Strategische heuvel prijsgegeven in Laos De invasieherdenking in Normandië VREDE MET COMMUNISTEN EEN ILLUSIE AANKLAGER VERKLAART MARIE JOSE LONGPRE SCHULDIG ALARMTOESTAND OP CYMS OPGEHEVEN HET WEER GENERAAL BRADLEY WAS ZEEK Bericht over arrestatie van Mengele een misverstand 1 If Maandag 8 Dinsdag 9 juni 1964 20e Jaargang - No. 6227 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Amerikaans vliegtuig neergeschoten Overhandiging geloofsbrieven in Parijs GOLDWATER: SLACPITOFFER VAN DE HITTE DE TYPHUS-EPIDEMIE IN SCHOTLAND PPl illlilll 1 Sm 9 - - KONINGIN ELIZABETH HAD AUTO-BOTSING- Naar Zuid-Amerika Titels ontnomen Tegengesproken Herdenking op Omaha Beach CUBAAN TERECHTGESTELD VAKBOND ROEPT OP TOT SPOORWEG STAKING IN ITALIË Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Fraaüertng bJJ abonnement: Terneuzen Dteeefenr-Hoofredaefeur: I. van de Sande Redacöe-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdreS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De neutralistische Laotiaanse strijdkrachten van generaal Kong Le hebben een strategisch belangrijke heuvel ten zuiden van Moeong Cheoeng aan de communistisch gezinde Pathet Lao troepen prijsgegeven. Deze heuvel beheerst de hoofd weg van Vientiane naar de ko ninklijke residentie Loeang Pra- bang, die sinds het begin van de strijd in de vlakte der Kruiken vorige maand reeds driemaal is veroverd en heroverd. Het ministerie van buitenland se zaken heeft medegedeeld, dat boven centraal-Laos een Ameri kaans ongewapend verkennings vliegtuig door communistisch luchtafweer is neergeschoten. De Amerikaanse regering pleegt overleg met die van Laos over de te nemen maatregelen om Amerikaanse vliegtuigen bo ven de door communistische troepen bezette Vlakte der Krui ken te beschermen, aldus het mi nisterie. Sinds kort maken Amerikaan se verkenningsvliegtuigen op ver zoek der Loatiaanse regering vluchten boven de vlakte der Kruiken om de stellingen der Pathet-Lao-troepen te verken nen. Naar het ministerie van buitenlandse zaken meedeelde, zullen deze verkenningsvluchten worden voortgezet. NOG EEN VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Boven de vlakte der Kruiken in Laos is zondag opnieuw een Amerikaans vliegtuig neerge schoten, zo heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Het was De woordvoerder van het mini- een straaljager van het type Fa-8, die een onbewapend ver kenningsvliegtuig begeleidde. De piloot kon zich met de parachute redden. De woordvoerder zei niet te weten hoe het vliegtuig was neergehaald en welk wapen hiervoor was gebruikt. Het Chinese persbureau „Nieuw China" meldde zondag dat een Amerikaans vliegtuig twee raketten had afgeschoten op Khang Khay, het hoofdkwar tier van de troepen van de Neo Lao Haksat. Het neerschieten van het Amerikaanse verken ningsvliegtuig op zaterdag is in tussen door een pro-communis tisch woordvoerder in Laos be vestigd. De foto's die door de verken ningsvliegtuigen waren geno men, zijn aan prins Soevanna Phoema en aan de internationale controlecommissie overhandigd. De Sow jet-Unie, Noord-Vietnam en China achten de verkennings vluchten een schending van de akkoorden van Genève van 1962, waarbij elke buitenlandse inmen ging in Laos wordt verboden. De Amerikanen hebben steeds gezegd dat de vluchten volko men wettig zijn, omdat zij wor den gedaan op verzoek van de Laotiaanse premier. De verken ningsvliegtuigen hebben hun ba sis op het vliegdekschip „Kitty Hawk", dat ter hoogte van Viet nam ligt. Na het bekend worden van het nieuws heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Rusk, onmiddellijk overleg gepleegd met zijn medewerkers, sterie zei dat alles wordt