Het bezoek van Wilson aan de Sowjet-Unie De omusten in Seoel Het „plan-Mansholt op de lange baan nieuw vormt kabinet NIEUWE INITIATIEVEN ZIJN NODIG ET WEER I PRESIDENT JOHNSON WAS NIET BANG 10 000 STUDENTEN BETOOGDEN TFQEN DE PRESIDENT EENMAKING GRAANPRIJZEN UITGESTELD TOT 15 DECEMBER G0LDWATER WINT IN CAUF0RNIE Rockefeller geeft nederlaag tee Het ideologische geschil tussen Rusland en China INDIA STAAT VOOR EEN CRISIS DONDERDAG 4 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6224 Kernwapens Weerbericht Hoogwater Stimulans verloren Zon-en Maanstanden Wapens voor Cuba in beslag genomen Laird spreekt Johnson tegen Rockefeller Soekarno naar Manilla Frankering bij abonnement: Terneuzen Dütertenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redaetle-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfeC Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Op een persconferentie in Moskou heeft de Britse socialistische leider Harold Wilson geregelde topconferenties voorgesteld van wereldleiders in de Verenigde Naties. Wilson merkte op, dat topconferenties in het verleden gebeurtenissen waren, die hoge verwach tingen hadden gewekt. Er zou minder van verwacht worden als zij regelmatig werden gehouden. Wilsons voorstel had van de Russische regeringsleiders „warme steun" gekregen. Sprekend over zijn besprekin gen met premier Chroesjtsjov en andere Russische functionaris sen, zei Wilson geen grote ont wikkelingen te verwachten op internationaal gebied vóór de Britse en Amerikaanse verkie zingen in het najaar. BELANGRIJK WARMER. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven onze omgeving heeft zich een rug van hogeluchtdruk opgebouwd, die heden voor een aanzienlijke weersverbetering zal zorgen. De as van de hogedruk komt ten noordoosten van ons land te liggen, zodat de wind naar zuid of zuidoost krimpt. De aanvoer van koele zeelucht komt dus tot staan. Een verdere sta bilisering van de atmosfeer on derdrukt de vorming van buien. Wel zullen er tengevolge van de verwarming boven land in de loop van de dag veel stapelwol ken ontstaan. De temperaturen zullen oplopen tot omstreeks 20 graden, zodat het belangrijk war mer zal zijn dan tijdens de af gelopen dagen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weersverbetering Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Middagtempera- turèn omstreeks 20 graden. Wilson heeft Chroesjtsjov elf voorstellen gedaan. Enkele hier van zijn: 1. een wereldconventie op grond waarvan alle landen hun bur gers verbieden andere landen te helpen bij de vervaardiging van kernwapens en raketten; 2. een V. N.-verdrag voor de re gistratie van alle wapenver kopen bij de V. N. en voor een verbod op de particuliere han del in wapens, in het bijzon der „tweedehands wapens"; 3. een model-pröject in Afrika waarbij oost en west kunnen samenwerken voor de maat schappelijke en economische vooruitgang. De Britse socialistische leider is van mening, dat Russische in- VRIJDAG 5 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.35 9.58 Terneuzen 10.10 10.33 Hansweert 10.50 11.13 Walsoorden 11.00 11.23 DONDERDAG '4 JUNI v.m. n.m. Breskens 8.24 8.45 Terneuzen 8.59 9.20 Hansweert 9.39 10.00 Walsoorden 9.49 10.10 ZON MAAN op onder op onder Juni 4 4.23 8.53 2.08 1.13 4 4.23 8.53 2.08 1.13 5 4.23 8.54 2.27 2.31 6 4.22 8.55 2.46 3.52 7 4.22 8.56 3.06 5.17 8 4.21 8.57 3.29 6.45 9 4.21 8.58 3.58 8.12 10 4.21 8.59 4.37 9.34 Dinsdagochtend lieeft de leider van de Britse labour-r tij, Ha rold Wilson, in Moskon een be spreking gehad met de Russische premier en partijleider Nikita Chroesjtsjef. Op deze foto uit Moskou v.l. n.r. Wilson. Chroesjtsjef en Pa trick Gordon Walker, een zegs man van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. stemming met een overeenkomst om de verspreiding van kern wapens te stuiten, afhankelijk is van de omstandigheid, dat het westen zijn plan opgeeft voor een kernvloot met een gemengde be manning. Wilson vindt dat de stimulans die is uitgegaan van het vorig jaar gesloten gedeeltelijke kern- stopverdrag in Moskou groten deels verloren is gegaan en dat nieuwe initiatieven nodig zijn. 1 President Johnson heeft dinsdagavond onverwachts, een I hotel in Washington bezocht, kort nadat daar een waar- 1 schuwing was ontvangen dat er ergens in het hotel een bom verborgen lag. Na de telefonische waarschuwing werd 1 de foyer onmiddellijk ontruimd. De politie zocht tien mi ll nuten maar vond niets. 