geopend Nieuwe haven van Bergen op Zoom The Beatles in Amsterdam Spionage in Rusland? MORGHAN DE MAGIËR MOEDGEVEND VOOR ZEEHAVENPLAN Loop der bevolking Politie bleef het terrein meester OPGESCHROEFD VERHAAL IN RUSSISCH BLAD BURGERLIJKE STAND BUITEN DE DEUR WASSEN DUURDER Geen grond, toch bouwen Zaterdag 6 junt 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 dien bei een ei van ti|j noodga Mr. Kortmann- noemde het tot stand komen van dc haven een moedgevend startpunt voor het „reimerswaalplan", het zeehavenplan in de Ooster- scheide, dat functioneel en planologisch met de „Theodo- rushaven" verbonden dient te worden. Met een verzoek aan de sluiswachter om de sluis te openen en 't water tot sluis en haven toe te laten, waar door Hr. Ms. „Alblas", die in de buitenhaven voor an ker lag, als eerste de haven kon binnenvaren, verklaar de de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, vrijdagmiddag om kwart over twaalf de nieuwe haven van Bergen op Zoom in de Theodorus- polder voor geopend. EINDE DRINKWATERMISERE IN DELFT De drinkwatermisère te Delft schijnt nu achter de rug te zijn. De uitkomsten van het labora toriumonderzoek van het water zijn zodanig uitgevallen, dat in overleg met de inspectie van de volksgezondheid de indertijd ge nomen voorzorgsmaatregelen ge leidelijk kunnen worden beëin digd. Dit betekent dat het advies om het water te koken alvorens het voor consumptie te gebrui ken, is ingetrokken en de chloor- toevoeging geleidelijk zal wor den verminderd. Zoals bekend zal op 15 juni a.s. een speciale gemeenteraadsvergadering wor den gehouden om de kwestie van de watervoorziening te be spreken. WESTDUITSE ARTSEN EISEN HOGERE HONORARIA De Duitse artsen eisen een verhoging van hun honoraria 42 tot 50%. De voorzitter van het Westduitse artsenverbond, dr. Erst Fromm, heeft er in een te legram aan bondskanselier Er- hard" op.^gpvezen, dat de hono- r a r i a ''tfetoirts en al meer dan 7 jaar ongewijzigd zijn gebleven en spoedig herziening behoeven. Het Westduitse kabinet zal zich vandaag over de kwestie beraden. Het Westduitse mini sterie van gezondheid heeft een verhoging van 33 tot 50% voor gesteld. Tevoren had de minister ge wezen op de activiteit die de ge meente Bergen op Zoom had ont plooid om tot deze nieuwe ha ven te komen en tevens op de betekenis van de haven voor stad en gewest. Ze ligt gunstig ten opzichte van de scheepvaart route, wanneer straks het Schel- de-Rijnkanaal tot stand zal ge komen zijn. Ook voor de uitvoe ring van de deltawerken heeft deze nieuwe haven grote bete kenis. De burgemeester van Bergen op Zoom, ir. L. A. H. Peters, die na de autoriteiten te hebben ver welkomd een historisch overzicht gaf van zijn stad, die door haar ligging aan de Oosterschelde door de eeuwen heen aan het water gebonden is geweest, wees erop dat door medewerking van rijk en provinice tenslotte deze haven tot stand is gekomen. Veilig en modern De commissaris van de konin gin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, zei onder meer dat de belangen van deze haven ver der reiken dan Bergen op Zoom, verder dan westelijk Brabant en verder ook dan Noord-Brabant. Hij zag de haven als een „veili ge moderne kortsluiting met de Europese binnenvaart op moder ne schaal", maar niet alleen met de binnenvaart. De haven is ook een nieuwe deur voor Bergen op Zoom naar de zee. Hij bracht dank aan de rege ring voor haar steun, maar hij wees er tevens op dat er nog veel te doen blijft aan het uit bouwen van de verbindingen te land: de oost-westverbinding Korteven-Tilburg, die reeds in eerste rangorde van urgentie is geplaatst en de noord-zuidver binding rijksweg 17, die zijn vol tooiing nadert. Van deze plaats wilde spreker aan de minister van verkeer