Provinciaal nieuws Anti-Britse betogingen op Cyprus ARTS SPEELT BELANGRIJKE ROL BIJ VERKEERSVEILIGHEID MAATSCHAPPIJ „ZEELAND NIET BANG VOOR KANAALTUNNEL Zondagdiensten DE SCHADELOOSSTELLING VAN TWEEDE KAMERLEDEN AGENDA Lijm en plak alles met VELPON van Ceta-Bever^g' Terneuzen Biervliet bruining PiGmadermf295 Hulst Axel Gemeentebestuur van Vogelwaarde bracht een bezoek aan Terneuzen Beslissing over eigen inkomsten Vrijdag 29 mei 1964 De mist, die gisteren in de vroege morgen en in de avonduren weer zwaar over de Schelde hing, was oorzaak dat ook de veerdiensten hiervan grote hinder ondervonden en op de veerdiensten Vlissingen— Breskens en KruiningenPerk- polder enige reizen moesten uit vallen. De dienst TerneuzenHoede- kenskerke kon echter normaal worden verzorgd, terwijl op de veerdienst VlissingenBreskens les morgens de eerste drie reizen, vaP 5-10, 6.10 en 7.10 uur vanuit Vlissingen, vanwege de zeer zwa re mist niet gevaren worden. Vanaf 10 minuten vóór 8 werd daarna gevaren met de „Prin ses Margriet" en de „Prinses Irene", zodat de achterstand spoedig was ingehaald. Op de veerdienst Kruiningen- haven—Perkpolder kon tot des voormiddags 9 uur alsook in de avonduren om 8.20, 8.50 en 9.50 niet gevaren worden. Afvalwaterleiding. Hedenmiddag om 14 uur komt de raad van bestuur van de af valwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen in het ge meentehuis te Terneuzen in ver gadering bijeen. Na afloop van deze vergade ring worden de in uitvoering zijnde werken bezichtigd. De agenda is niet erg uitge breid. Een der voorstellen be helst aan de gemeente Sas van Gent een bedrag van ƒ10.306 terug te betalen, welk bedrag als voorschot was betaald in de kos ten van voorbereiding. De keuring van het materiaal zal worden opgedragen aan de N.V. Kiwa. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de heer J. Leunis te Hoek, waarbij deze be dankt als lid van de raad van bestuur. Zijn plaats zal worden ingenomen door de heer J. van der Peijl te Hoek. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren G. H. E. M. van Waes, voorzitter; R. A. J. den Boer, secretaris; M. K. van Dijke; A. F. Hanssens en mr. H. Rijp- stra, resp. burgemeester van Westdorpe, Sas van Gent, Axel, Hoek en Terneuzen. Verkeersongeval Gistermiddag te ongeveer 3 uur had op de provinciale weg nabij de Kraagbrug een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de heer J. A. B. uit Axel, en een vrachtauto, be stuurd door de heer M. C. W. uit Terneuzen. O' De heer' B. reed in de richting Zaamslag en nadat hij een vóór de 'brug' 'stilstaande vrachtauto was gepasseerd, week hij weder naar rechts terug, maar moest daar op afremmen voor een vóór hem in dezelfde richting rijdende be stelauto waarvan de bestuurder zijn wagen tot stilstand bracht. Op het moment, dat de heer B. de bestelauto wilde passeren, zag hij een uit de richting Zaam slag korende vrachtauto nade ren, waarop hij zó sterk afrem de dat zijn auto dwars op de weg tot stilstand kwam en hier door de rijweg blokkeerde voor de heer W., die geen kans meer zag om de onvermijdelijke bot sing te voorkomen. Beide wagens werden zwaar be schadigd, doch persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. gemeente Axel bekroond met een prijsje in de vorm van een boekenbon. De prijswinnaars waren: Openbare lagere school: le pr. Christie Esselbrugge, 2e pr. Maar- ten Burger. Chr. nationale school: le pr. N. Reminsen, 2e pr. Jan Ollebek. R.