PEKING WROET IN EUROPA Doem der verdenking IDEOLOGISCHE STRIJD PEKING-MOSKOU NOG VERSCHERPT GERUIT DE JONGE ZONEN Radio en lelevisie FUSIE TUSSEN N. H. M. EN DE TWENTSCHE BANK Zaterdag 6 junt 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 CHINEES SPIONAGECENTRUM IN AMSTERDAM? HET RUSSISCH-CHINESE GESCHIL MILITAIR BIJ VERKEERSONGELUK OMGEKOMEN HET BERGEN VAN DE BAGGERMOLEN „GARSTONIA" ft Ruby weigert kalmerende middelen PREDIKANTEN ALS FABRIEKSARBEIDERS Moskou is bevreesd voor Peking:. In scherpe bewoordingen ver oordeelde de Russische party-ideoloog: Michael Suslow het optre den van rood-China o.m. door de veelzeggende woorden: „Wij (Rus land) willen niet verheimeiyken, dat we met een steeds toenemen de zorg hebben waargenomen op welk een gevaarlijke weg (de Chinese toenadering tot het westen) Mao Tse-Toeng en de zijnen het land hebben gebracht. Wij hopen van harte, dat zij niet zullen besluiten er toe over te gaan met de reactionaire imperialisten in het westen, in zee te gaan." Het Kremlin is bevreesd voor een sterk of versterkt rood- China, dat tot een aanval in de rug van de Sowjet-Unie zou kunnen besluiten en de diploma tieke stappen van generaal Char les de Gaulle, president van Frankrijk, in Peking onderno men, versterkten die vrees in niet geringe mate. China zoekt reeds lang contact met het westen, met Europa wel te verstaan. Klaarblijkelijk om d eeerste stap te doen, die zou kunnen leiden tot een zekere isoleringspolitiek gericht tegen de Verenigde Staten, hetgeen ook de opzet of de strategie van Stalin is geweest. De voornaam ste tegenstander van Mao Tse- Toeng blijft wel Nikita Chroesjt- sjov, de Russische leider. DE „PAPIEREN TIJGER" Franse diplomaten die in Pe king spraken met Mao, vernamen daar van de partijsecretaris dat hij in 1957 voor het laatst Mos kou had bezocht en de Russi sche bodem niet meer zou be treden. Mao Tse-Toeng sprak bij dit onderhoud over de „val van de papieren tijger", waarmede hij Chroesjtsjov bedoelde, „een val die wij allen zullen beleven", aldus Mao. Na de erkenning van de Chi nese volksrepubliek door gene raal De Gaulle is er een politieke activiteit van de zijde van het Chinese communisme ontstaan, met name die van de geheime dienst. Wat opviel was een zeke re verandering in de strategie. Reeds lang maakte Ruslands ge heime dienst gebruik van de diensten der vrouw en de overi ge achter het „ijzeren gordijn" gelegen landen maakten geen uitzondering. Alleen rood-China deed zulks nog niet. Toen in oost-Beriy'n speciale scholen voor communistische agenten werden opgericht en later de aan die scholen afge studeerde vrouwelijke krachten in de westelijke landen werden terwerkgesteld, kon worden vast gesteld dat zich daaronder nogal wat Chinese meisjes bevonden. DE CHINESE TROEF Men wist in Peking wel dat de door Rusland gebezigde vrouwen er nu niet bepaald toe hebben meegewerkt de kwaliteit van de Russische geheime dienst en het daarmede beoogde doel óp een niveau te brengen. Vrouwelijke agenten van Russische nationali teit vallen in het westen op door haar robuuste verschijning en door haar wijze van doen! en laten om nog niet te spreken over de taal. Gebleken is daarom dat men in die landen een beter en doeltreffender gebruik kan maken van Duitse, Poolse en Hongaarse vrouwen. In de lan den van het midden-oosten en „De Chinese scheurmakers wil- lsra, zowel in de Sowjet-Unie als in China, twee proletarische par tijen stichten", zo schreef de „Prawda" donderdag volgens Tass" Dit officiële dagblad der Rus sische communistische partij vervolgt: „De Chinese leiders sturen, ter bevordering van hun verreikende