vragen om de Zoom- weg niet te laten ophouden in de polder van Dinteloord en deze daar te laten doodlopen, doch deze vóór 1970 door te trekken tot de eerstvolgende rijksweg kruising. Welvaart aantrekken Zich tot Bergen op Zoom richtend wenste hij de stad toe, dat ze zich „vroom zal houden", maar nu niet om de Spaanse schare of de Spaanse invloed te stuiten, maar om de welvaart van de zeehaven en de binnen vaart naar West-Brabant toe te trekken. De oude glorie van Ber gen op Zoom en Brabants nieuwe westen bieden 'daartoe een goede kans. Hierna gingen de autoriteiten aan boord van Hr. Ms. „Alblas" en voeren zij uit de sluis de nieuwe haven binnen. Na de plechtigheid recipieerde het gemeentebestuur in het stad huis. PRINSELIJKE GIFT VOOR HET RODE KRUIS Z. K. H. Prins Brnhard heeft de zer dagen de heer H. W. Berg, collectant van het Nederlandse Rode Kruis op het paleis te Soestdijk ontvangen om zijn bij drage te geven aan de jaarlijkse Rode-Kruis collecte. Duizenden jeugdige Am sterdammers hebben zich vrij dagmiddag uren staan ver dringen achter de dubbele poiitie-afzetting rond het Doelenhotel, waar omstreeks twee uur de Beatles arriveer den. De ongeveer 50 politie mannen onder leiding van commissaris landman waren de situatie- volledig meester en iedere poging van de Beatlefans om de afzetting te doorbreken werd met succes de kop ingedrukt. De fans moesten zich beperken tot het aanheffen van spreekkoren: „BeatlesBeatles". De tienersterrén betrokken na aankomst in het hotel di- reet hun drie kamers en twee suites aan de achterkant van het hotel. De fans renden toen ook allemaal naar die zijde in de hoop hun sterren op de balkons te zien. De rijkspolitie te water was hier aanwezig met drie vaartuigen om te voorkomen dat de jeugdige Amsterdammers in hun enthousiasme het water zouden overzwemmen. Boven- zieh in het hotel ■po'itieversterking n voor eventuele - BUNGALOWS OP PALEN - Er bestaat de mogelijkheid dat binnen niet al te lange tijd, be gonnen zal worden met de eerste seriebouw in Nederland van hui zen (bungalows) op palen. Op de tekentafel van de architect C. Jacobs uit het Noordbrabantse Cuyck ligt het gereedgekomen be stek van een plan, dat volledig is gebaseerd op de Scheveningse pier en op de in de tropen nog veelvuldig voorkomende paal woningen. De heer Jacobs werkt al sinds 1961 aan zijn project en hij doet dat in samenwerking met de heer M. Steffers, directeur van een bouwbedrijf in Apeldoorn. Volgens de plannenmakers is het de be doeling dat de Nederlandse paalwoningen zullen verrijzen in de Nederlandse merengebieden. (Loosdrecht, Vinkeveen en Fries land.) Later wellicht ook langs de oude kust aan het IJsselmeer, bijv. in de buurt van Harderwijk. De twee heren noemen het plan voor Nederlandse begrippen revolutionair en ze zijn er voorlopig van overtuigd dat het geheel een geslaagde (commerciële) onder neming zal kunnen worden, vooral ook omdat het project kfj ver schillende voor de realisering ervan belangrijke instanties niet af wijzend is ontvangen. Bovendien zou een vrij groot aantal aspi rantkopers afkomstig uit de meer kapitaalkrachtige kringen financieel interesse hebben getoond. Het -Éfl^Biiiotel is het oud- ste hofeBaË) Amsterdam. Het is een »)|flBrische plaats om dat R^juHgtidt hier destijds zijn N^t^nmcht schilderde. In een bedden, bestemd voor de Beatles, sliepen ook eens de Belgische prins Al- bert en mrs. Roosevelt. De 19-jarige Chris Ooster- hoff uit Den Haag heeft de Beatles verrast met een zestig kilo wegend tableau, uitge voerd in imitatie Delfts blauw met de afbeeldingen van de Beatles. STAPELS TELEGRAMMEN Het Doelenhotel heeft in zijn eeuwenlange bestaan nimmer zo in het brandpunt der belangstelling gestaan als nu tijdens het