Russische voorwaarden niet aanvaardbaar De Ionen en prijzen in Nederland A.O.W. en A.W.W. naar sociaal minimum PREMIEVERHOGING 1,9% MET CM STRIJD IN VIETNAM IS EEN GEVECHT GM DE VRIJHEID REGERING MOET LIJST VAN PRIORITEITEN VASTSTELLEN HET WE6 Wilsons besprekingen in Moskou Premieverhoging Verdere huurverhoging 15 a 20 Doelstellingen Geen doorberekening De A.O.W. Cuba wordt bewaakt Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering by abonnement: Terneuzet Direcfeur-Hoofredaeteur: I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—67 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 3 JUNI 1964 20e Jaargang - No. 6223 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Belastingverlaging van één miljard Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met 1 mil jard tussen 1 juli 1965 en 1 janu ari 1967 ligt in het voornemen van de regering. Daarnaast is zij van plan de jaarlijkse bedragen van de A. O. W. voor gehuwden en de A. W. W. voor weduwen met kinderen te verhogen tot ƒ3.540 en de A, O. W. voor ongehuwden en de A. W. W. voor weduwen zon der kinderen te brengen op 2.478 per 1 januari 1965. Voor A. O. W. en A. W. W. zou daarmee een sociaal mini mum zijn bereikt. Ontwerpen van wet dienaangaande wenst de regering op zo kort mogelijke ter mijn in te dienen. Zij heeft een gerichte adviesaanvrage bij de S. E. R. ingediend. De ontwer pen van wet die nog niet zijn in gediend bij de Tweede Kamer, dragen de handtekeningen van de minister Veldkamp (sociale zaken); Andriessen (economische zaken); Witteveen (financiën) en Bogaers (volkshuisvesting). Betreffende de belastingverla ging zij vermeld, dat deze in be ginsel is geprojeteerd op 1 janu ari 1966. Overwogen wordt de verlaging in twee delen in te voe ren. De eerste helft kan, inclu sief de verlaging aan de voet per 1 juli 1965 worden ingevoerd, in dien de stijging van het beste dingsvolume in 1965 niet méér dan twee procent t.o.v. 1964 zal bedragen. De tweede helft zal dan uiter lijk op 1 januari 1967 worden in gevoerd. Nji de gesprekken, die de leider van de Britse labourpartij, Jttarold Wilson, dinsdag met premier Chroesjtsjov en de dag daarvoor met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromikc- neeft ge had heeft hij gezegd, dat overeenstemming tussen oost en west over het tot staan brengen van de spreiding van kernwapens een der beste mogelijkheden schijnt te bieden om de ontwapenings- impasse te doorbreken. Ook het Poolse voorstel tot bevriezing van alle kernwapens in centraal-Europa zou naar Wil sons oordeel een hoopgevend vooruitzicht bieden en een „stap in de goede richting" zijn. MAATREGELEN- REGELEN VOOR 1965 EN 1966 De foto toont v.l.n.r. de ministers Wittevee.i en Veldkamp en de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer tijdens de pers conferentie. Het westelijk plan tot de vor ming van een kernvloot met ge- mengde- bemanning zou in Rus sische ogen een „beletsel zijn voor het bereiken van overeen stemming tussen oost en west. Volgens Wilson zou de Sowjet- regering eveneens gekant zijn tegen president Johnsons voor stel tot bevriezing van raketten en het verbranden van verouder de bommenwerpers. Daarmee zou naar Russische opvattingen een mate van inspectie zijn ge- »ioeid, die alleen aanvaardbaar zou zijn als onderdeel van een veel verder gaande ontwape- ningsovereenkomst. Bovendien zou, aldus Wilson, de Scwjet- regering Johnsons suggesties niet. kunnen overnamen „zonder ontmanteling van alle buiten landse bases en de terugtrekking van buitenlandse conventionele troepen". Wilson verklaarde de '"tijssen te hebben duidelijk ge naakt, dat het westen deze voorwaarden niet zou kunnen aanvaarden. Wilson, die zowel de opvattin gen van Croesjtsjov als van Gro- miko zei weer te geven, zei ver der dat de Russen wel interesse toonden voor een door hem ge opperd plan om door middel van een V. N.-verdrag alle particu liere handel in tweedehands of overtollige militaire uitrusting te verbieden. Ten aanzien van de plannen voor de A. O. W. en A. W. W. wordt meegedeeld, dat een half procent van de te verwachten premie stijging zal worden voldaan uit de schatkist tot een bedrag van 150 min. Een tweede half procent kan worden gecompenseerd uit het be ëindigen van de premie voor de invaliditeitswet en enige verlaging van de premie van de werkloosheidswet. Van de noodzakelijke premieverhoging van 2,9 procent blijft dan 1,9 procent over. Voorgesteld wordt het werknemersaandeel daar van voor de helft te compenseren. De premie van de A. O. W. is thans 6,8 procent, van de A. W. W. 13 procent. De regering heeft besloten niet tot