PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN PUROL'tS»^*® Amerika zal Noord- Vietnam niet aanvallen Voor de zondag Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 6 junt 1964 Terneuzen Axel Biervliet Breskens IJzendijke Zaamslag blijft altijd nieuw APRIL RECORDMAAND VOOR DE WONINGBOUW (8112) Binnenschip voor Willemstad gezonken DE CONFERENTIE Q¥ER LAOS De Amerikaanse politiek in Zuid-Oost-Azië Aanvoerlijnen buiten schot '(Adv.y SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand mei. ZEEVAART Totaal geschut op- afvaart: b.r.t. 650 656.024 Gelost of geladen te: b.r.t. Terneuzen 70 75.612 Terneuzen Rede 4 41.549 Sluiskil 10 21.533 Sas van Gent 9 4.824 BINNENVAART Totaal geschut op- afvaart: Ton 4618 2.001.210 Gelost of geladen te: Ton Terneuzen 430 189.544 Terneuzen Rede 202 40.140 Sluiskil 264 167.739 Axel-Sassing 25 6.675 Sas van Gent 202 72.546 WIJ WETEN.' Wij weten dat deze mens een zondaar is. Johannes 9 24 Het wordt de blindgeborene niet gemakkelijk gemaakt Christus- ere te geven. Hij moet daarin tegen het formidabele en zekere weten van het Sanhedrin en de Farizeeën, ja van heel de joodse gemeenschap, optornen. De joodse gemeenschap was de wereld van „het geleide weten". Zoals de over- p'riesters en schriftgeleerden dach ten, zo moest iedereen denken. Zij presenteren aan deze man hun weten als door God gesanctioneerd. „Geeft God de eer wij weten." Het is een belachelijke combinatie. Hun „weten" beslist, hoe de ere Gods er moet uitzien. Voor die man, die voor het eerst van zijn leven de dragers van deze waan in hun harde gezichten zag, was dit grimmige ernst. Op hgt moment dat hij Christus de ere moet geven, wordt hij onder de zware druk van het machtige we ten der mensen gezet. Achter dat „weten" staat de heilige tempel, staat de officiële godsdienstigheid van Jeruzalem, zwiept ook de zweep van de inquisitie, die een ieder mens, die het anders „weet" dan wü het weten, met de ban be dreigt. „De joden waren reeds overeengekomen, dat, indien iemand mocht belijden dat hij de Christus was, hij uit de synagoge zou worden gebannen." De ouders zijn voor de macht van het „wij weten" bezweken. Maar de zoon houdt kordaat en pittig stand. De ere, waarmede hij Christus eert, mag dan niet groot van woorden zijn, ze is wel groot van moed. Kijk die armzalige stumper, die zijn hele leven niets anders gedaan heeft dan zijn hand ophouden, eens aan! Hij waagt het, tegenover het „wij weten" van al die hoge heren en heel die hei lige stad zijn: „ik weet niet" te plaatsen. Hij gaat geen centimeter opzij. „Of hij een zondaar is, weet ik niet." ONDERWIJZERSEXAMEN Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagden voor het onderwijzersexamen (2e leer- kring) de heren C. Dingemanse en E. J. Elve te Terneuzen; H. Cornells te IJzendijke; T. P. Bril te Breskens; J. Ie Grand te Oostburg en J. J. A. Faas te Biervliet. Verkeersongevallen aan de lopende band. Te kwart over drie had op het nieuwe gedeelte van de weg Ter neuzen—Sluiskil Westzijde een aanrijding plaats tussen twee auto's. In de richting Sluiskil reed mevr. C. van H., wonende te Sluiskil. Toen zij de bocht naar de oude kanaalweg was gena derd en naar links stuurde, kwam uit het andere, nog niet voor het verkeer opengestelde, gedeelte van de nieuwe kanaalweg een auto gereden, bestuurd door de heer P. B. uit Joure, Bij de daarop volgende botsing werden beide auto's zwaar be schadigd. Omstreeks half vier had op het kruispunt Van Steenbergen laan—AxelsestraatVerlengde Van