bezoek van de vier tienersterren uit Liver pool. Ook toen de Beatles in hun luxe appartementen probeer den een beetje tot -rust te ko men, bleven de fans buiten in de stromende regen om hun sterren roepen. Ondertussen werd het Doelenhotel over stroomd met telefoontjes uit alle delen van het land. Ook werden er stapels tele grammen en brieven van Ne derlandse „aanhangers" bij het Doelenhotel afgeleverd. Toen de Beatles om kwart voor vier het hotel verlieten op weg naar de televisie-stu dio, kwam de politie voor een tweede vuurproef te staan, maar ook nu bleef Herman dad dank zij de dubbele rijen hekken en 12 paarden ruim schoots de baas. Pas daarna keerde de rust rond het Doe lenhotel (tijdelijk) terug. „De Rode Ster", het blad van het Russische ministerie van defensie, heeft de Britse lucht machtattaché in Moskou entwee Amerikaanse adjunct-luchtmacht- attaché's vrijdag beschuldigd van spionage. Het blad zegt, dat de drie mannen heimelijk en „in strijd met de voorschriften" een militair terrein hadden betreden. De beschuldigden zijn de Britse commodore A. N. Davis en de Amerikanen luitenant-kolonel E. Zvetina. Het blad zegt verder, dat de drie Amerikaanse attaché's en de Britse officier, die volgens de V. S. en Engeland op 25 maart in Odessa door de Russen met verdovende middelen „behan deld" zijn, toen in feite dronken waren. RAKETBASIS Het blad gaf een gedetailleer de beschrijving van de tocht, die commodore Davis, kolonel Smith AXEL Geboren; 4 mei. Jan Pieter, z. van Reinier Jan Boeije en Hen- drika Goulooze; Milko Alfonsina Andreas, z. van Michiel van Hese en Mathilda Suzanna de Rijcke. 8 mei. Jan Johannes, z. van Anthonie Adriaan van de Velde en Janna Elizabeth Kotvis. 12 mei. Anja Sarina, d. van Adri aan Koole en Jozina Janna Smies. 13 mei. Menno Jan, z. van Jan Janssen en Annemarie Johanna Schroder. 15 mei. Jo hanna Dingetje, d. van Dingenus Jan de Pooter en Dina de Bokx. 17 mei. Martha, d. van Willy Ro gier Catharina de Loos en Anna Catharina van den Bos. 18 mei. Maatje Willemina, d, van Marti- nus Jozias de Kraker en Poulina Maria de Pooter. 31 mei. Jozina, d. van Jacobus Sinke en Johanna de Bat. Huwelijks-aangiften: 20 mei. Theodorus Gijsbertus Lambert, 28 j„ jm., won te Vogelwaarde, en Maria Cornelia Colleta Hende- riks, 22 j„ jd. 21 mgi. Jan Adolf van Arentha's, 25 j., jm., en Su zanna van Langevelde, 19 j„ jd. 22 mei. Reinder Bakker, 60 j„ geh. gew., en Martha van Alten, 59 j., jd. 11 jm. Huwelijks-voltrekkingen: mei. Adrianus van Ooij, 31 j won. te Zürich. (Zw.l, en Elisa beth Cornelia Ortelee, 26 j., jd. 20 mei. Andreas Alouisius van Mieghem, 31 j., jm., won. te Hontenisse, en Agnes Emma José Maas, 24 j., jd. Overleden: 12 mei. Xsedorus Johannes van den Bergen, 69 j., geh. gew. met Maria Elisabeth van Damme. 20 mei. M-artinus Verplanke, 49 j., geh. gew. met Neeltje de Feijter. 21 mei. Ca- millus Maria de Gronckel, 76 j., geh. met Martha Angelina Schal- kens. HOEK Geboren; 27 mei. Janneke Ma ria, d. van Jacobus G. de Bokx en Cornelia de Bok. Huwelijks-aangifte: 6 mei. Tommy Cor Bondewel, 22 j., jm., won. te Terneuzen, en Janna Ebrina Maria Dieleman, 19 j„ jd. Huwelijksvoltrekking: 29 mei. Tommy Cor Bondewel, 22 j., jm., won. te Terneuzen, en Janna Ebrina Maria Dieleman, 19 j., jd. Overleden: Geen. en kapitein Zvetina in maart in het gebied ten zuiden van Mos kou hebben gemaakt. De drie hadden met grote snelheid in een Russische wagen, die eigendom van de Britse ambassade was, in dit gebied rondgereden. Toen zij in de buurt van militaire instal laties waren gekomen, waren zij veel langzamer gaan rijden om een en ander goed *te kunnen zien. Speciale aandacht hadden zij gehad voor een raketbasis, een vliegveld en een chemische fabriek. Bij de