HERZIENING VERMOGENS-, INKOMSTEN- EN LOONBELASTING HET PROCES-LONGPRE TE NAMEN Ir Bosma (C.S.W.V.) waarschuwt tegen hoge looneisen aan het einde van 1964 GEMEEN1ERAAD VAN TERNEUZEN BINNENLANDS NIEUWS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW TWEEDE KAMER VERHOOR VAN DIRECTE GETUIGEN Neem geen risico...verf met e verf met flexabiliteif 'extra speling voorde doe-het-zelver Vrijdag 29 mei 1964 Drie ontwerpen van wet ter herziening van de vermogens-, in komsten- en loonbelastingstelsels zullen de Tweede Kamer deze en de volgende week bezig houden. De wetsontwerpen, die tussen 1958 en heden tot stand kwamen, werden door de vaste commissie voor financiën en staatsscretaris Van den Berge uitvoerig bespro ken. Daaruit resulteerden ver schillende wijzigingsvoorstellen, maar eveneens een negentigtal amendementen, veelal van tech nische en van politieke aard. De resultaten van het overleg wer den neergelegd in zevenhonderd kolommen druks. De wetsontwer pen vennootschaps- en dividend belasting zijn nog niet geheel rijp voor behandeling. Strijdpunten zijn nog de kinder aftrek, het aanmerkelijk belang in een onderneming, vrijstellin gen bij overdracht van midden- standsbedrijven, vervangings waarde bij afschrijvingen, de lijf renteclausule, het belasten van bijstempeling van aandelen en van bonussen en stockdividenden, de vaste aftrek voor de inkom stenbelasting, aftrek voor kosten in het woon-werkverkeer, de be lasting van de coöperaties, pre mie-aftrek voor oudedagsvoorzie ning van zelfstandigen, aftrek voor oudedagsvoorziening van zelfstandigen, aftrek voor ziekte kosten, vrijstelling bij schenkin gen de bejaardenaftrek bij over lijden van een echtgenoot, vrije eenmalige herkapitalisatie, het belasten van overwerk, de aftrek voor de werkende gehuwde vrouw, het belasten van vermo genswinsten en aftrek van een deel van de vermogensbelasting van de inkomstenbelasting. OPEN FISCAAL BELEID De heer Van TJrk (P.v.d.A.) be pleitte een open fiscaal beleid, dat periodieke herziening op knelpunten behoeft alsmede ter voorkoming van misbruik. Hij vond het instellen van een ver mogenswinstbelasting redelijk, enerzijds om rechtsongelijkheid te vermindren, anderzijds om een betere inkomensspreiding te be werkstelligen, waarbij men dan conjunctureel stabiliserende fac tor in de hand heeft. Hij verklaarde dat zijn fractie amendementen ter verlichting van de fiscale druk op loontrek kers zal steunen, maar zich zal verzetten tegen amendementen ter verzachting van de druk in de ondernemingssfeer. Zijn fractie genoot Van den Tempel verklaar de zich tegen verlaging van de vermogensbelasting omdat de maatschappelijke machtspositie der grote vermogens gestegen is. Hij keerde zich tegen het voorstel om een derde van de vermogens belasting in aftrek te brengen op de belasting van inkomsten uit arbeid. Het grootste voordeel van deze regeling zou naar de groot ste bezitters gaan, terwijl de klei ne vermogenden, meestal spaar ders, vrijwel geen voordeel zou den genieten. Hij sprak van een gewrongen constructie. Het speet de heer Lucas (KVP) dat thans geen gebruik is ge maakt van de kans om een per manente fiscale staatsadviescom- missie ter bestudering van de fis cale grondsdagen is ingestled. Hij wees op de vele deskundigen, die daarin nuttig zouden kunnen wer ken, waaronder elf hoogleraren in het belastingrecht. Hij drong alsnog op het instellen van zo'n staatscommissie aan. VERMOGENSWINST Spr. keerde zich fel tegen de socialistische wens tot het instel len van een vermogenswinstbe lasting, o.a. met het argument, dat geldontwaarding niet belast mag worden. Vermogenswinstbe lasting zou strijdig zijn met fun damentele eisen van rechtvaar digheid. Het ingrijpen in de z.g. „lijf renteclausule" vond hij ondanks verhoging van de premie-aftrek bij de inkomstenbelasting niet te rechtvaardgien. De heer Scholten (CHU) wen ste geen fiscale staatscommissie, die z.i. de ontwikkeling zou rem men. De fiscale wetgeving moet de maatschappelijke ontwikke ling op de voet volgen. Informa tief en opinievormend overleg b.v. omtrent de omzetbelasting in E.E.G.