-K. lagere school: le pr. Jet ty de Caluwé, 2e pr. Tony Kroes. Bijzondere school Spui: le pr. Cornelis Maas, 2e pr. Kees Wie mes. De prijzen werden op de scho len uitgereikt door de heren H. J. M. Goossens, bosbouwkundig hoofdambtenaar bij Staatsbosbe heer, en C. Smies, chef van de afdeling financiën en onderwijs ter gemeente-secretarie. Doctoraal psychologie Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het examen doctoraal psychologie de heer A. Ryckaert te Biervliet. (Adv.) en bescherming Burgemeester Lockefeer met pensioen. Bij K. B. van 19 mei 1964 is in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan de heer A. L. S. Lockefeer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hulst met dankbetuiging voor de diensten door hem in verschillen de functies bewezen. HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Vogels". ZATERDAG 30 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Vogels". Axel: Het Centrum, 8 uur: „Vernietigingscommando „Bi kini". Terrein Buitenweg, 7 uur: AZVV I—Sluiskil I. Goed afgelopen. Op de houtzagerij van de heer T. Brugge was de heer P. B. uit Clinge een vrachtauto met bo men aan het lossen. B. werd door een boom die van de auto werd geschoven, gegrepen, waardoor hij met zijn arm onder de boom terechtkwam. Dokter Kats constateerde een armbreuk. Hij verleende eerste hulp, waarna B. door de heer Brugge per auto naar het zieken huis te Hulst voor verdere behan deling werd vervoerd. Meisje valt uit droogpaal. Het dochtertje van de familie Van D. klom tijdens het spelen in een droogpaal. Zij kwam zoda nig te vallen, dat zij met haar kin op de rand van een vuilnisemmer terecht kwam en een gapende wonde opliep. Daar er niet direct een arts ter beschikking was, werd zij naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd waar de wonde werd ge hecht. Stadsbeeld wordt verfraaid. Dat het de gemeente Axel ernst is met de verfraaiing van het stadsbeeld, blijkt uit het feit dat weer een nieuw beeld is be steld. Het wordt vervaardigd door een leerlinge van de heer Stout- hamer, die het Poolse monu ment heeft ontworpen. Het beeld stelt voor een vrouw kijkend in de spiegel. Het zal in brons worden ge goten en worden geplaatst aan het Bylocqueplein. Boomfeestdag 1964. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, is in Axel op 15 april j.l. voor de leerlingen van de hoog ste klassen der lagere scholen een boomfeestdag georganiseerd. Naar aanleiding van de daar aan verbonden excursie door het wandelbos hebben de leerlingen een opstel geschreven. De beste opstellen zijn door de DISCUSSIE VIA TELSTAR Met behulp van de kunstmaan „Telstar 2" hebben woensdag Richard Nixon, voormalig vice- president van de V. S., die in New York sprak, William Fulbright, Amerikaanse senator uit Wa shington, Harold Wilson, Brits labourleider in Londen en Mau- rich Schumann, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale assemblée vanuit Parijs, met el kaar een discussie gevoerd. Het sprek duurde een uur en had in hoofdzaak de toestand in Zuid- Oost-Azië, de erkenning van communistisch China, de betrek kingen met Cuba en het atlan- tisch bondgenootschap tot onder werp. Executie,1; op Cuba Radio-Havanna heeft donder dag bekendgemaakt, dat dins dag vier mannen zijn terechtge steld, die als agenten van de Amerikaanse geheime dienst hadden getracht op de Cubaanse kust te landen. De mannen lieten het leven voor een executiepeloton. Eén van hen was majoor Felipe Vi- dal Santiago, een voormalige Cubaanse diplomaat in Vene zuela. Zij zouden gewapend met een boot uit Miami in de Amerikaan se staat Florida op last van de tegen premier Castro gerichte „revolutionaire raad" naar Cuba zijn gegaan om te trachten op de noordkust van de provincie Las