RADIO DË KOOK De Britse rug NA DE DOOD VAN JAWAHARLAL NEHROE STAAT INDIA OP EEN TWEESPRONG. «SL, ZES DODEN DIJ VERKEERSONGEVAL IN WEERT HET WEER torst (te) veel militaire lasten Staken tegen Franco's vakbond SPANJE STEEDS VERDER VAN DE E.E.G. HET OVERLEG TUSSEN DELGISCHE REGERING EN ARTSEN PHILIPS lp! RADIO en Hl TELEVISIE Weerbericht Hoogwaterv Zon- en Maanstanden FranEering bij abonnement: Terneuzen Difecïenr-Hoofredaefeupf I. van 9e Saraüe Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f6,per kwartaal; per maand f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 30 MEI 1964 20e Jaargang - No. 6221 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. India waarheen? Gedurende het vele maanden durende ziekbed van de Indiase premier Jawaharlai Nehroe, dat aan zijn overlijden op 74-jarige leeftijd vooraf ging, heeft het Indiase volk stelselmatig de vraag ontweken, wie de premier na zijn overlijden zo moeten opvolgen en welke weg dit op één na grootste land van de wereld dan zou moeten gaan volgen. In de hoop de geliefde premier nog te mogen behouden, heeft men aan deze vragen niet willen denken. Maar nu het feit daar is, zal India toch tot actie moeten overgaan. Met Nehroe verliest het land een uitzonderlijk begaafd leider, een staatsman, die in de gehele wereld werd gewaardeerd door vriend en vijand en wei om zijn bijzondere per soonlijkheid. Nehroe mag ais politicus gezien worden als de grote leider en initiatief nemer van het neutralistische blok in de wereld. Voorstander van geweldloosheid en overleg was hij vaak een gezien bemiddelaar in internationale kwesties en zijn stem was zeer belangrijk. Door hem heeft India in de wereld een wel zeer aparte plaats in genomen en de vraag rijst nu, zal Nehroe's politiek worden voortgezet, of zal India in de toekomst onder een nieuwe leider een geheel andere politieke koers gaan volgen. Een en ander is van het grootste belang in verband met een aantal politieke proble men die momenteel hangende zijn, zoals de verhouding tot communistisch China en de verhouding tot Pakistan inzake de kwestie Kashmir. Als derde punt is er het leider schap van het neutralistisch blok. Blijft India neutralistisch, zwenkt het haar links of naar rechts? Zal de nieuwe premier een zodanige persoonlijkheid zijn dat hij de leiding van het neutrale blok zal overnemen? Zo niet, wie zal dan die leiding overnemen? VRAAGTEKENS De gehele situatie blijft vrij duister, aangezien er rond Nehroe in het politieke leven van India weinig of 'geen mannen zijn te vinden die in staat zouden zijn zijn plaats volledig over te nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Nehroe's partij, de congrespartij, in regio nale of ideologische groepen zal uiteen vallen. Want het was juist Nehroe, die door zijn groot gezag de tegenstellingen in de boezem van de congrespartij hielp overbruggen. Wanneer het noodlot zou willen, dat In dia nu ondergedompeld zou worden in een sfeer van anarchie, dan draagt de overleden premier hieraan zelf schuld, 'l'n tegenstelling tot Ghandï is hij er nimmer in geslaagd een groep jonge toekomstige leiders om zich heen te vormen. Natuurlijk is iedereen geïnteresseerd in de voornaamste kandidaten voor het pre mierschap. Daar is als eerste de tegen woordige minister van financiën, Morarji Desai, 67 jaar oud. Deze ascetische figuur kan rekenen op de steun van de rechter vleugel van de congrespartij. Hieruit zou men mogen afleiden dat India onder zijn leiding meer naar rechts zal kunnen zwenken. Als tweede mag genoemd worden S. K. Patil, Bombay's voornaamste politieke kopstuk. Hij is 63 jaar, een briljant spre ker en geslepen diplomaat, en vooral een favoriet bij de zakenmensen. Patil heeft weinig waardering voor Nehroe gehad. Hij is voorstander van een soort van za kelijk socialisme, dat niet in de eerste plaats is gebaseerd op ideologische grond slagen, maar dat puur op de praktijk is ingesteld en waarvan India ongetwijfeld zou kunnen profiteren. De moeilijkheid is