Waalse klacht op Benelux-congres BINNENLANDS NIEUWS Diepwatersteiger op St. Maarten EN DE VASTE OEVERVERBINDING OVER DE WESTERSCHELDE OMGESLAGEN BAGGERMOLEN IN VEILIGE HAVEN N V PETROCHEMIE IN DELFZIJL GEOPEND Nederland is niet arm aan grondstoffen SCHEEPVAART, VISSERIJ EN TOERISME REGERING MAAKT HOGERE GRAANPRIJZEN BEKEND Geen verhoging van de broodprijs Vrijdag 5 juni 1964DE VRip ZEEUW Pagina 3 GEWICHTSGRENZEN BACONVARKENS GEWIJZIGD X Terneuzen heeft gisteren X BESTEMD VOOR DE SLOPER IN HENDRIK IDO AMBACHT DE BETOGINGEN IN KOREA DE HONDERDDUIZEND ERUIT De gouverneur van de Belgische provincie Luik, P. Clerdent, heeft donderdag op het achttiende economische Benelux-congres te Rot terdam enig opzien gebaard met een klacht over uitsluiting van Frans sprekende Belgen van het regionale contact tussen Belgen en Nederlanders in de Benelux. „Ik begrijp" zo zei hij, „dat in de gebruikelijke serene sfeer van ait congres verstoor, maar men zal moeten begrijpen dat de 3,5 miljoen Walen geen tweede rangsburgers in de Benelux wensen te worden". Mr. Lichtenauer, de voorzitter van het Nederlandse Benelux- comité, antwoordde hem dat men in Nederland er niet aan denkt egn uitgestoken vriendschaps hand van wie dan ook te weige ren. Het Nederlandse comité hoopt, zo zei hij, dat het aantal Walen, dat aan de Benelux-con- gressen deelneemt, steeds groter zal worden. Gouverneur Clerdent uitte zijn klacht bij een bespreking van de samenwerking tussen de Bene- lux-grensprovincies, het thema van de tweede en laatste dag van het economische Beneluxcon- gres. KERNGEBIED Het congres kwam tot de con clusie dat het Benelux-midden- gebied van een regionaal cen trum van beperkt belang kan uit groeien tot een gedecentrali seerd kerngebied van interna tionale betekenis, als de onder linge verbindingen maar worden verbeterd. Men onderscheidde twee grote natuurlijke ontwikke- lings-assen in dit gebied: langs de Schelde in het westen en langs de Maas in het oosten. Men be val het opstellen aan van een globaal ontwikkelingsplan in het totale Beneluxgebied, waarin mo gelijkheden voor lokale of regio nale deelplannen zouden zijn voorzien. Dit zou bijv. met vrucht kunnen worden toegepast, aldus het congres, ten aanzien van een gezamenlijke ontwikkeling van Nederlands en Belgisch Limburg en Luik, waarbij eventueel het gebied van Aken zou kunnen worden betrokken. DRS. VERBURG SPRAK De discussie werd ingeleid door gouverneur Clerdent en drs. Verburg, directeur van het economisch-technologisch Insti tuut in Zeeland, die de regionale ontwikkeling in de Benelux tegen de achtergvond van de E. E. G.-ontwikkeling plaatsten. Drs. Verburg stelde dat een netwerk van verbindingen van noord naar zuid en van oost naar west het middengebied y;an Benelux en de grote steden van Nederland, België en Noord- Frankrijk tot een gedecentrali seerde „megapolis'' voor dë ge meenschappelijke markt zou kunnen herscheppen. Als super hoofdstraten door deze megalo polis zag hij de verbindingen CharleroiBrusselAntwerpen Rotterdamverder Rijssel GentAntwerpenEindhoven Ruhrgebied; RotterdamRuhr- gebied; VlissingenNoord Bra bantRuhrgebied en Brugge GentAntwerpenLuik. Hij verwachtte geen industriële verschuivingen van betekenis in het midden-Beneluxgebied, doch wel zouden de vroegere randge bieden ter weerszijden van de NederlandsDuitse, de Belgisch Duitse en de BelgischFranse grens tot grotere economische activiteit gewekt kunnen worden naarmate de economische gren zen vervagen en betere verbin dingen over en weer worden ge legd. Met het oog op enige verrui mingen van de uitvoer van ba con naar Engeland heeft het be stuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de boven ste gewichtsgrens voor bacon- varkens met 1 kg te verhogen. Dientengevolge zullen met in gang van maandag 8 juni a.s. varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 69 kg tot bacon worden verwerkt. X y De gemeentepolitie van y op de Otheense kreek nabij y X de Kraagbrug met min of X meer succes waterski-oefe- y X ningen gehouden. X I i' DE HERDENKING VAN