Villas te landen. Gevangenisdirecteur neergestoken De directeur van de gevange nis te Quebec, Eugène Letour- neau, is woensdagavond door een ter dood veroordeelde, die poogde te vluchten en de direc teur als schild wilde gebruiken, neergestoken. De veroordeelde Leopold Dion die wegens moord op vier kinderen zal worden terechtge steld stak Letourneau drie maal in het onderlichaam en sleepte hem buiten de gevange nis. Twee politiemannen wisten hem echter te pakken en sloten hem weer op. De gevangenisdirecteur maak te het donderdagochtend naar omstandigheden goed. Apollo-ruimteschip gelanceerd De Amerikanen hebben don derdag met behulp van een reusachtige Saturnus-1 raket voor de eerste maal een onbe mand model van het Apollo- ruimteschip gelanceerd. De on geveer 7,7 ton wegende Apollo, die de naam „Boilerplate 13" heeft gekregen, is een vereen voudigd model van het ruimte schip, waarmee drie Amerikaan se astronauten over enkele ja ren, misschien in- 1969, naar de maan zullen vliegen. De lancering, die te 18.07 uur Ned. tijd plaats had, was de zes de van een Saturnus-1. De vijf vorige zijn alle succesvol ver lopen. De bedoeling is, dat het ruim teschip en de tweede trap van de Saturnus-1 in een baan om de aarde komen, die in afstand tot het aardoppervlak varieert van 180 tot 225 km. Twee minuten na de lancering, die bij een hel derblauwe hemel verliep, werd bekendgemaakt dat de motoren van de tweede trap volgens plan waren gaan werken. Het ruimteschip is in een baan om de aarde gekomen. De lan cering wordt door het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart als een volledig suc ces beschouwd. Het ruimteschip en de tweede trap van de raket, die met el kaar verbonden blijven, wegen samen bijna 17 ton. De Apollo bestaat uit een kegelvormige commando- en een cilindervor mige dienstcabine voor de ruim tevaarders. De eerste trap van de Satur- nus-1 wordt aangedreven door acht motoren met een totale stuwkracht van ruim 750.000 kilogram. De zes raketmotoren van de tweede trap ontwikkelen een stuwkracht van in totaal 45.000 kilogram. Dow brengt magnesiumprodoktie op 100.000 ton per jaar De Dow Chemical Company verwacht dat haar twee magne- siumfabrieken in Freeport aan de GoH van Mexico in 1965 een produktie van 100.000 ton zullen bereiken. In deze beide fabrie ken wordt magnesium gewonnen uit zeewater. De verhoging van de produktie wordt bereikt door de verbetering van het winnings proces. Dow begon met de winning van magnesium uit zeewater in 1941. De produktie van de eerste fa briek bedroeg toen 9000 ton maar werd snel opgevoerd tot 36.000 ton per jaar. In 1957 kocht de maatschappij een fabriek van de regering der Verenige Staten, die toen was gesloten. De capaciteit van deze tweede fabriek destijds de grootste ter wereld bedraagt thans 55.000 ton. In 1965 zal 60.000 ton wor den geproduceerd. De oude fabriek bereikte in 1963 een capaciteit van 37.000 ton en deze wordt in 1965 uitgebreid tot 40.000 ton. De totaal-produk- tie van 100.000 ton in 1965 is het resultaat van een expansiepro gramma dat in 19961 begon en dat geen uitbreiding van gebou wen of machinepark vereiste, maar door verbetering van de winningsmethoden wordt ge ef fectueerd. UE VfUJB ZiEEUW Tweede Kamer TELEGRAM VOOR INDIA Namens de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, een telegram van rouwbeklag aan de voorzitter van het huis van afgevaardigden van India gezonden in verband met de dood van Pandit Nehroe. In dit telegram wordt deel neming met dit droevige verlies betuigd. De dood van Nehroe, al dus het telegram, wordt over de gehele