdag maakten het dozijn vol, terwijl voor de 1-meivierders, die ook nog de sacramentsdag vier den, er liefst 14 vrije dagen op de kalender stonden. Hiermee is aangetoond dat van een der langste maanden van het jaar bijna de helft zonder produktie de gëschiedenis in gaat. Het telkens onderbreken van een regelmatige voortzetting van de werkzaamheden in fa brieken en kantoren blijkt op zichzelf een rem op het produk tief vermogen te zetten. De jongste actie op de arbeids tijdverkorting wordt gevoerd in de detailhandel. Nadat het dui delijk was geworden dat de meeste winkelbedrijven de zater dag als koop- en werkdag wilden handhaven, heeft een groot deel van de detailhandel een compro mis met de werknemers geslo ten, dat voorzag in een rouleer systeem, waarbij de winkel per week niet langer dan een halve dag gesloten is. Een ander deel van het winkelbedrijf wil nu de gehele maandag sluiten en een aantal doet dit reeds op vrijwil lige basis. NIEUWE VERTRAGING Dit laatste moet uit een oog- piU)tiyanjpro(Iuktiviteit ten zeer ste worden betreurd. Het mid den- en kleinbedrijf schept zich langs deze weg een nadelige po sitie omdat de grootbedrijven blijven staan op één halvedag- sluiting. Het publiek zal nu te hooi en te gras zijn neus stoten tegen gesloten zaken. Het personeel van die gesloten zaken krijgt nu een vrije maan dag, een dag waarop het overige bedrijfsleven werkt. Wij zijn er van overtuigd dat door het be staan van die verdeeldheid in vrije dagen het ziekteverzuim onder personeel dat die vrije da gen niet heeft, zal bevorderen. Daarom neemt de behoefte aan een wettelijke regeling toe. Verschillende vrije dagen legt opnieuw vertraging in de totale produktie, die wij ons niet kun nen permitteren Als *n aanvoer - bedrijf van goederen op zaterdag sluit en op maandag de geadres seerde gesloten vindt, moet er twee dagen extravertraging op treden. Uit de chaotische wijze waarop door velen het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting wordt opgelost, blijkt de wel- vaartsdroom, waarin een groot deel van ons volk zich heeft ge dompeld. Velen zullen uit die droom op wrede wijze gewekt worden. In verband met de heersende tyfusepidemie heeft een vlees- Xvarenfabriek in de omgeving van Aberdeen, één van de groot ste in Schotland, besloten haar bedrijf voor twee weken te slui ten, zulks, naar zij verklaarde, om haar afnemers en de goede naam van haar produkten te be veiligen. De 800 arbeiders zullen ge durende de sluiting vol loon uit betaald krijgen. Intussen zijn vrijdag nogmaals 17 mensen in ziekenhuizen op- gepomen, waarmee het totale aantal is gestegen tot 351. Overigens schijnen er tekenen te zijn dat men de epidemie on der controle heeft. Tegen de 47-jarige Utrechtse bankwerker G. J. K. heeft de of ficier van justitie bij de recht bank te Amsterdam wegens moord op een 18-jarige Amster damse prostitué welke moord hij bewezen achtte ontslag van alle rechtsvervolging, plaat sing in een krankzinnigenge sticht en terbeschikkingstelling van de regering geëist omdat z.i. de man zijn daad niet kan wor den toegerekend. De raadsman sloot zich bij de eis van de offi cier aan. De rechtbank hoorde achter gesloten deuren geruime tijd twee psychiaters die tot de conclusie waren gekomen dat de man zijn afschuwelijke daad de vrouw werd gewurgd niet kan worden aangerekend. Het gebeurde vorig jaar op donderdagavond 18 juli, in een woning aan de Oudezjjdsachter- burgwal, waar de prostitué, Son- ja J. H. G. Kulsdomvan der Meijden pas veertien dagen een kamertje had. In haar kamer werd de zegelring, een dasklem en het ondergebit van haar moordenaar gevonden. Verdach te, die getrouwd is en vier kin deren heeft, keerde na zijn daad met de laatste trein weer naar Utrecht terug. Hij ging naar zijn woning en gaf zich de volgende ochtend op een politiebureau in Utrecht aan. In zijn requisitoir zei de offi cier