Steenbergenlaan een aanrij ding plaats. De heer M. E. P. uit Dor drecht, die met de door hem be stuurde auto uit de Van Steen bergenlaan kwam gereden en naar links de Axelsestraat wilde oprijden, had op dit kruispunt enige tijd stilgestaan om een groepje wielrijders voorrang te verlenen, waarna hij zijn auto weer startte en ongeveer 1 meter de voorrangsweg opreed. Op dat moment naderde uit zuidelij ke richting een auto bestuurd door de heer J. J. J. v. d. G. dit kruispunt. Bij het bemerken van de andere auto remde de heer v. d. G. zeer krachtig doch kon niet voorkomen dat beide auto's tegen elkaar botsten. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Te kwart voor vijf reed de heer A A. v. d. V. uit Terneuzen met zijn auto over de Schoolweg in de richting van de brug toen on geveer ter hoogte van de kleu terschool een jongetje van onge veer 6 jaar plotseling de rijweg overstak. Door het sterk remmen week de auto op het enigszins gladde wegdek naar rechts uit en reed vervolgens een eind de dijk op. Het knaapje werd gelukkig niet door de auto gegrepen. De korpschef van de gemeen tepolitie verzoekt degenen die hiervan getuige waren zich op het bureau van politie te willen melden. Schippersvrouw te water. Gistermorgen te ongeveer 10 uur had de echtgenote van de OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK ZONDAG 7 JUNI 1964 ixel: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (2.30 uur Bed. H. Doop.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulfet: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 9 uur Eerw. Heer H. 3. Begeer. Sas van Gent: 10.30 uur Eerw. Heer H. J. Begeer. Sluiskil: 10 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. 2 uur bevestiging en Intrede van Ds. Ruis. Terneuzen: Kerk Noordstr.: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. Doop). 7 uur Ds. J. Scholten. Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. J. A. Poelman. Zaamslag: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. 7 uur Ds. Ph. M, Becht. Othene: 7 uur Ds. E. Gramsbergen. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. i Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman, van Klundert. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. W. Ophoff. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. R. Wiskerke, van Middelburg. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Zoute Spui: 10 uur en 14.30 uur Ds. M. Brandes, van Meppel. (14.30 uur voorbereiding Heilig Avondmaal.) CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 2.30 uur lees- dienst. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. Axel; lihupr en 2.30 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANGELIE. GEM. (Filadelfia kapel) Terneuzen: 10 uur samenkomst. 8.30 uur n.m. bidstond. Iedere donderdagavond om 8 uur sa menkomst. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst; 7.30 uur Verlossings- samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. NEDERLANDSE PROTESTANTENBOND Terneuzen: Ds. S. A. Vis, van Aar denburg. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 5.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H, H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H, Missen. WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN ZONDAG 7 JUNI 1964 Aardenburg: 10.30 uur Ds. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. van Lyn- den, van Gent. Breskens: Geen opgave. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong, van Mijnsheerenland. Hoofdplaat: 2 uur Eerw. Heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. Joh. Bre- zet. Oostburg: Geen opgave. Retranchement: 9.30 uur de heer wika A. J. Dales. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bed. H. Doop.) St. Anna ter Muiden: Geen opgave. St. Kruis: 9 uur Ds. Blom. Sluis: Geen opgave. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 11 uur Ds. L. Spaans, van Breskens. Zuidzande: 10.30 uur Ds. Joh. Bre- zet. Belgische schipper Van E'. van het motorschip „Betty", liggende aan de loskade bij de Nederland se Ballast Maatschappij in het kanaal van TerneuzenGent, het ongeluk, bij het vastmaken van een draad achterover in het wa ter te vallen. Zij wist zich geluk kig aan het anker vast te grijpen en nadat zij ongeveer 5 minuten in het water had gelegen slaagde men er in haar weer op het droge te brengen. Toen de politie, die van het ongeval op de hoogte was ge steld, met een zuurstofapparaat ter plaatse arriveerde, behoefde deze geen bijstand meer te ver lenen. Aktie blindengeleidehond. Door verkoop van foto's van oud-Terneuzen werd hier ter plaatse in 1% jaar tijd ƒ400 winst gemaakt voor aankoop van een blindegeleidehond voor één persoon in Zeeland. Prijzen voor jeugdnatuur wachters. De jury die de ingezonden teke ningen voor de wedstrijd, uitge schreven door de Terneuzense Jeugdnatuurwacht, moest beoor delen heeft vele uren werk ge had om de meer dan 300 dikwijls heel mooie en soms geestige tekeningen van de inzendertjes te beoordelen. Het was geen een voudige opgave om de beste er uit te halen. In feite zouden er veel meer voor een prijs in aan merking komen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur met deze tekeningen een tentoon stelling te organiseren. Ouders en verdere belangstellenden kun nen dan zien hoe het kind de natuur bekijkt en dat is soms buitengewoon verrassend. Hier volgt de uitslag: Chr. school te Driewegen. Klasse 5: le pr. D. Donze, 2e pr. Sj. Bareman, 3e pr. A. Ver- planke, 4e pr. G. Fieret. Klasse 6: le pr. T. de Bokx, 2e pr. J. de Jonge, 3e pr. P. Zegers, 4e pr. D. de Pooter. Chr. school Leeuwenlaan. Klasse 5: le pr. P. Drenth, 2e pr. F. Hovestadt, 3e pr. J. Kruijs- se, 4e pr. H. van Leeuwen. Klas se 6: le pr. S. Allaart, 2e pr. J. Koster, 3e pr. D. Geense, 4e pr. A. de Blaeij. Chr. Nationale school te Sluis kil. Klasse 5: le pr. K. van Hoeve, 2e pr. W. van Ham, 3e pr. L. Verhelst, 4e pr. J. de Putter. Klasse 6: le pr. M. Hamelink, 2e pr. W. de Feijter, 3e pr. C. de Pooter, 4e pr. P. Klaassen. Hervormde school. Klasse 5: le pr. J. Lensen, 2e pr. C. Berrevoets, 3e pr. L. Die- leman, 4e pr. F. Rottier. Klasse 6: le pr. I. de Graaf, 2e pr. G. M. de Vriend, 3e pr. M. Bol, 4e pr. P. van Eijk. 4 R.K. Jongensschool. Klasse 5: le pr. R. Heijens, 2e pr. R. Paulusse, 3e pr. H. Kneg- tel, 4e pr. H. van der Meer. Klas se 6: le pr. P. Haersen, 2e pr. P. Andriessen, 3e pr. E. Verstrae- ten, 4e pr. A. Galle. R.K. Meisjesschool. Klasse 5: le pr. M. de Waal, 2e pr. M. Martens, 3e pr. M. Man- nens, 4e pr. N. de Meijer. Klasse 6: le pr. A. Loof, 2e pr. S. van Dinteren, 3e pr. P. Pieters, 4e pr. R. van Pienbroek. R.K. School te Sluiskil. Klasse 5: le pr. A.' Wauters, 2e pr. L. van Straten, 3e pr. E. var. Hecke, 4e pr. J. Schelfaut. Klas se 6: le pr. R. Verhoeven, 2e pr. F. Bouchaut, 3e pr. B. de Waal, 4e pr. S. van Nispen. Openbare Schippersschool. le pr. M. Heida, 2e pr. D. de Jonge, 3e pr. J. van der Laan. Openbare school „De Vrije Vlucht", Sluiskil. Klasse 5: le pr. C. de Meijer, 2e pr. G. Federman, 3e pr. N. v. d. Sluijs, 