invoering van een kostwin nersbijslag over te gaan. De regering denkt na de per 1 juli a.s. voorgenomen huurver hoging aan verdere huurverhogingen tijdens deze kabinetsperiode van vijftien a twintig procent. Hierbij vraagt ze zich af, of deze huurverhoging in één keer dan wel gespreid in de tijd tot stand ware te brengen. De volgende doelstellingen zullen op de voorgrond moeten staan: O ontspanning van de arbeidsmarkt; O herstel van het betalingsbanlansevenwicht; voorkomen van nieuwe kostenstijgingen. Van grote betekenis is dat nieuwe kostenstijgingen worden voor komen. De inkomensontwikkeling zal hierop dienen te worden af gestemd. Een en ander is van groot belang voor de aard én omvang van de in de nabije toekomst aanvaardbare loonkostenstijging en de daarmee samenhangende ontwikkeling der overige inkomens. Voorts wil de regering de voor 1964 geldende prijsgedragsregels in 1965 in hoofdlijnen handhaven, met dien verstande dat in prin cipe geen doorberekening meer mogelijk zal zijn van hogere loon kosten. Er zal in 1965 aan een zekere prijsstijging niet zijn te ontkomen als gevolg van een doorwerking van de ontwikkeling in 1964 en van een verdere invloed van de E. E. G. op de. binnenlandse prijzen. De bewindslieden achten het de vraag, of het wetsontwerp over de belastingen nog vóór het reces van het parlement kan worden ingediend. Het heeft weliswaar het departement al verlaten, maar er is nog een lange weg af te leggen voordat het bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Wat de A. O. W. betreft heeft minister Veldkamp opgemerkt dat er niet zoveel verschil van mening is over het optrekken tot een sociaal minimum. Het stond in het akkoord van Wassenaar en in de regeringsverklaring. Een bijdrage uit de algemene middelen werd niet als principieel onaanvaardbaar gesteld. 's Ministers mening is altijd geweest dat de bijdrage uit de alge mene middelen niet torenhoog zou kunnen zijn, dat zulk een bijdrage uitzondering zou moeten zijn. Aan die eis is bij het in te dienen wetsvoorstel voldaan. Met de wijziging van deze volksverzekering (A.O.W. en A.W.W.) is een lastenstijging gemoeid van 2,3 pro cent van het premieplichtig inkomen, terwijl uit hoofde van aan vulling van de liquiditeitsreserve en een te lage premie thans nog 0,6 procent extra moet worden geheven. Van de totale lastenstijging ad 2,9 procent zal honderdvijftig miljoen per jaar (0,5 procent) wor den gefinancierd uit de algemene middelen en het overige uit pre mie. Het premiedeel zal ten dele worden gecompenseerd door de beëindiging van de premiebetaling voor de invaliditeitswet met in gang van 1 januari 1965. Voorts wordt gestreefd naar enige ver hoging van de premie van de werkloosheidsverzekering. Voor de werknemers en de werkgevers zal het beëindigen van de betaling van premie voor de invaliditeitswet en van enige ver laging der werkloosheidspremie betekenen, dat 0,5 procent zonder lastenverhoging kan worden gecompenseerd. Van het resterende deel ad 1,9 procent is de regering er voor standster van dat de door de werknemers op te brengen premie voor de helft wordt gecompenseerd. Minister Veldkamp heeft er aan herinnerd dat op het onlangs gehouden congres van bejaarden is aangedrongen op een uitkering van ƒ3640,De regering meent dat het ƒ3540,moet zijn, een bedrag dat welvaartsvast is door de koppeling aan de index van de regelingslonen. Wanneer die index in 1965 met bqv. drie pun ten zou stijgen, is het door bejaarden als wenselijk uitgesproken bedrag al bereikt. President Johnson heeft dinsdag op een persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten zich aan hun belofte zullen houden wat de verdediging van zuidoost-Azië tegen de communistische opmars betreft. De toekomst van dat gebied staat op het spel. De Verenig de Staten willen er vrede. De strijd aldaar is geen jungle-oorlog maar een gevecht om de vrijheid, aldus de president. In antwoord op een vraag zei hij niets af te weten van een Amerikaans plan de oorlog te gen de communistische guerilla- strijders in Zui&-Vietnam tot communistisch Noord-Vietnam uit te breiden. De president zei ook dat de Verenigde Staten Cuba zullen blijven bewaken om er zeker van te zijn dat er niet opnieuw aan- (Aav.i Terneuzen Telefoon 3128 HET BEZOEK VAN KONING OLAF VAN NOORWEGEN Koning Olaf V van Noorwegen zal tijdens -ijn staatsbezoek aan Nederland van 912 september een vliegtocht maken over de Deltawerken en een bezoek brengen aan het Rijksmuseum. Verder staan op het programma een bezoek aan Philips gloeilam penfabrieken te Eindhoven, de inwijding van de Noorse kerk in Rozenburg en een