-verband is nodig. Tot de wensen van zijn fractie rekende spr. verlichting van de tarieven der inkomstenbelasting aan de voet voor de laagste inko mens, voor de middengroepen en voor de ongehuwden. Bovendien moet iets gedaan worden in ver band met de specifieke „ouder- domskosten". Beter dan toenemende aantal len aangiften van inkomsten vond de heer Scholten jaarlijkse verrekening op basis van de loon belasting. Hij ontwikkelde be zwaar tegen de 5 percentsrege ling bij de inkomstenbelasting. Ofschoon de factor vermogen met betrekking tot de draag kracht in betekenis afneemt, vond spr. een verlichte vermo gensbelasting verantwoord. Vermogenswinstbelasting vond hij verwerpelijk. Wèl moet een weg gevonden worden om de spe culatiewinsten op onroerend goed fiscaal te remmen. Hij besomde de budgetaire kon- sekwenties van de onderhavige wetsontwerpen op 111 min, maar geld kostende verdere ver beteringen mogen niet op finan ciële bezwaren afstuiten. Ofschoon hij de ontwerpen technisch geslaagd vond, kon hij zich een zeker gevoel van teleur stelling niet ontveinzen. De heer Kïeft (A.R.) vroeg een S.E.R.-advies over het principe van draagkracht en de verhou ding tussen directe en indirecte belastingen. Hij bepleitte met de heer Lucas een staatscommissie voor fiscale adviezen. Hij is tegenstander van het in stellen van vermogenswinstbelas ting, omdat daarvoor onvoldoen de rechtsgrond bestaat, mede met betrekking tot het draagkrachtbe. ginsel. Met de heer Kieft vroeg de heer Bakker (C.P.N.) vooral het stre ven om er „overal een slaaje voor de bezitters uit te slaan" opmer kelijk, terwijl er voor de kleine man slechts hier en daar een klein krentje in de brei zit. De heer Bakker noemde de behande ling van deze ontwerpen een zaak van specialisten, hetgeen in strijd is met de opvatting van de heer Cals, die hij node in diens bank in de Kamer miste. HALSSTARRIG De heer Portheine (VVD) vond dat de houding van de staatsse cretaris nog wel eens halsstarrig is en dat deze ongaarne ongelijk erkent. Als voorbeeld noemde hij het „hele gedoe rond de lijfrente clausule" waaraan de bewinds man alle mogelijkheden van voor deel wil ontnemen. Thans behoort primair aan dacht aan neutralisering van de progressie bij de inkomsten te worden geschonken, daarna aan structurele verlaging van de ta rieven; ook voor ongehuwden. Spr. was het met tal van voor gestelde regelingen eens, o.a. het optrekken van de loonbelasting op overwerk tot ƒ12.000. Ofschoon verheugd over de voorgestelde regeling voor de werkende gehuwde vrouw, zou hij de voor haar vastgestelde bedra gen verhoogd willen zien. Teleur gesteld was hij over het vervallen van het „boerenprivilege", name lijk een onbelaste waardever meerdering van landbouwgron den bij overdracht. Ook was spr. niet gelukkig met het voorgestel de tarief voor overdrachtswins- belasting. MINISTER TEGEN VERMO GENSBELASTING. De minister van financiën, de heer Witteveen, beantwoordde de sprekers. Hij verklaarde dat voor de netto-derving van belasting opbrengsten door deze wetsont werpen, alsmede door het nog te behandelen ontwerp vennoot schapsbelasting, 115 min ruimte is gereserveerd, terwijl voorhands 111 min nodig is. Daarin zit 75 min voor de vennootschaps belasting, terwijl buitendien al ƒ40 min door belastingwijziging voor de werkende gehuwde vrouw is gerealiseerd. Daarnaast zullen de voorstel len tot wijziging van de succes siewet ƒ13 min vergen. De minister verklaarde, dat het gemiddelde progressie-effect tus sen 1952 en 1963 gemiddeld 1,32 is geweest. Dit was gelijk aan de schatting van 1%, waaruit blijkt dat de belastingpolitiek niet op drijfzand was gebouwd. Tariefs