nationalistische en heerszuchtige doeleinden, aan op een breuk in de internationale communistische beweging. Zij handelen alsof zij de lei ders van deze beweging zijn, doch de communisten in andere landen beschouwen de Sowjet- russische partij en haar centrale comité terecht als onwrikbare verdedigers der internationale arbeidersbeweging". En de „Prawda" besluit: „Het is, wil een breuk worden ver meden, noodzakelijk dat ook de Chinese leiders het gemeen schappelijke programma der in ternationale communistische be weging onderschrijven. De marxistisch-leninistische partijen ter wereld moeten krachtig samenwerken om de dreiging van een scheuring, die in het leven is geroepen door het ondergrondse gewroet der Chi nese leiders, teniet te doen". in Afrika opereren veelal vrou welijke geheime agenten, van Russische nationaliteit en in Egypte, Irak en Syrië jongeda mes van Poolse, Tsjechische en van Hongaarse nationaliteit. De Chinese geheime dienst trok hieruit zijn conclusies. Aan het licht is gekomen, dat Peking thans gebruik maakt van Chinese meisjes, ingedeeld in dans-, zang- en sportclubs, die door bemiddeling van zoge naamde „culturele comité's in hun land naar Europa worden gezonden, alles in het belang natuurlijk van een „culturele en of sportieve uitwisseling van ge gevens en van krachten". De Chinese heeft op haar buiten landse sexegenoten dit voor, dat ze haar nationaliteit nimmer ver loochent, maar met veel gratie, charme en hoffelijkheid naar buiten optreedt. Een knappe ver schijning doch voor het overige ondoorgrondelijk, zwijgzaam, zich aan niets en niemand bin dend, echt Chinees. Politieke en militaire spionage werd tot op heden althans door deze knappe Chinese geheime agenten niet beoefend en hier ligt juist het belangrijke, het alles overheersende punt in deze inzet van vrouwelijk schoon in het westen. WAAR HET OM GAAT Het gaat er by Peking nu nog om, dat de zusterpartijen in het buitenland, de rode vakorganisa ties, de jeugdbonden en de intel lectuelen aan de universiteiten met de propaganda uit het verre China vertrouwd worden ge maakt. Het ideologisch geschil tussen Peking en Moskou wordt in die propaganda niet vergeten, zelfs breed uitgemeten. Sympathie voor rood-China moet worden gewekt en Rusland met de rug tegen de muur ge drukt. Dit nu blijkt vooralsnog de opzet te zijn. Daarnaast moet de vervolmaking van de leer van wijlen Jozef Stalin, een vreed zaam contact met het oude Euro pa „proletariërs aller landen verenigt u" the States isole ren. Dit nu beoogt China op zijn wijze te verwezenlijken. Dit is er in feite de oorzaak van, dat in de boezem van ide machthebbers in Moskou een zekere angst en onzekerheid is ontstaan ten; op zichte van de ware bedoelingen, die men in Peking voorstaat. OOK AMSTERDAM? Het is van algemene bekend heid, dat de president van de vijfde Franse republiek wel geen vijand, doch in ieder geval geen uitzonderlijk bewonderaar is van Amerika. Toen de generaal via zijn diplomatieke dienst contact opnam met Peking, had dit na tuurlijk gevolgen. Frankrijk is thans het middelpunt geworden van de invasie van Chinese jon gedames in Europa. Aan de uni versiteit de Sorbonne te Parijs studeert een opvallend groot aantal vrouwelijke Chinese stu denten. Volgens niet direct controleer bare gegevens zou in Amsterdam de zetel zijn gevestigd ten be hoeve van de militaire en poli tieke spionage van rood-China in het oude Avondland. Vanuit Ge- nève wordt de Chinese ideologi sche oorlog tegen de Sowjet- Unie gevoerd, terwijl propagan dageschriften, brochures en pam fletten zonder tal uit Zurich over de gehele wereld werden