D-DAY Op 5 en 6 juni wordt in Norman- dië herdacht, dat de invasie 20 jaar geleden plaatsvond. Ter ge legenheid van dit feit deze origi nele foto van een Amerikaanse oorlogsfotograaf. Het originele onderschrift van deze overzicht foto van de invasievloot in het Kanaal luidt: „Niemand sprak; iedereen stond aan dek te roken en probeerde de schepen te tel len; maar in het Kanaal kon je niet tellen, alleen de schepen die dicht bij je voeren. Maar dat wa ren er genoeg." De jongens van de sleepboot „Noordzee" hebben de bagger molen „Garstonia" veilig in de Benelux-haven, een onderdeel van de Europoort, aan de grond gezet en daarmee een moeilijk karwei tot een goed einde ge bracht. Men zal zich herinneren dat eergisteren de Belgische sleep boot „Martine Letzer" meldde dat zijn sleep, de baggermolen „Garstonia", die voor de sloop naar Hendrik-Ido-Ambacht moest worden gebracht, gekan teld en gezonken was nabij het lichtschip „Goeree". Groot was de verbazing toen uren later een Nederlandse kustvaarder bericht te dat de molen niet gezonken was, maar op zijn kop ronddreef in de mist, niet meer dan een meter boven water stekend en veertien meter er onder. De sleepboot „Noordzee" vertrok uit Hoek van Holland, geassi steerd door de „Dolfijn" een ber gingsvaartuig uit Vlissingen. Een marinevlieger wist de juiste plaats aan te wijzen en heel voorzichtig nam de „Noord zee" de molen op sleep. Bij Hoek van Holland begon nen de besprekingen („palavers" heet dat in het vakjargon) tus sen deskundigen van de sleep dienst en de mensen van de rijks waterstaat en de gemeentelijke havendienst, of men. het aan zou durven de labiele sleep binnen de monding van de Waterweg te brengen met alle risico's van dien. Men heeft het risico geno men. Rond negen uur woensdag avond zat de „Garstonia" in de Europoort aan de grond. De bok „Meeuw" kwam langszij om de baggermolen in positie te hou den. Het bergingsvaartuig „Schol- levaari-wkïd ijjgegeMkeld .yoor het duikwerk. Het werk zal en kele weken vorderen en dan gaat de baggermolen naar de sloper in Hendrik-ïdo-Ambacht. Het geheel staat onder leiding van een deskundige van Van der Tak's bergingsmaatschappij, de heer Moerkerk. DODELIJK VERKEERSONGELUK De vijftienjarige Anneke van Loon uit Bergen op Zoom is gis termiddag als gevolg van een verkeersongeluk in de Brem straat in haar woonplaats om het leven gekomen. Zij reed tegen de laadbak van een vrachtauto, kwam te vallen en viel onder de wielen. Kort nadien is zij in een ziekenhuis overleden. „De regionale ontwikkeling van Delfzijl met een beroepsbe volking die in dertien jaar bijna verdubbelde, is een van de spec taculairste in het gehele land", constateerde de minister van economische zaken, prof. dr. An- driessen, gisteren. Hij opende in Delfzijl de N.V. Petrochemie A.K.U.-Amoco door drie kanon schoten te lossen. De Delfzijlse industrialisatie zal met de petro chemie niet stoppen, verwachtte de minister. De petrochemische fabriek in Delfzijl is de eerste activiteit van de A.K.U. op het gebied van ver vaardiging van chemische grond stoffen. Het bedrijf gaat de grondstoffen voor de terlenka- fabrieken in Emmen maken. Mi nister Andriessen noemde de petrochemie een goed voorbeeld van de verbetering van het in dustriële patroon in Nederland. Hij bestreed de verhaaltjes uit de schoolboeken, dat Nederland grondstoffenarm zou zijn. „Ove rigens is het bezit van grondstof fen tegenwoordig geen onmis bare voorwaarde meer voor een land als Nederland, dat geogra fisch een unieke ligging heeft", aldys de minister. Hij constateerde dat de chemie naast'de metaal een groot aan deel levert in de verbetering van het Nederlandse industriële pa troon en een steeds stijgend aan deel levert in ons exportpakket. De petrochemie in Delfzijl is een volwaardige aanwinst op dit ter rein door een belangrijk nieuw materiaal voor het Nederlandse assortiment grondstoffen te leve ren", zo besloot de minister. Donderdag hebben in de voor naamste Koreaanse steden onge veer achtduizend studenten ge demonstreerd. Naar schatting zijn er 400. a 