^[I2Ë£L^E^fl^eêf^^^QÏÊêig!?rs-Chrlstêi'i'»^Qvr^w,ge y°orKeur aan PJt(INS>Ej De jeugd loopt ons uit de hand MEI van de week VOOR VROUW Die geniepige galbulten Het ideale gordijn gevonden? Vulpennen Een exclusief japonnetje ■v.vv.v.v. EEN OUDE HARTEKREET IN EEN HEEL NIEUW LICHT u K KUNT NIET ALLES WETEN SNEL ANTWOORD OP DE KLACHTEN ONTVET GEBAKKEN SPEK SNEL HAARDROGEN ZONDER WARMTE UITING VAN OVERGEVOELIGHEID Duurzaam, kleurecht, krimpvrij, kreukvrij, stofafstotend warmte-isolerend en WIJ WORDEN GROTER .V.V.V.VA „Verruwing in woorden en daden, vernielzucht en straatschenderijen, moedwil en plaagzucht vieren hoogtij! De misselijkste, akeligste, naar ste meest verfijnde straatschenderijen, diefstal len, brandstichtingen en onzedelijkheden doen meer denken aan mentale afwijkingen dan aan leuke kwajogensstreken. Gij ouders van Nederland de schuldigen zijt gij'. Gij, die in uw huiselijke kring uw gezag hebt verloren en uw kinderen niet meer weet te regeren, gij die met het ellende ge-jij en ge-jou de ware toon van eerbied tot op het laatste nippertje hebt doen verloren gaan, gij die met een glimlach toe'staat, dat uw kinderen aan uw leiding ontsnappen. Gij, die in hun tegenwoordigheid onbewimpeld uw minachting uitspreekt over staatslieden en ambtenaren, over eerbiedwaardige, vaak oudere mensen van wier karakter en hande lingen gij zo goed als niets weet; gij, die te gemakzuchtig zijt om uw kinderen bezig te houden, hun leiding te geven bij het leren, gij, die verzuimt de oudere vriend van uw jongens en meisjes te zijn. Gij zijt de allereer ste, de ergste, de onverantwoordelijke schul digen!" DERTIG JAAR GELEDEN Dertig jaar is het al geleden, dat deze woorden werden geuit! Zij stonden in „De Gong", roep stem van de Tuchtunie. De ouders van toen zijn de groot ouders van nu en de jeugd van toen zijn nu de ouders en... opvoeders. Eigenlijk behoeven we ons er niet over te verwonderen, dat deze woorden ook nu geschreven zouden kunnen zijn, want wan neer de ouders reeds zo opge voed werden dat zoiets geschre ven moest worden, wat mogen we dan verwachten van de op voeding die deze ouders aan hun kinderen zullen geven! En waar moet het dan weer heen met de kinderen die door de jeugd van nu zullen worden opgevoed? We zien duidelijk om ons heen hoe groot het gebrek aan nor men is bij de jeugd. Een groot deel van hen groeit op tot pure egoïsten. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat zij tijdens hun jeugd alles krijgen wat zij wen sen. Mei, juni en juli zijn voor de huisvrouw wel dé maanden om eens echt exclusieve gerechten te maken. Immers allerlei bijzonde re groente- en fruitsoorten zijn dan te krijgen, zoals asperges, paprika's, aubergines, peultjes, bleekselderij en aardbeien. Peultjes hebben geen langere kooktijd nodig dan 15 a 20 minu ten, waarna ze met boter en eventueel wat suiker op smaak worden afgemaakt. Ook jonge tuinbonen zijn een traktatie, in 15 minuten zijn ze gaar waarna ze even in roomboter worden ge stoofd en met fijn gehakte bonen kruid worden opgediend. Zondag; Aspergesoep; biefstuk, peultjes, aardappelen; noga- tinevla. Maandag: Griekse rijstschotel en gesmoorde tomaatjes; yog hurt met aardbeien. Dinsdag: runderlapjes, andijvie, gebakken aardappelen; wen telteefjes. Woensdag: gegratineerde bloem kool met kaassaus, saucijs jes, aardappelen; cocosvla. Donderdag: kerriesoep met kaas; ham, tuinbonenaardappelen, botersaus. Vrijdag: champignonomelet of kaasomelet; rijst, tomaten, komkommersla; rabarber met schuimkop. Zaterdag: Westlandse schotel; fruit. Griekse rijstschotel: 250 gr. rundergehakt, zout, pe per, thijm uit 1 ei, 250 gr. rijst, 1. koffieroom, 75 gr. geraspte kaas. Maak het gehakt aan met de kruiden, het losgeklopte ei, het fijngehakte uitje en de gaar en drooggekookte rijst. Vorm van dit mengsel platte koekjes en bak ze in hete boter goudgeel en gaar. Leg ze in en vuurvaste schotel en giet het mengsel van room en kaas erover. Plaats om deze gehakt-schnitzels kleine, ge wassen tomaatjes en laat het ge heel in 10 minuten in de oven goudgeel en de tomaatjes ook gaar worden. Westlandse schotel: 2 kg aardappelen, 250 gr. uien, 1 kg tomaten, 2 kopjes water, 100 gr. geraspte kaas, zout. Snipper de uien fijn en laat V* gedeelte met 1 afgestreken eetle pel boter 10 minuten zachtjes smoren in de koekepan. Doe er het water, de geschilde en door gesneden aardappelen en het zout bij en laat alles samen 20 minu ten koken. Snijd de tomaten in vieren (eventueel eerst schillen). Leg ze op de aardappelen en laat ze 10 minuten meekoken. Giet het vocht er af, maar bewaar het. Strooi van het vuur de geraspte kaas over de tomaten en roer al les door elkaar. Bak de rest van de uien in de koekepan lichtbruin en voeg hierbij het afgegoten kook nat. Geef deze jus bij de toma- tenstoofpot. SCHOOL VOOR EGOÏSTEN En onze tijd van welvaart wil len we het onze kinderen zo goed mogelijk geven. -Hun wil is wet. Zij krijgen alles wat hun hartje begeert en in alles hun zin. Dit is toch in feite de ware opleidings school voor egoïsten. Deze kinde ren leren toch nooit om zich ook eens iets te ontzeggen, ook eens iets voor anderen over te hebben. En wat verwacht men later van zulke egoïsten? Men kan toch niets anders verwachten, dan dat' zij ook dan in alles hun zin willen hebben. Dat ze niet inschikkelijk zijn, geen offers kunnen brengen, dat ze met weinig presteren in een materiële weelde willen ba den en zo zouden we kunnen doorgaan. En dat is nog maar één kant van de medaille. Naast dit tot egoïsme leidende verwennen treffen we nog ande re nare dingen bij veel jongeren aan, zoals gebrek aan verant woordelijkheid, in veel opzichten ook een totaal gemis aan normen op velerlei gebied. GEZAKTE STANDAARD De oorzaak van dit alles ligt alleen maar bij de ouders. Ouders die zelf een tekort aan verant woordelijkheidsgevoel hebben, ouders die gemakzuchtig zijn en alleen maar aan hun eigen ple ziertje denken. Voor wie de kin deren dikwijls een ongemak zijn, waarvan ze zo min mogelijk last willen hebben, kunnen hun kin deren toch onmogelijk tot fat soenlijke mensen opvoeden! De grondoorzaak is, dat de standaard, waarnaar wij meten, is gezakt. Er heeft een soort her waardering der normen plaats gevonden. Waar wij vroeger de feiten stelden tegenover de norm van wat hoort en niet-hoort, daar wordt tegenwoordig alles gemeten in verhouding tot de ver schrikkelijke gebeurtenissen van de oorlog. Is -het dan een wonder, dat vergeleken daarbij vrijwel niets meer „erg" is? Nalatigheid, gepleegd onder de indruk van een vreselijk gebeu ren mag geen gewoonte worden. En dit is nu juist wat er bezig is te gebeuren met onze jeugd, als wij niet tijdig en straf in grijpen. STRENGERE MAATSTAVEN Ouders van Nederland, die moord en brand schreeuwen over de jeugd van tegenwoordig en de toenemende jeugdcrimina liteit, ópen uw