en wor den verzonden. Van Zwitserland naar Parijs, Brussel, Amsterdam en Bonn is voor de geheime agenten een peuleschilletje. Rood-China zegt het thans met rode sex, „made in Peking". De 22-jarige J. H. L. uit Schie dam, wachtmeester bij de ko ninklijke landmacht, gelegerd te Amersfoort, is donderdagmorgen om vijf uur op slag gedood bij een aanrijding op de Amersfoort- seweg te Huis ter Heide (gem. Amersfoort). De militair wilde met zijn personenauto een vrachtautocom binatie inhalen. Hij kwam daarbij frontaal in botsing met een uit tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto met aanhang wagen. De sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst is er samen met het bergingsvaartuig „Dolfijn" in geslaagd de omgeslagen bagger molen „Garstonia" tot voor de monding van de Nieuwe Water weg te brengen. Autoriteiten van de rijkswaterstaat, de gemeente lijke havendienst van Rotterdam en deskundigen van L. Smit on derzoeken of het verantwoord is met het oog op de andere scheep vaart de sleep binnen te laten varen. De kans dat de bagger molen plotseling zinkt, blijft groot. Daarom is de uiterste voorzichtigheid geboden. In de monding van de Waterweg zou de gezonken baggermolen een lelijk obstakel kunnen vormen. Óverwogen wordt of het mo gelijk is de baggermolen in Europoort onder te brengen, waar het apparaat dan weer in zijn normale stand zou moeten worden gebracht om naar de slo per te kunnen worden gesleept. Handel in katten breidt zich uit De Nederlandse bond tot be strijding van devivisectie en de Nederlandse vereniging van kat- tenvrienden zijn verontrust over de zich uitbreidende handel in katten ten behoeve van de vivi sectie. Jarenlang beperkte zich de activiteit der opkopers tot de provincies Brabant en Limburg, maar in de laatste tijd zijn ook ten noorden van de grote rivie ren, in grote en kleinere steden en op het platteland opkopers aan het werk, aldus wordt van de zijde van de bond in een com muniqué opgemerkt. Deze opko pers betalen grif 5 en zelfs 7,50 voor elke volwassen kat of kater. Ook jonge katten heb ben hun belangstelling. Deze hoge prijzen werken diefstal van katten in de hand. Via grossiers belanden de dieren vooral in Franse en Duitse yivisectie-labo- ratoria. De kat blijkt namelijk een geliefd proefdier in de cos metische industrie te zijn, aldus het communqué. (Adv.) ORANJESTRAAT-ZEESTRAAT AXEL door ft AGATHA CHRISTIE ft 12) Betrekkelijk kort na him huwelijk was Phil Durrant het slachtoffer van kinderverlam ming geworden. Voor Mary, die hem aanbad, was hij daardoor zowel kind als echtgenoot ge worden. Hijzelf voelde zich soms weieens gegeneerd door haar sterk heerszuchtige liefde. Het ontbrak zijn vrouw namelijk te enen male aan de verbeeldings kracht om te beseffen dat haar vreugde om zijn volstrekte af hankelijkheid van haar hem somtijds verdroot. Durant vervolgde enigszins haastig, alsof hij bang was een uitlating van medelijden of medegevoel van haar te zullen horen: „Ik moet zeggen dat wat je vader je daarnet verteld heeft, iedere beschrijving tart. Na zo'n lang tijdsbestek. Hoe kun jij daar zo doodkalm bij blijven?" „Ik denk dat ik het nog niet goed kan verwerken. het is zo iets abnormaals. Ik kon eerst haast niet geloven wat vader zei. Als het Hester geweest was, nou ja, dan zou ik gedacht hebben: hoe haalt ze 't in haar hoofd? Je weet hoe Hester is." Phil Durrants gezicht kreeg een mildere uitdrukking. Zacht jes gaf hij ten antwoord: „Een zeldzaam gepassioneerd schep seltje, dat haar leven begint op een manier, die vast en zeker nog eens tot moeilijkheden zal leiden." Mary maakte een gebaartje als