van justitie, mr. W. Tonc- kens, dat verdachte uit Utrecht was vertrokken met het kenne lijk vooropgezette plan een pros titué te vermoorden. Hij wilde eruit. Hij zag tegen het leven op. Dit past volgens de psychiaters geheel in zijn gedragspatroon, zo merkte de officier op. Verdach te had indertijd aan de rechter commissaris verklaard dat het plan voor het vermoorden van een prostitué pas bij hem vast stond op de bewuste 18de juli. Een paar maanden tevoren had hjj in een Panorama, zo vertel de hij voor de rechtbank, een verhaal over de wurgmoord op „Blonde Dolly" in Den Haag ge lezen. Hij kreeg het idee voor een moord, omdat hij uit de moeilijkheden wilde komen. „Ga ik zo iets doen, dan word ik ten minste opgeborgen", was zijn gedachte geweest. De jonge prostitué was geheel toevallig zijn slachtoffer geworden omdat zij tegen haar raam tikte toen hij passeerde. De rechtbank doet op vrijdag 19 juni uitspraak. Gewaarschuwd door een steeds rondcirkelende straaljager wer den de bewoners van het gehucht De Vrijheid onder de rook van Tilburg vrijdagmorgen opmerk zaam gemaakt op de brand in de boerderij van de heer J. Mulder. Binnen korte tijd was de brand weer van Elburg aanwezig, maar daar het vuur werd aangewak kerd door een straffe wind, viel er voor de brandweer niets meer te redden. Alleen het vee, dat zich in de weide bevond, bleef behouden. De schade bedraagt ongeveer vijftigduizend gulden. Enige duizenden stakers die samendromden in de Nigeriaan- se hoofdstad Lagos, zijn vrijdag door de politie verspreid. Er de den zich hierbij slechts enkele kleine schermutselingen voor. De stakers willen een loonsverho ging van 50 tot 100 procent. De regering kan dit niet aanvaarden. Het openbare vervoer in Lagos is verlamd, het werk in de haven en bij de spoorwegen ligt stil. Uit Ibaden in west-Nigeria werd vrijdag gemeld dat groepen stakers door de straten trekken om zaken waar niet wordt ge staakt tot sluiten te dwingen. TEKNEUZEN Geboren: 27 mei Anita, d. van Jan W. de Vries en Cornelia de Frel, Kazernestr. 42; Monique Sa ra Jozina, d. van Jacob M. van der Staal en Neeltje van Kerkvoort, G. Gezellestr. 70; Johanna Cornelia, d. van Adriaan J. Wieles en Sara T. Tollenaar, won. te Hoek, A. 22. 28 mei Linda Louisa Sophia, d. van Camiel Sijnesael en Silva W. Bon- dewel, won. te Hoofdplaat, Haven- str. 6; René Frederik, z. van Fre- derik J. Marinus en Ester Plug, Wilgenplantsoen 16; Wim Johan nes, z. van Valeer L. C. Coopman en Adriana J. de Maillie, won. te Westdorpe, Passluis A 95. 1 juni Veronique Jetty Edgard, d. van Benny Gustaaf Audenaerd en Diny C. Hemelsoet, won. te Westdorpe, B 116; Martin Marinus, z. van Pie- ter Willem Janse en Christina van Reizen, Vlooswijkstr. 71. 2 juni Louis Johannes Adriaan, z. van Franciscus L. Weijt en Maaike Dooms, won. te Gent, Gasmeterl. 243. 3 juni Eric, z. van Rosé J. Poppe en Paulina M. Smolenaers, Bosjesweg 68. Huwelijksaangiften: 29 mei Cor nells van Zuuren, 22 j., jm. en Su- zanna J. de Kok, 19 j„ jd. 2 juni Jan P. F. van Baal, 22 j., jm en Huberta S. Hooglander, 22 j„ jd. 3 juni Jan C. Meijer, 27 j„ jm. en Elisabeth A. Kujjk, 21 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen: 29 mei Cornelis Dieleman, 26 j., jm, won. te Venlo en Johanna Geene, 26 j., jd. Overleden: 27 mei Maatje M. Verheulen, 70 j„ echtg. van Louis de Groote, won. te Hoek. 28 mei Jan M. Vermaire, 58 j., echtg. van Dina C. Michielsen, D. Visserstr. 125; Jan M. Andriessen, 69 j„ echtg. van Magdalena de Feijter, Boven weg 75; Wilhelmina U. Bee- nen, 50 j., echtg. van Johannes Weyt, Van Bovenstr. 19. 30 mei Cornelis Th. Kouwijzer, 73 j., on gehuwd, Dekkerstr. 6; Jan Zegers, 40 j., ongehuwd, Crocusstr. 3; Ca- tharina de Bokx, 76 j., echtg. van Jacobus van Drongelen, Hogen- dijk 11. 31 mei Leendert P. Wie- land, 61 j., echtg. van Catharina M. Commelin, Tholensstr. 134. 