Communisten uit Laotiaanse regering gezet Akkoord over topconferentie MARGARINE DUURDER Vier generaals in Zuid-Vietnam vrijgelaten BERGEN OP ZOOMS NIEUWE HAVEN HET WEER DE OPVOLGING VAN NEHR0E DE TYFUSEPIDEMIE IN ADERDEEN GELD OP VUILNISBELT DE P.T T. AFKOMSTIG Maandag 1 Dinsdag 2 Juni 1964 20e Jaargang - No. 6222 Communistisch personeel weggevoerd Noodweer handicapte spoorwegen „SCHEEPSRAMP OP HET TOBAMEER Weerbericht Hoogwater NOODWEER BOVEN BRUSSEL BEREIKBAAR VOOR DE GROOTSTE COASTERS Zon- en Maanstanden Anti-Engels^ demonstratie in Nicosia Acht biljetten van 1000 en 250 van ÏOO MALEISIË EIST TERUGTREKKEN INDONESISCHE TROEPEN Spoorwegongeluk in Amerika KABAAL BIJ BRUSSELS PARLEMENTAIR BENELUX-FEEST Anti-Amerikaanse demonstratie Frankering bij abonnement: Terneuzen DIreetetir-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,per kwartaal; per maan f2.—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties'' (géén handels- advertenties)': 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur van. Het communistisch-Chinese persbureau ,Nieuw-China' meldt dat prins Soevanna Vong, de lei der der communistisch gezinde „Neo Lao Haksat", de Laotiaanse neutralistische eerste minister prins Soevanna Poema een tele gram heeft gezonden, waarin hij protesteert tegen de' opheffing van zijn partij in de Laotiaanse coalitieregering, die bestond uit rechtsen, neutralen en commu nisten. De portefeuille voor geleide economie, die tevoren door prins Soevanna Vong zelf werd be heerd, is thans aan een ander gegeven, evenals die van voor lichting, die eveneens in handen was van een lid der Neo Lao Haksat. Volgens Soevanna Vong is deze uitwisseling van ministerporte feuilles „in strijd met de over eenkomst van Zürich en het in de vlakte der kruiken gesloten akkoord", terwijl hierdoor ook „het beginsel van eenstemmige beslissingen door de drie rege ringspartijen geweld is aange daan". Prins Soevanna Vong heeft voorts de eis gesteld dat Sowjet- Hevi noodweer is zondagavond in het zuiden van ons land los gebarsten. De Nederlandse spoor wegen ondervonden daarvan met name in Zeeland en Noord Bra bant veel hinder. De bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in de bovenleiding, waardoor sommige spoorwegbaanvakken in de omgeving van Breda stroomloos kwamen te staan. Eén trein had daardoor vijftien minuten vertraging. Automati sche knipperlichtinstallaties en dergelijke functioneerden op sommige plaatsen niet meer, waardoor spoorwegpersoneel met rode vlaggen waarschu wingsdiensten moest verrichten. Op het Tobameer in Noord- Sumatra is tijdens een storm een motorschip omgeslagen. Men vreest dat honderd mensen ver dronken zijn, zo meldt het Indo nesische persbureau Antara. meegedeeld door het K. N. M. I.. geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Koel Bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot matige wind tus sen noordoost en noord. Koel. Rusland en Groot-ijrittannië als de twee voorzitters van de Ge- neefse conferentie, waarop de staatkundige toekomst van Laos werd bepaald, gezamenlijk rege lingen zullen treffen voor het uit Vientiane wegvoeren van perso neel van de Neo Lao Haksat. Hij wil dat dit naar Kang Kay of Sam Neoea wordt overgebracht. Prins Soevanna Vong heeft premier Soevanna Poema in zijn telegram verzocht zijn medewer king aan het wegvoeren van dit personeel te verlenen. De bond van Nederlandse mar garinefabrikanten heeft meege deeld, dat de consumentenprijs van margarine, die dit jaar nog ongewijzigd is gebleven, met in gang van vandaag met één cent per pakje van 250 gram zal wor den verhoogd. Aanleiding tot deze prijsverhoging,- welke in overleg met het ministerie van economische zaken tot stand is gekomen, vormen de kostenver hogingen. Vier generaals, die gevangen werden gezet toen generaal Ngoejen Khanh op 30 januari in Zuid-Vietnam de macht in han den nam, zijn vrijgelaten, nadat zij gedurende twee dagen voor een militaire rechtbank terecht hadden gestaan. Naar verluidt zijn de officie ren in vrijheid gesteld in de hoop dat dit gebaar de positie van premier Khanh zal versterken. Zij waren ervan beschuldigd met Franse agenten hebben samen gespannen om Zuid-Vietnam in handen van de voorstanders van neutralisme te spelen. De