Hulpeloosheid in Kongo Bespreking over belastingherziening sleept zich voort Aanslag op Ethiopische ambassadeur in Stockholm Kinderen kregen een spuitje in Auschwitz EK DE BLAUWHELMEN GAAN NAAR HUIS HET WEER Tyfusepidemie gevaar voor geheel Engeland WILSON TERUG UIT MOSKOU Cfarossjtsjov is de baas ROKEN EN LONGKANKER SIGARETTENYERBRUIK DAALT eiTSMETTINGSDIENST GAF INJECTIES MET FENOL Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden De baas Duitse kritiek Franjeering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 5 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 62^3 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De regering in Leopoldstad heeft de bevelhebber der Verenigde Naties in Kongo gevraagd zijn troepen te laten helpen bij het op ruimen van rebellen in de provincie Kivoe. Dat kan nu nog. Vol gende maand loopt het mandaat voor de internationale macht af en tot dusver is er geen kijk op dat het verlengd wordt. De vol kerenorganisatie heeft zich voor Kongo al zo diep in de schulden moeten steken, dat er weinig animo bestaat daar nog eens ettelijke miljoenen bij te laten komen. En het wordt zo langzamerhand wel een beetje hopeloos. Als premier Adoela en legerchef Moboetoe nu nóg niet zelf de pro blemen aan kunnen, kan men dan nog hopen dat ze het over een half of heel jaar eindelijk wèl zullen kunnen? Want het is niet alleen in Kivoe mis. Ook elders in de vroegere rustige Belgische kolonie opereren rebellenlegertjes en vrijscha- ren of plunderende bandieten. Een kleine greep In Oost-Kongo zijn het de Ba- foelero's, een stam van kleine negers die maar net over een pygmee heen kunnen kijken, die zomaar de stad Loebarika be zetten en enige malen regerings troepen in een hinderlaag lokten met wisselend succes. In Kwiloe opereren al geruime tijd de benden van Moelele, een voormalige onderwijzer die zich de geestelijke erfgenaam acht van de vermoorde Loemoemba. Een der velen overigens, want de gevangen gezette Gizenga heeft dezelfde ambitie en ook ene Soumaliot. Deze laatste en Moelele zijn actief, maar of ze nu ook zonder meer als de aan stichter van alle onlusten be schouwd mogen worden, staat te bezien. Wie het in Kongo niet eens is met de centrale regering, kan in medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Koeler. Veranderlijke bewolking met en kele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Koeler. DONDERDAG 4 JUNI v.m. n.m. Breskens 8.24 8.45 Terneuzen 8.59 9.20 Hansweert 9.39 10.00 Wals oorden 9.49 10.10 ZATERDAG 6 JUNI v.m. n.m. Breskens 10.43 11.05 Terneuzen 11.18 11.40 Hansweert 11.58 12.20 Walsoorden 0.08 12.30 ZON MAAN op onder op onder Juni 5 4.23 8.54 2.27 2.31 6 4.22 8.55 2.46 3.52 7 4.22 8.56 3.06 5.17 8 4.21 8.57 3.29 6.45 9 4.21 8.58 3.58 8.12 10 4.21 8.59 4.37 9.34 lllltes^ ADELLIJK HUWELIJK IN KRONBERG In Kronberg is woensdag het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen prins Maurits von Hes sen en prinses Tatjana von Sayn- witgenstein. Tot de vele gasten behoorden o.a. de Nederlandse prinsessen Beatrix (rechts) en Margriet (links) hier gefotogra feerd bij het betreden van de kerk. KOELER Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale zóne, waarachter zich koele lucht bevindt passeert vandaag ons land, zodat de ma ximumtemperaturen belangrijk lager zullen liggen dan donder dag. Donderdag liepen de tem peraturen op tot waarden tussen 22 en 27 graden. Slechts-langs de Waddenkust bleef het iets koeler. De frontpassage zal met enkele regen- en onweersbuien gepaard gaan, terwijl zich later in de koelere