3 juni Hubert Th. de Meijer, 70 j„ echtg. van Seraphina F. Guilliet, Julianastr. 31. TERNEUZEN In de periode van 28 mei tot 4 juni hebben zich in deze gemeen te gevestigd: W. A. van Graefschepe, Tholens str. 38, van Westdorpe; P. J. C. de Regt, Geraniumstr. 32, van Oost- kapelle; G. J*. Roedema, Markt 6, van Dordrecht; P. Pijpers, West- kolkstr. 44, van Rotterdam; J. L. Seegers. Kanaalweg 96a, van Axel; R. J. de Cocq, G. Gezellestr. 64, van Vlissingen; L. E. C. de Waal v. d. Hemel, Louisastr. 23, van Philippine; J. E. M. Bondewel Dieleman, Emmal. 20, van Hoek; K. Florussen, Narcisstr. 41, veui Zaamslag. In dezelfde periode zijn vertrok ken: J. A. Tazelaar, Irenestr. 33, naar Hongkong; K. B. Potvlieger, Piers- senspolderstr. 76, naar Hoek; A. M. Cauwelsde Smit, Spoorstr. 80, naar Axel; M. de Ridder, Lange Kerkstr. 106, naar Zaamslag; P. G. de Blaetj, P. de Hooghstr. 18, naar Goes; A. A. v. Eeckhout, v. Steen bergen!. 25a, naar Koewacht; J. Teunissen, Koninginnel. 24, naar Goes; M. P. Verstraten, Tholens str. 108, naar Zelzate (B.); D. van Halm, Dokweg 1, naar Gavirate (It.); T. A. Munson, Koninginnel. 17, naar Lake Jackson (U.S.A.)H. Smit, W. de Zwijgerl. 23b, naar Den Helder; R. M. E. d'Hert— Borm, Nieuwe Kerkstr. 17, naar Westdorpe en M. de Putter, Axel- sestr. 83, naar Goes. Gouverneur Wallace van de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama wil een afzonderlijke democratische partij vormen en beschouwt zichzelf als een „seri euze kandidaat" voor het presi dentschap van de Verenigde Sta ten. Wallace, die een fel tegenstan der is van gelijke rechten voor de negers, meent dat het land in feite slechts één partij kent, om dat volgens hem de politiek van de republikeinse zowel als van de democratische partij één pot nat is. „Wanneer ik op het stem biljet verschijn, zal het voor een tweede partij zijn, echter wel on der het democratische embleen," aldus Wallace, die donderdag op de nationale perselub in Wa shington het woord voerde. Vrijdag is op de conferentie van de internationale postunie, die in Wenen wordt gehouden, de afgevaardigde van Zuid-Afrika uitgesloten. Een daartoe strek kende resolutie werd met 58 tegen 30 stemmen aanvaard. De Zuidafrikaanse gedelegeerde ver liet de conferentiezaal. De resolutie was voorgesteld door Ethiopië en genoot de steun van de Afrikaanse gedelegeer den. Sommige deelnemers aan de conferentie noemden het be sluit onwettig, omdat naar hun oordeel een land niet om politie ke redenen van deelneming kan worden uitgesloten. De 43-jarige pompbediende monteur uit Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door vier agenten. Daarop zijn twee rechercheurs naar zijn huis gegaan, waar men na een verhoor de aangifte heeft opgenomen. Bij de mishandeling zouden maandagavond in de Riemerstraat vóór het huis van de heer V., die met zijn zoon onenigheid had over een inwo- ningskwestie, vier agenten hem hebben besprongen, geschopt en mishandeld. Dit zou zich later hebben herhaald in het politie bureau aan de Jan Hendrik straat. Bij het onderzoek naar deze zaak, dat onder leiding staat van de officier van justitie, is inmid dels ook de rijksrecherche inge schakeld. De voorzitter van het C. N. V., de heer J. van Eibergen, heeft uit de gerichte advies aanvrage van de regering aan de S. E. R. be grepen, dat de regering volgend jaar een loonstop wenst. Op het congres van de christelijke bond van werknemers in de textiel- en kledings- bedrijven „Unitas" in Utrecht zei de heer Van Eibergen vrijdag, dat de vertegenwoor digers van de vakbeweging in de S. E. R. on mogelijk antwoord kunnen geven op de vraag wat er volgend jaar met de lonen moet gebeuren. Eerst moet bekend zijn wat er in de troonrede staat, maar de regering beschouwt de gerichte adviesaanvrage ken nelijk als bouwstenen voor de troonrede. Ten aanzien van de prijsontwikkelingen meent de C. N. V.