verlagingen zullen op basis van afweging van prioriteiten moeten worden gerealiseerd. Van 1956 af is het aandeel van loon-, inkomsten- en dividendbe lastingen in de totale belasting opbrengst toegenomen van 34,5 tot 41,2 percent, terwijl de stij ging van het nationaal inkomen zich van 8,7 tot 10,6 percent be woog. Relatief is het aandeel der genoemde belastingen te zeer ge stegen. ONBILLIJK. Een vermogenswinstgelasting zou volgens de minister in vele opzichten onbillijk zijn. Dan zou den ook vermogensverliezen ge compenseerd moeten worden, zo vond hij. Vermogenswinstbelas ting zou tot vermogensheffing denatureren, aldus de minister. Gaat men een specifieke be lasting op speculatiewinsten op onroerend goed heffen, dan zou men komen tot een ongelijke be handeling van vermogensbezit- ters komen. Een vermogenswinstbelasting past, gezien de structuur van ons belastingstelsel, daarin niet. Wij kennen bovendien een nadruk op directe belastingen, die reeds tot belastingvlucht leidde. De voor gestelde wijzigingen beogen juist ook die situatie te verbeteren. EEN LAPPENDEKEN. Staatssecretaris Van den Berge zei, dat ons land vóór de oorlog als krediteurstaat lage belastin gen, gebaseerd op zuiver fiscale inzichten, kende. Na de oorlog kenden wjj hoge belastingen met fiscale oogmerken en economi sche en sociale bij-oogmerken. Door incidentele aanpassingen werd ons stelsel een onoverzichte lijke lappendeken. Spr. zag geen heil in het in stellen', van een staatscommissie voor fiscale studies. Het belas tingbeleid zou daarvan z.i. weinig nut hebben. De staatssecretaris vond zekei nog rechtsgronden voor de ver mogensbelasting. Hij vond nóch het socialistische standpunt, dat het vermogen aan maatschappe lijke invloed heeft gewonnen, nóch de rechtse opvatting, dat door het grotere aantal vermo gens deze in maatschappelijke be tekenis afnemen, aanvaardbaar. De vermogensbelasting en de inkomstenbelasting zullen, mits de ontwerpen de Eerste Kamer tijdig passeren, per 1 januari 1965 kunnen ingaan. Het ontwerp loonbelasting zal 1 juli 1965 wer kelijkheid kunnen worden, mits tijdige coördinatie met de socia le verzekeringen kon worden be reikt en de noodzakelijke formu lieren gereed zijn. Voor en tijdelijke overgangsre geling zou het voor de loonbelas ting wellicht mogelijk zijn de ver hoging van de aanslaggrens tot ƒ12.000 en de bevoegdheid tot verzoek om een aanslag eerder te doen ingaan. Het tarief bijzon dere beloningen zou dan later volgen. De staatssecretaris bleek be reid tot coördinatie van de ont werpen met een eventuele verla ging van de loon- en inkomsten belasting. De heer Van den Berge, die ook de vermogenswinstbelasting af wees, voelde wel iets voor een suggestie van de heer Scholten om te onderzoeken, in hoeverre via het registratierecht iets kan worden gedaan om op korte ter mijn behaalde speculatiewinsten op onroerend goed af te remmen. Volgende week worden de arti kelen en de amendementen be handeld. Op de zevende dag van het proces-Longpré voor het hof van assisen van Namen is don derdag het verhoor begonnen van de 120 opgeroepen directe getuigen. Velen zijn dorpsgenoten van de 34-jarige mevr. Marie-José Longpré. Zij hebben ofwel mevr. Longpré op de 12e april 1963, de dag waarop haar zeventien maanden oude zoontje Pierre verdween, in Auvelais gezien ofwel kennen zij het gezin-Long pré goed. Hun verklaringen lig gen al vast in de 2500 proces stukken, die de afgelopen week door de rechter van instructie, de gerechtelijke politie, leden van de marechaussee en deskundigen zijn toegelicht. Maar nu ver schenen zij in de rechtszaal om voor de jury hun verklaringen te herhalen. Als uit de eerste vragen bleek dat het hof zo nauwkeurig mo gelijk het uur wil bepalen, waar op volgens twee vrouwelijke ge tuigen, beiden inwoonsters van Auvelais, mevr. Longpré met haar dochtertje Dominique en een leeg