raketbasis waren zij drie kwartier gebleven. Zij hadden fototoestellen in de hand. De Russische autoriteiten ver boden de drie officieren later buiten Moskou te reizen. Dit ver bod gold voor 90 dagen. De Brit ten en Amerikanen reageerden hierop met soortgelijke maat regelen. De Russische lucht machtattaché in Londen mocht 90 dagen lang niet buiten Lon den komen en de Russische atta ché's in Washington kregen reis beperkingen opgelegd. „WOEDENDE" BURGERS De „Rode Ster" zegt verder, dat de drie in Toela door een gat in een hek om een park kropen en zo op een verboden strook grond bij een vliegveld kwamen. Hier werden zij aangehouden door militairen, die te hulp wa ren geroepen door „woedende" bewoners uit de omgeving. Deze Russische burgers probeerden later de drie attaché's een ver klaring te laten tekenen die ter plaatse was opgesteld en waarin de drié van onwettig optreden werden beschudigd. Commodore Davis verloor zijn geduld en pro beerde het papier te grijpen en te verscheuren. SAS VAN GENT Geboren: 2 mei. Cynthia M. C., d. v. R. W. Fermont—Neyt. 6 mei. Saskia R., d. v. R. Goet- halsMaas. 7 mei. Plenricus G. P. M.. z. van A. J. M. Rombouts Loijmans. 16 mei. Patrick L., z. van W. L. T. de la Ruelle—de Meij. 17 mei. Patrick L. C„ z. van H. A. de Letterde Roo. Geboren te Terneuzen, won. te Sas van 'Gent: 24 mei. Jurgen R. R„ z- van W. J. van Hootegem—Neyt. Huwelijks-voltrekking'Willem C. L. Andriessen, 20 j„ en Wally H. M. Snoeck, 20 j. Overleden; Johanna M. Sehef- ïer, 56 j„ ongeh. Het blad meent dat de Russi sche regering met het volste recht streng tegen de drie atta ché's had kunnen optreden. Zij had hun echter alleen een reis verbod opgelegd. Volgens het blad deden dergelijke incidenten zich steeds voor als Amerikaan se attaché's in de Sowjet-Unie reisden. Vaak werden ze op heterdaad betrapt door Russi sche burgers, maar de V. S. re ageerden hier altijd op met „hui chelachtige" protesten. „Geheime agenten van de im perialistische landen zouden ech ter nooit de kans krijgen om vrij hun smerig werk in de Sowjet- Unie is verrichten. Integendeel, elke dag zouden hun kansen kleiner worden", zo besluit „Ro de Ster". ENGELSE TEGENSPRAAK Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de beschul digingen van spionage in de „Ro de Ster" „geheel ongegrond" ge noemd. Uit laboratoriumonder zoek was gebleken dat de vier officieren met een barbituraat waren verdoofd en daarna had Engeland bij de Sowjet-Unie een protest ingediend. „Wij betreu ren het dat deze zaak wordt op gerakeld", zei èen woordvoerder van het ministerie. Volgens diplomatieke kringen, heeft de Sowjetrussische rege ring het Britse protest vorige week afgewezen. De Amerikaanse ambassade in Moskou noemde de beschuldi ging van dronkenschap „be lachelijk" en de andere bewerin gen „vreemd". SAS VAN GENT Ingekomen: M. L. de Pauw de Paauw, Bernhardstr. 16, van IJzendijke; R. T. van Groenen- broeck en echtg., Westkade 29, van Philippine; H. C. Heuvelink en gezin, Sportkade 3, van Warnsveld; J. J. Eggermont en gezin, Westdam 24, van Terneu zen; C. M. Schmidt, Westkade 73, van Zeist; R. A. GiellyDanger en gezin, Westkade 44, van Frankrijk; C. M. de Groffde Buck, Westkade 31, van Terneu zen en P. M. Verburg en gezin, Malotauxstr. 13, van Goes. Vertrokken: R. J. Ryckaert en gezin, Westkade 47, naar Zel- zaet (B.); M. W. Miggelbrink, Beatrixstr. 23, naar Bergb; J. Hobo, Canisvlietstr., naar Bel- lingwolde; A. A. van der Stoep en echtg., Oostkade 15, naar Klaaswaal; L. F. Goethals, Poel dijk 13, naar België; M. A. C. Buijsse, Julianastr. 