-voorzitter, dat de rode streep bijna is bereikt. Bij het loonakkoord heeft de vakbeweging rekening gehouden met een prijsstijging van 5 procent over heel 1964, maar dit niveau is nu reeds bereikt, zodat er geen ruimte meer is voor verdere prijsstijgingen. Bij het prijzengesprek met de regering zal de vakbeweging volgende week woensdag een duidelijk standpunt bepalen. Sprekende over de loonontwikkeling zei de heer Van Eibergen, dat niets er op wijst dat de spanning op de arbeidsmarkt begin 1965 zal worden gewijzigd. „Als vakbeweging wensen wij niet in een hoek te worden gedrongen", aldus de C. N. V.-voorzitter, die de belastingen in ons land „schandalig hoog" noemde, maar zich wel afvroeg of een belastingverlaging met een miljard zo maar mogelijk is. De vraag is of wij niet meer belasting moeten gaan hef fen op de dagelijkse gebruiksgoederen, zo als in het buitenland gebruikelijk is. De heer Van Eibergen is van oordeel dat aan de huren iets moet worden gedaan, maar verhoging zonder meer acht hij niet verant woord, als geen rekening wordt gehouden met de kwaliteit van de woningen. Waarde ring had spreker voor het regeringsvoorstel betreffende de A. O. W.-verhoging, maar hij vroeg zich af, of de last van de premieop brengst voor de kleine zelfstandigen niet te zwaar wordt. De heer Van Eibergen waarschuwde ten slotte degenen die menen dat de werkgevers iets moeten doen aan het probleem van de ongeorganiseerde arbeiders. „We moeten op passen dat de vakbeweging niet gesubsidieerd gaat worden door de werkgevers", aldus spreker. Overigens is „de onsociale houding van de ongeorganiseerden bij het C. N. V. een punt van voortdurende aandacht. DINSDAG 9 JUNI 1964 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Gymnastiek; 0.10 De groen te- man; 9.15 Klass. kamermuziek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boekbe spreking; 10.00 Arbeidsvitami nen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de zieken; 12.00 Licht instrumentaal sextet; 12.20 Regeringsuitz.Voor de landbouw; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte orkestmuziek (gr.); 13.00 Nws; 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram.; 13.25 Beursbe richten; 13.30 Licht ensemble en zangsoliste; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Schoolradio; 15.00 Piano recital: klass. muziek (stereofo- nische uitzending)15.20 Het kan niet altijd kaviaar zijn', hoorspel; 16.00 Nieuws; 16.02 Sopraan en piano: klass. liederen (stereofo- nische uitzending)16.30 Voor de jeugd; 17.30 New York calling; 17.35 Lichte gram. voor de tie ners; 18.00 Nieuws; 18.15 Even tueel actueel; 18.20 Lichte or kestmuziek en vocaal ensemble; 18.55 Paris vous parle; gespro ken brief uit Parijs; 19.00 Bari ton en piano: moderne liederen; 19.35 Met een lichte knipoog naar Bach: licht programma; 20.00 Nieuws; 20.05 Promenade orkest: amusementsmuziek; 20.40 Rita, opera buffa (gr.); 21.40 Shakespeare, de mens, de dichter: literair klankbeeld; 22.10 Moderne kamermuziek (stereo- fonische uitzending)22.30 Nws; 22.40 Journaal; 23.00 Klass. Or kestwerken (gr.); 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram.; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de huisvrouw^ 9.40 School radio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Klass. gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram.; 11.50 Volaan... vooruit, lezing; 12.00 Angelus; 12.04 Amusementsmu ziek (gr.); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor de boeren; 12.45 Platennieuws; 12.55 Katholiek nieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest en zang soliste; 13.45 Licht orgelspel (gr.); 14.00 Voor de plattelands vrouwen; 14.10 Walsmuziek (gr.)14.25 Herhaling Operette klanken; 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld; 16.00 Voor de zieken; 16.30 U hebt voorrang, godsdienstig programma; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regerings