Hoe behouden wij onze werkgelegenheid Doem der verdenking GEMEENTERAAD VAN AXEL BINNENLANBS NIEIWS illllli. Twee Poolse wielrenners in Nederland ondergedoken D1NGEMANSE Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 30 mei 1964 Voorbereiding voor de terugslag NANDA OVER NEHROE De Frans-Spaanse besprekingen DE DRANK- EN HORECAWET Stremming scheepvaart Julianakanaal ALBERTSTAD HEROVERD WRAK VAN HOLLANDS SCHIP GEVONDEN NEDERLANDSE VRACHTWAGEN IN FRANKRIJK VERONGELUKT Verrekijkers Zonnebrillen ZANGERES JUDY GARLAND IN ZIEKENHUIS „Global Adventurer" vertrokken Terwijl vooraanstaande figuren uit de vak beweging ach al voorzichtig uitlaten over het opvangen van de iöongolf, heeft minister An- driessen laten doorschemeren dat de gevolgen van de loonvloed pas aan het einde van het jaar kunnen worden waargenomen. Leidende ambtelijke en industriële kringen zijn over 't algemeen van mening dat het jaar 1965 zorge lijk zal zijn en dat wij dan met een ruimer aan bod op de arbeidsmarkt rekening moeten hou den. De directeur-generaal van het centraal plan bureau heeft intussen gezegd dat wij tot 1975 met een groei van 1,1 miljoen personen op de arbeidsmarkt kunnen rekenen. De structuur veranderingen in de landbouw zullen nog eens 200.000 paar handen vrij maken. Naar zijn me ning zal het gehele arbeidsaanbod kunnen wor den opgenomen wanneer de produktie in de komende tien jaar wordt verdubbeld. Daarbij is de leider van ons planbureau er van uitgegaan dat het absorbtievermogen van industrie en overheid relatief gelijk zal blijven. Bedoelde functionaris heeft de conjuncturele ontwikkeling echter niet in zijn zak en dat heeft hij duidelijk gemaakt. Hij voorziet een ge brek aan ongeschoold personeel voor ons land omdat verreweg het grootste deel van onze kin deren thans enige vorm van voortgezet onder wijs geniet. Het niveau van ons arbeidspoten tieel zal worden opgetrokken, zodat er minder ongeschoolden beschikbaar komen. VERSCHUIVINGEN In het verleden is er meermalen voorspeld dat er een steeds grotere behoefte zal komen aan kwaliteits-kraehten, zodat wij ons kunnen verheugen in de geschetste ontwikkeling. Toch roept de onrust over een onvoldoend aanbod van ongeschoolden ons op waakzaam te zijn met betrekking tot de arbeidsmarkt en haar structurele opbouw. Er vindt niet alleen een verschuiving plaats van ongeschoolde naar geschoolde arbeid maar evenzeer van geschoolde arbeid naar een toe stand van overbodig zijn. De jongste tijd met zijn geweldige opwaartse druk op de lonen heeft de werkgevers, voor zover zij nog slapende waren op dit punt, een open oog gegeven voor het gevaar dat er ligt in de steeds stijgende kosten van de arbeid. Zij grijpen dus elke kans om te mechaniseren of te automatiseren. Vooral de automatisering be gint enorm aan invloed en kansen te winnen omdat zij een aantal geschoolde krachten ver vangt en daarmee een geweldige druk op de kosten legt. LEERSCHOOL VOOR EUROPA In de V. S. verwacht men dat de automatise ring in de komende zes jaar 24 miljoen betrek kingen overbodig zal maken. Sinds 1957 is het aantal functies in de industrie in de V. S. met ruim 3/i miljoen verminderd terwijl de produk tie gemiddeld met 3 per jaar is toegenomen. De problematiek inzake de werkloosheid, die in de V. S. nog in ernstige mate heerst, kan voor ons land waardevol zijn voor de toekomst. De automatisering kan een weldaad zijn voor de welvaartsontplooiing in het algemeen, maar zij kan eveneens voor korte of langere tijd een geweldige werkloosheid