't is weer tijd voor Vogelwaarde promoveert naar 4' klasse K.N.V.B Inwijding nieuwe N. H. Kerk te Sluiskil RÏJlEïf VERSTERKT JONG ORANJE WINT IN RUSLAND BRUG OVER NET HARINGVLIET GEREED zó zacht zó geurig 2-3 750,10-ofl5 -waard! Maandag 1 Dinsdag 2 juni 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 zege in de vierde verlenging DE SPORTTOTO Nog t/m 6 juni a.s. foto- en film- Uw oude camera is Informeer ernaar bij uw fotohandelaarl TWEEDE HELFT VAN JULI VOOR VERKEER OPEN Zaterdag-middag om 13.00 uur is het laatste stuk van de brug over het Haringvliet tussen Nu- mansdorp en Ooltgensplaat op z(jn plaats gelegd. Het was de klap van de 35 nieter lange bas- culebrug- waarvan vrijdag het staartstuk in de kelderpijler was bevestigd. Het werk geschiedde met be hulp van enkele bokken. De 1222 meter lange brug vormt nu één geheel. Zij bestaat uit tien over spanningen van 106 meter lang, één van 80 meter, een bascule- brug van 35 meter en nog enkele kleine verbindingen. De brug heeft een breedte van 25% meter. De onderkant ligt op 14 meter boven N.A.P. De gehele brug rust op tien pijlers, een kelderpijler en twee landhoofden. De eerste overspanning van 106 meter werd 13 sept. 1962 aange bracht. De laatste j.l. dinsdag. Elk deel weegt 830 ton. Over de helft van de brug worden twee van de vier rijbanen in gereed heid gebracht, zodat in de tweede helft van juli de brug voor het verkeer kan worden opengesteld. Goeree-Overflakkee heeft nu 'n vaste verbinding met de Hoekse- TERNEUZENSE BOYS JUBILEERT Ter gelegenheid van het 15-ja- rig bestaan speelt het le elftal van de voetbalvereniging Terneu zense Boys woensdagavond 3 juni een jubileumwedstrijd tegen een combinatie van AZW, Zaamslag, Hoek en Spui. Voor deze interessante ontmoe ting, die om kwart over zeven be gint, zal ongetwijfeld belangstel ling bestaan. De jubilerende vereniging zal aan dit gecombineerde elftal de handen vol hebben. Het is aldus samengesteld; Doel: Verberkmoes (Spui). Achter: van de Velde (Spui); Harms (Hoek) en De Bruijne (Zaamslag). Midden: 't Gilde (Hoek) en De Visser (AZW). Voor: Deij (Hoek); Jansen (Zaamslag), Haak (AZW)Die- leman (AZVV); Pijpelink (Spui). Reserves: Ollebek (Hoek); Oele (Zaamslag) en Bakker (AZW). waard. Als eerste liep de presi dent-commissaris van de N, V. Brugverbinding Goeree-Overflak kee en Schouwen-Duivland, de heer P. D. Sieling, naar 't vaste land. De totale kosten van deze brug bedragen bijna 50.000.000. Door tolgeld te heffen zal de N. V. aan haar verplichtingen van aflossen van de geldlening kunen voldoen. VOETBALUITSLAGEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG Kampioenschap van Nederland (Amateur voetbal.) Vlissingen—Ouick '20 12 Quick'20Vlissingen 21 (Betaald voetbal.) Promotie naar de le divisie RCH—Roda JC 2—4 AlkmaarNEC 13 Terugkeer Amateurvoetbal EDOLonga 32 ZUID I DERDE BEKERRONDE TSCInternos 21 Alliance—MOC '17' 1—3 Kaaise BoysZundert 80 VlissingenZeel. Sport 23 GoesMiddelburg 15 HW '24—Axel 2—1. AFDELING ZEELAND Promotiecompetitie le klasse Hansw. BoysVogelwaarde 2-3 Res. Eerste klasse Oostburg2—Luctor2 34 Zeel. Sport 3RCS 2 102 Zeelandia2Biervliet 2 (Bier vliet 2 niet opgekomen.) Tweede Klasse B. (Beslissingswedstrijd) Breskens Corn Boys 3 13 Promotie Tweede klasse Terneuzen 3—Middelburg 4 5-1 STAND KAMPIOENS COMPETITIE AMATEURS Quick '20 4 CVV 2 Chevremont 2 WW4 Purmerstijn 4 Vlissingen 4 9—5 3—1 6—3 7—8 8—11 5—10 luister naar „'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.lv. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. tt.15, zo. 10.30. di. t9.00, do. 18.481 NACSaarbrücken 30 NAC is de intertoto-competitie met een overwinning op Saar brücken begonnen. De 3—0 over winning was slechts een zwakke afspiegeling van de veldmeerder- heid, die NAC tentoonspreidde. Slechts drie spelers van Saar brücken vie'en op n.l. doelman Danner, linksachter Rohe en linksmidden Klein. De doelpun ten werden gescoord door Groe- newegen in de 9e minuut (10), midvoor Vissers in de 30e min. (20) en door Van der Hurk in de 10e minuut (30) van de 2de helft. Op het terrein van Hontenisse is zondag de beslissingswedstijd ge speeld tussen Vogel waarde en Hansweertse Boys voor een plaats in de 4de klasse van de K.N.V.B. De partijen waren volkomen aan elkaar ge waagd. Na twintig mi nuten bezorgde Stroo- band met een kopbal zijn club de leiding. Vrij snel in de tweede helft maakte Witte voor Hansweert gelijk. De zelfde speler scoorde 't tweede doelpunt, waar na 't er voor Vogelwaar de somber begon uit te zien. Eerst vijf minuten vóór het einde slaagde Lambert er in de partij en op gelijke voet te brengen (22). Na drie verlengingen was er nog geen beslis sing bereikt. Lambert coorde in de vierde ver lenging het kostbare doelpunt dat promotie naar de K.N.V.B. bete kende. Hansweertse Boys, verleden jaar door Sluiskil uitgeschakeld, moest nu voor Vogelwaarde het hoofd buigen. Een gelukwens voor Vogel waarde en succes in de 4de klas! De uitslagen van de voetbal wedstrijden, die gelden voor de sporttoto van deze week, luiden: VlissingenQuick '20 12 Quick '20—Vlissingen 2—1 Hertha BerlinFeijenoord 10 Eintracht Br.D.W.S, 20 KaiserslauternEnschedé 00 NACSaarbrücken 30 ItaliëSpanje 12 NederlandMalta 33 EngelandWest-Duitsland 01 FrankrijkGriekenland vervalt LuzernBazel 32 ServetteBiel 30 ZurichGrasshoppers 51 GrenchenChiasso 31 Juist ingevuld zag het totofor mulier er als volgt uit: 2-1-1-1-3-1-2-3-2-x -1-1-1-1. De 311.468 Nederlanders, die deze week in de „gemengde" toto speelden, hebben een bedrag van 346.340,ingelegd. Van deze som is ƒ68.575,beschik baar voor de eerste prijs. De tweede prijs bedraagt 45.717, Er was zondagavond pas één mvlidiogdgagen .van 12 pijpten. Een versterkt „Jong Oranje" dat vrijdag j.l. uit Nederland vertrok voor een tiendaagse toernee door Rusland, heeft de eerste wedstrijd tegen een Rus sisch selectie-elftal gewonnen. De Nederlanders zegevierden zondag in Kiev met 21 over de Russische jeugd. Bij de rust ston den onze landgenoten met 0i—1 achter. Tot tweemaal toe moest na de rust doelman Nartia, die in de eerste helft met enkele briljante reddingen de Nederlanders van een voorsprong afhield, capitu leren. Eerst voor een schot van de na rust voor de geblesseerde Verdonk ingevallen Kerkhoffs en twee minuten vóór het einde voor een goed gerichte treffer van diens clubgenoot Theunis- sen. Daartegen stond een doel punt na een half uur van de kleine, maar technisch bekwame linkshalf Moentjan, die van ver hoog in de hoek doel trof. De televisie, die de wedstrijd van het Russische elftal tegen Oost-Duitsland te Moskou uit zond, had velen aan hun toestel gevangen en daardoor bevolkten slechts een paar duizend toe schouwers de kale tribunes van het 16.000 zitplaatsen en geen staanplaatsen tellende Dynamo- stadion, dat op een steenworp afstand van het hotel der Neder landse spelers lag. HW'24—Axel 2—1 Slechts na verlenging en drie kwart van de wedstrijd tegen een 10 achterstand te hebben aan gekeken, heeft de nieuwe eerste klasser HVV een overwinning weten te behalen op Axel. Axel toonde zich een gelijk waardige tegenstander en vooral de keeper Verpoorte maakte een goede indruk. Het duurde tot in de 30ste min. voordat er een doelpunt viel. De Axelse rechtsbinnen Verstraete zag zijn schot in eerste instantie door de