HOE KOMEK^dWU flfUK't JA/EER 7 Doem der verdenking LUCHTDRUKKEN WISSELEND IN PLAATS EN AANTAL DE SPORTVISSER EN DE NIEUWE VISSERIJWET JL weer* RADIO EN TELEVISIE DE "OCEAAN" BOVEN ONS HOOFD -DOORSNEDE. DE ZON REGEERT De „gewone hengel" en het aas ARRESTATIES IN LIMA VAN EEN DEEL DER ATMOSFEER j 35- 30- 25- 20- 15- 10- RIVIEREN VAN LUCHT Heel hoog bwen ons hoofd razen de sfraalwinden. Difzijn 4a500 km brede 'rivieren" van wind mef snelheden lof 450km p.u. en wisselende roufes. Sfraalwinden kunnen luchfdrukgebieden'vasf- prikken'en een lange sleep depressies naarEurojx zenden die ons een slechte zomer bezorgen. De luchfvaarf maakf vaak gebruik van deze winden wanf dif "duwfje in de rug" kan uren Fijdwinsf be tekenen. DETIRANNIEVAN DE KOU De koude luchf lekf mef grofe longen om zich heen en verdringf de warme luchf, de warme luchf wordfopgefild. Inde winter beweegf de I koude luchf sneller dan in de zomer. Hef is vooral de werking van de koude luchf die W- Europa hef wisselvallige weeroplegf .-2 pool <^n □ad STRATOSFEER Hier is geen weer mogelijk. Temperatuur ca.559 C onder nul de aarde /Work Atlantische Oceaan- I srri/(jperkv. lachfsoorfer) De zon is de dirigenf van ons ween Jaarlijks heff de zonnewarmteeen half miljoen kubieke Kl LOMETER waterde luchf in. Elke 3-10 sekonden vervoerf.de zonnewarmFe een hoeveelheid luchf over de wereld gelijk aan de inhoud van alle schepen die er op de aarde aanwezig zijn. plaafsenzich mef snelheden van 15-35 km per uur. Meestal is hef Fijdenshef passeren van een fronf slechf weer en ver- anderfde femperafuutj daarna klaart hef weer over hef algemeen op. .Een koudefrpnf kan een warmfefronf inhalen (occlusie). Hef zijn deze "wedsf rijden" die voor al de oorzaak zijn da.f ons weer zo wisselvallig is. YY:. Uil TROPOSFEER-Her, wondh ons weer gemaakr MtEvereshl 8848km WATIS WIND? Wind is deluchf die zich verpIaafsF.\ Indefropen wordf de luchf warmer dan elders. De warme luchf sf ijgf omhoog en koudere luchf sftoomf foe. Omdaf de aarde draaif raakf deze luchfcirculafie'inde war'en fal van processen komen opgang. Temperatuurverschillen, land,water,/ bergen efc., veroorzaken weer plaafselijke winden. in deze zone is de= helfTvanal onze luchf aanwezig wij wenen op de 5 verklaring van dekaarf: W-"' Piwpp 'ii I Belangrijke geboorteplaafse'n van luchtsoorten Vanuifdeze "pakhuizen" zwermen luchf massa's over heel de wereldwaarbij zij Fijdens de reis fal van invloeden ondergaan. Waar luchfsoorfen elkaar onfmoefen onfstaaf een ware veldslag. De "overwinnaar" bepaalf hef weerfypedafmag onfstaan. .Overheersende windrichfing. In W-Europa is dif overwegend Fussen zuid en wesh Wij zouden veel mooi weer hebben als de koude luchf nief telkens de boel in hef honderd lief lopen Sfraalwind ■Si DE EEUWIGE STRUD... Een opeenhoping van warme luchf doef een gebied van hoge luchldruk onfstaan, een deel van de luchf sfroorrir langzaam naar beneden. In zulk een gebied is hef meestal mooi weer. Botsen tuchtmassa's van hoge druk- die elk een andere temperatuur bezitten- op elkaar dan begint er een zware vechtpartij. Uiteindelijk ontstaat er een gebied van lage luchtdruk (depressie), waarin de lucht omhoog stijgt. Een depressie veroorzaakt meestaf slecht weer. 45" tn de grensgebieden tussen hoge- en tage luchtdruk- gebieden worden dag en nacht luchtoorlogen gevoerd. Het weer in deze gebieden is bijzonder onbetrouwbaar. sw warmt to^rukgtbitden door de inylotd yan bergen, bet- DE GROTE EENHEID NaasF de zon, luchf en de wolken hebben ook grote invloed op hef ween de wenteling vtmdeaarcie •de stand vd. aarde in 'f heelal hef aardoppervlak de golfsfromen de temperafuurverschil- len van dezee en hef land. O WAT Z'JN WOLKEN Afkoelende luchf die waterdamp be-1 vat maakf