Tweede Kamer over de belastingherziening BRED beugelbief AMENDEMENTEN AAN-DELOPENDE-BAND ZEEUWEN NAAR DE NATIONALE WOLVENJACHT BURGERLIJKE STAND I I Lekker biefOngepasteuriseerd Dus verser dan vers Handig bier uit de beugelfles. Open, schenken, dicht Groot formaat fles. 'n Volle halve liter 55 cent DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Enbij 3 tegelijk nog maar 53 cent TE VEEL VOOR EEN Tekenwedstrijd feugdnatuurwacht te Terneuzen 1 I I Donderdag 4 juni 1964 De Tweede Kamer heeft het debat over de herziening van verschillende belastingen voort gezet. Aan de stroom van amen dementen komt nog steeds geen einde. De heer Notenboom (K.V.P.) stelde voor in het belang van kleine vermogenden de eerste 150,inkomen uit vermogen vrij te stellen voor hen die niet onder de vermogensbelasting vallen. Staatssecretaris Van den Berge verklaarde zich tegen een der gelijke incidentele regeling van een onderwerp, dat onder bezits vorming hoort. De heer Lucas pleitte voor herstel van de vrijstelling voor de inkomstenbelasting van voor delen uit het landbouwbedrijf als gevolg van waardeverandering van de grond (de z.g. bóeren regeling). Ook in de ons omrin gende landen bestaan soortge lijke tegemoetkomingen, zei hij. De bewindsman liet de beslis sing over dit amendement aan de kamer over. Na veel heen- en weergepraat trok de heer Lucas een amende ment in, omdat de staatssecreta ris een „onaanvaardbaar" had laten horen. De heer Lucas deed n.l. een poging de afschrijving van duur zame produktiemiddelen, die hij als „voorraden werkeenheden" beschouwen wilde, op dezelfde basis te brengen als de afschrij ving op voorraden. De heer Scholten en ook de staatssecretaris wensten te hom den aan afschrijving op basis van de historische kostprijs. Af gezien van wisselende conjunc turele voor- en nadelen voor fiscus en ondernemer wees de staatssecretaris op de snelle rou lering van voorraden in verhou ding tot duurzame bedrijfsmid delen. Het systeem-Lucas zou, zo vond de bewindsman, bereke ning van vervanging bijzonder lastig maken. Budgetair zou het een offer van 200 tot 300 min vergen. Een poging LucasPortheine om voor flessen, kisten en an dere verpakkingsmiddelen ver vroegde afschrijving mogelijk te maken, stuitte op verzet van de staatssecretaris. g VERWQRPEN 0 Met 39 stemmen vóór en 74 stemmen tegen verwierp de Ka mer een amendement-Lucas op de in behandeling zijnde wet op de inkomstenbelasting inzake het „aanmerkelijke belang'f. De heer Lucas wenste de rege ling voor winst „aanmerkelijk belang" geschrapt te zien, omdat hij deze economisch schadelijk acht o.a. met betrekking tot fu sies en openbreken van naam loze vennootschappen. De heer Notenboom trok zijn amendement tot vrijstelling van de eerste 150 inkomen uit ver mogen voor kleine vermogenden in in verband met andere moge lijkheden op het gebied van de bezitsvorming. Het amendement-Scholten om de investeringsaftrek in bedrijfs middelen boven de 2000,op het tijdstip van betaling van die bedrijfsmiddelen te handhaven in plaats van op het tijdstip van betaling werd aangenomen. Verworpen werd het amende ment-LucasPortheine om fles sen, kisten en andere verpak kingsmiddelen oner bedrijfsmid delen te brengen, waarvoor de investeringsaftrek zou gelden. UITSTEL? Breedvoerig werd slag geleverd over een amendement-Portheine om bij het staken voor een on derneming een bedrag van 10.000 gulden in plaats van ƒ7500, van de eindwinst vrij te stellen. Dit zou een budgetaire nadeel van 10 min kunnen betekenen. Staatssecretaris Van den Berge deed aanvankelijk de suggestie de stemming uit te stellen, om dat het „geld wel eens op zou kunnen zijn", voordat alles be handeld zou zijn. Een discussie hierover strand de ondanks bestrijding van de heer Bakker (C.P.N.) in open stellen van de mogelijkheid om uitstel van stemming per amen dement te vragen. Formeel werd- het gedaan voor het amende- ment-Lucas (herstel