paal gestuit, maar de goedspelende Steels wist in twee de instantie de bal in de Hulster touwen te jagen (01). In de tweede helft kwam HVV iets meer opzetten, maar schoten van Voet en Saman hadden geen succes. In de 42ste min. wist de opgerukte linksback De Gucht de bal uit een vrije trap te be machtigen en de stand gelijk te maken (11). Nadat in de laatste minuut Axels middenvoor Steel een kop stoot-na&gt.fca&zigp werd Zondagmiddag om 2 uur was de nieuwe hervormde kerk te Sluiskil tot de laatste plaats be zet. Een groot aantal genodigden en belangstellenden waren sa mengekomen om de door ds. Cupédo geleide inwijdingsdienst bij te wonen ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieu we kerk. Onder de genodigden bevonden zich o.a. burgemeester Rijpstra, pater Paulinus als vertegen woordiger der r.k. kerk te Sluis kil, ds. Balk, die de generale synode vertegenwoordigde; de heer Philipse als vertegenwoordi ger van de provinciale kerkvoog dijcommissie, de predikanten van de Ring en hun collega's van de classis IJzendijke, vertegen woordigers van kerkvoogdijen en kerkeraden der omliggende gemeenten, de leden der bouw commissie, de heren Simons, aannemers te Terneuzen en de architect prof. ir, Luning Prak. ORGELSPEL De dienst begon met orgelspel en een intrada voor koperbla zers, waarna de gemeente staan de zong: Gezang 135 1. Hierna werd het gebouw door de heer Moret van de kerkvoogdij over gedragen aan ds. Stern, voorzit ter van de kerkeraad. De heer Moret sprak zijn dank uit aan een groot aantal personen die dé bouw van de kerk hadden moge lijk gemaakt, o.a.: prof. ir. Lu ning Prak, voor wie het de eer ste keer was, dat hij een kerk had ontworpen, aan ds. Cupédo, van wie als voorzitter der bouw commissie steeds een grote sti mulans was uitgegaan, aan de aannemers de gebroeders Simons uit Terneuzen, aan uitvoerder Legrand en opzichter Van der Hooft, aan allen die op enigerlei wijze financiële steun hadden ge geven. Hij deelde de totale stich- tingskosten mede, zijnde ƒ360.000, waaraan alleen al voor het gebouw 330.000. Ds. Stern aanvaardde onder dankzegging het kerkgebouw, waarna de organist A. van Dix- hoorn op het gerestaureerde orgel een preludium in C groot van J. S. Bach ten gehore bracht. DE DIENST Hierna begon <de eigenlijke kerkdienst. Na het uitspreken van votum en groet door ds. Cupédo zong de gemeente van psalm 65 de verzen 1 en 2: „De stilte zingt u toe, o Here, in uw verheven oord." De wijding van de kerk, welke in onderdelen geschiedde, werd ingeleid idoor een motet naar psalm 84 door het kerkkoor. Ds. Cupédo wijdde de kerk in met het voorlezen van psalm 84, de verzen 15: „Hoe lieflijk zijn uw woningen, o Here der Heer scharen,". gevolgd door gebed en het zingen van gezang 271 2. Hierna werden het doopvont, het avondmaalsgerei en de kan sel ingewijd, elk met een toepas selijke tekst, een gebed en een door de gemeente gezongen lied. Als onderwerpen voor zijn schriflezing had ds. Cupédo ge kozen: uit het Oude Testament: besloten tot verlenging. In de tweede helft van de ver lenging kon HVV de winst grij pen. Uit een corner maakte Vlas- senrood een achterwaartse kop stoot, die Axels rechtsback Schep per nog uit het doel trapte. Vol gen seheidrechter Groen had de bal de doellijn gepasseerd, waar door Hulst vrij fortuinlijk de zege in de wacht sleepte. 1 Kronieken 22 1116: de op dracht van David aan Salomo om een tempel te bouwen; uit het Nieuwe Testament: 1 Petrus 2 47Laat u als levende ste nen gebruiken voor de bouw van een geestelijk huis.