schoof zij deze analyse een voudig opzij. In de karakter structuur van anderen stelde zij volstrekt geen belang. Ietwat on zeker vroeg zij: „Moet ik dan maar aannemen dat het waar is wat die man gezegd heeft? Kan hij het zich niet hebben ver beeld?" „De verstrooide professor, dacht je? Dat zou wel een ge ruststellende verklaring zijn," zei Philip, „maar Andrew Mar shall heeft de zaak serieus on derzocht. En Marshall Mar shall gaan in rechtskwesties nu niet bepaald over één nacht ijs." Er verscheen een rimpel op Mary's voorhoofd. „Wat heeft het dan in feite te betekenen, Phil?" „Het betekent dat Jacko had moeten worden vrijgesproken en nu zal worden gerehabiliteerd. Dat wil zeggen wanneer de justitie overtuigd raakt.en ik meen dat daaraan al geen twijfel meer bestaat." „Nou", zuchtte Mary, „dat moet ik dan zeker erg prettig vinden." Philips Durrant lachte ander maal zijn bittere, verwrongen lachje. „Polly!" zei hij. „Je zult nog eens mijn dood zijn!" Niemand anders dan haar man had Mary Durrant ooit Polly genoemd. Die naam was bespot telijk en paste ook totaal niet bij haar statige verschijning. Zij zag lichtelijk verwonderd Philip aan. „Ik begrijp heus niet wat ik voor vermakelijks gezegd heb." „Jij deed zo uit de hoogte," zei Philip, „net als de Vrouwe van het kasteel, die de werk stukken van de Industrieschool welwillend bekijkt." „Maar het is eigenlijk toch ook prettig!" gaf Mary verlegen ten antwoord. „Je wilt toch niet beweren dat het plezierig was een moordenaar in de familie te hebben!" „Nou, niet echt in de familie." „Maar het kwam er toch wel op neer. Ik bedoel, het was al lemaal zorgwekkend en hoogst onbehaaglijk. Iedereen deed zo verschrikkelijk nieuwsgierig om er meer van te weten te komen. Ik kon het eenvoudig niet uit staan!" „Je hebt je anders kranig ge houden," prees Philip. „Ze be vroren onder jouw ijskoude ogen, waarna ze een toontje lager zongen en zich over zich zelf geneerden. Het is reusach tig zoals jij er in slaagt nooit enige emotie te tonen." „Ik vond het toch allemaal zo afschuwelijk," verzekerde Mary, „maar hoe het zij, toen hij over leden was, was alles voorbij. Maar nu. nu, geloof ik, wordt alles opnieuw opgerakeld. Hoe ZONDAG 7 JUNI 1964 HILVERSUM I: 8.00 Nieuws, sportmededelingen, postduiven- berichten en socialistisch strijd lied; 8.18 Voor het platteland; 8.30 Weer of geen weer, geva rieerd programma; 9.45 Geeste lijk leven, toespraak; 10.00 Oude kamermuziek (opn.)10.35 Lite rair vraaggesprek; 11.05 Popu lair klass. muziek (gr.); 12.00 Divertimento Solistenparade lichte muziek; 13.00 Nieuws en eventuele postduivenberichten; 13.07 De toestand in de wereld, lezing; 13.17 Mededelingen of gram.; 13.20 Cabaretprogramma; 13.50 Boekbespreking; 14.00 Lich te orkestmuziek en zang (gr.); 14.30 Nederlands Koorfestival 1964 (Hl)15.30 Tour d'Europe, licht programma; 16.00 Fiesta Musical: dansorkest en zangso listen: Latijns-Amerikaanse mu ziek; 16.30 Sportrevue; 17.00 Dansmuziek voor de tieners; 17.25 Operatie onbereikbaar, klankbeeld; 17.30 Hoorspel voor de jeugd; 17.50 Nieuws, sport uitslagen en sportjournaal; 18.30 Literair programma; 18.45 Caba ret in Kikkerland; 19.30 Korte hervormde kerkdienst; 20.00 Nieuws; 20.05 Rijkdom der wel luidendheid (gr.); 21.00 De vrouw met de dolk, hoorspel; 21.30 Me- tropole-orkestromantische mu ziek; 21.55 Voordracht; 22.10 Lichte muziek uit Italië (gr.) 22.30 Nieuws; 22.40 Journaal; 22.55 Russische romantische ka mermuziek (gr.); 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM H: 8.00 Nws; 8.15 Alt en piano (gr.): oude en moderne liederen; 8.25 Inleiding hoogmis; 8.30 Hoogmis; 9.30 Klass. kamermuziek (gr.); 9.45 Nieuws; 10.00 Geref. kerkdienst; 11.15 Stereofonische uitz.; mo derne gram.; 12.00 In het land van de dichter, lezing over de Nederlandse dichtkunst... 