echter, dat Patil's krachtige persoonlijk heid evenveel weerstand als bewondering opwekt. Volgens insiders zou Patil de meest bekwame man zijn om Nehroe op te volgen. Maar aangezien het om een verkiezing gaat, waarbij bepaalde gevoelens een rol spelen, zou het niet ondenkbaar zijn wan neer de congrespartij een meer gematigde figuur zou kiezen. In dit verband hoort men de naam van Shastri noemen. Deze 59-jarige oud-gediende van Nehroe is geen kleurloze figuur en hij wordt alge meen beschouwd als een tweederangspoli ticus, onder wiens leiding men voor de toekomst van India zou moeten gaan vre zen. INDIA OP EEN TWËÈSPRONG Het oeroude India bevond zich ook zon der het probleem van de opvolging van Nehroe al op een keerpunt der tijden. De noodzaak om het land te industrialiseren drukt als een nachtmerrie op het miljoe nenvolk dat instinctmatig de oude levens vormen trouw tracht te blijven. Miljoenen Indiërs blijven het verleden toegewend. Zij geloven meer in de kracht van de geest en van het geloof. Deze conserve rende krachten houden zich innerlijk af zijdig van de moderne opvattingen, die him meer vooruitstrevende landgenoten verkondigen. Nehroe was een man, die in weerwil van zijn universitaire opleiding en zijn af komst als zoon van een gefortuneerd brahman, kans zag het gewone volk, ook het conservatieve deel op een zodanige wijze aan te spreken, dat hij hen groten deels voor zijn zienswijze kon winnen. De vraag blijft echter of zijn opvolger tot deze krachttoer in staat zal blijken te zijn/ want voor elke vernieuwing of verande ring moet het volk eerst weer door wel sprekendheid en overtuigingskracht wor den gewonnen. Wanneer alles goed gaat ziet het er naar uit, dat India het land van mor gen zal zijn; het land dat straks een grote rol zal spelen in de ontwikkeling van Azië en daarmee een bepalende functie heeft in de Iotsbepaling van de gehele wereld. Het ban, gezien de huidige situatie, ook deze lijn die Nehroe uitstippelde verlaten en in het conservatisme terugvallen. CONSERVATISME De macht die India's sociale en econo mische groei tracht te verhinderen, be schikt over onpersoonlijke dienaren die in het verborgene blijven. Die macht ziet men meestal in de eeuwenoude, onuitroei bare volksgebruiken en heilige tradities, die meer gericht zijn op behoud dan op verandering. India is er, in tegenstelling tot Europa, er nimmer in geslaagd zich zelf onophoudelijk een andere gedaante te geven. De innerlijke scheppingsdrang, die durft te breken met oude gebruiken en steeds nieuwe levensvormen schept, is het volk van India van nature vreemd. De plattelandsbevolking, die de duizen den dorpen en gehuchten in India be volkt, voelt de industrialisatiepogingen als een directe bedreiging van z'n bestaan. Dit gaat zo ver dat men in sommige dor pen zelfs gekant is tegen de aanleg van elektrisch licht en waterleiding. De Indiase boer is verknocht aan zijn geboortegrond en al heeft hij het nog zo arm hij accepteert liever de armoede dan losgescheurd te worden uit het oude ver trouwde om een naar zijn mening onge wisse toekomst tegemoet te gaan. Ook de intelligentie der hindoes houdt zich innerlijk afzijdig van de moderne levensopvattingen. Zij bekommeren zich alleen om de menselijke ziel en zijn van mening dat de klaarheid van geest niet door industrialisatie en technificering kan worden verkregen. DE WERELD TOLEREERT GEEN STILSTAND De nieuwe leider van het grote India zal echter moeten beseffen, dat de we reld geen stilstand of conservatisme duldt en dit bestraft met armoede en honger. Dit speelt een extra belangrijke rol, wanneer men weet, dat India per jaar een bevolkingsaanwas heeft van niet minder dan 5 miljoen zielen. Dat zijn evenzoveel magen die moeten worden ge voed, hetgeen, zoals de praktijk in de af gelopen jaren heeft bewezen, niet moge lijk is zolang India een landbouwtechniek volgt, die vergelijkbaar is met de primi tieve vorm uit de steentijd. Wil men voldoende voedsel produceren en een zekere welvaart brengen, dan