PROVINCIAAL NIEUWS Woningnood geen lijdelijk verschijnsel Doem der verdenking pm DE TYFUS IN SCHOTLAND 287 ZIEKTEGEVALLEN Geen Russische wapens voor Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Sluis Sas van Gent IC jSlooMjj Is 'I li Geen twijfel Nieuwe golf? r De mens van 1964 krijgt pas als bejaarde een huis' Donderdag 4 juni 1964 Vacantiecomité Terneuzen. Gezien bet grote succes van het vorig jaar heeft het jeugd- vakantie-comité besloten ook dit jaar weer een jeugdvakantie- week te organiseren. Indien de bestaande plannen verwezenlijkt kunnen worden zal de Terneu- zense schooljeugd van 814 jaar tijdens een van de laatste vakan tieweken weer een programma worden aangeboden, waaraan een ieder mee zal kunnen doen. Lascursus, Bij de op onlangs gehouden examens voor de cursus auto geen lassen (beginners) slaag den de volgende cursisten van de technische school alhier: W. J. Andriessen, Sluiskil; W de Jonge Axel en J- F. G. Roelof f- zen, Sas van Gent. Afgewezen, geen. Onderwijzersexamen. Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor onder- wijzeres niej. L. Meeusen re Terneuzen. Bromfiets in brand. In de nacht van dinsdag op woensdag om ongeveer 2.45 uur ontdekte men dat een tegen de gevel van een groentewinkel in de Zeestraat staande bromfiets, toebehorend aan P. D. te Axel, in brand stond. Daar men vreesde dat de ben zinetank tot explosie zou kunnen komen, werd de brandweer ge waarschuwd, die met een sehuim- blusser het vuur kon doven Er bestaat een vermoeden dat hier kwaadwilligheid in het spel is geweest. Wandelsport. Naar wij vernemen organi seert de Zeeuwsvlaamse ambte- narensportvereniging „A. S. Z. V." op zaterdag 6 juni a.s. te Axel grote wandeltochten. Ge lopen zal worden over afstanden van 5, 10, 15, 20 en 25 km. In schrijving tot deelname kan ge schieden zowel door verenigingen als door individuele personen. De start zal plaats vinden om 14 uur Byloequestraat 14 (voor malig badhuis), terwijl het start bureau geopend zal zijn om 13 uur. Gemeenteraad sprak met wijkraad te Heille. De gemeenteraad van Sluis bracht zijn jaarlijks bezoek aan Heille, waar een bespreking plaats vond met de wijkraad en de bewoners van deze buurt schap. Voorzitter Alb. van Hoorickx zei in zijn openingswoord deze jaarlijkse bijeenkomst zeer te waarderen. Het dorpshuis voor ziet in een grote behoefte. Land- bouwcursussen en jongeren bijeenkomsten vonden plaats. Als wens heeft men nog steeds het asfalteren van het Ezelstraatje, dat in onderhoud is bij het water schap „Het Vrije van Sluis". Ook kwam de toestand van de weg naar Sluis ter sprake. Burgemeester Van Hootegem zei dat een en ander in sterke mate afhankelijk was van de ruilverkaveling. Uitbreiding van de bestaande straatverlichting brengt de no dige consequenties voor de ge hele gemeente met zich mee. De overschrijding van de grens bij Middelburg (B.) blijkt op moei lijkheden te stuiten bij de Belgi sche autoriteiten. Vereniging voor Veilig Verkeer opgericht. Na enige tijd het oor te luister te hebben gelegd, hebben enkele instanties en personen gemeend ook in Sas van Gent te moeten komen tot de oprichting van een verbond voor veilig verkeer. In een persconferentie werd mede gedeeld, dat inmiddels een voor lopig bestuur i's gekozen. Als voorzitter fungeert dokter F. W. J. Puylaert; vice-voorzitter W. van de Dries; secretaris P. Zwar- (Adv.) telee en penningmeester P. A. Bertram. Daar men ten minste over dertig leden beschikt, heeft dins dag 2 juni j.I. op oprichtings vergadering plaatsgehad in het sociaal gebouw van de stijfsel- fabriek. Hierbij waren aanwezig vertegenwoordigers van het hoofdbestuur en van het districts- bestuur en de heer D. van Ooyen, korpschef van de gemeentepoli tie te Terneuzen. Er werden films gedraaid en lezingen ge houden. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Sas van Gent komt op vrijdag 5 juni om 19 uur in openbare vergadering bjjeen. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 13 december 1963 tot onteigening van gron den ten name van de gemeente Sas van Gent; verzoekschrift van de instel ling voor algemene jeugdzorg om ingaande het begrotingsjaar 1963/1964 deze stichting te sub sidiëren op basis van 20 van de exploitatielasten; verzoekschrift om gemeente grond in erfpacht van M. L. van Ooteghem aan het Schulpenpad; verzoekschriften tot aankoop van gemeentegrond van G. de Bruijn aan de Buitenweg en van E. J. Wijnacker aan de Vier Am bachtenstraat; verzoekschrift van G. E. van Steenberge om een uitweg naar de Markt over een deel van het BESPREKINGEN IN BRUSSEL In een besloten zitting van de ministerraad van de E.E.G. in,. Brussel is dinsdag gesproken over de nauwere handelsbetrek kingen met Spanje en Nigeria. De foto toont de Duitse afge vaardigden, minister van buiten landse zaken, Gerhard Schroder (links) en minister van econo mische zaken Kurt Schmüker (rechts). pak 75 ets. voor ca. 10 ma „Geco" - Ottostr. 5 - Venlo trottoir en plantsoen van de ge meente; verzoekschrift van de firma J. Strijdonk en Zn. tot afstand door de gemeente Sas van Gent van het erfpachtsrecht op een per ceel grond ter grootte van 39 m« op de hoek Westdam™ Vrijstraat; voorstel tot wijziging van de begroting van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg voor 1963; voorste) tot wijziging van de gemeente-begroting voor 1964. 1 Ito '1 •i" ij," WjflQ - "t ui 1' ■ccr'l p li!#' k i«i, 3 (3 ,-r li) I: V 1 1 1 Siiiiili lil - - ïiiiii, :3:3ij|j| In de Britse winkels en groot- handelsmagazijnen is woensdag een grote klopjacht begonnen op blikjes „corned beaf" uit Zuid- Amerika, die met tyfusbacillen zouden bunnen zijn besmet. De grote blikken, waarvan de inhoud meestal in gedeelten wordt verkocht, zijn tussen vo rig jaar januari en 9 maart van dit jaar vervaardigd. Dat zijn de blikken die de tyfusepidemie in Aberdeen zouden hebben veroor- In het Britse parlement werd bekendgemaakt dat twee partijen verdacht worden, omdat de blik ken niet waren gekoeld in ge- (Nagekomen advertentie) Heden werd van onze zijde weggenomen mijn geliefde Echtgenoot en onze zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder, Behuwdbroe- der en Oom de Heer HUBERT TH. DE MEIJER, Echtgenoot van Seraphina F. Guilliet, in de ouderdom van 70 jaar. Mevr. S. F. de Meijer— Guilliet. A. C. A. de Meijer en Kleinkinderen. Terneuzen, 3 juni 1964. Julianastraat 31. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s, zaterdag 6 juni des n.m. 2 uur vanaf ge- bouw „De Schakel". chloreerd water tijdens de ver vaardiging. Deze partijen moe ten onmiddellijk uit de handel Worden genomen. Een functionaris van de Brit se, gezondheidsdienst, dr Mac- Qdeen, had reeds gewaarschuwd voor het nuttigen van corned beaf dat in grote bussen (onge veer 2,5 kilo) was verpakt. Vol gens hem behoefde er niet aan te worden getwijfeld dat de epi demie door busvlees is ont ketend. De regering maakte haar be sluit een onafhankelijk onder zoek in te stellen bekend in het lagerhuis, waar de onderminis ter voor Schotland, Anthony Noble, spitsroeden moest lopen. Hij ontkende dat de infectie af komstig was van geconserveerd vlees uit oude legervoorraden. Op een vraag of de besmetting af komstig zou kunnen zijn van buiten Schotland zei Noble dat de bacil die bij patiënten in Aber deen was gevonden, veelvuldig voorkomt in Spanje, Zuid-Ame- rika en de zuidelijke helft van de Verenigde Staten, In de nacht van dinsdag op woensdag werden opnieuw 16 mensen naar het ziekenhuis overgebracht, waardoor het aan tal tyfuspatienten in Aberdeen is gestegen tot 287. Hiervan is met zekerheid vastgesteld dat er 248 tyfus hebben. De medische dienst is er niet zeker van