12.20 Operafragmenten (gr.)12.50 Buitenlands commentaar- 13.00 Nieuws; 13.10 Oude liedjes'; 13.30 Kinderkoren en licht instrumen taal ensemble; 14.00 Klein koor; 14.15 Brabants orkest: klass, muziek; 15.00 De hand aan de ploeg, lezing; 15.05 Lichte gram., sportreportages en -uitslagen; 16.30 Gewijde muziek; 17.00 Ne derlands herv. kerkdienst; 18.00 Oecumenisch nieuws; 18.10 Gees telijke liederen; 18.30 Vertaald in uw taal, klankbeeld over de trai ning voor de bijbelcolportage; 18.45 Gram.; 18.50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf; 19.00 De Open Deur, veertiendaagse rubriek; 19.30 Jesu der Du meine Seele, cantate (gr.); 20.00Nieuws; 20.08 Reflex: een wekelijkse bespiege ling over leven en samenleven; 20.15 Operetteklanken, met toe lichting; 21.20 Reisoogst; zwerf tochten door gedroomde en wer kelijke werelden; 21.40 Promena de-orkest en solist; 22.25 Boek bespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondgebed; 22.50 Lichte gram.; 23.20 Lichte gram.; 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Amusementsmuziek; 12.55 Programmaoverzicht en berich ten; 13.00 Nieuws en mededelin gen; 13.20 Voor de soldaten; 14.00 Nieuws; 14.03 Opera- en Bel Cantoconcert (om 15.30, 16.00, 17.00, 18.00, 18.25, 19.00, 20.00, vermoeiend en vervelend!" „Ja," gaf Philip Durrant be dachtzaam ten antwoord. Hij be woog even met zijn schouders, terwijl een wat pijnlijke uit drukking op zijn gezicht ver scheen. Zijn vrouw was dade lijk bij hem. „Heb je kramp? Wacht even. Laat me dat kussen even ver leggen. Zo! Is dit beter?" „Je had verpleegster moeten wordert," zei Philip. „Ik heb niet de minste lust al lerlei mensen te verplegen. Al leen jou!" Het werd eenvoudig gezegd, maar achter de simpele woorden lag een diepte van gevoel. Toen ging de telefoon en Mary liep erheen. „Hallo ja daar spreekt u mee. O, ben jij het!" Ter zijde zei ze tegen Philip: ,,'t Is Micky!" „Ja ja, dat hebben we ge hoord. Vader heeft opgebeld. Nou, natuurlijk ja! Philip zegt, als de justitie overtuigd is, moet het wel in orde zijn. Werkelijk, Micky, ik snap niet waar je zo'n drukte over maakt. Ik ben me niet bewust bijzonder stompzinnig te zijnHeus, Mickey, ik geloof beslist dat je Hallo?Hallo?" Ontstemd fronste zij het voor hoofd. „Hij heeft alweer afge beld!" Zij legde de hoorn op de haak. „Werkelijk, Phil, van Micky begrijp ik niets!" „Wat zei hij precies?" „Nou, hij leek me in alle sta ten. Hij zei dat ik stompzinnig was, omdat ik niet begreep wat de consequenties zouden zijn. De duivel was los! Zo zei hij het. Maar waarom dan? Dat begrijp ik niet!" „O, hij zat dus in de rats!" zei Philip bedachtzaam. (Wordt vervolgd.) 20.55 en na het nieuws van 22.00 Berichten voor de automobilis ten) 15.30 Gevarieerd program ma (om 17.00 Nieuws en om 18.00 Nieuws); 18.30 Katholieke uitzending; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.40 Gevarieerd programma; 21.00 Amusements muziek; 22.00 Nieuws; 22.20 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Kamermuziek; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's NED.: Eurovisie; 10.00—11.30 Pontificale Hoogmis in de basi liek St. Pius X te Lourdes, t.g.v. de jaarlijkse internationale mili taire bedevaart 19.30 Weekjour- naal; 19.55 Journaal; 20.00 Sport in beeld; 20.30 Alles draait om moeder, tv-film; 20.55 Voor dracht; 21.15 Beelden zonder grenzen, documentaire over 10 jaar Eurovisie; 21.55 Zangrecital; 22.20 Dagsluiting; 22.30—22.35 Journaal. BELGIS (VI.)10.00—11.30 Eurovisie: Pontificale Mis in de basiliek van de H. Pius te Lour des en opgedragen door Z. E. mgr. Theas, bisschop van Lour des, n.a.v. de militaire bedevaart naar het Madio-heiligdom. 