gedaan De eerste ambassadeur van com munistisch China in Frankrijk, Hoeang Tsjeng (l.) poseert hier met president De Gaulle en de Franse minister van buitenland se zaken, Couve de Murville, tij dens de' aanbieding van de ge loofsbrieven van de nieuwe am bassadeur op het Elysée-paleis in Parijs. Senator Bary Goldwater in wie velen de toekomstige republi keinse kandidaat voor het pre sidentschap zien, heeft in zijn eerste rede na zijn succes bij de voorverkiezing in Californië ge zegd, dat de gedachte van vreed zaam naast-elkaar-bestaan met de communistische wereld een „illusie" is. Volgens Goldwater is er geen duurzaam compromis mogelijk met de „communisten". In zijn tevoren opgestelde rede voor de militaire academie van Pennsylvanië zei de Amerikaan se senator, dat de „energieken" en begaafden" in de communis tische landen niet eeuwig onder de duim gehouden kunnen wor den. Als de V. S. door hun kracht en vastberadenheid de „leiders van het communistische impera- lisme' zouden blijven beletten een wereldheerschappij te vesti gen, zouden de „betere naturen" zich uiteindelijk wel een weg ba nen naar orde, vrijheid en ge rechtigheid. Met de hulp en aan moediging van de V. S. zouden de „van hun vrijheid beroofde vol ken" in de wereld tenslotte zelf beschikking en vrijheid berkrij gen. om beide piloten op te sporen. De Laotianase luchtmacht werkt hieraan mee. Het Pentagon verklaarde niet te weten welk wapen tegen de vliegtuigen was gebruikt. De verkenningsvliegtuigen die in Laos worden gebruikt zijn „cru saders"^ straalvliegtuigen met een kruissnelheid van meer dan 1700 km per uur. De begeleiden de straaljagers zijn van het type ,Fa-8. Uit het raakschieten meent men te mogen opmaken dat de Pathet Lao is- uitgerust met het nieuwste type radar of met luchtdoelraketten als de „Sam", die nu op Cuba zijn ge ïnstalleerd. In Klagenfurt (Duitsland) zijn zaterdag drie toeristen als ge volg van de grote hitte door een hartverlamming overleden. Tot hen behoorde, naar de politie van Klagenfurt meedeelde, de in Rot terdam woonachtige musicus H. Smits. Het slachtoffer was 75 jaar. De temperatuur in Klagenfurt was meer dan dertig graden C. In tegenstelling tot de ver wachting heeft de tyfus-epidemie in Aberdeen zich nog verder uit gebreid. Er deden zich 28 nieuwe gevallen voor. In totaal zijn er thans in Aberdeen 324 vaststaande en 55 vermoedelijke gevallen van tyfus. Ook in Dundee werden zater dag vier mensen met tyfusver- sehijnselen opgenomen. Daar be draagt het totale aantal geval len thans zeventien. REEDS 440 ZIEKTEGEVALLEN Gezien de omvang die de ty- fusepidemie in Schotland heeft aangenomen, heeft de Britse mi nister van defensie de medische diensten van de drie onderdelen van de strijdkrachten bevolen alle officieren, onderofficieren en manschappen in te enten. Er liggen nu in Aberdeen 402 mensen met tyfus in het zieken huis. Voorts zijn er buiten Aber deen in Schotland nog 38 geval len van tyfus geconstateerd. Mac Queen, de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst van Aber deen, heeft zondagavond met na druk ontkend dat de hygiënische omstandigheden in de Engelse winkels te wensen zouden over laten. Dit laatste was namelijk in Argentinië beweerd door Paul Pezzolante, biochemicus van de vereniging van Argentijnse vleesproducenten, die kortgele den in Engeland is geweest. De wnd. procureur des konings Gruslin vroeg na een requisitoir van 2'/2 uur de jury van het As- sizenhof van Namen mevr. Marie José Longpré uit Auvelais schul dig te verklaren aan moord op haar zoontje Pierre. „Gedreven door afkeer en angst hebt u uw kind vermoord", zo voegde de aanklager de be schuldigde toe. „Daarna hebt