of dit aantal nieuwe gevallen de .staart' vormt van de epidemie of een voorbode is van een nieuwe golf, die naar men vreest nog veel omvangrijker zal zijn dan de eer ste twee samen. VISA VOOR JOEGO-SLAVIE KOSTELOOS Met ingang van juli zijn weder kerig voor Nederland en Joego slavië de rechten voor visa ver vallen. Voor bezoek aan Joego slavië en omgekeerd van Joego- Slaven aan Nederland zijn visa nog wel vereist. •C voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) (Adv.) De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, is van mening dat de wo ningnood niet langer een tijdelijke zaak is maar eerder een verschijnsel met een structureel karakter. De wel vaart en de specialisatie op maat schappelijk gebied zullen een voort durende toeneming van de behoefte aan nieuw gebouwde ruimte en aan vervanging van een gebouwenstand met zich brengen. „Ik ben ervan overtuigd dat het mense lijk vernuft in staat is tegelijkertijd vereen voudigingen en verbeteringen aan te bren gen, terwijl plan en uitvoering toch arbeids besparing en kostenverlaging met zich zul len brengen om deze behoefte op te vangen". Dit zei minister Bogaers woensdagmiddag te Amsterdam waar de bond van Nederlandse architecten (B, N, A.) een rapport met de analyse aanbood van de experimentele wo- ningbouwprljsvraag 1962. VERBAZINGWEKKEND In zijn welkomstwoord merkte de voor zitter van B. N. A., ir. H Lammers, op dat men van de minister de indruk heeft gekre gen dat kwantiteit in de woningbouw op de eerste plaats geldt en dat het experiment en de verbetering van de woonwaarde pas over jaren aan bod komen. „Misschien dat dit aanvankelijk door u ingenomen stand punt iets van zijn scherpste kantjes heeft verloren. Wij hopen het, want de verstarring in de woningbouw moet doorbroken wor den", aldus ir. Lammers. Hij noemde het verbazingwekkend dat de mens van 1964 eerst tot de ouden van dagen moet gaan be horen om een adequate huisvestingsmoge lijkheid te krijgen. „Willen we in deze tur bulente tijd bij blijven, dan moeten we naast kwantiteit zorgdragen voor kwaliteit". WOONCULTUUR Het rapport waarvan de minister het eer ste exemplaar kreeg aangeboden, vermeldt als belangrijke bevindingen dat vele ont werpers zich hebben gericht op grotere di versiteit in woonvorm en woningtype en be tere ruimtelijke vormgeving. Om de ruimtelijke kwaliteiten be wust te kunnen ervaren, moeten de bewoners een zekere wooncültuur hebben, waarbij woonbeschaving en wooninitiatief wordt verondersteld. In verscheidene plannen is verrijking der woonmogelijkheden gezocht in het toepassen van inpandige keukens, trappenhuizen en zelfs slaapvertrekken. Volgens het rapport is hiermee winst te boeken, mits de bezwa ren ten aanzien van ventilatie en lichttoe- treding met technische middelen word.en op gevangen. NIEUWE BASISTYPEN Het rapport beveelt o.a. aan de mi nima voor vertrekoppervlakten in de gesubsidieerde bouw te verhogen met een anderhalve vierkante meter per bewoner ten gunste van een vrijere planvorming. Voorts wordt aanbevolen toeslag te geven op de maximaal toelaatbare bouwkosten voor 99 nieuwe woningtypen en de mogelijkheid te openen van de gemeentelijke bouwveror deningen af te wijken. Het rapport pleit voor de ontwikkeling van een nieuwe reeks basistypen op een wetenschappelijke grond slag. Overigens noemde de secretaris van de jury die het rapport samenstelde, ir Van Gel deren, de curveprijs en het huurniveau een sterkere rem op de woningontwikkeling dan de oppervlakte-eisen. Hij wees erop dat gebrek aan armslag iede re ontwikkeling in de woningbouw vrijwel heeft lamgelegd, wat zich openbaart in ver starring, steeds minder verschillende types en meer cliché's. HOEVEELHEID In antwoord op 4e toespraak, bevindingen en aanbevelingen zei minister Bogaers dat hij het streven naar kwaliteitsverbetering