wereld betreurd. Voorts heeft mr. Van Thiel een schrijven met rouwbeklag aan de Indiase ambassadeur in Den Haag gezonden. DE TYFOON „VIOLA" De tyfoon „Viola" heeft don derdag in Hongkong wanorde en vreugde gebracht. Het verkeer en het zakenleven waren ver lamd. 41 mensen liepen verwon dingen op en duizenden werden dakloos. Dat de tyfoon ook vreugde bracht, komt door de zware regenval die ermee gepaard ging. De watervoorraad nam sterk toe. De regering voerde de rantsoenering van het water meteen op. In de Portugese enclave Ma- cao kwamen overstromingen voor. Een woordvoerder van het ministerie van marine deelde mee dat vier schepen aan de grond zijn gelopen. TREINONTSPORING IN ENGELAND In het Engelse graafschap Cheshire nabij de plaats Cheadle Hulme is donderdagochtend een trein met vakantiegangers Ont spoord, waarbij volgens de ftr- ste berichten zeven persdlen zouden zijn gedood en 20 ge wond. Een aantal reizigers zou zich nog in de omgeslagen rij tuigen bevinden. Met de trein reisden ongeveer 300 kinderen en een gezelschap bejaarden. Volgens een woordvoerder van de Britse spoorwegen zijn acht rijtuigen uit de rails gelopen. Ziekenauto's en brandweerploe gen werden onmiddellijk naar de plaats van de ramp gezonden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Enkele rijtuigen raakten na de ontsporing een spoorbrug, die zou zijn ingestort. Gevaarlijke r inflatietoestand in Indonesië De inflatie-toestand in Indo nesië is „zeer gevaarlijk" en het zal mogelijk drie tot vijf jaar duren om deze te boven te ko men, zo heeft de derde plaats vervangende minister-president, die vaak als de voornaamste woordvoerder van president Soekarno op het gebied van economische zaken wordt be schouwd, tegenover het Far Eastern Economie Review ver klaard. Hij deelde mede, dat Indonesië zijn deviezenreserves vergroot door zich te verzekeren van bui tenlandse kredieten en leningen en door vergroting van dé land- bouwproduktie. West-Duitsland, Frankrijk en Nederland hebben steun aange boden. „Wij hebben de verzeke ring gegeven en wij zullen ons daaraan houden dat con cerns in Indonesië, die buiten lands eigendom zijn, recht heb ben op onze bescherming bin nen het raam van onze econo mische doelstellingen", zo zei hij. Pagina 3 b Gisteren maakte de gemeente rad van Vogelwaarde onder leiding van burgemeester Molt- hoff een excursie naar Terneu zen. Allereerst werden de in uit voering zijnde kanaalwerken be zocht, waar Ir. Beenakker het gezelschap ontving en de interes sante en machtige werken toe lichtte. Vervolgens werd gereden naar het spaarbekken van de waterleidingmaatschappij. Ir. Stoter verwelkomde de bezoekers gn gaf een technische uiteenzet ting van het doel en ontstaan van dit waterreservoir. Na afloop hiervan begaf het gezelschap zich naar hotel Rot terdam waar de lunch werd ge bruikt. Onder leiding van burgemees ter mr. Rijpstra, vergezeld van wethouder M. de Vos en de ge meentesecretaris A. J. van Pa- gee brachten de gasten van het gemeentebestuur van Terneuzen een bezoek aan de vestiging van de Dow in de Nieuw-Neuzenpol- der waar de landingssteiger voor de tankers in de Schelde in ogenschouw werd genomen. Vervolgens ging het naar het moderne zwembad, dat de alge mene bewondering wekte en de burgemeester van Vogelwaarde De gemeenteraad van Vogel de verzuchting deed slaken: „zo'n inrichting ontbreekt ons, helaas". Node werd hier afscheid ge nomen van het in volle exploita tie zijnde zwembad. Ook bij de woningbouw in de omgeving van de Rembrandtlaan kregen de bezoekers een indruk van de ontwikkeling van Terneuzen, waar de flats, de