scheppen. Wij kunnen ons zoet houden met de hoop dat de bestaande arbeidssehaarste een waarborg betekent voor voortdurende vraag naar arbeids- kachten maar deze hoop kan ijdel blijken. Op dat moment moeten wij over een instrumenta rium beschikken om de klappen op te vangen. In de V. S. worden verschillende mogelijkheden overwogen en beproefd. OMSCHOLEN? Optimisten menen dat het overmatig arbeids aanbod kan worden bestreden door het schep pen van koopkracht, bijv. door belastingverla ging, het op grote schaal laten uitvoeren van openbare werken en omscholingsprogramma's. De eerste twee middelen kunnen de inflatie zo op hol doen slaan, dat de nationale schade gro ter kan zijn dan de voordelen. De omscholings programma's vinden daarom groter aanhang, omdat deze ook in meer pessimistische kringen als een deugdzaam middel worden gezien. Vakbondsleiders, die in inflatieproblemen bijna altijd tot de optimisten behoren, tooien zich bij werkloosheidsvraagstukken met een geheel ander kostuum. Dan menen zij plotseling dat de daling van de werkgelegenheid een duur zame ontwikkeling zal blijken te zijn, die moet worden bestreden door arbeidstijdverkorting. In deze gedachtengang wordt dan ook aangedron gen op een 35-urige werkweek. In regerings- en ondernemerskringen wordt deze suggestie verworpen omdat men meent dat de werkgelegenheid dan nog meer zal wor den teruggedrongen. De produktiekosten van Amerikaanse produkten zullen immers zo hoog worden dat de export geweldig zal in krimpen. REKENREVOLUTIE Het probleem is dermate ingewikkeld, dat speciale studiecommissies in het leven worden geroepen om de gevolgen van automatisering voor bepaalde bedrijfstakken te bestuderen. De computers staan daarbij in het middelpunt van de belangstelling. Deze wonderen van de mo derne techniek worden stap voor stap zoveel vereenvoudigd dat er voor vervaardiging en be diening steeds minder hoog gekwalificeerde ar beid nodig zal zijn. Naarmate dit geschiedt zul len dé toepassingsmogelijkheden toenemen en zal er een ware revolutie aanbreken in de sec tor van de „witte boorden", vermoedelijk met zeer ongunstige uitkomsten. Het is thans geen tijd om in een alarm-toe stand te leven. De werkgelegenheid in Neder land vertoont een gunstig beeld. Anderzijds vormt zij een zo essentieel onderdeel van de eco nomie in een land met een zich zo snel uitbrei dende bevolking, dat te bestemder plaatse zeker voorbereidingen moeten worden getroffen om een eventuele terugslag op te vangen. Research op het terrein van de werkgelegenheid is een levensvoorwaarde voor een volk dat ook in het tijdperk van de automaat zijn welvaartspositie wil behouden. POLITIEMAN DOOR AUTODIEF NEERGESLAGEN Toen donderdagavond om onge veer 18.00 uur in Heemskerk de wachtmeester le klasse van de rijkspolitie, H. van Tent, een cir ca 30-jarige van autodiefstal ver dachte man wilde arresteren, werd" hij tegen de grond gesla gen. Tijdens het gevecht met de wachtmeester werd de dief de kleding van het bovenlijf gerukt. Verdachte zag kans het dienst pistool van de politieman in zijn bezit te krijgen en vluchtte met ontbloot bovenhchaam in de richting Beverwijk. De man, die via achtertuinen en smalle paden kans zag te ont komen, werd om 19.15 uur op de grens van Beverwijk en Heems kerk gesignaleerd. De wachtmeester die bij de vechtpartij verwondingen aan zijn hoofd opliep, behoefde na be handeling niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. De woesteling van zjjn bed gelicht. Het is de groep Heemskerk