wolken. Ér onfstoan,als de luchf "dik" genoeg is, waterwolken J t of wolken van ijskristallen. x> Uif de wolken valf f.z.f. regen,sneeuw) en hagel. Wolken verhogen de vochj figheid in de luchf, vangen zonlichf weg en dragen bij tof de vorming van .uchfsoorfen. Men kenf 10wolkensoorfen. Heffige verpfcraFsïng van luchfmassa's geeff storm. Draaikolken in de luchf veroorzaken wervelstormen. In hef algemeen komen de depressies kanf enklaar uif de Aflanfische Oceaan in Europa aan. Vaak volgen zij elkaar in reeksen van ca. 5 op. JJTEEL wat dagen beginnen wij met eerst even naar buiten te kijken „hoe erg het wel is". En met dat erg bedoelen wij ons weer. In onze kaart geven wij een globaal overzicht hoe ons weer geboren wordt. Gezien de ingewikkeldheid van de „weerkeuken" kunnen wij na tuurlijk slechts een algemene indruk geven. De natuur voert dag en nacht een gigantisch spektakel stuk op en wij kunnen niet meer zijn dan toeschouwers. De hoofdrolspelers zijn: de zon, de temperatuur, de voch tigheid van de lucht en de luchtdrukgebieden. De decors zijn: warme en afkoelende lucht. De luchtdrukgebieden zijn de chefkoks en zij brengen uiteindelijke de weersverschijnselen op tafel: regen, wolken, sneeuw, warmte, wind en koude. Zonder lucht was er geen spoortje weer te bekennen, maar er is wel lucht en onze weersverschijnselen spelen zich af in de onderste lagen van de dampkring. De ongelijke verwarming en de draaiing van de aarde doen de grote luchtdrukgebieden ontstaan. Bij de luchtdrukgebieden spreken wij van een lagedruk gebied (depressie), en een hogedrrukgebied. In een gebied van hoge luchtdruk daalt de lucht langzaam en draait met de wijzers van de klok mee (op het noordelijk halfrond). De wind is zwak en meestal is het mooi weer. /N de gebieden van lage luchtdruk (depressies)stijgt de lucht omhoog en draait tegen de wijzers van de klok in. Er is meestal sterke wind en het weer is niet erg best. De depressies zijn veelal als „familie" op reis, de een na de ander volgt elkaar op. De meeste depressies komen naar ons toe vanuit het strijdperk op de Atlantische Oceaan. Deze oceaan is een gulle leverancier van depressies en heel wat slechte zomers komen op rekening van dit „strijd perk". Omdat de verschillen in temperatuur zomers minder groot zijn krijgen wij de meeste depressies, en dus het slechtste weer, in de herfst, winter en lente. De wind (lucht) snelt naar het hart van de depressie, stijgt op en koelt af. In de hogere luchtlagen condenseert de lucht tot wolken en later ontstaan er regendruppels die op gezette tijden, en onder bepaalde omstandigheden, door de aan trekkingskracht van de aarde naar beneden worden ge trokken. 5TEEDS wisselend in aantal en plaats komen de luchtdrukgebieden op aarde voor. Gebieden van lage luchtdruk hebben minder lucht dan de gebieden met hoge luchtdruk. De lucht wil nu steeds maar weer de gebieden met „te weinig" lucht gaan versterken. De lucht stroomt spi raalsgewijs uit de hogedrukgebieden naar de lage lucht drukgebieden, daarbij bepalen de luchtdrukgebieden zelf de windrichting. Het zijn de luchtbewegingen die wij wind noemen. Wind is dus bewegende lucht en de motor voor deze beweging is het verschil in luchtdruk. De luchtdruk is doorlopend aan verandering onderhevig, daarom kent ons weer geen moment van stilstand. Altijd is alles in be weging. Opgang, blinken en verzinken is de wet die de weertypes zich gesteld zien, dag na dag, eeuw na eeuw. Waar warme en koude lucht elkaar ontmoeten ontstaat strijd. De uitslag van deze strijd bepaalt welkt weer wij zullen krijgen. Deze strijd ondergaat dan steeds de invloed van o.a. de seizoenen, het aardoppervlak etc. De nieuwe visserijwet en de uit deze wet voortvloeiende regle menten treden op 1 .juni 