wandelwagentje in het dorp liep. HET JUISTE TIJDSTIP Zij hadden haar op 12 april 1963 om drie minuten vóór vier ontmoet. Het juiste tijdstip van deze ontmoeting is daarom van zo groot belang, omdat mevr. Longpré zegt daarna naar huis te zijn teruggekeerd om de klei ne Pierre te halen. De twee ge tuigen hadden haar gezien na afloop van een kerkdienst. Aan alle voor donderdag opgeroepen getuigen werd dan ook de vraag gesteld: „Hoe laat eindigde de kerkdienst?" De eerste was een hoofdonder wijzer, die ook de kerkdienst bij woonde. Ik weet zeker, dat de dienst om twee minuten over drie begon en om tien vóór vier eindigde. Ik houd van stiptheid en ik ben een tijdmaniak. De pastoor van Auvelais zei, dal; de dienst om kwart vóór vier of misschien enkele minuten later eindigde. Veel kan dat niet zijn geweest, want om vier uur was er een begrafenis. Nadat nog andere getuigen hadden verklaard, dat de kerk dienst tussen kwart vóór en tien minuten vóór vier was geëindigd, ondervroeg de president, mr. Caprasse, de familieleden van de beklaagde. EEN NORMAAL KIND Haar echtgenoot, L. Longprê, is bleek en mager. Ontkennend antwoordde hij op de vraag of de gezondheidstoestand van zijn zoontje Pierre, die volgens zijn vrouw werd ontvoerd, maar vol gens de beschuldiging door haar met voorbedachten rade werd vermoord, te wensen overliet. Hield uw vrouw zich minder met Pierre dan de andere hinderen bezig? „Zjj had natuurlijk meer werk met zes kinderen dan met één. Dat is normaal", luidde het ant woord. De schoonmoeder en schoon zuster van de beklaagde huilden toen z(j de getuigenbank betra den. Ook mevr. Longpré was haar ontroering niet meer mach tig. Beide getuigen hadden Pier re sinds nieuwjaar niet meer ge zien. „Het was een normaal kind. Mjjn schoondochter houdt veel van haar kinderen", aldus de schoonmoeder. Alleen de president stelde vra gen aan de familieleden. Don derdagmiddag werd de zitting tot vandaag geschorst voor het verdere getuigenverhoor. DE ZAAK- WENNERSTROEM De voormalige Zweedse minis ter van buitenlandse zaken Oes- ten Unden heeft zich donderdag in het parlement verdedigd tegen verwijten van gebrek aan activi teit inzake het optreden van ko lonel Wennerström, die terecht staat wegens spionage voor de Sowjet-Unie. Unden zei dat hij, toen Wen nerström in 1961 bij het minis terie van buitenlandse zaken werkte, niet meer redenen had dan de minister van defensie of de politie om hem te verdenken. Eerder deze maand beval de constitutionele commissie uit het parlement aan om Unden te be rispen. Bemanningslid van „Stad Utrecht" in Bremen verongelukt De 56-jarige zeeman Cornelis Driessen uit Rotterdam, opvaren de van het vrachtschip „Stad Utrecht" van de Halcyonlijn, is woensdag in de haven van Brake aan de beneden-Wezer in Duitsland verongelukt. Volgens de politie heeft hij zijn nek ge broken bij een val van een ijze ren trap. (Adv.) 22 nieuwe auto's verbrand. In Lagrange, in de Amerikaanse staat Illinois, is dezer dagen een tankauto met benzine omgesla gen en in brand gevlogen. Het vuur sloeg over op een autohan del, die spoedig in een laaiende vuurzee veranderde. 22 nieuwe auto's werden reddeloos ver nield De schade wordt ge schat op een kleine 400.000 gul den. Persoonlijke ongelukken bleven beperkt tot lichte ver wondingen van de chauffeur van de tankwagen. De voorzitter van het centraal sociaal werkgeversverbond, ir. J. Bosma, heeft gewaarschuwd tegen uitingen „die men nu reeds kan vernemen", dat indien de arbeidsmarkt zo overspannen bljjft als hij thans is, aan het eind van het jaar soortgelijke looneisen dienen te worden ge steld als aan het einde van 1963. Ir. Bosma zei dit in de besloten ledenvergadering van het C.S.W. V. in Enschede. Indien wij blijven voortgaan de overspannen arbeidsmarkt met die middelen te lijf te gaan, dan zullen wij ongetwijfeld binnen afzienbare tijd niet meer hoeven te