lucht eveneens buien zullen ontwikkelen. De wind is tijdens onweersbuien zwak en veranderlijk, later zwak tot matig uit zuidelijke richtin gen. Leopoldstad niet veel beginnen. Daar zijn de beste troepen van Moboetoe en daar zijn de blauw helmen van de V. N. Maar men kan het de regering natuurlijk ook. buiten de hoofdstad lastig maken. Rode wapens Bijna overal is wel ontevre denheid uit te buiten voor een oproer en het enige waar men voor te zorgen heeft, zijn wat wapens. In dat opzicht schijnen Moelele en Soumaloit over uit stekende relaties in beide com munistische kampen te beschik ken. Wat overigens niet bete kent dat ze ook verwoede aan hangers, hetzij van Peking, het zij van Moskou zijn. Ze staan een soort socialisme voor, dat is dui delijk uit hun uitspraken, maar dan toch een van een eigen Kon golees karakter, dat niet nader gespecificeerd wordt. Juist het vage van het programma maakt het Moelele en Soumaliot gemak kelijk hier en daar ontevreden groepen achter zich en aan het vechten te krijgen. Vermoedelijk was dat in Noord-Katanga het geval, waar in Elisabethstad korte tijd een rebellie uitbrak, onder meer ook met de regeringstroepen als deel nemers. Waarschijnlijk zagen die wel iets aantrekkelijks in een aanleiding om aan het plunderen te slaan. Weinig hoop Vier van de aanvoerders, on der wie hoge ambtenaren uit de onmiddellijke omgeving van pro vinciaal president Jason Sendwe, werden gefusilleerd. Die op stand is dus onderdrukt, maar men moet wel zeer optimistisch zijn om verder veel vertrouwen te hebben in de regeringstroepen. Het is trouwens ook voorgeko men dat de soldaten van Leo poldstad rondweg weigerden te vuren op de opstandelingen. En het schijnt dat regeringstroepen zich ook aansloten bij de benden van Moelele in Kwiloe, in plaats van ze te bestrijden. Dat alles komt er op neer het verzoek om hulp van de re gering bewijst het dat het uit- Als men de tyfusepidemie niet baas wordt, zal ze een gevaar voor heel Engeland worden, zo heeft Ian MacQueen, de direc teur van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheids dienst van Aberdeen, donderdag verklaard. Volgens de laatste cijfers zijn er nu 275 gevallen van typhus ge constateerd in het gebied van Aberdeen. Voorts zijn er nog 43 zieken, van wie men vermoedt dat zij aan tyfus lijden. TWEEDE KAMER De voorzitter van de vaste com missie voor financiën, de heer Lucas kon woensdagavond mee delen dat tijdens het beraad tus sen de bewindslieden en de com missie misverstanden omtrent de budgetaire ruimte voor verbete ringen zijn opgeruimd. Voorgesteld werd over alle daartoe in aanmerking komende amendementen te stemmen, na dat de wetsontwerpen herziening inkomstenbelasting en loonbelas ting zouden zijn afgehandeld. „Premier Chroesjtsjov heeft mij met klem verzekerd, dat hij niet wenst dat landen als Egyp te kernmogendheden worden", zo heeft Harold Wilson, de lei der van de Britse laböuropposi- tie bij zijn terugkeer uit Moskou verklaard. Hij hield een pleidooi voor zijn denkbeeld voor jaarlijks te hou den „topconferenties", doch hij sluitend de troepen der Ver. Na ties zijn die de centrale regering nog op de been houden. Men kan slechts de somberste verwachtin gen hebben van wat er staat te gebeuren als deze blauwhelmen volgende maand naar huis gaan. In de eerste vier maanden van dit jaar is het sigarettenverbruik in ons land met 15,4 pet ge- I daald. Het sigarenverbruik is met 1 pet terugge- I lopen en het omzetcijfer voor pijptabak is nage- I noeg onveranderd gebleven. 