32, naar As senede (B.) en W. G. Tak, Poel- str. 20, naar België. EEN PIER Als tezijnertijd inderdaad mocht blijken dat het optimisme van de twee heren gerechtvaardigd is geweest, dan zullen de eerste Nederlandse paalwoningen vermoedelijk volgens de thans bijna uitgewerkte methode worden gebouwd. Van de oever van een voor de bouw van paalwoningen geschikt geacht meer wordt een pier aangelegd. Men is er bij uitgegaan van de Scheveningse pier en deze zal ook als zodanig model staan. Deze pier verrijst enige meters boven het wateroppervlak en zal alle eigenschappen bezit ten van een gewone straat in stad of dorp. Aan weerszijden van deze straat worden op eilandjes twaalf luxe-bungalows gebouwd, met ieder een eigen garage. De pier kan van de oever worden aan gesloten op het wegennet, zodat de bewoners van de paalwoningen niet zijn geïsoleerd. 85.000 Onder ieder huis wordt een steiger aangelegd, waardoor men zijn huis ook per boot kan bereiken. De ontwerpers hebben be rekend dat de bungalows ongeveer 85.000 per stuk zullen kosten. Daarbij is dan inbegrepen de aanleg van de pier, waarmee onge veer drie ton zal zijn gemoeid. (Deze berekeningen werden in 1963 gemaakt, zodat het aan te nemen is dat de prijs per bungalow aanzienlijk zal stijgen.) Omdat de bungalows boven het water worden gebouwd, hoeft geen rekening te worden gehouden met de aankoop van grond. De eigenaars zullen wellicht aan de gemeente een bedrag van enige honderden guldens per jaar moeten betalen als pachtprijs van het wateroppervlak. De huizen zullen alleen te koop zijn. 68. Toen Aram haastig de trap af ging, drukte zijn gezicht zijn gekweldheid uit. In de verte hoor de hij een deur dichtslaan. Gah- moir verliet het huis waar hij zo veel angst had gezaaid, en twijfel, met zijn geheimzinnige vermogens. Ambrosius had gelijk, zei de avon turier tot zichzelf. „Zou deze obscure magiër werkelijk in ver binding staan met Morghan, die hij er hoe langen hoe meer van verdacht een duivelse oplichter te zijn, onder het mom van „admini strateur van graaf Alvyyn". Tal loze vragen kwelden z'n geest. Maar de beweegreden van Silvia kwelde hem nog meer. Snel hief het meisje haar hoofd op, toen zij hem hoorde. Haar fijne gezichtje was doodsbleek. „Ik weet wat gij wilt zeggen, heer!" zei ze zacht, toen hij naderbij kwam. „Maar woorden dienen nergens meer toe'. Nu ken ik mijn plicht. Morgenochtend zal het huwelijk tussen meneer Morghan- en mij plaats vinden." „En dat alleen maar omdat die kwakzalver Gahmoir het nuttig acht'. Wat heeft uw huwelijk met de gezondheid van uw vader te maken?" zei hij bitter. „Gahmoir is een astroloog! Hij weet dingen waarvan u en ik nog nooit hebben horen spreken! Hij heeft bewezen in staat te zijn mijn vader te genezen!" Ineens balde zij haar kleine vuisten. Wilt ge dan niet begrijpen dat ik alles zal doen, alles! om m'n vader te ge nezen van zijn vreemde ziekte!" „Ik begrijp het zeer goed en ik acht u daarom." Aram, nam-haan hand in de zijne. „Maar ik ben be zorgd'. Morghan is een schurk! Wat zal er met u gebeuren als 'n lage ziel als de zijne „Als ik me niet vergis doet ge me de eer aan om over mij te spreken, heer," zei een spottende stem achter hem. Met een ruk draaide Aram zich om en keek strak naar het ma gere gezicht van Morghan die ge luidloos was binnengekomen. 1 Blijkens een publikatie 1 in de staatscourant van 5 jj juni 1964 is de prijzenbe- 1 schiking witwasserij-indus- S trie 1963 gewijzigd. I Deze wijziging houdt in, dat de witwasserijen op 1 hun prijzen van 2 januari a 1963 een toeslag mogen 1 leggen van 8 in plaats S van 4 zoals tot dusver. 1 De minister heeft deze ver- 1 hoging van de toeslag toe- M gestaan met het oog op de 1 consequenties van de in- voering van het minimum- Ij loon per 1 april 1964 op de I financiële positie van de 1 ondernemingen uit deze 1 bedrijfstak. ■IfflllMMIM

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7