vrijge latenen zijn generaal-majoor Tran Van Don, voormalig mi nister van defensie en ex-bevel hebber van het leger; generaal- majoor Le Van Kim, voormalig stafchef en de voornaamste po litieke adviseur van het vorige regiem; generaal-majoor Ton That Dinh, voormalig minister van binnenlandse zaken die de staatsgreep van vorig jaar no vember leidde waarbij het re giem van president Ngo Din Diem omver werd geworpen, en generaal-majoor Mai Hoe Hoe- an, vroeger prefect van Saigon en hoofd van de politie. Generaal-majoor Doeong Van Aan het begin van de avond is zondag boven Brussel een zwaar onweer losgebarsten. Er kwamen talloze elektrici teitsstoringen voor en de Belgi sche radio moest als gevolg van ontstane schade verscheidene malen de uitzendingen onder breken. Minh, leider van de vorige junta, die door generaal Khanh in ja nuari werd afgezet, gaf een diner om de vrijlating van de vier officieren te vieren. Doeong Van Minh, bijgenaamd „grote Minh", nad geweigerd zijn in vloed ten gunste van generaal Khanh aan te wenden zolang de gevangen officieren niet w.aren vrijgelaten. Hun arrestatie be rustte volgens hem op valse be schuldigingen. Volgens betrouwbare kringen zullen de generaals hun militai re rang mogen behouden, maar men acht het onwaarschijnlijk dat zij in Kun vroegere posities zullen worden hersteld. Zij zou den trouw aan de strijd tegen het communisme hebben moeten Vrijdag 5 juni zal de nieuwe haven in de Theodoruspolder te Bergen op Zoom door de minis ter van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, officieel wor den geopend. Met deze nieuwe haven, waar van de eerste fase is voltooid; heeft de gemeente Bergen op Zoom een instrument in handen om het zuidwesten van Brabant, waarvan zij het centrum vormt, te betrekken in de voortgaande regionale groei. De haven die naar het ontwerp van het archi tectenbureau Witteveen en Bos uit Deventer is gebouwd, krijgt aansluiting aan het Bergse diep en is daardoor ook bij eb te be reiken. Daarvoor moesten over een lengte van 850* meter haven- dammen worden gelegd, terwijl tevens een schutsluis is gebouwd welke 120 meter lang en 12 me ter breed is. Deze schutsluis is berekend op Rhein-Herne-sche- pen van 1350 ton waardoor de haven voor de grootste coaster bereikbaar is. De haven heeft een lengte van 1800 meter en een draaikom waarin momenteel MAANDAG 1 JUNI v.m. 5.32 6.07 6.47 6.57 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG 2 JUNI v.m. 6.22 6.57 7.37 7.47 n.m. 5.44 6.19 6.59 7.09 n.m. 6.36 7.11 7.51 8.01 WOENSDAG 3 JUNI reskfens erneuzen sweert ilsoorden v.m. n.m. 7.20 7.35 7.55 8.10 8.35 8.50 8.45 9.00 ZON op onder MAAN op onder 2W 4.25 8.51 1.26 10.43 3 ,4.24 8.52 1.49 11.57 4*4)23 8.53 2.08 1.13 VERANDERLIJK Na een warm weekeinde Is in de nacht van zondag op maandag met een zuidelijke wind in de hogere luchtlagen een onweers front ons land gepasseerd. Er viel over het algemeen veel regen. De hoeveelheden varieer den sterk: Ypenburg meldde 31 mm, Den Helder nog geen mm. De wind aan het aardoppervlak draaide van oost naar noordoost. Intussen is de depressie van de oceaan, die geleidelijk zijn in vloed op het weer in West- Europa uitbreidde, over de Golf van Biscaye naar het zeegebied vóór Bretagne getrokken. Welke koers hij het komende etmaal volgt is onzeker. De wind zal in ons land nog verder krimpen naar richtingen tussen noordoost en noord, waarbij koelere lucht van de Noordzee wordt aange voerd. Aangezien het front waarlangs het onweer voorkwam, zich nog dicht bij Nederland bevindt, zul len de regenkansen blijven be staan. Dinsdag zullen de 537 ver tegenwoordigers van de regeren de congrespartij in beide huizen van het Indische parlement bijeenkomen voor de verkiezing van de opvolger van wijlen premier Nehroe. Zondag is het werkcomité der partij in vergadering bijeen ge weest voor het aanwijzen van een kandidaat. Aan deze ver gadering werd ook deelgenomen door de eerste ministers der zes tien landen, die van India deel uitmaken. Welingelichte politieke krin gen in Nieuw Delhi verklaarden, dat de verkiezing tot premier van de 59-jarige minister zonder portefeuille Bahadoer Sjastriwel zeker schijnt. Hij heeft de steun van het grootste deel der leden van beide parlementsfracties van de congrespartij. aanlegsteigers worden gebouwd ten dienste van de watersport. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar de oude havens af te slui ten, waardoor de zwaaikom kan worden vergroot. Met de aanleg van deze haven is de weg ge opend om de industriële ontwik keling van West-Brabant op gang te brengen. Donderdagavond a.s., vooraf gaande aan de opening van de haven, zal met medewerking van het scheepvaartmuseum uit Ant werpen een tentoonstelling wor den geopend over de historie van de haven. Op het Metaxasplein in Nicosia hebben studenten een demonstra tie gehouden met borden en span doeken waarop werd gevraagd om terugtrekking van de Engel se eenheden uit de vredesmacht van de "Verenigde Naties op het eiland Cyprus. De demonstratie (foto) was een gevolg van de arrestatie van een Britse vlieger met zijn vrouw, nadat de man was beschuldigd van het smok kelen van wapens. Het aantal tyfuspatiënten in de Schotse stad Aberdeen is zondag gestegen tot 157. Voorts bevin den zich in de ziekenhuizen 46 mensen van wie vermoed wordt dat zij aan de ziekte lijden. Ondanks het fraaie weer was het strand bij de stad verlaten. Dit meest bezochte strand aan de Schotse oostkust in gesloten om verdere verpoeiding van de ziek te voorkomen. Met het oog hier op zijn ook alle toneel- en film voorstellingen afgelast, terwijl tevens alle andere openbare ver makelijkheden zijn gesloten. De scholen blijven voorlopig dicht en de 60.000 kinderen van de stad moeten tot nader order thuis blijven. De hotels in de stad hebben verscheidene honderden reserveringen geannuleerd. Twee bemanningsleden van 'n Britse onderzeeboot in Faslane (aan de westkust van Schotland), van wie veronderstelt wordt dat zij tyfus hebben, zijn zondag in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een woordvoerder van de Britse marine wordt aangeno men dat een deel van de partij bedorven vlees aan boord van de onderzeeboot was terechtgeko men. Het was mogelijk dat er van was gegeten vóór het vorige week in opdracht van de admini- raliteit in beslag werd genomen. Sedert eind januari heeft de P. T. T.-recherche gezocht naar een bedrag van ƒ33.000,af komstig van de Rotterdamse Bank in Den Haag. Het is prak tisch zeker, dat het geld is te ruggevonden door twee em ploy's van de vuil af voermaat- schappij V. A. M„ die vrijdag op de belt in Wijster een kapitaal aantroffen. De recherche sloot het onder zoek af met als conclusie, dat de waardebrief op het postkantoor Rijswijkseweg in Den Haag in een prullemand moet zijn gede poneerd. Dit leidde tot de maat regel, dat er op die afdeling geen prullemanden meer mogen wor den gebruikt. De vondst in Wijster heeft voor de Haagse ambtenaren in tussen een bijzonder prettige kant. Zij staan niet meer onder verdenking geld te hebben weg genomen en zij hebben geen re- Maleisië heeft zaterdag offi cieel meegedeeld dat het zal deelnemen aan een topconferen tie die de volgende maand in Tokio met Indonesië en de Phi- lippijnen zal worden gehouden over de omstreden vorming der Maleisische federatie. „Indonesiëaanvaardt het begin sel van terugtrekking van zijn strijdkrachten, zowel geregelde als ongeregelde, uit Sabah en Serawak (de staten op Borneo die samen met Malakka en Sin gapore de federatie vormen)", aldus een offciële verklaring. „Het begin van de terugtrekking valt samen met de bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken welke onmiddellijk voor afgaat aan de conferentie der regeringsleiders. De regering van Thailand zal verzocht worden zich te belasten met de controle op de terugtrekking". Zaterdagavond is een sneltrein met vakantiegangers van Miami naar New York in een moeras sige streek nabij Ulmer in de staat Zuid-Carolina ontspoord. Bij het passeren van een wissel liepen vijftien van de negentien rijtuigen uit de rails. Volgens de eerste berichten werden 34 mensen gewond. In Maleisische kringen in Koeala Loempoer verklaarde men dat de impasse aangaande de voorwaarden voor een con ferentie, in het bijzonder met be trekking tot het belangrijkste punt van de terugtrekking der Indonesiërs, was doorbroken. Maleisië eiste een „aanzienlijke" terugtrekking der Indonesiërs vóór het begin van een topcon ferentie en overeenstemming over een algehele