van de rijkspolitie in samenwerking met de Haagse recherche gelukt de man te arresteren. Het bleek de 26-jarige J. J. F. uit Den Haag te zijn, die verbleef bij zijn zuster in Beverwijk waar hij om kwart over vier in de ochtend van bed kon worden gelicht. Het pistool bleek hij nog in zijn bezit te heb ben. De man die reeds vele malen wegens diefstal en agressiviteit tegenover de politie was gearres teerd, is te Beverwijk ingesloten om vervolgens op transport naar Den Haag te worden gesteld. BOERDERIJEN DOOR BRAND VERWOEST Donderdagnacht heeft een felle brand de boerderij, bewoond door de familie J. Visser op de hoek van de Oosthuizerweg in de Beemster geheel verwoest. De inboedel en tweehonderd balen stro, alsmede enige landbouw werktuigen gingen verloren. De bewoners, man, vrouw en vier kinderen vonden onderdak bij buren. De brandweerkorpsen van Beemster en Oosthuizen stonden voor een hopeloze taak, want eer ze bij de brand waren, sloe gen de vlammen al door het rie ten dak. De oorzaak is onbekend. Boerderij en inboedel waren ver zekerd. De kapitale boerderij van de familie H. C. C. Cazemier in Tol- bert (gemeente Leek) is geheel door brand verwoest. De bewo ners, man, vrouw en een baby van een half jaar, konden zich op het laatste moment nog red den. Het echtpaar dacht dat het stormde en daardoor wakker was geworden. Toen de man de slaapkamer opende, bleek het vuur zich daar reeds vlakbij te bevinden. Van de inboedel kon niets wor den gered. Verloren gingen o.m. een hooiventilator, een trekker, een personenwagen en tien voer hooi. Een stier ter waarde van tweeduizend gulden moest wor den afgemaakt. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schade wordt geraamd op 200.000. De eigenaar is verze kerd. Premier Nanda van India heeft vrijdag in het parlement gezegd dat het land de overleden eerste- minister Nehroe niet beter zou kunnen eren dan door te wer ken voor de versteviging van de vrijheid en de democratie in In dia. De hoge beginselen die Nehroe verdedigde en de daar op gebaseerde politiek in natio naal en internationaal opzicht zullen ons plechtanker vormen, aldus de waarnemende regerings leider. Nanda zal ook de portefeuille van buitenlandse zaken en die van kernenergie beheren, even als zijn voorganger Nehroe dit gedaan heeft. Bovendien zal premier Nanda zich belasten met binnenlandse zaken. De minister zonder portefeuille, Sjastri, zal premier Nanda ter zijde staan bij het voeren van het buiten landse beleid en dat op het ge bied van de kernenergie, even als hij dit de laatste maanden onder Nehroe heeft gedaan. Voor het overige behouden alle leden van het Indische ka binet hun functies. De besprekingen, die de Fran se minister van buitenlandse za ken Couvé de Murville in Ma drid voert met zijn Spaanse ambtgenoot Fernando Castiella, verlopen in een sfeer van grote hartelijkheid en positieve vriend schap. Terwijl de conferentie op het Spaanse ministerie van buiten landse zaken aan de gang was, ontplofte buiten het gebouw een lichte bom, terwijl dicht erbij nog twee niet ontplofte bommen werden gevonden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, terwijl slechts lichte materiële schade werd aangericht. Dit was de 25e bomaanslag in de Spaan se hoofdstad in de afgelopen weken. In het geheel werden daarbij slechts twee mensen licht gewond. De Spaanse autoriteiten menen dat de bedoeling der aanslagen is, buitenlandse toeristen af te schrikken. Het ontwerp drank- en horeca- wet. dat in de Tweede Kamer is aangenomen met een belang rijk aantal stemmen tegen, ont moet ook in de senaat jiritiek. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs. Sommige leden, al dus het verslag, vragen zich af of het nieuwe ontwerp wel ver genqeg gaat en of er niet de kans bestaat dat de nieuwe regeling over enkele jaren weer verou derd zal zijn. Vele andere leden verklaarden ernstige bezwaren te hebben tegen het wetsontwerp en spreken in dit verband over ,een sprong in het duister". Met name gold hun kritiek, dat het maximumstelsel en het onder scheid tussen vergunningen en verloven -A- zullen verdwijnen. In het verslag brengen vele leden van de commissie lof aan de regering voor „het aanpak ken van een zo moeilijke mate rie als de onderhavige". Zij vra gen zich af, of het realiseren van een overgangsstadium tussen het stringente maximumstelsel en het opheffen daarvan niet beter zou zijn geweest. Door een defect aan een lager van één van de sluisdeuren in 't Juliana-kanaal bij Roosteren (L.) is het schutten daar woens dagmiddag ónmogelijk gewor den. De doorgaande scheepvaart is daardoor volkomen gestremd. Foto: In de haven van Maas- bracht, beneden de schutsluis, is een opeenhoping van tientallen schepen ontstaan, die liggen te wachten op het opheffen van de stremming. mmmËKÊÊmiiimËÊiËÈËm De troepen van de centrale Kongolese regering hebben in Albertstad, de hoofdstad van Noord-Katanga, het gezag weer in handen. Dit werd vrijdag in Elisabeth- stad bekendgemaakt door de be velhebber van de Kongolese troepen in Katanga. Volgens hem was de stad twee dagen te voren niet bezet door aanhan gers van de linkse opstandeling Pierre Moelele, maar „alleen maar door jongeren". Vergadering van 28 mei 1964. Aanwezig zijn: De voorzitter: de heer M. K. van Dijke, burge meester; secretaris: de heer P. G. Van de Bosse; wethouders: de he ren M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem; leden: mevr. Folker- smaStaal en de heren P. J. van Bendegem, W. de Feijter, A. H. v. d. Lee, J. C. van Luijk, E. A. Maas, A. de Waard en J. Vink. Af wezig met kennisgeving waren de heren J. den Doelder, K. Hame link en D. J. Oggel. De voorziter opent de vergade ring met het uitspreken van het ambtsgebed. De notulen worden ongewijzigd, vastgesteld. HAMERSTUKKEN. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming worden vervol gens goedgekeurd: Een voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning Molen- strs&t 5 het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de vereni ging voor chr. onderwijs tot het aankopen van nieuw klassemeu- bilair; het voorstel tot het wijzigen van de naam „Armendijk" in Li- niedijk"; het voorstel tot onderhands aan besteden aan het aannemersbe drijf M. P. Hol te Hulst van het reconstrueren van de Singelweg, Bylocquestraat en een deel van de Pr. Hendrikstraat voor de som van ƒ224.650, het voorstel tot het onderhands aanbesteden van bestratings- en rioleringswerken in het exploita tieplan-West aan de firma M. P. Hol voornoemd voor de som van 1.288.450,— Eveneens werd zonder bespre king aangenomen een voorstel tot het verlenen van medewerking voor de verbouwing, uitbreiding en verandering van inrichting van de r.k. school. Deze voorzie ning betreffen a.) een omheining aan de oost zijde der school; b.) uitbreiding van de rijwielstalling; c.) een nieuwe uitgang naar de achter speelplaats; d.) betegeling voor plein en het aanbrengen van be planting en e.) het wijzigen van een gedeelte van de voorgevel. RONDVRAAG. Mevr. FolkersmaStaal