zal de landbouw op moderne technische leest moeten worden geschoeid en zal er sterk moeten worden geïndustrialiseerd. Nehroe heeft dit ingezien en gestreden voor sociaal-economische structuurveran deringen op grote schaal. Deze lijn zal on herroepelijk moeten worden gehandhaafd. Tevens zal India zijn goede betrekkingen met vele landen van oost en west moeten continueren, want momenteel wordt er met Amerikaans, Russisch, Brits en West duits kapitaal aan grote projecten ge werkt, die India meer welvaart zullen moeten brengen. Maar het zijn nog slechts de eerste schreden op dit pad en er zal nog veel meer met buitenlandse steun moeten worden gedaan. Nehroe volgde zijn neutraliteitspolitiek niet alleen uit ideologische overwegingen, doch ook uit puur zakelijke, want een goede verstandhouding met oost en west betekende steun van beide kanten voor de opbouw van zijn land naar een toe komst met groter welvaart. Ook het hand haven van deze politiek is voor zijn op volger geboden, aangezien er anders een deel van de steun zou kunnen wegvallen. De wereld ziet met belangstelling uit naar de man die de taak van de grote Indiase premier zal overnemen en is sterk geïnteresseerd in de politieke lijn die hij zal volgen. Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Bij een. botsing tussen een volkswagenbusje en twee vracht wagens vrijdagmorgen om half zeven op de Kempenweg in de gemeente Weert zijn de zes in zittenden van het busje allen om het leven gekomen. Er hing een vrij dichte mist boven de Kempenweg die van Weert in de richting van de Bel gische grens loopt. Het ongeval gebeurde toen de bestuurder van het busje ondanks het slechte zicht twee vóór hem rijdende vrachtwagens van een Belgische brouwerij trachtte te passeren. Toen het busje ter hoogte van de voorste Belg was gekomen, aoemde er plotseling een' uit de richting Weert komende vracht wagen van een houthandel op. Het busje werd gemangeld tus sen de beide vrachtwagens. De chauffeur van de achterste Bel gische wagen vertelde later dat het busje werd omhoog geperst en weer tegen het wegdek smak te. De zware vrachtwagens wer den niet van de weg gedrukt. In het geheel geplette busje bleek niemand meer in leven te zijn. De slachtoffers zijn geïdenti ficeerd als: W. van Moorsel (32) Overwegend zonnig Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl zich van IJsland een hogedrukgebied uitstrekt in de richting van de Britse eilanden en de Noordzee, handhaaft zich boven Zuid Oost-Europa een vlak gebied met lage barometer standen. Vanwege de geringe luchtdrukverschillen was er over het algemeen weinig wind. In ons land liepen de temperaturen vrijdag op tot waarden tussen de 20 en 24 graden. De temperatu ren, die elders in Europa werden bereikt, waren niet veel hoger. Slechts op enkele plaatsen kwam een regen- of onweersbui tot ontwikkeling. In de luchtdruk verdeling komt maar weinig verandering, zodat ook voor van daag overwegend zonnig en vrij warm weer wordt verwacht, waarbij slechts lokaal een regen- of onweersbui tot ontwikkeling zal komen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij warm Overwegend zonnig en vrij warm weer, behoudens een en kele zeer lokale bui. Meest zwakke wind. ZATERDAG 30 MEI v.m. n.m. Breskens 4.10 4.25 Terneuzen 4.45 5.00 Hansweert 5.25 5.40 Walsooden 5.35 5.50 ZONDAG 31 MEI v.m. n.m. Breskens 4.48 5.04 Terneuzen 5.23 5.39 Hansweert 6.03 6.19 Walsoorden 6.13 6.29 MAANDAG 1 JUNI v.m*. n.m. Breskens 5.32 5.44 Terneuzen 6.07 6.19 Hansweert 6.47 6.59 Walsoorden 6.57 7.09 uit Budel, ongehuwd, hij was chauffeur van het busje; tim merman J. van der Sande (22) uit Soerendonk, ongehuwd; met selaar A. Staals (28) uit Budel, gehuwd en vader van drie kin deren; timmerman A. Huijbens (22) uit Budel, ongehuwd; diens broer P. Huijbens (24), metse laar en ook ongehuwd, en hand langer H. Stevens (63), gehuwd, allen uit Budel. VIJF ZWAAR GEWONDEN BIJ VERKEERSONGELUK Vrijdagmorgen omstreeks half zeven is een busje tegen een rechts geparkeerd staande vrachtwagen op de provinciale weg tussen Maasdam en Blaak- sedijk gebotst. De inzittenden, vijf werknemers van de N.V. Schokbeton uit Zwijndrecht en afkomstig uit Puttershoek en s-Gravendeel, werden hierbij zwaar gewond. De chauffeur moest met een snijbrander uit de wrakstukken worden bevrijd. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur de vrachtwagen door de dikke mist niet tijdig had opgemerkt. Ter plaatse was het zicht niet meer dan 75 meter. De vrachtwagenchauffeur was gestopt, daar hij in een de langs de weg lopende sloot een weg gezakte personenauto ontdekte. De inzittenden van het bus ja waren H. van Ballegooijen (50) J. Verkerk (65)G. van Dam (38); T. de Wit (33) en de chauffeur P. van der Voorde (38). De vier eerstgenoemden zijn afkomstig uit 's-Gravendeel, de chauffeur uit Puttershoek. De tien doden die tot dusver in Brits Guyana vielen bij onlusten, imponeren niet door hun aantal, zeker niet in een werelddeel waar zomaar bij een voetbalwedstrijd 300 doden kunnen vallen, zoals in Peru. Maar het min der sensationele tiental berokkent de Britten én Ameri kanen heel wat meer zorg. De Britten hebben weer eens troepen naar dit gebied gestuurd, waar ditmaal bij de moeilijkheden tussen de negerbevolking en die van Indische afkomst nog een staking op de suikerplantages komt. Dat wil zeggen dat nu Britse troepen op vijf plekken in de wereld in actie zijn voor nogal ondankbare taken: behalve in Guyana ook in Aden, op Cyprus, op Borneo en in Oost-Afrika. Dan staan er nog troepen in Singapore, Hongkong en nog een paar bases als Gibraltar. Daarenboven nog het Britse rijnleger in Duitsland van ongeveer een vijftigduizend man. Al die acties her en der in de wereld leggen beslag op een goed deel van de 180.000 man die het Britse leger telt: beroeps en vrij willigers. Aan tafel I Behalve dat het een kostbare geschiedenis is, verdriet het Londen te meer omdat heel wat van die ondernemingen toevallig op Britse schouders komen te rusten, hoewel ook anderen er t/root belang bij hebben. De Britse steunpunten kan men niet ten 'onrechte beschouwen als bases van het westerse defensiesysteem. De Engelsen krijgen nog steeds de rekeningen gepresenteerd voor een grootheid in de we reld al is die intussen danig geslonken. Zulke boodschappen als in Guyana zou men net zo lief niet op knappen. Maar de Britten moeten wel, al was het maar om te ver hoeden dat de Britse buur van Suriname een beetje de kant van Castro opgaat,, iets waarover de Amerikanen zich zeer bezorgd ma ken, speciaal president Johnson die zoiets nooit kan hebben en as jeblieft niet vlak vóór de verkiezingen. De Britten hebben geprobeerd door een verandering van het kiessysteem de vooral geduchte knap rood getinte macht van Ja- gan te breken om zo een basis te krijgen die hun vertrek kan rechtvaardigen, zodat ze een onafhankelijk Guyana verder zelf zijn problemen kunnen laten opknappen. Maar vooral in Washing ton vreest men dat er om een Jagan te beeutgelen meer nodig is dan wat woorden in een grondwet, die opnieuw aanleiding kunnen geven tot vechtpartijen waarin men in Georgetown en de rest van dit kleine land zeer sterk is. En wie weet wie dan wint. Liever niet Enige hoop begint nu te dagen in een andere zorglijke situatie: die rondom Maleisië, Na ijverig Philippijns be middelen zal het toch zover komen dat Soekarno, Macpagal en Rachman aan de conferentietafel plaatsnemen om de zaak liever uit te praten dan uit te vechten. Aangezien Soekarno de enig overgebleven vechtlustige is, hangt alles van hem af. En dat zal gezien de ervaringen o.m. met de bemiddeling van Robert Kennedy bij velen alweer een groot deel van de opgewekte hoop doen vervliegen. Voer de Britten met hun militaire garanties voor Maleisië is de kans nog niet zo erg groot dat ze hier weer een belasting van hun strijdmacht kwijt raken. De staking in de Astu- val van de linkervleugel klonk voor de stakers. Dat was zeker Mei 30 31 ZON op onder 4.28 4.27 20.48 20.49 MAAN op