geweldige etagewoningen en stratenaanleg dagelijks een uitbreiding te zien geven, die naar verhouding van het inwonertal der gemeente, haars gelijke in den lande niet heeft. De sportvelden van Terneuzen en de ontspanningsaanleg in deze omgeving was het volgende object dat de bewondering van de gasten afdwong. Gereden werd nu naar de In dustrieweg waar met de vele nieuwe industrieën Terneuzen zich als industriestad ontwikkelt. Alsnu werd een kort bezoek gebracht aan de nabijgelegen dokken en kon het gezelschap een beeld worden gegeven hoe de diverse dokken zullen worden uitgebreid en verdiept om de grootste zeekastelen in een mi nimum van tijd te lossen en eventueel te laden, hetgeen Ter- waarde bezichtigde gisteren de kanaalwerken en de uitbreiding van Terneuzen. Hierbij een deel van het gezel schap op de watertoren. neuzen als derde havenstad Van Nederland de kans zal geven zich verder te ontwikkelen. De eerste werkzaamheden van een spooraanleg voor het verzen den der goederen naar het ach terland van Terneuzen (België, Noord-Frankrijk, de Elzas en het Ruhrgebied) toont aan dat de kanaalzone een nimmer gekende ontwikkeling tegemoetgaat. Een bezoek aan de watertoren gaf het gezelschap een overzicht van de binnenstad' en van de Scheldestroom, een attractie niet alleen voor de bezoekers van deze stad, maar ok voor de bevolking van Terneuzen zelf. Burgemeester Rijpstra wees op het terras de gasten op tal van fraaie stadsgedeelten en ge bouwen. Tenslotte nodigde de burgemeester het gezelschap uit tot een bezoek in de raadszaal waar het einde kwam van dit gewaardeerde bezoek van het gemeentebestuur van Vogel waarde. I» TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. C. S. van Breda— Vriesman, Herengracht 11, tel. 2003. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8, tel. 666. DIERENARTSEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jans sen, Stationsstr. 10 te Axel, tel. 01155-483, Het streven van de stoom vaartmaatschappij „Zeeland" is erop gericht in samenwerking met de Britse spoorwegen tot een nog meer efficiënte en rendabele exploitatie der wederzijdse diensten te komen, die de direc tie mogelijk acht, zelfs wanneer de Kanaaltunnel eenmaal tot stand zal zijn gekomen. Dit zegt de directie in het jaarverslag over 1963, waarin de exploitatierekening werd af gesloten met een saldo van 3,8 miljoen tegen ƒ4,1 min in 1962. Deze daling is een gevolg van de gestegen exploitatiekosten. Aan het saldo, kon 648.233 worden toegevoeg'd uit hoofde van inte rest op de belegging van liquide middelen. Voor de afschrijving op schepen was nodig ƒ2,3 min. Hiervan werd 1,3 min toege voegd aan de reserve voor vloot- vernieuwing. Voor belastingen werd 1,4 miljoen ten laste van de winst gebracht. Na afschrijving en re serveringen resteert een netto winst van 616.974 (vorig jaar ƒ590.899). Voorgesteld wordt 14 procent dividend (v. j. 13 pet.). Het aantal passagiers in de dagdienst Hoek van Holland Harwich vertoonde een daling ten opzichte van 1962. Deze da ling werd veroorzaakt doordat minder in groepsverband reizen de passagiers werden vervoerd. De omvang van het goederenver keer overtrof die van 1962. De opbrengst van het postvervoer nam toe. De dagdienst werd zon der onderbreking onderhouden. De concurrentie van de dag diensten uit de zuidelijker gele gen Kanaalhavens wordt sterker door de voortgaande modernise ring bij de spoorwegmaatschap pijen in het buitenland, die de aansluiting verzorgen op deze dagdiensten. Het opstellen van een plan voor de vernieuwing van de vloot acht de directie een gecom pliceerd vraagstuk. Be