1 Kort daarop kwam de president het hotel binnen, waar de nationale democratische vrouwenclub ter ere van de 1 Amerikaanse afgevaardigde bij de V. N., Adlai Stevenson, bijeen was. Hij had op het laatste moment besloten in het I betrokken hotel te gaan dineren. In het voorbijgaan gaf de 1 president verscheidene hotelgasten een hand. Hij bleek ón- I bezorgd te zijn, als hij al van de bedreiging iets heeft af- 1 geweten. De geheime agenten die hem steeds begeleiden, 1 waren op de hoogte gesteld. Het Britse ministerie van defensie in Londen heeft woens dag bekendgemaakt dat de Brit se torpedoboot jager „Decoy" op 75 km ten noorden van Cuba een boot met wapens en munitie heeft aangehouden. Men had waargenomen dat de boot het eilandje Asguilla Cay (Brits ge bied), met hoge snelheid verliet. Na een jacht van 19 km werd de boot aangehouden en wer den de vijf mannen aan boord gearresteerd. Wapens, munitie, ontplofbare stoffen en andere materialen werden in beslag ge nomen. De kapitein van het Britse marinevaartuig liet een deel van zijn bemanning naar het eiland je varen, waar nog drie perso nen werden gearresteerd. De gevangenen, de boot en de in beslag genomen goederen wer den naar Nassau overgebracht, aldus de ministeriële bekendma king. Voor de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel is woensdagavond door president Park Tsjoeng de staat van beleg afgekondigd, nadat eer der op de dag ruim 10.000 studenten hadden betoogd voor het af treden van de president, zoals zij de laatste tijd al meer hadden gedaan. Bij gevechten met de politie werden 400 politiemannen gewond, van wie 72 ernstig. Zes politiebureaus werden geplunderd. De studenten eisen het aftre den van president Park Tsjoeng omdat deze de politiek van de voorzitter van de regeringspar tij, Kim Tsjong Pil, steunt. Deze laatste wenst hervatting van de diplomatieke betrekkingen tus sen Japan en Zuid-Korea, waar tegen de studenten fel gekant ziin. Rond 500 studenten ziinnog steeds in hongerstaking uit pro test teven de regerinfsoo'itiek. Generaal Min Kisjik. stafchef van het leger, is belast, met het De ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap is er dinsdagnacht niet in ge slaagd uit de impasse van de graanprijzen te komen. Na een lang en uitzichtloos debat werd ver na middernacht besloten de maximum- en minimumprijzen, die in 1963 golden, ongewijzigd voor 1964 te handhaven en een beslissing over het „plan-Mans hoit" voor de eenmaking van de graanprijzen in de gemeenschap uit te stellen tot 15 december van dit jaar. Dit betekent geenszins dat de Duitse bondsrepubliek door deze beslissing gebonden is om vóór het einde van 1964 het plan, dat voor het oogstjaar 1966/67 in werking zou moeten treden, te aanvaarden. Het staat de rege ring in Bonn volledig vrij in december te verklaren, zoals zij de afgelopen maanden heeft ver klaard, dat het voor de bonds republiek onmogelijk is er haar medewerking aan te verlenen. DUITS SUCCES De twee besluiten van de mi nisterraad waren nog de enige mogelijkheid, nadat de bonds republiek in haar afwijzende houding volhardde, ook toen de Europese commissie bij monde van voorzitter prof. W. Hallstein had laten weten dat zij weigerde nieuwe voorstellen in te dienen, omdat zij het „plan-Mansholt" nog steeds als de beste oplossing beschouwt. De Duitse houding had overigens succes, want het uiteindelijke resultaat van de nachtelijke zitting is ongeveer neergekomen op hetgeen de bondsrepubliek de afgelopen maanden bij de besprekingen over het plan heeft willen berei ken. VEREDELINGSPRODUKTEN De nieuwe nationaal vast te stellen graanprijzen moeten vóór 10 juni aan de Europese com missie worden bekendgemaakt, waarna op 1 juli de nieuwe rege ling in de gemeenschap van kracht wordt, inclusief de daar uit voortvloeiende aanpassing voor de heffingen, die in het onderlinge handelsverkeer in agrarische produkten in de E. E. G. worden toegepast. Nederlandse uitvoer van verede- lingsprodukten zoals