ogen en besef, dat u zelf de schuldigen bent. Nóg is het niet te laat om al thans de kinderen die er nog jong genoeg voor zijn van nu af atan anders aan te pakken en een betere opvoeding te geven dan die een deel reeds heeft ge- Vuile randen in bloemvazen kunt u schoonmaken met grof keukenzout. Last van kopergroen? De plekken boven een spiritus vlam verwarmen en daarna goed afwrijven. Moet u iets schoonmaken met benzine, dan kunt u het ont staan van „vlekkenranden" verminderen door dit werkje in de zon te doen. Uw flesje bier niet leegge dronken? U kunt het restant enige tijd bewaren als u het flesje op de kop zet. Het kool zuur blijft dan behouden. Hebt u een betegelde vloer en wilt u de tegeltjes weer mooi schoon hebben, gebruik dan water waarin een beetje zout zuur is gedaan. U kunt melk- of matglas rei nigen met warme azijn en fijn zout. U kunt dit ook doen met sterk sodawater. Moet u wasgoed enige tijd be waren, verpak het dan in blauw pakpapier. Het wordt dan niet geel. Zijn uw voeten erg vermoeid, dan helpt een bad in citroen water heel goed. had en waar weinig meer aan te 'doen is. Wanneer wij zelf eens begin nen met strengere maatstaven aan te leggen, meer aandacht te besteden aan onze kinderen, hen minder te verwennen, dan zijn we ai een heel eind op de goede weg. De jeugd goed en beter op voeden is een kwestie die we zelf in de -hand hebben die geheel van ons afhangt. Niet van de kinde ren! Alle slecht opgevoede kinderen zijn een wandelend getuigschrift van het onvermogen van hun ouders. Iedereen kan aan hen zien, dat hun ouders gefaald hebben! NORA VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden) In Helsinki is een wedstrijd voor diensters gehouden: een evene ment, dat bedoeld was als ant woord op de klachten van vele Finnen over de langzame bedie ning in de restaurants. De belangstellenden bij de wed strijd hebben twee dingen kun nen leren: ten eerste, dat de Finse diensters een behoorlijke snelheid kunnen ontwikkelen, en ten tweede, dat het lang niet meevalt om met een volgeladen dienblad hard te lopen, zonder brokken te maken. Houdt U ook zoveel van knap pend, doorregen gerookt spek? Maar cfe dokter heeft het U ver boden, het is te zwaar voor U. Hier een methode dit spek iets minder vet te maken, zodat de calorieën en het vetgehalte dalen. Een ons zeer fijn gesneden ge rookt spek in eigen vet in een bakpan uithakken. Zorgen, dat het nog niet kleurt, dus op ge temperd vuur. Er nu ongeveer 1 dl kokend water opgieten. Het spek enkele minuten zachtjes laten koken, totdat de helft van het water verdampt is; de andere helft afgieten. Het spek nu ver der in eigen vet lichtbruin bak ken. Het is nodig, het spek voort durend te keren, op een heet vuur. Het spek wordt even knap pend en bros als niet ontvet spek. De pittige rooksmaak blijft ook behouden. Het snel drogen van de vrou welijke lokken, zonder hiervoor onder een warme kap te moeten zitten, is uitgevonden door een Italiaanse kapper. Het klinkt als een sprookje. Deze kapper heeft tabletten samengesteld van vochtaantrekkend (hygrosco- pisch) zout. Voor kort haar worden de tabletten in de krul- rollen aangebracht. Voor stijl haar heeft hij een muts, die met het hygroscopisch zout gevoerd is, ontworpen. Na gebruik kun nen de tabletten in de oven ge droogd worden en nog eens wor den gebruikt. Ook het vocht van een haarversteviger wordt door de tabletten geabsorbeerd. Er zijn