45.000 soldaten uit 14 Westeuropese landen, Canada, de U.S.A. en zwart-Afrika nemen aan de bede vaart deel; 15.00 Mozaïek: kro niek over de vrijetijdsbesteding; 15.25 De wonderen van de Stille Oceaan, filmreportage; 16.30 De Flintstones, tekenfilms voor jong en oud; 16.55—17.15 Voor de kleuters; 18.55 Voor de jeugd; 19.55 Sportuitslagen; 20.00 Nws; 20.20 De geniale mr. G. (From the horses mouth), komische speelfilm; 21.50 Sportweekend: 22.20 Nieuws. MAANDAG 8 JUNI 1964 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpagina); 7.55 Operatie onbereikbaar, klank beeld; 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied; 8.18 Lichte gram.; 8.50 Gym. voor de vrouw; 9.00 Klass. en moderne orkestwerken (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Ik heb uw nummer niet, over denking; 10.00 Amusementsmu ziek (gr.); 11.00 Nieuws; 11.02 Voordracht; 11.25 Onbewoond: interview en gram.; 12.05 Lichte orkestmuziek; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Licht instru mentaal kwintet; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Moderne kamermuziek; 13.45 Wikken en wegen, lezing; 14.00 Pianorecital: klass. muziek (gr.): 14.35 Strijkkwartet: moderne muziek; 15.10 Elke nacht weer..., hoorspel; 16.00 Nieuws; 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig; 17.00 Oude liedjes; 17.15 Instrumentaal, ensemble: oud- Weense dansen; 17.30 Tango- Rumba orkest en zangsolisten; 18.00 Nieuws; 18.15 Instrumen taal trio: lichte muziek; 18.35 Instrumentaal ensemble en zang solisten; 19.00 Ritmisch strijk orkest; 19.30 Parlementair over zicht; 19.45 Regeringsuitz.: Mens en Samenleving; 20.00 Nieuws; 20.05 Concertgebouw-orkest en soliste: moderne en klass. wer ken; 21.35 Operatiê onbereik baar, klankbeeld; 21.40 Ik zou wel 'es: verzoekprogramma; 22.05 Spelenderwijs: licht muzi kaal programma; 22.30 Nieuws; 22.40 Actuele kroniek; 22.55 Weerklank: muziekrevue; 23.30 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Dagopening; 7.20 Walsmelo- dieën (gr.)7.35 Sportuitslagen van zaterdag; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde mu ziek (gr.); 8.30 Lichte gram.; 8.45 Lichte gram.; 9.00 Verzoek programma voor de zieken1; 9.4Q Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.20 Rondom het Woord: theo logische etherleergang; 11.05 Lichte gram.; 11.55 Licht orkest en zangsoliste; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Orgel spel: populaire muziek; 12.53 Gram., eventueel actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 licht orkest en zangsolist; 13.35 Lichte gram.; 13.50 Amusementsmuziek (gr.) 14.05 Schoolradio; 14.30 Licht instrumentaal trio; 15.00 Vocaal ensemble en orgelbegeleiding; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Sopraan en piano: klass. liede ren; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Lichte gram.; 17.50 Regeringsuitz.: De Creolen en de Creoolse volkscul tuur, door drs. H. C. van Rense- laar; 18.00 Kapel van de Kon. Luchtmacht; 18.20 Uitz. van het G.P.V.18.30 Amusementsmu ziek (gr.)18.50 Openbaar kunst bezit; 19.00 Nieuws en weer- praatje; 19.10 Granse volkslied jes (opn.)19.30 Radiokrant; 19.50 Meteoren: muzikale hoog tepunten uit de Steravondpro gramma's van het afgelopen sei zoen; 20.20 Lichte gram.; 20.30 Metropole orkest; 21.00 Wereld panorama; 21.10 Opnamen van het derde nationale orgelcon cours 22.30 Nieuws en herhaling SOS -berichten22.40 