u uw sprookjes volgehouden onder uw aureool van goede huismoe der". Scherpe woorden vielen tijdens dit requisitoir, dat op bewogen toon en onderlijnd met brede ge baren werd voorgedragen. Mr. Gruslin reconstrueerde naar zijn inzicht de feiten en handelingen op de Goede Vrijdag van 1962, 12 april, toen de thans 34-jarige moeder aangifte kwam doen, dat haar 17 maanden oude zoontje uit zijn kinderwagen voor het warenhuis de „Blauwe Engel" gestolen was. Enkele dagen later werd het lijkje van het kind in de Sambre gevonden. Marie-José Longpré vergoot tranen tijdens dit onverbidde lijke requisitoir. Gedoken in haar blauwe mantel hoorde zij het harde oordeel van de aan klager over zich heen gaan. Zij zou van de eerste dag af gelogen hebben en-haar leugens stijf en strak hebben volgehouden on danks de zich opstapelende tegenbewijzen. Menselijk en barmhartig Aanklager Gruslin beschul digde Marie-José Longpré van bedrog jegens de rechter van in structie, de gerechtelijke politie en het tribunaal door middel van een samenweefsel van ver dichtselen. Hij schilderde de verschrikkelijke gezondheidstoe stand van de kleine Pierre. Bij zijn dood woog hij nog negen pond terwijl kinderen van zijn leeftijd al gauw 24 pond wegen. „Er zijn niets dan tegenstrij digheden in de stellingen van verdachte", zo meende mr. Grus lin. Hij vond Marie-José Long pré een volmaakte toneelspeel ster in een afzichtelijke comedie met kinderroof als inzet. Hij eindigde zijn toespraak met de woorden: „Ik vraag u slechts, mijne heren gezworenen, dat u de schuld van Marie-José Long pré erkent. Ik hoop, dat dit u niet zal verhi- Lren menselijk en barmhartig te zijn op het ogenblik, dat de straf moet wor den vastgesteld." In wezen vroeg mr. Gruslin hiermee een straf, waarbij rekening wordt gehou den met verzachtende omstan digheden. Zaterdagochtend is in Bayeux de herdenking van de geallieerde invasie in Normandië, twintig jaar geleden, begonnen met een plechtig eerbetoon door de Franse minister voor oudstrijders-zaken Jean Sainteny aan het verzet, de Franse binnenlandse strijdkrach ten en anderen. Bij een plechtigheid voor het bevrijdingsmonument die door hoge autoriteiten der geallieerden werd bijgewoond, wees de mi nister op de voorname rol van het verzet bij de veldslag in Nor mandië. Minister Sainteny herdacht „de I se Franse binnenlandse strijd- 137.000 leden van de ondergrond-1 krachten die uit de schaduw naar f - F"* mmm 1 tWm 1 De alarmtoestand op Cyprus, vrijdag ingegaan naar aanleiding van verklaringen van Turkse zijde die door de Grieks-Cyprio ten als alarmerend werden opge vat, is zaterdagochtend weer op geheven. Dit zou het gevolg zijn van de raad tot matiging die de Amerikaanse president Johnson tot de Turkse premier Inonu had gericht. Van welingelichte zijde in An kara is voorts vernomen dat de Turkse premier onder bepaalde voorwaarden de uitnodiging van president Johnson voor een be zoek aan Washington zou aan vaarden en dat hij uiterlijk vrij dag a.s. in de Amerikaanse hoofdstad zou aankomen. De Turken zouden in ant woord op het vertoog van John son hebben toegezegd zich als nog van ingrijpen op Cyprus te zuüen onthouden op voorwaarde dat de Verenigde Staten een ac tievere politiek in de kwestie- Cyprus voeren. Zaterdagavond is een door prins Philip bestuurde auto, waarin ook koningin Elizabeth was gezeten, nabij Maidenhear, ruim zeventig kilometer ten wes ten van Londen, in botsing ge komen met een andere auto. De Duitse nazi-arts Josef Mengele, die de dood van duizenden Joden en zigeimers op zijn geweten heeft, is in het oerwoud van Peru gearresteerd, zo werd zaterdag officieel in Lima bekendge maakt. Dr Mengele