4e pr. W. de Bruijn. Klasse 6: le pr. R. de Visser, 2e pr. E. de Caluwé, 3e pr. Sj. van Doeselaar, 4e pr. D. Baks. Openbare „Zonneschool". Klasse 5: le pr. J. Calbo, 2e pr. R. Grootjans, 3e pr. P. Hamelink, 4e pr. E. Verduin. Klasse 6: le pr. H. de Fouw, 2e pr. J. de Zeeuw, 3e pr. W. Jonker, 4e pr. J. Meijer. Openbare „Zuidlandschool". Klasse 5: le pr. F. van den Berg, 2e pr. J. de Klerk, 3e pr. N. Bijl, 4e pr. N. Faas. Klasse 6: le pr. E, Schoof, 2e pr. Y. van Vugt, 3e pr. M. Vermeulen, 4e pr. B. van Doorn. De hoofdprijswinnaars zijn vet gedrukt. Kinderpostzegel-reis naar Limburg. Op 5 december 1963 kwamen mevr. Van Dijke—van Dijk en mevr. Van de BosseMeijer de leerlingen van de vijfde k'asse der openbare school als St. Nico- laasverrassing mededelen, dat hun door de verkoop van kinder postzegels een treinreis naar Limburg ten deel was gevallen. Donderdagmorgen om zes uur was het dan zo ver, dat deze reis een aanvang kon nemen. Toen startten 35 leerlingen niet het onderwijzend personeel per extra bus via Perkpolder naar Kruinin- gen-station, waar om half acht De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVITA TERNEUZEN Axelsestraat 68 de kindertrein naar Valkenburg vertrok. Te 10.30 uur arriveerden zij daar. Met de kabelbaan lieten allen zich naar boven voeren. Het volgende bezoek gold de g»meentegrot, waar zij door een gids werden rondgeleid. In de speeltuin bij het natuurbad was daarna volop gelegenheid wat te nuttigen. Om drie uur begon een bus tocht door Zuid-Limburg met een goede gids, die een duidelijke uiteenzetting gaf van wat er al lemaal te beleven viel. Er werd o.m. een bezoek gebracht aan de Vaalserberg en het drielanden punt. Vervolgens voerde de tocht langs het Vijlerbosch terug naar Valkenburg-station. Hier werd om 17.15 uur de terugreis aan vaard. Rond 21.15 uur waren de reizi gers weer terug in Axel. Het was een lange vermoeien de dag geweest voor de kinde ren, maar. stellig zullen ze nog vaak aan deze prachtige reis te rugdenken. Gouden priesterjubileum Pastoor E. Burm van Biervliet viert vandaag een zeldzaam jubi leum. Hij zal dan n.l. 50 jaar priester zijn, waarvan hij 31 jaar als pastoor te Biervliet door bracht. Pastoor Burm, die 76 jaar is, is zowel bij katholieken als niet- katholieken om zijn humane levenshouding geliefd. Zijn moedige houding tijdens de beschieting van Biervliet en zijn zorg voor de zieken kort na de bevrijding heeft in de ge hele gemeente bewondering ge wekt. Onder de dagenlang durende beschieting was hij het, die inzag dat de slachtoffers niet steeds konden blijven liggen. Hij orga niseerde de begrafenissen en richtte een noodziekenhuis in, in de school. Bijzonder moedig gaf hij toen een voorbeeld en ver kreeg van enkele mensen veel medewerking. Hedenmorgen om tien uur wordt met assistentie van enkele uit Biervliet afkomstige geestelij ken een feestelijke hoogmis op gedragen. Na de mis zal er een grote re ceptie zijn, waar het cadeau van zijn parochie zal worden aange boden. i We zijn ervan overtuigd dat pastoor Burm niet aan belang stelling van de gehele gemeente zal ontbreken. Nieuwe toonzaal van de gasmaatschappij Zeevlam geopend. Voor de officiële opening van de toonzaal van de N.V. Zeevlam, gevestigd te Sluis, aan de. West- iandstraat te Breskens was vrij dagnamiddag veel belangstel ling. Aanwezig waren o.m. bur gemeesters J. A. Eekhout van Breskens; J. M. van Berekel uit Aardenburg; P. F. van Hoote- gem van Sluis; de gemeente secretaris van Nieuwvliet de heer D. Dekker, benevens