uitz.: Nieuws uit de Ned. Antil len, door Henk Dennërt; 18.00 Licht orkest; 18.20 Uitz. van de P.S.P.; 18.30 Strijkorkest: lichte muziek; 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantwoording; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Licht ensemble; 19.50 Brabants kamerorkest: moderne en klas. muziek; 20.25 Langs de grote weg, hoorspel; 21.30 Stereofoni- sche uitzending: Populaire klas sieken (gr.); 22.25 Boekbespre king; 22.30 Nieuws; 22.40 Lied jes; 23.10 Lichte gram,; 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.)12.00 Nws; 12.03 Gram.; 12.15 Gevarieerde muziek; 12.23 Weerbericht; 12.30 Gevarieerde muziek12.50 Beursberichten en programma overzicht; 13.00 Nieuws; 13.20 Kamermuziek; 34.00 Nieuws; 14.03 Klankbeeld; 14.53 Amuse mentsmuziek; 15.00 Nieuws; 15.03 Licht casinoconcert; 16.00 Nieuws; 16.03 Beursberichten; 16.09 Duitse les; 16.24 Klass. mu ziek; 16.50 Liederen; 17.00 Nws; 17.15 Lichte muziek; 17.45 Wed strijd tussen schoolkoren; 18.00 Nieuws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesportberichten; 18.30 Amusementsmuziek; 19.00 Nws en radiokroniek; 19.40 Lichte Venezuela zal het eerste land zijn dat president De Gaulle op zijn Zuidamerikaanse reis, sep- tember-oktober, bezoekt. Van daar reist het Franse staatshoofd naar Columbia, vervolgens naar Ecuador en dan naar Bolivië. Hierna is Peru aan de beurt, en dan vervolgens Chili, Argen tinië, Paraguay, Uruguay en ten slotte Brazilië. 69) Geërgerd keek Aram naar Morghan, die eerbiedig boog voor Silvia. „Op weg naar uw huis had ik het genoegen m'n oude vriend Gahmoir te ontmoeten!" zei hij slepend. „Hij vertelde me wat hier in mijn afwezigheid is ge beurd." Morghan liet z'n stem dalen: „Hij heeft me ook gezegd, dat gij, juffrouw Silvia, mij de eer bewezen hebt m'n huwelijks aanzoek te aanvaarden. Is dat waar?" Een ogenblik keek Silvia hem strak aan. Toen deed ze een stap naar voren en legde haar hand op zijn arm. „Uw vriend Gah moir heeft u goed ingelicht, heer!" zei zij met ijskoude stem. „Ik Jreb toegestemd u te huwen, teneinde mijn vader te redden. Voortaan kunt ge over mij beschikken!" Met gebalde vuisten keek Aram hen na, toen Morghan het jonge meisje in triomf meevoer de. Talloze gedachten verdron gen zich in zijn geest. Met in- tuïve zekerheid wist hij, dat het meisje een slachtoffer geworden was van een duivelse samen zwering tegen haar. Maar op het moment had hij geen enkel be wijs, noch voor het misdadige gedrag van Morghan, noch voor zijn eigen verdenkingen. Ont moedigd zette de jonge man zich op een bank en een moment verborg hij het gezicht in zijn handen. Maar een zacht geluid, deed hem het hoofd oprichten. In de deuropening stond doctor Ambrosius. muziek; 19.50 Lezing; 20.00 Gram.; 20.45 De charme van het chanson; 21.30 Jazzmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Zuidamerikaanse volksmuziek; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Klass. muziek; 23.55 Nieuws; 24.000.10 Be richten voor de scheepvaart. Televisieprogramma's NED.19.30 Een goede raad is niet duur, documentair pro gramma over de Raad van Ar beid; 20.00 Journaal; 20.20 Actua. liteiten; 20.40 Jan en Alleman, licht programma; 21.05 Blik in de ruimte, een programma over recreatie; 21.35 Concertgebouw orkest: klass. muziek; 22.50 Epi loog; 23.0023.05 Journaal. BELGIË (VI.): 19.00 Gastpro- gramma: De liberale gedachte en actie; 19.30 Voor de jongeren; 20.00 Nieuws; 20.20 Sport; 20.25 Bonanza, tv-western; 21.15 Ver- di-festival; 23.20 Nieuws. WOENSDAG 10 JUNI 1964 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Lichte gram.; 8.50 Gym. voor de vrouw; 9.00 Kookpraatje; 9.05 Klass. orkestwerken (gr.); 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Lichte gram.; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de vrouw; 11.40 Viool en piano: moderne muziek; 12.05 Musette