vrijstelling landbouwgronden voor zover waardevermeerdering door in terne oorzaken ontstaat) en het verhogingsvoorstel-Portheine. Het voorstel-Lucas zou 2 min budgetair nadeel betekenen. VERWARD DEBAT Na een schorsing van bijna een uur, tijdens welke overleg werd gepleegd tussen minister Witte- veen, staatssecretaris "Van den Berge, fractieleiders en leden van de financiële commissie, werd het voorstel van orde om de stemming te houden op een later tijdstip opnieuw aan de orde ge steld. De heer Van den Tempel (Arb). wilde gewone afkondiging der amendementen. Hij verzette zich tegen uitstel. Hij wilde weten tot welk budge tair offer boven 100 min de re gering zou willen gaan, alsook of dit bedrag zou afgetrokken worden van de 1 miljard, die voor belastingverlagingin de komende jaren bestemd zijn. De heer Lucas wilde zonder consequenties de regering tege moetkomen evenals de heer Kieft (A.R.P.). De heer Bakker (C.P.N.) vond, dat er een tendentie was om er zoveel mogelijk voordeel voor de bezitters uit te slepen, zodat voor de loontrekkers niets of weinig zou overblijven. Daarom vroeg hij open kaart van alle kanten. De heer Geertsema (V.V.D.) uitte bezwaren tegen een ver ouderde manier van behandeling halverwege. Hij bepleitte directe stemming na afhandeling van ieder amendement en artikel. Staatssecretaris Van den Berge zou gaarne de behandeling van de loonbelasting en het bijzon dere tarief op de manier als voor gesteld zien geschieden en alle daartoe in aanmerking komende stemmingen aan het slot hou den. De heer Bakker stelde voor de stemming over de amende menten Lucas en Portheine tot nader order uit te stellen. Minister Witteveen zei dat rekening moet worden gehouden met grote prioriteit voor ver laging van de progressie in de inkomstenbelasting. Hij noemde de toekomstige verlaging van de loon- en inkomstenbelasting van 1 miljard een moedige daad van de regering. De onderhavige herzieningsvoorstellen behoren gelimiteerd te worden om de komende verlaging niet te door kruisen. De minister wilde na de keus van procedure eventueel iets over de beschikbare ruimte zeggen. Na een vraag van de heer Willems (Arb.) zegde hij toe bedragen te noemen als de Kamer zou besluiten stemmin gen over geld-kostende amende menten bij ieder artikel te hou den. Na deze verklaring zei fractie leider Smallenbroek (A.R.) tegen het voorstel van de voor zitter (op verzoek van de rege ring) te zijn. De heer Beernink (C.H.U.) „voelde ook voor tegenstem men". De K.V.P.-fractieleider Schmelzer sloot zich hierbij aan. Stemming bij zitten en op staan deed niemand van zijn zetel verheffen. TWEEDE SCHORSING Minister Witteveen verklaarde, dat voor verdere verbeteringen boven de in de wetsontwerpen reeds vervatte 111 min nog plm. 50 min ruimte zou zijn. (Dat betekende, dat exclusief de reeds aanvaarde verbeteringen voor de vermogensbelasting ad plm, 15 min nog 35 min ruim te voor de inkomsten- en loon belasting over zou zijn). De mi nister wilde niet tornen aan het aangekondigde miljard verlaging voor de komende jaren noch aan de prioriteit van progressiever laging in het geldende tarief. De heer Geertsema (V.V.D.) gesteund door de heer Smallen broek (A.R.) zag zijn voorstel tot schorsing van de vergadering ten behoeve van fractievergade ringen met succes bekroond. HOFLEVERANCIER Op 6 en 7 juni a.s. wordt te Hilversum de „Nationale Wolvenjacht" gehouden, ge organiseerd door „De Neder landse Padvinders". De wol venjacht heeft als onderwerp; 10 jaar Eurovisie. Alle welpen, die het insigne „wolf" hebben gehaald, kun nen eraan deelnemen. Het district Zeeland zal 43 welpen afgevaardigen uit Middel burg, Heinkenszand, Goes, Yerseke en Oostburg. Als hoofdleidster gaat mee akela Pierhagen uit Middelburg en als leidster akela Van Dijk uit Goes. Het Zeeuwse deta chement zal zaterdag de reis naar Hilversum aanvangen. De A. V. R. O.