zou zijn gevonden in het onherbergzame en schaars bevolkte gebied van San Martin. Mengele was arts in het con centratiekamp Auschwitz, waar hij een belangrijke rol heeft ge speeld bij de uitroeiing van Jo den en zigeuners. Ook is hem ten laste gelegd, dat hij medische proeven op gevangenen heeft ge nomen die aan honderden het leven hebben gekost. De nazi-arts had zich onder zijn eigen naam in Peru geves tigd, waar hij in genoemde streek een bloeiend landbouwbe drijf opbouwde. Aan het eind van de tweede wereldoorlog was Mengele met valse papieren naar Zuid-Ameri ka uitgeweken. Omstreeks 1958 werd door de Israëlische ge heime dienst een spoor van hem teruggevonden in Argentinië. Volgens de procureur-generaal van Frankfort kreg Mengele fi nanciële steun van zijn broer, een ondernemer in Beieren. In maart 1963 vroeg de Westduitse regering aan Paraquay uitleve ring van de oorlogsmisdadiger op grond van berichten dat hij zich in dat land bevond. Aanvankelijk wees de regering van Paraquay dit verzoek af, omdat er geen Duitser van die naam te vinden zou zijn. In het begin van dit jaar herhaalde Bonn zijn ver zoek, waarop de autoriteiten in Asuncion liet weten dat Mengele zich niet in Paraquay bevond. Een journalist van het blad „Jor- nal do Brasil" vond in maart j.l. in het vreemdelingenregister van Paraquay de volgende medede ling: „2 oktober 1958, aangeko men in Asuncion uit Buenos Aires, Josef Mengele, beroep mi litaire arts, thans handelaar". De universiteit van Frankfort heeft indertijd Mengele al zijn universitaire titels ontnomen. Het openbaar minister van deze stad loofde een beloning van 20.000 mark uit voor inlichtingen welke tot het terugvinden en aanhouden van de nazi-arts zou den leiden. Over anderhalf jaar zouden de misdaden van Mengele zijn verjaard. In het proces tegen voormalige leden van de staf van het kamp Auschwitz is herhaaldelijk de naam van Mengele gevallen. Hij was de chefarts van het doden kamp. Een Nederlandse getuige heeft verklaard, dat Mengele eigenhandig 16 tweelingen dood schoot, nadat hij met deze kinde ren proeven had genomen. Mengele die nu 63 jaar is, trad in 1938 toe tot de S.S. In mei 1943 kwam hij naar Auschwitz. De minister van binnenlandse zaken van Peru, Juan Languasco, heeft de arrestatie van Mengele officieel tegengespoken. Hij ver klaarde, dat Mengele in Peru volslagen onbekend is en dat het bericht over zijn arrestatie aan een ongelukkig misverstand te wijten is geweest. De Amerikaanse generaal Max well D. Tayloi-, gefotografeerd tijdens zijn herdenkingstoe spraak, staande voor het grote monument op „Omaha Beach" in Normandië. De toespraak van de generaal vormde een onderdeel van de plechtige herdenking van de invasie, nu twintig jaar ge leden. Miguel Cesar Diaz Infante, hoofd van de afdeling binnen landse handel van de Cubaan se provincie Oriente, is zaterdag terechtgesteld, na door een re volutionair tribunaal schuldig te zijn bevonden aan spionage en sabotage. Volgens een officieel commu niqué zou Diaz Infante hebben bekend agent te zijn geweest van de Amerikaanse centrale inlich tingendienst, waaraan hij econo mische en militaire inlichtingen had verstrekt. Twee medeplichtige ambtena ren werden tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld. voren traden en zich voegden bij de eenheden van de Franse vrije strijdkrachten en met dezen voor de bevrijding van het vaderland se grondgebied streden en hun aandeel leverden tot de neder laag van de invaller tot op diens eigen grond, een symbolisch sa mengaan van twee op hetzelfde doel gerichte acties van het strij dende Frankrijk. Het was de „schitterende uitvoering van een opdracht die vier jaar