wethouders van de gemeenten Groede en Nieuwvliet. De directeur van het gasbedrijf, de heer A. Jacobs uit Brugge, sprak een begroetingswoord tot de vele genodigden. De N.V. Zee vlam, zo verzekerde de directeur, is blij op deze bescheiden wijze een toonzaal te Breskens te kun nen openen. Zij is besteed om de klant te laten zien, wat men met gas en de diverse apparaten kan doen. Het eerste doel van de toonzaal is voorlichting in de meest uitgebreide zin te geven over de voordelen die het gebruik van gas aan de consument biedt. Het gaat niet alleen om het aan de man brengen van gastoestel- len en kookapparaten, doch voor al om de diverse mogelijkheden die er zijn voor het koken en verwarmen met> gas. Want, zo vervolgde de heer Jacobs, we verwachten veel van het gas in de toekomst. Het toekomstige gebruik van aardgas in deze streek moet worden voorbereid. Met de voorbereiding zijn we voor het bestaande reeds begonnen, zodat we met de omschakeling gereed zijn, als het aardgas ook in W. Zeeuws-Vlaanderen komt. Dit vraagt van de gasmaatschap pij Zeevlam enorme investerin gen. Een verminderde prijs werd ondanks vele prijsverhogingen reeds enkele maanden geleden ingevoerd. Hoe de komst van het aardgas naar deze streek geregeld zal worden, is nog niet bekend. Er zijn enkele mogelijkheden waar van de eerste is een buisleiding via Antwerpen en een tweede mogelijkheid een buisleiding on der de Westerschelde. De directie van N.V. Zeevlam tracht dit alles op te lossen in nauwe samenwerking met ge meenten en provinciaal bestuur. We zullen, aldus de directeur, ons best doen de beste manier uit te zoeken waarop we dit ge west kunnen dienen. De tweede spreker was de bur gemeester van Breskens die na mens het gemeentebestuur zijn dank uitsprak voor de uitnodi ging bij de opening van de toon zaal. De burgemeester legde de nadruk op het gebruik van gas voor de verwarming van grote gebouwen. Hij vertelde dat het nieuwe gemeentehuis straks een gasverwarming zal hebben, die slechts weinig veranderd zal be- hoven te worden voor de om schakeling naar aardgas. De mens moet meer gasminded ge maakt worden, vond burgemees ter Eekhout, daar men de voor delen die gas voor verwarming en kookdoeleinden biedt, niet volledig kent. Er moet baanbrekend werk gedaan worden, omdat gas vele economische mogelijkheden heeft. De burgemeester sprak de wens uit, dat de gasmaatschappij er in slagen zal het gasverbruik op te voeren. Architect P. C. J. Loonen be sprak de mogelijkheid door het gebruik van gas een betere bouw te bevorderen o.a. door het vroegtijdig aanbrengen van gas verwarming. De heer Jacobs sprak nog een kort dankwoord, waarna een uitgebreide receptie werd gehouden. De toonzaal is een juweeltje geworden. De nieuwste en meest moderne ap paraten, kooktoestellen, gaska chels, gasfornuizen, geijsers etc. worden getoond, waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op de voorlichting om voor iedere wo ning en ieder gezin aangepast aan de omstandigheden een zo goed mogelijke oplossing voor het kook- en verwarmingspro bleem vast te stellen. Tijdens een onderhoud deelde de directie mee, dat het mogelijk is het gasnet, dat thans slechts te Breskens, Groede, Nieuwvliet, Sluis en Aardenburg en Oost burg ligt, in de toekomst uit te breiden. Men is reeds admini stratief en technisch bezig met voorbereidende besprekingen. Verkeersongeval Gistermiddag te 3 uur reed dokter J. W. J. uit Groede met zijn auto op de provinciale weg IJzendijkeSchoondijke in de richting van