graag wilde volgen, maar dat dit niet het enige doel mag zijn. Wij zouden ernstig te kort schieten als we de hoeveelheidvermeer- dering en de betaalbaarheid niet in het oog hielden. Het heeft weinig zin een produkt te leveren dat kwantitatief en kwalitief op niveau is, maar dat te duur is voor hen die zo dringend een woning nodig hebben". Alles moet z.i. ingesteld zijn op een con tinue produktie. Er moet zoveel mogelijk ge bruik worden gemaakt van het repetitie effect, zonder dat een verstikkende monoto nie optreedt. „Dit betekent allereerst beper king in diversiteit, zowel wat betreft de plannen als de uitvoeringsprocédé's. Hierbij is uw vindingrijkheid nodig", aldus de mi nister, die voorts op de additionele moge lijkheden wees, zoals de bouw van houten, huizen. De vereiste stijging van de produktie is z.i. slechts mogelijk door industrialisatie van het bouwen. „De industrie heeft zich nog niet gericht op de machinale produktie van hele woningen, maar de eerste initiatieven zijn er. Van de industriële produktie ver wacht ik betere en beter betaalbare wonin gen". De woningbouw zal in de toekomst tevens gericht moeten zijn op een hoger woningpeil met ruimere ver trekken en meer centrale voorzienin gen. De volledig verwarmde woning acht de minister dank zij de aardgas bellen realiseerbaar. Drs. Bogaers sprak de hoop uit dat indus trie en architect elkaar ten gunste van een produktiviteitsverhoging zullen vindëtr: De architect zal zich in de toekomst met de eigenschappen van metalen, metaallegerlngëh' en plastics even vertrouwd moeten maken als met de steen- en houtsoorten. ONRUST EN LAWAAI Hij wees er voorts op dat de vlucht naar buiten (vanuit de steden) geen reële oplos sing meer biedt, omdat wat men vandaag ontvlucht, men morgen weer zal ontmoeten, namelijk de massa, de vele buren, onrust en lawaai. „Tot een werkelijke oplossing zullen wij slechts kunnen bijdragen, indien wij on ze woningen ook in stedelijke concentra ties zo weten te situeren, in te delen en in te richten dat men niet steeds wordt gecon fronteerd met hinderlijke tekorten aan pri vacy." Volgens de minister betekent dit o.a. dat voor de meergezinswoning typen moeten worden ontwikkeld met grote balkons of liever loggia's waar men kan verblijven. De minister zegde toe het rapport ernstig te zullen bestuderen en er zijn voordeel mee te zullen doen. Vooral de aanbeveling de experimen tele woningbouw meer mogelijkhe den te geven vond hij aantrekkelijk. door -fc AGATHA CHRISTIE 10) HOOFDSTUK III Hester liep langzaam weer de trap op, zich het donkere haar van het voorhoofd strijkend. Kir sten Lindstrom kwam haar bo ven aan de trap tegemoet. „Is-t-ie weg?" „Ja, hij is weg", „Je bent helemaal van streek, Hester". Kirsten Lindstrom leg de zachtjes haar hand op haar schouder. „Kom even mee. Dan geef ik je wat cognac, Dit is al lemaal veel te veel geweest". Het jongemeisje liet zich ge dwee over de gang naar het* zit kamertje van Kirsten leiden. Zij nam het glas cognac aan dat haar werd ingeschonken en dronk met kleine teugjes. Kir sten zei: „Het komt alles zo op eens. Ze hadden ons moeten voorbereiden. Waarom heeft me neer Marshall niet eerst even ge schreven?" „Ik geloof dat meneer Calga ry dat niet wilde. Hij wilde het ons zelf komen vertellen", gaf Hester ten antwoord. „Nou nog mooier! Wat dacht hij wel dat zijn verhaal voor ons zou betekenen?" „Ik vermoed", sprak Hester met vreemde, klankloze stem, „dat hij dacht dat wij er blij om zouden zijn". „Blij of niet blij, het kon niet anders dan een schok voor ons betekenen. Hij had dit niet mo gen doen". „Toch vind ik het, aan de an dere kant, kranig van hem", er kende Hester. Zij kreeg weer kleur op de wangen. ,jlk bedoel, het moet hem heel moeilijk zijn gevallen. Hier in ons midden te komen vertellen dat een van ons, min of meer