arts speelt bij de verkeers veiligheid een belangrijke rol. Er is geen verkeerscommissie denk baar, die haar werk all round en behoorlijk wil doen, als daarin niet één bekwame arts zitting heeft. Helaas worden de artsen automobilisten slechts in uitzon deringsgevallen ingeschakeld. Dit is de mening van jhr. dr. G. J. Th. Beelaerts van Blok land, voorzitter van de Neder- landsche vereniging van artsen automobilisten, die vandaag haar 40-jarig bestaan viert. Tijdens de jubileumbijeenkomst worden en kele voordrachten gehouden over medische en technische as pecten van de veiligheidsgordel. Jhr. Beelaerts van Blokland meent dat zijn in 40 jaar van 320 tot ruim 14.000 leden gegroeide vereniging op allerlei gebieden het verkeer in het algemeen en de verkeersveiligheid in het bij zonder zou kunnen dienen. Hij denkt daarbij niet alleen aan al gemene zaken als eerste-hulp- posten langs de wegen, pogingen om meer nationale en internatio nale eenheid te brengen in het inroepen van hulp en het inter nationaal vastleggen van een voor artsen-auto's bestemd em bleem. Ook bij de hulp ter plaat se kan de arts meer worden in geschakeld, bijv. bij de samen stelling van de inhoud van ver- bandtrommels, samenstelling eerste hulpauto's, rayonbeoaling voor deze auto's en dergelijke. ETEN EN DRINKEN Voorts zijn er algemene ge neeskundige problemen die een oplossing vragen en waarbij de arts-automobilist betrokken moet worden. Jhr. Beelaerts van Blokland denkt aan onderzoekin gen betreffende de gevolgen die het gebruik en de hoeveelheid van bepaalde etenswaren en dranken op de bestuurder van een motorrijtuig hebben of kun nen hebben. neem i grote tube. De kwestie-Marley, de Britse militair die wapens voor Turkse- Cyprioten vervoerde, heeft don derdag op Cyprus aanleiding ge geven tot anti-Britse betogingen. In Ktima marcheerden duizen den betogers door de straten die riepen dat de Britten uit de V. N.-strijdkrachten moesten treden en naar huis dienden te gaan. Het rode kruis maakte donder dag in Genève bekend dat door zijn bemiddeling deze maand 36 vermiste Turkse Cyprioten ziin teruggevonden. De internationale commissie deed onlangs een be roep op beide partijep de toe stand op het eiland te verbeteren. Het maken van gevangenen gaat ondanks de aanwezigheid van de V. N.-troepen door, aldus de commissie. President Makarios antwoordde hierop dat de Cy prische regering het maken van gijzelaars en alle andere vormen van discriminatie afkeurt. Hij gaf de commissie de verzekering alles in het werk te zullen stel len om herhaling van de ge wraakte feiten te voorkomen. De Turkse regering heeft pre sident Makarios een nota gezon den waarin zij protesteert tegen diens besluit dienstplicht op Cy prus in te voeren en wapens aan te schaffen. Volgens de Turkse regering kunnen dergelijke maat regelen alleen worden genomen na overleg tussen de (Grieks- Cyprische) president en diens (Turks-Cyprische) plaatsvervan- een. Kutchuk. Hetzelfde is het geval met on derzoekingen betreffende de ge volgen van het gebruik van be paalde geneesmiddelen, bepaalde ziekten en dergelijke. Voorts zou de arts moeten worden ingeschakeld bij onder zoekingen naar verbeteringen aan het motorvoertuig, waardoor een "gemakkelijker besturing, een grotere veiligheid voor de be stuurder en grotere veiligheid van het andere wegverkeer mo gelijk is. Dan zijn er geneeskun dig gezien belangrijke voorzie ningen aan motorrijtuigen aan te brengen, waardoor bepaalde invalide chauffeurs zonder be zwaar aan het verkeer zouden kunnen deelnemen. GEWONDENTRANSPORT Wensen en verlangens hebben de