500 gearresteerd. Woens dag was in de Zuidkoreaanse hoofdstad de staat van beleg af gekondigd. Volgens een gecensu reerd bericht uit Seoel hebben de Zuidkoreaanse troepen enige uren na de afkondiging zich over de stad verspreid. In Kwangjoe werd de oproerpolitie onder de voet gelopen door vierduizend studenten van twee universitei ten en duizend leerlingen van middelbare scholen, die het af treden van president Sjoeng Hie Park eisten. „Een aanzienlijk aantal" studenten en politieman nen zouden zijn gewond. In de havenstad Insjon kwam het tot een treffen tussen duizend leer lingen en de politie. Twintig per sonen werden gewond. De politie in Tokio arresteerde drie Japanse studenten tijdens een betoging voor de Koreaanse missie tegen de „onredelijke on derdrukking" van studenten in Korea. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL De 32-jarige wever M. C. G. Bezouw, raakte donderdagmid dag bij de AaBe wollen stoffen- en dekenfabrieken te Tilburg met het hoofd beklemd tussen lade en frame van een draaiend weefgetouw. De man werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Vermoed wordt dat de man zich even over de weefmachine heeft gebogen om eeh draad te knopen en met zijn been de machine in werking heeft gesteld. De direk- tie spreekt van een samenloop van omstandigheden, die op geen enkele wijze was te voorzien. VROUW DOOR ETALAGERUIT GEDRUKT Donderdagmiddag omstreeks half twee is in de Leidsestraat nabij de Keizersgracht in Am sterdam de 77-jarige mevr. J. J. Jansen uit Zandvoort door een auto, die het trottoir opreed, dooi de etalageruit van een winkel gedrukt, tengevolge waarvan zij vrijwel op slag werd gedood. Haar echtgenoot, de 83-jarige heer P. Jansen, werd door neer vallend glas aan zijn hoofd ge wond, waarvoor hij ter verple ging in het Wilhelminagasthuis werd opgenomen. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een automobilist in de Leidsestraat voor overstekende voetgangers stopte. Een achter op komende autobestuurder, de 21-jarige M. O., reed tegen de eerste auto op. Door de botsing stuurloos geworden, zwenkte de laatste auto het trottoir op met het noodlottige gevolg. Het ver keer' in de Leidsestraat onder vond drie kwartier vertraging. Naar de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. EEN DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ VERKEERS ONGELUK IN MARSSUM Gisterenmiddag is de 16-jarige Jogchem Waiboer, zoon van de directeur van de zuivelfabriek te Marssum (Fr.) toen hij met zijn fiets de rijksweg vlak bij zijn woonplaats overstak, aan gereden door een personenauto. De jongen was op slag dood. Bij zijn poging om de aanrij ding te voorkomen kwam de be stuurder van de personenauto, de heer J. Eerlingh, in botsing met een personenauto. Hij werd gewond en moest in het diako- nessenhuis te Leeuwarden wor den opgenomen, evenals de beide dames, die in de uit tegenover gestelde richting komende auto zaten. Beide auto's werden zwaar beschadigd. BOTSING TUSSEN TWEE AUTOBUSSEN. Vijftien gewonden Omstreeks vier uur donderdag middag zijn in de gemeente Wes terhoven in Noord-Brabant twee autobussen met schoolkinderen uit Arnhem op elkaar gebotst. Vijftien personen zijn met ver wondingen per ziekenauto's naar een ziekenhuis in Eindhoven ver voerd. De bussen vervoerden resp. 33 en 38 kinderen van de school „Onder de Linde" uit Arnhem. Zij waren op thuisreis van een bezoek aan Antwerpen. In Westerhoven zou het Euro- strand nog worden aangedaan, De chauffeur van de eerste bus merkte waarschijnlijk te laat de plaats waar hij rechts moest af slaan. Hij remde af met 't nood lottige gevolg dat de tweede bus er tegenop botste. Na de eerste botsing raakte de chauffeur van de tweede bus bekneld, wat tot gevolg had dat de botsing zich nog tweemaal herhaalde. Veer tien kinderen en de chauffeur van de tweede autobus liepen verwondingen op. Met zieken auto's uit Valkenswaard en Eind hoven zijn zij naar Eindhoven vervoerd. De autobussen zijn zwaar be schadigd. De Nederlandse regering heeft voor het jaar juli 1964juli 1965 de voor de boeren na te streven richtprijs voor tarwe verhoogd met f 2,35 per 100 kilogram. Dat is dezelfde verhoging die gerealiseerd zou zijn als het voorstel van de E. E. G.