spreken over een dergelijke overspannen arbeidsmarkt, maar dan zal ons welvaartspeil dusda nig zijn aangetast, dat er maar weinigen in Nederland zullen zijn te vinden, die de uitvoerders van een dergelijke operatie dank baar zullen zijn". DALING ZWARTE LONEN Ir. Bosma neemt aan dat de gemiddelde stijging van de loon som per werknemer dit jaar 14 it 15 percent zal bedragen. Deze overschrijding van het akkoord in de Stichting van de Arbeid is z.i, mede het gevolg van het feit, dat verschillende bedrijven be paalde achterstanden bjj deze loonoperatie hebben willen in halen. Uit de cijfers van het eerste kwartaal blijkt dat de daling van de zwarte loonbetaling kan wor den gesteld op twee a drie per cent van de loonsom. Hij noemde dit een verheugend verschijnsel. Deze daling zou echter wel weer eens in een stijging kunnen wor den omgezet, als de arbeidsmarkt zo overspannen blijft als hij thans is. Wij kunnen nog zulke fraaie regels maken in het over leg tussen werkgevers en werk nemers, bij een oververhitte ar beidsmarkt is de kans groot, dat de regels een dode letter wor den. AANPASSING De aanpassing van het loon- en prijspeil aan dat van omrin gende landen is naar de mening van ir. Bosma wel geslaagd. Hij meent dat Nederland op dit punt de nodige voorzichtigheid in acht moet nemen om te voorkomen, dat de exportpositie in gevaar wordt gebracht. Ongetwijfeld zal men verschillende sectoren kun nen noemen, waarbij het loon peil momenteel lager ligt dan in andere Westeuropese landen, maar evenzogoed zijn er bedrijfs takken, waarbij dit peil al tot de hoogste in West-Europa gere kend kart worden. Een en ander is een gevolg van het feit, dat de loonniveaus in de verschillende bedrijfstak ken in Nederland dichter bij el kaar liggen dan in de omringen de landen. Deze mindere sprei ding is eveneens bevorderd dooi de overspannen arbeidsmarkt. Aan deze overspanning dient een einde te worden gemaakt, zodat wat in redelijk overleg tot stand is gekomen, in de praktijk ook kan worden uitgevoerd, al dus spreker. Of de verwachte ontspanning op de arbeidsmarkt aan het einde van dit jaar of aan het begin van het volgend jaar werkelijk zal optreden, hangt mede af van de ontwikke ling in het buitenland. Hier kun nen we op het ogenblik weinig positiefs van zeggen, meende ir. Bosma. OVERWERK Van grote betekenis acht spr. een andere houding tegenover het verrichten van overwerk. Tegemoetkomingen op fiscaal terrein en een soepele toepassing van overwerkvergunningen zou den de animo om overwerk te verrichten kunnen stimuleren. Ir. Bosma signaleerde dat in Duitsland en Frankrijk meer wordt overgewerkt dan in ons land. In Duitsland wordt gemid deld twee a drie uur per week overgewerkt, in Frankrijk zes 4 zeven. Volgens een recente brief van staatssecretaris De Meijer aan de Tweede Kamer werd in ons land in 1962 gemiddeld slechts zes en een halve minuut per week overgewerkt. Arbeiders bedolven door instorting In de Engelse plaats Maidstone in Kent zijn donderdagochtend twaalf arbeiders bedolven, toen een vijf meter diepe sleuf waar in zij buizen legden, instortte. Op twee na konden de arbeiders spoedig worden bevrijd. Van de twee andere, beiden Ieren, zou één om het leven zijn gekomen. Veertig brandweerlieden wer ken koortsachtig om de twee vermisten op te sporen. Het ongeluk gebeurde op het terrein van het Oakwood-zie- kenhuis waar een nieuwe vleu gel wordt aangebouwd. De diepe geul waarin de mannen werkten, stortte in doordat een graafma chine in de buurt kwam. Na twee uur konden de brand weerlieden één van de twee ar beiders levend uit de massa aar de tevoorschijn brengen. Zijn collega bleek dood te zijn. Gedurende de openbare zitting van gisteravond heeft de gemeen teraad van Terneuzen eervol ont slag verleend op zijn verzoek aan de heer H. W. Hechemer als on derwijzer aan de openbare Zuid- landschool. De datum waarop