Schoondijke. Toen hij ter hoogte van de Zevenhof- stedenstraat kwam, slipte zijn auto in de bocht van deze weg. Bij het corrigeren van de slip partij kwam uit de richting van Schoondijke een auto aangereden, welke bestuurd werd door kape laan G. uit Oostburg. Bij het zien van de tegenligger remde dokter J. zó hard, dat zijn auto over de kop sloeg en tegen de andere auto terechtkwam. Door de schok liep dokter J. lichte verwondingen op, terwijl kapelaan G. ter observatie naar het ziekenhuis te Oostburg werd vervoerd. Hier bleek dat ook zijn kwetsuren niet van ernstige aard waren. #jide auto's werden door de ing zwaar beschadigd. Bromster botste tegen gemeentehuis. De 17-jarige modinette Ria Kopmels mocht van een vriend diens brommer eens proberen. Met grote snelheid kwam ze uit de Koninginnestraat de Markt opgereden. Door de grote snel heid kon zij de bocht Markt Gouverneurstraat niet halen en botste tegen het gemeentehuis op. Een buitenkraan van de wa terleiding brak af en een ruit in de burgemeesterkamer sneuvel de. Dokter L. die voor zijn woning zat, zag het ongeluk gebeuren en was direct bij het slachtoffer. Ook dokter Lockefeer was vrij wel direct ter plaatse. In ernsti ge toestand is zij na eerste hulp per ambulancewagen naar net ziekenhuis te Oostburg overge bracht. Bejaardenreis naar Bokrijk. De reis met de bejaarden wordt gemaakt op dinsdag 23 juni naar het domein Bokrijk bij Hasselt in België. De tocht wordt gemaakt over Driest, Lier enz en terug via de autoweg HasseltAntwerpen. Het Astrid-park van dit do mein heeft mooie parken, vij vers, een rozentuin, hertenpark enz. Voorts is er een openlucht museum. Verdwijnende ambach ten als mandenvlechten enz. zijn daar te zien. Het hart van het openluchtmuseum wofdt ge vormd door een Kempisch dorp. Een autotreintje rijdt over het terrein om de bezoekers zoveel mogelijk te laten zien. Badinrichting. Gedurende de maand mei 1964 werden in de gemeentelijke bad inrichting te Zaamslag in totaal 904 baden genomen. „Het Zwaluwnest". Het bestuur van de chr. kleu terschool te Zaamslag had de gelegenheid opengesteld vóór 1 juni een naam op te geven voor de nieuwe kleuterschool die haar voltooiing nadert. Er kwamen vijftien inzendin gen binnen. Met algemene in stemming van het bestuur is de naam „Het Zwaluwnest" als de beste en de kernachtigste geko zen. Deze benaming was inge zonden door de heer J. W. Kusee, In april 1964 zijn volgens ge gevens van het bureau voor de statistiek 8112 woningen gereed gekomen (in april 1963: 6868 woningen). Dit is een hoger cyfer dan ooit in een overeen komstige maand werd bereikt. Het tot dusver hoogste cijfer voor april kwam voor in het jaar 1958, toen 7416 nieuwe woningen werden opgeleverd. Het aantal in aanbouw zijnde woningen steeg tot 142.062. Er werd een aanvang gemaakt met de bouw van 9244 woningen (in april 1963 met 10.311 wonin gen). In de eerste vier maanden van 1964 kwamen 26.212 woningen gereed tegen 13.595 in de over eenkomstige periode van 1963. Sedert juni 1945 zijn nu in to taal 1.119.839 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 116.347 zijn uitgevoerd in systeembouw. Het 582 ton metende binnen schip „Sancta Maria" uit Lith is vrijdagmiddag omstreeks vijf uur ter hoogte, van Willemstad op het Hollandsch Diep binnen enkele minuten gezonken. De schipper, tevens eigenaar, de heer J. G. Akkermans, die als enige aan boord van het scheep je was, kon zich tijdig in veilig heid stellen door over te stappen op de sleepboot „Lady". Het scheepje, dat met een