1 De omzet van kleine sigaartjes de z.g. senorita's is S daarentegen met 61,2 pet toegenomen. Dit heeft het be- m stuur van de Amerikaanse tabakshandel Oscar Rohte en U Jiskoot N. V. medegedeeld op de in Amsterdam gehouden aandeelhoudervergadering als antwoord op een vraag naar jt de invloed van de publikaties over roken en longkanker jj op het tabaksverbruik. jj Wel moet, aldus het bestuur, worden bedacht dat de g verkoopcijfers voor sigaren en ten dele ook voor kleine g sigaartjes over de genoemde periode nadelig zijn beïnvloed gg door het hamsteren gedurende december 1963, toen de prijs g stijging van sigaren per 1 januari bekend werd. In Ameri- g ka schijnt volgens het bestuur de invloed van rapporten jj op de rookgewoonten aanzienlijk ingrijpender te zijn ge- g weest. Daar nam in het eerste kwartaal van dit jaar het j sigarettenverbruik met elf procent af, maar de omzet van sigaren steeg met 35 procent, die van pijptabak met 40 b procent en die van senorita's met liefst 560 procent. zei niet wat Chroesjtsjov hiervan dacht. Volgens Wilson is het dui delijk dat in de Sowjet-Unie de minister van buitenlandse zaken, Gromiko, weliswaar een be kwaam man is, maar dat niet hij de buitenlandse politiek van zijn land bepaalt. Voor nieuwe ini tiatieven tot vermindering van de internationale spanning moet men zich rechtstreeks tot Nikita Chroesjtsjov richten. Uit zijn besprekingen met de Russische leider was Wilson ge bleken, dat Chroesjtsjov ondanks de bestaande meningsverschillen graag gebieden van overeen stemming wil zoeken. De labour- leider had de indruk dat de pre mier de kwestie-Berlijn niet meer als zo acuut beschouwt. De verklaring die Wilson in Moskou heeft afgelegd, dat ook het westen een wijziging van de toestand in Duitsland ongewenst acht, is donderdag scherp ver oordeeld door de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken in de christen-democrati sche bondsdagfractie, Ernst Ma- jonica. Deze zei dat Wilson zich tot een medeplichtige van Mos kou bij het verdeeld houden van Duitsland heeft gemaakt. Vol gens Majonica is „met ontstel lende duidelijkheid" aangetoond, dat labour zich niet aan de af spraak van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk houdt dat zij zullen ijveren voor de eenwording van Duitsland. „De veiligheidspolitiek of be ter gezegd de onveiligheidspoli tiek van de labourpartij bestaat er uit Russische eisen in te wil ligen zonder daarvoor werkelijke concessies te eisen", aldus Majo nica. Minister Witteveen zei, dat bij I aftrek van kosten bij inkomsten het genoemde bedrag rond 50 uit dienstbetrekking terug te min aan ruimte niet op enkele miljoenen kan worden gekeken naast de reeds ingecalculeerde 100 a 115 min. Bovendien kan door correcties op de inkomsten belasting nog op enkele tiental len miljoenen guldens worden gerekend. „SNOEPJES" De heer Bakker (C.P.N.) vond dat de minister „een slag van 180 graden maakte" omdat hem bleek, dat verschillende groe peringen „nog niet voldoende snoepjes binnenhaalden". De heer Vondel (Arb.) dacht, dat enkele „tientallen miljoenen best' 50 min zouden kunnen zijn. Men kan bovendien zeggen, dat de aangekondigde verlaging van rond 1 miljard kan samen vallen met de thans besproken herzieningen. De Kamer kent echter de voorgenomen regeling van de 1 miljard-operatie niet. Indien zijn fractie het nodig acht iets voor bijzondere gevallen te doen, zal zij geen genoegen ne men met een „onmogelijk" op grond van de toekomstige ver laging. STUDIEBEURZEN ,,'t Is me de vertoning wel", mopperde de heer Bakker bij het behandelen van een amende ment-Van Urk om uitkeringen krachtens de bijstandswet belas tingvrij te maken. „Als er iets voor een groep oude mensen kan worden gedaan, is er ineens een vloed van bezwaren, die niet golden toen de vermogensbelas ting aan'de orde was." De staatssecretaris vond, dat voor alle kleine mensen iets moet worden gedaan en dat daarom de voet voor belastingvrijdom moet worden .