dit ontslag zal ingaan, zal door B. W. worden bepaald. Voor de heer Hamelink was dit aanleiding om te vragen of ér niet een tijdelijke kracht zal moe ten worden aangenomen. De voorzitter stelde de heer Hamelink gerust door te zeggen dat de situatie op dit ogenblik het niet nodig maakt een derge lijke oplossing te zoeken. Het voorstel inzake ontbinding van de pachtovereenkomsten ten aanzien van gronden in de Kats- polder, waarbij met de pachters een overeenkomst is bereikt om trent de beëindiging van de lo pende paohtcontracten, was voor de heer Bleijenberg aanleiding te vragen of er, wanneer schade aan de oogst wordt toegebracht, voor het gehele perceel of slechts voor d4t gedeelte daarvan zal moeten worden betaald, daar dit ujet uit de bijbehorende stukken blijkt. Wethouder De Vos antwoord de hierop dat het niet in de bedoe ling ligt iets aan deze percelen te doen vóór de maand oktober. De heer Hol merkte echter op dat men nu grondboringen ver richt en hiervan bleek het ge meentebestuur niet op de hoogte te zijn. De voorzitter gaf hiervoor een verklaring door te zeggen dat 'men in de veelheid van onder handelingen gemakkelijk een détail kan vergeten, maar dat de overeenkomst redelijk zal worden uitgevoerd indien de raad het voorstel goedkeurt. De raad had daar verder geen bezwaar tegen. Percelen gelegen in het exploi tatieplan „Zuidpolder" werden verkocht aan de heren P. A. v. d. Heuvel en P. J. van Vliet. De raad ging akkoord met het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de centrale dienst voor bouw- en woningtoe zicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen ten aanzien van de financiële ge volgen van de uittreding van de gemeente Terneuzen uit deze dienst. Evenmin had men bezwa ren tegen het voorstel om het door de gemeente gestelde garan tiebedrag voor de bouw van het Protestants 'bejaardentehuis met 250.000 te verhogen. Er ontstond een langdurige discussie over het voorstel tot NA AANRIJDING OVERLEDEN Het driejarige dochtertje van de familie J. Wijnen uit Some ren is gisteren overleden na een aanrijding. Het meisje stak voor de ouder lijke woning de straat over. Het werd door een personenauto aangereden. Zwaar gewond werd de kleuter naar het ziekenhuis in Helmond gebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. SNIJBRANDER BIJ VERKEERSONGEVAL Op vragen van het raadslid H. van Veen (veilig verkeer), heb ben B. en W. van Amsterdam geantwoord, dat het brandweer personeel in de avond van 29 april op de Hemweg, waar bij een hevige autobotsing een 55- jarige Amsterdammer om het leven Is gekomen, inderdaad een snijbrander heeft gebruikt om het stoffelijk overschot uit het wrak te bevrijden. Het personeel deed dit, aldus B. en W., op ver zoek van de politie. Ofschoon voorzorgsmaatregelen waren ge nomen, ontstond op onverklaar bare wijze brand, die door een autospuit werd geblust. De kle ding van het slachtoffer bleek ten dele verkoold. B. en W. ont kennen dat aanwezige politiebe ambten het gebruik van snijbran ders hebben afgeraden. Zij be sluiten: het brandweerpersoneel kan geacht worden voldoende in structies te hebben ontvangen wat betreft het gebruik maken van snijbranders biji licht ont vlambare voorwerpen. Het voer tuig waarmee de snijbranders worden vervoerd, zal worden voorzien van een poederblusap- paraat. DODE BIJ ONGELUK OP SPOORBAAN Tussen Halfweg en Haarlem is gisteren omstreeks half twaalf de 59-jarige P. Bakker uit Beets (N.-H.) door een trein die op weg was naar Zandvoort, aange reden. De man werd op slag ge dood. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep arbeiders die werkzaamheden aan de spoorlijn verrichtte. De man was in dienst van een particuliere aannemer. ZEVEN ZEELIEDEN OVERBOORD Gisternacht zijn in Delfzijl zeven bemanningsleden van de Delfzijlse kustvaarder „Bothnia- borg" in paniek in de haven overboord gesprongen, toen de uitvarende Delfzijlse kustvaarder „Merweborg" hun sloep naderde. De zeven mannen waren bang overvaren te zullen worden. Ze waren met dé sloep op weg naar hun schip na een walverlof. Ze werden opgepikt door de „Merweborg", die de sloep zon der aanvaring passeerde. Eén van de zeven drenkelin gen, de twintigjarige matroos J. Z., die niet kon zwemmen, was bewusteloos geraakt, maar kon met kunstmatige ademhaling weer bjj kennis worden gebracht. instelling van een commissie van advies ingevolge de algemene bij- standwet, die waarschijnlijk op 1 januari a.s. in werking zal tre den. Er is voor een goede uitvoe ring van deze wet een gemengde commissie nodig. Deze zal tijdens een volgende vergadering worden ingesteld. Een groot aantal raadsleden voelde niet veel voor deze com missie, wél voor een commissie van bijstand. Deze zou het werk van het gemeentebestuur kunnen verlichten. De heren Weterings, Hol, Huij- brecht, Ramondt en Ollebek o.a. waren deze mening toegedaan. Wethouder De Vos betoogde dat de uitvoering van deze nieu we wet toch altijd onder de ver- antwoordelijkheid van B. en W. zal blijven vallen. Een commissie van bijstand is volgens de wet houder overbodig. Vertegenwoor digers van particuliere instanties die werkzaam zijn op maatschap pelijk en sociaal terrein zullen b.v. in een nieuwe commissie zit ting kunnen nemen, zo deelde de heer De Vos mede. Verschillende raadsleden ble ken de vrees te koesteren dat de na het inwerking treden van de wet het contact met deze instan ties verstoord zou kunnen wor den. Dit was volgens de: heer De Vos ongegrond. a De discussies werden gesloten toen burgemeester Rijpstra op merkte dat men wel erg ver van het onderwerp was afgedwaald. Men ging tenslotte met het voorstel akkoord. Voorstellen om aan diverse scholen medewerking te verlenen tot het aanschaffen van leermid delen en tot het verlenen van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding wegens vakonderwijs werden goedgekeurd. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de be groting 1963 vroeg de heer Bleij enberg of in het uitbreidingsplan „Sluiskil" een verbinding kan ge realiseerd tussen het noordelijk gedeelte van de invalsweg vanaf de rondweg met de Schoutstraat De voorzitter antwoordde dat zijn verzoek zal worden bekeken. Bij de rondvraag vroeg mevr. Dooms in welke gemeente het nieuwe verpleeghuis voor Zeeuws-Vlaanderen zal worden gebouwd. Burgemeester Rijpstra zei te hopen dat dit in Terneuzen zal zijn. Tevens vroeg mevr. Doorns naar de gang van zaken in het zwembad. De heer De Vos kon tot zijn ge> noegen mededelen dat de belang stelling zeer groot is. In 2 weken tijds werden 18.000 bezoekers ge' noteerd. Duizenden vissen door rioolwater gedood De brandweer van Tilburg pompt de grote stadsvijver in de stadswijk ,,'t Zand" leeg. Dit karwei gebeurt om duizenden, dode vissen uit de vijver te kun nen verwijderen. Vplgens mededeling van de' Tilburgse politie zijn de vissen gestorven, nadat zich dinsdag een zware onweersbui boven Tilburg had ontlast. De regen val voerde via de rioolbuizen sterk verontreinigd water naar de vijver aan, waartegen de vis-'1 sen niet bestand waren. Partij levensmiddelen afgekeurd Ambtenaren van de Amster damse keuringsdienst van waten hebben in april bij hun inspec ties 6918 in totaal 126 par tijen levensmiddelen voor con sumptie afgekeurd. Daartoe ba- hoorden o.m. 20780 kippe-eierep, 2625 chocolade-eieren, 15.411' blikjes tomatenpurée, 8172 fles sen vruchtenlimonade gazeuze en 1500 blikjes kip in blik. Proces verbaal werd o.a opgemaakt voor „het bewaren van eetwaren in slaapkamer en huiskamer", het' ten verkoop in voorraad hebban van een kip, die in nood was ge dood, voor geslagen slagroom, waarin vreemde vetten aanwe zig waren (20 maal) en voor Franse mosterd met een te hoog zetmeelgehalte.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2