eieren, var kensvlees en gevogelte van gro te betekenis. Als voorbereiding van de be slissing, die in december al dan niet positief over de gemeen schappelijke graanprijs zal wor den genomen, zal de Europese commissie vóór 1 juli antwoor den opstellen op de vragen, die van Duitse zijde zijn gerezen bij de besprekingen over het „plan- Mansholt" va- de afgelopen maanden. ZES MAANDEN AAN BANDEN Ook de anders steeds optimis tische (Belgische) Europese commissaris Rey was weinig in genomen met de beslissingen van' de ministerraad. Hij wees erop dat het werk der landbouwcom- missie voor de „Kennedy-ronde" in Genève voor minstens zes maanden aan banden is gelegd en hij voorspelde dat dit ook be palend zal zijn voor de onder handelingen over industriële pro dukten, gezien het verband dat de Verenigde Staten tussen bei- Vooral dit laatste is voor de de onderwerpen hebben gelegd. (Adv.) De „Prawda" heeft woensdag de Chinezen beschuldigd van omkoperij, afpersing en andere „vuile trucs" bij hun pogen bui tenlandse communistische pav- tijen onder hun zeggenschap te krijgen. In België hebben zij gebruik gemaakt van een oplichter, in Chili van een trotzkist en in Ceylon betaalden zij een „splij- ter". In andere partijen vormen zij afgescheiden groepjes met behulp van „afvalligen, trotzkis- ten en avonturiers" en met „mo reel corrupte" mensen, zo schrijft de Prawda. „Allerlei renegaten proberen te drijven op het vuile schuim van de op breuk gerichte strijd van Peking tegen de marxistische partijen. Hoewel de leiders in Peking het imperialisme vervloe ken, richten zij hun voornaam ste aanvallen op de ware revo lutionaire leninisten, de commu nistische partijen." Vooral op Ceylon zijn de Chi nezen actief. Diplomaten van de Chinese ambassade proberen daar de Ceylonese communisti sche partij richtlijnen te geven en voorzien deze partij van pro pagandaliteratuur. De Chinezen hebben de schuld van een Cey lonese communist betaald, die 5000 roepies bedroeg (ƒ3750). Voor een ander voldeden zij een hypotheek, een derde „splijter" ontving 1000 roepies voor repa ratie aan zijn auto. „STRAATSCHENDERS" In Peru deden Chinees-gezin den een gewapende aanval op het kantoor van het communisti sche dagblad, in Brussel probeer den „straatschenders" een com munistische bijeenkomst in de war te schoppen en in Australië, waar de pro-Chinese afdeling slechts 100 leden telt, verschijnen een eigen krant en een tijd schrift van deze afdeling, blijk baar met hulp van buiten, aldus de „Prawda", Reeds de eerste resultaten van de verkiezingen, die de republi keinen in de Amerikaanse staat Californië hebben gehouden voor het aanwijzen van een republi keinse kandidaat voor de presi dentsverkiezingen in november a.s. gaven de rechtse senator Barry Goldwater een voorsprong op zijn liberaalgezinde tegenstan der, de gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller. Het radiostation „Columbia Broadcasting System" (C. B. S.) voorspelde aan de hand hiervan dat Goldwater de republikeinse kandidaat van Californië zou worden. En de C. B. S. kreeg ge lijk. Dit wil zeggen dat alle stemmen der 86 republikeinen, die Californië naar de partijcon ferentie afvaardigt, waar over Het republikeinse lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, Meivin Laird, heeft dinsdagavond president Johnson tegengesproken, die eerder op de dag had gezegd, dat bij zijn we ten er geen Amerikaans plan be staat om de oorlog in Zuid-Viet- nam uit te breiden tot Noord- Vietnam. In een toespraak in het parle ment zei Laird dat de verklaring van Johnson niet de volledige waarheid weergaf. Volgens de afgevaardigde bestond het ge noemde plan wel degelijk. Wij moeten de vijand niet in de waan brengen dat dit niet zo is en overigens heeft het Amerikaanse volk het recht te worden inge licht, zei hij. Laird zou zijn in lichtingen rechtstreeks van mi nister van buitenlandse zaken Rusk hebben. Hij is voorzitter van de commissie die het verkie zingsprogram van de republi keinse partij maakt. enkele maanden de republikein se kandidaat wordt aangewezen, bij de eerste stemming op Gold water zullen worden uitgebracht. Gouverneur Nelson Rockefel ler heeft de overwinning van se nator Goldwater bij de