bezoek aan de Noorse tentoonstelling te Rotter dam. Dit heeft de R.V.D. gisteren meegedeeld. valswapens worden binnenge bracht. De beste manier waarop dat kan gebeuren, moet nog wor den vastgesteld. Momenteel wor den verkenningsvliegtuigen ge bruikt die boven Cubaans grond gebied vliegen, maar Chroesjt sjov heeft onlangs voorgesteld deze te vervangen door verken ners-kunstmanen. Hij liet daar bij foto's zien die volgens hem door Russische kunstmanen bo ven militaire installaties in de Ver. Staten waren gemaakt. Pre sident Johnson gaf geen recht streeks commentaar op de op merkingen van Chroesjtsjov. Van de eerste publikatie over de stijging van de kosten van levens onderhoud in de periode van half maart tot half april zijn ook wij geschrokken. Wij menen dat bij die publikatie de fout is gemaakt dat men er niet direct een achter- grovd bij heeft geleverd. Wan neer dat wel het geval was ge weest, was bij ons en misschien ook bij de vakbeweging de reac tie rustiger geweest. Dit heeft de voorzitter van het ver bond van Nederlandse werkgeve de heer H. J. de Koster, verklaard in een toelichting op het jaarverslag over 1963 van zijn verbond. De heer De Koster is van mening dat een belangrijk deel van de stijging ver oorzaakt is door groenten, fruit en an dere seizoenprodukten. WERKLOOSHEID Er is tussen de vakbeweging en ons geen verschil van inzicht over mogelijke gevolgen van de loonexplosie. Zij zijn het er over eens dat met alle middelen moet worden voorkomen, dat de situatie zou leiden tot een recessie en tot werkloos heid. De werkgevers staan op het stand punt dat het thans niet opportuun is met de vakbeweging een gesprek over deze zaak bij het kabinet te vragen. VOORZICHTIG MET EISEN Er liggen van vele maatschappelijke groeperingen terecht eisen ter tafel, maar men moet zeer voorzichtig zijn met de uitvoering. Het staat -ast dat niet al die eisen tegelijkertijd in 1964 en in 1965 kunnen worden ingewilligd. Vast staat ook dat we in 1964 alleen maar dingen tot uitvoering kunnen brengen die economisch verantwoord zijn. De regering moet de lijst van priori teiten vaststellen, niet het bedrijfsleven. Die prioriteiten kunnen betrekking heb ben op de huizen, de belastingen en de A. O. W. PANIEK Wat het prijsbeleid betreft merkte de heer De Koster o.m. op dat het nog pre cies is zoals het was. Er is wel dit ver schil dat men aanvankelijk enigszins in paniek is geraakt en enige lukrake prijs- stóppen heeft afgekondigd. Dat heeft ge leid tot een aantal wrijvingspunten, maar het is allemaal rustiger geworden, zon der dat de spelregels veranderd zijn. De heer De Koster vestigde er de aan dacht op dat een analyse van de cijfers leert, dat de prijzen van industriële pro- dukten maar voor een gering deel zijn gestegen. Aangenomen moet worden dat er los van de grondstoffen toch wel prijsstijgingen van industriële produkten te verwachten zijn. Spreker betreurt het dat het advies dat de S. E. R. over het vraagstuk van de huren heeft uitgebracht ,is achter haald. Hij is van mening dat de S. E. R. dit probleem opnieuw zal moeten be zien in het licht van de veranderde om standigheden. fc- Ui NU EN DAN BUIEN Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die dinsdag over ons land trok, veroorzaak te plaatselijk nog al wat regen. In De Bilt werd tussen 's mor gens 7 en 's avonds 7 uur 16 mm regen afgetapt. Op het vliegveld Soesterberg 13 mm. Elders viel 16 mm, terwijl enkele kuststa- tions vrijwel geen neerslag meld den. Een volgende depressie be reikte gisteravond Bretagne en vervolgde zijn weg in de rich ting van ons land. In verband hiermee worden ook voor van daag nu en dan buien verwacht, waarvan sommige met onweer. Bij een zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen zullen de temperaturen iets lager wor den dan gisteren, vooral ia het zuidoosten van het land. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nu pn dan buien Veranderlijke bewolking met nu en dan buien, waarvan som mige met onweer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Iets lagere temperaturen, vooral in het zuidoosten van het land. WOENSDAG 3 JUNI v.m. n.m. Breskens 7.20 7.35 Terneuzen 7.55 8.10 Hansweert 8.35 8.50 Walsoorden 8.45 9.00 DONDERDAG 4 JUNI v.m. n.m. Breskens 8.24 8.45 Terneuzen 8.59 9.20 Hansweert 9.39 10.00 Walsoorden 9.49 10.10 ZON MAAN op onder op onder Juni 3 4.24 8.52 1.49 11.57 4 4.23 8.53 2.08 1.13 4 4.23 8.53 2.08 1.13 5 4.23 8.54 2.27 2.31 6 4.22 8.55 2.46 3.52 7 4.22 8.56 3.06 5.17 8 4.21 8.57 3.29 6.49 9 4.21 S.58 3.58 8.12 10 4.21 8.59 4.37 9J3&j

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1