orkest; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.53 Voor het platteland; 12.38 Orgel spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Licht orkest, vocale ensembles en zangsolisten; 13.45 Geheimen onder de golven - Goudkoorts onder water, lezing; 14.00 Ro mantische concertstukken (gr.) 14.50 Gezinsverzorgster, toe spraak; 15.00 Voor de jeugd (om 16.00 Nieuws)16.30 Voor de zieken; 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen; 17.50 Regeringsuitz.Geven en nemen, tips voor en van wegge bruikers; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte gram.; 18.20 Uitz. van de V.V.D.; 18.30 R.V.U.: Guru Na- nak en de universele religie der Sikhs, door prof. dr. R. J. van Brakell Buys; 19.00 Voor de kin deren; 19.10 Artistieke staal kaart; 19,40 Instrumentaal trio en zangsoliste: jazzmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Selecties uit ope rettes van Lehar (gr.)21.15 Jatafelen: cabaret; 21.45 Prome nade-orkest; 22.20 Sport halver wege; 22.30 Nieuws; 22.40 Ba lans: actuele kroniek; 22.55 Mo derne en klass. kamermuziek (opn.); 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Dagopening; 7.20 Lichte gram.; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek (gr.); 8.30 Lichte gram.; 8.45 Vocaal ensemble: volksliederen; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Licht orgelspel (gr.);. 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Klass. gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Moderne gram.; 11.15 Tot ziens in Jeru zalem, wedstrijd in Bijbelkennis; 11.50 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Meisjeskoor en licht instrumen taal kwintet; 12.53 Gram., even tueel actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette-ensemble en zang solisten; 13.40 Transistor, een programma voor de Nederlandse vakantiegangers; 15.00 Oude muziek (gr.); 15.20 Modern strijkkwartet (opn.); 15.50 Bij belvertelling voorde jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Licht en semble; 17.45 Lichte gram.; 18.05 Vrouwenkoor; 18.30 Het spek- trum, lezing en berichten; 18.45 Nieuwe gram.; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.); 19.30 Radiokrant; 19.50 Metropole orkest; 20.25 De kerk in Indone sië, lezing; 20.40 Omroeporkest en solisten: klass. muziek. In de pauze (21.10); Kanttekeningen; 22.30 Nieuws en herhaling SOS- berichten22.40 Avondoverden king; 22.55 Opera-aria's (gr.); 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muziek; 12.15 Geva rieerde muziek; 12.23 Weerbe richt; 12.30 Gevarieerde muziek; 12.50 Beursberichten en pro gramma-overzicht; 13.00 Nws; 13.20 Kamermuziek; 14.00 Nws; 14.03 L'Amico Fritz, opera; 15.00 Nieuws; 15.15 L'Amico Fritz, opera; 15.45 Wedstrijd tussen schoolkinderen; 16.00 Nieuws; 16.03 Beursberichten; 16.09 En gelse les; 16.24 Lichte orkestmu ziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gitaar recital; 17.45 Gram.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.30 Lekenmoraal en -filosofie; 18.50 Hongaarse rapsodie; 19.00 Nws en radiokroniek; 19.40 Geva rieerde muziek; 20.00 Amuse mentsprogramma; 20.30 Turo- tijd; 21.00 Jazzmuziek; 21.30 Pedagogisch praatje; 21.40 La- tijnsamerikaanse muziek: 22.00 Nieuws; 22.15 Muzikale folklore; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Klass. muziek; 23.55 Nieuws; 24.00 0.45 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's NED.: 17.00 De Verrekijker, internationaal jeugdjournaal; 17.1017.45 Voor de kinderen; 19.30 Top of Flop; 20.00 Jour naal; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Filmvenster; 21.15 Televi sierechtbank: de zaak Van den Burg; 22.40—22.45 Journaal. BELGIË (VI.)19.00 Voor de kleuters; 19.20 Voor de jeugd; 19.55 De weerman; 20.00 Nws; 20.20 Sport; 20.25 De roof van de gordel (The rapt'of the belt), tv-spel (overname AVRO); 21.50 De gemeente; 22.25 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7