vraagt enige eenden met broednesten in de kleine kreek te plaatsen. Nu het daar zo mooi is opgeknapt, zou dat het beeld van de kreek een levendiger aanzien geven. De heer De Waard wijst er op dat er in Axel nog verscheidene bouwvallige gebouwtjes staan. Nu de vakanties voor de deur staan, is dat voor de vreemdelin gen die weer in groten getale naar Axel zullen komen, geen fraai gezicht. Spr. vroeg naar de mogelijkheid van slopen. De heer Maas dringt aan op po litietoezicht in de Walstraat bij begrafenissen en huwelijken. Het is daar soms moeilijk doorheen te komen. De voorzitter sluit hierna de vergadering met dankgebed. De bemanning van de Britse mijnenveger „Shoulton" heeft tijdens een verblijf van een week te Lerwick het wrak van een Hollands schip gevonden dat in 1664 ter hoogte van de Skerry- eilanden, een eilandengroep die deel uitmaakt van de Shetland- eilanden, is vergaan. De kapitein van de „Shoul ton", De Courcy-Ireland, had de Schotse schrijver Eric Linkater horen zeggen dat het wrak daar lag. Het schip was vergaan op terugweg van de Antillen. Het had drie miljoen guldens aan boord. Kapitein De Courcy-Ire land besloot in de plaatselijke archieven te gaan snuffelen en zijn bemanning naar het wrak te laten duiken. Eén van de zee lieden bracht na twee dagen zoeken een kanon naar boven, een ander vond twee guldens, nog in goede staat. De schat is echter niet gevon den. Donderdag moest het zoe ken worden gestaakt, omdat de „Shoulton" naar de basis Port Edgar in Schotland moest terug keren. BELEEFDE DIEVEN „Neemt u ons niet kwalijk, maar er zijn per ongeluk drie post zakken in uw trein terecht ge komen. Zoudt u zo goed wil len zijn ze aan ons terug te geven". Op het station van Lydd in het Engelse graaf schap Kent kon een bewaker van de posttrein Newrommey- Ashford geen weerstand bie den aan zoveel beleefdheid van iemand die vergezeld was van drie andere mannen, van wie één de uniform van po- litie-agent en een tweede de pet van een postbeambte droeg. Bij het volgende station kreeg de bewaker achterdocht. Hij waarschuwde de plaatselijke politie. Spoedig bleek dat vier vermetele en welingelichte gangsters hun slag hadden ge slagen: de dri.e postzakken be vatten een aanzienlijke som geld waarvan de waarde nog niet bekend is gemaakt. Een vrachtwagen voor vlees- vervoer van de firma „De Zeeuw en Ram" te Den Haag is woens dag bij de Franse plaats Saint- Martin-Longueeau tegen een boom gereden. Eén der beide in zittenden vond de dood, de chauffeur werd ernstig gewond. De vrachtwagen had in Parijs een lading vlees afgeleverd en was op terugweg daar Neder land. De chauffeur, de 25-jarige Wil lem Snoek uit Den Haag, kon pas na een half uur uit de ca bine worden bevrijd. Hij is naar het ziekenhuis van Senlis over gebracht. Zijn metgezel, Johan Gunter, 36 jaar en eveneens wo nende te Den Haag, was op slag dood. Twee Poolse wielrenners, die deel hebben genomen aan Olym pics Tour door Nederland, zijn in ons land ondergedoken. Zij ontbraken gisteren op het appèl toen de andere vier renners van de Poolse wielerploeg, waarvan ook zij deel hebben uitgemaakt, met het lijntoestel van de L. O. T. van Schiphol terugkeerden naar Warschau. De namen van de beide spoor loos verdwenen renners zijn Ro man Chtiej en Wlademar Slo- winski. Naar verluidt bevindt de broer van Wlademar zich op het ogenblik ook buiten Polen. Hij rijdt n.l. mee in de ronde van Oostenrijk. Er is op het ministerie van buitenlandse zaken geen aan vraag om asielverlening ontvan