19S4 in werking. Nu het einde van de ge sloten tijd in zicht komt en straks weer duizenden sportvissers zul len uitzwermen over de Neder landse wateren, is het voor hen van belang te weten welke wette lijke maatregelen o.m. voor de sportvisserij van kracht zullen zijn. De algemene gesloten vistijd is voor het IJsselmeer en de binnen wateren vastgesteld van 16 maart tot en met 31 mei en voor de ri vieren van 1 april tot en met 31 mei. Zoals men weet eindigt de gesloten tijd dit jaar op 29 mei, zodat op zaterdag 30 mei het vis- seizoen wordt geopend. Voor de snoek geldt een gesloten tijd van 1 maart tot en met 30 juni, voor de baars van 16 maart tot en met 31 mei en voor de overige vissoor ten van 1 april tot en met 31 mei. Met uitzondering van de snoek, waarvan de maat is gesteld op 50 cm, de snoekbaars 45 cm en de zeelt 25 cm, is de (minimum) maat op de vorige vissoorten on gewijzigd gebleven. De visserijwet verstaat onder „gewone hengel" het vistuig, be staande uit een roede al dan niet voorzien van een opwindme- chanisme een aan die roede bevestigde lijn of snoer al dan niet voorzien van een of meer dobbers en ten hoogste drie vishaken, voorzien van door de minister aangewezen aas. OPENBARE WATEREN VRIJ Als aas voor de gewone hengel heeft de minister aangewezen brood, aardappel, deeg, kaas, al dan niet gekiemd zaad, fruit, in secten of insectenlarven, stukjes vis, worm, zeepier, zager, mossel, afgeknotte gaper (putschelp), steurkrab en garnaal. Voor het gebruik van andere aassoorten, zoals kunstaas (vliegen en spin ners) dient men in het bezit te zijn van een kleine visakte en een vergunning van de rechthebben de op het visrecht. Zoals bekend mag met de „ge wone hengel" in de openbare wa teren vrij worden gevist, d.w.z. zonder vergunning van de recht hebbende op het visrecht. Wèl dient men in het bezit te zijn van het voor de gewone hengel gel dende „bijdragebewijs". Meer dan 50 personen zijn ge arresteerd in verband met de ramp in het voetbalstadion van Lima vorige zondag, zo heeft de Peruaanse politie woensdag meegedeeld. Het officiële doden cijfer is 293, 320 gewonden liggen nog in ziekenhuizen. door AGATHA CHRISTIE 6) Ij Calgary ging voort: „Later op de avond is uw vrouw gedood. Neergeslagen met een pook. De vingerafdrukken van uw zoon zijn op die pook aangetroffen. Een grote som gelds was uit een lade van de secretaire verdwe nen, waarin uw vrouw die te vo ren geborgen had. De politie heeft uw zoon in Drymouth ge arresteerd. Het geld werd op hem gevonden, het meeste in bil jetten van vijf pond, op één waarvan een naam en adres stond geschreven, waardoor de bank het kon identificeren als een biljet, dat die ochtend aan mevrouw Argyle was uitbetaald. Hij heeft terechtgestaan". Cal gary wachtte een ogenblik. „Het vonnis luidde: opzettelijke le vensberoving met voorbedachten rade: dus moord". Het was eruit het fatale woord. moord. Een woord waarvan de klank werd verstikt, opgenomen in de gordijnen, de boeken en het dikke tapijt. Het woord kon worden versmoord. de daad bleef „Ik heb van de heer Marshall zijn verdediger, begrepen dat uw zoon met volkomen zekerheid een alibi heeft opgegeven voor het tijdstip van de moord, dat door de politie gesteld was tus sen zeven uur en half acht. In die tijd, zo verklaarde Jack Ar gyle, was hij Drymouth komen binnenrijden, doordat iemand hem een lift in een auto had aangeboden op de hoofdweg van Redmyn naar Drymouth, onge veer 2 km van hier, vlak vóór zevenen. Hij wist niet te zeggen wat voor merk auto het geweest was het was al donker op dat uur), maar het was een gesloten wagen, zwart of donkerblauw. Een heer van middelbare leeftijd had achter het stuur gezeten. Al le pogingen om de auto of de be stuurder op te sporen hebben