terugtrekking, ongeacht de resultaten van het overleg.;Indonesië, dat de plech tige gelofte heeft gedaan Malei sië te vernietigen, wilde slechts een symbolische terugtrekking voor het begin der conferentie, welke pas volledig zou worden indien het overleg met succes wordt bekroond. Verwacht wordt dat de topcon ferentie in de eerste helft van juni zal worden gehouden. BRITS VOORSTEL De Indonesische regering pu bliceerde een communiqué waar in eveneens wordt meegedeeld dat in Tokio een topconferentie der drie landen over Maleisië zal worden gehouden. Indonesië aanvaardt het beginsel van te- tugtrekking van zijn geregelde en ongeregelde strijdkrachten van de grenzen der Meleisische gebieden op Borneo. Deze terug trekking, die begint wanneer de ministers van buntenlandse za ken bijeen komen, blijft afhan kelijk van het succes der onder handelingen, zo blijkt uit het communiqué. Volgens berichten uit welinge lichte bron is de compromisfor- mule, op grond waarvan Indo nesië met de terugtrekking van vijftig guerrillastrijders begint, van Britse zijde voorgesteld. Men schat het totale aantal Indone sische militairen aan de grenzen van de Maleisische gebieden in Borneo op hoogstens tweehon derd man. den meer te vrezen met een on eerlijke ambtenaar in hun mid den te werken. AANGETEKEND: ƒ200 Eind januari bood de Rotter damse Bank de waardebrief aan op het Haagse postkantoor No- belstraat. Vandaar werd de brief naar het kantoor aan de Rijs wijkseweg gebracht. De bank had de zending laten aantekenen, waarbij de waarde van een paar honderd gulden werd aangegeven. Dit is gebruik in de bank wereld. Een deel van de waarde van de inhoud wordt aangege ven om verzekerd te zijn van een bepaalde wijze van verzending. Voor het overige deel van de waarde zijn de banken verzekerd. Het P. T. T.-onderzoek naar dtf vermissing heeft voor de bank dan ook geen nadelige gevolgen gehad. De verzekering ging tot uitbetaling over. NUMMERS KLOPTEN De zekerheid dat het gevonden geld afkomstig is van de Rotter damse Bank in Den Haag, is ge baseerd op het feit, dat de bank de coupures kent en de nummers noteerde van de bankbiljetten, waaruit de zending bestond. Het bedrag bestond uit acht briefjes van duizend en 250 biljetten van honderd gulden. Niet dit gehele bedrag is terug gevonden. De V. A. M.-employé'S redden ƒ31.100. Dit bedrag is op- geborgen in de brandkast van een boerenleenbank. Het geld is kort na de datum, waarop het de P. T. T. werd aan geboden, met huisvuil afgevoerd naar Wijster. Het had al enige bewerkingen ondergaan, maar bleek er beter tegen bestand dan ander vuil. Enkele dozijnen Waalse ka baaimakers probeerden de grote herdenking van 500 jaap staten- generaal op de Brusselse markt in het honderd te sturen. Met gillen, schreeuwen, knallende rotjes, de Marseillaise en Waalse strijdliederen, probeerden zij van de Boterstraat uit de paarden uit de historische stoet van Phi lips de Goede aan het schrikken te maken. Ongeveer 250 Indonesische studenten hebben in Soerabaja een aanval gedaan op een theater de Amerikaanse voorlichtings dienst. Zij sloegen de projector stuk, vernietigden films en ver nielden meubilair. De politie verspreidde de be togers. Er vielen geen slacht offers, aldus welingelichte krin gen in Djakarta. De toeleg mislukte, want stevige stalknechts op de markt grepen de schichtige paarden en hielden ze in tuig en toom. Ogenschijnlijk uit het niet op duikende groepen agenten gre pen de, doorgaans nozemachtige, demonstranten of joegen ze weg. Zonder overigens van wapen stokken gebruikte maken. Een paar flinke stompen waren meestal voldoende om de herrie makers te kalmeren. De demonstranten, die ook kleine spandoeken en borden ge bruikten, eisten „Vrijheid voor Walenland". Voorts „Neen, tegen de Beneluxpolitiek" op grond van de historie. Strooibiljetten beoogden, dat „Wij met 54 mil joen Fransen in Europa zijn en daarom „non" tegen de Benelux politiek moeten zeggen". Het publiek op de tribunes en langs de afzettingen reageerde, lauwtjes op deze rumoerige] demonstratie. Veeleer werd men geboeid door de prachtige histo«ij rische optocht op het eeuwen.j oude plein met het wereldvar#! maarde middeleeuwse stadhuis en gjjjlehuizen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1