-commissie inzake de ge meenschappelijke graanprijs aanvaard zou zijn. Deze verhoging van de tarwe-richtprijs zal geen aanleiding zijn tot verhoging van de broodprijs. De schatkist neemt de gevolgen voor haar rekening, maar krijgt 'anderzijds meer inkomsten, door dat nu ook de heffingen op ingevoerde tarwe verhoogd worden. Voor gerst en haver gaan de Nederlandse prijzen omhoog met 2,50 per 100 kilogram, dat is de helft van de verhoging die be reikt zou zijn in geval van aanvaarding van de voorstellen der Euro pese commissie. Voor rogge en mais gaan de prijzen 3.per 100 kilogram omhoog, een verhoging die 35 procent bedraagt van da verhoging die bij aanvaarding van het voorstel der Europese com missie zou zijn bereikt. De hectaretoeslag voor de lichte gronden en de veenkoloniën blijft gehandhaafd op 175,per hectare, maar zal in de komende jaren geleidelijk worden afgebroken. Een schema daarvoor is nu reeds vastgesteld. De regering heeft over deze beslissing volledige overeenstem ming bereikt met het Landbouwschap, zo deelde de minister van landbouw, mr. Biesheuvel, in een persconferentie mee. Gouverneur N. Debrot van de Neder landse AntKien; premier E. Jonckheer; statenvoorzitter J. A. C. Bikker en vele andere autoriteiten waren woensdag op Sint Maarten, waar een steiger voor zee schepen in de „Grote baai", waaraan de hoofdplaats van het Nederlands-Antil liaanse deel van het eiland, Philipsburg, is gelegen, officieel in gebruik werd ge steld. In een toespraak memoreerde gouver neur Debrot, wat op St. Maarten de laatste jaren onder de werking van vijf jaren- en andere plannen reeds wérd verricht: een uitgebreide wegaanleg, vliegveld, een nieuwe telefooncentrale en een elektriciteitsbedrijf, verbetering van de drinkwatervoorziening en niet in de laatste plaats het aanlokkelijk maken van St. Maarten en de andere boven windse eilaafjgil .voor hettoeristenbe- zoek. St. Maarten, aldus mr. Debrot, kan er zich op verheugen, dat reeds een aan vang is gemaakt met de bouw van het Bon-Bini- en het Caravanserai-hotel, die naast het bestaande Little Bay-hotel en andere bestaande accomodatie zullen voorzien in een grote behoefte. Een deel van deze toeristen zal ongetwijfeld ook een bezoek brengen aan Saba en Sint- Eustatius. Wat nog ontbrak was een aanlegstei ger, waar grote schepen kunnen af meren. Deze is er nu en ze zal ook nog een andere dienst kunnen verrichten: als aanloopplaats voor de schepen van het Japanse visserijbedrijf, dat de basis voor zijn visvloot op St. Maarten zal vestigen. Aan de gebeurtenis werd een bijzon der cachet gegeven, doordat de com mandant van smaldeel V, schout-bij- nacht Reeser, de onderzeebootjager „Amsterdam" als eerste schip liet af meren aan de nieuwe steiger. Hierna heeft minister R. J. Isa de stei ger overgedragen aan het bestuur van het eilandgebied onder leiding van de gezaghebber, J. J. Beaujon. De heer A. C. Wathey, lid van de Antilliaanse staten en eilandraadslid voor de bovenwindse eilanden, sprak een dankwoord. De plechtigheid werd besloten met een „barbecue-dansant", aangeboden door het bestuurscollege van St. Maarten, en een cocktail van de aannemer van de steigerbouw, ir, yan dei; Kwast. Een afbeelding van de mammoetkop die verleden week werd opgegraven in de bouwput van de nieuwe zeesluis. De kop is in bewaring ge nomen door de rijkswater staat. Bij de zestiende freaking in de vierde klas van de 563e staats loterij is de prijs van 100.000 met een premie van 30.000 ge vallen op lot no. 18035. De loten werden door de vol gende collecteurs verkocht; serie a: mevr. L. Vleeschhouwer in Amsterdam, serie b: de heer C. Keijzerwaard in Rotterdam, serie c: de heer L. van Beekom in Den Haag, serie d; mevr. E. van Giffen in Leeuwarden, serie e: mevr. J. Blackmann in Nijmegen, serie f: mevr. F. de Jongvan der Wal ia.&qps Zaan.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3