-televisie zal aandacht besteden aan deze wolvenjacht. Op 6 juni a.s. om 17.00 uur zal de televisie uit Lieberg (openlucht theater) het songfestival uit zenden. Een groep van 4 welpen uit Zeeland behoort tot de 8 bes ten van dit tournooi. Zij zul len a.s. zaterdag tussen 17 uur en 17.45 uur te zien zijn op het televisiescherm. Zij zullen uitbeelden België en hiervoor een liedje zingen over het „manneke". Zij zul len begeleid worden door het kwartet van Joop Stokker- man. De nationale wolvenjacht wordt geopend 6 juni a.s. om 14 uur. 's Avonds hebben de deelnemers kampvuur en lampionnenoptocht. Zondag 7 juni a.s. wordt be gonnen met een dagopening, die waarschijnlijk zal worden uitgezonden door I. K. O. R. Ook zal er een mis worden ge houden. Daarna beginnen de welpen aan een groot spel, dat hun door de verschillende landen van de Eurovisie zal voeren. Zij krijgen hiervoor een landkaart. In ieder land moeten zij een specifieke op dracht voor dat land uitvoe ren. De nationale wolven jacht wordt gesloten met een massale samenzang o.l.v. schipper Haasnoot. MAAKT OVERHEID RECLAME VOOR BOGAERSWONINGEN De heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., heeft de minister van volkshuis vesting schriftelijk gevraagd of het juist is, dat door diens depar tement een mapje wordt samen gesteld met ontwerpen van z.g. Bogaerswoningen. Hierin zou o.m. worden meegedeeld dat be langstellenden zich over de voor waarden van het gebruik van de ontwerpen rechtstreeks met de ontwerpers kunnen verstaan. BURGERLIJKE STAND ZAAMSLAG Geboren: 2 mei. Jacobus, z. van Abraham Jozias Haak en Helena de Regt. 3 mei. Adri, z. van Arie de Putter en Hermina Catharina Henrica Pauli. 8 mei. Sonja, d. van Willem Jacobus Allaart en Louisa Maria Celina Waebeke. 14 mei, Leendert, z. van Leendert de Visser en Maria de Jonge. 17 mei. Helena Suzan- na, d. van Pieter Gerard de Graaf en Fr-angoise de Ridder. 24 mei. Frederik Frans, z. van Ja cobus Cobben en Margaretha Cornelia van der Hooft. 29 mei. Elizabeth Catharina, d. van An- thonij Goossen en Debora Krina Faas. Te Terneuzen op 2 mei Cornelis, z. van Marinus Jan de Putter en Cornelia Neeltje Wie- les. Huwelijks-aangiftenGeen. Huwelijksvoltrekkingen: 14 mei. Abraham Gilles van Over* dulve, 20 j., en Dina Catharina de Putter, 20 j. 15 mei. Adriaan Jan Zegers, 50 j., en Anthonina Wilhelmina Hamelink, 46 j. Overleden: 6 mei. Perschina van den Ende, 82 j., wed. van Krijn Bareman. 8 mei. Adriana Bakker, 86 j., wed. van Willem Jacob van den Berge. 10 mei. Adriaan Willem Leenhouts, 78 j., weduwn. van Maria Pieternella Lensen; Elizabeth Florussen, 71 j„ echtg. van Pieter Pooter. Te Terneuzen op 7 mei Cornelis Jan Haak, 73 j., weduwn. van Elisa beth Jacoba van Dixhoorn. Charles Patus, die in het Zwit serse plaatsje Saint-Aubin-Sau- ges bij de gemeenteraadsverkie zingen als kandidaat voor „ge meentebelangen" uitgekomen was, is wel een weinig door zijn succes overdonderd. Gisteravond vond alhier de beoordeling plaats van de door de Jeugdnatuurwacht te Terneuzen uitgeschreven tekenwedstrijd voor leerlingen van de klassen 5 en 6 der lagere scholen te Terneuzen en Sluiskil. De jury, bestaande uit mej. J. Weijland te Terneuzen en de heren C. Riemslag te Bier vliet en C. P. M. van Langevelde te Terneu zen, had geen -gemakkelijke taak uit de hon derden tekeningen de prijswinnaars aan te wijzen, gezien de grote verscheidenheid van ideeën. Zij heeft deze taak echter met veel genoegen vervuld en is tot de conclusie ge komen dat er onder de jeugdige tekenaars talent schuilt. De volledige uitslag zal in ons nummer van zaterdag worden gepubli ceerd. Het ligt in de bedoeling van de J.N.W. van deze tekeningen een expositie te houden waarover nog nadere mededelingen volgen. s s* Op de foto: Jury en enkele bestuursleden bij de beoordeling. V.l.n.r.: C. Riemslag, J. H. Will, mej. Weijland, R. Hol en C. P. van Langevelde. X

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3