ondei 7.25 rische mijnen is weer aan het verlopen en zonder dat de Spaanse kompels hun zin hebben gekregen: toe stemming om een vrije vak bond te stichten. Want dat is het waarvoor ze in de eerste plaats staakten en trouwens ook de vier vorige keren in de afgelopen twee jaar. En naar Madrid verwacht wel weer eens het werk voor zullen neer leggen. Financieel gaat het de Astu- rische mijnwerkers bepaald niet slecht: Franco heeft immers vo rige keer de organisatie-eisen proberen af te kopen met flinke loonsverhogingen. Maar nu is gebleken: tevergeefs. Franco heeft opnieuw bepaald dat de arbeiders zich alleen mo gen organiseren in de staatsor ganisaties, instellingen die onder 25 jaar bewind van de caudillo nooit voor de leden hebben ge werkt, maar uitvoerende orga nen waren van de regering. Verdwenen vertrouwen Wat de falange vdn Franco nog had aan sympathie onder de ar beiders in den beginne hebben deze vakbonden snel doen ver dwijnen. Dat wordt ook wel ge tekend door het feit dat in de zware industrie bij Bilbao soli- dariteitsstakingen begonnen. Madrid heeft er weer wat geld tegenaan gegooid, want de Spaanse economie kan zich deze reeks stakingen niet veroorloven. Typisch is dit keer echter ook 0.25 8.26 dat uit de Falange zelf enige bij- niet geïnspireerd door de begin selen van deze beweging. Ver moedelijk begint men in falan- gistische kringen te beseffen dat het regiem nooit soliede kan worden als het als maar gehaat wordt. De nu levenden hebben een herinnering aan de burgeroorlog die hun de lust doet vergaan de wapens nog eens op te nemen. Maar onder de jongeren kan dit anders zijn. Overigens zijn de fa- langisten er te laat mee geko men; nu heeft geen Spaanse ar beider nog enig vertrouwen in deze beweging. Verder van E. E. G. Behalve dit is de staking voor Franco ook zuur geweest omdat hierdoor zijn kansen om doof aansluiting of associatie dichter' bij de E. E. G. te geraken, weer zijn verkleind. Spaak die dit idee nog eens scherp afwees onlangs denkt daar zo uit principe over. Maar de anderen die er niet zo fel principieel afwijzend tegenover staan, zijn door deze staking be paald niet milder in hun oordeel geworden. De staking heeft de achtenswaardigheid van Franco's regiem internationaal weer sterk geschaad, waarvan het beschaaf de recht om zich te verenigen een belangrijk aspect is. Misschien dat de mijnwerkers dit bij de volgende staking Fran co wel afdwingen. De besprekingen over de ge schilpunten lassen de Belgische artsen en de regering over de nieuwe ziekte- en invaliditeits wet zijn in Brussel hervat. Voor het eerst sinds de Belgische art sen op 1 april van dit jaar t<xt een staking overgingen, woon den ook vertegenwoordigers van de ziekenfondsen en werk nemers- en werkgeversorganisa ties het overleg bij. De plenaire vergadering be perkte zich tot enkele prakti sche en juridische aspecten van de nieuwe wet, waarover zonder veel moeilijkheden overeenstem ming kon worden bereikt. „Wij hebben een vijfde van de weg afgelegd", verklaarde een vertegenwoordiger van de art senfederatie na afloop van de bijeenkomst, die ruim drie uur duurde. Maandagavond zullen de besprekingen worden voortge zet. HEFTIGE STRIJD VERWACHT Dan zal waarschijnlijk ook de regeling voor de honoraria voor de geneesheren volgens de nieu we bepalingen ter sprake ko men en de „discriminatie" in de terugbetaling aan verzekerden, waarin de regering een onder scheid wenst aan te brengen af hankelijk van de vraag, of een arts, die een overeenkomst af sluit onder de bepalingen van de nieuwe ziekte- en invaliditeits wet of een „vrije" arts wordt geconsulteerd. Inwilliging van de eisen van de artsen zal, zoals een vak bondsleider verklaarde, zeker tot hogere bijdragen voor de ziekte en invaliditeitsverzekering moe ten leiden. Aangezien zowel de werkgevers- als de werknemers organisaties zich daartegen heb ben uitgesproken, wordt nog een heftige strijd over deze pun ten verwacht.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1