tevoren door generaal De Gaulle was omschreven en tot aan de over winning bezield door zijn onver zoenlijke historische vasthou dendheid, het samengaan van de wil van een leider en de vader landsliefde van een volk". VERVANGEN Generaal Omar Bradley, die door president Johnson naar Frankrijk was afgevaardigd voor de herdenking van de landing, kon door ziekte de plechtigheden niet bijwonen. De dag tevoren had hij aan allerlei plechtig heden deelgenomen. Dit had blijkbaar te veel van zijn krach ten gevergd. De bejaarde gene raal liet zich vervangen door ambassadeur Bohlen. VETERANEN Terwijl Britse en Ameri kaanse vliegtuigen laag over Normandië scheerden en in de branding, waar twintig jaar geleden duizenden het leven lieten, kransen uitwierpen, trok een stoet van duizenden oorlogsveteranen van de Brit se invasiesector naar Omaha Beach en Utah Beach, waar in het kielzog van de val schermtroepen de Amerikaan se landstrijdkrachten aan land kwamen om zich bij de Brit ten aan te sluiten voor een gezamenlijke doorstoot naar Cherbourg. Een voornaam centrum van de herdenking was St. Mère Eglise, destijds het begin van de „bevrij- dingsweg", waar in het bijzijn van Britse, Amerikaanse en Franse troepen een oorlogsmu seum werd geopend. Tot de be langrijkste aanwezigen behoor den generaal Maxwel Taylor, tij dens de invasie commandant van de Amerikanse 101ste luchtdivi- sie, generaal Mathew Ridgway, commandant van de 82ste divi sie en de Britse generaal sir Ri chard Gale. 's Middags werd op Utah Beach onder het daverend geweld van overvliegende Britse, Franse en Canadese vliegtuigen met groot militair ceremonieel een herden kingsplechtigheid gehouden. Te voren was in Courseulles sur Mer een oorlogsmonument onthuld ter nagedachtenis aan de 497 man schappen van de „Royal Winni peg Rifles" die op de kusten van Normandië het leven lieten. De Italiaanse communistische vakbond van spoorwegpersoneel heeft zijn leden opgeroepen voor een 24-uursstaking die donder dagavond a.s. moet beginnen. In april gaf ongeveer 45 procent van het personeel gehoor aan een op roep van deze bond om 48 uur te staken. De christelijke en sociaal-de mocratische vakbonden doen niet mee aan de communistische ac tie. Het communistische vakver bond heeft ook de landarbeiders tot een staking van één dag op geroepen. Een kleine storing, die zater dag in de Golf van Biscaye ont stond, is uitdiepend in noordelij ke richting naar Schotland ge trokken en lag maandagmorgen bij de zuidwestpunt van Noorwe gen. Toen tegelijkertijd de lucht druk in Midden-Europa sterk be gon te dalen, verplaatste het koufront van de storing zich met toenemende snelheid oostwaarts. Het front passeerde zondag ons land met veel regen. De hoeveel heden liepen in het zuiden en midden van het land uiteen van 10 tot 20 mm. In de noordelijke provincies viel wat minder. Achter het koufront is een hogedrukgebied tot ontwikkeling gekomen. Het centrum ervan wordt dinsdagochtend in Frank rijk verwacht. Samenhangend hiermee zal het dinsdag in ons ZON MAAN op onder op onder Juni 8 4.21 8.57 3.29 6.45 9 4.21 8.58 3.58 8.12 10 4.21 8.59 4.37 9.34 land droog weer zijn met flinke zonnige perioden. Tegen de avond kunen echter wolken- schermen overdrijven van een volgend frontensysteem, maar het blijft naar alle waarschijn lijkheid nog droog. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Matige wind krimpend van west naar zuid. Warmer overdag. DINSDAG 9 JUNI v.m. nj». Breskens 0.49 147 Terneuzen 1.24 1JQ Hansweert 2.04 Walsoorden 2.14 WOENSDAG 10 JUNI v.m. Breskens 1.31 Terneuzen 2.06 Hansweert 2.46 9J.4 Walsoorden 2.56 424

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1