- Het koor bracht psalm 150 ten gehore in een bewerking van César Frank. Tot onderwerp van zijn predi king had de dominee zijn stof geput uit 1 Kronieken 22 16b: „Op dan, aan den arbeid'! De Here zij het u". Ds. Cupédo be handelde in zijn prediking een stuk kerkelijke geschiedenis van Sluiskil, als volgt schematisch weergegeven: 1875: Sluiskil telt 198 her vormden. Geen eigen kerk. De diensten worden bij toerbeurt verzorgd door dominees uit de omgeving. Als plaatsen» van samenkomst maakt men gebruik van schoollokalen. 1891: Ouderling J. Lamaitre uit Terneuzen bouwt op de plaats, waar nu de oude kerk staat, een klein kerkje. De her vormde gemeenschap ontwikkelt 21 IMS;61 Sluiskil telt 600 her vormden. Van gemeentewege wordt er een verbod uitgevaar digd nog langer in het oude kerkje, dat aan het verzakken is, diensten te houden. Het wordt gesloopt en er verschijnt een nieuwe kerk, door ds. Timmer man uit Terneuzen gekenschetst als een „sierlijk en doelmatig bedehuis". 1964: Voor de derde maal wordt er in Sluiskil een kerk in gewijd, die hopelijk voor vele jaren het centrum zal zijn voor de jongste hervormde gemeente in Zeeuws-Vlaanderen. NIET KLAAR Ds. Cupédo bracht in zijn pre diking naar voren, dat de ge meente nu niet klaar is: de kerk als gebouw is klaar, maar om deze ruimte van steen, hout, me taal en glas tot een waarachtige geestelijke woning Gods te ma ken, zal de gemeente voortdu rend moeten arbeiden en zich moeten richten naar de woorden van Petrus: „Laat u als levende stenen gebruiken voor de bouw van een geestelijk huis." GELUKWENSEN Na de eigenlijke kerkdienst kwamen een groot aantal spre kers de kerkeraad geluk wensen met de nieuwe kerk. Ds. Balk bood gelukwensen aan namens de synode der N. H. kerk. Namens de provs kerkvoogdij commissie sprak de heer Philipse. Ouderling Verhage sprak in de plaats van ds. Evenhuis, die door ziekte was verhinderd, namens de classis IJzendijke. Hij sprak vooral de hoop uit, dat de kerk zou bijdragen tot de oecumeni sche gedachte. Namens de kerkvoogdijen van kerken uit de omgeving sprak de heer Kusee uit Zaamslag. Hij bood een geldbedrag aan en sprak de hoop uit dat het voor beeld van Sluiskils offervaardig heid een prikkel zou mogen zijn voor de omliggende gemeenten. Burgemeester Rijpstra wees in zijn woorden op de functie der kerk in het zich ontwikkelende Sluiskil. De architect prof. ir. Luning Prak legde vooral de nadruk op de openheid van de kerk, die ook in de bouw tot uitdrukking is gekomen. Aannemer Simons bood een siervaas en een elektrische klok aan. Pater Paulinus sprak de hoop uit, dat de samenklank der beide kerkklokken zou mogen leiden tot een samenklank. Hij wees op het feit, dat er 's morgens in de katholieke kerk gebeden was voor het heil van de hervormde kerk. Hierna werd het woord ge voerd door ds. Scholten, die na mens de ring een enveloppe met inhoud aanbood. De heer Ramondt sprak na mens het bestuur van de chr. school. Een warm applaus kreeg Leu- neke Moens. die een pot met 50 gulden aanbood, door haar en enkele andere meisjes verdiend met autoruiten schoonmaken. Ds. Stern dankte allen voor hun gelukwensen en deelde mee, dat het geld zal worden gebruikt voor de aanschaf van een nieuw doopvont. Na afloop van de dienst was er een samenzijn voor de geno digden in het jeugdgebouw „De Ark". VANDALISME Op een afgesloten terrein in Lombardije (Rotterdam-Zuid) waarop een kampeerartikelen- handel een tentenshow had in gericht, hebben vandalen een 'grote ravage aangericht. Van de veertig tentoongestelde tenten hebben zij, vermoedelijk met een scheermes, een 15-tal bungalow- en acht strandtenten stukge sneden. De schade bedraagt tussen de acht- en tienduizend gulden. (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3