door zijn toedoen, ten onrechte is veroordeeld en in de gevangenis is overleden. Ja, daar was beslist moed voor nojiigmaar niettemin, ik wou dat hij het nooit gedaan had!" besloot zij. „Datwilden we alle maal!" beaamde juffrouw Lind strom vurig. Hester keek haar aan. Was zij eerst vervuld geweest van eigen gedaghten, nu werd haar belang stelling op de ander gericht. „Dus jij denkt er net zo over, Kristy? Ik dacht dat ik misschien de enige was." ,Ik ben óók niet gek", verze kerde juffrouw Lindstrom. „Ik zie een paar mogelijkheden, waaraan die hele dr. Calgary blijkbaar geen moment gedacht heeft". Hester stond op. „Nu moet ik naar vader toe", sprak ze. Kirsten Lindstrom was het daarmede eens. „Ja, best. Hij zal nu ook al wel hebben bedacht wat we het beste kunnen doen". Toen Hester de bibliotheek binnentrad, was Gwenda druk aan het telefoneren. Haar vader wenkte haar, en Hester kwam bij hem op de armleuning van zijn stoel zitten. „We proberen Mary en Micky te pakken te krijgen", legde hij uit. „Zij moeten het ook dadelijk weten". „Hallo", riep Gwenda Vaughan in het toestel, „Spreek ik met mevrouw Durrant? Mary? Hier is Gwenda Vaughan. Je vader wilde je even spreken". Leo ging naar de telefoon en nam de hoorn over. „Ben jij daar, Mary? Hoe is 't met je? En Philip?Goed. Er is iets bijzonders gebeurd. Ik vond dat jullie dat dadelijk moesten weten. Er is hier zo juist een zekere dr, Calgary geweest. Hij had een brief van Andrew Marshall bij zich. Het ging over Jaeko. Het schijntwerkelijk iets bui tengewoonsdat het ver haal yan Jacko, dat hij een lift had gekregen van een automo bilist, die hem naar Drymouth gebracht heeft, volkomen waar is geweest. Dr. Calgary is name lijk de man die Jacko die lift heeft gegevenVerder kwam hij niet. Hij luisterde naar hetgeen zijn dochter aan de an dere kant te zeggen had. „Ja, zie je, Mary, ik wil niet in alle bijzonderheden afdalen om uit te leggen waarom die man zich indertijd niet heeft aange meld. Hij had, bij een verkeers ongeluk, een hersenschudding opgelopenMaar de hele zaak schijnt volkomen in de haak te zijn. Ik bel alleen op om te Zeggen dat ik vind dat we nu zo gauw mogelijk bij elkaar moe ten komen. Misschien doen we wel goed Marshall er dan bij te vragen. Wij behoren, naar mijn mening, over het beste juridische advies in deze te beschikken. Zouden jij en Philip kunnen? Ja, jadat weet ik wel. Maar ik geloof werkelijk, lieve kind, dat dit van gróót belang is Janou, bel me dan nog maar even terug. Nu zal ik pro beren of ik Micky te pakken kan krijgen". Hij legde de hoorn daarna op het toestel. Gwenda Vaughan ging naar de telefoon: „Zal ik nu Mjcky proberen te krijgen?" Hester zei: „Als daar veel tijd mee heengaat, zou ik dan eerst even mogen bellen, Gwenda? Ik wilde Donald even opbellen." „Natuurlijk" stemde Leo toe. „Je gaat met heb uit vanavond, is 't niet?" „Nu niet meer", gaf Hester ten antwoord. (Wordt vervolgd.) De Sowjet-ambassadeur in An kara, Ridjov, heeft de verzeke ring gegeven dat de Sowjet-Unie geen wapens of oorlogsmateriaal aan president Makarios van Cy prus levert en dat ook niet zal doen. Dit heeft de Turkse minis ter van buitenlandse zaken, Er- kin, dinsdag verklaart na een onderhoud met de ambassadeur over de ontwikkeling van de handel tussen de Sowjet-Unie en Turkije. Ridjov, die had verklaard dat zijn regering vriendschap met Turkije wenst, gaf de verzeke ring nadat Erkin hem had ge zegd: „Enerzijds verkoopt u wa pens en oorlogsmateriaal aan Makarios en anderzijds wenst u vriendschap en handel met ons. Wat is dat voor iets"? TURK DOODGESCHOTEN Een Griekse Cyprioot heeft woensdag een 50-jarige man van Turkse afkomst doodgeschoten, die in de buurt van Mansoera op het land werkte, zo is van de zijde van de V. N. in. Nicosia be kendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2