-evhoogd. Dat was ook de mening van de A.R.-afge- vaardigde Kieft, die rechtvaar digheid in de lastenverdeling pri mair stelde. Het amendement-Portheine om studiebeurzen belastingvrij uit het inkomen te lichten, vond een gunstig onthaal bij de heer Van Urk (Arb.). Ontvangt een kind een beurs, dan zal deze, zeker als de voet van vrijstelling ver hoogd wordt, onbelast blijven. Bovendien is aftrek van studie kosten mogelijk. Ontvangt een ouder de beurs, dan zou vrijstel ling cumuleren met kinderaf trek. Dit vond de heer Van den Berge ongewenst. DE 5% REGELING De heer Lucas (K.V.P.) ver dedigde vervolgens zijn amende ment om het vaste bedrag aan brengen van 180 op 100. Dit zou voordeliger zijn voor vele werknemers in verband met de 5 percents-regeling. De kosten zouden plm. 4 min belopen. De heer Van Urk (Arb.) meen de op grond van een amende ment dat een vijf percentsrege ling zonder aantonen -van de juistheid ervan met een mini mum van 180 en een maximum van 800 juist zou zijn. De heer Kieft (A.R.) verdedig de een amendement om reiskos ten tussen woon- en werkplaats aftrekbaar te maken. De bedoel de kosten vond hij inhaerent aan de inspanning om loon en inko men te verdienen. Volgens een eerste opgave van de staatssecretaris zouden deze drie amendementen een budge tair offer van 40 min vergen. Daarom ging het de heer Kieft in eerste instantie niet. Hij wil de slechts de mogelijkheid van aftrek van reiskosten in wooll en werkverkeer in de wet intro duceren. Zie verder pag. 2. DE TOESTAND IN ZUID-V1ETNAM De Zuidvielnamese minister van buitenlandse zaken. Phan Boey Guat, heeft donderdag na een onderhoud met president Johnson in het Witte Huis te genover journalisten verklaard dat de toestand in Zuid-Vietnam thans zodanig is dat de oorlog tegen de communisten kan wor den gewonnen zonder de vijan delijkheden uit te breiden tot Noord-Vietnam of gebruik te ma ken van kernwapens. Hij noemde de toestand „goed", d.w,z. dat de communisten niet in alle gebieden het initiatief hebben. Voorts was hij van mening, dat met de huidige omvang van de Amerikaanse hu'p en zonder aanzienlijke toeneming van de militaire middelen der commu nisten de oorlog langzamerhand kan worden gewonnen, zonder dat deze tot het noorden behoeft te worden uitgebreid. „De oor log in Vietnam is een langdurige oorlog," aldus de minister, die nog zei dat hij met president Johnson niet had gesproken over eventuele besluiten van de con ferentie in Honoloeloe, waar hoge Amerikaanse functionaris sen de toestand in Zuid-Oost- Azië hebben bestudeerd. In het Auschwitzproces 11 heeft donderdag een 62-ja- «■iiiiiim^ inniiniiiiiiiiif rige journalist uit Neuren- De ambassadeur van Ethiopië in Stockholm, de 41-jarige Abate Agede, is donderdagmorgen in de buik geschoten, toen hij de ambassade wilde binnengaan. Een chauffeur van de ambassade wordt van de aanslag verdacht en is aangehouden. Het slachtoffer is voor een spoedoperatie naar een zieken huis gebracht. PRINS BERHARD BEZOEKT ITALIAANSE AUTOFABRIEKEN Ernst Fromm, heeft er in een te- deelt mee, dat Prins Bernhard voor een paar dagen naar Italië is vertrokken om een bezoek te brengen aan de fabrieken van Fiat en Farina. Volgens de politie zijn er bij de