schipbreuk geleden. Zelfs de ver dediger was overtuigd dat de jongen inderhaast dit verhaal had verzonnen en niet eens op zo'n heel slimme manier Voor de rechter werd, met behulp van psychiatrische rap porten, hoofdzakelijk een beroep gedaan op het feit, dat Jack Ar gyle altijd geestelijk labiel ge weest was. Hij kreeg levenslang. Maar Jack Argyle is een half jaar later, in de gevangenis, aan longontsteking overleden". Cargary zweeg. Drie paar ogen waren op hem gevestigd. Belang stelling en gespannen aandacht spraken uit de ogen van Gwenda Vaughan, argwaan nog altijd uit die van Hester. Leo Argyles ogen verrieden niets. „Wat u zegt is volkomen juist", sprak hij, „alleen begrijp ik niet waartoe het nodig is deze pijn lijke bijzonderheden, die wij trachten te vergeten, weer op te halen". „Vergeef mij. Ik kon niet an ders. U hebt het vonnis dus als juist aanvaard?" „Ik moet toegeven dat de fei ten juist zijndat wil zeg gen, dat wanneer je niet let op hetgeen daarachter ligt, je ruw weg van een moord kunt spre ken. Maar let men daar wèl op, dan valt er veel ter verzachting aan te voeren. De jongen was geestelijk labiel, alleen helaas niet in de wettelijke betekenis van het woord. Ik geef u de ver zekering, dr. Calgary, dat Rachel mijn overleden vrouw. de eerste zou zijn geweest om de jongen vergiffenis te schen ken en zijn onbesuisde daad te verontschuldigen. Zij was een zeer vooruitstrevende en humane vrouw, met een grondig inzicht in psychische factoren. Zij zou geen vonnis hebben uitgespro ken". „Zij wist best hoe afschuwelijk Jack kon zijn", vulde Hester aan. „Dat is altijd zo geweest. Het was net alsof hij er zelf niets aan kon doen". „Dus gij allen", sprak Cadgary langzaam, „hebt geen enkele twijfel gevoeld? Twijfel aan zijn schuld, bedoel ik". Hester keek hem met grote ogen aan. „Waarom zouden we? Natuurlijk was hij schuldig". „Niet schuldig in de gewone zin", luidde Leo's afwijkend oor deel. „Ik zou dit woord niet wil len gebruiken". „Het is bovendien ook niet waar". Calgary haalde diep adem. „Jack Argyle was. on schuldig!" HOOFDSTUK II Dit had een. opzienbarende uit spraak behoren te zijn. In stede daarvan wekte zij geen reactie. Calgary had verbijstering ver wacht, ongeloof en vreugde, ge voelens die het moeilijk zouden maken deze mededeling te be grijpen ongeduldige vragen Niets echter van dat alles. Er leek alleen maar ongelovigheid en achterdocht te bestaan. Gwenda Vaughan fronste haar voorhoofd. Hester zat hem met grote ogen aan te kijken. Och, misschien sprak dit ook eigen lijk vanzelfde draagwijdte van zo'n uitspraak vat men niet dadelijk. Aarzelend vroeg Leo Argyle: „Bedoelt u daarmee dr. Calgary, dat u het met mijn zienswijze eens bent? Bent u van mening dat hij niet verantwoordelijk is te stellen voor zijn daad?" (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 30 MEI 1964 HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Oehtendgymn.; 7.20 Soc. strijdl.; 7.23 Lichte gram.; (Om ca. 7.30 Van de voorpag.;) 7.55 Operatie Onbereikbaar, report.; 8.00 Nws., postduivenber. en soc. strijdl.; 8.18 Lichte gram.; 8.30 Wegwijs; Tips voor trips en va kanties; 9.00 Loon naar werken, lez.; 9.10 Lichte gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Met het oog op de wereld, lez.; 9.55 De school van morgen, praatje; 10.00 Buitenl. weekoverz., lez.; 10.15 Z. O. 135, gevar. progr.; (Om 11.00 nws;); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. Aansl.; Postduivenber.; 12.33 Tussen start en finish: Sport- nws.; 13.00 Nws.; 13.15 VARA- Varia; 13.20 Radio Jazzclub; 13.50 Voor de twintigers; 14.25 Lichte gram.; 14.45 Meisjeskoor; 15.05 Waarom is politiek zo in gewikkeld?, toespr.; 15.20 Opera- muz.; (Om 16.00 Nws.;) 16.30 Boekenwijsheid; 16.50 