artsen-automobilisten ook, als op welk niveau ook wordt ge sproken over het transport van gewonden, de verkeersregeling, de verkeerstekens, de kleur van het wegdek, de bebakening van de wegen en nog veel meer pun ten, waarmee de verkeersveilig heid kan worden gediend. Het zijn allemaal waagstukken, waarmee de arts-automobilist te maken heeft, waarmee hij de verkeersveiligheid kan dienen, maar waarbij hij nog in onvol doende mate wordt betrokken, meent jhr. Beelaerts van Blok land. Carlisten veroorzaken incident in Madrid Op het Plaza Mayor in Madrid heeft donderdagochtend een kor- te schermutseling plaats gehad tussen carlisten en aanhangers van don Juan Carlos. De politie kwam snel tussenbeide om de twee groepen te scheiden, maar er zou niemand zijn gearresteerd. De carlisten kwamen onder het roepen van „Franco ja; Juan Carlos nee" het Piaza Mayor op waar de echtgenote van Juan Car los, prinses Sophie van Grieken land, gaven van het volk in ont vangst nam ter gelegenheid van de dag van de liefdadigheid. Voor de carlisten door de politie ver spreid werden, zagen zij kans propagandamateriaal te versprei den. Na het incident kwam don Juan Carios zij nechtgenote ha len met wie hij direct naar zijn residentie, het Zarzuela-paleis, vertrok. Geheime besprekingen in Zuid-Vietnam De Zuidvietnamese militaire leiders zijn donderdag naar Da- lat, op 150 km ten noordoosten van Saigon, gevlogen voor het voeren van geheime besprekin gen, tijdens welke een kabinets wijziging en andere belangrijke beslissingen zouden worden overwogen. Er wordt op de regering steeds meer druk uitgeoefend om wij zigingen in het kabinet aan te brengen, voornamelijk als ge volg van de toenemende span ningen tussen de boeddhistische en de katholieke bevolkings groepen. Verschillende leden van een bij zondere commissie uit de Tweede Kamer noemen de wijze, waarop telkenmale de hoogte van de schadeloosstelling der Tweede- Kamerleden wordt herzien, wei nig bevredigend. Zij merken dit op in het voor lopig verslag over dit wetsont werp, dat beoogt de huidige scha deloosstelling van 15.000 in twee etappes te verhogen tot ƒ20.000. „Zeer vele leden konden zich met dit voorstel wel verenigen", zo wordt in het verslag gezegd. Verscheidene leden zijn van oordeel dat een nog hogere scha deloosstelling (tot van ƒ25.000) juister zou zijn. Andere leden wa ren niet van de noodzakelijkheid der voorgestelde verhoging over tuigd. In het voorlopig verslag wordt o.m. gesteld, dat de regering ein delijk maatregelen behoort te treffen om aan de huidige gang van zaken bij de vaststelling van de schadeloosstelling een einde te maken. Aangedrongen wordt daarom, als de schadeloosstelling eenmaal oo een gerechtvaardigd peil is gebracht en telkens als een algemene wijziging van de salarissen der rijksambtenaren plaatsvindt, op de indiening van een daarmee overeenkomend wetsontwerp tot herziening van deze schadeloosstelling. „Zulk een wetsontwerp zou dan vrijwel een formaliteit worden. De leden der Kamer zouden dan niet meer in de onaangename en in wezen on juiste situatie worden gebracht, dat z(j telkens over hun eigen in komsten een beslissing moeten nemen", aldus het verslag. Tal van leden bepleiten ook de vergoedingen voor reiskosten en andere onkosten (logies, maaltij den, porti en telefoon) te verho gen of een spoedige verhoging hiervan in uitzicht te stellen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Goes als pred. voor bijz. werkz. (vrijz. hervormden): ds. Joh. van Beek, voorganger vrijz. herv. te Vlis- singen/Goes.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3