aanslag geen politieke motieven in het spel geweest. De chauf feur is een Zweed van Poolse af stemming. De toestand van de ambassa deur is ernstig, zo zei een woord voerder van het ziekenhuis later. De 41-jarige ambassadeur is geopereerd en „maakt een goede kans het leven te behouden," zo is van de zijde van het zieken huis in Stockholm meegedeeld. De politie is van mening dat de dader uit persoonlijke en niet uit politieke beweegredenen heeft gehandeld. De dader werkte reeds zeven jaar in Zweden en was chauffeur bij de Ethipische ambassade. Als zodanig droeg hij een pistool bij zich. Volgens de politie heeft hjj verklaard te heb ben gevuurd, nadat de ambassa deur hem een glazen vaas naar het hoofd had geworpen. De man -heeft een snee aan zijn hoofd. VIERDE SLACHTOFFER VAN ONTPLOFFING IN ANTWERPEN De zware ontploffing van woensdagavond in de installaties van een chemisch bedrijf in Ant werpen heeft een vierde slacht offer geëist. Het is de schipper van een boot, die aan de kade dichtbij de installaties lag ge meerd. Door de explosie stortte het dak van zijn hut in. Hij werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij donderdag in het zieken huis overleed. berg, Emil de Martini, als getuige beschreven wat hij in de drie jaar die hij in het concentratiekamp Ausch witz leeft doorgebracht, heeft meegemaakt. Hij herinnerde zich de aan komst van twaalf of veertien Poolse kinderen tussen 8 en 14 jaar in 1942. Deze kinderen wa ren door spoorwegpolitie betrapt op het stelen van kolen voor hun ouders en aan de gestapo overgedragen, die de kinderen naar Auschwitz zond. Zij hielden voor de S.S.-ers de boel schoon en deden karweitjes voor hen. Op zekere dag begon nen mensen in het kamp te zeg gen dat het immoreel was dat kinderen met volwassen mannen sliepen. Omdat er geen aparte jeugdbarak in het kamp was, werden de kinderen met „spui tje" afgemaakt waardoor de mo rele reputatie van de S.S. in het kamp weer gered was", aldus De Martini. Hoofd in de cokeskachel Een Poolse gevangene, die voor een verhoor in de politieke afdeling was ontboden, was on herkenbaar toen hij terugkwam. „Al het vlees van zijn gezicht was tot op het bees verkoold. Sii kon niet spreken en stierf de vol gende nacht, maar hij'had opge schreven dat de mensen in de politieke afdeling hem met zijn hoofd in een brandende cokes- kachel hadden gehouden". De Martini zei dat een van de 21 beklaagden, Joseph Klehr, als hoofd van de ontsmettingsdienst honderden injecties met fenol heeft toegediend, „soms zeven tegelijk, soms 70, soms meer dan honderd". „Ik zag Klehr eens spuitjes geven. De gevangene zat op een stoel die door twee andere ge vangenen werd vastgehouden en Klehr stak de naald met 20 cc fenol in zijn hart." De gevange nen wisten wat er stond te ge beuren en wilden niet naar het ziekenhuis wanneer zij ziek wa ren, zei Martini. Lijst van alle ziekten De getuige vertelde dat hij on der het nazibewind zijn beroep niet mocht uitoefenen omdat hij sociaal-democraat was. Hij werd in 1940 naar Auschwitz gestuurd, waar hij bij de administratie van het kampziekenhuis moest wer ken. Zodra de vrachtwagens met zieken naar de gaskamers waren vertrokken, „gingen we achter de schrijfmachines zitten om de overlijdensbewijzen in te vullen. We hadden een lijst van alle ziekten waaraan men kan over lijden. Als het een Duitse gevan gene was, moesten wij een sym pathieke brief sturen aan diens verwanten, waarin stond dat hun man of vrouw ondanks alle zorg waarmee deze was omringd, was

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1