altijd dames, die eens echt iets aparts in hun garderobekast wensen te hebben, want zo'n exclusief japonnetje wordt wel niet regelmatig gedragen, maar het is toch bijzonder leuk om zoiets te bezitten, dat je dan bij bijzondere gelegen heden aan kunt trekken en waardoor je er dan apart gekleed uitziet. Voor de liefhebsters tonen we hierbij een exclusief modelletje van een japon geheel vervaardigd uit ver edelde katoen met een pracht dessin van kleine zonneblo.emen op een vlam mend bruin fond. Het ge hele dessin verraadt kwali teit, de kleuren harmo niëren op voortreffelijke wijze, kortom de stof op zich leent zich al voor een dergelijk apart model. De ontwerper heeft het hier gezocht in een eenvoudig bovenstuk, met korte mouwtjes en een ruime halsopening. Het lijfje loopt door tot op de heupen en de smalle rok is dus laag aangezet. Over dit alles heen zien we een overrok, die hoog werd aangezet, vlak onder de buste, waardoor er een, ty pisch contrast ontstaat tus sen de opvallend hoge taille en de, via de openvallende voorkant zichtbare, laag aangezette rok van de ja pon. De overrok is ongeveer zeven centimeter langer dan de zich daaronder be vindende rok, hetgeen ook tot een interessant effect meewerkt. Een strikje on der de buste breekt het mathematisch verdeelde vlak een beetje In zijn geheel hebben we hier te maken met -een interessant en zeer apart japonnetje, dat bijzonder geschikt is om bij speciale gelegen heden te worden gedragen. (Nadruk verboden) ELLY MARTINS ALS de Nederlandse huisvrouw weet, dat er volkomen nieuwe, we zouden haast zeggen, revolutionaire gordijnstoffen zijn, die warmtewerend, isolerend en zonwerend werken en bovendien ongevoelig zijn voor vocht en een grote weerstand hebben tegen vuil, dan zal zij daar zeker meer van willen horen, lezen en zien. Want lijkt het niet onvoorstelbaar, dat we gordijnen kunnen bezitten, die de zonnehitte kunnen weren en de hoeveelheid licht, een vertrek binnenkomt, kunnen regelen? Wij hebben de gordijnstoffen (Metalon gordijnen) gezien, zo dat wij u het één en ander kun nen vertellen over deze stoffen, die in de loop van juni in de winkels te koop zullen zijn. Wij waren verrast; de eigenschappen van deze gordijnstoffen overrom pelde ons een beetje. GEEN INKIJK. Het zijn soepele weefsels, aan één kant bedekt met een spiege lend aluminium laagje, waardoor niet alleen de warmte reflecteert, maar waardoor ook het inkijken van buiten naar binnen onmoge lijk is, terwijl ze toch zodanig transparant zijn, dat we gemak kelijk van binnen naar buiten kunnen zien. 's Winters werken de gordijnen warmtebesparend, het metaal laagje kaatst dan namelijk de warmte juist weer naar binnen terug. Deze gordijnstoffen zijn er in drie verschillende weefselsoorten, alle vervaardigd uit polyester ga rens. Polyesterweefsels dus, met een éénzijdige metalonlaag, die een grote duurzaamheid bezitten, niet verschieten, kreuk- en krimpvrij zijn. De eigenschap dat ze stofafstotend zijn heeft voor de huisvrouw het grote voordeel, dat zij de gordijnen niet vaak hoeft te wassen. Omdat de grondstof van het weefsel polyester is, kan dat wassen het beste en gemakkelijk ste thuis gebeuren. De juiste ma nier hiervoor is, om de gordijnen voorzichtig, met de hand, in een ruim sop te wassen, niet uit te wringen, enige keren goed te spoelen in koud water en nat op te hangen. 