Zang en piano: Lichte muz.; 17.15 Piano duo: Lichte muz.; 17.35 Licht en semble; 18.00 Nws. en act.; 18.20 Lichte gram.; 19.00 Voor de teenagers; 20.00 Nws.; 20.05 Lichte gram.; 21.00 Operatie On bereikbaar, report.; 21.05 Soc. comment.21.20 Tango-rumba- ork.; 21.45 Langs vergeten we gen, hoorspel; 22.15 Muz. com mentaartjes; 22.30 Nws.; 22.40 Balans: Act. progr.; 22.55 Licht orkest; 23.25 Lichte gram.; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed; 7.15 Klas. orkestmuz.; 7.45 Geestel. liede ren; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Strip voor de jeugd; 8.20 Djinn: Gevar. progr.; 12.00 Ange lus; 12.04 Kath. nws.; 12.10 Coun try and Western Express; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Licht instrument, ensemble en zang; 12.55 Platennws.; 13.00 Nws.; 13.15 Marktber.; 13.18 Amateur-accordeonork.13.40 Franse les; 14.00 Voor de jeugd; 15.00 Metropole-ork. en zangsol.; 15.40 Licht pianospel; 16.00 Voor jonge mensen; 16.15 Jazzmuzz. met comment.16.40 Platennws. 17.00 40 jaar Kath. Universiteit, lez.; 17.20 Klas. gram.; 17.30 Boekbespr.; 17.40 Roulette, muz. spelletje; 18.00 Report. Academ. zitting Kath. Universiteit te Nij megen; 18.30 Lichte orkestmuz.; 18.50 Lichtbaken, lez.; 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.22 Sport- periscoop; 19.30 Brabants-ork. en sol.; Popul. klass. werken; 20.00 Rieleksen, amusementsprogr. 21.30 Buurman's krant; Informa ties uit het buitenl.; 21.50 Bric a Brac, cabaret; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws.; 22.40 Kruispunt: disc, over de verschijningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag; 23.10 Be- spr. van nieuwe klas. gram.; 23.55—24.00 Nws. (BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Nieuwe gram.; 12.25 Weer- ber. en meded.; 12.30 Amuse mentsprogr.; 12.55 Progr.-overz. en ber.; 13.00 Nws.; 13.20 Top hits; 14.00 Nws.; 14.03 Ber. over de automobilisten; 14.30 Gevar. muz.; (Om 14.50 Gram.;) 15.00 Nws.; 15.03 Hoorspel; 16.27 Filmkroniek; 17.00 Nws en ber.; 17.15 Liturg, zangen; 17.25 Koor zang; 17.45 Engelse les; 18.00 Nws.; 18.03 Voor de sold.; 18.28 Paardesportber.18.30 Orgelrec.; 19.00 Nws. en comment, uit Amerika; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Pianorec. met ork.; 23.00 Nws. en ber.; 23.15 En nu spelen de juryleden23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 15.00 Beroemde filmclowns; 15.20 Geneviève, speelfilm; 16.40 Onbekende spor ten; 17.00—17.45 Voor de kind.; 19.30 Portret van een sportman (3); 20.00 Journ. en weerber.; 20.20 Franse chansons; 20.55 Filmsterportret; 21.35 The Jackie Gleason Show, muzik. comedie; 22.25 Wedloop om morgen, film over ontwikkelingswerk (3); 22.5022.55 Journ. Experiment, uitz. op het tweede net (kanaal 27)20.1522.00 Einer wird gewinnen, nieuwe aflevering van de grote Europa- Quiz. VLAAMS BELG. TV: 10.00- 11.15 Volksuniversiteit; 17.00 Voor de kleuters; 17.20 Tijd voor U; 17.4518.20 Schooltelevisie; 19.00 Religieus progr.19.30 AutoramaKroniek voor de auto mobilisten; 19.55 Sport.; 20.00 Nws.; 20.20 Hartendrie: een in- terstedentoernooi, waarvan de eerste wedstr. vandaag wordt uitgezonden vanuit Middelkerke; 21.35 Echo; 22.05 Dick Powell stelt voor; De grote dag, tv- speelfilm; 22.55 Nws. NEKKRAMP BIJ VIER INWONERS VAN ZELHEM? Vier inwoners van het dorp Zelhem lijden vermoedelijk aan nekkramp. Het zijn de heer A. Dimmendaal en twee dochters en de verloofde van een van hen, de heer Th. Boomkamp. Zij zijn opgenomen in het Wilhelmina- ziekenhuis te Doetinchem. Hun toestand is redelijk. Nekkramp is een vorm van hersenvliesontsteking. Het is een besmettelijke ziekte die onder bepaalde omstandigheden een epidemisch karakter kan krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9