voorver kiezingen in Californië toege geven. Na de telling van de resultaten van 31.316 stembureaus had Goldwater 1.023.330 stemmen te gen Rockefeller 985.788. toezicht op de naleving van de bepalingen van de staat van be leg. Elke openbare of particulie re bijeenkomst is verboden. Er is perscensuur ingevoerd en alle scholen, ook de universiteiten, zijn gesloten. Iedere arbeider, employé of ambtenaar moet op zijn post blijven. Overtreders zullen zonder vorm van proces worden gevangen gezet. De poli tieke activiteit en het werk van de nationale vergadering zullen gewoon doorgaan. OVEREENKOMST MET 1960 Onmiddellijk na de afkondiging van de staat van beleg maakten parachutisten een einde aan een zitdemonstratie van 1500 studen ten vóór het congresgebouw. Uit drie andere steden Soe- won, Taedjon en Tsjongdjoe worden ongeregeldheden op klei nere schaal gemeld. Politieke waarnemers in Seoel verklaarden dat de tonelen van woensdag overeenkomen met die van vier jaar geleden, toen de studenten in opstand kwamen en het regime van president Syng- man Rhee omverwierpen. TRAANGASBOMMEN De relletjes begonnen woens dag toen grote aantallen studen ten door prikkeldraadversper ringen rond het congresgebouw heendrongen, op wacht staande politiemannen tegen de grond liepen en de terreinen van het congresgebouw opstormden. De politie, die met traangas granaten had ingegrepen, kon de vloedgolf niet meer keren en moest de hulp inroepen van val schermtroepen en militaire poli tie met bajonet op het geweer. Ook in de buitenwijken .van Seoel kwam het tot bloedige bot singen tussen de politie en de studenten die riepen dat „het corrupte en onbekwame regime" van Park Tsjoeng moest aftre den. De staat van beleg werd af gekondigd ondanks de raad van de Amerikaanse ambassadeur dit niet te doen. AFTREDEN De democratische partij die in de oppositie is, deed woensdag een beroep op president Park af te treden om de weg te effe nen voor nieuwe verkiezingen voor het presidentschap en de nationale vergadering. Er zou den twee commissies moeten worden gevormd die een tussen tijdse regering onder leiding van een onafhankelijke figuur zou den moeten kiezen. Generaal Park maakte drie jaar geleden met een militaire staatsgreep een einde aan de gekozen regering van de democratische partij. President Soekarno wordt vrij dag in Manilla verwacht, waar hij een onderhoud zal hebben met president Macapagal van de Philippijnen voordat hij naar Tokio gaat, zo hebben welinge lichte kringen in Manilla woens dag gezegd. In Tokio zal een top conferentie over de kwestie- Maleisië worden gehouden. Ge zegd werd dat president Maca pagal president Soekarno een formele uitnodiging zal sturen. De opvolger van wijlen pre mier Nehroe van India, Lal Ba- hadoer Sjastri, heeft kort nadat hem door president Radhakrisj- nan was verzocht een nieuwe re gering te vormen, verklaard de door zjjn overleden voorganger gehuldigde politiek van niet-ver- bondenheid te zullen voortzetten. De nieuwe regeringsleider zal vermoedelijk volgende week dins- dag worden beëdigd als de plech tigheden waarbij de as van Neh roe boven de Ganges wordt uit gestrooid, ten einde zijn. In de ochtend was Sjastri in de grote zaal van het parlement aangewezen als leider van de In diase congresgaEty* een functie die Nehroe tot zijn dood vervul de. Sjastri hield een toespraak waarin hij zei 't werk van „Pan- ditji" (Nehroe) te zullen voort zetten. De nieuwe leider werd door emotie overmeesterd toen hij Nehroes naam noemde en hij kon geruime tijd geen woord uit brengen. Tenslotte vervolgde hij: „Het land staat voor een crisis en wij kunnen niet anders dan handelen zoals „Panditji" het ge wild zou hebben. Het socialisme is ons doel". Inmiddels heeft waarnemend premier Nanda, die de kandida tuur van Sjastri steunde, het ontslag van het voorlopige kabi net ingediend. President Radha- krisjnan verzocht hem aan te blijven tot Sjastri een nieuwe regering zal hebben samenge steld. De 59-jarige Sjastri is gehuwd en heeft zes kinderen. Hij is ook reeds grootvader. Hij wordt be schouwd als een vredelievend mens en zoals vele Indiërs ge bruikt hij geen vlees, alcohol of tabak. t

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1