12 TINTEN. De drie kwaliteiten zijn een soort crêpe, een soort taft en een vitrage. Elke soort is ver krijgbaar in twaalf tinten. De meest beeldige kleuren, zoals ca ramel, olijf, lindegroen, zand, smaragd, goud, brons, mandarijn, tabak, jade en appel. Is het door deze kleuren, dat de gordijnen zo decoratief staan? Bevallen ze ons zo goed, omdat ze in geopende toestand geen dikke, zware proppen vormen en daardoor dus ook geen licht weg nemen? Prettig is, dat we de gordij nen ook gemakkelijk zelf kun nen fabriceren. Bij het naaien moet wel de boven- ais onder spanning zo slap mogelijk wor den ingesteld. We moeten fijne naalden gebruiken en we ne men een steek van ongeveer twee a drie millimeter. Strij ken doen we met een lauwe bout, terwijl de metaalkant op de strijkdeken ligt. HET GEBRUIK. Rest ons nog de vraag, waar de beste plaats is om de gordij nen op te hangen. Het beste is zo dicht mogelijk bij het raam, waar ze de kou1 en warmte direct kun nen grijpen. Wij zijn er intussen van over tuigd, dat de fantasie van de huisvrouw ook een grote rol zal gaan spelen in de toepassing. Want de één ziet de grootste mo gelijkheden in metalon als vitra ge, de .ander zal de bestaande vitrage willen handhaven en zij zal gemetaliseerde afsluitgordij- nen Willen bezitten. Een derde huisvrouw zal ze de plaats willen laten innemen van metalen zon wering, vlak bij het venster dus, zullen dus én oude vitrage èn reeds aanwezige overgordijnen gehandhaafd Wijven. Dit alles is een kwestie van smaak, instel ling en ook zal de woning en de inrichting er van een woordje meespreken. AUTOMATISCH OPEN EN DICHT. Er is ook de mogelijkheid van een metalon rolgordijn. Er is zelfs een rolgordijn, dat volko men automatisch werkt, doordat een foto-elektrische cel, die het binnenvallende licht meet, een motortje in werking stelt, zodat het rolgordijn bij zonnig weer zakt en bij een bewolkte hemel vanzelf omhoog gaat. Ai deze gordijnen zullen niet alleen onze Nederlandse huis kamers, slaapkamers en stu deervertrekken veroveren. Zij zullen zeker ook hun weg vinden naar kantoren, ziekenhuizen en andere objecten. Het lijkt ons een wonderbaar lijke vondst, die gemetaliseerde gordijnen, die nog veel mogelijk heden voor de toekomst bieden. We weten, dat er niet stilgezeten wordt en dat het daarom niet denkbeeldig is, dat er binnen niet al te lange tijd ook gemetaliseer de beroepskleding, dekkleding en tenten zullen zijn. BETTY TEELING. (Nadruk verboden) De zogenaamde galbulten heb ben niets te maken met de wer king van de gal of met ziekte van de galblaas, zoals men mis schien zou menen uit het woord te kunnen afleiden. Waar die naam precies vandaan komt, is niet duidelijk. De dokter spreekt trouwens liever over urticaria. De bedoelde bulten of blazen kunnen ook wel eens bij volwas senen vertonen, maar meesten tijds is het 'n echte kinderkwaal: sommige kleuters hebben er tel kens mee te doen. Af en toe zit hun huid ineens vol met die dik ke plekken, die erg jeuken. Natuurlijk wordt er flink aan gekrabt zodat er nogal eens wondjes ontstaan. Het komt her haaldelijk voor, dat de slaap in ernstige mate wordt gestoord, want de jeuk wordt in de warm te van het bed steeds erger. DE OORZAAK. Het maakt de indruk of het op komen van de bulten op een vol komen toeval berust. In werke lijkheid is er echter wel degelijk een oorzaak op te sporen. Het vinden van die oorzaak is van groot belang; omdat daarmee de sleutel voor de algehele genezing te vinden