Avondover denking; 22.55 Boekbespreking; 23.05 Lichte gram.; 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Gram.; 12.08 Landbouw- kroniek; 12.15 Gevarieerde mu ziek; 12.25 Weerbericht; 12.30 Gevarieerde muziek; 12.50 Beurs berichten en pogrammaoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.20 Kamermu ziek; 14.00 Nieuws; 14.03 Gram.; 14.10 Klass. muziek (om 15.00 Nieuws); 16.00 Nieuws; 16.03 Beursberichten; 16.09 Voor de zieken; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 17.40 Gram.; 17.45 Franse les; 18.00 Nieuws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paarde- sportberichten; 18.30 Protestant se uitzending; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws, radiokroniek en corres pondentie uit Nederland; 19.40 Operamuziek; 20.00 Missieklank beeld; 20.15 Kamermuziek; 21.15 Russische pianomuziek; 21.30 Gevarieerde muziek; 22.00 Nws.; 22.15 Volksdansen en -zangen; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazz- kroniek; 23.30 In de kijker: 23.55 Nieuws; 24.000.45 Voor de zee lieden. Televisieprogramma's NED.: 19.30 Logboek, het bij belprogramma voor de jeugd; 19.40 Kenmerk, het veertien daags journaal van de kerken; 20.00 Journaal era weeroverzicht; 20.20 Uitz. van de Boerenpartij; 20.30 The Beatles in Nederland; 21.10 Televisierechtbank: De zaak Van den Burg; 22.3522.40 Journaal. TWEEDE NET (kanaal 27) 20.20 Malatestian Symphonic Orchestra, met koor en zang solisten: klass. muziek; 20.55— 22.20 De indringer, speelfilm. BELGIË (VI.): 19.30 Voor de jongeren; 19.55 De weerman; 20.00 Nieuws; 20.20 Sport; 20.25 The clarion call, een verfilmde novelle; 20.50 Panorama; 21.35 Taptoe. Optreden! van een klari- nettenkwartet; 21.55 Zoeklicht op de culturele actualiteiten; 22.15 Nieuws. Jack Ruby, die Lee Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, heeft doodgeschoten, heeft geweigerd de kalmerende middelen in te nemen, die psychiaters hem had den voorgeschreven. Het schijnt dat hij bang is vergiftigd te zul len worden. De 53-jarige Ruby heeft tegen over de psychiaters verklaard: „Ik gevoel me uitstekend. Indien ik iets nodig heb, zal ik u dat laten weten". De directies van de Nederland- sche Handelmaatschappij en de Twentsohe Bank delen mede, dat besprekingen gaande zijn over een fusie van beide bedrij ven onder één nieuwe naam. Het plan behelst dat de Neder- landsche Handelmaatschappij aan aandeelhouders van de Twentsche Bank het aanbod doet hun aandelen te ruilen tegen aandelen Nederlandsche Handel maatschappij op de voet van no minaal ƒ1000, nadat de Neder landsche Handelmaatschappij in verband met de fusie uit haar stille reserves aan haar aandeel houders een uitkering van 7% procent in aandelen zal hebben gedaan. De Nederlandsche Handelmaat schappij werd opgericht door koning Willem I in 1824 en is dus thans 140 jaar oud. Haar ba lanstelling per 31 december 1963 beliep ruim ƒ2823 miljoen. De Twentsche Bank werd opgericht in 1861. Zij vierde in juni 1961 haar 100-jarig bestaan. De ba lanstelling van de Twentsche Bank per 1 januari 1964 beliep 1791 miljoen. Beide banken behoren met de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bank tot de vier grootste bankinstel lingen van Nederland. De geref. predikanten ds. A. Broek te Enschede en ds. A. Brouwer te Roterdam ontvingen van hun kerkeraden enkele we ken verlof om als fabrieksarbei der in de hoogovens te IJmuiden werkzaam te zijn in de ploegen dienst. Zij willen zich beter in de gelegenheid stellen kennis te ne men van de problematiek van de industrialisatie en het be drijfsleven.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9