la ding grint van Dordrecht naar Numansdorp voer, werd overval len door harde windstoten, die voorafgingen aan een onweers bui. De luiken waren goed ge sloten, maar toch kreeg het scheepje zoveel water over dat het binnen enkele minuten in de golven verdween. De kapitein van de „Lady", de heer J. R. Akkermans, een broer van de schipper van de „Sancta Maria", die het binnen schip (een Kempenaar) opduw de, zag het naderende gevaar en stoomde direct langszij. - Het scheepje ligt tegenover Willemstad in de vaargeul op 'n diepte van ongeveer tien meter. De Sowjet-Unie heeft volgens Tass het Poolse plan voor een voorbereidende conferentie van zes landen over Laos aanvaard. De Sowjetrussische regering stelt voor deze bijeenkomst „in de nabije toekomst" in Zwitserland te houden. Polen heeft onlangs dergelijke besprekingen voorgesteld tussen Engeland, de Sowjet-Unie, India, Canada, Polen en de leiders van de drie grote politieke partijen in de Laotiaanse coalitieregering. Engeland en de Sowjet-Unie zijn voorzitters van de conferentie van Genève van 5)62, waarbij werd overeengekomen Laos neu traal te maken. India, Canada en Polen zijn lid va nde internatio nale controlecommissie voor Laos. De aanvaarding van het Pool se voorstel door de Sowjet-Unie is donderdag meegedeeld aan de Britse ambassadeur, sir Hum phrey Trevelyan, tijdens een be spreking met Sergei Lapin, een Sowjetrussische onderminister van buitenlandse zaken. Tot nu toe had de Sowjet-Unie aange drongen op het opnieuw bijeen roepen van de 14-landenconfe- rentie van Genève. Engeland geeft de voorkeur aan overleg tussen de 14 landen in Vientiane, de hoofdstad van Laos. De Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken en landsver dediging, Rusk en McNamara, hebben president Johnson na het topoverleg in Honoloeloe, voor gesteld maatregelen te treffen om de strijd in Zuid-Vietnam tegen de communistische ver zetslieden krachtiger te doen voeren, zonder de vijandelijk heden naar Noord-Vietnam uit te breiden, aldus is donderdag avond te Washington van welin gelichte zijde vernomen. Dit houdt in dat de grondsla gen voor de strijd tegen de Zuid- vietnamese communistische Viet- cong ongewijzigd blijven. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat volgens Johnsons voornaamste burgerlijke en mili taire raadgevers de economische en militaire hulpverlening aan AUTO RIJDT ETALAGE IN AMSTERDAM BINNEN Een dode Donderdagmiddag heeft een per sonenwagen in de Leidsestraat bij de Keizersgracht een echt paar door de etalageruit van een modemagazijn gedrukt. De vrouw kwam hierbij om het le ven, de man werd gewond. Foto: De auto voor de winkel waarin grote ravage werd aan gericht. Zuid-Vietnam binnen de lijnen der huidige Amerikaanse politiek en strategie moet worden uitge breid. Jonhsons raadgevers menen dat onder de huidige omstandig heden niet moet worden overge gaan tot aanvallen op het com munistische Noord-Vietnam, dat de Vietcong steunt. Dit houdt in dat de Amerikanen de aan voerlijnen tussen Noord- en Zuid-Vietnam niet zullen aan vallen, terwijl ook de Noordviet- namese bases, van waaruit de Vietcong wordt bevoorraad, bui ten schot zullen blijven. De Amerikaanse burgerlijke en militaire leiders hebben bij het opstellen van dit advies rekening gehouden met de gevaren, die verbonden zouden zijn aan een uitbreiding van de oorlog naar Noord-Vietnam. Zij menen voorts dat de strijd tegen Vietcong in Zuid-Vietnam zelf moet worden gewonnen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2