is. Men zal daarbij meestal moeten zoeken onder de voedingsmiddelen. Dat wil zeggen: bijna steeds zijn er tevoren min of meer grote hoeveelheden genuttigd van din gen, die bij anderen in het minst geen stoornissen geven, maar die door het kind in kwestie nu een maal slecht worden verdragen. Kinderen die vaak galbulten hebben, zijn meestal overgevoe lig tegenover bepaalde bestandde len van het gewone voedsel of van de gebruikelijke versnaperin gen. Zo zijn er moeders die zich, bij het optreden van galbulten bij hun kind, dadelijk afvragen of hun zoontje of dochtertje weer chocolade gegeten heeft. GOEDMENENDE BUREN. Zulke moeders weten dan uit ervaring, dat hun kind chocolade niet verdraagt: niet in de vorm van chocoladerepen, niet in de vorm van chocoladeletters, niet in de vorm van kopjes chocolade melk. Zijzelf zijn dan natuurlijk niet zo dom om hun kind deze snoe perij te geven, maar het kind vindt het lekker en' het heeft chocolade gegeten zonder dat moeder het wist. Want hoe gaat het? Goedmenende buren en wel willende familieleden zijn niet altijd/op de hoogte van de be staande overgevoeligheid. Erj wanneer zij er al over heb ben horen spreken, verklaren zij het „galbulten door chocolade" voor „grote onzin" en zij blijven van mening „dat het schaap best een chocolaadje mag heb ben!"' In andere gevallen is het de 's winters toegediende levertraan die de schuldige aan het optreden van galbulten is. In zo'n geval kan men de gewenste vitamines natuurlijk maar beter in andere vorm verstrekken. VETRIJKE VOEDINGS MIDDELEN. In welke vorm dat dan zal moe ten zijn, kan voor zulke kinderen het beste worden beslist door de huisarts of' door de dokter van het consultatiebureau. De lever traan zal denkelijk niet worden verdragen door zijn grote vetrijk- dom, want het zijn dikwijls vet rijke voedingsmiddelen, die urti caria teweeg brengen. Wanneer er bij een kleutertje telkens weer galbulten verschij- een, is het daarom zaak er eens goed op te letten of het -kind misschien met allerlei vette eet waar wordt volgestopt. Sommige kleintjes eten uit zichzelf al veel vette dingen om dat ze zoveel houden van worst, spek, spekvet, gebakken visjes, chocolademelk en... patat frites. Bij kinderen met galbulten moet zoiets al helemaal worden tegen gegaan, want het consumeren van dit soort spijzen is voor kin deren beslist geen noodzaak. Het is goed om te weten, dat het heel vaak melk of eieren zijn, die het Optreden van de gal bulten veroorzaken. Het is de moeite waard om hier eens goed op te letten. Is zulk een samen hang voor een bepaald geval dui delijk geworden, dan kan men zijn maatregelen treffen. Dr. ALFREDA BRIEDÉ (Nadruk verboden) Russische geleerden hebben geconstateerd, dat de mens steeds langer wordt. Zij schrijven dit toe aan betere voeding. Vijf en twintig jaar geleden was de ge middelde jongen van dertien jaar 143,9 cm lang, tegenwoordig meet hij 149,7 cm. •Meisjes groeien ook harder: hun lengte steeg in dezelfde periode van 145,6 tot 151,4 cm. •Behalve langer, wordt de mens ook zwaarder. Het volume van de longen groeit, de borstkas wordt breder. Deze Russische studie is van veel belang voor de kledingindustrie. Deze zal haar maten moeten gaan veranderen. Ook de Amerikaan groeit. Zestig jaar geleden kwamen van iedere honderd mannen er slechts vijf boven de 1.80 m, nu zijn dit er ruim 20. BOEKHANDEL VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 10