gen van de zijde der „onderge- (Adv.) Voor en AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON (01150) 33 73 door AGATHA CHRISTIE -fr 7) (Nadruk verboden) „Ik bedoel: dat hij het niet ge daan heeft! Komt u dat zo onbe grijpelijk voor? Hij kan het niet hebben gedaan. Als zich niet de zonderlingste en allerongeluk kigste samenloop van omstan digheden had voorgedaan, had hij zijn onschuld kunnen bewijzen. Ik had het bewijs van zijn on schuld kunnen leveren!" TT?" „Ik ben die man, die hem een lift heeft gegeven!" Dit zei hij zo simpelweg dat zij het niet dadelijk begrepen. Maar voor dat zij zich voldoende had den hersteld, werden zij gestoord. De deur ging open en de vrouw met het alledaagse gezicht trad binnen. Zij kwam onmiddellijk ter zake. „Ik heb het in het voorbijgaan gehoord. Deze heer beweert dat Jacko onschuldig is en mevrouw Argyle niet heeft gedood. Waar om zegt hij dat? Hoe weet hij dat?" Haar gezicht; dat eerst strijd lustig en bars had gestaan, leek plotseling te verchrompelen. Iet wat jammerend vroeg zij: „Mag ik meeluisteren? Ik kan er toch niet buiten worden gelaten en van niets weten?" „Nee, natuurlijk niet, Kirsty. Jij bent een lid van het gezin." Leo Argyle stelde haar voor. „Juffrouw Lindstrom dr. Cal gary. Dr. Calgary vertelt ons iets heel ongelofelijks." Calgary wist zo gauw geen raad met die Schotse voornaam Kirsty. Haar uitspraak was voor treffelijk, alhoewel met een licht buitenlands accent. Op verwijtende toon richtte' zij zich tot hem. „U had hier niet moeten komen om zulke dingen te zeggenen de mensen van streek te maken. Zij hebben hun verdriet aanvaard. Nu haalt u dat alles weer op met uw ver haal. Wat gebeurd is, is Gods wil geweest." De voldane toon waarop zij sprak stond Calgary bepaald tegen. Het was mogelijk, dacht hij, dat het zo'n monsterachtig wezen was, dat in elk onheil be hagen schepte. In dat geval zou ze daarvan niets overhouden. Hij sprak nu vlug en zakelijk. „Die avond heb ik om vijf voor zeven een jongeman opgepikt, die op de hoofdweg van Redmyn naar Drymouth stond te duimen voor een lift. Ik heb hem naar Drymouth meegenomen. We heb ben samen zitten babbelen. Hij leek me een innemende, sympa thieke jongeman." „Jacko was heel charmant," verzekerde Gwenda. „Iedereen vond hem aantrekkelijk. Maar zijn drift speelde hem parten. En hij deugde niet, natuurlijk," liet zij er bedachtzaam op volgen. „Maar daar kwam je niet zo da delijk achter." Juffrouw Lindstrom keerde zich tot haar. „Zo moogt u niet over een dode spreken." Leo Argyle zeide enigszins scherp: „Gaat u door, alstublieft, meneer Calgary. Waarom bent u destijds niet te voorschijn ge komen?" „Ja," zei Hester gejaagd. „Waarom hebt u zich zo lang schuilgehouden? Er hebben toch oproepen gestaan in de krant... advertenties. Hoe hebt u zo zelf zuchtig, zo slecht kunnen zijn?" „HesterHestersprak haar vader sussend. „Dr. Calgary is nog steeds aan het woord." Calgary richtte zich recht streeks tot het meisje. „Ik be grijp maar al te goed uw gevoe lens. Ik ken mijn eigen gevoe lens op dat punt... ik weet welk gevoel ik altijd zal blijven hou denDoch hij bedwong zich en vertelde verder. „Er was een druk verkeer die avond. Om over half acht heb ik de jongeman, wiens naam ik niet kende, in het hartje van Drymouth laten uitstappen. Ik heb begrepen dat dit feit hem volledig diseulpeert, aangezien de politie zeer positief is in haar verklaring dat het misdrijf tus sen zeven uur en half acht moet zijn gepleegd." „Ja," zei Hester, „maar u „Geduld, alstublieft! Ik logeer de al een paar dagen in Dry mouth in de flat van een vriend, die bij de marine is en op zee was. Ik mocht van zijn auto ge bruik maken, die hij in zijn eigen garage stalde. Op de bewuste dag, 9 november, zou ik met de avondtrein naar Londen terug keren. Toen ik bij het station kwam, had ik nog wat tijd over. Ik ging naar buiten om nog wat sigaretten te kopen. Toen ik de rijweg overstak, schoot er een vrachtauto met grote vaart de hoek om. Die heeft me tegen de grond geslagen. „Volgens omstanders moet ik, ogenschijnlijk ongedeerd en nor maal overeind zijn gekrabbeld. Ik heb hun verzekerd dat mij niets mankeerde en dat ik mijn trein moest zien te halen. Toen ben ik snel naar het station te ruggelopen. Maar toen de trein het station Paddington binnen reed, had ik mijn bewustzijn ver loren. Met een ziekenauto ben ik naar het ziekenhuis gebracht, waar geconstateerd werd dat ik een hersenschudding had opge lopen. Blijkbaar kunnen zulke gevolgen zich enige tijd na een val openbaren. (Wordt vervolgd.) doken" Poolse wielrenners. He£ is op het ministerie ook niet be kend, waar zij zich bevinden. Men vermoedt, dat de wielren ners zich nog steeds schuilhou den. STILZWIJGEN De moeder van Roman Chtiej zou reeds in Frankrijk wonen. Dit zou voor haar zoon de reden zijn, dat hij niet naar Polen wil de terugkeren. Ietwat triest en angstig zat de rest van de ploeg op Schiphol het vertrek af te wachten. Het waren 4 renners, een mecanicien, een soigneur en ploegleider Ta- deusz Piorkowski. De laatste hulde zich in stil zwijgen toen een A. N. P.-redac- teur hem vroeg waar zijn twee renners waren gebleven. „Mis schien komen ze nog", zei hij ontwijkend, „het duurt nog een half uur vóór het vliegtuig ver trekt". Maar de beide renners kwa men niet. Zonder hen stapte de ploegleider met de overige leden van zijn gezelschap in en reisde terug naar Warschau. De ploeg had gelogeerd in het Amsterdams tehuis voor arbei ders, de A. T. V. A. Daaruit ble ken de twee renners spoorloos te zijn verdwenen. Op Schiphol was de secretaris van de Poolse ambassade, de heer W. Rolksi, bij het vertrek aanwezig. Ook hij hulde zich in stilzwijgen. De Amerikaanse zangeres Judy Garland, die donderdag in een toestand van bewusteloosheid met spoed in een ziekenhuis in Hongkong werd opgenomen, is herstellende van een hartaanval na een nacht waarin de artsen voor haar leven moesten vech ten. Haar toestand is op het ogenblik een stuk beter. Zij is uit haar bewusteloosheid ont waakt. Volgens een vriendin hebben de artsen de zangeres door de crisis heen geholpen, nadat de polsslag was opgehouden. De 42-jarige Judy Garland voelde zich zaterdag bij aan komst in Hongkong niet goed na een optreden in Melbourne, waar zij werd uitgejouwd. Vrijdagmiddag rond half vier is de „Global Adventurer", het werkschip dat 't R. E. M,-eiland voor de kust van Noordwijk zou plaatsen, van de werf van Verol- me op Rozenburg vertrokken in de richting Ierland. Zoals ge meld is een deel van de opbouw van het eiland voor nadere repa ratie op Rozenburg achterge bleven. Het feit dat het schip vertrokken is, doet vermoeden dat de kraan is hersteld en dat de vereiste proeven met goed gevolg zijn afgelegd. Als dit al les inderdaad zo blijkt te zijn, zouden de gevolgen van het on geluk, dat het schip trof op 16 mei j.l., bijzonder snel hersteld zijn en zou de kans dus nog be staan dat de plaatsing van het eiland op korte termijn moge lijk wordt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2